Wysyłki w sklepie internetowy czyli podstawa kazdego sklepu internetowego. Kluczowym elementem funkcjonowania każdego sklepu internetowego jest wysyłka produktów do klienta, który korzysta z jego usług. Współcześnie ma ona olbrzymi wpływ na to, jaka jest renoma konkretnego sklepu i ile zamówień pojawia się w jego obrębie. Choć bowiem mogłoby się wydawać, że w generowaniu ruchu w sklepie internetowym najbardziej istotna jest jakość oferowanych przez niego produktów, składa się na nie mnóstwo innych elementów. Nie tylko ona i nie tylko skuteczne działania marketingowe najbardziej napędzają sprzedaż. Robi to również szybko i starannie realizowana wysyłka. W niej z kolei nie jest ważne wyłącznie jej tempo, ale i proponowanie klientom jak największej swobody w wyborze jej formy. Jak bowiem deklaruje większość osób robiących zakupy w Internecie, to ona zachęca ich do częstszego i bardziej regularnego ich wykonywania. To do tej większości warto chcieć dotrzeć.

Wybór firm przewozowych, na współpracę z którymi się zdecyduje, ma olbrzymi wpływ na postrzeganie sklepu internetowego przez jego odbiorców. To bowiem od tych firm zależy to, co najważniejsze – szybkie i bezpieczne dotarcie zamówienia do osoby, która je złożyła. To one bowiem przejmują odpowiedzialność za prawidłowość całego procesu już po przekazaniu im paczki. To do nich należy też pozostawienie po sobie dobrego wrażenia. Takiego, dzięki któremu osoby już zaopatrzone w sklepie internetowym wrócą do niego, ceniąc go za jeszcze więcej niż tylko jakość sprzedawanych produktów. Właśnie dlatego tak istotne jest zadbanie o współpracę z dobrymi firmami wysyłkowymi, a przy tym i oddanie klientowi możliwości wyboru którejś z nich. W końcu kto lepiej niż oni wie, którzy kurierzy spełniają ich oczekiwania?

1. Wysyłki w sklepie internetowym – pierwsze kroki

Dobierając formy wysyłki w sklepie internetowym należy zacząć przede wszystkim od ustalenia profilu jego odbiorców. Istotne w tym wszystkim jest to, gdzie tak właściwie mieszkają. Osoby zamieszkujące mniejsze miasta znacznie bardziej cenią sobie na przykład usługi kurierskie. Ludzie z większych aglomeracji natomiast – wysyłki realizowane przy udziale maszyn pocztowych (pokroju Paczkomatów). Celując w osoby z mniejszych miejscowości najkorzystniejsza może się okazać współpraca z firmami kurierskimi, które najsprawniej działają właśnie na ich terenie. Rzecz zmienia się diametralnie, jeśli w to wszystko miesza się dostawa poza granice naszego kraju. Tutaj wybór firmy wysyłkowej jest tym istotniejszy, że tego typu usługa potrafi kosztować znacznie więcej. Wymaga też właściwego zaplecza ze strony firmy, z którą zamierza się współpracować.

Preferencje klientów związane z otrzymywaniem przesyłek są bardzo zróżnicowane. Często nawet pojedynczy klient, zależnie od swojej aktualnej sytuacji życiowej, sięga po kilka sposobów dostawy. Dlatego też ważne jest, aby dać mu w tym jak największą swobodę. Różnorodność firm kurierskich to jednak nie wszystko – liczy się też forma dostarczania produktu. Niektórzy preferują na przykład usługi Poczty Polskiej wyłącznie ze względu na awizowanie i możliwość odbioru przesyłki w bardzo długim (aż czternastodniowym) terminie od próby jej doręczenia. Inni wolą mieć przesyłki dostarczane pod sam dom, decydując się przy tym na usługi kurierów pokroju DPD czy DHL. Jeszcze inni cenią sobie możliwość samodzielnego wyjęcia przesyłki z automatu o dowolnej porze, albo odebrania jej z osiedlowego punktu odbioru paczek. Już po samym tym widać, z jak dużym zapotrzebowaniem na wszechstronność pod tym kątem ma się tutaj do czynienia.

Firmy transportowe różnią się od siebie nie tylko sposobem dostarczania paczek. Każda z nich dysponuje inną flotą i obsługującymi nią kierowcami, co wpływa na tempo realizacji jej usług. Co więcej, firmy oferują różne ilości i lokalizacje własnych punktów odbioru. Ma to ogromne znaczenie dla klienta docelowego.

Duża ilość to zły pomysł

Nawiązanie współpracy z jak największą ilością firm kurierskich czy – ogólnie – transportowych nie jest żadną sztuką i wymaga tylko podpisania stosownych umów. Liczy się jednak to, żeby znaleźć taką, u której warunki współpracy będą najkorzystniejsze. W końcu nie chodzi tutaj wyłącznie o satysfakcję ostatecznego klienta, ale i tę własną. Oferty dostawców potrafią różnić się diametralnie – przede wszystkim ceną. Różne firmy różnie podchodzą również do stałej współpracy. Z niektórymi da się ustalić bardzo korzystne jej warunki, a z innymi osiągnięcie kompromisu jest praktycznie niemożliwe.

Warto też mieć na uwadze fakt, że nie każda firma godzi się na transportowanie przedmiotów o mniej standardowych gabarytach. Co więcej, niektóre skupiają się wyłącznie na mniejszych i średnich paczkach, te wielkogabarytowe pomijając w swojej ofercie. Do tego wszystkiego dochodzi kwestia ubezpieczenia przewożonych przez firmę transportową przesyłek, istotnego zwłaszcza w przypadku powierzania jej przedmiotów bardziej wartościowych. Aktualnie stanowi ona standard, na który trzeba bacznie patrzeć. Koniecznie więc trzeba porównać różne oferty i dobrać takiego dostawcę, który spełni indywidualne wymagania i oczekiwania. Te często nie wynikają z kaprysu, a z konieczności. Warto też spojrzeć na ofertę firm brokerskich, jak również tych fulfillmentowych. Często stanowią one świetną alternatywę dla standardowej współpracy z firmami kurierskimi.

Warto pamiętać: każdy klient jest inny i to właśnie to powinno przyświecać przy wyborze firmy transportowej. Dla każdej osoby w procesie logistycznym realizowanym przez firmę zewnętrzną ma znaczenie coś innego. Jedni liczą na błyskawiczną dostawę, inni zaś na bliskość punktów odbioru. Jeszcze inni większą uwagę zwrócą na stan paczki po jej dotarciu do nich. Dlatego też warto dbać o zapewnienie w tym wszystkim osobom jak największego wyboru.

2. Wysyłki w sklepie internetowym a jego rozwój

Ilość opcji wysyłki w sklepie internetowym w dużej mierze zależy od skali jego działalności, a zatem od stopnia jego rozwinięcia. Mimo wszystko jednak formy dostawy, z których będą mogli korzystać klienci trzeba ustalić już zawczasu. Najlepiej zanim tak właściwie sklep się otworzy. Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów, ale też poszukiwania firmy „na gwałt”. To bowiem rzadko kiedy kończy się dobrze, często skutkując wejściem w nie do końca lukratywną opcję. Taką, albo tą nie do końca lubianą i wybieraną przez klientów.

Mały sklep internetowy

W przypadku wyboru form wysyłki w sklepie internetowym o niewielkich rozmiarach, nie wygląda on zbyt skomplikowanie. Klienci tego typu sklepów zdają sobie zwykle sprawę ze skali ich działalności. W związku z tym nie dziwi ich niewielka swoboda w wyborze. Posiadając więc mały sklep internetowy, można dowolnie eksperymentować ze sposobami dostawy oraz z firmami, z którymi współpracuje się w ich zakresie. Prowadząc sklep na tym etapie jego rozwoju można wybrać opcję najbardziej opłacalną, ale też taką, którą polubią klienci. Choć już teraz można pomyśleć o integracji usług kurierskich z systemem PrestaShop (lub mniej popularnym), jej konieczność pojawi się dopiero w przyszłości. Wtedy, gdy samodzielne generowanie zbyt wielu etykiet i zamawianie kuriera po odbiór stanie się bardziej uciążliwe. Na początku można bez problemu korzystać z serwisu webowego konkretnej firmy kurierskiej. Dostęp do niego dostęp otrzyma się po podpisaniu z nim umowy.

Doskonałym pierwszym krokiem przy wdrażaniu opcji wysyłkowych byłoby sięgnięcie po usługi brokerów. Więcej na ich temat powiemy w dalszej części poradnika. Łączą one olbrzymią swobodę w wyborze firmy transportowej z perspektywy klienta z możliwością sprawdzenia, która z nich cieszy się największym zainteresowaniem przez właściciela sklepu internetowego. Przy okazji pozwalają uniknąć umów czy chociażby zobowiązań związanych z minimalną ilością paczek koniecznych do nadania w danym okresie.

Prowadząc mały sklep i wybierając formy dostawy dla jego klientów, należy myśleć w sposób przyszłościowy. Najpierw więc powinno się zacząć od tych najbardziej podstawowych, a dopiero później urozmaicać je o opcje dodatkowe. Podstawą jest chociażby Poczta Polska, której spektrum i zasięg działań są ogromne. Oferuje ona możliwość dostawy pod wskazany adres zarówno za pobraniem, jak i w sposób standardowy. Może więc być dość dobrym punktem wyjściowym.

Większy sklep internetowy

Przed nieco większym wyzwaniem stają sklepy, które posiadają już swój rozbudowany i szeroki asortyment, ale też pokaźną bazę klientów korzystających z ich usług. Te, które dokonują regularnych i częstych sprzedaży muszą bowiem zadbać o to, by dać swoim użytkownikom jak największą swobodę w wyborze firmy transportowej, ale i formy dostawy (nie zawsze równoznacznej z tą właśnie firmą). Jest to istotne, bo pozwala zachęcić wielu z nich do regularnych i stałych zakupów. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że jeśli te są dostarczane szybko i w sposób pożądany, znacznie chętniej się je robi.

Większe sklepy internetowe sprzedają więcej. W związku z tym niewygodnym dla nich może być ręczne generowanie każdej etykiety (wymaga ono wpisania wszystkich danych klienta), ale też zamawianie kuriera. W ich przypadku nie tyle rozsądne, co wręcz konieczne do sprawnego realizowania zamówień jest zadbanie o zintegrowanie serwisu kurierskiego z platformą sklepu internetowego, w obrębie którego się poruszają. Bazując na sklepie PrestaShop na przykład można wdrożyć integrację z absolutnie każdą firmą transportową działającą na polskim rynku. Nie tylko zresztą z nimi, bo również firmami brokerskimi czy systemem pozwalającym na sprawniejszą obsługę dropshippingu.

Przykładowy sklep z integracją z systemami wysyłki

3. Koszty dostawy w sklepie internetowym

Jedną z rzeczy, które w przypadku wysyłki w sklepie internetowym mają zdecydowanie największe znaczenie jest jej cena. Zdecydowana większość osób, które porzucają uprzednio wykreowane koszyki z zakupami robi to właśnie ze względu na zbyt dużą jej wartość. Wpływ na nią ma przede wszystkim umowa, jaką nawiąże się z konkretną firmą transportową (albo też pośredniczącą w tymże transporcie). Zasada w tym wszystkim jest prosta. Koszt dostawy powinien zostać dobrany adekwatnie do cen produktów oferowanych przez konkretny sklep internetowy. Nie może mieć miejsca sytuacja, w której przekracza on cenę samych produktów. Klienci uznają wtedy, że coś jest wyraźnie nie tak i zaczynają szukać miejsca z atrakcyjniejszym modelem dostawy. Wysokie koszty przesyłki mogą przyczynić się do braku złożenia zamówienia w taki sam sposób, jak brak wygodnych dla klienta opcji dostawy.

Właściwe ustalenie ceny wysyłki może mieć wpływ na to, jak chętnie i często konkretny klient będzie dokonywał zakupów. Ustalając poprzeczkę za wysoko można się spodziewać albo kompletnego porzucenia koszyka, albo też innego zjawiska – „zbieractwa”. W tym przypadku konwersja zajmuje znacznie więcej czasu. Klienci czekają bowiem z zamówieniem do momentu, w którym będą potrzebowali większej ilości produktów. Jako że za przesyłkę najczęściej płaci się raz, bardzo często dochodzi właśnie do takiego zabiegu. Z perspektywy klienta, ma on generować oszczędności. Problem w tym, że czas na skompletowanie dodatkowych produktów potrafi być bardzo duży. Do transakcji po jego upływie nie zawsze dochodzi. Klient w międzyczasie często znajduje ten sam lub podobny przedmiot gdzieś indziej, chociażby stacjonarnie. Nasuwa do na myśl jeden wniosek – właściwe dobranie kosztów przesyłki przyczynia się do szybszych i częstszych konwersji.

Profilowanie kosztów wysyłki

W ustalaniu kosztów przesyłki warto zdać się na czystą logikę i podejść do tego z empatią. Trzeba rozważyć, ile klient kupujący produkty w proponowanej przez dany sklep internetowy cenie będzie w stanie zapłacić za ich dostarczenie. Co bardzo ciekawe, często bardziej opłaca się podnieść cenę za produkt, a obniżyć za jego wysyłkę. Nie zawsze jednak jest to rozsądne. Zwłaszcza, że w grę wchodzą jeszcze rynkowe ceny oraz oczywiście średnia wartość kosztów przesyłki, do której przecież nie chciałoby się dopłacać.

Sprzedając przedmioty tańsze warto rozważyć zaoferowanie choć jednej bardzo taniej formy przesyłki. Taką jest chociażby pocztowy list ekonomiczny. Jego cena potrafi być nawet dwukrotnie mniejsza od przesyłki kurierskiej. Oczywiście, warto promować rozwiązania najkorzystniejsze dla siebie. W zachęcaniu do stawiania na droższe formy wysyłki nie ma nic złego. Z tym, że nie mogą one być dla klientów jedyną opcją.

Wiele tutaj ma zatem do powiedzenia logiczne podejście do tematu, ale i zrównoważenie wszystkiego. Koniecznie trzeba to wszystko skorelować z wartością oferowanych przez siebie produktów. Im tańsze one są, tym mniejszego kosztu przesyłki mogą oczekiwać ich odbiorcy. Za produkty droższe ludzie chętniej płacą więcej, przekonani o zapewnianiu sobie w ten sposób większego bezpieczeństwa usługi transportowej.

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa jest czymś bardzo mile widzianym przez klientów sklepów internetowych. Doskonale wpływa ona na relacje na linii sklep-klient, automatycznie sprawiając, że ten pierwszy rośnie w oczach drugiego. Potrafi też stanowić część kampanii marketingowej. Kiedy jednak jej wprowadzenie jest rozsądne?

Przede wszystkim wtedy, gdy chce się nią nagrodzić większe zakupy. Z darmową dostawą najczęściej można się spotkać w towarzystwie tak zwanego „progu”. Dopiero po jego przekroczeniu wchodzi ona w życie. To, jak pokaźny powinien być koszyk klienta, by mógł kwalifikować się do darmowej dostawy, zależy przede wszystkim od wartości sprzedawanych przedmiotów. Ściślej rzecz ujmując, mowa tutaj o marży, czyli o tym, ile sklep internetowy na całym koszyku tak naprawdę zarobi. Darmowa dostawa powinna wchodzić w życie dopiero wtedy, gdy zarobek ten będzie stał na satysfakcjonującym dla właściciela sklepu poziomie.

Motywacja do zakupów

Darmowa dostawa motywuje do składania większych zamówień. Zwłaszcza jeśli jej wdrożenie zostanie we właściwy sposób przemyślane. Kluczowe w tym wszystkim jest to, by klient mógł maksymalnie zbliżyć się do osiągnięcia progu bezpłatnej dostawy. Wtedy też istnieje największe prawdopodobieństwo, że doda coś jeszcze do koszyka, by tylko się na nią załapać. Okaże się to dla niego bardziej opłacalne. Takim musi być też dla właściciela sklepu internetowego.

Należy pamiętać, że darmowa dostawa zawsze jest opcją, a nigdy – koniecznością. Mimo więc, że potrafi być świetnym rozwiązaniem, warto zawsze rozważyć jej opłacalność w dalszej perspektywie. W końcu sklep internetowy ma nastawiać się na przynoszenie zysków. Wyłącznie odpowiednie jej zaplanowanie jest w stanie takowe przynieść. Nie oznacza to jednak, że sprawdzi się ona w przypadku każdego sklepu internetowego. Okaże się niewypałem chociażby we wszystkich tych, którzy bazują na sprzedaży niskomarżowej, w szczególności produktów bardzo tanich. Choć więc wiele badań praktycznych pokazało, że dzięki niej można zyskać bardzo wiele, często jej wdrożenie nie będzie strzałem w dziesiątkę.

Warto wiedzieć: darmowej dostawy wcale nie trzeba wprowadzać w postaci stale dostępnej opcji. Może ona stać się częścią tymczasowej kampanii marketingowej. Sprawdza się też przy świętowaniu różnego rodzaju okazji (chociażby urodzin sklepu). Tego typu czasowe jej wprowadzanie jest opcją świetną, bo pozwalającą zbadać rynek. Umożliwia też określenie tego, czy ma ona sens również na szerszą skalę.

4. Wybór formy wysyłki w sklepie internetowym

Solidny i dobrze prosperujący sklep internetowy chcący generować konwersje powinien dawać swoim klientom możliwość wyboru formy przesyłki. Takiej, która najbardziej odpowiada im i ich codziennym preferencjom. Istnieje kilka różnych form dostawy. Sytuacja idealna zakłada wdrożenie każdej z nich (albo przynajmniej tych, które pasują do wizji konkretnego sklepu oraz jego charakteru).

Formy dostawy w sklepie internetowym

Do form dostawy należy:

  • Odbiór osobisty – jest on podstawą w sklepach internetowych, które posiadają punkt stacjonarny. Nie jest jednak czymś priorytetowym. Zwłaszcza w przypadku sklepów opierających swoją działalność na profilu internetowym. Jeżeli się go już wprowadzi, musi być darmowy. W końcu sam właściciel sklepu nie musi płacić za wysyłkę.
  • Przesyłka pocztowa (Poczta Polska) – choć powoli trendy w wyborze tej formy wysyłki się zmieniają, ludzie cenią ją ze względu na sposób doręczenia. Poczta Polska stara się dostarczyć przesyłkę do adresata, a w razie niepowodzenia podejmuje się próby ponownie. Dopiero potem zostawia awizo, a produkt można odebrać z najbliższej jej placówki. Jest to forma wygodna, acz nie do końca szybka. Na tle innych króluje jednak niską ceną – zwłaszcza przy wysyłce produktów o niewielkim gabarycie.
  • Punkt odbioru – choć inicjatorem punktów odbioru w Polsce był InPost (i to on ze swoimi Paczkomatami jest tutaj najpopularniejszy), w ślady za nim poszedł Ruch. Swoje punkty odbioru posiada też Żabka, stacje benzynowe i mniejsze sklepy detaliczne. Wszystkie współpracują przy tym z innymi firmami kurierskimi. Punkt odbioru jest tani, ale i wygodny. W przypadku automatów paczkowych można z niego korzystać całodobowo, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność. Wprowadzenie tej formy dostawy jest zatem bardzo mile widziane. Zwłaszcza że ostatnimi czasy cieszy się ona olbrzymim zainteresowaniem. W każdej możliwej branży. Jest to opcja tania i wypada świetnie również w przypadku zwrotów. Można ich dokonać również w automatach.
  • Przesyłka kurierska – korzystając z tej formy przesyłki paczka jest dostarczana klientowi dokładnie pod wskazany przez niego adres. Może nim być dom, mieszkanie, biuro w firmie. Przynosi ją kurier. Co ważne dla właściciela sklepu internetowego, może on też przyjechać do jego siedziby i odebrać paczki konieczne do wysłania. Jest to zatem opcja wygodna dla obu stron. Wygodna, ale jednocześnie najdroższa.

Możliwość wyboru

Swoim klientom warto dać możliwość wyboru. Osoby ceniące sobie szybką dostawę „na już” powinny móc sięgnąć po usługi kurierskie którejś ze wskazanych poniżej firm. Ludziom chcącym zaoszczędzić na dostawie warto zaproponować odbiór osobisty lub wysyłkę Pocztą Polską. Można dla nich też skorzystać z usług brokerów, czyniąc tym samym ceny każdej z opcji transportowych nieco mniejszymi. Osoby ceniące sobie elastyczność w odbiorze z kolei chętnie zobaczą w opcjach dostawy możliwość dostarczenia paczki do punktów odbioru. Niezależnie od tego, czy będą one należały do firmy InPost, czy któregokolwiek innego dostawcy tego typu usługi. Zadowolenie każdej z tych grup ludzi powinno zagwarantować kompletność opcji dostawy we własnym sklepie internetowym.

Warto wiedzieć: mimo że do wdrażania wysyłki w sklepie internetowym podchodzi się jako jego założyciel czy właściciel, rozsądnym jest spojrzenie na to wszystko oczyma konsumenta. W końcu każdy nim jest. Zastanowienie się nad tym, po którą z form dostawy samemu sięga się chętniej, a której nigdy w życiu się jeszcze nie wykorzystało może być w tym wszystkim bardzo pomocne.

5. Dostawcy usług wysyłkowych – którego wybrać?

Wybór dostawcy usług wysyłkowych jest kluczowy przy dopinaniu oferowanych przez siebie form dostawy w sklepie internetowym. To on bowiem definiuje to, jak szybko dana przesyłka zostanie odebrana ze sklepu, a następnie przetransportowana do klienta. Dla tego ostatniego ma ogromne znaczenie to, kto zajmie się jego przesyłką. Zwłaszcza że świadomość co do kurierów i punktów odbioru konkretnych firm jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Firma musi dbać o to, by cały proces był szybki i bezproblemowy. Paczka musi dotrzeć do odbiorcy w nienaruszonym stanie. To jednak nie wystarczy. Dziś konieczne jest też chociażby udostępnianie możliwości śledzenia paczki na każdym etapie jej podróży z magazynu sklepu do wskazanego przez klienta adresu.

Wybierając dostawcę usług wysyłkowych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na własne doświadczenie. W dzisiejszych czasach każdy coś zamawia i każdy ma kontakt z wieloma firmami kurierskimi. Łatwo jest więc ocenić profesjonalizm, jakim wykazuje się każda z nich. Patrzenie na własne doświadczenia jest znacznie lepsze niż przeglądanie opiniom w Internecie. Te bowiem nie biorą pod uwagę całokształtu firmy, a najczęściej kontakt z konkretnym kurierem (pojedynczym pracownikiem). Wiele do powiedzenia przy podejmowaniu ostatecznej decyzji może (i powinna) mieć cena każdej wysłanej paczki, ale też możliwość integracji całości z platformą e-commerce. Jeżeli korzysta się z najpopularniejszego PrestaShop, warto zadbać o jego wsparcie przez konkretną firmę kurierską.

Kurierzy

Przewozy kurierskie na ten moment królują wśród różnych form wysyłki w sklepie internetowym. Są też taką, w której usługa realizowana jest w modelu door-to-door. Paczki wysyłane za ich pośrednictwem odbierane są zatem bezpośrednio z siedziby sklepu internetowego. Następnie transportowane są pod adres wskazany przez jego klienta. Na naszym rynku swoją aktywną działalność prowadzi kilka różnych firm kurierskich. Konkurują one ze sobą na wielu różnych polach. U większości z nich podstawą zarządzania jest ich główny serwis internetowy, do którego dostęp otrzymuje się po podpisaniu z nimi umowy. Wygodnym jest również zintegrowanie z nim własnej platformy sprzedażowej. Taką możliwość daje chociażby platforma PrestaShop, uchodząca za najpopularniejszą w branży e-commerce.

Kurier DPD

Francuska firma DPD słynie ze swojego globalnego zasięgu. Za jego sprawą staje się bardzo częstym wyborem sklepów internetowych planujących wdrożenie dostawy zagranicznej. Swoje usługi realizuje ona w obrębie przeszło 220 krajów na całym świecie. Jej największym plusem jest fakt, że nie trzeba w niej deklarować miesięcznej liczby nadawanych paczek. Płaci się jeden abonament za określony ich pakiet. Co jednak najważniejsze, firma bardzo dobrze wypada przy negocjowaniu warunków współpracy. Zwłaszcza z niewielkimi firmami, które dopiero rozpoczynają swoją sprzedaż internetową.

Kurier DHL

DHL to kurier z główną siedzibą w Niemczech. Podobnie jak wspomniane DPD, operuje w przeszło 220 państwach świata. Jest kurierem bardzo elastycznym, zwłaszcza pod kątem dawanych przez siebie rabatów. Im więcej się u niego wysyła, tym więcej można na tym zaoszczędzić. Na tle innych kurierów wyróżnia go obecność tak zwanych punktów DHL Parcel. Rozmieszczone są one tak gęsto, jak punkty odbioru (które zwykle nimi są). Pozwalają na wysyłanie paczek bezpośrednio z ich obrębu. Bez czekania na kuriera czy udawania się do głównej sortowni. To opcja bardzo wygodna i – co najważniejsze – bezpłatna w przypadku każdej możliwej umowy.

Kurier InPost

Usługi kurierskie firmy InPost stały się popularne przede wszystkim za sprawą ich innowacyjnej usługi Paczkomatów (więcej na jej temat – poniżej). InPost to polska firma, która słynie ze świetnego podejścia do klienta docelowego (a zatem odbiorcy paczek). Bardzo dobrze wypada również przy kontakcie z właścicielami sklepów internetowych. Za sprawą tego wysyłki za jej pośrednictwem potrafią być prawdziwą przyjemnością. Z firmą w bardzo łatwy sposób można się dogadać, ustalając bardzo indywidualne warunki współpracy. Aktualnie opcję dostawy za jej pośrednictwem wręcz trzeba mieć w swoim sklepie.

Dowiedz się więcej o Inpost

Kurier Poczty Polskiej

Choć większość osób kojarzy Pocztę Polską z listonoszami, państwowy operator proponuje również możliwość korzystania ze swoich kurierów. Wypada bardzo dobrze w kontekście bardzo szerokiej palety oferowanych przez siebie usług. Można u niego wysyłać bardzo wiele różnych gabarytów, do Polski i poza jej granice (do wielu państw świata, z którymi rodzima firma współpracuje). Choć rzadko kiedy jest chwalony za sprawność wykonywanych usług, z perspektywy właściciela sklepu można na nim polegać. Wysyłki w sklepie internetowym bez niego nie mogłyby istnieć. Zwłaszcza że odbiorcy wciąż bardzo chętnie po niego sięgają.

Poczta Polska

Poczta Polska to jedna z najchętniej wybieranych firm zajmujących się transportem, realizujących wysyłki w sklepach internetowych. Jej największym plusem jest wszechstronność. Oprócz wspomnianej przed sekundą usługi kurierskiej oraz automatów, o których więcej powiedziane zostanie za chwilę, państwowe przedsiębiorstwo pozwala przesyłać paczki w sposób standardowy, za pośrednictwem listonoszy. Jest to opcja najtańsza na rynku. Największym plusem Poczty Polskiej jest jednak to, że na bazie jednej umowy można realizować wysyłki dowolną proponowaną przez nią formą. Za jednym zamachem można zatem dać swoim klientom dostęp do tysięcy punktów odbioru, usług kurierskich oraz taniego przesyłania pocztą, przy udziale listonosza.

Punkty odbioru

Już jakiś czas temu bardzo popularne stało się zamawianie produktów do tak zwanych punktów odbioru. Mowa tutaj zarówno o wolnostojących maszynach, które pełnią ich rolę, ale też o różnego rodzaju sklepach pośredniczących w wydawaniu przesyłek. Jest to forma przesyłki, którą upodobały sobie miliony Polaków. Liczba osób zainteresowanych nią stale, regularnie i bardzo szybko rośnie. Niekwestionowanym liderem na tym polu jest InPost ze swoimi Paczkomatami. Zrewolucjonizowały one rynek i tak właściwie spopularyzowały tę formę dostawy. W ślad za nimi poszedł Ruch ze swoją „Paczką w Ruchu”.

Przy wybieraniu firmy do usługi dostarczania paczek do punktów odbioru warto zwracać uwagę na to:

  • ile punktów odbioru ma dany dostawca – ich ilość sugeruje swobodę wyboru i daje większą szansę na dotarcie do klienta (do którego zresztą bardzo ona przemawia);
  • jaka jest lokalizacja tychże punktów – te powinny znajdować się w miejscach wygodnych, w tym w centrach miast i najbardziej kluczowych ich dzielnicach;
  • jak duża jest różnica w cenie – dostarczenie do punktu odbioru powinno być tańsze od tego realizowanego w formie door-to-door;
  • czy istnieje możliwości integracji – choć większość agencji interaktywnych, w tym i nasza, poradzi sobie z każdym kurierem, dedykowane rozwiązania ze strony firmy kurierskiej z pewnością ułatwią zadanie i uczynią tę integrację tańszą.

Paczkomaty InPost

Paczkomaty InPost od wielu lat budują swoją potęgę. Są specjalnymi samoobsługowymi maszynami, za pośrednictwem których można odbierać i nadawać przesyłki. Ich główną zaletą jest to, że są wolnostojące. Z uwagi na to są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Na ten moment po całym kraju rozsiane zostało przeszło 11 tysięcy Paczkomatów. Większość z nich zlokalizowana jest przy tym w dogodnych i łatwo dostępnych miejscach. Jeżeli więc rozważać wysyłki w sklepie internetowym, warto wdrożyć w jego obręb właśnie Paczkomaty.

Integracja Inpost

Automaty Poczty Polskiej

Poczta Polska stosunkowo niedawno wystartowała z pilotażową wersją własnych automatów. Stworzone one zostały na wzór tych wykorzystywanych przez konkurencyjny InPost. Choć ich sieć jest nieporównywalnie mniejsza, firmie udało się nawiązać współpracę z wieloma partnerami. Wśród nich jest między innymi sieć Biedronka. Z uwagi na to wiele automatów dostępnych jest w bardzo wygodnych dla klientów miejscach.

Warto wiedzieć: poza swoimi automatami Poczta Polska dostarcza przesyłki również… na pocztę. Każdy punkt pocztowy jest zatem punktem odbioru paczek.

Zobacz integracje z systemami wysyłki

6. Dostawy zagraniczne

Jeżeli planuje się prowadzenie sprzedaży również poza terytorium Polski, należy wziąć to pod uwagę przy planowaniu udostępnianych przez siebie form przesyłki. Tutaj tym ważniejszy jest wybór odpowiedniej firmy, z którą będzie się współpracowało. Zwłaszcza że wielu operatorów nie prowadzi usług poza terytorium naszego kraju. Wielu innych z kolei do obsługi innych państw wykorzystuje swoich własnych partnerów. Choć sytuacja ta zmienia się dynamicznie, a świat powoli się otwiera na handel międzynarodowy, jest to kwestia, którą należy sprawdzić zawczasu.

Decydując się na oferowanie dostaw zagranicznych należy zdefiniować listę państw, które będzie się chciało obsługiwać. Warto też wziąć pod uwagę cennik firmy kurierskiej. Kraje, w przypadku których wysyłka będzie zbyt kosztowna często lepiej jest pominąć.

7. Broker kurierski

Zupełnie naturalnym jest to, że nowi i początkujący przedsiębiorcy nie mają na tyle odwagi, by zawiązywać umowy z kilkoma firmami kurierskimi. Zwłaszcza że u większości z nich uzyskanie jakichkolwiek zniżek wiąże się najczęściej z koniecznością dłuższej współpracy. Im ona bardziej owocna dla obu stron, tym lepsze jej warunki można wynegocjować. Nowe firmy nie miały ponadto czasu, by dowiedzieć się tego, która metoda wysyłki cieszy się największą popularnością, a po którą klienci raczej nie sięgają. Tutaj na ratunek może przyjść tak zwany broker kurierski. To firma, która sama dba o korzystne dla niej umowy z większością firm kurierskich działających w Polsce. Sklep internetowy podpisuje z nią własną umowę, zyskując dostęp do wszystkich z nich jednocześnie. To nie tylko wygodne (bo ogranicza ilość faktur, umów i formalności), ale też opłacalne. Zazwyczaj bowiem brokerzy oferują nieco niższe ceny aniżeli te znane z cenników poszczególnych kurierów.

Kim jest broker kurierski?

Broker kurierski to inaczej firma pośrednicząca we współpracy z wieloma różnymi kurierami. Z uwagi na swoją stałą współpracę z niemal każdym z nich, jest on w stanie zaoferować atrakcyjne warunki finansowe. Te często są niższe niż przy bezpośredniej współpracy z każdym kurierem z osobna. Broker sam negocjuje z kurierami stawki. Korzystające z jego usług sklepy internetowe nie mają zatem na nie żadnego wpływu.

Korzystając z usług brokera kurierskiego pozbywa się konieczności osobistego negocjowania warunków umów z poszczególnymi firmami. Pozwala to w dużym stopniu zminimalizować wszelkie formalności. Przy okazji umożliwia zaoferowanie klientom dostępu nie do jednego, a do wielu różnych kurierów. Co bardzo ciekawe, brokerzy często nie narzucają wymagań na wysyłane przesyłki. Nie ma więc znaczenia, czy w danym miesiącu wyśle się zaledwie jedną, czy też kilkadziesiąt. Zawsze można liczyć na taką samą cenę każdej z nich.

Brokerzy oferują wszystko w jednym miejscu, często dając też dostęp do usług dodatkowych. Za ich pośrednictwem można wysyłać nie tylko paczki kurierskie, ale też te prowadzące do automatów paczkowych. Za pośrednictwem wielu z nich nada się przesyłkę do Paczkomatów InPostu czy automatów Poczty Polskiej. Bez problemu skorzysta się również z usługi „Paczka w Ruchu”.

Warto wiedzieć: chcąc skorzystać z usług brokera we własnym sklepie, najlepiej jest wdrożyć do niego stosowną integrację. Zautomatyzuje ona cały proces i pozwoli oszczędzić mnóstwo czasu. Odbije się to również na zadowoleniu klienta ostatecznego. Takich integracji dokonuje również nasza firma. Polecamy skontaktować się z nami, by dowiedzieć się więcej na ich temat.

Jacy brokerzy istnieją na rynku?

W chwili obecnej na polskim rynku działa kilku różnych brokerów. Warto przeanalizować propozycje każdego z nich i wybrać tę, która okaże się atrakcyjniejsza. Jedną z najpopularniejszych opcji jest u nas serwis Furgonetka.pl. Integrując go własnym sklepem internetowym bazującym na PrestaShop można dać swoim klientom duże pole do wyboru odpowiadających im przewoźników. Sobie z kolei można zapewnić dużą wygodę.

8. Fulfillment

Realizując wysyłki w sklepie internetowym zazwyczaj kojarzy się to z samodzielnym przygotowywaniem zakupionego przez klienta przedmiotu. Mowa tutaj o jego odnalezieniu w obrębie własnego magazynu, a następnie starannym spakowaniu go i naklejeniu na niego etykiety. Dopiero wtedy zamawiany jest kurier, który się po niego zgłosi. Rozpocznie tym samym jego podróż do klienta docelowego. Nie jest to jednak schemat, który zawsze jest przestrzegany. Jedną z opcji stanowiących dla niego alternatywę jest tak zwany fulfillment. Oferujące go firmy przyjmują na swoje barki każdy z elementów wysyłki. Pozwalają tym samym właścicielom sklepów internetowych na zajęcie się wyłącznie sprzedażą oraz rzeczami ściśle z nią związanymi.

Zakres działania

Zakres świadczonych usług fulfillmentowych jest bardzo różny. Zazwyczaj jednak proponuje się bardzo kompleksowe podejście do tego tematu. Zgodnie z jego myślą, oferująca go firma:

  • odbiera cały towar przeznaczony do sprzedaży – również ten, który jeszcze się nie sprzedał, a który czy to został wyprodukowany, czy też po prostu sprowadzony na miejsce, z którego działa sklep internetowy;
  • magazynuje ten towar w obrębie swojej własnej przestrzeni,
  • w przypadku sprzedaży kompletuje odpowiedni towar, a następnie starannie go pakuje oraz wręcza kurierowi, rozpoczynając kolejny etap procesu logistycznego.
  • obsługuje reklamacje i zwroty, dostarczając ich adres, przyjmując je oraz sprawdzając stan zwracanych lub reklamowanych towarów.

Choć firmy fulfilmentowe zajmują się przede wszystkim wyżej wspomnianymi rzeczami, zakres ich obowiązków może ulec poszerzeniu. Bardzo często oferują możliwość założenia infolinii dla współpracującego z nimi sklepu internetowego. Dają też szansę stworzenia jego centrum obsługi klienta czy wdrożenia programów lojalnościowych. Nie da się ich nazwać najtańszymi. Są jednak niesamowicie przydatne. Zwłaszcza, że są w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu na logistyce i magazynowaniu, ale też poprawić szybkość wysyłek i obsługi klienta. Niwelują konieczność nawiązywania umów z firmami kurierskimi. Wysyłki w sklepie internetowym za ich pośrednictwem są zatem czymś wygodnym, szybkim, a przede wszystkim bezproblemowym.

Warto wiedzieć: współpracę na bazie fulfillmentu warto zautomatyzować, by działała sprawnie i przynosiła rzeczywiste korzyści. Polecamy siebie do wdrożenia najbardziej kompleksowego rozwiązania właśnie w jej zakresie. Zrobienie tego profesjonalnie jest gwarantem zadowolenia z całej tej inwestycji. My z kolei ten profesjonalizm gwarantujemy.

9. Dropshipping

Rynek e-commerce w Polsce ewoluuje. Wraz z jego rozwojem pojawiają się zupełnie nowe podejścia do prowadzenia biznesów bazujących na sprzedaży. Jednym z tych aktualnie zyskujących na popularności jest tak zwany dropshipping. Na czym on tak właściwie polega i jaki ma on związek z wysyłkami w sklepie internetowym?

Dropshipping jest modelem sprzedaży, który przenosi odpowiedzialność zarówno za produkt, jak i wszelkie procesy logistyczne z nim związane na dostawcę. Może być nim hurtowna, dystrybutor, producent. Zasada w tym wszystkim jest prosta. Sklep internetowy nie posiada swojego własnego magazynu, a w związku z tym nie wysyła z niego sprzedawanych przez siebie produktów. Zamiast tego zamówienia złożone przez klientów w jego obrębie trafiają bezpośrednio do dostawcy. To on odpowiedzialny jest za dostarczenie produktu bezpośrednio do jego nabywcy. Z głowy właściciela sklepu schodzi zatem nie tylko magazynowanie, ale i kompletowanie, pakowanie i obsługa wysyłek produktów.

Sięgając po usługę hurtowni dropshippingowych należy mieć świadomość tego, że to one tak właściwie decydują o tym, jakie sposoby dostawy zaoferują. To w ich gestii leży w końcu cała wysyłka. To od ich umów z firmami transportowymi zależy, które z nich można zaoferować klientowi docelowemu. Również ich cena jest poza zasięgiem właściciela sklepu. Oczywiście, może on negocjować ze współpracującą z nim hurtownią ceny. Zazwyczaj jednak są one z góry określone i ciężkie do zmiany.

Umawiając się z firmą dropshippingową należy zadbać o to, by na przesyłkach widniało logo oraz adres własnego sklepu internetowego (a nie tejże firmy). Warto też poprosić o dokładanie do każdej z przesyłek materiałów reklamowych – ulotek, wizytówek czy gadżetów. Te mają bowiem wartość czysto marketingową.

10. Dobre praktyki związane z wysyłkami w sklepie internetowym

Samo dawanie klientom wielu opcji związanych z dostawą zamawianych produktów to w dzisiejszych czasach za mało, by im zaimponować. Należy zadbać również o rzeczy poboczne, ale równie ważne – zwłaszcza z marketingowego punktu widzenia. Bardzo rozsądnym jest zaskakiwanieDorzucając do każdej paczki smakołyk, gadżet czy personalizowaną ulotkę z podziękowaniem można zyskać wiele. Podobnie zresztą, jak dbając o to, by produkt był zapakowany starannie. Koniecznie w taki sposób, by nie było możliwości uszkodzenia go w czasie transportu. Klienci, wbrew pozorom, zwracają uwagę na każdy detal. Warto więc uczynić samo opakowanie estetycznym i eleganckim.

Dostawa za pobraniem

Mimo cyfryzacji współczesnego społeczeństwa, wiele osób nie jest przekonane do dokonywania płatności przez Internet. Bardzo duży odsetek klientów sklepów internetowych wybiera opcję dostawy za pobraniem. Płaci się w niej za towar dopiero w momencie jego dostarczenia przez kuriera. Jest to opcja bardzo wygodna dla klienta. Zwłaszcza że kurier będzie musiał wręczyć mu towar osobiście (i dążyć do tego), by otrzymać za niego zapłatę. Niestety, przesyłce za pobraniem towarzyszy bardzo poważna wada. Zapłata za sprzedany produkt trafi bowiem do właściciela dopiero po jego dostarczeniu. W dodatku nie bezpośrednio, ale w ciągu jednego dnia roboczego. Może to mieć wpływ na funkcjonowanie sklepu. Choć więc dostawa tego typu powinna znaleźć się w ofercie sklepu, warto przekonywać do wybierania innych, bardziej opłacalnych z perspektywy właściciela sklepu form płatności.

Możliwość pakowania na prezent

Bardzo wiele osób kupuje różnego rodzaju przedmioty tylko po to, by obdarować nimi innych. Jeżeli sprzedawane przez konkretny sklep rzeczy nadają się na prezent, warto zaoferować usługę ich pakowania. Dodatkowo płatną, oczywiście. Należy zadbać o to, by nie umieszczać w niej paragonu, a do pakowania podejść z odpowiednią pieczołowitością. Ludzie z pewnością docenią oszczędność czasu, jaka dzięki tego typu usłudze się u nich pojawi.

Zwroty i reklamacje

Choć chciałoby się, by było inaczej, zwroty i reklamacje są integralną częścią każdego sklepu internetowego. Prawo głosi, że klient dokonujący zakupów na odległość ma prawo do zwrotu towaru w przeciągu 14 dni od jego otrzymania. Z perspektywy właściciela sklepu, warto przy tym być jak najbardziej wyrozumiałym. Do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie. Ma to bowiem olbrzymi wpływ na renomę sklepu. Zwroty powinny odbywać się na jak najbardziej przystępnych zasadach, w sposób szybki i prosty. Warto postawić tutaj na odpowiednią ich formę. Jej  określenie zależy od firmy, z którą będzie się współpracować. Wiele z nich ma swoje własne rozwiązania właśnie do obsługi zwrotów. Warto dowiedzieć się na ich temat zanim nawiąże się współpracę.

Na warunki zwrotów i reklamacji ludzie bardzo często patrzą jeszcze zanim dokonają zakupu. Wprowadzenie klarownej i przyjaznej ich polityki przyczynić się zatem może do wzrostu konwersji.

11. Integracje wysyłek w sklepie internetowym

Wprowadzając wysyłki w sklepie Internetowym najlepszym i najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem jest zintegrowanie ich z własną platformą e-commerce. Tą, zktórej korzysta się na co dzień. Najpopularniejsze firmy transportowe służą w tym pomocą, proponując swoje własne rozwiązania ułatwiające przeprowadzenie tego typu wdrożeń. Warto ich się podjąć, gdyż w ten właśnie sposób można zautomatyzować proces korzystania z usług transportowych. Przy okazji umożliwi się sobie zarządzanie wszystkim w jednym miejscu. Bez konieczności logowania się do panelu administracyjnego po stronie kuriera.

Integrację wysyłek w sklepie internetowym warto powierzyć profesjonalistom. Nasza agencja interaktywna jest w stanie podjąć się w ich w sposób profesjonalny i kompleksowy. Niezależnie od firmy, z usług której zamierza się korzystać. Wystarczy skontaktować się z nami i zamówić wycenę. Zawsze indywidualną i biorącą pod uwagę konkretne potrzeby.

Podsumowanie

Właściwy wybór metod wysyłki jest rzeczą kluczową w zwiększaniu konwersji w obrębie własnego sklepu internetowego. Jeśli jednak zna się trendy w sięganiu po firmy przewozowe przez klientów oraz wie się, na co zwracać uwagę przy tymże wyborze, nie jest on rzeczą najtrudniejszą. Korzystając z platformy PrestaShop można bez problemu wdrożyć obsługę każdego z działających na polskim rynku kurierów. Co więcej, umożliwia ona również łączenie jej z popularnymi systemami fulfillmentowymi i brokerskimi. Można przy tym sięgać po usługi takich firm, jak InPost, UPS, DPD, DHL czy Poczta Polska. Możliwości jest sporo. Choć wdrożenie jak największej ich ilości wymaga działań profesjonalistów, jest czymś, co zwróci się w czasie. Nie tylko w postaci pieniędzy płynących z dodatkowych konwersji, ale też za sprawą większego zadowolenia ze strony klientów.

Dla osób starających się wdrożyć we własnym sklepie internetowym opartym o platformę PrestaShop kompleksowe rozwiązania w obsłudze wysyłek przygotowaliśmy specjalną ofertę. Indywidualnie wycenimy koszt takiego wdrożenia. Dostosujemy go zarówno do jego rozległości, jak i możliwości finansowych konkretnego klienta. Gwarantujemy jakość wykonania naszych integracji oraz to, że rzeczywiście sprawdzą się w akcji. Zachęcamy tym samym do kontaktu i omówienia z nami wszelkich szczegółów współpracy.

5 / 5 ( 17 opinii )