Rynek e-commerce jest w dzisiejszych czasach na tyle rozbudowany, że naprawdę ciężko jest wybić się w jego obrębie. Aby to zrobić, trzeba się wyróżnić – nie tylko z jego funkcjonalnościami czy oprawą graficzną, ale i ze sprzedawanymi przez niego produktami oraz sposobem tej sprzedaży. Jednym z tych mniej typowych są artykuły personalizowane. Ostatnimi czasy mieliśmy okazję przekonać się, jak założyć sklep internetowy z gadżetami reklamowymi. Wszystko za sprawą naszej współpracy z firmą Altergraf. W tym case study przybliżymy jej kulisy i opowiemy, jakie rozwiązania w nim zastosowaliśmy, by mógł on przynosić jej zysk.

Problem – jak założyć sklep internetowy z gadżetami reklamowymi?

Głównym wyzwaniem, z jakim już na początku wiedzieliśmy, że przyjdzie nam się zmierzyć przy projektowaniu sklepu internetowego Altergraf był sam fakt, że oferuje on sprzedaż produktów w głównej mierze personalizowanych. My musieliśmy zaprojektować tę możliwość na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze bowiem, klienci sklepu musieli mieć możliwość samodzielnego dokonywania wspomnianej personalizacji. Po drugie zaś, jego właściciel musiał zyskać opcję na zarządzanie tą personalizacją w swoim panelu – jej modyfikowanie i dalsze przetwarzanie.

Oczywiście nie było to jedyne wyzwanie, z jakim przyszło nam się tu zmierzyć. Kolejnym była konkurencja w tej branży, z którą nasz klient chciał efektywnie sobie radzić. Musieliśmy więc zaprojektować sklep z myślą o tym, by wyróżniał się na tle innych i swoim klientom oferował coś, czego nie mogą znaleźć nigdzie indziej.

Nasz klient nie zamierzał prowadzić swojej sprzedaży wyłącznie w odniesieniu do klientów indywidualnych. Z góry wiedział, że będzie współpracował również z firmami i realizował się w obrębie sektora B2B. Naszym zadaniem było mu to umożliwić i sprawić, by całość dało się obsługiwać w ramach tego samego sklepu, z usług którego korzystać będą również klienci indywidualni.

Nasz klient działał – i wciąż to robi – również w postaci stacjonarnej. Swoim sklepem internetowym chciał zwiększyć sprzedaż, ale przy okazji nie zmieniać swoich dotychczasowych nawyków związanych z jej codzienną obsługą. Musieliśmy wziąć to pod uwagę przy projektowaniu jego platformy e-commerce. Chcieliśmy, by czuł się w niej spokojnie, a przy okazji nie musiał się do niej dostosowywać i zmieniać sprawdzone już przez siebie schematy obsługi klienta.

Nasze rozwiązanie – funkcjonalność i unikalność

W ramach naszej współpracy z firmą Altergraf mieliśmy zaprojektować sklep, który będzie funkcjonalny – tak w zakresie front-endu, jak i jego zaplecza. Ustaliliśmy to już w czasie wstępnych rozmów, od których to ową współpracę rozpoczęliśmy. Usiedliśmy do stołu, by ustalić, jakie funkcjonalności chce zobaczyć nasz klient we własnym sklepie, jak ma on wyglądać i jakie możliwości mu dawać. To pozwoliło nam opracować nasz plan działania i wiedzieć, co będziemy robili dalej. Ustalenia tego typu są czymś bardzo istotnym i organizującym naszą pracę. Niektóre funkcjonalności wymagają jej bowiem mniej, a inne – bardzo dużo. Musieliśmy to wszystko sobie ułożyć.

Właściwe prace nad sklepem internetowym, tradycyjnie już, rozpoczęliśmy od opracowania jego motywu graficznego – oczywiście najpierw w nieinteraktywnej, graficznej formie. Podążaliśmy za wytycznymi naszego klienta, ale przy okazji skorzystaliśmy z naszego doświadczenia odnośnie elementów, które na pewno przynoszą sukces na rynku sprzedaży internetowej. Szablon zademonostrowaliśmy naszemu klientowi, pozwalając mu na wprowadzanie w nim dowolnej liczby zmian. Chcieliśmy, aby był z niego w pełni zadowolony. Jeszcze przed jego wdrożeniem.

Równolegle do prac nad motywem graficznym, przystąpiliśmy do budowania samego sklepu internetowego – początkowo postawiliśmy system i dokonaliśmy działań w zakresie jego zabezpieczenia. Rozpoczęliśmy też przygotowywanie funkcjonalności. Gdy motyw został już zaakceptowany, wdrożyliśmy go – w funkcjonalnej jego wersji dopracowywaliśmy funkcjonalności i zmierzaliśmy do finalnej wersji sklepu internetowego. Oczywiście przy stałym kontakcie z naszym klientem. Nasze ustalenia wstępne zawsze są elastyczne – nie inaczej było w tym przypadku. Właściciel sklepu mógł modyfikować swoją i naszą jego wizję, wdrażać nowe rozwiązania i funkcjonalności. Na każdym z etapów współpracy.

Prace nad sklepem internetowym Altergraf zakończyliśmy bardzo szczegółowym wyjaśnieniem sposobu jego działania. Przygotowaliśmy naszego klienta do tego, by mógł prowadzić go w pełni samodzielnie. Bez naszego udziału. Jak założyć sklep internetowy z gadżetami reklamowymi? Tak, aby móc go rozwijać, poszerzać jego ofertę, ale i efektywnie nim zarządzać. W tym wszystkim chcieliśmy pomóc.

Indywidualny motyw graficzny

Dewizą naszego klienta było postawienie na maksymalną czytelność i minimalizm. W jego sklepie internetowym użytkownicy mieli bardzo szybko się odnaleźć, a przede wszystkim sprawnie przejść przez cały proces zakupowy. Aby to osiągnąć, musieliśmy w odpowiedni sposób go przygotować, minimalizując elementy rozpraszające ich uwagę, a skupiając się na tym, co najważniejsze. Sklep Altergraf miał oddawać pełnię władzy swoim klientom – mieli oni czuć się kreatorami produktów, a nie osobami na zakupach, które kupują gotowe i już przygotowane artykuły.

Elementem stałym dla każdej podstrony jest tu nagłówek, na który składa się w pierwszym wierszu wyszukiwarka, logo i główne opcje techniczne (koszyk, logowanie, lista życzeń), a w drugim – horyzontalne menu główne. Zadbaliśmy o to, by nawigowanie po sklepie było szybkie, bezproblemowe, ale przede wszystkim intuicyjne. Użytliśmy wyraźnej czcionki, by klienci nie musieli się zastanawiać nad tym, jaką opcję tak właściwie wybierają. Na stronie głównej znalazło się również miejsce na slider, odsyłacze do katalogów, krótką prezentację produktów i podkreślenie głównych atutów sklepu.

Minimalizm i czytelność przenieśliśmy również na kartę produktu. Celowaliśmy w to, by bardzo łatwo było przejrzeć jego specyfikację, ale i wybrać jego odpowiednie warianty. Zadbaliśmy również o wygląd kreatora produktów personalizowanych. Tutaj również zadbaliśmy o to, by każdemu łatwo było z niego skorzystać. Dlatego też zawarliśmy w nim wyłącznie te opcje, które są absolutnie niezbędne. Pominęliśmy zaś zbędne dodatki, które w ostatecznym rozrachunku nie miałyby wielkiego wpływu na zamawiany produkt.

Sklep naszego klienta zaprojektowaliśmy w taki sposób, by wyświetlał się świetnie na urządzeniach o każdej wielkości ekranu. Opracowaliśmy go w zgodzie z najnowszymi standardami repsonsywności. Nie ma więc dwóch jego wersji – jest jedna, która elastycznie wypełnia przestrzeń dawaną jej przez konkretne urządzenie. Dzięki temu sklep wygląda tak samo wszędzie. Może być obsługiwany również w całości mobilnie.

Mega menu

Jako że nasz klient oferuje swoim kontrahentom produkty z wielu kategorii, nie sposób byłoby upchnąć je w jednym prostym menu. Musieliśmy opracować rozwiązanie, które nie tylko przedstawiałoby każdą z nich, ale też robiłoby to w sposób atrakcyjny i czytelny. Tak oto opracowaliśmy mega menu. Po najechaniu na główne kategorie, rozwija się ono, pokazując podkategorie. Każda z nich występuje z towarzyszącą jej ikonką, w uporządkowanej formie.

Nasz klient ma pełną kontrolę nad wyglądem swojego menu. Wiemy, jak często w sklepie zmienia się asortyment, ale też wizja jego przedstawienia. W związku z tym oddaliśmy mu do dyspozycji intuicyjny kreator – dzięki niemu samodzielnie ustali, co i gdzie się znajdzie. Do swojego menu wstawi wszystko to, co będzie chciał – nie tylko linki do kategorii, ale też elementy promocyjne i obrazki. Wszystko to, co uzna za atrakcyjne dla odbiorcy docelowego.

Oczywiście mega menu w sklepie naszego klienta jest w pełni responsywne – podobnie, jak motyw graficzny. Dopasowuje się więc do przestrzeni, mobilnie stając się menu rozwijalnym i zachowując swoją podstawową strukturę. Dzięki temu oferuje ten sam schemat nawigacji. Wszędzie tam, gdzie będzie wyświetlone.

Kreator koszulek – jak założyć sklep internetowy z gadżetami reklamowymi?

Flagową funkcjonalnością, którą opracowaliśmy specjalnie z myślą o firmie Altergraf jest kreator koszulek. Przybrał on formę aplikacji webowej, dzięki której klient firmy jest w stanie samodzielnie zaprojektować wzór, który pojawi się na koszulce. Kreator dostępny jest również dla niezalogowanych klientów. Mogą oni wybrać którąś z koszulek z oferty firmy, a następnie w dowolny sposób ją przyozdobić.

Opcji na personalizację jest kilka. Po pierwsze, można nałożyć na koszulkę własny tekst – wybrać rodzaj czcionki, jej kolor oraz dowolnie określić jego położenie. Istnieje również możliwość wgrania własnej grafiki, a następnie umiejscowienia jej na koszulce. Klient może dowolnie obracać zamieszczane przez siebie elementy, zmieniać ich rozmiar oraz położenie. Ma do tego określone pole, tożsame z polem nadruku narzucanym przez konkretny sprzęt.

Kreator koszulek to nie tylko narzędzie, z którego jest w stanie skorzystać klient. To również coś dla właściciela sklepu. W panelu administracyjnym może on dodawać do kreatora konkretne produkty, określać przestrzeń możliwą do zadrukowania w każdym z nich, ale też ustala wszystkie inne elementy związane z korzystaniem z funkcjonalności. Kreator ma tutaj formę środka do składania zapytań. Klient nie widzi ceny produktów – właściciel sklepu otrzymuje jego zapytanie (wraz z danymi kontaktowymi i ilością sztuk jaką jest zainteresowany klient) i na jego podstawie wychodzi z propozycją cenową. Ta ma charakter czysto indywidualny, dostosowany do potrzeb konkretnego klienta oraz jego możliwości finansowych.

Integracja z Sage Symfonia

Nasz klient każdego dnia swojej dotychczasowej, stacjonarnej działalności korzystał z systemu zarządzania sprzedażą Sage Symfonia. Nie chcieliśmy pozbawiać go tej możliwości, ani też dokładać mu dodatkowej pracy związanej z zarządzaniem zamówieniami, magazynem i wszystkim innym w dwóch różnych miejscach. Opracowaliśmy więc rozbudowaną, dwukierunkową integrację jego sklepu internetowego z aplikacją Sage Symfonia. Dzięki niej system samodzielnie wszystko synchronizuje – tak, aby praca w jednym miejscu miała wpływ na drugie. I odwrotnie.

Zamówienia składane w sklepie internetowym aktualizują magazyn nie tylko w jego obrębie, ale i w systemie Sage Symfonia. Jeśli zaś nasz klient sprzeda przedmiot stacjonarnie, jego stan magazynowy w sklepie internetowym również ulegnie zmianie. Tak działa również każda inna funkcjonalność – zamówienia trafiają do aplikacji, dzięki czemu szybko można wydrukować do nich paragon lub fakturę. Wszystko odbywa się oczywiście w sposób w pełni zautomatyzowany. Nasz klient sam wybiera, gdzie obsługiwać każde ze swoich zamówień.

W ramach naszej integracji klient jest w stanie samodzielnie zdefiniować zakres integracji. Dodawane w sklepie internetowym produkty mogą trafiać do Sage Symfonia, ale nie muszą. Podobnie jest ze wszystkim innym. Wszystko tutaj zależy od potrzeb w stosunku do konkretnego produktu lub zamówienia.

Integracja z producentem

Działalność sklepu Altergraf bazuje na współpracy z producentami, którzy dostarczają mu koszulki do dalszego zadrukowania. W związku z tym nasz klient musi składać na nie zamówienia, zależne w całości od zapotrzebowania. Musi to robić w sposób bardzo płynny i dość częsty. Ręczne robienie tego, na przykład przy użyciu poczty e-mail, mija się z naszymi założeniami. Według nich jak najwięcej procesów powinno być zautomatyzowane, a sklep internetowy powstał z myślą o ułatwieniu sprzedaży. Na każdym z jej etapów.

Zamawianie produktów od producenta, ale i ich przekazywanie na magazyn sklepu jest możliwe przy użyciu panelu administracyjnego sklepu. To sprawia, że odbywa się ono szybko, sprawnie i wygodnie. Bez potrzeby sięgania po kontakt z producentem przy okazji każdego z wielu zamówień.

System B2B – jak założyć sklep internetowy z gadżetami reklamowymi?

Choć nasz klient nie chciał całkowicie pozbawiać systemu możliwości sprzedaży klientom indywidualnym (dlatego też dostosowaliśmy go również do tego), ofertę swojego sklepu internetowego chciał serwować wyłącznie klientom biznesowym. To w końcu oni najczęściej inwestują w gadżety reklamowe (z oczywistych powodów) i to oni zamawiają je w większych ilościach. W związku z tym targetem, musieliśmy opracować rozbudowany system sprzedaży B2B.

W ramach naszego rozwiązania zablokowaliśmy takie opcje, jak widok ceny, ilości sztuk na magazynie i kilku innych elementów dla osób niezarejestrowanych. Rejestrację uczyniliśmy z kolei możliwą wyłącznie dla osób, które posiadają firmę (i wpiszą NIP w czasie zakładania konta).

W ramach naszego systemu opracowaliśmy też moduł kredytu kupieckiego. Nasz klient może przydzielać swoim kontrahentom statusy, bazujące na jego zaufaniu względem nich. Każdy z nich pozwala na inny limit kredytowy (kupowanie z odroczoną płatnością). Wszystkim może, oczywiście, zarządzać z poziomu swojego własnego panelu administracyjnego.

Częścią naszego systemu stały się również rabaty, możliwe do przydzielania globalnie (dla wszystkich klientów) lub indywidualnie (tylko dla wybranego z nich). Pozwala to firmie Altergraf doceniać swoich stałych klientów i serwować im spersonalizowaną ofertę. Dzięki temu może ona budować z nimi bardziej długofalową współpracę. Rabaty to jednak nie wszystko – nasz system pozwala również na tworzenie całych cenników dla konkretnych kontrahentów.

To jednak nie wszystko. Nasz klient może samodzielnie przygotowywać koszyki dla konkretnych klientów (na przykład na bazie ustaleń mailowych). Jest też w stanie definiować minimalną wartość koszyka / ilość produktów koniecznych do zamówienia. To bardzo istotne przy tego rodzaju sprzedaży.

Zaawansowany slider

Na stronę główną sklepu internetowego naszego klienta trafił slider i choć z perspektywy odwiedzającego to zaledwie kilka kafelków z ładnymi animacjami, dla naszego klienta stanowi on rozbudowane narzędzie do prezentacji oferty i uatrakcyjniania wyglądu jego sklepu.

Wynika to z potężnego panelu zarządzania sliderem. Klient samodzielnie jest w stanie stworzyć dowolną ilość sliderów (wraz ze slajdami w obrębie każdego z nich). Nie musi więc usuwać tych, z których już nie korzysta – wystarczy, że je deaktywuje. To pozwala mu tworzyć cykliczne i powtarzalne promocje. Jeśli na przykład stworzy specjalne slajdy na black friday, nie straci ich po zakończeniu promocyjnego okresu. Będzie mógł je aktywować za rok, w tym samym czasie.

Zarządzanie slajdami odbywa się przy udziale wizualnego edytora i nie wymaga zdolności programistycznych. Klient sam umiejscawia elementy każdego slajdu w odpowiednim miejscu, przydziela im animacje, zmienia wielkość oraz zachowanie po najechaniu / kliknięciu. Ma pełną kontrolę i może tworzyć naprawdę spektakularne przejścia. Tutaj wszystko zależy od jego inwencji. Istnieje możliwość przetestowania roboczej wersji slidera, bez przenoszenia go na stronę jego sklepu. To sprawia, że tworzenie nowych sliderów jest wygodne, bezpieczne i po prostu takie, jakiego można sobie zażyczyć.

Inne funkcjonalności w sklepie Altergraf – jak założyć sklep internetowy z gadżetami reklamowymi?

Wyżej przez nas wspomniane funkcjonalności to tylko te, które są najistotniejsze. Takie, które najwyraźniej mówią o tym, jak założyć sklep internetowy z gadżetami reklamowymi, który rzeczywiście zarabia. W obręb sklepu naszego klienta wdrożyliśmy wiele innych, które mają przyczynić się tak do wygody w jego użytkowaniu, jak i do potęgi zarządzania nim. Poniżej przedstawiamy inne rzeczy, które znalazły się w tym sklepie, a o których nie rozpisywalismy się powyżej.

  • Dział FAQ. Klient ma możliwość prowadzenia działu FAQ – aktualizowania go o nowe pytania i odpowiedzi. Jest on wyświetlany klientom w formie rozwijalnej.
  • Blog. Blog w sklepie internetowym to aktualnie podstawa. My zamieściliśmy w naszym systemie bardzo rozbudowany moduł, pozwalający na jego efektywne prowadzenie. Całość stworzyliśmy w taki sposób, by była przystosowana do SEO.
  • Newsletter. Przy użyciu naszego modułu newslettera, klient jest w stanie utrzymywać stały kontakt ze swoimi odbiorcami, regularnie informując ich o nowościach w jego ofercie, ale i serwując im spersonalizowane promocje.
  • Lista życzeń. Użytkownicy sklepu internetowego naszego klienta są w stanie dodawać produkty na listę życzeń, tym samym zapamiętując je na później. Jeśli więc w danym momencie nie mają czasu na to, by złożyć zamówienie, mogą je dokończyć w późniejszym terminie.
  • Szybki dostęp. W sklepie naszego klienta wdrożyliśmy widget, który wędruje za użytkownikiem, a który pozwala szybko przenieść się do najważniejszych sekcji tegoż właśnie sklepu (kreatora, wyszukiwarki, listy życzeń).
  • Wielojęzyczność. Klient sam może ustalać wersje językowe sklepu i wdrażać własne jego tłumaczenia.

W sklepie naszego klienta znalazło się oczywiście miejsce dla wielu bardziej standardowych funkcjonalności – tych, które są odpowiedzialne za działanie sklepu internetowego i codzienne zarządzanie nim. Pełną listę tych, które wdrażamy do naszych realizacji znajdziesz tutaj. Oczywiście do każdego sklepu wybieramy tylko te, które pasują do jego charakteru. Nie chcemy obciążać naszych sklepów i przeładowywać ich rozwiązaniami, z których nikt nie będzie korzystać.

Efekty naszych prac – jak założyć sklep internetowy z gadżetami reklamowymi?

W wyniku naszych prac nad sklepem internetowym Altergraf udało nam się opracować naprawdę potężną platformę do sprzedaży B2B. Taką, która od początku swojego istnienia ma za zadanie ułatwić codzienną obsługę zleceń klientów i przenieść ją w jedno spójne miejsce. Udało nam się zbudować sklep czytelny, doskonale zoptymalizowany i oferujący bardzo intuicyjną ścieżkę zakupową. Taką, przez którą można przebrnąć szybko, sprawnie i bez żadnych problemów. Dzięki temu przygotowany przez nas sklep jest przystosowany do tego, by przynosić więcej konwersji, a jednocześnie dbać o zadowolenie każdego z kontrahentów.

Jeśli chodzi o funkcjonalności, udało nam się wprowadzić nie tylko te, które pojawiły się we wstępnych założeniach i były oczekiwane przez naszego klienta. Wdrożyliśmy również sporo takich, które my uznaliśmy za słuszne. Okazały się one strzałem w dziesiątkę – ułatwiły codzienne zarządzanie sklepem i zamknęły wiele powtarzalnych procesów w otoczce automatyzmu. Dzięki temu nasz klient może poświęcać znacznie mniej czasu na rutynowe działania. Jest przez to w stanie skupić się tak na właściwej pracy, jak i akcjach czysto marketingowych.

Sklep internetowy, który opracowaliśmy z myślą o firmie Altergraf jest potężną platformą, która jest doskonale przystosowana do dalszego jej rozwoju. Jeżeli nasz klient zechce, będzie mógł stale wzbogacać ją o nowe funkcjonalności (w tym między innymi o sprzedaż detaliczną), ale i działać za jej pośrednictwem na polu marketingu. Chociażby za sprawą bloga i systemu newslettera.

Podsumowanie naszej współpracy z Altergraf

Nasza wielomiesięczna współpraca z firmą Altergraf dała jej możliwość pozyskania sklepu funkcjonalnego i czytelnego. Takiego, który maksymalnie ułatwił jej zarządzanie własną sprzedażą, ale i doprowadził do gwałtownego wzrostu zamówień. Okazała się ona dla nas sporym wyzwaniem. Jako że nie obawiamy się takowych, spełniliśmy oczekiwania naszego klienta i stworzyliśmy sklep, z którego jesteśmy dumni, a który stawiamy jako przykład mniej standardowych rozwiązań w zakresie sprzedaży internetowej. Mniej standardowych, bo mocno spersonalizowanych pod potrzeby klienta docelowego.

Jeśli i Ty chcesz założyć sklep, który będzie w stanie generować sprzedaż, a który będzie Ci się prowadziło z łatwością, zagadaj do nas. Przedstaw nam swój pomysł – czy to przez formularz kontaktowy, czy też przez konfigurator, a my ustosunkujemy się do niego i przedstawimy Ci naszą propozycję jego realizacji. Bez żadnych narzucanych z góry zobowiązań. Jeśli zaś nie jesteś przekonany co do naszej oferty, poczytaj inne nasze case studies, z których dowiesz się więcej na temat tego, jak założyć sklep internetowy z gadżetami reklamowymi i innym produktami, zobacz funkcjonalności naszych sklepów i zapoznaj się z naszym blogiem. Jesteśmy ekspertami w branży e-commerce – ufając nam, inwestujesz w coś, na czym na pewno się nie zawiedziesz.

4.9 / 5 ( 36 opinii )