Prowadząc sklep internetowy naturalnym jest, że nawiązuje się różnego rodzaju relacje biznesowe. Chcąc dbać o nie w jak najlepszy sposób, należy nadawać im priorytet, a własnych partnerów obsługiwać w sposób czysto indywidualny. Niemal konieczne jest zatem wdrażanie rozwiązań pozwalających na usprawnianie całego procesu i uczynienie go nieco bardziej zautomatyzowanym. Najlepszym spośród wszystkich istniejących są platformy B2B, możliwe do zintegrowania również z systemem sklepu nastawionym na obsługę klienta indywidualnego.
Sklep B2B to taki, który został wyposażony w nowoczesne rozwiązania obsługujące cały proces sprzedaży w relacji z klientem biznesowym. Optymalizuje wszystkie procesy zachodzące w jego trakcie i automatyzuje wszystko to, co powtarza się w jego obrębie. Nie tylko zatem usprawnia sprzedaż, ale też praktycznie niweluje możliwość wystąpienia jakichkolwiek problemów po drodze.
B2B a B2C – współpraca z klientem biznesowym a indywidualnym
Sklepy internetowe można podzielić na dwa podstawowe modele, w ramach których działają: B2B oraz B2C. Oba różnią się od siebie zasadniczo na polu świadczonych przez siebie usług, ale też klientów, w których celują. Różni je również skala prowadzonego biznesu, zwykle znacznie większa w przypadku tego pierwszego.
Sklep B2B skupia się wyłącznie na klientach biznesowych i obsłudze ich stałych oraz regularnych zamówień. Podchodzi inaczej do sposobu finalizowania transakcji, ale i do przebiegu składania zamówień. Różni się też w kontekście obsługi tychże klientów z poziomu panelu administracyjnego. Więcej na jego temat powiemy w dalszej części poradnika.
Sklep B2C z kolei skupia się na klientach indywidualnych (stąd też skrót oznaczający Business to Customer). To najbardziej popularny model, który zakłada składanie zamówień bezpośrednio przez klienta końcowego, z poziomu witryny sklepu internetowego. Płaci on dokładnie tyle, co inni korzystający z niego klienci. Robi to od razu po zakupie, przy użyciu dostępnych metod płatności. Jego obsługa ogranicza się zatem do przyjęcia zamówienia i płatności oraz realizacji tegoż zamówienia, a zatem wysłania zamówionego przez niego przedmiotu.
Warto wiedzieć: sklep B2B można zintegrować ze świetnie sprawdzającą się w akcji platformą PrestaShop. Dzięki temu zamyka się całość w przyjaznej formie. Zarówno dla partnera biznesowego, jak i właściciela platformy B2B.
Różnice między sklepem B2B a B2C
Różnice między sklepem B2B a tym prowadzonym w modelu B2C widoczne są między innymi w:
- procesie zakupowym, znacznie mniej skomplikowanym w przypadku sklepów B2C,
- mechanizmach i rodzajach płatności, które w przypadku sklepów B2C sprowadzają się do sięgania po te ogólnodostępne, nieindywidualne,
- infrastrukturze, która w modelu B2C jest bardzo uproszczona,
- wyglądzie, który w przypadku B2C stawia na jak największe rozbudowanie, duże zdjęcia produktów oraz inne elementy. Mają one przekonać klienta końcowego do dokonania zakupu. W sklepach B2B z kolei wygląd ma znaczenie marginalne. Ich klienci zazwyczaj wiedzą, z czym tak naprawdę mają do czynienia (a w razie czego mogą o to zapytać sprzedawcę),
- sposobie podejścia do marketingu – sklepów B2B zwykle nie pozycjonuje się. Nie stanowią one środka do pozyskiwania nowych klientów. Zamiast tego prowadzą zaledwie do lepszej, sprawniejszej i skuteczniejszej obsługi wszystkich tych, którzy są już doskonale zaznajomieni z ich ofertą. Właśnie dlatego na bok odchodzą w nich aspekty pokroju wyglądu czy sposobu prezentacji poszczególnych produktów. Choć ich karty zwykle wciąż istnieją, czasem zastępowane są tabelkami z wykazem dostępnych do zakupu artykułów. Wszystko zależy od konkretnego podejścia. Podstawą jest tutaj jednak szybkość zapełniania koszyków. W relacjach business to business liczy się właśnie sprawność współpracy na każdym możliwym jej etapie,
- procesie rabatowania, który w przypadku B2C przybiera charakter produktowy (zniżki na konkretne produkty). W B2C jest on indywidualny. Zniżki są w nim oferowane najbardziej regularnym i lojalnym klientom, przyznawane również na bazie negocjacji,
- celach wdrożenia – sklepy B2C celują w klientów indywidualnych, wdrażając najbardziej atrakcyjne rozwiązania z myślą o nich. Sklepy B2B z kolei dbają o uproszczenie procesu zamawiania i jak największe zautomatyzowanie go. Mniejszą wagę przykładają do atrakcyjnej prezencji.
Czym tak właściwie jest sklep B2B?
B2B, a zatem Business to Business, to model prowadzenia biznesu zakładający dokonywanie transakcji pomiędzy dwiema firmami (lub też większą ich ilością). Cechuje go przede wszystkim regularność, zwana również cyklicznością. Współpraca ta zakłada bowiem zwykle dostarczanie produktów na porządku dziennym. Często w bardzo podobnych ilościach i na zbliżonych warunkach. Właśnie z uwagi na taką regularność oraz powtarzalność mile widziane jest w tym wszystkim automatyzowanie pewnych elementów zarówno z perspektywy strony składającej zamówienie, jak i tej ostatecznie je realizującej.
Sklep B2B jest zwykle obsługiwany przez producentów, hurtowników lub dystrybutorów. To oni bowiem najczęściej współpracują z innymi firmami, dostarczając im produkowane czy dystrybuowane przez nich produkty do dalszej odsprzedaży.
Sklepy B2B wymagają wdrożenia specjalnych, zazwyczaj bardziej skomplikowanych rozwiązań. Wielu z nich próżno jest szukać w standardowych i znanych wszystkim indywidualnym odbiorcom docelowym sklepach. Mowa o rozwiązaniach biorących pod uwagę ich specyfikę oraz cele, jakie przed sobą stawiają.
Specyfika platform B2B
Platforma B2B jest czymś, co zamyka wszystkie aspekty obsługi klienta biznesowego w jeden bardzo rozbudowany system. Często bazuje on na popularnych rozwiązaniach wzbogaconych o integrację z dodatkowymi funkcjonalnościami. Najczęściej jego bazą jest standardowy sklep internetowy. Jego odpowiednie przystosowanie ułatwia automatyzację przepływu informacji oraz obsługi zamówień.
Warto wiedzieć: najskuteczniejsze integracje na polu B2B powstają na bazie platformy sklepu internetowego PrestaShop. Uchodzi ona za najlepszą w branży e-commerce.
Możliwości w sklepie B2B
Ilość funkcjonalności oraz obszarów współpracy z klientami biznesowymi w obrębie sklepu B2B zależy od indywidualnych ustaleń i konkretnego wdrożenia. Zazwyczaj jednak za pośrednictwem dobrze zaplanowanego systemu B2B można między innymi:
- przygotowywać oferty, które mogą być akceptowane, odrzucane lub przekazywane do negocjacji,
- obsługiwać zamówienia na każdym z etapów ich istnienia – od pojawienia się w systemie, przez ich przetwarzanie, aż po ostateczną realizację,
- dokonywać płatności – ich wygoda pozwala klientom biznesowym robić to bardzo sprawnie i przy użyciu wybranych przez siebie ich form,
- przetwarzać transakcje, w tym przekazywać operatorowi platformy informacje na temat statusu zaksięgowania wpłat,
- wystawiać dokumenty, w tym wszelkiego rodzaju faktury,
- w spersonalizowany sposób prezentować ofertę, dostosowując ją do nawyków konkretnego klienta. Są mu wyświetlane wyłącznie dostosowane do jego potrzeb produkty lub ich grupy. Ułatwia obsługę całego systemu właśnie z jego perspektywy.
Wszystkie ze wspomnianych wyżej rozwiązań są tymi absolutnie podstawowymi. Nie oznacza to jednak, że sklep B2B nie jest wyposażony w żadne inne. Tych potrafi bowiem być mnóstwo. Wszystko tutaj zależy przede wszystkim od osoby zlecającej jego wdrożenie i jej indywidualnych potrzeb. Wiele do powiedzenia ma tu też specyfika branży, w obrębie której się obraca, ale i oczywiście budżet, jakim się dysponuje. Bardziej rozbudowane systemy posiadają chociażby funkcje produkcji, magazynowania czy planowania, ale i serwisowania. Nie każdy jednak tego wymaga.
Ważne: opierając sklep B2B na godnym zaufania skrypcie, w tym wykorzystywanym przez naszą firmę PrestaShop, ma się do czynienia z rozwiązaniem modularnym. Można je więc w dowolny sposób rozwijać i rozbudowywać w miarę pojawiających się w czasie użytkowania potrzeb. Te mogą się zmieniać, a w większości przypadków ulegają regularnemu zwiększaniu się.
Proces zakupowy
Głównym elementem odróżniającym sklepy B2B od tych skupionych na obsłudze klientów indywidualnych jest złożoność całego procesu zakupowego. Wszystko ze względu na to, że zamawiający większe ilości produktów klienci biznesowi zazwyczaj oczekują indywidualnego podejścia. Sam proces również często jest komplikowany przez wiele ciężkich do przewidzenia aspektów. Zakup nie zawsze stanowi jedną decyzję, ale całą ich grupę. Wiele spośród nich rozgrywa się na kilku etapach. Warunki współpracy (sprzedaży) na przykład często są dyskutowane z jednym pracownikiem, a dopiero potem akceptowane przez innego (zazwyczaj jego przełożonego).
W przypadku klienta indywidualnego w modelu B2C decyzja o zakupie nie musi być konsultowana.
Mechanizmy i rodzaje płatności
Cena konkretnego produktu oferowanego w obrębie sklepu B2B może być różna dla każdego z klientów. Potrafi to być zależnie od wielu czynników – formy nawiązanej z nim współpracy oraz jej warunków, jego lojalności czy częstotliwości składanych przez niego zamówień. Wiele do powiedzenia mają tu również indywidualne negocjacje. To wszystko prowadzi do konieczności zastosowania specjalnych rozwiązań właśnie w tym zakresie.
Specyficznego podejścia w przypadku sklepów B2B wymagają również mechanizmy odpowiedzialne za same w sobie płatności. Klienci nie muszą opłacać swoich zamówień od razu. Proces ich przetwarzania jest zatem zupełnie inny niż w przypadku modelu B2C. Najpierw wybierają towary, składają zamówienie oraz wybierają rodzaj dostawy. Po wysyłce towaru wystawiona zostaje faktura, która musi zostać opłacić we wcześniej uzgodnionym terminie. Mimo obecności tej opcji, systemy B2B często zakładają integracje z pośrednikami płatności,. Ci umożliwiają szybkie uregulowanie należności. W dowolnym momencie.
Dodatkowe rozwiązania w systemach B2B
Sklep B2B nie jest nigdy tworem skończonym, w pełni rozbudowanym i kompletnym. Zawsze istnieje pewne pole do jego ulepszeń oraz poprawienia niektórych z jego funkcjonalności. Często pojawia się chęć wdrożenia w jego obręb zupełnie nowych rozwiązań. Systemy B2B można bez problemu zintegrować z zupełnie odrębnymi od nich systemami, bazami danych czy aplikacjami. Wszystko zależy tutaj od indywidualnych potrzeb i tego, z czego na co dzień się korzysta. Do najciekawszych, ale niejedynych integracji zaliczyć można te:
- płatnicze, które pozwalają klientom dokonywać szybkich opłat za ich należności (wspomnieliśmy o tym już wcześniej). Chodzi na przykład o ich procedowanie za pośrednictwem operatorów szybkich płatności,
- magazynowe, za sprawą których system magazynowy będzie możliwy do zarządzania z poziomu tego samego interfejsu, co cały sklep B2B,
- biznesowe, w ramach którego sklep B2B jest łączony z rozwiązaniami CRM czy ERP, które bez problemu integruje się z platformą e-commerce PrestaShop,
- komunikacyjne, które pozwalają na wchodzenie w interakcję z kontrahentami z poziomu interfejsu webowego sklepu B2B (LIVE Chat). Umożliwiają zacieśnianie relacji biznesowych, ale też oferowanie różnego rodzaju wsparcia posprzedażowego. Słowem: lepszą, bo znacznie płynniejszą komunikację od tej standardowej. Ta zazwyczaj prowadzona jest za pośrednictwem e-maila;
- logistyczne, zakładające pełne powiązanie systemu sklepu z tymi od różnego rodzaju dostawców, w tym przede wszystkim polskich kurierów (dowolnych).
Więcej o integracjach sklepu internetowego
W e-commerce nastawionym na B2B liczy się bardziej treść aniżeli forma. Nie stawia się tutaj zatem na jak najwięcej rozwiązań. Sklepów B2B nie ma sensu szpikować zbyt dużą ilością funkcjonalności i rozwiązań niekoniecznie przydatnych i koniecznych do ich prawidłowego działania. Znacznie rozsądniej jest korzystać wyłącznie z takich, za sprawą których partner biznesowy będzie w stanie oszczędzić czas i sprawniej skorzystać z oferty sklepu.
Podsumowanie
Chcąc prowadzić sklep B2B, a zatem taki nastawiony na obsługę klientów firmowych, warto zaopatrzyć się w rozwiązania ułatwiające i automatyzujące wszystkie procesy zachodzące w jego obrębie. Integracja platformy B2B może tu okazać się kluczowa i bardzo praktyczna. Nie tylko automatyzuje, ale też zmniejsza ryzyko pomyłki występujące w przypadku obsługi bardziej wymagających klientów biznesowych. Usprawnia też działania sprzedażowe.
Sklep B2B z wdrożoną integracją właśnie do obsługi klientów biznesowych jest w stanie w znaczący sposób ułatwić życie. Usprawnia współpracę, oszczędza czas i optymalizuje zyski. Chętnie wdrożymy skuteczną i bogatą w funkcjonalności platformę B2B w oparciu o najsolidniejszą platformę sklepów PrestaShop. Wystarczy się z nami skontaktować, lub skorzystać z naszego konfiguratora wyceny, by uzyskać wycenę właśnie pod tym kątem. Jest ona szybka, w pełni indywidualna i w żaden sposób niezobowiązująca.