W październiku roku 2022 światło dzienne ujrzała zupełnie nowa wersja oprogramowania PrestaShop – najpotężniejszego, a jednocześnie najczęściej wykorzystywanego systemu w branży e-commerce, pozwalającego na zakładanie własnych sklepów. PrestaShop 8 zostało wydane w oficjalnej i stablinej wersji, co spowodowało, że wiele osób zaczęło zastanawiać się nad aktualizacją. Czy jednak na ten moment warto się na nią decydować? Czym jest PrestaShop 8, jakie zmiany wprowadza i jakie są plany jego twórców na dalszy jego rozwój? O tym wszystkim przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie.

1. Prestashop 8 – czym jest i co warto wiedzieć?

PrestaShop to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych platform sprzedażowych w Polsce. Korzysta z niej znaczna część działających na naszym krajowym rynku sklepów internetowych, przy czym przeszło połowa (zgodnie z publikowanymi w różnych źródłach badaniami) jest użytkownikami wersji PrestaShop 1.7. Cała reszta nie przesiadła się jeszcze z poprzednich wersji oprogramowania open source PrestaShop.

Ostatnia główna wersja systemu, a zatem wspomniana już powyżej PrestaShop 1.7, została wydana jeszcze w 2016 roku. Od tego czasu była ona oczywiście wielokrotnie łatana i usprawniana mniejszymi i większymi poprawkami oraz aktualizacjami. Pod koniec 2021 roku wiadome stało się, że autorzy całego systemu pracują nad jego nową, główną wersją. Wydane rok później PrestaShop 8 – jak sama numeracja wskazuje – wprowadza ze sobą znacznie większe zmiany, w dużym stopniu wpływające tak na funkcjonalność systemu, jak i jego wnętrze. Choć wielu z nich nie zauważysz na pierwszy rzut oka, możesz odczuć je w czasie korzystania z systemu.

1.1. Numeracja – czemu nie PrestaShop 1.8?

Dotychczas każda kolejna wersja systemu PrestaShop opatrywana była czterema cyframi. Wersja 1.7.8.3 oznaczała na przykład, że miało się do czynienia z główną wersją systemu 1.7 udoskonaloną już o ósme wydanie z większymi zmianami, które z kolei zostały załatane trzykrotnie. Teraz schemat jest nieco prostszy. Zamiast stosować niejasną numerację 1.8, autorzy postanowili bardziej wprost zakomunikować użytkownikom, że mają oni do czynienia z systemem w wersji ósmej. Stąd też ta zmiana upraszczająca cały schemat numeracji.

1.2. Bezpieczne korzystanie z PrestaShop 1.7.x

Wprowadzenie wersji PrestaShop 8.0 systemu e-commerce nie oznacza, że twórcy zrezygnują całkowicie ze wsparcia dla jego poprzedniej edycji. Autorzy sami potwierdzili, że oficjalnego wsparcia wersji 1.7 będą udzielali przez około rok od wydania wersji 8. Oznacza to, że co najmniej do października 2023 roku będziesz mógł otrzymywać poprawki i uaktualnienia dla swojego sklepu. Z tym jednak, że musisz pamiętać, że będą one dotyczyć przede wszystkim kwestii związanych z bezpieczeństwem i będą się pojawiały tylko w momencie wykrycia poważnych luk w jego zakresie.

Wraz z zakończeniem oficjalnego wsparcia dla starego sklepu PrestaShop nie będziesz musiał natychmiast aktualizować swojego sklepu. Wciąż będzie on poprawnie funkcjonował i będzie tak stabilny, jak i bezpieczny. Tę ostatnią kwestię będziesz jednak musiał dokładnie monitorować. Gdy bowiem dla wersji 8.0.0 zostaną przygotowane ważne poprawki dotyczące bezpieczeństwa, być może warto będzie przesiąść się na nowy system.

Warto mieć na uwadze, że choć jeszcze starsze wersje PrestaShop zostały już dawno wycofane z obiegu, wciąż wielu właścicieli sklepów internetowych nie zdecydowało się na przejście na wyższą wersję sklepu. W sieci stale można znaleźć sklepy bazujące na wersji 1.6 czy wczesnych iteracjach 1.7. Działają one znakomicie, choć z całą pewnością nie stwarzają już dla ich właścicieli żadnych perspektyw na rozwój funkcjonalności oraz wdrażanie bardziej nowoczesnych rozwiązań. Tak też będzie z najnowszymi edycjami 1.7, które powoli będą znikać i przestawać być wspieranymi przez najnowocześniejsze rozwiązania dodatkowe.

1.3. Dalszy rozwój platformy e commerce

Choć wydanie PrestaShop 8 wyznacza koniec pewnej ery w istnieniu popularnej platformy e-commerce, nie oznacza zaprzestania prac nad jej rozwojem. Twórcy na oficjalnej stronie sami stwierdzili, że stale zamierzają wydawać nowe wersje swojego oprogramowania. Ich plan zakłada publikowanie ich co najmniej co 6-9 miesięcy (to oczywiście przybliżone okienko). Nowa, główna wersja (a zatem w tym momencie PrestaShop 9) ma być wydawana rokrocznie. Wyjątkiem będzie właśnie nadchodzący release – jego wydanie zaplanowane jest za półtora roku. Jednocześnie warto nadmienić, że każda kolejna większa (niekoniecznie główna) poprawka będzie posiadała półroczne wsparcie jeżeli chodzi o łatanie błędów.

Oczywiście wszystkie wyżej wspomniane rzeczy to zaledwie wstępne ustalenia i założenia, które w przyszłości mogą ulec zmianie. Nie należy się więc ich kurczowo trzymać. Faktem jest jednak to, że w nadchodzących latach właścicieli sklepów bazujących na popularnej platformie może czekać znacznie więcej aktualizacji do przeprowadzenia. Jest to jednak zdecydowanie zaleta – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że nie po każdą z wersji koniecznie będzie trzeba sięgać.

2. PrestaShop 8 zmiany i nowe funkcje

Choć PrestaShop 8.0 jest na pewno bardzo istotnym kamieniem milowym dla rozwoju całej tej platformy e-commerce, na pewno nie jest wersją, która wprowadza jakiekolwiek olbrzymie zmiany – przynajmniej jeśli chodzi o sprawy zewnętrzne i zauważalne gołym okiem. Najważniejszą z punktu widzenia programistycznego nowością jest wsparcie dla dwóch nowych wersji PHP PrestaShop (8.0 oraz 8.1), niedostępne w poprzedniej wersji. Co równie istotne, nowa wersja oferuje Symfony (framework napędzający tę platformę) uaktualnione do wersji 4.4. W skrócie oznacza to wsparcie dla wielu funkcjonalności tak jeśli chodzi o tłumaczenie wtyczek, jak i o kod odpowiadający za szatę graficzną sklepu. Do nowości i zmian wprowadzonych w tej wersji oprogramowania PrestaShop zaliczyć można:

  • zlikwidowanie funkcjonalności związanych z pobieraniem kursów dla walut zagranicznych,
  • zmianę techniczną w systemie logowania i rejestracji (może ona mieć wpływ na szablony i wtyczki od twórców zewnętrznych – zmienił się URL to rejestracji),
  • nowy system zarządzania hasłami użytkowników (niewidoczny dla administratora),
  • zmiana domyślnego przewośnika na „Click & Collect” (wcześniej wyświetlał się on jako „0”),
  • Twig zaktualizowano do wersji 3. To system szablonów współpracujący z Symfony – wszystkie funkcje zlikwidowane wraz z nim, a obecne w poprzednich wersjach nie będą już działały,
  • aktualizację biblioteki Bootstrap do wersji 4.4 na niektórych stronach panelu administracyjnego,
  • nowy wygląd katalogu produktowego wraz z dodatkowymi funkcjonalnościami (to wciąż wersja beta).
  • obrazy można zapisać w nowoczesnym formacie WebP, który zapewnia lepszą kompresję niż JPEG i PNG. Ma to znaczący wpływ na szybkość ładowania witryny.
  • optymalizacja SEO, w tym: miejsce na dodatkowy opis kategorii umieszczany na dole strony, który wpływa na pozycję Google.

Pełną listę zmian i nowych funkcji możesz zobaczyć na oficjalnej stronie PrestaShop.

3. PrestaShop 1.7 a PrestaShop 8 – różnice

Patrząc na PrestaShop 8, wielu przeciętnych użytkowników tego systemu e-commerce może nie dostrzec większych różnic. Rzeczywiście, wygląd oraz funkcjonalności zamknięte w panelu administracyjnym platformy nie doczekały się poważnych zmian. Nie musisz więc obawiać się tego, że w nowym wydaniu PrestaShop się nie odnajdziesz, a swoich pracowników będziesz musiał dodatkowo szkolić. PrestaShop 8 nie stanowi rewolucji – można je za to nazwać ewolucją, zwłaszcza pod kątem czysto technicznym. Wiele wskazuje na to, że zmiany nie będą zmuszały właścicieli sklepów opartych na niestandardowych szablonach do ich przerabiania. Jest to jednak kwestia wciąż otwarta i bardzo indywidualna, bo zależna od konkretnego szablonu.

Najwięcej różnic w nowej wersji PrestaShop odczują jednak deweloperzy. Techniczne zmiany są bowiem bardzo rozległe, co może też odbić się na użytkowniku docelowym (właścicielu sklepu). W końcu nadejdzie bowiem moment, w którym wtyczki będą przygotowywane wyłącznie z myślą o silniku sklepu w najnowszej jego wersji. Czym zatem różni się PrestaShop 1.8 od jego poprzedniej wersji? W wielkim skrócie odróżniają je:

  • wersje PHP – nowa wersja systemu wprowadza wsparcie dla PHP w wersjach 8.0 i 8.1. Jednocześnie ustala minimalną kompatybilność na poziomie PHP 7.2.5. Zrywa zatem ze zbyt starymi wersjami tej biblioteki,
  • inne wersje Symfony – z wersji 3.4  twórcy przeszli do wersji 4.4, co właśnie może stwarzać największe zagrożenie dla starszych szablonów sklepu internetowego,
  • wsparcie dla starszych wtyczek, znacznie lepsze w przypadku wersji 1.7 (z oczywistych przyczyn).

Okres przejściowy, a zatem ten, w którym PrestaShop 8 dopiero zostało wydane i nie jest jeszcze upowszechnione, będzie tym, który na pewno będzie działał na korzyść starej wersji systemu. Musisz jednak pamiętać, że kolejne edycje systemu będą aktualizacjami właśnie ósmej jego edycji.

4. Wdrożenie PrestaShop 8.0 – kto powinien zaktualizować swój sklep internetowy?

Korzystanie z najnowszej i oficjalnej wersji PrestaShop to podstawa jeżeli chodzi o sklepy internetowe. Nie inaczej jest w przypadku tej konkretnej wersji. Jeśli więc masz taką możliwość, powinieneś dokonać aktualizacji. Nie musisz jednak się z tym spieszyć. Zmiany w nowej wersji systemu nie są bowiem aż tak znaczące, aby nadawać aktualizacji priorytet. Sama wersja 1.7.x jeszcze długo będzie funkcjonowała w formie w pełni zaktualizowanej. Musisz też mieć na uwadze potencjalne problemy z kompatybilnością. W czasie pierwszych miesięcy, większość dostępnych modułów dodatkowych oraz szablonów, nie będzie oficjalnie wspierać nowej wersji systemu. Czy to oznacza, że nie będą one działały? Nie. Istnieje jednak takie ryzyko, a wsparcie ich producentów nie zawsze będzie dotyczyło najnowszych wersji (wsparcie nowszych wersji zawsze wprowadzane jest z czasem). Oficjalne stanowisko twórców jest takie, że nowa wersja nie ma żadnego wpływu na wtyczki i szablony. Praktyka jednak pokaże w najbliższej przyszłości, czy rzeczywiście tak jest.

Kto jednak powinien zdecydować się na aktualizację PrestaShop i wdrożenie sklepu w najnowszej wersji 8? Przede wszystkim ci, którzy:

  • lubią nowoczesne technologie i chcą testować nowe rozwiązania,
  • większe sklepy, które przenoszą się na platformę i chcą od początku działać na najnowszej jej wersji,
  • potrzebują któregoś z nowych rozwiązań wdrażanych w tej wersji,
  • w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo e-sklepu.

Jeśli planujesz wejść w posiadanie swojego nowego sklepu jak najszybciej, powinieneś raczej pozostać przy starej wersji systemu (ze świadomością, że kiedyś ją zaktualizujesz).

5. Aktualizacja PrestaShop już teraz – czy warto?

Jeśli zastanawiasz się nad aktualizacją starego sklepu PrestaShop, w tym momencie musisz na pewno dokładnie ją przemyśleć. Proces aktualizacji sklepu internetowego może nie jest najbardziej skomplikowany. Z całą pewnością nie może jednak zostać wykonany bez większego przemyślenia. Należy pamiętać, że nie wszystkie elementy PrestaShop 8 są kompatybilne wstecz. Jeśli więc już teraz korzystasz z wtyczek przeznaczonych dla poprzedniej wersji (przykładem takowej może być moduł paczkomatów czy obsługi mniej standardowych metod dostawy), musisz mieć świadomość, że w nowej wersji sklepu mogą one po prostu nie działać. Z uwagi na zmianę wersji PHP, ale też wersji Symfony, w większości przypadków konieczne będzie wdrożenie  zmian ręcznie. To zaś wymaga pomocy specjalisty.

Jeśli nie oczekujesz wszystkich nowych funkcji dostarczanych przez nową wersję (nie jest ich wiele), a z aktualną edycją systemu czujesz się dobrze, być może lepsze dla Ciebie będzie wstrzymanie się. Jeśli jednak wciąż działasz na PrestaShop 1.6, to może być świetny moment, by wziąć się za aktualizację. Zwłaszcza jeśli planujesz rozwój swojej własnej platformy sprzedażowej.

6. Podsumowanie – wdrożenie PrestaShop 8

Wydanie najnowszej wersji systemu e-commerce open source PrestaShop to z całą pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat w całej branży. Nie ulega wątpliwości, że wersja ta zmieni wiele w kontekście mniejszych i średnich sklepów. Przede wszystkim jednak przyciągnie do platformy również gigantów branży handlu internetowego. Musisz jednak pamiętać, że jeśli korzystasz ze starszej wersji sklepu PrestaShop, nie musisz nad wyraz spieszyć się z aktualizacją ale niebawem nadejdzie czas że aktualizacja i konfiguracja sklepu pod nową wersję stanie się konieczna.

Astrabit jest firmą, która z radością podejmie się aktualizacji Twojego sklepu bazującego na starszych wersjach PrestaShop. Zaktualizujemy Twój stary sklep PrestaShop do najnowszej wersji. Jesteśmy też w stanie przygotować dla Ciebie świetnie działający, funkcjonalny i rozbudowany sklep w oparciu o tę platformę e-commerce. Mamy doświadczenie na rynku, które pozwala nam działać wielowymiarowo i realizować nawet najbardziej wymagające i nietypowe projekty. Potrzebujesz realizacji takiego? A może interesuje Cię sklep wyposażony w podstawowe funkcjonalności lub szukasz firmy która wykona migrację sklepu na PrestaShop 8? Skontaktuj się z nami, a z chęcią porozmawiamy o Twoim pomyśle. Niezobowiązująco i bez wywierania na Tobie żadnej presji. Jesteśmy pewni, że przekonamy Cię do siebie nie trikami marketingowymi, a rzeczywiście solidną ofertą, na której po prostu skorzystasz.

4.9 / 5 ( 12 opinii )