Funkcjonalność sklepu internetowego Astrabit

Prowadząc własny sklep internetowy czy dopiero planując jego założenie musisz mieć świadomość co do tego, że nade wszystko powinien on być funkcjonalny. Cóż bowiem z tego, że będziesz oferował w nim wiele produktów, skoro Twoi klienci nie będą mieli okazji na ich znalezienie? Co z tego, że masz swój sklep, skoro nie działasz w innych kanałach sprzedaży i nie budujesz zaufania? Cóż wreszcie z tego, że sprzedajesz efektywnie, skoro zajmuje Ci to całe mnóstwo czasu? To wszystko jesteś w stanie posiadać wdrażając odpowiednie funkcjonalności sklepu internetowego.

Funkcjonalność sklepu internetowego

Marketing

Sprzedaż

Multichannel

Katalog

Produkt

Obsługa klienta

Statystyki

Integracje

System

B2B

Właściwe rozplanowanie wszystkich funkcjonalności dostępnych w sklepie internetowym to podstawa, od której tak właściwie powinieneś zacząć działanie w branży e-commerce. Jeśli korzystasz z najlepszego systemu zarządzania sklepem dostępnego na rynku, PrestaShop, wiele funkcji masz już “na start”. Część z nich jednak będziesz musiał dostosować do potrzeb swoich i branży, w której działa Twój sklep. Istnieje jednak również sporo rzeczy, które będziesz musiał zaprojektować całkowicie od nowa. O jakich dokładnie elementach funkcjonowania sklepu tutaj mowa? To nakreślimy w poniższym wpisie funkcjonalność sklepu internetowego.

1. Marketingowe funkcjonalności sklepu internetowego

Aby prowadzić swój własny sklep internetowy tak, aby był on w stanie przynosić wymierne korzyści finansowe, musisz trafiać z nim do swoich odbiorców. Nie ma lepszego sposobu właśnie na to niż wdrożenie działań w zakresie marketingu. Nie muszą one być całkowicie zewnętrzne. Wręcz przeciwnie, powinny one być częścią funkcjonalności sklepu internetowego. Aby działania marketingowe przynosiły jeszcze większy efekt, zadbaj o nie, wprowadzając między innymi:

  • kupony rabatowe, których odpowiednio zaplanowany system pozwoli Ci zachęcać ludzi do kupowania, ale i do śledzenia Twoich kanałów komunikacji z klientem;
  • landing pages – atrakcyjne landing pages pozwolą ci skłonić użytkowników do podjęcia wybranej akcji. Może nią być odwiedzenie sklepu, zrobienie zakupów, zapisanie się do newslettera lub cokolwiek innego;
  • marketing automation – automatyzując pewne powtarzalne procesy zadbasz o to, by prowadzić akcje marketingowe regularnie, ale też nie musieć poświęcać im nadmiernej ilości swojego czasu. Dowiedz się więcej o marketing automation;
  • narzędzia do marketingu afiliacyjnego, które poprawią Twoją współpracę z partnerami (w tym między innymi z influencerami).

Poznaj możliwości marketingowe

2. Sprzedaż a funkcjonalność sklepu

Lwia część rozwiązań implementowanych po stronie Twojego sklepu powinna promować efektywną sprzedaż. Koniecznie w sposób nienachalny, a najlepiej i niezauważalny przez klienta (a mimo wszystko przekładający się na składane przez niego zamówienia). W tej kwestii powinieneś rozważyć wprowadzenie jak największej ilości sposobów płatności – koniecznie wprowadź obsługę systemu szybkich płatności, docenianego w całej Polsce, a w większości przypadków po prostu pożądanego. Pamiętaj, że nie każdy klient będzie chciał założyć u Ciebie konto – czy to ze względu na brak czasu na wypełnienie formularza rejestracyjnego, czy też po prostu brak chęci. Choć może to się wydać błahe i nieznaczące zbyt wiele, zadbaj o dowolność w tej kwestii.

Funkcjonalności sklepu internetowego wzmagających sprzedaż jest bardzo wiele. Ich wdrażanie możesz poprzedzić analizą rynku, która pozwoli ci wybrać dokładnie te, które przyniosą Ci zdecydowanie najwięcej korzyści. Rozwiązania nie muszą dotyczyć bezpośrednio klienta – również wdrożenie rozwiązań do obsługi wielomagazynowości czy faktur usprawni Twoją sprzedaż. Przy okazji zaś znacząco ułatwi Ci życie.

Poznaj możliwości sprzedażowe

3. Multichannels

Obecny kształt branży marketingu internetowego poniekąd zmusza Cię do funkcjonowania na wielu różnych polach. Prowadząc własny sklep przygotuj się zatem do tego, że sprzedawać będziesz nie tylko w jego obrębie. Nie tylko na nim będziesz też komunikował się ze swoimi użytkownikami. Odpowiednie funkcjonalności sklepu internetowego powinny pozwolić Ci zachować ciągłość takiej komunikacji. Dzięki nim będziesz mógł rozpocząć rozmowę na jednym kanale, a kontynuować ją – na innym. Użytkownikom powinieneś oddać dostęp przynajmniej do komunikowania się przez live chat na stronie, ale też Facebook czy oczywiście e-mail. W jednym miejscu zaś powinieneś móc zarządzać wszystkimi tymi rozmowami. Tak, abyś zawsze wiedział, z kim masz do czynienia i jak przedstawia się sprawa Twojego klienta. Integracje z najpopularniejszymi platformami marketplace (Allegro, Ebay, Amazon), ale i z porównywarkami cenowymi i wieloma innymi są czymś, co z pewnością pomoże w rozwoju sklepu i zwiększy rozpoznawalność Twojej marki.

Poznaj możliwości Multichannels

4. Katalog

Katalog produktów w Twoim sklepie to coś, co musisz mieć dopracowane do perfekcji. Założenie jest proste: powinieneś dać klientom szansę na jak najbardziej swobodne poruszanie się po nimi maksymalną możliwość personalizacji. Tą ostatnią mogą zapewnić Ci zaawansowane rozwiązania w zakresie filtrowania produktów (koniecznie takie, które nie będą wymagały odświeżenia strony). Świetną wygodę poruszania się po Twoim katalogu może z kolei zapewnić umiejętnie wdrożone, a wcześniej i zaprojektowane Mega Menu. W katalogu sprawdzą się również rozwiązania silnie personalizujące pojawiające się w nim produkty. Poruszanie się po katalogu ułatwi również stworzenie osobnych stron produktowych dla kategorii, producentów i dostawców. Twój katalog użytkownik musi też móc przeszukiwać. Jak najbardziej zaawansowana wyszukiwarka z inteligentnymi podpowiedziami sprawdzi się tutaj najlepiej.

Poznaj możliwości Katalogu

5. Produkt a funkcjonalność sklepu internetowego

Wiele funkcjonalności sklepu internetowego, które możesz (a nawet powinieneś) wdrożyć we własnym sklepie dotyczy samych w sobie produktów, sposobu ich prezentacji i innych aspektów z nimi związanych. Zaawansowany moduł recenzji pozwoli Ci zwiększyć sprzedać i znacząco poprawić wygląd produktu w wyszukiwarce internetowej (pojawią się przy nim gwiazdki). Pamiętaj, że na karcie produktu możesz też wdrożyć pewnego rodzaju rozwiązania cross-sellingowe i up-sellingowe, dzięki którym wartość koszyków Twoich klientów znacząco wzrośnie. Dobrym rozwiązaniem jest też implementacja zdjęć 360, ale też mniej i bardziej zaawansowanych konfiguratorów produktów (tam, gdzie jest to możliwe). Im więcej tego typu opcji wprowadzisz, tym większa jest szansa, że klient nie będzie szukał odpowiedzi na swoje pytania na innych stronach. Pozostawienie go przy sobie to zaś pierwszy krok ku konwersji.

Poznaj możliwości produktowe

6. Obsługa klienta

Klient Twojego sklepu internetowego musi być obsługiwany wzorowo. To podstawa, o której po prostu nie możesz zapominać. W drodze ku efektywniejszej jego obsłudze musisz zrobić o wiele więcej niż zaoferować mu możliwość skorzystania z formularza kontaktowego. W dzisiejszych czasach to za mało, a oczekiwania są znacznie większe.

Dodatkowe funkcjonalności, które jesteś w stanie wprowadzić w zakresie obsługi klienta to przede wszystkim takie łączące komunikację w social media z tą w obrębie Twojego sklepu. Doskonale sprawdzi się również live chat, który umożliwia najszybszą i bardzo mile widzianą komunikację bezpośrednią. Bez nadmiernego wysiłku tak z Twojej strony, jak i ze strony Twojego klienta. Pamiętaj też o opracowaniu działu FAQ, zadbaniu o system RMA i przygotowaniu funkcjonalnego panelu obsługi klienta CRM.

Poznaj możliwości obsługi klienta

7. Statystyki

Nie ma dobrze prowadzonego i rozwijającego się sklepu internetowego bez sprawnie działającego (oraz przede wszystkim regularnie analizowanego) systemu statystyk. Za jego pośrednictwem powinieneś być w stanie śledzić każde zachowanie Twojego klienta (i niedoszłego klienta), wiedząc dokładnie, jak wygląda jego proces poruszania się po Twoim sklepie. Dzięki temu określisz, co może zniechęcać do dokonania zakupów, a co – wręcz przeciwnie.

Rozbudowana funkcjonalność sklepu internetowego w kwestii statystyk pozwoli Ci budować świetną bazę informacji, które możesz wykorzystać w niemal dowolny sposób. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom wykorzystasz je do skuteczniejszych kampanii marketingowych, opracujesz trafniejszy newsletter i odpowiednio ukierunkujesz kampanię w social mediach. Pamiętaj jednak, że wśród funkcjonalności musisz zawrzeć okienko pozwalające na wyrażanie zgody na zbieranie pewnych informacji. Ważne jest też, żebyś wdrożył rozwiązania, które pomogą Ci odpowiednio chronić swoją bazę informacji. Wdrożyć możesz też świetny system Google Analytics, który – oprócz samodzielnie pozyskiwanych przez Ciebie danych – zapewni Ci wiele innych.

Poznaj możliwości statystyk

8. Integracje a funkcjonalność sklepu

Prowadzenie własnego sklepu internetowego to dziś również korzystanie z wielu różnych narzędzi, często w ramach oddzielnego oprogramowania. Czy to webowego, czy też software’owego. Oprogramowanie to można zintegrować z własnym sklepem, by zarządzać nim efektywniej, a przede wszystkim oszczędzić sobie pracy.

Sprzedając sprzedaż na Allegro, OLX czy Amazonie lub na jakichkolwiek innych platformach marketplace nie musisz dodawać każdego produktu od nowa na każdej z nich. Za pomocą odpowiedniej funkcjonalności sklepu internetowego nie tylko dodasz produkt, ale i będziesz zarządzał zamówieniami z poziomu panelu swojego sklepu. To samo tyczy się usług kurierskich, bramek płatności i obsługi hurtowni. To wszystko możesz wdrożyć do wnętrza Twojego sklepu dzięki odpowiednim integracjom. Co więcej, wśród nich może znaleźć się również synchronizacja z Twoim ulubionym systemem ERP.

Dzięki integracjom możesz zaoszczędzić czas, automatyzując wiele procesów. Będziesz też łatwiej utrzymywał porządek wszędzie tam, gdzie jest to absolutnie konieczne.

Poznaj możliwości integracyjne

9. Architektura systemu a funkcjonalność sklepu

Dbając o funkcjonalności sklepu internetowego nie zapominaj również o jego architekturze, a zatem – w skrócie – tym, co widzi Twój klient po wejściu na jego łamy. Ważne jest, abyś oferował mu jak najwięcej rozwiązań mogących oszczędzać jego czas. Z pewnością doceni on elementy interaktywne pokroju sliderów czy odświeżających się w sposób automatyczny ofert cenowych. W obrębie architektury systemu pamiętaj też o ułatwienia w zakresie samego procesu transakcyjnego. Świetnym rozwiązaniem jest na przykład niepodzielony na etapy koszyk, który możesz skondensować do jednej strony. Systemowo możesz też rozwiązać płatności kartą, nie wymagając od klientów opuszczania Twojego sklepu celem ich dokonania. Pamiętaj też o optymalizacji SEO, przyjaznych adresach URL oraz wielu innych funkcjonalnościach przydatnych każdego dnia.

Poznaj możliwości architektury systemu

10. B2B

Współpracujesz lub zamierzasz współpracować z innymi firmami na zasadach B2B? PrestaShop sama w sobie umożliwia taką możliwość – nie oferuje jednak mnóstwa funkcjonalności z tym właśnie związanych. Prawda, obecna w niej opcja kredytu kupieckiego jest czymś, co na pewno Ci się przyda. Co jednak, jeśli będziesz chciał skierować do klientów B2B osobną ofertę? Co wtedy, gdy planujesz przeznaczyć tylko im pewną kategorię lub pójść na całość i stworzyć alternatywną wersję sklepu tylko dla nich (z tym samym panelem administracyjnym i asortymentem, ale innymi cenami i warunkami współpracy)? Te wszystkie rzeczy wymagają dodatkowych funkcjonalności.

W ramach funkcjonalności sklepu internetowego nastawionych na B2B powinno się znaleźć miejsce na różne (mniej standardowe) formy dostawy, bardziej dopracowaną historię zamówień, opcja negocjowania oferty (bardzo istotna przy sprzedaży hurtowej), ale też możliwość zakupów w paletach, opakowaniach zbiorczych i innych. Przydatne okaże się również wsparcie dla dropshippingu, indywidualne cenniki, programy lojalnościowe i wiele innych. Nowoczesne rozwiązania w tym temacie są w stanie znacząco poprawić komfort współpracy między dwiema różnymi firmami.

Poznaj możliwości B2B

Funkcjonalności sklepu internetowego – podsumowanie

W prowadzeniu sklepu internetowego powinna przyświecać CI jedna zasada – im bardziej funkcjonalny on będzie, tym więcej będzie Ci przynosił zysku. Oczywiście nie wdrażaj każdego z rozwiązań od razu – zwłaszcza że nie każde jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Ich stopniowe wprowadzanie jest jednak świetną taktyką, dzięki której nadasz odpowiedni tor rozwojowi swojego sklepu. Taktyką, w której realizacji jesteśmy Ci w stanie pomóc. Skontaktuj się z nami, przedstaw nam swoje pomysły, a my na pewno pomożemy Ci w ich realizacji.

4.8 / 5 ( 266 opinii )