Programista Prestashop

Programista Prestashop

Programista Prestashop to ktoś, o kim w dzisiejszych czasach słyszy się niemal każdego dnia. Zwłaszcza jeśli ma się jakikolwiek związek z branżą handlu internetowego. Jeżeli i Ty zastanawiasz się nad znalezieniem go, doskonale trafiłeś.

 • Wyjaśnimy, kim jest programista Prestashop – zarówno z definicji, jak i z praktycznego punktu widzenia.
 • Powiemy, co tego typu programista robi. Dokładnie opiszemy każde z działań, jakimi się para.
 • Zdefiniujemy jego umiejętności. Dzięki temu dowiesz się, co musisz umieć chcąc nim zostać. Będziesz też wiedział, czego oczekiwać od programistów, z usług których korzystasz.

Cennik usług

Rozliczenie gdzinowe Abonament – Standard Abonament – Premium
Ilość godzin 1H 15H 50H
Czas reakcji na zgłoszenie wg. kolejki do 24 godzin do 2 godzin
Godziny pracy w dni robocze 9:00 – 17:00 9:00 – 17:00 9:00 – 17:00
Możliwość przenoszenia godzin na kolejny miesiąc * nie dotyczy NIE TAK
Express / Reakcja do 15 minut + 200 zł / 1H + 200 zł / 1H niedotyczy
Dodatkowa godzina niedotyczy 200 zł / 1H 200 zł / 1H
Cena 200 zł 2900 zł / m-c 8900 zł / m-c

* w przypadku abonamentu premium, niewykorzystane godziny przepadają po 60 dniach.
* podane kwoty są cenami netto.
* czas na reakcje liczony jest od potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia na panel, drogą email lub telefonicznie.
* prace poza wyznaczonymi godzinami są możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu.
* z abonamentu można zrezygnować w dowolnym momencie.

1. Kim jest programista Prestashop?

Programista Prestashop to osoba lub firma, która zajmuje się aktualnie najpotężniejszym systemem e-commerce na rynku – właśnie Prestashop. Zakres jego działań może być różny i nie każdy jest w stanie zrobić wszystko w zakresie tegoż systemu. Jedni skupiają się na tworzeniu niestandardowych wtyczek i integracji, inni zaś przygotowują indywidualne motywy dla swoich klientów. Absolutni eksperci w zakresie programowania Prestashop potrafią robić obie te rzeczy. Ci najlepsi nie obawiają się wyzwań i są gotowi na podjęcie się nawet tych najbardziej wymagających.

Pracę programisty Prestashop można podzielić na dwa podstawowe obszary – front-end oraz back-end. Nie każdy działa w obu z nich (choć zdarzają się i tacy, którzy to robią). Front-end to, w wielkim skrócie, wszystko to, co widzi klient konkretnego sklepu internetowego. Składa się na niego nie tylko każdy element wyglądu, ale i funkcjonalności, z którymi wchodzi on w interakcję. Do opracowywania front-endu zazwyczaj korzysta się z języków HTML, CSS oraz JavaScript. Front-end tyczy się jednak nie tylko designu strony. Oczywiście jej nawigacja, układ, responsywność to jego elementy. Tak naprawdę jednak interfejs front-endowy posiada również większość wtyczek, na których skorzystać ma użytkownik.

Zgoła odmiennie przedstawia się sytuacja, jeżeli chodzi o back-end. Ten obszar działania programisty skupia się już na tym, czego klient nie widzi. Mowa zatem o zapleczu i wszystkim tym, co służy do zarządzania sklepem i do jego poprawnego funkcjonowania. Zaplecze techniczne składa się zaś nie tylko z samego systemu Prestashop, ale też z serwera oraz bazy danych, które są wymagane do jego prawidłowego funkcjonowania. To właśnie tym wszystkim zajmuje się back-end developer.

Aby więc zebrać to wszystko do kupy można powiedzieć, że klient działa w oparciu o interfejs front-endowy, przekazując tym samym informacje do back-endu. W tym zaś obraca się sprzedający, który dalej te informacje przetwarza. Obie warstwy sklepu internetowego są szalenie istotne i obiema powinien zarządzać programista Prestashop. Zachowawczo (a zatem profilaktycznie) lub / i reakcyjnie (wtedy, gdy z daną częścią sklepu pojawi się jakiś problem). 

2. Co leży w zakresie działań programisty Prestashop?

Programista Prestashop to ktoś, kto powinien poradzić sobie z wszystkim tym, co ma jakikolwiek związek z tym systemem e-commerce. Jest w stanie nie tylko radzić sobie z błędami i problemami, ale też rozwijać cały sklep. Zarówno w zakresie front-endu, jak i jeżeli chodzi o back-end. Zazwyczaj oczekuje się od niego jak największej wszechstronności. Poniżej przedstawiamy te działania, w które jest on angażowany zdecydowanie najczęściej. 

2.1. Instalacja Prestashop

Sama instalacja systemu e-commerce Prestashop potrafi przysporzyć sporo problemów. Zwłaszcza że jeszcze przed przystąpieniem do niej trzeba poczynić pewne przygotowania – utworzyć bazę danych, wypakować pliki na serwer, a następnie wszystko odpowiednio zainstalować. 

Instalacja jest jedną z podstawowych rzeczy, które programista Prestashop powinien mieć opanowane do perfekcji. Jest też jednym z najczęstszych zadań, jakich musi się on podejmować przy pracy z praktycznie każdym klientem. O ile oczywiście zleceniem jest stworzenie sklepu internetowego. 

2.2. Konfiguracja Prestashop Programista Prestashop

Samo zainstalowanie systemu Prestashop nie wystarczy, by ten był gotowy na przeprowadzania dalszych prac w jego zakresie. Konieczne będzie dokonanie jego konfiguracji, dzięki której będzie on mógł działać szybko i sprawnie. Chodzi tutaj nie tylko o ustawienie meta-tagów. Mowa między innymi o właściwym skonfigurowaniu systemu cache, aktywacji szyfrowania SSL, włączeniu bibliotek, ustaleniu dostępnych walut i języków. Konfiguracja wstępna bierze pod uwagę kilkadziesiąt różnych ustawień. Każde z nich musi zostać dostosowane do potrzeb konkretnego sklepu i możliwości po stronie serwera. 

2.3. Aktualizacja Prestashop / Zmiana wersji 

Prestashop jest systemem, który jest stale rozwijany przez jego autorów. Z uwagi na to często pojawiają się jego aktualizacje. Również te ściśle związane z bezpieczeństwem. Każda aktualizacja jednak wiąże się z pewnym ryzykiem. Jako że modyfikuje pliki systemu, może doprowadzić do błędów. Szczególnie wtedy, gdy posiada się mniej standardowe rozwiązania w zakresie własnego sklepu. Profesjonalista musi umieć zadbać o to, by wszystko poszło po myśli. Jeżeli zaś będziesz chciał wrócić do wcześniejszej wersji systemu, również powinien być w stanie to zrobić. 

2.4. Tworzenie szablonów graficznych

Choć programista nie musi być grafikiem, powinien posiadać umiejętności pozwalające mu na opracowywanie szablonów, a przede wszystkim wdrażanie ich w system Prestashop. Indywidualne rozwiązania graficzne są czymś, czego oczekuje większość klientów. Programista powinien więc być zaznajomiony z najpopularniejszymi programami do obróbki grafiki. 

2.5. Implementacja grafiki w szablon HTML/CSS

Programista musi umieć przenosić projekty graficzne do wersji funkcjonalnej. Najlepiej tak dokładnie, jak to tylko możliwe. Musi przy tym podążać za nowoczesnymi standardami, unikając rozwiązań przestarzałych i nieefektywnych. Doskonałym przykładem takowego jest opieranie szablonu na systemie tabelek. Szablon HTML i CSS powinien być lekki i przystosowany do wdrożenia w system e-commerce Prestashop. 

2.6. Tworzenie modułów przez Programiste Prestashop

Programista Prestashop musi być w stanie opracowywać dodatkowe moduły zmieniające bądź poszerzające funkcjonalności konkretnego sklepu internetowego. Ważne jest, aby robił to profesjonalnie i zgodnie z oczekiwaniami. Powinien przede wszystkim umieć rozplanować sobie proces tworzenia modułów. Te muszą brać pod uwagę :

 • Oczekiwania klienta co do ostatecznego ich działania. 
 • Ich zachowanie w każdej potencjalnej sytuacji i przy każdej możliwej interakcji. 
 • Ich warstwę front-endową, czyli to, co wyświetli się klientowi. 
 • Warstwę back-end ową, a zatem system zarządzania nimi przez właściciela sklepu. 
 • Ewentualne możliwości rozbudowy. Ważne, bo klienci często wypadają na nowe pomysły. 

Programista Prestashop musi też być wizjonerem i doradcą. Powinien podpowiadać, czy dane rozwiązanie może się sprawdzić oraz czy warto byłoby wprowadzić do niego pewne zmiany. 

2.7. Instalacja i konfiguracja gotowych modułów

Poza byciem przystosowaną pod indywidualne modyfikacje i wdrożenia, Prestashop jest też systemem, do którego powstała potężna baza gotowych modyfikacji. Dostępne są one zarówno na oficjalnej stronie, jak i stronach internetowych ich twórców. Wystarczy je pobrać i zainstalować, by móc z nich korzystać. Zawsze jednak należy robić to z głową. Zwłaszcza że gotowe modyfikacje są różnej jakości. Mogą też dość niespodziewanie i nieprzewidywalnie oddziaływać na niektóre aspekty sklepu internetowego. Dlatego właśnie warto je instalować uważnie, a przede wszystkim konfigurować z głową. Tym wszystkim wręcz musi umieć zająć się profesjonalny programista Prestashop. 

2.8. Migracja danych

Klienci bardzo często przenoszą swój sklep z serwera na serwer. Coraz częściej widać jest też przesiadki z systemów pokroju Magento czy WooCommerce na Prestashop. Zwłaszcza że ten ostatni jest aktualnie najchętniej wybierany, bo i najpotężniejszy. Programista Prestashop musi radzić sobie w przypadku każdej migracji, zawsze dbając o to, by ta była kompleksowa i poprawnie funkcjonująca. Ważne jest, aby przeniesiony sklep wyglądał i działał dokładnie tak, jak w pierwotnej wersji. Przede wszystkim jednak nie może generować błędów. Wszystko musi być więc nie tylko skrupulatnie wykonane, ale też dokładnie przetestowane. 

2.9. Import / Export produktów

Dla programisty Prestashop nie powinno sprawiać problemu importowanie i eksportowanie produktów w dowolnych celach. Powinien umieć to robić z zachowaniem wszystkich cech produktów – ich zdjęć, opisów oraz oczywiście parametrów dodatkowych. Import i eksport musi być całościowy – bez pomijania elementów, na których klientom zależy najbardziej. 

2.10. Modyfikacja funkcjonalności Prestashop

Prestashop jest systemem kompletnym i bardzo wszechstronnym. Choć sam w sobie jest wyposażony we wszystkie niezbędne funkcje, często istnieje potrzeba dostosowania ich do potrzeb klienta. Potrzebę tę często narzuca sama branża, w jakiej działa. Jako że tego typu modyfikacje wymagają ingerencji w kod źródłowy systemu, wymagają też profesjonalnego podejścia i uwagi. Na tyle dużej, by nie wpływały na działanie całego systemu. 

2.11. Optymalizacja Prestashop / Przyspieszanie działania sklepu

Każdy właściciel sklepu internetowego dąży do tego, by działał on bardzo szybko i sprawnie. Tego też oczekują klienci, którzy w dzisiejszych czasach są bardzo niecierpliwi. Szybszy sklep to taki, który generuje więcej konwersji i wpływa na satysfakcję klienta docelowego. Przyspieszenie działania sklepu leży w kompetencjach programisty i zakłada wykonanie nie jednego, a całego mnóstwa działań zarówno na samym sklepie, jak i w kontekście serwera i aspektów czysto technicznych i niemożliwych do skonfigurowania z poziomu panelu administracyjnego. 

Coraz więcej programistów proponuje również swoje usługi optymalizacyjne. Nie tylko takie zmierzające ku poprawie szybkości sklepu, ale i te dążące ku bardziej efektywnemu pozycjonowaniu sklepu. Optymalizacja SEO jest niesamowicie ważna w branży e-commerce. Stanowi bowiem istotny składnik konkurencyjności. Idealny programista powinien poprawić ją w zakresie kodu, ale też doradzić, jak przerobić treści znajdujące się w sklepie, by one również były zoptymalizowane. W razie potrzeby zaś wdroży funkcjonalność bloga, która w tym wszystkim również ma bardzo duże znaczenie. 

2.12. Szkolenia Prestashop

Prestashop kusi nie tylko ekspertów w branży e-commerce. Na skorzystanie z niej decydują się również początkujący przedsiębiorcy, stawiający pierwsze kroki na rynku handlu internetowego. Dlatego tak ważne jest, by programista Prestashop był w stanie dokładnie wytłumaczyć im schemat działania sklepu. Najczęściej zrobionego dla nich od postaw przez niego samego. 

Przez firmy pokroju naszej szkolenia Prestashop przeprowadzane są każdorazowo, na ostatnim etapie współpracy z klientem. 

2.13. Konfiguracja serwera / hostingu dla Prestashop

Aby sklep internetowy mógł działać poprawnie, szybko i sprawnie, musi zostać umieszczony na serwerze. Koniecznie takim, który nie będzie dla niego ograniczeniem, a który będzie serwował właścicielowi sklepu i jego klientom treści w szybkim tempie. Serwer musi być przystosowany do systemu e-commerce Prestashop, ale też odpowiednio zabezpieczony. Tak, aby w przyszłości nie stwarzał żadnych problemów. 

2.14. Kopie bezpieczeństwa Prestashop

Przezorny zawsze ubezpieczony – to powiedzenie sprawdza się znakomicie w przypadku właścicieli sklepów internetowych. Ci muszą być gotowi na wszystko. Również na sytuacje, w których będą musieli odkręcać problemy czy radzić sobie z awariami. Kopie bezpieczeństwa to podstawa w prawidłowym funkcjonowaniu sklepu internetowego. Muszą być tworzone regularnie i w miarę często. Choć rzadko się z nich korzysta, jeśli przyjdzie taka potrzeba to na pewno doceni się ich posiadanie. 

2.15. Obsługa sklepu Prestashop

Każdy sklep Prestashop wymaga profesjonalnej obsługi – nie tylko pod względem czysto technicznym. Codzienne jego funkcjonowanie, zwłaszcza jeśli ma się do czynienia z większym sklepem, potrafi być wyzwaniem. Wyzwaniem, któremu programista Prestashop powinien być w stanie sprostać. Oczywiście wiele tutaj zależy od konkretnej osoby czy firmy, po którą się sięgnie. Większość tych doświadczonych jednak (w tym również i nasza) doskonale porusza się w ekosystemie Prestashop. Przez to też świetnie radzi sobie z codziennym zarządzaniem sklepem każdego rodzaju. 

2.16. Naprawa błędów Prestashop

Choć Prestashop jest systemem bardzo funkcjonalnym, jest też wymagająca. Dlatego też często dzieje się tak, że osoby niedoświadczone doprowadzają do jej nieprawidłowego działania. To zaś – z wielu różnych powodów – prowadzi do występowania błędów. Programista Prestashop powinien nie tylko się ich pozbywać, ale też znajdować ich źródło i zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się. Na przykład poprzez wyjaśnienie klientowi, co zrobił źle. 

3. Jakie powinny być umiejętności programisty Prestashop?

Aby programista Prestashop był w stanie radzić sobie ze stawianymi przed nim zadaniami, musi odpowiednio się do tego przygotować. Programistą nie zostaje się z dnia na dzień. To proces wymagający mnóstwa nauki, czasu oraz chęci. Koniecznie poparty praktyką. Dobry programista Prestashop powinien posiadać jak największe kwalifikacje. Tak, aby był w stanie wykonać wszystko. W Prestashop bowiem nie brakuje niestandardowych rozwiązań, wymagających doświadczenia i obycia. Często wybrane z nich są unikalne dla konkretnego klienta. Jakie konkretnie kwalifikacje powinien on zatem posiadać? Poniżej – kilka tych najważniejszych. 

 1. Doświadczenie w projektowaniu nowoczesnych i responsywnych sklepów internetowych. Najlepiej poparte portfolio. 
 2. Doskonała znajomość HTML5, CSS3, jQuery i innych technologii wykorzystywanych przy tworzeniu front-endu. 
 3. Umiejętność korzystania z narzędzi do debugowania (Firebug, Chrome Inspector i innych). 
 4. Znajomość narzędzi do wersjowania kodu (GIT i innych). 
 5. Doskonałą znajomość języka PHP – bazowego dla systemu Prestashop. 
 6. Doświadczenie na rynku e-commerce pozwalające na tworzenie rozwiązań spełniających aktualne standardy 

4. Podsumowanie

Programista Prestashop to ktoś, kto współcześnie ma ręce pełne roboty. Nic w tym dziwnego – Prestashop to w końcu najpopularniejszy i najpotężniejszy system e-commerce. Chcąc zostać tego typu programistą, trzeba nauczyć się wielu rzeczy i posiadać bardzo szeroką wiedzę w zakresie e-commerce. Jeśli zaś chce się skorzystać z jego usług, najlepiej jest postawić na doświadczoną firmę o bogatym portfolio.

Doskonałym przykładem takiej firmy jesteśmy my. Od wielu lat przygotowujemy mniej i bardziej skomplikowane realizacje bazujące na systemie Prestashop. Zatrudniamy ekspertów w branży programistycznej, dzięki czemu nie obawiamy się żadnych wyzwań. Jeżeli więc zależy Ci na funkcjonalnym, świetnie wyglądającym i dopracowanym sklepie internetowym, sięgnij po nasze usługi. Skorzystaj z intuicyjnego konfiguratora lub skontaktuj się z nami. Chętnie wysłuchamy Twojego pomysłu i wdrożymy go w życie. W najlepszy z możliwych sposobów. 

 

Potrzebujesz usług programisty Prestashop?

Zadzwoń, napisz lub skorzystaj z konfiguratora. Chętnie porozmawiamy o Twoim projekcie.

Kontakt z Astrabit

Kontakt

Telefon: 513 515 107
E-mail: biuro@astrabit.com

Darmowa wycena sklepu internetowego

Konfigurator

Darmowa wycena sklepu internetowego
To tylko 5 minut. Wyceń już teraz

Dodaj opinie page