W czasie naszej wieloletniej działalności mieliśmy już okazję współpracować z większymi i bardziej wymagającymi, ale i mniejszymi oraz oczekującymi rozwiązań o znacznie mniejszej skali klientami. Jednym z tych pierwszych jest firma Ramiz, z którą mieliśmy przyjemność pracować w czasie ostatnich miesięcy. Wspólnie z nią znaleźliśmy odpowiedź na pytanie, jak założyć sklep internetowy z zabawkami, który sprzedaje – i jest pod to świetnie zoptymalizowany. Łatwo nie było i choć wyzwań w czasie naszej pracy było co niemiara, podołaliśmy. W tym case study postaramy się nakreślić problemy, z jakimi spotkaliśmy się w czasie tej współpracy oraz rozwiązania, na które wpadliśmy celem pozbycia się ich. Przyjrzymy się najciekawszym funkcjonalnościom i wyjaśnimy, jaki schemat ich działania przygotowaliśmy.

Problem – jak założyć sklep internetowy z zabawkami?

Już od początku naszej współpracy z firmą Ramiz wiedzieliśmy, że w jej trakcie nie będzie mowy o chodzeniu na jakiekolwiek kompromisy. W końcu jest to jedna z największych hurtowni zabawek w Polsce – a to zobowiązuje. Chociażby do tego, by posiadać funkcjonalny, rozbudowany i sprawnie działający sklep internetowy. To oznaczało jedno – w trakcie tej współpracy miało nas czekać sporo wyzwań. Jako że nie obawiamy się żadnego, z przyjemnością podjęliśmy się sprostania im.

Ramiz to firma, która już od wielu lat posiadała swój sklep. Bazujący na platformie SaaS, nie dawał jej on jednak pełnej kontroli nad samym sobą. Narzucał spore ograniczenia, a przy okazji był przestarzały pod względem zastosowanych w nim rozwiązań. Podstawowym wyzwaniem, przed jakim stanęliśmy była więc jego migracja. Musieliśmy przenieść jego zawartość w obręb nowej, nowoczesnej, funkcjonalnej i przyszłościowej platformy e-commerce.

Nasz klient chciał kontynuować sprzedaż zarówno w stosunku do klienta detalicznego, jak i tego, z którym współpracował w modelu B2B. Musieliśmy opracować system, dzięki któremu wszystko było połączone i możliwe do zarządzania z poziomu jednego, wspólnego panelu administracyjnego. Nie obyło się bez konieczności wdrożenia wielu nietypowych rozwiązań i funkcjonalności.

W trakcie naszych prac staraliśmy się wpadać na takie rozwiązania, które mogły nie tylko efektywnie napędzić sprzedaż, ale też pozwolić skutecznie odstawać od konkurencji. Zwłaszcza że chcieliśmy, aby nasz klient był właścicielem najlepszej działającej w Internecie hurtowni zabawek. Jak założyć sklep internetowy z zabawkami, który będzie samodzielnie napędzał sprzedaż? Tworząc go w sposób wykorzystujący najlepsze rozwiązania konkurencji, ale i wdrażający wiele własnych, równie efektywnych. To zaprojektowanie tych ostatnich zabrało nam najwięcej czasu, ale na pewno okazało się dla nas najbardziej satysfakcjonujące. Klientowi zaś odblokowało mnóstwo możliwości. Nie tylko tych mających bezpośrednie przełożenie na klienta.

Nasze rozwiązanie – funkcjonalny i świetnie dostosowany do współczesnego rynku sklep internetowy

Współpracę z naszym klientem, tradycyjnie, rozpoczęliśmy od rozmów wstępnych. To w ich trakcie ustaliliśmy jego potrzeby, oczekiwania oraz wymagania dotyczące jego nowego sklepu. Jako że sklep internetowy Ramiz już istniał, łatwiej było ocenić, czego w nim brakuje i co wymaga zmiany. Wspólnie doszliśmy do porozumienia, że przestarzały i ograniczony silnik trzeba wymienić na nowy, a sklep – opracować od podstaw. Z myślą o współczesnym kliencie, ale i o wymaganiach jego właścicieli, które na przestrzeni lat naturalnie wzrosły. Godziny rozmów pozwoliły nam stworzyć wstępną listę niezbędnych funkcjonalności, ale i rozrysować design sklepu docelowego. Oczywiście nie zamykało to obu tych kwestii, a zaledwie wytyczało drogę naszym początkowym działaniom.

Prace rozpoczęliśmy od stworzenia szablonu graficznego – początkowo w formie nieinteraktywnej. Po przedstawieniu klientowi naszych konceptów, wspólnie z nim wybraliśmy jeden i dopracowywaliśmy go aż do momentu uzyskania satysfakcjonującego efektu. W międzyczasie nasi specjaliści już zaczęli zajmować się wdrażaniem silnika sklepu, ale i jego podstawowych funkcjonalności.

Po pełnej akceptacji konceptu graficznego, nasza firma przeszła do wdrażania jego interaktywnej wersji, ale i do pracy nad zaawansowanymi funkcjonalnościami. Jak założyć sklep internetowy z zabawkami? Przede wszystkim przykładając się do każdego jego aspektu. Tak wizualnego, jak i czysto technicznego. Nasze prace wykonywaliśmy w stałym kontakcie z klientem. Na każdym ich etapie umożliwialiśmy modyfikowanie pomysłów i wdrażanie pewnych zmian oraz nowych rozwiązań. O tych najistotniejszych opowiemy za chwilę.

Jako że pierwotny sklep internetowy Ramiz wciąż istniał (i miał funkcjonować do momentu zakończenia naszych prac nad jego nową wersją), działaliśmy w obrębie zamkniętego środowiska. Dostęp do niego mieliśmy my i klient, który mógł na bieżąco sprawdzać postępy w pracach. Gdy już je zakończyliśmy, zadbaliśmy o fachowe i kompletne szkolenie pracowników naszego klienta. Zarówno z zakresu funkcjonowania samego sklepu, jak i jego codziennej obsługi. Wcześniej jednak dokonaliśmy prac migracyjnych (szczegóły – poniżej) i dokładnie przetestowaliśmy sklep pod kątem poprawności jego działania.

Prace migracyjne

Nasze rozwiązanie nie mogło zamknąć się na zbudowaniu nowego sklepu od podstaw, wyposażeniu go w funkcjonalności oraz przeszkoleniu pracowników w obszarze obsługi nowej platformy sprzedaży. Musieliśmy również dokonać procesu migracji, a zatem przenieść całą bazę sklepu w obręb nowego silnika. Nasze prace migracyjne zakładały między innymi:

  • Pełną konfigurację serwera dedykowanego. Przenieśliśmy sklep na świetny hosting, w pełni zoptymalizowany pod nowy sklep. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie ma to znaczenie, odsyłamy do naszego artykułu na ten temat.
  • Skonfigurowanie przekierowań 301. W czasie prac nad sklepem zadbaliśmy o wdrożenie przyjaznych i obiektywnie lepszych adresów URL. Nie chcieliśmy jednak tracić mocy SEO tych starych. W związku z tym przekierowaliśmy każdy z nich tak, aby przekazywał on ją nowym adresom.
  • Przeniesienie treści sklepu. W całości przenieśliśmy całą bazę produktów, klientów oraz kategorii w obręb nowego systemu. Oczywiście zadbaliśmy też o to, by wszystkie powiązania między treściami pozostały aktualne.

Dopiero po przeprowadzeniu prac migracyjnych przystąpiliśmy do testów w obrębie specjalnej domeny. Sprawdziliśmy, czy wszystko zostało przeniesione poprawnie, a funkcjonalności działają bez zarzutu. Gdy byliśmy pewni co do perfekcyjnego działania sklepu, oddaliśmy go w pełni naszemu klientowi.

Ogólne funkcjonalności w sklepie internetowym Ramiz

Sklep naszego klienta musieliśmy wyposażyć we wszystkie elementy charakterystyczne dla każdej innej platformy sprzedaży internetowej. Musiało się tutaj zatem znaleźć miejsce dla systemów rejestracji oraz logowania, koszyka internetowego, systemu produktów oraz ich kategorii. W każdym z tych aspektów jednak staraliśmy się zadbać o sięgnięcie po jak najlepsze praktyki. Takie, które byłyby nowoczesne, zapewniałyby klientom świetne doświadczenia zakupowe, a przy okazji wprowadzałyby do sklepu nutkę innowacji. Tego, czego próżno jest szukać u konkurencji.

Takie podejście z naszej strony doprowadziło do powstania wielu rozbudowanych i unikalnych funkcjonalności, o których zdecydowanie warto wspomnieć analizując tę współpracę. Każde z rozwiązań opracowywaliśmy na bazie naszej dogłębnej analizy rynku. Dzięki temu doskonale wiedzieliśmy, co oferuje konkurencja i w jaki sposób podjąć z nią jeszcze skuteczniejszą walkę.

Indywidualna szata graficzna – jak założyć sklep internetowy z zabawkami?

Podstawą naszych prac nad sklepem internetowym klienta było opracowanie jego szaty graficznej – koniecznie unikalnej oraz pasującej do jego dotychczasowego konceptu. Nie chcieliśmy całkowicie zrywać z tym, co do tej pory prezentowała jego internetowa hurtownia zabawek. Zachowaliśmy zatem pierwotną kolorystykę, jednak zadbaliśmy o jej unowocześnienie. Użyliśmy w tym celu bardziej pastelowych i mniej odciągających uwagę kolorów. Celowaliśmy w stworzenie przyjaznej atmosfery, dzięki której przechodzenie przez proces zakupowy mogło być wspaniałym przeżyciem, a nie rutyną, do której przyzwyczaiły nas inne sklepy internetowe.

Zadbaliśmy o to, by szata graficzna w pełni pasowała do sklepu z zabawkami. Duże obrazki, wizualne przedstawienie kategorii, wiele przyjaznych oku barw i czytelna czcionka to tylko niektóre z elementów, które się na to złożyły. Duży nacisk położyliśmy również na układ sklepu. Chcieliśmy, aby był uporządkowany, a jednocześnie intuicyjny. Również dla klienta, który pierwszy raz robi zakupy.

Warstwę wizualną sklepu stworzyliśmy z myślą o branży, w jakiej on działa. Opracowaliśmy ją od podstaw, dzięki czemu jest ona niepowtarzalna i stanowi element identyfikacji marki, którą klient tworzy już od wielu lat.

Zgodnie z najświeższymi standardami, zadbaliśmy również o responsywność sklepu internetowego. Podeszliśmy do niej w nieszablonowy sposób. Choć większość agencji zostawia ją na koniec i traktuje ją po macoszemu, my nadaliśmy jej priorytet. Zadbaliśmy o to, by układ sklepu w jego mobilnej wersji był idealnie dostosowany do urządzenia, z którego korzysta klient. Nie tylko zresztą układ, ale i każdy element tego sklepu. Dzięki temu hurtownia Ramiz wygląda świetnie w każdych warunkach, niezależnie od miejsca dostarczając tych samych świetnych doświadczeń zakupowych.

Zaawansowane mega menu

Jednym z lepiej widocznych elementów UX sklepu internetowego Ramiz jest mega menu, które idealnie dopasowaliśmy do jego tematyki. Jest ono rozbudowane, ale i kolorowe oraz “żywe”, a przy okazji szalenie funkcjonalne. Każda kategoria główna ma w nim przyporządkowaną pasującą do stylistyki całości ikonkę. Wszystko rozwija się płynnie, pokazując nie tylko dostępne podkategorie (i kategorie w ich obrębie), ale też wybrane produkty. Na przykład te polecane lub ręcznie wybrane przez klienta.

Mega menu w sklepie

Samodzielnie opracowaliśmy zaawansowane algorytmy działania kursora. Dzięki temu menu nie zamyka się wtedy, gdy nie powinno, ale też działa zawsze w sposób przewidywalny i pożądany przez użytkownika. Przejście w obręb tego menu powoduje przyciemnienie całej reszty sklepu internetowego, co pozwala skupić się bardziej na nawigowaniu po nim. Całość działa bardzo płynnie i jest oczywiście możliwa do samodzielnego skonfigurowania z poziomu panelu administracyjnego. Nie wymaga to zdolności programistycznych, dzięki czemu klient ma możliwość elastycznej zmiany kategorii i układu – zależnie chociażby od oferowanego przez siebie aktualnie asortymentu.

Świetny, innowacyjny koszyk zakupowy

Specjalnie z myślą o naszym kliencie stworzyliśmy bardzo innowacyjny koszyk zakupowy, dzięki któremu całkowicie przekształciliśmy proces finalizacji transakcji – tak, aby ścieżka zakupowa była maksymalnie prosta, a doświadczenie klienta pozostawało niezmienne w czasie przechodzenia przez nią. Już na początku klient może poradzić sobie z rejestracją i logowaniem, by później już o tym nie myśleć. Do wyboru ma kontynuowanie składania zamówienia jako gość, założenie konta lub zalogowanie. To ostatnie jest możliwe poprzez Google i Facebooka, co dodatkowo ułatwia cały proces. Taki projekt koszyka zakupowego to absolutna innowacja na polskim rynku i coś, co zdecydowanie wpłynie na ilość konwersji.
Koszyk zakupowy

Sam w sobie proces składania zamówienia podzieliliśmy na cztery proste etapy – podawanie adresu, sposobu dostawy, formy płatności i sprawdzanie poprawności podanych danych w podsumowaniu. Dzięki temu wszystko jest bardzo uporządkowane, a przede wszystkim zmusza do podania tylko tych informacji, które są rzeczywiście niezbędne w procesie realizacji zamówienia.

Co ważne i co odróżnia nasze rozwiązanie od konkurencyjnych, odseparowaliśmy koszyk zakupowy od reszty sklepu internetowego. Finalizacja zamówienia odbywa się zatem w zamkniętym środowisku, bez elementów mogących odciągać uwagę klienta. To znacząco zwiększa ilość konwersji i pozwala na znaczące zredukowanie ilości porzuconych koszyków. Tak zaprojektowany koszyk jest idealnie zoptymalizowany pod przynoszenie konwersji. Powstał na podstawie naszej dogłębnej analizy rynku i zachowań klientów mnóstwa sklepów internetowych.

Etapy zamówienia w koszyku

System reklamacji i zwrotów

W swoim starym systemie e-commerce nasz klient nie miał możliwości zarządzania zwrotami i reklamacjami. Wszystko musiał zatem kontrolować ręcznie i w sposób mocno przestarzały. Dzięki naszym rozwiązaniom przestało to być konieczne. W nowym sklepie może kontrolować wszystko z poziomu swojego panelu administracyjnego. Klienci po zalogowaniu się na konto mogą zgłosić reklamację lub zwrot, podać niezbędne dane i dowiedzieć się wszystkiego na temat całej procedury. Właściciel sklepu lub jego pracownicy mogą zaś ten zwrot przetworzyć i – w razie akceptacji – szybko podjąć należyte kroki prowadzące do jego finalizacji.

Oczywiście system pozwala w pełni skonfigurować sposób działania zwrotów i reklamacji, w tym również określić czas na składanie wniosków o takowe. Stale ma też wgląd na listę wszystkich wniosków i ich status. Ten ostatni jest aktualizowany automatycznie lub ręcznie, w zależności od konkretnej sytuacji. Zwroty i reklamacje od konkretnych klientów można przydzielać wybranym pracownikom. To pozwala na doskonałą organizację codziennej pracy w firmie, a przy skali jej działalności ma olbrzymi wpływ na ilość zaoszczędzonego czasu.

Tworzenie list zakupowych

Z myślą o hurtowni Ramiz opracowaliśmy także zaawansowany system tworzenia list zakupowych. Mogą je kreować również użytkownicy niezalogowani poprzez kliknięcie w ikonkę serduszka. Klient może mieć nieograniczoną liczbę list, przy czym w dowolnym momencie jest w stanie przejrzeć każdą z nich, edytować ją, nadać jej nazwę. Przede wszystkim jest w stanie dzielić się nią ze znajomymi przy użyciu unikalnego linku. Dzięki temu może też poprosić o indywidualną cenę dla większych zamówień. Listę przeniesie też szybko do koszyka (w całości lub części), by przejść do finalizacji swojego zamówienia.

Całość została rozwiązana w taki sposób, by maksymalnie ułatwiała codzienne funkcjonowanie w ekosystemie sklepu. Dzięki systemowi dzielenia się listami, napędzana jest dodatkowa sprzedaż i generowane kolejne wyświetlenia sklepu.

Rozbudowana porównywarka produktów

Jako że nasz klient oddaje swoim odwiedzającym całe mnóstwo produktów do wyboru, często różniących się od siebie tylko wybranymi parametrami, z myślą o nim przygotowaliśmy działający całkowicie autonomicznie i niewymagający jego uwagi oraz dodatkowych działań system ich porównywania. Z perspektywy klienta docelowego działa on w bardzo prosty sposób. Wystarczy kliknąć w odpowiednią ikonkę (na karcie produktu lub na ich liście), by dodać produkt do porównania. Przechodząc do odpowiedniego działu można zobaczyć tabelkę z porównywanymi cechami produktów. Te są dobierane w pełni automatycznie, na podstawie ustaleń w panelu administracyjnym.

Jednocześnie porównywać można dowolną liczbę produktów dostępnych w sklepie. Również te niepowiązane ze sobą pod względem kategorii. To pozwala na bardziej świadome zakupy i znacząco redukuje ilość zwrotów w sklepie internetowym.

Pozostałe funkcjonalności – jak założyć sklep internetowy z zabawkami?

Ilość funkcjonalności, jakie wdrożyliśmy w sklepie internetowym naszego klienta jest na tyle duża, że powyżej nakreśliliśmy tylko te wybrane – naszym zdaniem kluczowe przy zastanawianiu się, jak założyć sklep internetowy z zabawkami. We współpracy z firmą Ramiz opracowaliśmy również poniższe rozwiązania, które również zasługują na wspomnienie.

  • Blog – nasza wtyczka pozwala właścicielowi sklepu Ramiz prowadzić blog. Dzięki temu może on utrzymywać stały kontakt z klientami, a przy okazji wpływać na SEO swojego sklepu. Wtyczka bloga została opracowana w minimalistyczny sposób z prostym założeniem. Miała być dodatkiem do sklepu, a nie czymś pochłaniającym dużo czasu przy codziennej obsłudze sklepu.
  • Slider – na stronie głównej sklepu naszego klienta wdrożyliśmy interaktywny slider, który znacząco wpływa na atrakcyjność witryny. Nasz klient może oczywiście zarządzać nim z poziomu panelu administracyjnego.
  • System cookies – polskie prawo wymaga informowania klientów o korzystaniu z plików cookies. Dzięki naszemu systemowi Ramiz nie musi się o to martwić. System jest zgodny z dyrektywą Omnibus i pozwala na dopasowywanie ciasteczek do własnych potrzeb przez każdego z klientów.
  • Zaawansowana wyszukiwarka – w sklepie naszego klienta zawarliśmy responsywną wyszukiwarkę, która podpowiada mu produkty w chwili wpisywania w niej ich nazwy. Dzięki niej można przeszukiwać cały sklep, ale i konkretne kategorie produktów.

Stworzony przez nas sklep jest gotowy do dalszych modyfikacji. Jest pod tym względem bardzo elastyczny. Tw przyszłości pozwoli rozbudowywać go w dowolnym kierunku – zależnie od potrzeb i pomysłów jego właściciela.

Funkcjonalności na karcie produktu i w kategoriach

Innowacje wprowadzone przez nas specjalnie z myślą o naszym kliencie to nie tylko te tyczące się całego sklepu. To również i takie związane z poszczególnymi jego częściami. Zdając sobie sprawę z tego, jak istotna jest prezentacja i wchodzenie w interakcję z produktami (również w ich kategoriach), zadbaliśmy o to, by były one nie tylko intuicyjne, ale i spójne z całym zaplanowanym procesem zakupowym. Zadbaliśmy o wiele elementów wpływających na dostarczane przez hurtownię informacje na temat produktów. Postaraliśmy się też wdrożenie o funkcjonalności, które umożliwiają klientom szybsze, wygodniejsze i po prostu atrakcyjniejsze zapoznawanie się z nimi. Poniżej przedstawiamy kilka z naszych pomysłów, które zrealizowaliśmy, a które są powiązane właśnie z produktami i ich kategoriami.

Zaawansowana galeria

Właściwa prezentacja każdego produktu była rzeczą bardzo istotną dla naszego klienta. Celem jej uzyskania, opracowaliśmy świetny system galerii, dzięki któremu w łatwy sposób można zapoznać się z wyglądem tego właśnie produktu. Wchodząc w podgląd zdjęć przechodzi się więc do dopracowanego systemu galerii, w ramach którego można szybko przeglądać wszystkie fotografie produktu (również przy użyciu rolki myszy), ale też szybko dodać produkt do porównania lub utworzonej przez siebie listy. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że zapoznawanie się z asortymentem hurtowni jest prawdziwą przyjemnością. Czymś, do czego szybko można się przyzwyczaić i czego można później oczekiwać od każdego sklepu internetowego.

Zaawansowana galeria

Konfigurator tablic rejestracyjnych

Niektóre produkty z oferty naszego klienta mogą być personalizowane. Tak jest w przypadku aut na akumulator, w przypadku których klient docelowy może określić wygląd i treść ich rejestracji. Opracowaliśmy system, który właśnie na to pozwala. Kupujący na karcie produktu ma więc dostęp do prostego konfiguratora. Określa w nim tekst, wybiera kraj, a na podglądzie widzi, jak będzie wyglądać jego rejestracja. Pracownicy sklepu z kolei otrzymują jego prośbę o personalizację (wyraźnie zaznaczoną w podglądzie zamówienia). Nie będą więc mieli możliwości przeoczenia jej. Konfigurator działa płynnie i jest bardzo intuicyjny.

Konfigurator tablic rejestracyjnych

Rozbudowany system wariantów i cech produktów

Nasz klient dba o to, by jego produkty były nie tylko porządnie opisane, ale i opisane szeregiem cech, które mogą mieć znaczenie dla ich odbiorcy docelowego. Mając to na uwadze, opracowaliśmy rozbudowany system cech produktów. Klient może dodać ich dowolną ilość, a następnie szybko przyporządkowywać je do konkretnych produktów. Cechy mogą mieć określone parametry (wtedy wybiera się je z listy), ale też dowolną wartość, która nie została wcześniej zdefiniowana. Mogą też występować w postaci funkcjonalności, które można zaznaczać z panelu administracyjnego.

System produktów wzbogaciliśmy również o ich warianty. Dzięki temu jeden produkt może występować w kilku różnych opcjach (kolorystycznych i nie tylko). Dla każdej z nich oczywiście przewidziane są osobne stany magazynowe. Warianty można dowolnie edytować i zmieniać, przyporządkowując każdemu z nich własny opis, galerię zdjęć i parametry dodatkowe. To wprowadza do sklepu porządek i zapobiega tworzeniu osobnych kart produktu dla jego różnych wariantów.

Zaawansowane filtrowanie i sortowanie kategorii

Hurtownia Ramiz dysponuje potężnym asortymentem, który oddaje do dyspozycji swoim klientom. Z uwagi na to istniała konieczność takiego zorganizowania systemu kategorii, aby poruszanie się po nich było szybkie, intuicyjne i pozwalało na sprawne znalezienie produktu, którym jest się zainteresowanym. To skłoniło nas ku opracowaniu elastycznego i bardzo rozbudowanego systemu filtrowania.

Nasze rozwiązanie pozwala na dokładne filtrowanie każdej kategorii tak po podstawowych parametrach (jak cena czy dostępność), jak i po cechach produktów, które wchodzą w ich skład. Jeśli więc w danej kategorii oferowane są produkty dla chłopców i dziewczyn, a w dodatku występują one w różnych kolorach, w systemie filtrowania pojawi się możliwość wyboru płci dziecka, ale i wersji kolorystycznej przedmiotu. Całość działa automatycznie, stale zawężając wybór produktów na podstawie cech, które już się podało. Co istotne, system działa dynamicznie i nie wymaga przeładowywania strony.

Filtrowanie uzupełniają opcje sortowania, które pozwalają na porządkowanie wyświetlonych wyników. Można je posortować według ceny i nazwy (rosnąco lub malejąco), ale i trafności względem określonych parametrów. Opracowaliśmy trzy różne formy prezentacji produktów w kategoriach. Klient samodzielnie jest w stanie wybrać, która z nich odpowiada mu bardziej. Dołożyliśmy wszelkich starań, by każda była czytelna i przedstawiała wszystkie najistotniejsze informacje.

Pozostałe funkcjonalności – jak założyć sklep internetowy z zabawkami?

W obręb karty produktu i podglądu kategorii wdrożyliśmy również wiele innych rozwiązań, które wpływają na sprzedaż w sklepie internetowym, a które są też świetnymi dodatkami dla sklepu przyjaznego odbiorcom docelowym. Niektóre z nich przedstawiamy poniżej.

  • Zegar odliczający czas do wysyłki. Opracowany przez nas widget wyświetla klientowi czas, w którym musi się zmieścić, by zamówienie zostało wysłane dzisiaj (lub jutro, jeśli dziś nie ma już takiej możliwości). Ramiz może samodzielnie zarządzać tym widgetem – między innymi podając przedziały czasowe dla wysyłki lub ustalając dni wolne od takowych (urlopy, święta, soboty i inne).
  • Galeria na stronie kategorii. Dzięki naszemu rozwiązaniu, użytkownik nie musi przechodzić do produktu, by zapoznać się z jego zdjęciami.  Zrobi to wygodnie i szybko z poziomu listy produktów w konkretnej kategorii.
  • Nowoczesny wygląd opisów produktowych. Od podstaw opracowaliśmy design opisów produktowych, by te były prezentowane w atrakcyjnej i czytelnej formie. Dzięki temu czyta się je szybko i przyjemnie, ale też docenia się wkład włożony w ich przygotowanie. Całość współgra oczywiście z szatą graficzną całego sklepu.
  • System polecanych / powiązanych i ostatnio oglądanych produktów. Wiemy, jak istotny w działaniu sklepu internetowego jest cross-selling i up-selling. Opracowaliśmy więc widgety podpowiadające produkty na podstawie tego, gdzie znajduje się klient i jakie akcje w sklepie internetowym do tej pory wykonał. To promuje większą sprzedaż i przyczynia się do lepszego linkowania wewnętrznego.

Należy pamiętać, że powyższe rozwiązania to tylko niektóre z tych, które wdrożyliśmy u naszego klienta. Tych docelowych jest wiele więcej. Tak w obszarze widocznym dla klienta, jak i w panelu administracyjnym pozwalającym na zarządzanie platformą sprzedaży.

Rozbudowane integracje – jak założyć sklep internetowy z zabawkami?

Tak rozbudowana hurtownia, jak Ramiz, nie mogła obyć się bez współpracy z zewnętrznymi usługodawcami – chociażby w zakresie płatności w sklepie internetowym czy wysyłki. Dla nas było kwestią oczywistą, że nasz klient powinien zarządzać każdą z nich z poziomu swojego głównego panelu administracyjnego. To oszczędność czasu – zwłaszcza że dzięki naszym integracjom wiele w kwestii zarządzania usługami zostało zautomatyzowane.

Jeżeli chodzi o systemy płatności, w ich zakresie klient współpracował już z firmą Przelewy24. Jako że chciał kontynuować tę współpracę, zintegrowaliśmy z nią również jego nowy sklep. Dodatkowo, pozwoliliśmy jego klientom korzystać z płatności ratalnych. Wszystko za sprawą integracji z systemem CA Raty.

Bez integracji nie mogło się obyć również w zakresie wysyłki. Tutaj wdrożyliśmy rozwiązania pozwalające obsłużyć aż czterech przewoźników – Inpost, DHL, Pocztexa oraz Pocztę Polską. Oczywiście w przypadku każdego z nich zadbaliśmy o automatyzm w generowaniu listów przewozowych, wysyłaniu numerów śledzenia czy zamawianiu kuriera po odbiór paczek, ale też w zmianie statusu zamówienia (zależnie od tego, gdzie paczka aktualnie się znajduje).

Nasz klient swoje codzienne działania wykonywał w zakresie Baselinkera, ale i systemu ERP Optima i Salesmanago. Również z nimi zintegrowaliśmy jego nowy sklep, dzięki czemu wszystkie zawsze dysponują najbardziej aktualnymi i zsynchronizowanymi z aktualnym stanem danymi. Klient nie musi zmieniać swoich zwyczajów w prowadzeniu firmy. Zamiast tego pozyskał dodatkowe narzędzie, które z czasem może nawet wykluczyć konieczność płacenia dodatkowych abonamentów.

Poza wyżej wspomnianymi integracjami, zadbaliśmy również o wdrożenie Facebook Pixela oraz GTM od Google. Dzięki temu działania marketingowe naszego klienta będą mogły stać się jeszcze bardziej kompleksowe.

B2B – obsługa klientów biznesowych

Właściciel hurtowni Ramiz już na początku współpracy z nami zaznaczył, że działa nie tylko w sprzedaży detalicznej, ale i tej hurtowej. Takiej skierowanej do klientów biznesowych. Oczywistym jest, że chciał mieć możliwość spójnego zarządzania obiema. Z poziomu jednego panelu administracyjnego, przy użyciu mnóstwa narzędzi ułatwiających mu pracę. My oczywiście się z tym zgodziliśmy. Specjalnie dla niego stworzyliśmy rozbudowaną platformę B2B, dzięki której klienci biznesowi zyskali możliwość tworzenia i edycji swoich zamówień. Mają też dostęp do mnóstwa funkcjonalności, z których wybrane przedstawimy poniżej. Właściciel sklepu internetowego może zaś kontrolować to wszystko w tym samym miejscu, w którym zarządza tym sklepem. Bez potrzeby przenoszenia transakcji w obręb rozmów telefonicznych czy e-mailowych. To upraszcza proces składania większych i mniejszych zamówień, ale i pozwala lepiej kontrolować swoje współprace z klientami biznesowymi.

Import i eksport koszyka

Opcja importu i eksportu koszyka daje olbrzymie możliwości tak naszemu klientowi, jak i jego kontrahentom biznesowym. Każdy może wyeksportować koszyk w jego aktualnej formie, by wykorzystać go w dowolny sposób w przyszłości, dokonując jego szybkiego importu. W ten sposób nasz klient może tworzyć koszyki ofertowe, a następnie przesyłać je innym do samodzielnego dalszego ich przetworzenia. To również świetna opcja dla handlowców, dzięki której mogą one tworzyć pliki z ofertami specjalnymi. Na przykład po to, by zachęcić do zakupu. Opcja importu i eksportu koszyka pozwoli też osobom współpracującym z naszym klientem, a posiadającym kilka różnych firm, na wczytywanie tego samego koszyka w obrębie kilku z nich. Świetnie sprawdzi się również przy zamówieniach powtarzalnych. Wystarczy wczytać plik, by uniknąć dodawania tych samych produktów do koszyka przy każdorazowym zamówieniu.

Koszyk importować i eksportować można z indywidualnymi cenami i rabatami. Funkcjonalność oddaje pełnię kontroli nad tym naszemu klientowi.

Inteligentne obliczanie kosztów dostawy – jak założyć sklep internetowy z zabawkami?

Dzięki opracowanemu przez nas systemowi, sklep automatycznie oblicza koszty dostawy dla klientów biznesowych. Bierze przy tym pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na rzeczywisty ich koszt. Samodzielnie i w sposób zautomatyzowany oszacowuje rozmiary paczki, a także wybiera kuriera, który jest w stanie ją dostarczyć. W razie potrzeby zaś rozbija dostawę na dwie paczki, odpowiednio dostosowując cenę konkretnej usługi. Ta funkcjonalność pozwala naszemu klientowi podejść do dostawy produktów w sposób bardzo elastyczny, a przede wszystkim nie tracić na niej. Ma to olbrzymie znaczenie – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że Ramiz sprzedaje również przedmioty o dużych gabarytach. W ich przypadku standardowa dostawa potrafi kosztować dość dużo. Klienci biznesowi już na wstępnych etapach tworzenia zamówienia są informowani o tych kosztach. Wszystko wedle parametrów możliwych do ustalenia i zmiany z poziomu panelu administracyjnego. Bez naszego udziału.

Obsługa wielu koszyków

Specjalna funkcjonalność pozwala współpracującym z naszym klientem firmom tworzyć wiele koszyków zakupowych. Ich ilość nie jest ograniczona, a do każdego z nich mają stały dostęp z poziomu wygodnej listy. Koszyki zakupowe mogą być zapisywane na przyszłość, na przykład przy bardziej długofalowym planowaniu zakupów. Co jednak najważniejsze, koszyki te nie przepadają. Można więc uzupełniać je o dodatkowe produkty przez nieograniczony czas. Na przykład zbierając większe zamówienie, by to zostało wysłane zaledwie raz. Taka funkcjonalność pozwala też podzielić obowiązek zamówienia między pracownikami. Wielu z nich może więc pracować w ramach jednego konta B2B, w tym samym momencie. Prowadzi to do oszczędności czasu, ale i zwiększa wygodę korzystania z całego systemu.

Indywidualne cenniki

W ramach rozbudowanej funkcjonalności B2B, nasz klient może tworzyć indywidualne cenniki. Takie skierowane albo do konkretnych klientów, albo też do ich grup. Dzięki temu jest w stanie serwować lepsze ceny swoim zaufanym i stałym kontrahentom, ale też odzwierciedlać w systemie różnego rodzaju umowy z nimi właśnie w kontekście cen. Opracowany przez nas system potrafi przetwarzać cenniki automatycznie. Nie trzeba więc ustalać ceny każdego produktu z osobna, a można przyznać procentowy lub kwotowy rabat na każdy z nich, a nawet ustawić marżę, na bazie której będzie ustalana cena w cenniku. Klient może stworzyć nieograniczoną liczbę cenników, odpowiednio je opisać i w dowolnym momencie je edytować. Tak, aby najlepiej odzwierciedlały każdą z jego współprac z tak zwanymi resellerami.

Import aktualnej oferty do plików XML

Nasz klient może importować swoją pełną ofertę (albo dawać tę możliwość kontrahentom) do pliku XML. Jest to opcja świetna dla modelu dropshippingowego, ale nie tylko. Reseller może szybko wczytać pełną bazę produktów (wraz ze stanami magazynowymi) u siebie, a następnie przetworzyć ją w pożądany przez siebie sposób. Bez potrzeby wykonywania wszystkiego ręcznie, po kolei. Co ważne, nasza funkcjonalność pozwala generować pliki zgodne z oczekiwaniami. Klient może zatem wskazać konkretne kategorie, ale i indywidualny cennik, a nawet dokładnie wskazać produkty, które mają znaleźć się w ofercie. Dzięki temu każdemu ze swoich biznesowych partnerów może przesłać plik dopasowany do jego potrzeb i warunków nawiązanej współpracy.

Moduł handlowca

Specjalnie dla naszego klienta opracowaliśmy bardzo rozbudowany moduł pozwalający na prowadzenie działań handlowca w obrębie panelu administracyjnego. Dzięki temu handlowcy Ramiz, którzy pozyskują nowych klientów i dbają o pozytywne relacje z tymi już obecnymi, zyskali mnóstwo narzędzi, które im to ułatwiają. Całkowicie niwelują też konieczność korzystania z zewnętrznych narzędzi (w tym skomplikowanych arkuszy .xls).

Handlowcy o odpowiednim statusie są w stanie stworzyć koszyk dla klienta, który nie jest rozeznany w świecie Internetu, a następnie przenieść go w obręb jego konta. Mogą też przejąć od niego koszyk, na przykład celem zmodyfikowania cen (mogą to robić dla konkretnego zamówienia, według ustaleń z klientem) czy przyznania rabatów. Co istotne, są też w stanie przeprowadzać klienta przez transakcję krok po kroku, w jego obecności. Bez potrzeby logowania się na jego konto.

Takie rozwiązanie to nie tylko wygoda dla pracowników zajmujących się handlem i pozyskującym klientów. To także prestiż i szacunek ze strony docelowych kontrahentów, którzy cenią sobie nowoczesne rozwiązania, a przede wszystkim czas, jaki są w stanie dzięki nim zaoszczędzić. Moduł handlowca działa na wszystkich urządzeniach dzięki zastosowaniu technologii RWD. To sprawia, że idealnie nadaje się dla handlowców podróżujących po sklepach i zbierających zamówienia “na żywo”

Pozostałe funkcjonalności – jak założyć sklep internetowy z zabawkami?

Opracowany z myślą o hurtowni Ramiz system B2B jest potężnym narzędziem, a wspomniane powyżej funkcjonalności są tylko wybranymi, które wchodzą w jego skład. Tak naprawdę stanowi on kompletne rozwiązanie, które praktycznie całkowicie zastępuje każde inne dostępne do tej pory w strukturach tej firmy. Co ważne, pozwala jej właścicielowi kontrolować pracę wszystkich swoich handlowców i mieć wgląd do tego, co robią. To sprawia, że kontakt z nimi (na przykład celem szybkiej konsultacji cen) jest szybki i przyjemny. Poza wspomnianymi wyżej rozwiązaniami, system B2B w tym sklepie pozwala na:

  • szybki import koszyka z pliku tekstowego lub Excela,
  • pobieranie, generowanie i modyfikowanie faktur wraz z szybką ich wysyłką,
  • możliwość tworzenia bardzo zróżnicowanych rabatów dla klientów hurtowych,
  • generowanie przesyłek DHL, DPD oraz Raben (bezpośrednio z panelu, przy użyciu zaledwie kilku kliknięć).

Całość jest obustronnie zintegrowana z systemem ERP Optima. Pozwala to uniknąć wykonywania tych samych działań kilka razy, a zatem i zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Efekty naszych prac – jak założyć sklep internetowy z zabawkami?

Współpraca z firmą Ramiz okazała się być jedną z najbardziej wymagających, ale jednocześnie i finalnie najbardziej satysfakcjonujących, z jakimi mieliśmy okazję mieć do czynienia. W stałym kontakcie z jej właścicielami udało nam się opracować sklep internetowy, który zachwyca pod każdym możliwym względem. Po pierwsze, wygląda świetnie i jest dopracowany pod kątem UX w najmniejszym detalu. Po drugie zaś, został wyposażony w całe mnóstwo funkcjonalności, które nie tylko wyróżniają go na tle innych. Sprawiają też, że doświadczenia zakupowe korzystającego z niego klienta są po prostu wzorowe.

Powstały w naszej firmie sklep został w pełni przystosowany do wymagań i potrzeb naszego klienta. Nie tylko zresztą do nich, ale też do standardów panujących aktualnie na polskim rynku. Opracowaliśmy go kompletnie od podstaw, co stało się gwarantem pełnej satysfakcji oraz świadomości perfekcyjnego wykonania każdego jego elementu. Tak tego widocznego przez klienta, jak i takiego ukrytego w panelu zarządzania. Nie dość bowiem, że stworzyliśmy intuicyjną, szybką i satysfakcjonującą ścieżkę zakupową, to jeszcze opracowaliśmy narzędzia, dzięki którym pracownicy sklepu zaoszczędzą mnóstwo czasu. Nie jednorazowo, a codziennie, dzięki automatyzacji wielu powtarzalnych zadań i intuicyjnym rozwiązaniom w zakresie przetwarzania zamówień, dodawania i edycji produktów oraz zarządzania usługami powiązanymi ze sklepem.

Efektem naszych wielomiesięcznych prac jest sklep internetowy, z którego jesteśmy dumni i który od razu po jego oddaniu w ręce klienta stał się naszą wizytówką. Doskonale obrazuje to, co jesteśmy w stanie wykonać przy maksymalnym rozwinięciu naszych skrzydeł. Pokazuje, jak świetną platformę sprzedażową możesz mieć i Ty po wykonaniu zaledwie kilku kroków w naszym kierunku.

Podsumowanie – jak założyć sklep internetowy z zabawkami?

Platforma sprzedażowa hurtowni z zabawkami Ramiz jest doskonałym przykładem tego, jak założyć sklep internetowy z zabawkami doskonale przystosowany do współczesnych trendów. Taki, który byłby idealnie zoptymalizowany pod kątem sprzedaży. Jest ona wzorcowym przykładem tego, jak połączyć w całość uważnie dobrane funkcjonalności, zamknąć je w pasującej do branży i cieszącej oko szacie graficznej, a następnie zoptymalizować pod świetne codzienne działanie.

Ty również planujesz założyć swój sklep i nie masz zamiaru chodzić w tym na kompromisy? Jesteś w jak najbardziej odpowiednim miejscu. Z radością przygotujemy dla Ciebie platformę sprzedażową, która będzie idealnie skrojona pod kątem przynoszenia Ci korzyści. Taką, która zapewni Ci możliwość stałego rozwijania się. Skontaktuj się i omów z nami swój pomysł – całkowicie za darmo. Przedstawimy Ci naszą wycenę, zasugerujemy najbardziej optymalne rozwiązania i opracujemy sklep, z którego każdy będzie zadowolony. My, Ty, ale i Twoi klienci docelowi. Potrzebujesz dodatkowej zachęty? Zapoznaj się z innymi case studies i poczytaj o klientach, którzy dzięki nam zdołali osiągnąć sukces w branży e-commerce. Zajrzyj też na nasz blog, w ramach którego regularnie dzielimy się naszą wiedzą w zakresie tworzenia, prowadzenia i rozwijania własnego sklepu internetowego.