Menu nawigacyjne już od bardzo dawna jest jednym z głównych elementów budowy każdego sklepu internetowego. Nic więc dziwnego, że musisz przemyśleć nie tylko jego wygląd, ale i jego strukturę, działanie oraz wszystko to, co jest z nim związane. Zwłaszcza że będzie to miało wpływ na doświadczenia klienta płynące z poruszania się po Twoim sklepie. Bardzo pomoże Ci, jeśli wprowadzisz mega menu w sklepie internetowym. Czym ono jednak tak właściwie jest i co powinieneś wiedzieć na jego temat? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
1. Czym tak właściwie jest mega menu w sklepie internetowym?
Niewykluczone, a nawet niesamowicie prawdopodobne, że w czasie swojego przemierzania Internetu miałeś już do czynienia z mega menu. Jest to bowiem coś, co cieszy się ostatnimi czasy olbrzymią popularnością wśród twórców sklepów internetowych. Nie bez powodu. Mega menu w sklepie internetowym można nazwać rozbudowaną wersją nawigacji. Jego założenia są proste. Ma oferować proste opcje nawigacyjne, ale i bogate możliwości dla klienta już po rozwinięciu tych opcji głównych. Najbardziej charakterystyczne cechy rozpoznawcze mega menu to między innymi:
- Czytelne menu główne, które przedstawia najbardziej podstawowe działy sklepu internetowego.
- Rozbudowane podmenu, które tak właściwie przybiera postać dużego rozwijalnego boxa uporządkowanego poprzez styl, układ, ikonki, typografię oraz obrazki.
- Wszystkie poddziały widoczne od razu – bez potrzeby przewijania i ich przeszukiwania.
Mega menu może być poziome (zdecydowanie częściej stosowana opcja), ale i pionowe. W tym pierwszym przypadku całość rozwija się zwykle w dół. W drugiej opcji rozwijanie przebiega tam, gdzie jest na to miejsce (czyli w stronę treści). Częściej widać jest tu rozwijanie w prawo (menu po lewej).
Mega menu w sklepie internetowym stwarza olbrzymie możliwości dla osób chcących uporządkować zawartość swojego sklepu. Wiele przykładów obecnych już w Internecie pokazuje, że może ono zawierać tak linki do podkategorii, jak i odnośniki do kategorii znajdujących się poziom niżej.
2. Mega menu a standardowe menu rozwijane
Standardowe menu rozwijane nie jest nowością w sklepach internetowych, a raczej standardem, który istnieje w nich już od dziesiątek lat. Faktem jest to, że mega menu stanowi jego ewolucję. Jej założeniem wydaje się być powolne zastąpienie “staruszka”. Mimo wszystko wciąż łatwiej jest spotkać standardowe menu niż to rozwijane. Wynika to przede wszystkim z… lenistwa projektantów sklepów internetowych. Oczywistym jest, że mega menu wymaga wiele więcej pracy. Choć więc jest w stanie przynieść znacznie więcej korzyści, często decyduje się na nie wprowadzanie go. Tymczasem mega menu w wielu aspektach bije na głowę swojego starszego konkurenta.
Najbardziej jest to widoczne w przypadku sklepów z bardzo dużą liczbą treści – w szczególności dostępnych kategorii. Stosując standardowe menu typu dropdown, zazwyczaj będziesz musiał ukryć większość opcji dostępnych dla klienta. Oczywiście, jesteś w stanie wprowadzić możliwość przewijania, jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Na pewno bowiem nie jest wygodne w codziennym użytkowaniu. Wręcz przeciwnie – klient może być przez to co najmniej zmieszany. Praktycznie każdy woli mieć wszystko podane na tacy. najlepiej od razu po wejściu w interakcję z menu. Stosując mega menu serwuje mu się wszystko od razu po tym, jak wejdzie w interakcję z głównym elementem menu. Niezależnie od tego, czy będzie to najechanie (najczęstsza opcja), czy kliknięcie w tę opcję.
W standardowym menu rzadko kiedy mamy do czynienia z grupowaniem elementów i przedstawianiem ich hierarchii. Zazwyczaj widoczne są tu tylko elementy najwyższego stopnia. To zdecydowanie za mało dla współczesnego odbiorcy. Ten oczekuje dziś wizualnego pokazania, jakie powiązania istnieją pomiędzy poszczególnymi elementami. To wygodne i po prostu logiczne.
Standardowe menu jest nade wszystko mało atrakcyjne wizualnie. Prawda, możesz dopasować je do wyglądu całego Twojego sklepu. Dopiero w mega menu będziesz jednak w stanie w pełni kontrolować ten wygląd i wzbogacić go czy to o ikony, czy też o przykuwające oko obrazki.
3. Jak zaprojektować mega menu w sklepie internetowym?
Mając już możliwość wdrożenia mega menu w swoim sklepie internetowym, musisz umiejętnie je zaprojektować. Tak, aby wycisnąć maksimum z dawanych przez nie możliwości. Menu tego typu jest w stanie pomóc ci w zwiększaniu sprzedaży w Twoim sklepie internetowym. Może też przeszkadzać klientowi w nawigowaniu się po Twoim sklepie internetowym. Wiele więc zależy od tego, jak tak właściwie zostanie przygotowane i co w nim zawrzesz.
Oczywiście tworząc swoje mega menu możesz wzorować się na większych sklepach. Takich, które mają sztaby ludzi pomagających im w tworzeniu poszczególnych ich aspektów (Media Markt, H&M i inne). Szybko zauważysz, że praktycznie każdy z nich korzysta z tego rozwiązania. To zaś powinno utwierdzić Cię w przekonaniu, że rzeczywiście jest ono czymś godnym uwagi..
3.1. Czas pokazywania się mega menu
Zdecydowanie najczęściej mega menu w sklepie internetowym jest wywołane przez najechanie myszką na standardowe jego opcje. Już w tym momencie widoczny jest pewien problem związany z intencjami klienta poruszającego się po Twoim sklepie. Te mogą być dwie:
- Jeśli klient zamierza rozwinąć kategorie mega menu, wtedy powinno się ono wyświetlać w standardowy sposób.
- Jeśli zaś przemieszcza się myszką po sklepie bez zamiaru otwarcia menu, to nie powinno mu się wyświetlać.
W takiej sytuacji musisz znaleźć złoty środek w tym, kiedy tak właściwie wyświetlać wszystkie opcje menu. Nie może to stać się zbyt szybko, ale i użytkownik nie powinien na nie długo czekać. Miej na uwadze, że mega menu zwykle zasłania duża część sklepu internetowego. Jeżeli więc pojawi się w niepożądanym momencie, wywoła pewnego rodzaju irytację. Niedopuszczalne jest też “miganie” menu przy zbyt szybkim najeżdżaniu i opuszczaniu obszaru odpowiedzialnego za jego wyświetlanie. Rozsądnym jest więc ustalenie pewnego opóźnienia.
Rozwiązaniem idealnym wydaje się być poczekanie pół sekundy na wyświetlenie menu. Jeśli po tym czasie kursor wciąż wskazuje na element nawigacji, po 0.1 sekundy powinno się wyświetlić rozwinięcie. To musi być widoczne do momentu opuszczenia kursora obszaru menu (również tego rozwiniętego). Ważne jest, aby zmierzać tutaj ku temu, by uniknąć irytacji. Przez to też również zmiana pomiędzy poszczególnymi elementami mega menu powinna się odbywać z pewnego rodzaju opóźnieniem.
3.2. Grupowanie w mega menu
Mega menu w sklepie internetowym ma za zadanie ułatwić nawigowanie się po nim. NIe powstało więc z myślą o byciu zbędnym “bajerem”, a rzeczywiście istotnym elementem. Takim, dzięki któremu klient szybciej się odnajdzie. Bardzo istotne w jego obrębie jest grupowane w jego obrębie. Warto podążać przy tym za poniższymi poradami.
- Grupy powinny być logiczne. Nie mogą być nieprzemyślane, a takie, których klient mógłby oczekiwać. Jeśli sprzedajesz gry wideo, pod tą kategorią powinieneś na przykład wprowadzić podział na platformy.
- Nie powinieneś zbytnio się rozdrabniać. Grupy z mnóstwem opcji do wyboru wymagają od klienta czasu. Nie zawsze się go ma. Im bardziej ogólny będziesz, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś przesadzać również idąc w tę stronę.
- Zastanów się nad wprowadzeniem ikonek. Te pozwalają klientom szybciej zlokalizować to, czego szukają.
- Wprowadź odpowiednie sortowanie. Każda grupa elementów powinna być posortowana, najlepiej alfabetycznie. Tak, aby klient szybko znalazł to, czego szuka.
Bardzo istotną rzeczą przy tworzeniu mega menu jest unikanie duplikowania opcji. Klient na pewno będzie się zastanawiał, z jakiego powodu zdecydowałeś się na taki zabieg. Co więcej, takie działanie tylko niepotrzebnie komplikuje całe menu. A to powinno być jak najprostsze.
3.3. Prosta struktura zaawansowanego menu
Choć mega menu samo w sobie ma być “zaawansowanym” menu, nie powinno być menu topornym i przytłaczającym. To, że możesz zamieścić w nim wszystko nie oznacza, że powinieneś to robić. Pamiętaj, że mniej opcji do wyboru to możliwość szybszego znalezienia tej, której rzeczywiście się potrzebuje.
Przede wszystkim jednak w mega menu w sklepie internetowym unikaj bardziej skomplikowanych opcji interakcji. Kliknięcie i najechanie to wszystko, na co powinieneś tu pozwalać. Skomplikowane opcje zaznaczania i odznaczania, slidery czy dodatkowe widgety są tutaj niepożądane. Niepotrzebnie bowiem komplikują całą sprawę.
Największym błędem jest jednak chowanie wyszukiwarki w zaawansowanym menu. Oczywiście, technicznie rzecz biorąc, możesz to zrobić. Jest to jednak wbrew wszelkim zasadom związanym z UX.
3.4. Dostępność to priorytet
Mega menu w sklepie internetowym nie możesz kierować wyłącznie do użytkowników komputerów. Oczywiście, to na nich jest ono projektowane i to tam osiąga zamierzony efekt. Powinno ono jednak działać również na mniejszych ekranach. Pamiętaj, że coraz większa liczba użytkowników robi zakupy mobilnie. Musisz zadbać również o ich doświadczenia zakupowe.
Mega menu musi więc być dostępne wszędzie, choć niekoniecznie w tej samej formie. Ta powinna być wygodna w użytkowaniu dla użytkowników różnych sprzętów. Mega menu wszędzie musi być czytelne, lekkie, a przede wszystkim nieirytujące. Musisz dostosować je również do ekranów dotykowych, tworząc odpowiednie przerwy między elementami. Dzięki temu klienci nie będą się mylić przy wybieraniu interesujących ich elementów (a przez to i nie będą się irytować).
Zawsze oferuj pewnego rodzaju furtki dla użytkowników okrojonych przeglądarek. Jeśli nie będą mogli wyświetlić listy rozwijalnej, przekieruj ich na podstronę wyższego rzędu z opcją wyboru kategorii “ręcznie”, bez większych udogodnień. Jest to lepsze rozwiązane niż zostawianie ich kompletnie bez pomocy ze strony Twojego sklepu.
4. Mega menu w sklepie internetowym a odpowiedni moduł
Samodzielnie tworząc własny sklep internetowy nie będziesz miał do dyspozycji mega menu. Jest to bowiem coś dodatkowego i nieznajdującego się w standardzie. Niemniej jednak to również coś, w co warto zainwestować. Potrzebna Ci będzie dodatkowa funkcjonalność, która poszerzy Twój sklep o możliwość tworzenia tego menu. Co powinna zawierać dodatkowa wtyczka tego typu? Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej podstawowych, a zarazem pożądanych jej możliwości.
- Kreator menu w panelu administracyjnym. Pełne zarządzanie mega menu w sklepie internetowym powinno się odbywać z poziomu panelu administracyjnego sklepu internetowego. Nie powinno zaś wymagać od Ciebie mieszania w kodzie czy logowania się na serwer FTP.
- Wizualny edytor szablonów menu. Moduł mega menu powinien dawać możliwość wizualnego projektowania takowego. Najlepiej byłoby, gdyby odbywało się to przez przeciąganie poszczególnych elementów menu na odpowiednie miejsca.
- Możliwość dodawania kategorii z Twojego sklepu. Moduł musi być zsynchronizowany z kategoriami Twojego sklepu internetowego. Powinieneś wybrać te już istniejące. Wszelkie zmiany w ich obrębie powinny zaś znajdować odzwierciedlenie w Twoim menu.
- Dowolność w konfigurowaniu mega menu. Mega menu potrafi być bardzo funkcjonalnym i elastycznym dodatkiem. Powinieneś mieć możliwość ustalenia efektów jego animacji, sposobu działania poszczególnych elementów po najechaniu na nie, ale i oczywiście dowolnego dodawania, usuwania i edycji poszczególnych elementów menu.
- Responsywność. Mega menu musi działać i wyświetlać się poprawnie w urządzeniu o każdej przekątnej ekranu. Niezależnie więc od tego, czy klient odwiedzi Twój sklep z telefonu czy komputera – menu musi u niego działać. W pełni, bez okrajania go z jakichkolwiek elementów. W końcu może być do nich przyzwyczajony z większej wersji sklepu.
Moduł mega menu jest przez nas wdrażany do każdego tworzonego przez nas sklepu internetowego. Jest on zaledwie jedną z wielu funkcjonalności w jego obrębie. Jeśli więc nie posiadasz jeszcze sklepu, tworząc go z nami będziesz miał pewność, że zostanie on w niego wyposażony. Już na starcie.
5. Podsumowanie
Mega menu w sklepie internetowym może być nie tylko atrakcyjnym wizualnie dodatkiem. Umiejętnie zaprojektowane, potrafi znacząco podnieść zadowolenie klientów z poruszania się po Twoim sklepie internetowym. Tym samym może też zwiększyć sprzedaż i pomóc w budowaniu renomy własnej marki. Abyś jednak mógł z tego wszystkiego się ciweszyć, musisz mieć możliwość jego wdrożenia i samodzielnego modyfikowania.
Nasza firma jest w stanie taką możliwość Ci zapewnić. Chętnie opracujemy dla Ciebie mega menu, które sprosta Twoim oczekiwaniom. Przede wszystkim jednak wyposażymy Twój sklep w odpowiedni system, który pozwoli Ci na dowolną i samodzielną jego modyfikację. W pełni zintegrowaną z panelem administracyjnym Twojego sklepu. Zainteresowany? Nie wahaj się i sięgnij po kontakt z nami. Jeżeli zaś nie posiadasz jeszcze swojego sklepu, nie wahaj się skorzystać z naszego konfiguratora i zapytać o jego wycenę. Przygotujemy dla Ciebie sklep, który będzie sprzedawał. Taki który będzie wyposażony we wszystkie niezbędne funkcjonalności – w tym również i system mega menu.