Wybór odpowiedniego silnika, skryptu czy – ogólniej rzecz ujmując – właściwej platformy e-commerce jest absolutną podstawą działania na rynku handlu internetowego. To od niego zależy nie tylko to, jak tworzony sklep będzie wyglądał, ale i jakie funkcjonalności będzie posiadał oraz w jakim stopniu będzie przystosowany do stałego jego rozwijania. Najczęściej rozważa się to, czy PrestaShop czy Magento będzie lepszym rozwiązaniem. Nie ma się czemu dziwić – to właśnie te dwie platformy cieszą się w naszym kraju zdecydowanie największym zainteresowaniem. Ale którą z nich powinieneś wybrać, by spełniła Twoje oczekiwania?

Na pierwszy rzut oka PrestaShop jest systemem potężniejszym, popularniejszym, a przede wszystkim łatwym w użytkowaniu. Z drugiej zaś, Magento stara się promować jako “opcja dla profesjonalistów” – mało w Polsce znana, lubiana i popularna, niemniej jednak wciąż znajdująca swoich odbiorców. Co jednak w tym wszystkim jest prawdą, a co zaledwie marketingowym bełkotem? Którą z platform powinieneś wybrać, by nie musieć później gorączkowo jej zmieniać? W tym wpisie postaramy się porównać oba rozwiązania pod każdym możliwym kątem i wskazać, które z nich jest tym lepszym i po prostu rozsądniejszym.

1. PrestaShop czy Magento – przedstawienie obu systemów

Abyś mógł rozsądniej podejść do wyboru platformy e-commerce dla siebie, powinieneś najpierw dowiedzieć się, czym są oba systemy i co są Ci w stanie zaoferować w tak zwanej “podstawie”. Ważne jest, żebyś już na start miał pełną świadomość co do wszelkich wad i zalet każdego z dostępnych dla Ciebie rozwiązań. Tylko wtedy wybór będzie mógł być przemyślany, ale i taki pasujący do Twoich oczekiwań względem systemu. To w końcu on będzie podstawą Twojego sklepu internetowego. To też on będzie definiował dostępne w nim funkcje oraz schematy, jakimi będziesz się posługiwał przy jego codziennej eksploatacji.

1.1. Czym jest i co oferuje PrestaShop?

PrestaShop jest systemem e-commerce, który dystrybuowany jest w modelu open-source, a który już w swojej podstawie naszpikowany jest funkcjonalnościami niezbędnymi do uruchomienia i prowadzenia własnego sklepu internetowego. Można go śmiało nazwać liderem jeśli chodzi o rynek e-commerce w Polsce. Szacuje się, że korzysta z niego większość sklepów internetowych spośród tych nie opartych na systemach czysto abonamentowych.

Do głównych zalet PrestaShop zaliczyć można:

  • Świetną skalowalność. PrestaShop jest w stanie działać zarówno z niewielkimi sklepami, jak i tymi potężnymi, bogatymi w asortyment i rozbudowanymi pod względem technicznym. W każdym z tych przypadków nie zwalnia i oferuje tak samo pozytywne doświadczenia tak dla Ciebie, jak i Twoich klientów.
  • Przyjazność względem użytkownika. Z uwagi na popularność platformy, wielu klientów jest już przyzwyczajonych do pewnych panujących w niej schematów i systemów. Również i Ty szybko odnajdziesz się w zarządzaniu sklepem bazującym na PrestaShop – zwłaszcza że jest on nie tylko atrakcyjnie podany i uporządkowany, ale i po prostu logiczny.
  • Elastyczność względem wprowadzanych funkcji i budżetu. Za pośrednictwem PrestaShop jesteś w stanie stworzyć to, co gdzieś indziej może być niemożliwe. System jest przystosowany do absolutnie dowolnych modyfikacji. Dzięki temu może też idealnie wykorzystać Twój budżet na dostarczenie Ci takich funkcjonalności, z jakich rzeczywiście będziesz korzystał.

Jedyną wadą, którą można wymienić “z marszu”, a którą odczujesz wyłącznie na początku, jest konieczność zainwestowania w niektóre rozwiązania niedostępne w podstawie. Oczywistym jest jednak, że platforma nie może posiadać wbudowanych integracji związanych z polskimi bramkami płatności czy usługami kurierskimi. To w końcu indywidualna sprawa sprzedawcy (a zatem Twoja), z usług której z firm zewnętrznych będziesz w przyszłości korzystał.

1.2. Czym jest i co oferuje Magento?

Magento niegdyś był systemem, któremu bardzo dobrze szło konkurowanie z PrestaShop. Z chwilą jego przejęcia przez firmę Adobe, stracił jednak na popularności. Został przepisany od nowa i choć już w pierwotnej wersji mógł odstraszać pewnymi aspektami związanymi z jego funkcjonowaniem, w obecnej formie robi to jeszcze bardziej. Faktem jest jednak, że jest w nim nieco zalet.

Do najważniejszych zalet Magento zaliczyć można:

  • Dość dużą liczbę rozszerzeń. Przepisany system wspiera poprzednio stworzone rozszerzenia. Choć wiele spośród nich jest płatne, istnieją i pozwalają rozbudowywać własny sklep.
  • Duży potencjał rozwojowy. Adobe to olbrzymia korporacja i zapewne będzie go rozwijać do granic możliwości.

Wadą Magento jest to, o czym zostało wspomniane wcześniej, a zatem toporność działania. Widać, że to system dość rozbudowany, ale niestety – słabo zoptymalizowany. Zwłaszcza dla większych sklepów, które z czasem mogą zacząć działać wolniej. Największą bolączką systemu jest jednak jego skomplikowana budowa. Nie dość, że instalacja systemu jest bardzo trudna i złożona, modyfikowanie nawet najmniejszych elementów jest szalenie trudne do przeprowadzenia.

Magento nie jest systemem dla biednych przedsiębiorców i start-upów. To platforma bardzo droga, w której za wszystko trzeba płacić. Nie tylko w kontekście dodatkowych modyfikacji i zmian, ale i większego zużycia serwera (słaba optymalizacja) oraz skomplikowanych i mogących wiele pogmatwać aktualizacji. To system dla osób chcących się wyróżnić, ale niekoniecznie zaoszczędzić.

2. PrestaShop czy Magento – porównanie najistotniejszych aspektów

To, czy dana platforma e-commerce jest lepsza od innej można rozpatrywać na wielu różnych płaszczyznach. Jeśli więc zastanawiasz się, czy zainwestować w system PrestaShop czy Magento będzie dla Ciebie lepszym wyborem, musisz rozważyć wszystko to, co jest najważniejsze w sklepie internetowym. Porównanie to podstawa, która da Ci najszerszy wgląd na to, który system spełni Twoje oczekiwania w większym stopniu, a który mógłby w przyszłości okazać się niewypałem.

Porównując, nigdy nie zwracaj uwagi na aktualny stan Twojego sklepu. Zawsze patrz w przyszłość i zakładaj, że Twój sklep będzie się stale rozwijał. Im większy zaś będzie, tym bardziej wymagający będzie w kwestii systemu, na którym jest postawiony. Nie możesz tutaj więc uznawać żadnych kompromisów.

2.1. Cena

Na koszta związane z wykorzystaniem platformy e-commerce – również tej udostępnianej za darmo na bazie licencji open-source – składa się wiele czynników. Wybierając więc tę dla siebie musisz zwrócić uwagę nie na to, że jest ona darmowa, ale na to, ile będzie kosztował jej rozwój, eksploatacja i dostosowywanie do własnych potrzeb.

2.1.1. Koszty platformy Magento

Samo Magento udostępniane jest w kilku różnych edycjach. Tą, która może Cię najbardziej interesować jest edycja open-source (tak zwane Magento Community), która jest bezpłatna. Należy jednak mieć na uwadze, że Adobe wcale jej nie promuje, a link do niej ukrywa skrzętnie na swojej stronie. Druga edycja, Magento Commerce (Enterprise) wymaga indywidualnej wyceny – zanim więc zaopatrzysz się w nią, musisz wypełnić odpowiedni formularz. Zasada jest prosta – im więcej Twój sklep będzie zarabiał, tym więcej zapłacisz. Ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu tysięcy dolarów rocznie, co czyni Magento rozwiązanie samo w sobie drogie. Z wszystkich edycji możesz też zainwestować w Magento Commerce Cloud – rozwiązanie bazujące na chmurze, które dodatkowo kosztuje około czterdziestu tysięcy dolarów rocznie. To kwota, która potrafi robić wrażenie.

Oczywiście wspomniane koszty dotyczą samej licencji. Powinieneś liczyć się również z innymi elementami koniecznymi do opłacenia. Poniżej wypisujemy te podstawowe i bardzo pożądane.

  • Hosting Magento – jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie open-source, będziesz musiał zainstalować je w obrębie serwera. Magento ma trudności w działaniu na standardowych serwerach współdzielonych. Jest systemem bardzo wymagającym – musisz więc liczyć się z koniecznością zakupienia serwera dedykowanego.
  • Rozszerzenia Magento. Społeczność Magento tworzy dość dużo rozszerzeń, jednak zdecydowana większość dostępnych jest płatna. Ceny mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Mało jest polskich rozszerzeń – większość z nich trzeba zatem dodatkowo przetłumaczyć.
  • Szablony Magento. W obrębie ekosystemu tej platformy znajdziesz szablon “domyślny”, instalowany wraz z systemem. Jeśli nie będą Ci odpowiadał, będziesz musiał zapłacić za wykonanie go od podstaw. Najtańsze rozwiązania sięgają 50-100 tysięcy złotych, ale ceny mogą sięgać nawet 300-500 tys zł. Pamiętajmy, że mówimy o szablonach indywidualnych, wykonywanych pod zamówienie klienta.
  • Rozwój platformy. Z uwagi na stopień skomplikowania kodu, Magento trzeba rozwijać przy pomocy profesjonalistów. Oni też są wymagani do tego, by zoptymalizować cały system. Oczywiście tutaj koszt różni się w zależności od tego, na czyje usługi finalnie się zdecydujemy.

2.1.2. Koszty platformy PrestaShop

PrestaShop jest platformą, która jest udostępniana wyłącznie w modelu open source. W związku z tym można ją pobrać i zainstalować całkowicie bezpłatnie, bez potrzeby decydowania się na z góry narzucane rozwiązania. W taki sposób, jaki uzna się za prawidłowy. Na koszt jej eksploatacji składają się:

  • Hosting PrestaShop. Małe sklepy nie muszą od razu wchodzić w bardzo drogie rozwiązania oparte na systemie chmurzy. Wystarczy im hosting współdzielony, a najlepiej – tańszy serwer dedykowany. PrestaShop nie ma olbrzymich wymagań, w związku z czym wybór jest tutaj naprawdę duży. Więcej o hostingu przeczytasz w artykule „Jaki hosting pod sklep internetowy„.
  • Rozszerzenia PrestaShop. Sama w sobie platforma jest wyposażona w we wszystko to, co jest niezbędne do prowadzenia małego sklepu. Rozwijając ją musisz się liczyć z ponoszeniem pewnych kosztów – znacznie mniejszych niż w przypadku konkurencyjnej platformy. To od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Większość rozszerzeń jest dostępna w polskiej wersji językowej. Jest też wielu rodzimych ich twórców.
  • Szablony PrestaShop. W obrębie systemu również funkcjonuje “domyślny”, instalowany wraz z systemem szablon PrestaShop. Większość klientów jednak decyduje się na rozwiązanie dedykowane, wykonane od podstaw. Różnicą jest tu przedewszytkim cena, która potrafi być mniejsza o 100-300% od rozwiązania Magento

Rozważając więc to, czy wybrać PrestaShop czy Magento właśnie pod kątem ceny, odpowiedź jest bardzo jasna. PrestaShop jest systemem tańszym – tak w uruchomieniu, jak i w późniejszej eksploatacji i rozwoju.

*Celowo porównaliśmy szablony dedykowane, pisane od podstaw na życzenie klienta. Jesteśmy twardym przeciwnikiem tzw: „gotowców” za 100-200 zł kupionych w popularnych serwisach aukcyjnych. Szablony te są pełne błędów, braków w oprogramowaniu, dróg na skruty i potencialnych niebezpieczeństw, które mogą zagrozić Twojej firmie.

2.2. PrestaShop czy Magento – popularność

Nie ulega wątpliwości i nie jest tajemnicą to, że PrestaShop jest systemem znacznie bardziej popularnym niż Magento. Każdego dnia korzysta z niej zdecydowana większość osób prowadzących swój biznes online, a nie korzystających z rozwiązań abonamentowych.

Magento niegdyś posiadało potężną bazę użytkowników. Wraz z przejęciem przez Adobe i zmuszeniem ich do przejścia na płatną wersję (lub pozostania przy wersji okrojonej), platforma ta poniekąd zmusiła swoich klientów do migracji na inne system – również PrestaShop.

W rezultacie podczas gdy PrestaShop ma tendencję wzrostową jeśli chodzi o popularność, zainteresowanie Magento stale maleje. Mylne kojarzenie Magento z olbrzymią skalowalnością wynika przede wszystkim z tego, że większe sklepy nie zdecydowały się na migrację – również bardzo dla nich kosztowną. Dlatego też na popularność Magento składają się przede wszystkim większe platformy. Niekoniecznie jest to związane z tym, że system jest idealnie przystosowany do ich obsługi.

PrestaShop jest zatem platformą dominującą na rynku. Z roku na rok tylko zwiększa przepaść między sobą a innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku e-commerce.

2.3. Użytkowanie

Jeżeli chodzi o łatwość użytkowania z perspektywy właściciela sklepu, zarówno Magento, jak i PrestaShop są platformami bardzo czytelnymi. Panel administracyjny w ich obrębie jest uporządkowany i przejrzysty, choć dość różni się od siebie. Przede wszystkim sposobem segregacji dostępnych w jego obrębie opcji.

Jak pokazuje wiele badań, właściciele sklepów są znacznie bardziej zadowoleni z interfejsu i sposobu codziennego użytkowania sklepów bazujących na platformie PrestaShop. Cenią sobie w nich przede wszystkim responsywność – możliwość zarządzania sklepem tak z poziomu komputera stacjonarnego, jak i przy użyciu dowolnego urządzenia mobilnego.

2.4. Wbudowane funkcjonalności

Niezależnie od tego, na którą platformę się finalnie zdecydujesz, powinnieneś mieć dostęp do podstawowych funkcjonalności sklepu internetowego. Ich założenia są proste – już w podstawie powinny one dawać możliwość założenia sklepu internetowego. Choćby tego najmniejszego i najprostszego. Jeśli rozważasz, czy PrestaShop czy Magento będzie sklepem najlepszym dla Ciebie i Twoich potrzeb, nie możesz ignorować tej właśnie podstawy. Na szczęście jednak, oba systemy pozwolą Ci postawić funkcjonalny sklep, z systemem produktów, koszyków i pełnej obsługi kolejnych transakcji. Na każdym kolejnym kroku. Faktem jest jednak to, że podstawa funkcjonalności w obu przypadkach jest zgoła odmienna.

2.4.1. Wbudowane funkcjonalności w systemie PrestaShop

PrestaShop w swoich podstawowych funkcjonalnościach posiada wszystko to, czego tak właściwie będziesz potrzebował tak na początku, jak i na dalszych etapach prowadzenia Twojego sklepu internetowego. W podstawie znajdziesz system zarządzania klientami, rozbudowany system dodawania produktów (wraz z wariantami, zestawami produktów i wieloma innymi funkcjami), ale też tworzenia rozbudowanego drzewka kategorii. Odnajdziesz tu też rozbudowany moduł zarządzania zamówieniami, dzięki któremu nie tylko przetworzysz je dalej, ale i odpowiednio opiszesz, zmienisz ich status i wprowadzisz wiele ustawień ściśle z nimi związanych.

Poza tymi najbardziej podstawowymi (choć w przypadku PrestaShop bardzo rozbudowanymi i funkcjonalnymi) opcjami, PrestaShop po zainstalowaniu daje Ci dostęp również do:

  • rozbudowanego systemu kuponów rabatowych i kodów promocyjnych,
  • wsparcia dla wielu walut,
  • możliwości tworzenia sklepów wielojęzycznych,
  • opcji tworzenia tak zwanych Multisklepów, a zatem wielu sklepów zarządzanych z tego samego panelu, dzielących to, co tylko uznasz za konieczne,
  • modułu statystyk, który dodatkowo można zintegrować z Google Analytics,
  • możliwości segmentowania klientów i dzielenia ich na grupy z różnymi uprawnieniami,
  • wielu działań masowych, w tym edycji produktów, ich usuwania, zarządzania produktami,
  • systemu obsługi klienta, z wbudowanymi wieloma opcjami specjalnymi,
  • możliwości tworzenia cech i atrybutów produktów, ale też dodawania marek i dostawców,
  • opcji dodawania produktów wirtualnych,
  • funkcjonalności porzuconych koszyków,
  • wielu funkcjonalności związanych z zarządzaniem magazynem (lub wieloma magazynami),
  • sprawnej wyszukiwarki – tak dla Ciebie, w panelu administracyjnym, jak i dla Twoich klientów w tak zwanym front-endzie.

2.4.2. Wbudowane funkcjonalności w systemie Magento

Magento to platforma, która również została wyposażona w system pozwalający na otwarcie sklepu internetowego “w biegu”. Już po instalacji jest on gotowy do wypełnienia go produktami, skonfigurowania i po prostu działania. Mimo wszystko jednak warto wspomnieć o pewnych ograniczeniach związanych z jego podstawową wersją. Widać, że autorzy platformy zawarli w niej minimum opcji, a dostęp do tych pozostałych jest możliwy po przejściu na model płatny. Dopiero w nim otrzymujemy między innymi wsparcie dla wielu języków czy walut oraz mnóstwa innych funkcjonalności. Magento w zestawie swoich podstawowych funkcji zawiera:

  • możliwość zarządzania produktami oraz rozbudowanego powiązywania ich ze sobą (celem tak zwanego cross-sellingu i up-sellingu),
  • zarządzanie kategoriami sklepu internetowego,
  • elastyczną i sprawnie działającą wyszukiwarkę,
  • system do składania zamówień i zarządzania nimi,
  • wiele funkcjonalności związanych z wyświetlaniem produktów i danych w ich obrębie.

Jak widać po powyższym, PrestaShop w swojej podstawie oferuje znacznie więcej niż jej konkurent, nie posiadając ani jednej brakującej funkcji, która byłaby oferowana przez niego. Oznacza to nie tylko większą funkcjonalność, ale i oszczędności. W końcu nie będziesz musiał kupować dodatkowych modułów.

2.5. PrestaShop czy Magento – dodatkowe wtyczki, moduły i integracje

W ramach swojego własnego sklepu z rozszerzeniami, Magento proponuje przeszło trzy tysiące dodatkowych modułów, które pozwalają szybko rozbudować funkcjonalności własnego sklepu. Jest ich bardzo wiele, jednak należy powiedzieć, że wiele spośród nich jest zwyczajnie drogie. Magento jest przystosowane do opracowywania w nim indywidualnych integracji i wdrożeń. Z uwagi jednak na jego niewielką popularność w Polsce, ciężko jest znaleźć typowo polskie moduły (na przykład te obsługujące rodzimych krupierów). Bardziej indywidualne wtyczki zaś są po prostu bardzo drogie.

PrestaShop pod względem dostępnych dodatkowych wtyczek króluje. Ma ich znacznie więcej (przeszło cztery tysiące) w tym wiele za darmo. W jej przypadku opracowywanie indywidualnych rozwiązań jest też znacznie prostsze. Sama popularność platformy sprawia, że łatwo można znaleźć kogoś, kto podejmie się ich wykonania. Takimi niestandardowymi rozwiązaniami zajmuje się chociażby nasza firma. Należy mieć na uwadze, że PrestaShop pozwala na realizację praktycznie każdego pomysłu. Jest pod tym względem naprawdę elastyczna.

2.5. Elastyczność względem indywidualnych zmian

Jeśli chodzi o elastyczność, wszelkie zmiany w wyglądzie sklepu opartego na Magento wymagają dość skomplikowanych działań. Większości z nich nie przeprowadzisz na własną rękę, co oznacza konieczność sięgania po pomoc profesjonalistów. Ta może być konieczna również w przypadku naprawdę drobnych zmian.

PrestaShop słynie ze swojej podatności na modyfikacje. Mniejsze poprawki wdrożysz sam, a w samej Polsce bez problemu znajdziesz kogoś, kto opracuje dla Ciebie indywidualne rozwiązanie. Nasza firma opracowuje właśnie takie – wystarczy więc, że skontaktujesz się z nami, a będziemy w stanie opracować sklep o wyglądzie odpowiadającym Twoim najśmielszym potrzebom.

2.6. SEO

Już w swoich podstawowych wersjach, bezpośrednio po instalacji, oba porównywane systemy proponują dostęp do wielu funkcjonalności pozwalających zoptymalizować sklep internetowy pod kątem jego obecności w wyszukiwarce internetowej. W obu możesz zmieniać adresy URL poszczególnych stron i produktów, a te tworzone domyślnie są przyjazne wyszukiwarkom. Dodasz meta-tagi, ustawisz przekierowania 301 i poprawisz szeroko pojętą optymalizację własnej strony. Co ważne, w obu systemach będziesz też mógł śledzić efekty pozycjonowania w module statystyk.

Jeśli zastanawiasz się, czy PrestaShop czy Magento lepiej sprawdzi się pod kątem SEO, powinieneś nie patrzeć na ich podstawę, a na dodatkowe wtyczki ułatwiające optymalizację właśnie w kierunku wyszukiwarek. Tych zdecydowanie więcej znajdziesz w PrestaShop. Jeżeli więc planujesz działanie w tym zakresie, powinieneś skłonić się bardziej ku tej platformie.

2.7. Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to coś, czego oczekują klienci każdego sklepu internetowego. Niezależnie od tego, czy postawisz na PrestaShop czy Magento, musisz oczekiwać, że platforma ta im je zapewni. Na szczęście jednak obie proponują wiele rozwiązania celowane w zapewnienie tegoż właśnie bezpieczeństwa.

2.7.1. Bezpieczeństwo PrestaShop

Już w samej swojej podstawie PrestaShop gwarantuje, że jej kod został napisany w sposób bezpieczny i zapobiegający nadużyciom. Platforma stale wydaje aktualizacje związane z bezpieczeństwem, dzięki czemu zawsze możesz mieć pewność, że Twój sklep jest przystosowany do radzenia sobie nawet z najnowszymi atakami ze strony nieprzyjaźnie do niego nastawionych osób.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony, platforma pozwala na sięgniecie po wiele darmowych modułów pozwalających na zwiększenie własnego bezpieczeństwa. Security Lite jest tym najpopularniejszym. Dzięki niemu możesz:

  • banować użytkowników po ich adresie IP,
  • wyszukiwać i usuwać podejrzane pliki z serwera,
  • wyłączyć prawe kliknięcie myszą (ogólnie lub tylko dla obrazków),
  • wykonać audyt sklepu pod kątem bezpieczeństwa,
  • wykonywać regularne kopie bezpieczeństwa,
  • chronić się przed atakami “siłowymi” (brute force),
  • analizować nagłówki HTTP.

Wiele twórców sklepów internetowych, w tym także i my, instaluje mnóstwo z tych rozwiązań jeszcze przed umiejscowieniem PrestaShop w sieci. Dzięki temu możesz być pewny, że Twój sklep będzie bardzo dobrze zabezpieczony.

2.7.2. Bezpieczeństwo Magento

Magento dość regularnie (co około dwa tygodnie) wydaje łatki bezpieczeństwa, które poprawiają znane luki w systemie, a często również wdrażają rozwiązania mające na celu zwiększenie jego szczelności. Faktem jest, że to wersja płatna jest tą wyposażoną w wiele przydatnych rozwiązań już w swojej podstawie.

Magento pozwala jednak na instalowanie dodatkowych wtyczek bezpieczeństwa, dzięki którym możesz:

  • ochronić swój sklep przed spamem i robotami,
  • przejrzeć logi wykorzystania panelu administracyjnego Twojego sklepu,
  • otrzymywać powiadomienia o podejrzanych zachowaniach w zakresie logowania,
  • wprowadzić podwójną weryfikację kont użytkowników.

Sam kod platformy e-commerce Magento jest dość dobrze napisany, dzięki czemu zniechęca potencjalnych hakerów do dłubania w nim. Obie platformy można uznać za bardzo bezpieczne. Jeśli więc kwestia bezpieczeństwa jest dla Ciebie istotna, nie ma znaczenia, którą z nich wybierzesz. Zawsze będziesz miał możliwość sięgnięcia po rozwiązania szyte na miarę Twoich oczekiwań.

2.8. Metody płatności

Jeżeli chodzi o metody płatności, obie platformy domyślnie proponują bardzo podobne i nie zawierają w sobie wbudowanych polskich bramek płatności. Te są dostępne w formie osobnych modułów i integracji. W obu platformach w podstawowej, poinstalacyjnej wersji możesz ustalić możliwość płatności:

  • czekiem lub przekazem,
  • przelewem tradycyjnym,
  • przy odbiorze,
  • PayPalem.

Nie ma limitu co do ilości form płatności, jakie wprowadzisz w obręb swojego sklepu. Bez problemu możesz więc dawać swoim klientom dużą swobodę pod tym kątem, po prostu dodając do systemu nowe jego moduły.

2.9. Wsparcie techniczne

Obie platformy działają w formule open-source (przy czym PrestaShop w pełni, a Magento – częściowo). W związku z tym będąc osobą korzystającą z nich, musimy zdać się nie na bezpośrednią pomoc ich twórców, a na tę zapewnioną przez społeczność. Obie platformy posiadają swoje własne fora dyskusyjne, na których można dyskutować o zmianach i konsultować się w przypadku pojawienia się problemów.

Tutaj również widać jest olbrzymią przewagę PrestaShop. Na jej forum aktywnie działa przeszło trzykrotnie więcej użytkowników niż na forum Magento. Odpowiedzi na własne pytania można więc uzyskać bardzo sprawnie, bez potrzeby oczekiwania na nie przez długi czas.

Wsparcie techniczne można też uzyskać od twórców platform, jednak jest to opcja dodatkowo płatna. Mimo wszystko jednak gwarantuje ona rozwiązanie problemu, z którym się boryka.

Warto wiedzieć: jeśli zdecydujesz się zamówić sklep od nas, nie musisz polegać na ogólnym wsparciu społeczności czy twórców platformy. Takie wsparcie zapewnimy Ci my sami. Jeżeli będziesz miał jakikolwiek problem z prowadzonym przez siebie sklepem, będziesz mógł sięgnąć po pomoc bezpośrednio od nas.

2.10. PrestaShop czy Magento – skalowalność i szybkość działania

Jedną ze zdecydowanie najważniejszych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając platformę e-commerce dla siebie jest tak zwana skalowalność. Na czym ona polega? Na zachowaniu się systemu przy stałym rozwijaniu się sklepu internetowego. Wiadome jest, że jeśli sklep jest mały, będzie on działał szybko. Co jednak, jeśli się rozrośnie i stanie się potężną platformą handlową? W idealnej sytuacji, system jest na to gotowy i nie zwalnia w takiej sytuacji.

2.10.1. Skalowalność Magento

Magento to pod tym względem platforma, która już po podstawowej instalacji jest dość toporna i wymagająca pod kątem serwera. Dlatego też im większa jest ilość produktów oraz szeroko pojętych danych, tym bardziej może ona spowalniać. Czemu jednak Magento jest reklamowany jako tej najlepiej skalowalny? Wyjaśniliśmy to już wcześniej. Przypominamy, że wielu właścicieli sklepów internetowych nie zrezygnowało z niego po wprowadzeniu największych zmian głównie dlatego, że ich sklepy były już bardzo rozbudowane. Z uwagi na to, to oni zaczęli być uważani jako główny target platformy. Rzeczywistość pokazuje jednak, że niekoniecznie tak może być.

Oczywiście to wszystko nie oznacza, że Magento nie nadaje się do prowadzenia większych sklepów. Z tym jednak, że w jego przypadku należy być gotowym na konieczność zainwestowania większych pieniędzy w porządny serwer.

2.10.1. Skalowalność PrestaShop

PrestaShop systemowo posiada wiele rozwiązań zapewniających jej świetną skalowalność. Sam system cache’owania zasługuje w niej na uwagę, bo pozwala zredukować wykorzystanie zasobów serwerowych przez praktycznie wszystko, co tylko znajduje się w obrębie serwera. PrestaShop posiada ponadto znacznie lżejszy kod, dzięki któremu znajdujące się na niej sklepy internetowe działają szybko i wczytują się bardzo sprawnie.
Oczywiście skalowalność PrestaShop da się dodatkowo poprawić opcjonalnymi modułami. Sam system jednak zapewnia tak dużą, że nie powinna ona sprawiać nam problemu w nawet bardzo odległej przyszłości.

3. PrestaShop czy Magento – który system wybrać?

Platformy e-commerce PrestaShop i Magento służa dokładnie temu samemu. Robią to jednak w zgoła odmienny sposób, w rezultacie będąc systemami bardzo od siebie różnymi. Który z nich powinieneś wybrać dla własnego sklepu? Odpowiedź nie zawsze musi być jednoznaczna.

Z jednej strony mamy Magento – system, który jest dość mało popularny, a przez to może zaskoczyć Twoich klientów nietypowym podejściem do pewnego rodzaju rozwiązań. Faktem jest, że wymaga lepszego serwera, a modyfikacji nie będziesz w stanie dopuścić się w nim sam. Sam w sobie jest jednak dobrze napisany i działa bardzo dobrze. Jest jednak opcją drogą – i należy się z tymi liczyć już na początku. Już na same rutynowe czynności w jego obrębie (audyty, optymalizacje, aktualizacje) przeznaczysz dużo pieniędzy – nie mówiąc już o jego rozwoju. Jest jednak platformą bezpieczną i bardzo stabilną.

Z drugiej strony znajduje się PrestaShop, która stawia przede wszystkim na elastyczność. Za jej pośrednictwem zyskasz dosłownie wszystko to, czego możesz potrzebować w kwestii tworzenia i rozwijania własnego sklepu. Platforma ta jest w stanie sprostać najśmielszym wymaganiom nawet najbardziej wymagających przedsiębiorców. Jest bardzo elastyczna i możesz mieć pewność, że za jej pośrednictwem stworzysz sklep funkcjonalny, idealny pod względem graficznym i przemyślany pod kątem zarządzania nim. Co istotne, będzie on idealnie przystosowany do szybkiego rozwoju i wyposażania go w dodatkowe funkcje – bez strat na wydajności.

Werdykt

Nawet jeśli oba rozwiązania mają sens i są w stanie zapewnić bardzo dobrze funkcjonujący sklep, najlepiej będzie postawić na to popularniejsze. Chociażby ze względu na dostępność… wszystkiego. Twórców modułów, darmowych wtyczek czy samouczków pozwalających samodzielnie wdrażać pewne zmiany. PrestaShop wydaje się więc być idealnym rozwiązaniem tak dla właścicieli mniejszych sklepów, osób dopiero planujących założenie takowego lub tych, którzy funkcjonują w obrębie bardziej rozbudowanych sklepów, z tysiącami produktów i wieloma użytkownikami zainteresowanymi nimi.

4. Najczęściej zadawane pytania

Oczywistym jest, że przy wyborze platformy e-commerce dla siebie może pojawić się całe mnóstwo pytań. Poniżej publikujemy te, które przewijają się najczęściej.

4.1. PrestaShop czy Magento? A może SaaS?

Wszystkie rozwiązania prezentowane na rynku reklamują się jako te najlepsze. Każde z nich posiada zaś pewne swoje zalety i powinieneś mieć tego świadomość. Zdecydowanie najbardziej poleca się system, którego infrastrukturę umieszcza się na własnym serwerze. Tylko nad takim możesz mieć pełną kontrolę. PrestaShop sprawdzi się pod każdym względem i da Ci wszystko, czego możesz potrzebować. Tak teraz, jak i nawet w najdalszej przyszłości.

4.2. Czy PrestaShop zadziała na hostingu współdzielonym?

Tak. PrestaShop zadziała na nim, jednak w końcu poleca się przenieść ją na serwer dedykowany. To on zapewni największą szybkość jej działania, a jednocześnie stabilność i dostępność Twojego sklepu internetowego.

4.3. Dlaczego tak ciężko jest znaleźć link do pobrania Magento?

Wynika to z faktu, że twórcy tej platformy skupiają się na sprzedaży płatnej jego wersji i to z nią chcą przede wszystkim trafić do swoich odbiorców. Aby dostać się do linku do pobierania ,trzeba zatem sięgnąć po odpowiedni dział dokumentacji i to w nim jej poszukać.

5. Podsumowanie

Jeśli planujesz stworzyć swój własny sklep i szukasz platformy, na której będziesz bazował, z pewnością zastanawiasz się nad tym, czy wybrać PrestaShop czy Magento. Choć oba rozwiązania mają swoje zalety i zyskują własnych zwolenników, zdecydowanie bardziej elastycznym, funkcjonalnym i przyjaznym względem polskiego rynku systemem jest PrestaShop.

Nasza firma chętnie stworzy dla Ciebie Twój wymarzony sklep internetowy. Wystarczy, że sięgniesz po kontakt z nami i przedstawisz nam swój pomysł, a my zajmiemy się całą resztą. Pamiętaj o regularnym czytaniu naszego bloga, by dowiedzieć się więcej o jego prowadzeniu i ważnych aspektach z nim związanych. Koniecznie zajrzyj też na naszego Facebooka, by zawsze być na bieżąco z serwowanymi przez nas treściami.

4.6 / 5 ( 87 opinii )