Współcześnie obecność sklepu w Internecie nie wystarczy, by ten mógł nabrać rozpędu i przynosić zysk. Popularnym zagadnieniem w dzisiejszym świecie stało się tak zwane SEO (Pozycjonowanie PrestaShop). Cóż bowiem z tego, że sklep znajdzie się w Internecie, skoro nikt nie będzie w stanie go znaleźć? Obecność na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google’a – bo do tego właśnie sprowadza się SEO – jest wręcz kluczowa do tego, by produkty się sprzedawały, a sklep generował rzeczywiste konwersje. PrestaShop jest na szczęście systemem bardzo przyjaznym dla SEO. Jej wysokiej jakości kod sprawia, że jest przystosowana do pozycjonowania. To jest dzięki niej szybsze, sprawniejsze i po prostu przyjemniejsze. To też dzięki temu sklepy PrestaShop zwykle trafiają na wyższe miejsca w tak zwanym „TOP 10” niż sklepy bazujące na innych platformach e-commerce.

Droga sklepu internetowego ku najwyższym pozycjom w wyszukiwarce jest kręta, a często i bardzo wyboista. Zwłaszcza jeśli ma się w swojej branży dużą konkurencję, która również na tym polu nie przysypia. Im lepszy jest projekt sklepu, im więcej jest w nim wartościowych treści i im lepsza jest jego optymalizacja, tym większe ma on szanse na sukces. Pozycjonowania nie da się jednak nazwać jednorazowym działaniem. To raczej ciągły proces, którego nie tylko należy się podjąć, a który trzeba stale przeprowadzać, by móc cieszyć się zadowalającymi efektami. Tymi najbardziej pożądanymi są klienci – bezpłatni, rzeczywiście zainteresowani produktem. Pochodzący nie z reklamy, a właśnie z organicznych wyników wyszukiwania.

W naszym dzisiejszym wpisie opiszemy, jak wygląda pozycjonowanie w przypadku platformy e-commerce PrestaShop. Wyjaśnimy wszystkie najważniejsze kwestie ściśle z nim związane i zwrócimy uwagę na rzeczy, które warto wiedzieć podejmując się go.

1. Czym tak właściwie jest SEO?

SEO, czyli tak właściwie Search Engine Optimization, to – jak sama nazwa sugeruje – optymalizacja sklepów internetowych pod kątem wyszukiwarek. W praktyce jest to zatem pojęcie bardzo ogólne, biorące pod uwagę szereg działań związanych z ich przystosowywaniem do bycia wyżej w wynikach wyszukiwania. SEO zmierza zatem do tego, by sklep w naturalny sposób trafił na pierwszą stronę tychże wyników, a najlepiej i na pierwszą pozycję. Różni się w tym od możliwych do wykupienia reklam w wyszukiwarce, które natychmiast plasują sklep na szczycie wyników wyszukiwania. Tutaj ma się do czynienia z ruchem w pełni organicznym, w dalszej perspektywie bezpłatnym. Działaniem, które jest w stanie przynieść długofalowe korzyści.

Warto wiedzieć: pozycjonowanie z samej swojej definicji jest czymś innym niż SEO. To ostatnie bowiem, teoretycznie, sprowadza się do działań optymalizujących sklep w taki sposób, by to pierwsze było skuteczniejsze. W Polsce jednak dwa te terminy są używane zamiennie i określają całokształt prac nad poprawianiem pozycji sklepu w wynikach wyszukiwania.

Samo w sobie pozycjonowanie nie zakłada oszukiwania Google’a. Tak było kiedyś. Dziś z kolei sprowadza się ono do ułatwiania jego robotom zaindeksowania sklepu i treści zawartych w jego obrębie. Ma dać mu do zrozumienia, że konkretny sklep jest miejscem wartościowym i wartym odwiedzenia. Jednocześnie bierze pod uwagę adekwatność tego sklepu do konkretnej frazy.

Dlaczego warto postawić na SEO?

Pozycjonowanie PrestaShop nie bez powodu jest współcześnie tak popularne. Wynika to nie tylko z wielu badań, ale i z logiki i swoistego empiryzmu. Dla wielu sklepów internetowych to wyszukiwarki stanowią największe źródło ruchu. Mało kto w dzisiejszych czasach korzysta z reklamy bezpośredniej, a ta pełni rolę zaledwie pomocniczą. Dziś użytkownicy częściej szukają treści, produktów i tematów, które ich interesują właśnie za pośrednictwem wyszukiwarki. Sklepy i strony znajdujące się na szczycie jej wyników traktują zaś jako te najbardziej adekwatne do ich zapytań.

Pozycjonowanie PrestaShop jest zatem w stanie przyczynić się do większego ruchu organicznego w obrębie sklepu. W konsekwencji potrafi przynieść dodatkowe konwersje, a zatem po prostu zarobek. Co więcej, pomoże w budowaniu marki i jej rozpoznawalności. Dobrze zoptymalizowany sklep sam będzie napędzał sprzedaż we własnym obrębie. Zachęci roboty wyszukujące do plasowania go wyżej w wynikach wyszukiwania. Choć PrestaShop jest idealnie przystosowana do pozycjonowania, warto podejść do tego na poważnie i samemu podjąć się działań w jeszcze większym stopniu je usprawniających.

2. Jak wygląda pozycjonowanie PrestaShop?

Google dwojako podchodzi do wyświetlania stron internetowych na pierwszych stronach wyników wyszukiwania. Tuż ponad nimi, na tak zwanych „pozycjach zero” znajdują się strony i sklepy, które wykupiły reklamę w systemie Google Ads. Płacą one za każde jej wyświetlenie, a jeszcze więcej – za kliknięcie w nią. Pod nimi znajdują się wyniki organiczne, a zatem takie, które wyświetlają strony na bazie skomplikowanych algorytmów. Zawsze promują przy tym te, które są odpowiednio pod to zoptymalizowane. Obecność w tych wynikach jest bezpłatna, ale niemożliwa bez podjęcia się odpowiednich działań. Co ważne, działania te są promowane przez samo Google. Amerykański gigant sam udostępnia sporo narzędzi i informacji na temat tego, jak poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Google Search Console, blog Centrum dla Webmasterów, grupy dyskusyjne – wszędzie tam można odnaleźć pomoc i wskazówki. Należy jednak pamiętać, że proces pozycjonowania nie jest czymś jednorazowym i natychmiastowym. Zakłada stałą pracę nad własnym sklepem.

Aby więc podsumować to, jak działa pozycjonowanie PrestaShop, należy podkreślić, że:

  • Jest ono procesem długofalowym, który zakłada trzymanie się zasad, reguł i odpowiedniego podejścia do treści znajdujących się w sklepie i samej jego struktury.
  • Na jego efekty trzeba czekać – pierwsze z nich można zobaczyć najwcześniej po kilku tygodniach. Wszystko zależy tu od konkurencji oraz intensyfikacji działań. Zdarza się tak, że można je dostrzec po miesiącach, a nawet po latach,. Co jednak najważniejsze, zwykle utrzymują się na stale (przy niezmniejszaniu wysiłków związanych z ich osiągnięciem).
  • Wyniki wyszukiwania są jednym z najefektywniejszych źródeł wizyt potencjalnych klientów – z uwagi na to SEO uważane jest za najefektywniejszy kanał marketingu. Należy jednak mieć na uwadze to, że jest też tym najbardziej pracochłonnym.
  • Obecność w płatnych wynikach wyszukiwania nie jest równoznaczna z tą w organicznych. Można jednak połączyć te dwie formy promocji, reklamując się w Google Ads w oczekiwaniu na trafienie na najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania.

Co składa się na skuteczne pozycjonowanie PrestaShop?

Ludzie w bardzo różny sposób podchodzą do definiowania skuteczności pozycjonowania PrestaShop. Najbardziej uniwersalnym podejściem jest to, które zmierza do SEO lubianego zarówno przez klienta sklepu, jak i Google. Oczywiście, zwrot inwestycji w działania SEO też jest wyznacznikiem skuteczności. Podobnie zresztą jak osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce czy błyskawicznego indeksowania przez Google nowych podstron (produktów).

Aby więc ująć wszystkie działania konieczne do osiągnięcia skuteczności w pozycjonowaniu należy powiedzieć o:

  • analizie działania sklepu, w tym między innymi zachowania użytkowników w jego obrębie i prędkości jego ładowania się;
  • optymalizacji sklepu między innymi pod kątem szybkości wczytywania się, poprawy błędów z nim związanych oraz odpowiedniego dostosowania jego kodu;
  • zadbaniu o odpowiednie wyświetlanie w wynikach wyszukiwania – chodzi tutaj nie tylko o osiągnięcie jak najwyższej pozycji, ale też o sposób prezentacji sklepu (tytuł, opis, ewentualne gwiazdki z ocenami produktów i wiele innych);
  • content marketingu, a zatem tworzeniu treści przynoszących ruch (takich, które są ciekawe dla ich docelowych odbiorców).

Korzyści płynące z pozycjonowania sklepu

Za główną korzyść płynącą z pozycjonowania sklepu większość osób uznaje możliwość trafienia na pierwsze pozycje wyników wyszukiwania. To prawda, taki cel przyświeca większości właścicieli sklepów – i jest to zrozumiałe. Tymczasem jednak korzyści jest o wiele więcej. Główną z tych widocznych już po osiągnięciu celu jest możliwość zminimalizowania czasu i pieniędzy wkładanych w marketing. SEO jest obecnie praktycznie samowystarczalne. Potrafi przynosić jak najbardziej zadowalające efekty w postaci konwersji. Takie, które pozwolą skupić się na biznesie i zapomnieć o innych formach jego promowania.

Pozycjonowanie sklepu w znaczący sposób poprawia jego funkcjonowanie. To z kolei wywołuje efekt domino. Szybko działający i doskonale zorganizowany sklep to taki, z którego użytkownicy są bardziej zadowoleni. Taki, który rzadko kiedy jest porzucany po kilku sekundach oczekiwania (użytkownicy są dziś wyjątkowo niecierpliwi). To wreszcie taki, który klienci po prostu lubią odwiedzać.

Jako że pozycjonowanie PrestaShop zakłada tworzenie wartościowych treści, klienci zaczynają odwiedzać go częściej. Początkowo niekoniecznie po to, by zrobić zakupy. Przekłada się to zatem na ich lojalność i zaufanie. Jest zatem w stanie przynieść świetny, choć niewidoczny od razu efekt w postaci powracających klientów. Takich, którzy będą gotowi zapłacić nieco więcej za pewność, solidność i gwarancję satysfakcji.

3. Samodzielne pozycjonowanie PrestaShop

Chcąc wypozycjonować własny sklep internetowy PrestaShop, wielu działań można podjąć się na własną rękę. Jeżeli tak chce się zrobić już od samego początku, najlepiej będzie rozpocząć tuż po wejściu w jego posiadanie. Czy jest to możliwe? Jak najbardziej. Należy jednak mieć na uwadze to, że SEO jest czymś pochłaniającym całe mnóstwo czasu. Wymaga przy tym bardzo dużej cierpliwości. Na rezultaty większości działań trzeba czekać nawet kilka miesięcy, a w przypadku branż bardzo konkurencyjnych – nawet lat. Nie oznacza to tego, że działań tych nie należy się podejmować. Warto jednak rozważyć stopień samodzielności w tym właśnie.

Mając podstawową wiedzę można skutecznie zoptymalizować własny sklep internetowy. Wymaga to jednak mnóstwa czasu i wkładania w to wysiłku bardzo regularnie. Nie zawsze jest się w stanie ten czas na to wygospodarować. Zwłaszcza że sklep to nie tylko marketing, ale i codzienne zarządzanie zamówieniami, logistyką, zatowarowaniem, nawiązywaniem umów. Właśnie dlatego często rozsądniej jest sięgnąć po usługi z zewnątrz. Dobry ekspert SEO jest w stanie pomóc ulepszyć sklep, przystosować go do pozycjonowania. Potrafi też doradzić, co robić w kierunku takowego. Może też samodzielnie dbać o pojawiające się w jego obrębie wartościowe treści. Często jest opcją nie tylko wygodną, ale i skuteczną. Prawda, wymaga odpowiedniego budżetu. Przeliczając jednak czas konieczny do włożenia w samodzielne pozycjonowanie właśnie na pieniądze, może on się okazać opcją bardziej rentowną.

Warto pamiętać: postawienie na podmiot zewnętrzny w kontekście pozycjonowania sklepu nie zawsze jest rozsądne. Z uwagi na popularność tej branży, na rynku pojawiło się mnóstwo „ekspertów”, którzy tak właściwie nie posiadają należytego doświadczenia. Jeżeli więc sięgać po pomoc osoby trzeciej czy firmy specjalizującej się w SEO, należy postawić na tę doświadczoną. Taką, która jest w stanie pochwalić się swoimi osiągnięciami.

4. Pozycjonowanie PrestaShop dla początkujących

Decydując się na pozycjonowanie PrestaShop, już z góry należy uzbroić się w cierpliwość, ale też opracować odpowiedni plan. Tutaj nie ma bowiem miejsca na działania responsywne i spontaniczne. Wszystko musi zostać przemyślane i logicznie rozplanowane – tak, aby przebiegało to w sposób najbardziej optymalny. Podstawą jest tutaj określenie podstawowych fraz kluczowych – zarówno na najbliższy czas, jak i w dłuższym okresie. Warto przy tym brać pod uwagę nie tylko te bardzo ogólne, ale i szczegółowe (tak zwane long-taile). Trzeba bowiem pamiętać, że ludzie często szukają konkretów.

Pozycjonowanie to coś, co nabiera na sile wraz z czasem. Zaczyna się je od niewielkiej ilości treści i fraz kluczowych. Wraz z wdrażaniem się w jego tematykę, pojawiają się nowe tematy, zdjęcia, podstrony, frazy kluczowe. Słowem – kolejne jego rozgałęzienia, które stale je napędzają. W tym wszystkim trzeba zachować swoisty porządek i stale uważać na dobre praktyki, o których wspomnimy za chwilę. Nie da się powiedzieć, że to wszystko jest proste i przyjemne. Wymaga to ogromu pracy i stałego poszerzania własnej wiedzy w tym temacie. Osoby początkujące mogą z tym mieć problem. W pewnych względach mogą się jednak wyręczać usługodawcami z zewnątrz. Podmiotom zewnętrznym można zlecić wszystko. Napisanie treści, optymalizację tej już istniejącej, pozyskiwanie linków z zewnątrz czy poprawę szybkości ładowania się sklepu. Warto więc korzystać z tej opcji, sukcesywnie poszerzając zakres własnych działań i skalę całego przedsięwzięcia.

Choć największym motywatorem do dalszego działania w SEO są efekty, tych w tej branży nie należy szybko się spodziewać. Warto jednak samodzielnie monitorować własne postępy, nawet w obrębie dalszych pozycji w wyszukiwarce. Nie należy się przy tym zniechęcać przy pojawieniu się ewentualnych problemów, błędów czy zawirowań. Wszystko w tej materii da się naprawić i ulepszyć. Wystarczy mieć odpowiednio dużo czasu, energii oraz motywacji.

5. Dobre praktyki w zakresie pozycjonowania PrestaShop

Nie ma co ukrywać – nie trzeba być profesjonalnym webmasterem i ekspertem SEO by wiedzieć, jakich zasad przestrzegać by prowadzić sklep odpowiednio zoptymalizowany pod jego pozycjonowanie. Wiele spośród praktyk warto wprowadzić w życie i stosować przy codziennym korzystaniu z platformy e-commerce PrestaShop.

Przyjazne adresy URL w PrestaShop

Podstawą każdego dobrze funkcjonującego i właściwie zoptymalizowanego pod pozycjonowanie sklepu internetowego jest wdrożenie w jego obręb tak zwanych „przyjaznych URL-i”. W praktyce polega to na uczynieniu adresów URL łatwymi do przeczytania i przystępnymi. Funkcja przyjaznych adresów URL w PrestaShop jest domyślnie włączona. Jeśli tak nie jest, można ją włączyć w sekcji Konfiguruj > Preferencje > Ruch > SEO & URL.

Przyjazne adresy URL można i warto ustawiać w kontekście każdej z podstron widniejących w obrębie sklepu internetowego, w tym:

  • stron produktowych bezpośrednio z okna ich dodawania (Sprzedaż > Katalog > Produkty/Kategorie). Przyjazny adres URL powinien zawierać w sobie nazwę produktu;
  • stron kategorii w dokładnie tym samym miejscu;
  • podstron technicznych w sekcji Ulepszenia > Wygląd > Strony.

Przyjazne adresy URL są jedną z podstaw, o które należy zadbać tuż po założeniu sklepu internetowego.

Znaczniki meta title

Meta tytuły to zdecydowanie najważniejsze parametry w wyszukiwarce Google. Są jednocześnie takimi, które reprezentują sklep w wynikach wyszukiwania. Ważne jest, aby były one adekwatne do aktualnej podstrony, ale też najlepiej zawierały pewne słowa kluczowe. Koniecznie takie, które się wcześniej ustaliło. W domyślnej formie tytuły pobierane są z nazw produktów i kategorii. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by samodzielnie je zmieniać. Zawsze robimy to w przeznaczonym do tego polu, a nie poprzez zmianę tytułu kategorii. Ta bowiem zmieni również aktualny adres URL, dopasowujący się właśnie do niej.

  • Strona główna – modyfikacje meta title wprowadzamy w sekcji Konfiguruj > Preferencje > Ruch > SEO & URL > Index.
  • Produkt – modyfikację wprowadzamy z poziomu edycji produktu i zakładki SEO (Sprzedaż > Katalog > Produkty > Edycja Produktu > SEO).
  • Kategoria – modyfikacji dokonujemy z poziomu edycji kategorii, z pola Meta-tytuł (Sprzedaż > Katalog > Kategorie > Edycja kategorii).
  • Strona – edycja dostępna jest w dziale Ulepszenia > Wygląd > Edycja strony, w odpowiednim polu formularza.

Meta description

Drugi z punktu widzenia znaczenia w pozycjonowaniu parametr najbardziej wpływający na współczynnik CTR. Wskazuje on na klikalność w wynik wyszukiwania ze sklepem internetowym, który się pozycjonuje. W PrestaShop zmienia się go z dokładnie tego samego miejsca jak wyżej przez nas wspomniany znacznik. Zawsze powinno się ustalać swój własny i unikalny opis – koniecznie taki, który zachęci do kliknięcia. Nigdy zaś nie powinno się pozostawiać tego pola pustego lub uzupełnionego w sposób automatyczny.

Nagłówki

Struktura nagłówków to jedna z podstawowych rzeczy przy tworzeniu treści zoptymalizowanych pod pozycjonowanie. Jest czymś, na co Google zwraca szczególną uwagę. Dlatego też nie należy jej w żaden sposób ignorować. Trzeba przy tym pamiętać, że znacznik H1 (najwyższy w hierarchii) jest zarezerwowany dla tytułu produktu / podstrony i powinien występować wyłącznie w jednym miejscu. Wszystkie inne nagłówki, na przykład te z opisu produktu, powinny być mu podrzędne. Jeśli zatem tworzy się ten opis, rozpoczyna się od opracowania nagłówków H2 dla informacji równorzędnych znaczeniowo. Jeśli jest taka potrzeba i dany nagłówek trzeba będzie rozwinąć o dodatkowe informacje, pod nim należy umieścić nagłówek H3 (i tak dalej). W nagłówkach warto starać się sprytnie wplatać słowa kluczowe. Nigdy nie należy robić tego w sposób sztuczny i nachalny. Jeżeli więc jest taka potrzeba, warto je odmienić. Mimo że kiedyś się tego obawiano, dziś Google potrafi doskonale odmieniać wyrazy i rozpoznawać właśnie te odmienione formy.

Certyfikat SSL

Kiedyś traktowany jako coś prestiżowego, dziś certyfikat SSL stał się standardem w branży e-commerce. Jest to spowodowane tym, że stanowi on świadectwo bezpiecznego połączenia – takiego, któremu można zaufać. Ma to olbrzymie znaczenie w kontekście tego, że w sklepie internetowym dokonuje się płatności za pośrednictwem wrażliwych danych i środków. Obraca się również równie wrażliwymi danymi osobowymi. Wiele do powiedzenia jeżeli chodzi o znaczenie tego certyfikatu miało zresztą samo Google. Już od 2017 roku zaczęło oznaczać strony i sklepy bez certyfikatu czerwonym komunikatem NIEZABEZPIECZONE w przeglądarce Chrome. Aktualnie w ślad za nią poszły również inne przeglądarki. Certyfikat SSL trzeba wykupić i aktywować osobno. Najczęściej robi się to bezpośrednio u hostingodawcy.

Po zakupie i aktywowaniu SSL’a u dostawcy usług hostingowych można posłużyć się samym systemem PrestaShop do jego wdrożenia. Wystarczy skierować się do menu Konfiguracja > Preferencje > Ogólny, a tam skierować się ku opcji Włącz SSL, zaznaczając dwie pierwsze opcje formularza. W ten sposób zastąpi się wszystkie stare adresy URL na te korzystające z https, a tym samym zadba się o to, by sklep zyskał w oczach Google’a.

Treści

Treści w obrębie sklepu internetowego są czymś, co ma zdecydowanie największe znaczenie w kontekście praktyk wspierających skuteczne optymalizowanie sklepu pod jego pozycjonowanie. Każdy sklep chcący osiągnąć coś więcej w wyszukiwarce internetowej musi inwestować w unikalne treści. Ta unikalność jest tutaj kluczem, ale nie wszystkim. Google coraz większą uwagę zwraca bowiem na atrakcyjność tychże treści w konfrontacji z konkretnym słowem kluczowym. Jeżeli chodzi o treści, warto zadbać o takie aspekty jak:

  • odpowiednie nagromadzenie w nich słów kluczowych – te muszą występować w formie naturalnej, niesztucznej. Nie może ich być zbyt dużo – najlepiej jest więc zachować w tym pewien rozsądek;
  • właściwa hierarchia nagłówków – zarówno stosowanie, jak i odpowiednie porządkowanie nagłówków w obrębie treści jest czymś, na co należy zwrócić uwagę;
  • jak najmniej podstron bez treści – należy je tworzyć również dla podstron pokroju „Kontaktu” oraz „Dostawy”;
  • właściwa długość – nie ma tutaj żadnej sztywnej granicy. Ważne jest jednak, aby teksty były zróżnicowanej długości i w pełni wyczerpywały temat, którego dotyczą (na przykład opisywały produkt);
  • odpowiednie formatowanie – ważne treści i zdania kluczowe warto pogrubiać, a wyrażenia w języku obcym – pochylać. Należy być w tym konsekwentnym.

Im więcej treści w danym sklepie tym lepiej. Właśnie dlatego wiele sklepów decyduje się na prowadzenie własnego bloga. Jest to praktyka, której zdecydowanie warto poddać i własny sklep.

Mapa sklepu XML

Mapa sklepu, koniecznie w formacie XML, potrafi w znaczący sposób wspomóc indeksowanie jego podstron przez roboty wyszukujące. Pomaga w indeksowaniu również tych bardziej opornych podstron. Tych, które same z siebie z jakichś powodów nie chcą dostać się do indeksu. Może nie podniesie ona pozycji sklepu, ale znacznie ułatwi pracę robotowi i sprawi, że będzie ona nieco bardziej efektywna.

Google Search Console

Dodanie sklepu internetowego do Google Search Console, znanego również jako Narzędzia dla webmasterów, jest w stanie znacząco wspomóc proces jego pozycjonowania. Znaleźć tam bowiem można mnóstwo raportów i danych, dzięki którym można będzie zrozumieć zachowanie robotów wyszukujących w obrębie tegoż sklepu. W jego ramach można sprawdzić, jak wygląda sklep oczyma robota, jakie słowa kluczowe radzą sobie najwięcej i przyczyniają się do największego ruchu. Narzędzia dla webmasterów podpowiedzą również to, co można zmienić w sklepie, by ten radził sobie lepiej w wynikach wyszukiwania.

Warto wiedzieć: regularne sprawdzanie Search Console jest kluczowe w ocenianiu własnych postępów w pozycjonowaniu sklepu. Jest też w stanie trzymać rękę na pulsie i monitorować ewentualne błędy mogące zmniejszać jego efektywność.

W konsoli można też dodać mapę XML, o której wspomnieliśmy wcześniej, ale też przeanalizować stopień indeksacji czy spojrzeć na linki zewnętrzne prowadzące do sklepu. Narzędzie jest w pełni darmowe i polecane przez każdego eksperta.

6. Optymalizacja PrestaShop pod kątem SEO

Pozycjonujący własne sklepy internetowe przedsiębiorcy bardzo często popełniają błąd myśląc, że raz przeprowadzone działania w zakresie ich optymalizacji wystarczą, by te zaczęły odnosić sukces. Tymczasem zaś SEO jest procesem, który nigdy się nie kończy. Zakłada on stosowanie się do zasad związanych z tworzenie, już zoptymalizowanych pod zdobywanie wyższych pozycji treści. Oznacza to, że w czasie prowadzenia sklepu trzeba podążać za aktualnie obowiązującymi trendami na rynku, nowymi i potencjalnie korzystnymi dla własnego sklepu słowami kluczowymi, a przede wszystkim za regularnymi zmianami w algorytmach Google. Firma ta bowiem cały czas wprowadza poprawki mające na celu dostarczenie użytkownikom jej wyszukiwarki treści, jakich ci rzeczywiście potrzebują.

Angażując się w pozycjonowanie PrestaShop, nie wystarczy więc napisać angażującej użytkownika i rzeczywiście dla niego przydatnej treści. Niezależnie od tego, czy będzie to opis produktu, wpis na blogu czy krótki news techniczny dotyczący funkcjonowania sklepu w okresie świątecznym. Jego napisanie trzeba wręcz poprzedzić wnikliwą jego analizą z naciskiem na takie aspekty jak:

  • długość zdań – użytkownicy nie lubią długich zdań, w których często się gubią;
  • długość akapitów – zasada jest ta sama – im one krótsze, tym czytelniej wygląda tekst;
  • rozkład nagłówków – te powinny zostać ułożone hierarchicznie i odzwierciedlać strukturę konkretnego artykułu;
  • słowa łączące – tych powinno się znaleźć w tekście odpowiednio dużo;
  • słowa kluczowe – w tekście musi się znaleźć miejsce na słowa kluczowe, w które tak właściwie się celuje – nie można z nimi jednak przesadzać, zawsze wplatając je w sposób logiczny, naturalny i zrozumiały dla ostatecznego odbiorcy.

Research fraz kluczowych

Aby wiedzieć, pod jakie frazy kluczowe zamierza się optymalizować własny sklep internetowy na samym początku należy tak właściwie je ustalić. Wbrew pozorom, nie jest to coś, co są w stanie zrobić wyłącznie eksperci w branży SEO. Tak naprawdę bowiem każdy doskonale zna mechanizm działania wyszukiwarki internetowej. W końcu każdy, również właściciel własnego sklepu, na co dzień z niej korzysta. Bazując więc na własnym doświadczeniu i swoich nawykach można łatwo znaleźć takie frazy, pod którymi chce się być wyszukiwanym.

Przy wyszukiwaniu fraz kluczowych, których finalnie powinno być kilka, można posiłkować się tym, co podpowiada samo Google. Warto przy tym zwracać uwagę na to, jaką popularnością się one cieszą i ile innych wyników zwracają. Oczywiście umiejętnie wybrane słowa kluczowe należy odpowiednio wpleść w stronę, najlepiej tworząc unikalne i wartościowe treści w naturalny sposób je zawierające. Koniecznie takie poruszające tematów ściśle z nimi związanych.

Do researchu słów kluczowych można też podejść bardziej profesjonalnie, decydując się na wykorzystanie jednego z wielu dostępnych na rynku narzędzi do analityki internetowej. To zaawansowane i dla wielu po prostu wystarczające dostarcza samo Google w postaci Planera słów kluczowych. Dużą popularnością cieszy się też Keywords generator od Ahrefs – giganta na rynku SEO. Swoje grono odbiorców posiada też Planer słów kluczowych od polskiego Semstormu.

7. Audyt SEO sklepu PrestaShop

Sprowadzając pozycjonowanie PrestaShop i optymalizację sklepu internetowego do kilku czynników popełnia się bardzo duży błąd. Wchodząc bowiem w szczegóły można spostrzec, że istnieją całe ich setki, mające wpływ na pozycję konkretnego sklepu w wyszukiwarce internetowej. Oznacza to, że bardzo prawdopodobne jest pominięcie co najmniej kilkunastu z nich przy samodzielnym podchodzeniu do tego tematu. Właśnie dlatego powstał audyt SEO. Profesjonalnie przeprowadzony, jest w stanie dostarczyć całego mnóstwa cennych informacji na temat wszystkiego, co przyczynia się do lepszego i skutecznego pozycjonowania, a co nie zostało w danym sklepie jeszcze wdrożone.

Czym tak właściwie jest audyt SEO? W skrócie można go nazwać najbardziej kompleksową analizą sklepu internetowego. Skierowana ona jest na sprawdzenie parametrów związanych z pozycjonowaniem. Im bardziej szczegółowy jest audyt, tym cenniejsza jest też dostarczana za jego pośrednictwem wiedza. Audyt coraz częściej nie tylko podpowiada problemy, nietrafione rozwiązania i błędy w obrębie sklepu, ale też wskazuje na sposoby na ich poprawę. Jest rzeczą, na której warto zakończyć własne i samodzielne pozycjonowanie strony. Taką, która jest w stanie wskazać na rzeczy, które się przy tym pominęło, a które mają wpływ na takowe.

Jak wygląda audyt?

Sam audyt może zostać przeprowadzony w sposób bardzo kompleksowy albo też skupiony w obrębie konkretnej części działań w zakresie SEO. Z tego powodu wyróżnia się kilka jego podstawowych rodzajów (często występujących w ramach jednej usługi).

  • Audyt treści – skupia się on na treściach, czyli czymś najważniejszym w sklepie internetowym. Sprawdza między innymi jakość opisów produktów, wpisów na blogu czy wstępów do kategorii. Bierze przy tym pod uwagę między innymi ich czytelność, przydatność, nasycenie słowami kluczowymi. Słowem – wszystko, co ma znaczenie w skutecznym pozycjonowaniu.
  • Audyt techniczny, który bierze pod uwagę aspekty związane z kodem. Te mają wpływ między innymi na szybkość ładowania się sklepu, jego wyświetlanie się. Zwraca on też uwagę na obecność niepotrzebnego kodu i ładowanie skryptów, z których tak naprawdę się nie korzysta.
  • Audyt dostępności – współcześnie sklep internetowy musi działać zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach mobilnych. Wbrew pozorom ma to wpływ również na pozycjonowanie. Udowodniono bowiem, że Google przychylniej patrzy na strony zoptymalizowane pod tym kątem. Audyt tego typu sprawdza, czy konkretny sklep spełnia te założenia.
  • Audyt konkurencji, zwracający uwagę na to, jak dany sklep internetowy radzi sobie na tle konkurencji. Sprawdza, w czym od niej odstaje i w czym jest od niej lepszy.

Warto wiedzieć: o ile pozycjonowanie PrestaShop jest możliwe do samodzielnego przeprowadzania, audyt lepiej jest zlecić firmie zewnętrznej. Wszystko ze względu na jej bezstronność i obiektywność. Sprawdzanie samego siebie nie jest w stanie przynieść optymalnych rezultatów. Niezależnie od tego, czy bazuje się je na dobrych, czy na kiepskich poraddnikach.

Przeczytaj więcej audycie sklepu internetowego

8. Pozycjonowanie PrestaShop – najczęściej zadawane pytania

Czy warto skorzystać z usług agencji SEO?

Zdecydowanie tak, ale nie zawsze. Zatrudnienie tego typu agencji wiąże się bowiem z bardzo dużym kosztem. Jest on jednak w stanie znacząco podnieść jakość sklepu, zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale też podnieść zarobki. W ogólnym rozrachunku zwykle okazuje się bardzo rentowne. Nie zawsze się tak jednak dzieje. Nieodpowiedzialne pozycjonowanie PrestaShop może być nieefektywne, a w konsekwencji i przynosić straty. Jeżeli więc ma się zamiar skorzystać z pomocy z zewnątrz, warto zweryfikować jej źródło.

Czy w pozycjonowaniu PrestaShop istnieją praktyki nieuczciwe?

Oczywiście, że tak. Choć nie są one w żaden sposób wskazane, są bardzo często praktykowane. Tak zwany rynek Black Hat SEO szybko się rozwija i cieszy się olbrzymią popularnością. Z tym jednak, że Google patrzy na niego bardzo nieprzychylnie i uznaje za naruszający jego zasady. Stosowanie nieuczciwych technik jest co prawda w stanie przynieść korzyści. Prowadzi jednak najczęściej do bardzo negatywnych konsekwencji w długofalowej perspektywie.

Kiedy warto rozpocząć pozycjonowanie sklepu internetowego?

Nie ulega wątpliwości to, że im wcześniej zacznie się pozycjonować, tym lepiej dla danego sklepu. Najlepiej zacząć od sklepu idealnie zoptymalizowanego pod SEO. Takie sklepy internetowe tworzy nasza firma i na takie pozwala platforma e-commerce PrestaShop. Dobrym krokiem jest też tworzenie treści odpowiednio zoptymalizowanych właśnie pod pozycjonowanie. Od początku. Wtedy też nie będzie trzeba ich poprawiać w późniejszym czasie, a będzie można skupić się na tworzeniu nowych i rozwijaniu się.

Podsumowanie – Pozycjonowanie PrestaShop

Pozycjonowanie PrestaShop jest czymś dość skomplikowanym i wielowarstwowym, ale i szalenie skutecznym w pozyskiwaniu klientów. Szybko może stać się jedynym kanałem marketingowym, którego tak właściwie będzie się potrzebowało. Zwłaszcza że świat stale zmierza ku cyfryzacji. SEO już dawno przestało być modą, a stało się koniecznością. Im szybciej zacznie się z nim przygodę, tym prędzej zobaczy się jego efekty. Warto jednak mieć świadomość tego, że wcale nie oznacza to konieczności poświęcania temu mnóstwa czasu. Zawsze można sięgnąć po usługi eksperta. Nade wszystko jednak stale należy poszerzać własną wiedzę w tym temacie. Znajomość dobrych praktyk jest bowiem w stanie pomóc tworzyć od podstaw treści, które będą wartościowe, a które pomogą w całym tym skomplikowanym procesie.

4.9 / 5 ( 14 opinii )