Prowadząc własny sklep internetowy naturalnym jest to, że chcesz uczynić go ciekawszym i bardziej angażującym dla potencjalnego klienta. Chcesz też przyciągać nowych odwiedzających. Niekoniecznie tych, którzy są nastawieni wyłącznie na zakup, ale i tych, którzy po prostu chcą dowiedzieć się więcej na temat produktów zanim tak właściwie je zakupią. Doskonałym środkiem do tego jest prowadzenie własnego bloga. Koniecznie takiego powiązanego tematycznie z ofertą własnego sklepu. Wymaga to mnóstwa czasu, konsekwencji, systematyczności oraz w wielu przypadkach kreatywności. Można jednak śmiało powiedzieć, że jest w stanie szybko się zwrócić. Blog w sklepie internetowym…czy warto?

Proces tworzenia własnego bloga firmowego nie może zostać zamknięty w jednym tygodniu czy miesiącu. Dobrze byłoby, gdyby aktualizowało się go każdego dnia roboczego – pierwsze efekty można w ten sposób zauważyć już po kilku miesiącach. Blog nie tylko przyciągnie do siebie nowych potencjalnych klientów, ale też poprawi Twoje wyniki w SEO. Jest w tym wszystkim jednak jeden „haczyk” – musi on być wartościowy z perspektywy klienta. Ważne więc, by nie był o niczym, ale by był w stanie odpowiadać potrzebom odwiedzających. Dobrze rozwijający się blog pozwoli Ci wzmocnić relację z klientami, a często i pozyskać nowe adresy e-mail do przeprowadzania kampanii e-mail marketingowych. Umiejętnie prowadzony, da Ci też możliwość bardziej bezpośredniego promowania własnych produktów.

Blog więc jest w stanie szybko stać się jednym z Twoich najlepszych narzędzi e-marketingowych. Pozwoli Ci budować zaufanie klienta, da Ci możliwość skutecznego pozycjonowania się. Przede wszystkim jednak sprawi, że będziesz prowadził nie tylko sklep do finalizacji transakcji. Będziesz mógł być opcją początkową (dowiadywanie się na temat produktów) i końcową (ich zakup). To z kolei na pewno Cię nagrodzi.

W dzisiejszym poradniku postaramy się nakreślić Ci proces tworzenia własnego bloga. Podpowiemy Ci, dlaczego tak właściwie warto go założyć i prowadzić. Zdradzimy Ci najlepsze strategie na jego budowę i zaznaczymy, jakie treści powinieneś tworzyć, by odnosić sukces. Wskażemy też na narzędzia, które mogą Ci pomóc w budowaniu bloga własnego sklepu.

1. Dlaczego warto założyć bloga towarzyszącego sklepowi internetowemu?

Blog jest w stanie przynieść Twojemu własnemu sklepowi internetowemu całe mnóstwo korzyści. Daleko wykraczają one poza to, czego początkowo można się po nim spodziewać.

1.1. Budowanie zaufania do własnej marki

Ludzie zupełnie inaczej traktują sklepy działające samodzielnie od tych, którym towarzyszy blog czy portal internetowy. Tak właściwie najczęściej to właśnie blog uznają za podstawę, a sklep – jako dodatek. Nawet wtedy, gdy Twoje intencje były (i są) inne. Nie trzeba udowadniać, że blog potrafi wpływać na rozpoznawalność marki, ale i zaufanie, jakim cieszy się ona wśród odbiorców.

Umiejętnie opracowany blog to taki, który nie reklamuje produktów w sposób nachalny. Nie wychwala ich w sposób bardzo subiektywny, ale stara się rzeczywiście ułatwić ich wybór zainteresowanym nimi odbiorcom. Wskazuje przy tym również na ich wady. Nie jest to nic złego – zwłaszcza że trzeba mieć świadomość co do tego, że klient i tak będzie ich szukał. Jeśli nie znajdzie ich na tym blogu, zrobi to na innym. Istotne tu zaś jest to, by nie musiał tego robić i kierować się gdziekolwiek indziej.

Tworzenie zaufanego bloga to tworzenie bloga prawdziwego, obiektywnego. Takiego, który dostarczy rzeczywiście wartościowych informacjiTakich, które okażą się prawdą już po zakupie. Dzięki temu klienci będą wiedzieć, że można mu zaufać. Przez to będą częściej go przeglądać, a szansa na ponowne dokonanie przez nich zakupów drastycznie wzrośnie.

Kreowanie własnej firmy jako eksperta w branży pozwala być bardziej widocznym i lepiej sprzedawać własne produkty. Sprawia też wrażenie „zawodnika” otwartego na klienta. Takiego, który to jego (a nie samą sprzedaż) stawia w centrum.

1.2. Możliwość nakierowywania klientów na zakup konkretnych produktów (inbound marketing)

Blog możesz sprytnie wykorzystać do tego, by skłaniać klienta ku zakupowi konkretnego przedmiotu. Nie możesz tego zrobić wprost. Strategia Inbound Marketing polega na takim opracowywaniu treści i elementów bloga, by klient miał wrażenie, że sam dochodzi odo decyzji na temat zakupu konkretnego przedmiotu. Nie jest przy tym w żaden sposób agresywna. Zamiast tego patrzy na proces zakupu szerzej, tworząc z każdym z odbiorców bardziej długotrwałe relacje.

Nakierowywanie klienta jest możliwe nie tylko za sprawą treści publikowanych na blogu. Jeśli ten będzie wystarczająco interesujący i przydatny, klient sam zapisze się do newslettera. Samodzielnie skieruje się też do wyszukiwarki produktów. Wpadnie więc w sieć, z której ciężko mu się będzie wydostać.

Dziś ludzie są bardzo świadomi tego, że otacza ich reklama. Wszędzie. Na własnym blogu wpleciesz ją w tak naturalny sposób, że nie będzie agresywna, bezczelna. Taka nastawiona na czysty zysk, bez zwracania uwagi na klienta.

1.3. Generowanie sprzedaży bezpośredniej

Blog może szybko stać się Twoim podstawowym źródłem konwersji. Tak naprawdę bowiem stanowi on najtańszy, a zarazem najskuteczniejszy sposób na promocję w Internecie. Pozwala on wykorzystać to, że większa część sprzedaży dokonywana jest poza sklepem internetowym. Proces decyzyjny w sprawie zakupu konkretnego produktu często poprzedza przeglądanie Internetu celem dowiedzenia się więcej na jego temat. Jeśli będzie to przeglądanie częściowo kontrolowane, może generować sprzedaż.

Blog w sklepie internetowym stanowi miejsce, które może stanowić ostatni krok w drodze do podejmowania decyzji. Zachęceni nim klienci często przechodzą bezpośrednio do zakupu. Najczęściej korzystają przy tym z linków zamieszczonych w jego obrębie. Jeśli dodatkowo będą one zachęcać do tego, będzie to działało na plus. Wystarczy więc zamieścić przyciski call-to-action i zadbać o odpowiednie treści, by generować dodatkową sprzedaż.

Bardzo istotne w generowaniu sprzedaży bezpośredniej jest badanie najczęstszych zachowań użytkowników. Dzięki niemu można umiejętnie dostosowywać swoje treści i sposób ich prezentacji. Tak, aby wyciskać z nich jak najwięcej.

O tym, że blog jest w stanie przynieść wiele konwersji świadczy nie tylko wiedza empiryczna, ale i liczne badania statystyczne. Okazuje się, że aż 80% przychodu generowanego przez sklepy internetowe bierze się z wcześniejszego zapoznania się z nim w innym miejscu. Ludzie bardziej ufają sklepom przedstawianym za pośrednictwem artykułów aniżeli tym promowanym w sposób bezpośredni, reklamą.

Firmy, które prowadzą bloga generują aż o 67 procent więcej leadów sprzedażowych niż firmy, które tego nie robią. Dzisiejszy świat obraca się wokół solidnych, przydatnych i w pewien sposób zaskakujących treści. Świadczy o tym przeszło 27 milionów udostępnianych przez ludzi wpisów dziennie. Co ważne, generowanie sprzedaży za pośrednictwem własnego bloga jest też najtańszym sposobem właśni na to.

1.4. Skuteczniejsze SEO

Działania on-site (a zatem te w obrębie sklepu internetowego) są najistotniejszym elementem skutecznej walki o pozycje w wyszukiwarkach internetowych. Prowadzenie własnego bloga jest z kolei jedną z najrozsądniejszych rzeczy, jakie jest się w stanie zrobić właśnie w tej kwestii. Dobry blog pozwoli na skuteczne promowanie się pod konkretnymi słowami kluczowymi. Sprawi też, że sklep internetowy będzie bardziej poważany przez Google. To bowiem uzna go nie tylko za miejsce do zakupów, ale i źródło informacji, które będzie mogło zaserwować swoim użytkownikom. Dlatego tak istotne jest tworzenie treści nie tylko angażujących, ale też przydatnych.

Naturalnie rzecz biorąc każdy tekst powinien być odpowiednio zoptymalizowany. Tak, aby przynosił najwięcej korzyści właśnie pod kątem SEO. Więcej na temat optymalizacji i tworzenia odpowiedniej treści powiemy w dalszej części naszego poradnika. Ważne jest, byś tworzył treści SEO od początku istnienia bloga. Wtedy też od razu będziesz wykorzystywał pełnię jego potencjału.

W tworzeniu bloga SEO ważna jest też jego podstawowa struktura. Nie liczą się tutaj tylko treści, ale i jego kod, czytelność, intuicyjność, przyjazny interfejs. Dlatego też stworzenie bloga pod względem technicznym warto powierzyć profesjonalistom. Nasza firma zajmuje się tym od bardzo dawna. Własne doświadczenie jesteśmy w stanie przekuć w blog perfekcyjnie zoptymalizowany – zarówno pod kątem SEO, jak i przynoszenia korzyści na innych polach. Skontaktuj się z nami, przedstaw nam swój pomysł. My zajmiemy się całą resztą.

1.5. Pozyskiwanie darmowej reklamy

Blog jest miejscem, które powinno być nastawione na generowanie dodatkowej reklamy. Takiej, którą będą tworzyć sami jego czytelnicy. Na to, by to robili składa się kilka rzeczy.

  • Atrakcyjne treści, które będą zachęcały do podzielenia się nimi z innymi. Mogą to być treści humorystyczne,  bardzo przydatne czy nietypowe lub zaskakujące. Ważne, aby wykazywały potencjał do tego, by ktoś chciał się nimi podzielić.
  • Konkretny przekaz. Ludzie nie do końca lubią lanie wody. Lubią, gdy o pewnych rzeczach mówi się im wprost. Ważne jest więc, aby blog był konkretny i w pełni wyczerpywał pewne tematy. Powinien odpowiadać na pytania, które mogą narodzić się w głowie klienta przed zakupem.
  • Właściwa prezentacja. Atrakcyjne zdjęcia i filmy wideo angażują – o ile są unikalne i niespotykane nigdzie indziej w sieci. Jeżeli ma się możliwość ich zawierania, zachęci się tym samym do dzielenia się konkretnymi wpisami.
  • Możliwość prowadzenia dyskusji. Sekcja komentarzy angażuje klientów w dyskusję na temat produktów, inspiracji czy recenzji, ale też do zachęcania do dołączenia do tej dyskusji innych.

Oczywiście reklama poprzez dzielenie się blogiem w social media (i bezpośrednio) tylko pozornie jest bezpłatna. Tak naprawdę bowiem prowadzenie bloga może kosztować mnóstwo czasu. Może też prowadzić do dodatkowych inwestycji. Tak naprawdę jednak jest to machina, która sama siebie będzie napędzać. Każdy tworzony wpis prezentuje bowiem wartość przez nieograniczony czas. Im ich więcej, tym szybciej są w stanie rozprzestrzeniać się po Internecie.

1.6. Pozyskiwanie materiałów do social media

Prowadzenie profili sklepu w mediach społecznościowych to aktualnie podstawa i coś, na co musi zdobyć się każdy, kto na poważnie traktuje własny biznes. Nie każda branża jednak jest do tego idealna. Często łatwo jest stracić pomysł na prowadzenie takiego profilu. Ciężko jest wpaść na pomysł na nowy post.

Blog w sklepie internetowym jest w stanie stać się świetnym źródłem pomysłów na kolejne posty. Potrafi jednocześnie dać cel w tworzeniu kolejnych postów (chociażby na Facebooku). Te mogą nie tylko zachęcać użytkowników do przeglądania fanpage’a, ale też przekierowywać na strony bloga. Dzięki nim więc potencjalny klient będzie stawiał kolejny krok ku sfinalizowaniu sprzedaży.

Prowadzenie bloga można w sprawny sposób połączyć z rozwijaniem profili w mediach społecznościowych. Ale nie tylko. Zamieszczając odpowiednie rozwiązania w obrębie bloga, można zachęcać użytkowników do dzielenia się jego treściami. To zaś będzie dodatkowo napędzać odwiedziny, a w konsekwencji i sprzedaż.

Warto wiedzieć: social media to aktualnie nie tylko środek do komunikacji z klientami. To również sposób na generowanie dodatkowych sprzedaży. Sklep w jego obrębie może dostarczać mnóstwa klientów, a blog pozwoli mu być popularniejszy. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, jak założyć sklep na Facebooku i w jaki sposób sprawić, by był on rozchwytywany przez klientów.

2. Blog dla sklepu internetowego – strategia

Zanim tak właściwie zacznie się tworzyć własny blog, warto ustalić pewną strategię, która będzie Ci w tym przyświecać. Im ona będzie dokładniejsza, tym większą świadomość co do rozwoju własnej firmy właśnie pod tym względem będziesz miał. Będziesz też w stanie umiejętnie planować kolejne działania na podstawie tego, co będziesz chciał osiągnąć. Pozwoli Ci to też uniknąć chaosu. Blog dla sklepu internetowego powinien być uporządkowany i przemyślany. Pod każdym kątem jego działania.

Warto wiedzieć: bloga nie musisz prowadzić sam. Możesz wyznaczyć do tego odpowiedniego pracownika. Większe firmy zatrudniają w tym celu specjalistę, który jest odpowiednio wykształcony w tym kierunku. Jest to zresztą bardzo rozsądne – zwłaszcza że pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo czasu i podejść do tego w sposób bardziej profesjonalny.

2.1. Ustal cel prowadzenia własnego bloga

Podstawą, od której powinieneś rozpocząć własną przygodę z blogiem jest tak właściwie określenie celu, jaki będzie ci w tym przyświecał. Ważne jest odpowiednie podejście do jego ustalania. Wiadome jest, że celem głównym jest wygenerowanie dodatkowych konwersji. To dość oczywiste. Cel to jednak również „przeznaczenie”, a zatem to, po co tak właściwie blog powstanie. Z perspektywy Twojej, ale i klienta.

W określaniu celu powinieneś popatrzeć przede wszystkim na to, jaki będziesz chciał stworzyć komunikat za pośrednictwem swojego bloga. Możesz celować w stanie się ekspertem we własnej branży, możesz też nastawić się na bardziej szczegółowe przedstawianie produktów, które oferujesz. Jasność w tej kwestii pozwoli Ci nie tylko prowadzić Bloa w sklepie internetowym, ale i profile w mediach społecznościowych. Zastanów się między innymi nad tym:

  • Czym zamierzasz się wyróżniać ze swoim blogiem?
  • Jakie tematy będą wyrażały Twój główny przekaz?
  • Czy w przekazaniu Twojego celu będzie mógł Ci pomóc jakiś znany profesjonalista?
  • Co nowego klienci będą w stanie zobaczyć u Ciebie?
  • Do kogo tak właściwie będziesz chciał trafić?
  • Jak będziesz budował swoją renomę?

Cel prowadzenia bloga powinien w pewnym stopniu korelować z grupą docelową, która jest targetem sklepu internetowego. Określić ją można na podstawie wielu różnych czynników. Im precyzyjniej się to zrobi, tym lepsza będzie strategia prowadzenia bloga.

2.2. Określ konkurencję i poznaj ją

Bardzo dobrze jest wiedzieć, z kim będzie się bezpośrednio rywalizować w wojnie nie tyle o klienta, co o czytelnika. Twoje treści muszą wygrywać z tymi publikowanymi przez innych. Konkurencja to nie tylko inne sklepy internetowe. W tym przypadku chodzi tutaj przede wszystkim o miejsca publikujące informacje w tym samym lub podobnym temacie. Mogą to być chociażby w pełni samodzielne blogi. Takie, które nie powstały jako dodatek do sklepu internetowego.

Znajdź więc co najmniej kilka konkurencyjnych blogów i przeprowadź ich dokładną analizę. Na podstawie szczegółowego audytu będziesz w stanie określić, w jakie słowa kluczowe celują przy pozycjonowaniu się. Zauważysz też, które produkty promują i jakich technik przy tym używają. Jeśli zaś znajdziesz pewne niedociągnięcia, u siebie będziesz w stanie ich uniknąć. Szukaj pola do stworzenia pewnej różnicy i bycia konkurencyjnym pod względem treści. Jeżeli w tekście konkurencji nie znajdziesz czegoś istotnego, niech to znajdzie się u Ciebie.

Znajdź wszystkie mocne i słabe strony konkurencji. Popatrz na nie pod własnym kątem i wykorzystaj to na własną korzyść. Przede wszystkim jednak poznaj schematy, rozwiązania i stałe zachowania konkurencji. Śledź ją przez dłuższy czas, a na pewno Ci się to opłaci.

2.3. Przygotuj się do działań w zakresie SEO

Swojego bloga nie możesz prowadzić wyłącznie z myślą o kliencie docelowym. W tym przypadku o czytelniku. Musisz go przygotowywać również z myślą o SEO, a zatem pięciu się w górę w wyszukiwarkach internetowych. Cóż bowiem z tego, że stworzysz dobre i wysokiej jakości treści, jeśli te nie trafią do odbiorców? Dlatego też na etapie planowania strategii na prowadzenie bloga zrób odpowiedni research i określ wszystkie słowa kluczowe, w które będziesz chciał celować. Nie wystarczy jedno słowo. Musi ich być kilkadziesiąt, a nawet kilkaset. Celuj w szczegóły, a nie ogóły. Czasem warto odpuścić proste frazy na rzecz tych precyzyjnych.

Przy dokonywaniu analizy słów kluczowych zwróć uwagę na własne zachowania w obrębie wyszukiwarki internetowej. Jak szukasz konkretnych rzeczy? Co wpisujesz? Pozwoli Ci to celować w najbardziej naturalne dla Twojego przypadku słowa kluczowe. Takie, w których będziesz mógł konkurować i które będą w stanie przynieść Ci wymierne korzyści. Wybierając słowa kluczowe zwracaj uwagę nie tylko na słowa, które pasują do Twojej tematyki. Patrz również na to, czy będziesz oferował treści i produkty ściśle z nimi związane. Inaczej pozycjonowanie i optymalizowanie własnego bloga pod nie nie będzie miało większego sensu.

Przygotowanie do działań w zakresie SEO to jednak nie tylko dobranie słów kluczowych. Choć to jest podstawa, musisz też zadbać o inne elementy strategii. Określ już teraz, jak będziesz optymalizował własne treści (pogrubienia, zróżnicowanie pod względem multimediów, tabele, listy, nagłówki – jest tego dużo). Zastanów się także, skąd będziesz brał inspiracje i jakie będą potencjalne miejsca do zdobywania wartościowych linków zewnętrznych. Niektóre rzeczy możesz już tworzyć z myślą o nich.

2.4. Zaplanuj sprzedaż

Choć nie jest to rzecz, wokół której musi obracać się blog, musisz mieć ją na uwadze. Sprzedaż. To ją chcesz wspomagać właśnie na swoim blogu. Dlatego też musisz ją ująć w swojej własnej strategii na jego prowadzenie. Zastanów się, w jaki sposób będziesz chciał promować własne produkty na blogu w sklepie internetowym. Możesz przygotowywać ich recenzje lub przeglądy, jesteś w stanie je rozpakowywać. Przede wszystkim jednak musisz zaprezentować je w sposób atrakcyjny i nienachalny. Taki, który nie będzie skoncentrowany na „zmuszeniu” klienta do dokonania zakupu. Na ten powinni oni sami wpaść, zachęceni treścią i prezentacją.

Generowanie sprzedaży odbywa się jednak nie tylko przez same w sobie treści, ale i przez wplatanie na bloga odsyłaczy do produktów. Jeżeli więc piszesz o konkretnym z nich, zawrzyj niedaleko ramkę z jego aktualną ceną i przyciskiem przenoszącym na jego stronę. Niech przyświeca Ci przy tym chęć ułatwienia życia klientowi, a nie wygenerowania leada.

Nie jest sposobem zamieszczanie wszędzie reklam. Sposobem jest umiejscawianie ich w tych miejscach, w których będą wykorzystywały pełen swój potencjał. Musisz dokładnie przemyśleć, jak i gdzie zamierzasz zamieszczać zachęty do zakupu. Te nie mogą też być wyrażone wprost. Muszą działać na podświadomość klienta, bardziej pośrednio niż w sposób bezpośredni.

2.5. Rozplanuj atrakcyjne treści

We własnej strategii na bloga nie możesz pominąć najważniejszego, a zatem treści, które finalnie się na nim znajdą. Oczywiście nie możesz przewidzieć, o czym dokładnie będziesz pisał w dalekiej przyszłości. Ważne jest jednak, byś określił, czego będzie można się spodziewać po Twoim blogu. Czy będą w nim publikowane recenzje, a może przeglądy lub felietony? Może zamieścisz w nim pewnego rodzaju inspiracje związane z wykorzystaniem Twoich produktów? Aby tworzyć bloga w sposób uporządkowany, musisz to wiedzieć.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stworzenie – już na tym etapie – drzewka kategorii, które będzie poniekąd wyznaczało ramy Twoim treściom. Pamiętaj, że te muszą nie tylko nawiązywać do tego, czym się zajmujesz i co sprzedajesz. Powinny też być po prostu atrakcyjne dla odbiorcy docelowego. najlepiej byłoby, gdyby łączyły te dwa aspekty. Więcej na temat budowania atrakcyjnych treści powiemy za chwilę.

Zastanów się też nad stylem prowadzenia własnego bloga. Nie każdy blog musi być formalny i nie każdy musi skupiać się na prostym przekazie. Zróżnicowanie, również stylistyczne, jest tutaj niesamowicie ważne.

2.6. Pomyśl o promocji bloga

Świat nie wygląda w ten sposób, że mnóstwo odwiedzających widzi wpis na blogu bezpośrednio po kliknięciu w przycisk „opublikuj”. Dlatego tak istotne jest opracowanie planu na promocję treści, które stworzysz. Ich umiejętna dystrybucja to podstawa i w niej również liczy się odpowiednia strategia. Ważne jest, byś przewidywał potrzeby użytkowników, a swoje treści podsuwał im dokładnie wtedy, gdy będą ich potrzebowali.

Pod względem promocji możesz wziąć pod uwagę kilka podstawowych jej rodzajów. Do użytkowników możesz bowiem trafić przez różne rodzaje mediów. Poniżej prezentujemy te najbardziej kluczowe.

  • Media płatne, a zatem takie, za pojawienie się w których trzeba zapłacić. Są to reklamy bezpośrednie, chociażby te w obrębie Google Ads. Zasada tutaj jest prosta – płaci się za każde przekierowanie w obręb bloga (zazwyczaj za samo kliknięcie). W przypadku tego typu mediów można samodzielnie dokładnie określić target, a zatem grupę docelową, w którą celować będzie reklama.
  • Media własne, a więc takie, nad którymi sam masz kontrolę. Blog w sklepie internetowym możesz promować na swojej stronie internetowej, forum, ale też przez newsletter. Dzięki temu dotrzesz do odbiorców zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Plusem mediów własnych jest niski koszt związany z ich wykorzystaniem (sprowadza się on wyłącznie do stworzenia odpowiednich treści promocyjnych).
  • Media dzielone (shared media), a zatem przede wszystkim wszelkiego rodzaju portale społecznościowe. Dzięki nim treści publikowane na blogu mogą rozchodzić się przez efekt domina. Jedna osoba poleci je znajomym, a ci przekażą je dalej. O ile oczywiście będą one odpowiednio atrakcyjne i angażujące.
  • Media zdobyte, a zatem takie, w obrębie których nasz blog pojawi się bez naszego wpływu. To najbardziej naturalny, a zarazem bezpłatny sposób na promocję. Można wziąć go pod uwagę we własnej strategii, ale nie jest się w stanie skoncentrować swojej kampanii wokół niego. Jest mało przewidywalny i zależny od wielu czynników, na których nie ma się wpływu.

Każde ze wspomnianych mediów jest na pewien sposób atrakcyjne. Każde też ma jednak pewnego rodzaju wady, które zawsze powinno się mieć na uwadze. Najrozsądniejszym jest sięgnięcie po każde z nich, najlepiej w ramach jednej i spójnej kampanii marketingowych. Wplecenie w nią płatnych i bezpłatnych kanałów może zapewnić trafienie do najszerszego grona odbiorców, a zatem i większy sukces w zakresie promocji własnego bloga.

2.7. Wzoruj się na najlepszych

Nie ma nic złego w patrzeniu na to, co robią najwięksi zawodnicy na rynku. Nie chodzi tutaj o Twoją bezpośrednią konkurencję (choć ta też jest istotna), ale o gigantów, którzy posiadają olbrzymi budżet właśnie na te cele. Możesz czerpać rozwiązania, które wdrażają i umiejętnie dostosowywać je do własnych potrzeb. Tworzenie bloga na wzór tych posiadanych przez nich wcale nie jest głupie. Wręcz przeciwnie, pozwala na stosowanie mnóstwa praktyk, na które samodzielnie nie byłoby się w stanie wpaść.

Na podstawie analizy największych zawodników na rynku e-commerce możesz – i powinieneś – wychwycić pewne reguły. Coś, co powtarza się u nich często. Może to być pogrubianie ważnych treści we wpisach, promowanie produktów w nietypowy sposób. Może to też być zatrudnianie do współpracy ekspertów branżowych. Tutaj wszystko ma znaczenie.

We własnej strategii powinieneś zawrzeć co najmniej kilka elementów od „największych”, które chciałbyś mieć również u siebie. Dobrze byłoby zastanowić się nad kosztem ich wdrożenia oraz skonfrontować go z własnym budżetem.

2.8. Powierz prace nad blogiem odpowiedniej osobie

Naturalnym jest, że nie zawsze ma się czas, ochotę i umiejętności na samodzielne zarządzanie własnym blogiem. Często rozsądnym jest więc znalezienie kogoś, kto będzie odpowiedzialny za realizację wcześniej określonej strategii. Największe firmy tworzą odrębne działy, które się tym zajmują. Niezależnie jednak od skali przedsięwzięcia, ważne jest znalezienie kompetentnego lidera, który będzie to trzymał w ryzach. Istotne jet to, by znał on podstawy SEO (przede wszystkim w zakresie content marketingu), orientował się w branży. Musi wykazywać się kreatywnością, sumiennością i lekkim piórem. Dobrze byłoby, by miał pewne doświadczenie w zakresie PR i dystrybucji treści.

W swojej strategii musisz wziąć pod uwagę zaangażowanie w jej realizację takiej właśnie osoby. Powinieneś też określić, ilu postów tygodniowo będziesz od niej oczekiwał. Regularność to tutaj absolutna podstawa, dzięki której będziesz w stanie zapewnić sobie wiarygodność. Klienci, widząc aktualizowany blog, bardziej zaufają Twojemu sklepowi internetowemu. Będą też pewni, że podchodzisz do tego na poważnie.

Powinieneś stworzyć kalendarz publikacji i starać się go przestrzegać. Planuj posty z wyprzedzeniem – tak, aby publikowały się automatycznie o określonej porze. Dowiedz się, o której najbardziej opłaca się je wrzucać i przestrzegaj tego. Stwórz rutynę, a ludzie będą czekali na każdy kolejny wpis. Zrobią to jednak tylko wtedy, gdy będą wiedzieć, kiedy się go spodziewać i będą mieli pewnośc, że będzie on atrakcyjny.

3. Content marketing – jakie treści na blogu tak właściwie tworzyć?

To, że blog w sklepie internetowym istnieje nie oznacza, że będzie on przynosił korzyści. Sam ten fakt bowiem nie czyni go w żaden sposób atrakcyjnym. Za to bowiem odpowiedzialne są przede wszystkim publikowane w jego obrębie treści. Content marketing to lwia część prowadzenia całego bloga i coś, co jest zdecydowanie najistotniejsze. Tworzenie treści jest trudne, bo musi być odpowiednio przemyślane z trzech punktów widzenia. Treść musi być wartościowa dla klienta, robota wyszukującego oraz sklepu internetowego, który będzie promowała.

Chcąc stworzyć treść atrakcyjną dla klienta, trzeba zbadać jego potrzeby. Można tutaj zrobić research na rynku i poszukać tematów, które nie są jeszcze do końca wyczerpane. Jeżeli na przykład sprzedaje się zmywarki, a o określonym modelu niewiele się mówi, można skupić się na jego zrecenzowaniu (lub po prostu przedstawieniu. Jeśli nigdzie nie ma informacji na temat tego, jak sygnalizuje o zakończonym cyklu, warto zawrzeć ją u siebie. Ważne jest, aby klient był w stanie wynieść z Twojego bloga coś nowego. Coś, czego ostatecznie szukał. Tekst musi być dla niego konkretny i jak najbardziej atrakcyjny. Nie powinieneś stronić od wykorzystywania w nim elementów multimedialnych.

Chcąc stworzyć treść atrakcyjną dla sklepu internetowego, musisz tworzyć ją w sposób zachęcający do zakupów. Klienci cenią obiektywność, więc nie stroń od wskazywania wad produktów. Nie idź tylko w jedną stronę – wykazuj się empatią, a zostanie to docenione. Treści twórz w taki sposób, aby niebezpośrednio wskazywały one na produkt, który znajduje się w Twoim sklepie internetowym. Nie czyń z konwersji głównego celu Twojego wpisu. Spraw jednak, by ona istniała. To właśnie z myślą o niej zakłada się w końcu własny blog.

Chcąc stworzyć treść atrakcyjną pod względem SEO, zadbaj o jej odpowiednią optymalizację. Tutaj sprawa jest dość trudna i skomplikowana, bo i składająca się z wielu czynników. Dobry tekst SEO to taki, który jest wartościowy (zadbasz o to celując w klienta) oraz konkretny. Aby zoptymalizować go dodatkowo zadbaj o to, by:

  • Zawierał w sobie słowa kluczowe – nie skupiaj się na jednym. Nasyć go kilkudziesięcioma różnymi, wybranymi na etapie tworzenia strategii. Niektóre z nich mogą być ogólne, ale większość powinna być szczegółowa. Nie obawiaj się odmieniania – Google doskonale sobie z nimi radzi.
  • Był odpowiednio uporządkowany. Tutaj liczy się przede wszystkim logiczny podział na nagłówki. Odpowiednia ich hierarchia to podstawa. Tekst powinno zaczynać się od wstępu, a kończyć na podsumowaniu. Właściwa struktura to taka, w której użytkownik będzie się w stanie bardzo szybko zorientować i odnaleźć.
  • Był właściwie sformatowany. Tworzenie krótkich akapitów to tutaj podstawa. Podobnie jak podkreślanie najbardziej kluczowych zdań. Nie muszą one zawierać słów kluczowych. Muszą być jednak istotne z punktu widzenia klienta (również tego szukającego czegoś w wyszukiwarce).
  • Nie zawierał w sobie błędów. Dbanie o prawidłową interpunkcję i ortografię to podstawa. Nie tylko z punktu widzenia SEO, ale i patrząc na to z punktu widzenia użytkownika.
  • Był zróżnicowany – w tekście zawrzyj materiały graficzne oraz wideo, listy, tabele, zestawienia i odsyłacze do innych stron. Pamiętaj jednak, żeby robić to tylko wtedy, gdy ma to sens i rzeczywiście można się tego spodziewać. Tekst musi być naturalny i nie może zawierać żadnych elementów włożonych w niego – dosłownie – na siłę.

W dbaniu o content marketing konieczne jest połączenie tych wszystkich „grup docelowych”. Treści twórz więc z myślą o kliencie-czytelniku. Nie pomijaj w nich wzmianek o Twoich produktach, a na koniec odpowiednio je zoptymalizuj. Wtedy też wykorzystasz w pełni potencjał Twojego bloga.

4. Narzędzia do efektywnego tworzenia bloga firmowego

W realizowaniu własnej strategii na tworzenie bloga dla swojego sklepu internetowego nie musisz być sam. Na rynku istnieje bowiem mnóstwo narzędzi zewnętrznych, które z pewnością bardzo Ci w tym pomogą. Narzędzi tych jest całe mnóstwo. Nie sposób jest korzystać z każdego z nich. Właśnie dlatego najlepiej będzie, jak będziesz sięgał po nie zachowawczo, a zatem po prostu wtedy, gdy będziesz miał taką potrzebę.

Podstawą jest odpowiednie rozplanowanie każdej z prac. W tym jest w stanie pomóc aplikacja Trello, dzięki której będziesz w stanie stworzyć listę zadań czy projekt grupowy. Jej alternatywą może być Asana, która jeszcze lepiej podchodzi do śledzenia postępów prac. Na przykład tych związanych z tworzeniem konkretnego wpisu.

Aby treści były atrakcyjne, muszą zawierać w sobie atrakcyjne materiały multimedialne. W sieci znajdziesz sporo miejsc z darmowymi zdjęciami. Freepik, Pixabay czy Pexels to tylko niektóre z nich. W większości z nich zdjęcia możesz wykorzystywać w celach komercyjnych – za darmo. Możesz się nimi posiłkować, choć najlepiej jest tworzyć te własne.

Bezkonkurencyjnym narzędziem do śledzenia ruchu w obrębie Twojego bloga (ale i sklepu internetowego) jest Google Analytics. Pomoże Ci on w dokładnym śledzeniu wszystkich zachowań ze strony Twoich klientów. Dzięki temu będziesz w stanie reagować na każde z nich. W prowadzeniu własnego bloga z pewnością przyda Ci się również MailChimp lub Freshmail, który pozwoli Ci na prowadzenie skutecznych i trafiających w gusta odbiorców kampanii e-mail marketingowych. Choć bowiem wydawałoby się, że te odchodzą do lamusa, ich popularność wciąż jest ogromna.

W generowaniu leadów pomogą Ci narzędzia stworzone wyłącznie w tym celu. Sumo na przykład pozwala na stworzenie atrakcyjnych popupów – między innymi umożliwiających zapisanie się do newslettera. Za pośrednictwem Typeform utworzysz spersonalizowane ankiety, a dzięki narzędziu Landingi.pl stworzysz ciekawy landing page, do którego będziesz mógł odsyłać z poziomu własnego bloga.

Bardzo ciekawie przedstawia się usługa Google Trends, z której również poleca się korzystać przy tworzeniu własnego bloga. Pozwala ona śledzić i porównywać trendy, znajdując tematy rzeczywiście cieszące się zainteresowaniem. Dzięki niej będziesz mógł opracować treści, które będą miały duży potencjał. Nie tylko na to, by generować sprzedaż, ale i na to, by po prostu wzbudzać zainteresowanie odbiorców.

5. Blog a sklep internetowy PrestaShop

PrestaShop to najpotężniejsza platforma e-commerce na rynku. Jeżeli więc prowadzisz na niej swój własny sklep, jesteś na wygranej pozycji. Również pod względem założenia i prowadzenia własnego bloga. Jako że jest ona elastyczna i podatna na wszelkiego rodzaju modyfikacje, będziesz w stanie bez większych problemów wzbogacić ją właśnie o funkcjonalność bloga. Co liczy się najbardziej we wdrażaniu tego typu funkcjonalności? Poniżej przedstawiamy te rzeczy, których możesz – a właściwie powinieneś – oczekiwać właśnie po niej.

  • Możliwość zarządzania wszystkim z poziomu panelu administracyjnego. Prowadząc swój własny sklep internetowy z pewnością jesteś już przyzwyczajony do jego panelu administracyjnego. Z odpowiednim rozwiązaniem do stworzenia i zarządzania blogiem nie będziesz musiał rezygnować z tej wygody. Blogiem będziesz bowiem zarządzał z tego samego miejsca.
  • Rozbudowany edytor treści (WYSIWYG). Edytor wizualny jest narzędziem bardzo przydatnym i sprawdzającym się w codziennym użytkowaniu. Pozwala tworzyć treści atrakcyjne wizualnie i perfekcyjnie sformatowane. Jego obecność to podstawa efektywnego zarządzania atrakcyjnym blogiem firmowym.
  • Optymalizacja pod kątem SEO. Aby blog maksymalnie pomagał w osiąganiu przez sklep internetowy wyższych pozycji w wyszukiwarce internetowej, powinien być odpowiednio zoptymalizowany właśnie pod tym kątem. Chodzi tutaj przede wszystkim o kod, który leży w gestii firmy przygotowującej integrację. Tworzenie zoptymalizowanych treści to osobna sprawa.
  • Zarządzanie multimediami. Atrakcyjny blog to dziś taki, który angażuje klienta nie tylko formą tekstową. Konieczne jest publikowanie wysokiej jakości zdjęć w jego obrębie, ale i ciekawych filmów. System powinien umożliwiać zarządzanie nimi. Bez potrzeby uruchamiania dodatkowego oprogramowania czy odrębnych aplikacji.
  • Sekcja komentarzy. Blog musi pozwalać klientom wypowiadać się. Dlatego też tak istotne jest zawarcie sekcji komentarzy w funkcjonalności pozwalającej na jego tworzenie. Komentarze powinno się dać akceptować, usuwać i edytować. Słowem: moderować. Przed i po ich pojawieniu się w obrębie bloga.
  • Optymalizacja względem social media. Dobry blog powinien brać pod uwagę obecność sklepu internetowego w mediach społecznościowych. Przy każdym wpisie powinien zatem znajdować się przycisk podzielenia się nim ze znajomymi. Warto też zapewnić możliwość szybkiego skopiowania linku właśnie do niego. Oczywiście również w treści wpisów powinno się zachęcać do dzielenia się nimi ze znajomymi.
  • Dostosowanie graficzne. Dobry blog firmowy to taki, który jest utrzymany w stylistyce sklepu, któremu towarzyszy. Warto więc stworzyć go na jego wzór, wykorzystując na przykład ten sam nagłówek. Odpowiednio wdrożona integracja pozwoli nawet zachować w jego obrębie stworzony przez klienta koszyk. Umożliwi też dodawanie do niego produktów bezpośrednio z poziomu bloga.

Oczywiście na dobry blog składa się całe mnóstwo innych elementów uznawanych za podstawowe i oczywiste. Nasza firma jest w stanie przygotować dla Ciebie system kompletny, profesjonalny i po prostu pod każdym względem satysfakcjonujący. Posiadamy w tym olbrzymie doświadczenie i jesteśmy w stanie opracować rozwiązanie, które na pewno sprawdzi się w akcji. Będzie przy tym w pełni zintegrowane z Twoim sklepem PrestaShop. Nie będziesz musiał logować się w inne miejsce czy uczyć się systemu od nowa.

6. Podsumowanie

Blog towarzyszący sklepowi internetowemu jest w stanie przynieść zarówno jemu, jak i Tobie samemu całe mnóstwo korzyści. Pomoże Ci budować sprzedaże jeszcze zanim klienci się na nie zdecydują. Przede wszystkim jednak uczyni z Ciebie nie tylko środek do finalizacji transakcji, ale też źródło kompleksowej wiedzy na temat każdego kolejnego produktu. Wiele zależy tutaj jednak od tego, jak będziesz prowadził tego bloga. Musi być angażujący, użyteczny, a przede wszystkim fachowy.

Zanim jednak zaczniesz prowadzić bloga, powinieneś wdrożyć jego funkcjonalność w obręb swojego sklepu internetowego. Tak, abyś mógł nim zarządzać z jednego, wygodnego panelu administracyjnego. Jako najpotężniejsza platforma e-commerce na świecie PrestaShop daje Ci możliwość dostosowania jej właśnie do tego. My zaś jesteśmy w stanie to zrobić. Opracujemy dla Ciebie system bloga, który będzie nie tylko intuicyjny, ale i idealnie zoptymalizowany pod SEO. Będzie dla Ciebie idealnym narzędziem do rozwoju na tym polu. Skontaktuj się z nami, przedstaw nam swój pomysł, a my opracujemy dla Ciebie rozwiązanie idealne.

4.7 / 5 ( 12 opinii )