Jak założyć sklep internetowy z meblami? To pytanie, które zadaje sobie wielu ich producentów i dystrybutorów. My ostatnimi czasy mieliśmy szansę współpracować z firmą Witek, będącą jedną z liderek branży meblarskiej (ale nie tylko). Zaprojektowaliśmy dla niej sklep od lat przynoszący zysk i będący jej dumą. O owocach naszej współpracy, problemach, jakie napotkaliśmy w jej trakcie oraz ich rozwiązaniach porozmawiamy w naszym dzisiejszym case study.

Pamiętaj: również Ty jesteś w stanie założyć swój sklep przy naszym udziale. Niekoniecznie ten meblarski. Skontaktuj się z nami, przedstaw nam swoją wizję. Nie musisz od razu decydować się na współpracę. Z chęcią porozmawiamy z Tobą o niej i przedstawimy Ci wszystkie istotne fakty na jej temat. Całkowicie niezobowiązująco.

Problem – jak założyć sklep internetowy z meblami?

Wchodząc we współpracę z firmą Witek wiedzieliśmy, że będziemy mieli do czynienia z klientem bardzo wymagającym. Ucieszyła nas wizja wyzwania i konieczności stworzenia sklepu tak nowoczesnego, jak i szalenie funkcjonalnego. Największym wyzwaniem jeszcze przed rozpoczęciem działań wydawał się być fakt, że Witek to bardzo rozwinięta i rozpoznawalna sieć sklepów. Chcieliśmy ujednolicić zarządzanie nią, zamykając ją w obrębie panelu administracyjnego jej sklepu internetowego, ale jednocześnie nie zmuszając do odchodzenia od dotychczasowych rozwiązań i systemów.

Witek działa w branży, w której panuje bardzo duża konkurencja. Już na samym początku okazało się to być pewnym problemem. Musieliśmy bowiem opracować takie funkcjonalności, które mogły wyróżnić go na jej tle, ale i takie, które w branży są już zakorzenione. Przez to z kolei są przez klientów nie tylko mile widziane, ale i wręcz wymagane.

W sklepie naszego klienta musieliśmy znaleźć sposób na atrakcyjną prezentację bardzo rozległego asortymentu. Klient duży nacisk postanowił położyć na prezentację poszczególnych produktów. My zaś stanęliśmy przed zadaniem wprowadzenia tego w życie. Dużym wyzwaniem przy tym wszystkim była dla nas odpowiednia optymalizacja sklepu. Tak rozległa platforma sprzedaży wymaga indywidualnych rozwiązań w tej kwestii. Takich zdolnych do radzenia sobie z dziesiątkami tysięcy produktów i milionami wyświetleń miesięcznie. Bez spowalniania doświadczenia zakupowego klienta, dość wymagającego w tej konkretnej branży.

Z uwagi na charakter całego sklepu, ale i schemat naszych działań, sklep naszego klienta opracowaliśmy od absolutnych podstaw, z naciskiem na wymagania, oczekiwania oraz plany rozwojowe naszego klienta. Wiedza w kwestii tego, jak założyć sklep internetowy z meblami nie wystarczyła. Musieliśmy dorzucić do niej naszą znajomość współczesnego rynku e-commerce oraz doświadczenie wypracowane na bazie wielu lat współpracy z najbardziej wymagającymi klientami.

Nasze rozwiązanie – rozbudowane funkcjonalności nie tylko dla klientów

Nasza współpraca z firmą Witek wymagała stałego kontaktu i bieżącego ustalania wszystkiego tego, co miało decydować o ostatecznym kształcie jej sklepu internetowego. Jak zawsze rozpoczęliśmy ją od głównej fazy rozmów. To w jej trakcie ustaliliśmy dokładnie to, czego klient potrzebuje i oczekuje. Przedyskutowaliśmy wszystkie oczekiwania względem wyglądu i funkcjonalności, dokładnie określając wszystko to, co będzie konieczne do wdrożenia. Przede wszystkim jednak poznaliśmy aktualne schematy zarządzania firmą, produktami i sprzedażą. Dzięki temu mogliśmy w przyszłości opracować takie rozwiązania, które nie zaburzyłyby dotychczasowego modelu prac. Takie, które mogłyby zautomatyzować najważniejsze jego części. Naszemu klientowi przedstawiliśmy szereg naszych pomysłów i propozycji, ale też skorygowaliśmy te jego w taki sposób, by były optymalnie przystosowane do przynoszenia zysków. Nasze wstępne ustalenia zakończyły się przygotowaniem planu dalszych działań. Oczywiście na ich etapie nie zakończyliśmy kontaktu z klientem – bieżąca komunikacja z nim była podstawą każdego kolejnego z naszych działań.

Drugi etap naszych prac zakładał opracowanie oprawy wizualnej sklepu internetowego. Zajął się tym dedykowany zespół specjalistów. W międzyczasie nasi programiści zaczynali już trzeci etap. Wygląd sklepu Witek powstawał na bazie wytycznych pochodzących od klienta, ale i naszych własnych propozycji czerpanych z naszego doświadczenia i wstępnego researchu sklepów branżowych.

Ostatni etap naszej współpracy zakładał oczywiście prace programistyczne, w ramach których postawiliśmy szkielet sklepu, ale i opracowaliśmy wszystkie jego funkcjonalności. Musieliśmy przy tym dbać o to, by każda z nich była przemyślana i rzeczywiście potrzebna. Nie było tu miejsca na przypadek – zwłaszcza że w dalszych działaniach optymalizacja była priorytetem.

Wyżej wymienione etapy są etapami głównymi, jednak nie jedynymi w czasie naszej współpracy. Na każdym z nich byliśmy otwarci na zmiany i modyfikacje, wynikające z testów i spojrzenia klienta na sklep w jego  tamtejszej formie. Poniżej przedstawiamy kilka z wielu elementów i funkcjonalności, które wdrożyliśmy w jego obręb w czasie naszych prac.

Indywidualna szata graficzna

Podstawą naszych działań było opracowanie dla klienta motywu graficznego pasującego do jego wizji sklepu internetowego. Przymiotnikiem przewodnim przy jego tworzeniu była czytelność, ale i bazowanie na kolorystyce obecnej już w logo firmy i jego księdze znaku. Mieliśmy postawić na intuicyjność. W tym celu opracowaliśmy szybką i przemyślaną ścieżkę zakupową, którą oddaliśmy nawet w najmniejszych elementach designu sklepu.

Bardzo dużo czasu poświęciliśmy na opracowanie mega menu, które zaprojektowaliśmy w dość unikalny sposób. Wędruje ono za klientem i otwiera się nie po najechaniu, a po kliknięciu. Dzięki temu klienci omyłkowo nie zasłonią sobie treści, ani też nie będą zmagali się z problemami związanymi z precyzją najeżdżania. Menu zaprojektowaliśmy w sposób wielopoziomowy. Przede wszystkim jednak oddaliśmy pełną kontrolę nad nim naszemu klientowi. Wiemy, jak często w sklepach z meblami dokonuje się reorganizacji kategorii. Korzystając z naszego systemu, nie trzeba w tym celu prosić nas o pomoc.

W ramach szaty graficznej opracowaliśmy bardzo przyjemną w odbiorze ścieżkę zakupową. Zadbaliśmy o najmniejsze detale i o spójność każdego elementu z ogólnym konceptem sklepu. Dzięki temu odbiór całej platformy jest jednoznaczny, a wszystko doskonale ze sobą współgra. W ramach naszych prac opracowaliśmy także zaawansowany i rozbudowany slider. Klient sam jest w stanie tworzyć zaawansowane kreacje na stronie głównej. Wszystko przy użyciu świetnego edytora wizualnego. Nie wymaga on zdolności programistycznych, a jedynie wyczucia i poświęcenia mu czasu.

Wiedząc, jak założyć sklep internetowy z meblami, zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że musi on działać bezproblemowo w obrębie każdego z urządzeń. Tak mobilnych, jak i stacjonarnych. Uczyniliśmy go w pełni responsywnym. Dynamicznie dostosowuje się do rozmiaru okienka, zawsze serwując klientowi sklep w idealnej formie – w pełni wykorzystującej przestrzeń zapewnianą mu przez ekran konkretnego urządzenia.

Zaawansowana integracja z magazynem

Najbardziej rozbudowane funkcjonalności, jakie przyszło nam wdrożyć w sklepie Witek dotyczą integracji z magazynem. Firma korzysta z wielu różnych magazynów i prowadzi kilka sklepów stacjonarnych. W naszym rozwiązaniu musieliśmy umożliwić przekazywanie stanów magazynowych (wraz z cenami) z jednej filii do drugiej. Zarządzanie wszystkimi magazynami jest dzięki nam możliwe z poziomu jednego panelu administracyjnego, a wszystko ulega automatycznej i natychmiastowej synchronizacji. Dzięki niej nasz klient ma pewność, że nie sprzeda przedmiotu, którego nie posiada na magazynie.

Bardzo istotną częścią naszych prac było również wdrożenie wyświetlania stanów magazynowych dla konkretnej filii na karcie wybranego przez klienta produktu. Miało to ułatwić odbiory osobiste, ale i zwiększyć ilość świadomych klientów odwiedzających sklepy stacjonarne firmy. Oczywiście zadbaliśmy o to, by wszystko wyświetlało się w sposób czytelny, a przede wszystkim w pełni automatyczny.

Dynamiczne obliczanie kosztów dostawy

Bardzo istotną z punktu widzenia codziennego działania sklepu internetowego funkcjonalnością okazało się obliczanie kosztów dostawy ze sklepu do domu klienta. Opracowaliśmy moduł, który naszemu klientowi dał możliwość ustalania stawki za każdy kilometr, ale i konfigurowania progów cenowych zależnych właśnie od odległości.

Z punktu widzenia klienta w samym sklepie niewiele się zmienia. To, co najważniejsze widzi w koszyku, gdzie po wpisaniu jego danych adresowych, system automatycznie oblicza koszt dostawy. Nasza funkcjonalność jest bardzo dokładna i działa w sposób dynamiczny. Reaguje zatem na każdą zmianę w adresie.

Zaawansowane integracje w sklepie Witek – jak założyć sklep z meblami?

Sklep Witek był jednym z bardziej wymagających jeżeli chodzi o integrację z zewnętrznymi usługodawcami i platformami typu marketplace. Firma działa na wielu różnych płaszczyznach. My postanowiliśmy pomóc jej w ujednoliceniu zarządzania każdym z obszarów jej działalności.

Główną integracją, którą wdrożyliśmy w sklep jest ta pozwalająca na zarządzanie sprzedażą na Allegro. Wykonaliśmy ją dwukierunkowo – wszystkie działania podejmowane w sklepie mają odzwierciedlenie na Allegro. I odwrotnie. Chodzi tu o ceny, stany magazynowe, opisy i wszystko inne. Klient ma przy tym dowolność w ustawianiu tego, co ma ulegać synchronizacji.

Jako że firma Witek korzysta z Baselinkera, jej sklep zintegrowaliśmy również z nim. Pozostawiliśmy jej dowolność w wyborze głównego miejsca zarządzania sprzedażą. Może ona to robić albo z poziomu sklepu, albo też ze strony Baselinkera. W obu tych miejscach wszystko jest oczywiście na bieżąco aktualizowane i synchronizowane.

W czasie prac nad sklepem wprowadziliśmy do niego obsługę systemów płatności ratalnej (Santanter, Credit Agricole). Wdrożyliśmy też integrację z user.com, Opineo i Trade Trackerem. Uczyniliśmy tym samym z panelu administracyjnego sklepu internetowego swoiste centrum zarządzania sprzedażą. Samowystarczalne i dobrze zorganizowane.

System B2B

Witek swoją sprzedaż prowadzi tak w odniesieniu do klientów indywidualnych, jak i do tych biznesowych. Musieliśmy wziąć to pod uwagę przy tworzeniu jego sklepu. Jak założyć sklep internetowy z meblami, który byłby dostępny dla obu tych odrębnych grup konsumenckich? My wdrożyliśmy zaawansowany system, dzięki któremu nie trzeba prowadzić dwóch odrębnych sklepów, a wszystkim można zarządzać z jednego miejsca.

Dzięki naszemu systemowi klient może sam ustalać ceny poszczególnych produktów w odniesieniu do konkretnych klientów lub do całych ich grup. Może też przydzielać im rabaty czy tworzyć zestawy skierowane wyłącznie do nich. Rabaty może ustawiać masowo (na każdy produkt) lub indywidualnie (na któryś z nich). Klientom B2B udostępniona zaś jest osobna rejestracja, w ramach której muszą podać dane własnej firmy.

Narzędzia dla pracowników

Jako że dostęp do sklepu Witek mieli mieć również pracownicy, opracowaliśmy specjalne narzędzia ułatwiające im codzienną pracę w jego obrębie. Każdy z nich ma dostęp do formularza, w ramach którego może skontaktować się z pracownikami innych filii. Co więcej, wszyscy pracownicy mogą też zamawiać towar do siebie z innych placówek, a przez to i płynnie zarządzać stanami magazynowymi.

Specjalnie dla tego klienta zadbaliśmy również o integrację z programami wewnętrznymi, z których pracownicy korzystają każdego dnia. Dzięki temu mogą sami wybrać, gdzie wygodniej będzie im prowadzić swoje codzienne działania. Nie będzie różnicy, czy zrobią to w tych programach, czy w sklepie internetowym. W każdym przypadku system zaktualizuje wszystko automatycznie – łącznie z najbardziej aktualnymi stanami magazynowymi. Nasze rozwiązania zostały przystosowane do tego, by sklepem mogło zarządzać kilka osób jednocześnie. W przypadku sklepu o takim stopniu rozbudowania jest to bardzo istotne. Administrator może oczywiście przyznawać pracownikom odpowiednie poziomy uprawnień i kontrolować to, do czego dokładnie ma dostęp każdy z nich i jakie mogą być jego zadania.

Inne funkcjonalności w sklepie Witek – jak założyć sklep z meblami?

Wszystkie z wyżej wspomnianych funkcjonalności stanowią zaledwie wierzchołek ich góry. Sklep naszego klienta wyposażyliśmy bowiem również w szereg innych rozwiązań, każde z których dobraliśmy umiejętnie pod jego specyfikę. Uważaliśmy przy tym, by nie wdrażać rzeczy niepotrzebnych, które mogłyby negatywnie odbić się na jego optymalizacji i doświadczeniach zakupowych klienta.

Do funkcjonalności, o których nie wspomnieliśmy powyżej zaliczyć można również między innymi:

  • Zdjęcia w formacie WebP. Jednym z ważnych działań optymalizacyjnych w sklepie klienta było wdrożenie usługi formatu WebP dla wszystkich zdjęć w jego obrębie. Zadbaliśmy o to, by klient mógł sam obsługiwać wtyczkę umożliwiającą konwersję. Oczywiście odpowiednio go pod tym kątem przeszkoliliśmy.
  • Obsługa zdjęć 360 stopni. Jako że w sklepie tym bardzo istotną rzeczą była prezentacja produktów, wdrożyliśmy system zdjęć 360. Dzięki niemu klient jest w stanie dodawać zdjęcia tworzone w technologii 360 stopni do konkretnych produktów, a jego odbiorcy mogą nimi obracać w dowolnym kierunku. Dzięki temu mogą pozyskać pełną paletę informacji na temat każdego z nich.
  • Wsparcie dla testów A/B. Wdrożony w sklep system testów A/B pozwala naszemu klientowi przeprowadzać te testy i dowiadywać się więcej na temat efektywności działania różnych rozwiązań w jego sklepie. Przy tak dużym ruchu generowanym w jego obrębie, to narzędzie to podstawa do rozwijania sklepu w odpowiednim kierunku.
  • Automatyzacja procesów sprzedażowych (CRON). Dzięki wdrożeniu naszego rozwiązania, wiele procesów sprzedażowych w sklepie klienta (w tym ustawianie parametrów czy cen produktów na podstawie algorytmów) może przebiegać automatycznie, według harmonogramu CRON.

Sklep Witek cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, co wpływa na ruch w jego obrębie. Wyzwaniem dla nas było takie zoptymalizowanie systemów, by były w stanie serwować go mnóstwie klientów w tym samym momencie. W tym właśnie celu opracowaliśmy zaawansowanie cache’owanie, dzięki któremu te same dane są prezentowane znacznie szybciej. Wdrożyliśmy także wiele pomniejszych rozwiązań gwarantujących płynność działania i pozytywne doświadczenia ze strony klientów.

Efekty naszych prac – jak założyć sklep internetowy z meblami?

Wielotygodniowe prace nad sklepem internetowym Witek zakończyły się stworzeniem kompletnej, rozbudowanej platformy sprzedażowej, z której zarówno my, jak i nasz klient możemy być dumni. Wiele z  funkcjonalności w jej obrębie odbija się bezpośrednio na doświadczeniach zakupowych klienta. Te wręcz muszą być pozytywne, bo i cały proces zakupowy jest płynny i transparentny. Klient bez przeglądania Internetu jest w stanie pozyskać pełnię informacji na temat każdego z produktów i podjąć decyzję bez opuszczania sklepu. Upewniliśmy się, że oddane mu zostaną odpowiednie formy płatności i dostawy, a wszystko będzie nasycone profesjonalizmem.

Efektem naszych prac nie jest jednak wyłącznie funkcjonalny, piękny i profesjonalnie wyglądający sklep z punktu widzenia klienta. Dla firmy Witek stworzyliśmy potężną platformę e-commerce do zarządzania całą jej sprzedażą i obecnością w Internecie. Z jednego miejsca, bez potrzeby logowania się w różnych panelach i powtarzania już raz przetwarzanych przez siebie danych. Zadbaliśmy więc nie tylko o sklep, ale i optymalizację codziennych działań w zakresie zarządzania nim. Co dla nas najważniejsze, nasz klient pokochał wdrożone przez nas rozwiązania. My zaś pozyskaliśmy kolejny powód do satysfakcji z dzieła, które rzeczywiście wykorzysta możliwości asortymentu i budżetu firmy, w ręce której trafi.

Podsumowanie naszej współpracy z Witek

Nasza współpraca z firmą Witek była owocna na każdym z jej etapów. Nawet na moment nie zabraliśmy jej pełni kontroli nad tym, jak finalnie będzie wyglądał i funkcjonował jej sklep. To sprawiło, że wykorzystaliśmy pełnię tak naszego doświadczenia w e-commerce, jak i doświadczenia naszego klienta w obrębie branży, w której działa. To pozwoliło nam dojść do obopólnej satysfakcji. Po latach istnienia sklepu obie strony współpracy mogą śmiało powiedzieć, że było warto.

Wiedząc już, jak założyć sklep internetowy z meblami i nieco bliżej poznając proces naszej pracy, nie powinieneś się wahać nad założeniem własnej platformy sprzedażowej. My jesteśmy w stanie zadbać o realizację Twojego pomysłu. Skontaktuj się z nami i przedstaw nam go lub skorzystaj z naszego konfiguratora. Trafiając w nasze ręce masz pewność, że pozyskasz sklep nie tylko ładny, funkcjonalny i bezpieczny, ale też umiejętnie zoptymalizowany pod efektywną sprzedaż.

Jeśli szukasz dodatkowych informacji na temat prowadzenia sklepu, zajrzyj do naszego bloga. Jeżeli zaś chcesz dowiedzieć się więcej o funkcjonalnościach, w jakie wyposażamy zwykle każdy z naszych sklepów, nie krępuj się i przejrzyj nasz serwis. Jesteśmy pewni, że i Ty możesz dołączyć do szerokiego grona klientów zadowolonych ze współpracy z nami.

4.8 / 5 ( 60 opinii )