Firma PrestaShop, na bieżąco udostępnia najnowsze aktualizacje swojego oprogramowania e-commerce, umożliwiającego prowadzenie własnego sklepu internetowego. Każda z nich, wiąże się z szeregiem zmian i usprawnień. Pamiętaj, że w większości przypadków, aktualizacje te, decydują o bezpieczeństwie Twojego sklepu internetowego.

Niezaktualizowany system sklepowy, to otwarte drzwi dla botów, wirusów i hakerów, którzy tylko czekają na taką sytuacje. Brak aktualizacji, to również spora strata dla Ciebie. Nie tylko w sferze funkcjonalności, ale czasem również w kwestii Twojej pozycji w wyszukiwarce Google.

Rodzaje aktualizacji PrestaShop

Są trzy kluczowe grupy aktualizacji, różniące się zazwyczaj wielkością zmian:

 1. Aktualizacje grupy 3 – np. z 1.7.4.3 do 1.7.4.4
  W tym przypadku, wydawane poprawki mają na celu załatanie znalezionych błędów, dziur oraz poprawienie funkcjonowania systemu.  Co się z tym wiąże, zmiany te zazwyczaj są drobne i niezauważalne. Zawsze warto abyś sprawdzał na bieżąco, jakie poprawki obejmuje dana aktualizacja.
 1. Aktualizacje grupy 2 – np. z 1.7.4 do 1.7.5
  Przy takich poprawkach, zmiana dotyczy wielu elementów i części systemu. Zawiera ona wszystkie poprzednie aktualizacje oraz wnosi często wiele nowych funkcjonalności, modułów i dodatków.
 1. Aktualizacje grupy 1 – np. z 1.6 do 1.7
  Raz na kilka lat, firma PrestaShop wydaje na rynek zupełnie nowy, odświeżony system. W tym momencie, przestarzałe już oprogramowanie w wersji wcześniejszej, przestaje być wspierane w takim samym stopniu jak nowe, a z czasem aktualizacje przestają być wydawane.

Jeśli Twój sklep dalej pracuje na silniku 1.6, 1.5 albo 1.4 najwyższa pora zaktualizować go do najnowszej wersji oprogramowania.

Aktualizacja Prestashop

Aktualizacja PrestaShop na własną rękę – Czy warto?

Firma PrestaShop, udostępnia swoim użytkownikom moduł, umożliwiający samodzielną aktualizację systemu do najnowszej wersji. Musisz jednak pamiętać, że moduł ten aktualizuje jedynie sam system, bez zainstalowanych wtyczek, szablonów i nie uwzględnia wprowadzonych modyfikacji. Aktualizacja taka, bez odpowiedniej wiedzy, w wielu przypadkach kończy się uszkodzeniem systemu i wyłączeniem Twojego sklepu. Koszt naprawy sklepu uszkodzonego w ten sposób, zawsze przekracza koszt aktualizacji. Szczególnie, jeśli weźmiesz również pod uwagę straty, poniesione z racji braku witryny w sieci.

Tak więc, na postawione pytanie odpowiemy w sposób warunkowy:

 • Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę techniczną i programistyczną, dzięki której będziesz potrafił zaktualizować również moduły, czy szablon oraz przenieść wszystkie wcześniejsze modyfikacje systemowe, to nasza odpowiedz brzmi – TAK, warto!
 • Jeśli jesteś jednak tylko użytkownikiem systemu, a kod programistyczny w zasadzie jest Ci obcy, to odpowiedz brzmi zdecydowanie NIE, zdecydowanie bezpieczniej jest zlecić zaktualizowanie PrestaShop firmie informatycznej.

Aktualizacja przez profesjonalną firmę

Profesjonalna firma informatyczna, nie dokonuje aktualizacji PrestaShop na tzw. „hura!”. Proces ten, jest dość skomplikowany, przez co wymaga ogromnej wiedzy oraz działań według sprawdzonych kroków. Zlecając aktualizację systemu, masz pewność, że firma wykona to w sposób prawidłowy i bezpieczny, a klienci nie odczują żadnej przerwy w funkcjonowaniu sklepu.

Jak w skrócie wygląda aktualizacja Prestashop?

Kopia sklepu – Na samym początku, kopiujemy cały Twój sklep internetowy na oddzielny, testowy serwer, niezależny od Twojego sklepu. Ten krok, da Ci pewność, że przeprowadzane przez nas zmiany, nie będą miały żadnego wpływu na funkcjonowanie obecnego sklepu.

Aktualizacja PrestaShop:

 • Baza danych – Jest to najbardziej newralgiczny punkt, gdyż wspomniana baza, przechowuje wszystkie dotychczas zgromadzone przez Ciebie dane. Wśród nich są konta klientów, produkty, zamówienia, ustawienia, statyczne strony itp.. Mając pewność bezpieczeństwa tych danych, odpowiednio aktualizujemy, testujemy i dokładnie sprawdzamy bazę danych.
 • System PrestaShop – Następnie, przeprowadzamy aktualizację systemu sklepu do najnowszej obecnie wersji. Przenosimy wszystkie Twoje ustawienia z poprzedniej wersji systemu oraz nowe funkcje ustawione zgodnie z obecnymi standardami. Wszystko po to, byś miał pewność, że nie stracisz nic z dotychczasowych elementów.
 • Szablon – Jeśli Twój szablon jest zgodny z najnowszą wersją PrestaShop, przystosujemy go do wybranej wersji. Zdarza się jednak, że aktualnie używany szablon nie jest kompatybilny z aktualną wersją oprogramowania. Wtedy, wdrażamy zupełnie nowy szablon, przystosowany do obecnie najnowszej wersji.
 • Moduły – Wszystkie moduły Twojego sklepu kolejno aktualizujemy, aby prawidłowo współpracowały z najnowszym oprogramowaniem systemu. Jeśli używasz modułów, kupionych na inną wersję PS, nie wspieranych już do obecnej wersji, nie martw się. Poszukamy modułów, które zastąpią twój stary moduł w 100%.
 • Ustawienia – Pamiętaj, że to co było trendem i prawidłowością kiedyś, nie zawsze jest nim nadal. Ciągłe zmiany w sferze pozycjonowania, optymalizacji i narzucanych standardów, niosą za sobą konieczność zmian. Nasza firma podczas aktualizacji, dokonuje pełnego audytu sklepu internetowego. Prześlemy Ci informacje, co warto zmienić by sklep był szybszy, lepiej się pozycjonował oraz był bardziej przyjazny użytkownikom.

Testy – Po zakończonej aktualizacji przechodzimy do wzmożonych testów sklepu, aby mieć pewność jej całkowitej poprawności. Sprawdzamy zarówno jego ogólne działanie, jak i funkcjonowanie modułów czy innych dodatkowych elementów.

Przenosiny – Ostatnim etapem, jest zastąpienie starego sklepu, nową przetestowaną wersją. Wszystkie poprzedzające kroki, dają nam możliwość zapewnienia 100% bezpieczeństwa tego etapu.

Aktualizacja Prestashop

Aktualizacja PrestaShop – Zostaw to profesjonalistom

Wciąż nie jesteś przekonany czy aktualizować PrestaShop samemu czy zlecić to firmie? Czasem warto zaufać profesjonalistom, o czym dowiesz się w poniższym case study.

Pewnego dnia, do naszej firmy zgłosił się przygnębiony klient, twierdząc że jego sklep działa bardzo wolno, a sama sprzedaż spadła o 300% w porównaniu z poprzednim okresem. Podczas szczerej rozmowy dowiedzieliśmy się, że w ostatnim czasie, jego znajomy, rzekomo znający się na PrestaShop dokonał aktualizacji systemu. Jak się okazało, nieprawidłowe przeprowadzenie przez niego tego procesu, spowodowało wiele błędów, których nie wyeliminował w trakcie wykonywania tych prac. Ścieżka zakupowa była nie przetestowana, przez co klienci pomimo szczerych chęci zakupu produktu mieli ogromna trudność z realizacją zamówienia. Ponadto, wiele używanych modułów było nie przystosowanych do sklepu. Sam szablon również pozostawiał sporo do życzenia. Nasza firma w ciągu 2 dni dokonała ponownej aktualizacji, naprawiła wszelkie zaistniałe problemy, przetestowała sklep oraz wdrożyła go. Jak poinformował nas klient, sprzedaż wzrosła w niedługim czasie aż kilkukrotnie, a pozycja w wyszukiwarce Google z perspektywy czasu znacznie się podniosła.

Pamiętaj, że zawsze gwarantujemy 12 miesięcy gwarancji na zaktualizowany system oraz jesteśmy do Twojej dyspozycji o każdej porze dnia i nocy.

Chcesz zaktualizować PrestaShop?

Jeśli jesteś zainteresowany aktualizacją PrestaShop, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy lub telefonicznie. Jesteśmy do Twojej dyspozycji przez cały tydzień. Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi opiniami na wizytówce Google.

Mamy już na swoim koncie aktualizację kilkuset sklepów PrestaShop. Warto powierzyć aktualizację swojego sklepu rzetelnej firmie, która zna się na rzeczy.

 

Skontaktuj się z nami

4.9 / 5 ( 374 opinii )