Decydując się na zakupy w Internecie klienci w większości kierują się swoją własną wygodą. Nie tylko zresztą nią, ale i niewielką ilością czasu, jaką dysponują na wertowanie półek sklepowych w poszukiwaniu produktów, których potrzebują. Dlatego też większość z nich chce przebrnąć przez cały proces zakupowy szybko, bezpiecznie, a przede wszystkim w sposób, który spełni ich oczekiwania. Pod każdym kątem. Zwracają przy tym uwagę na takie aspekty, jak wybór produktów, dostępność ulubionego sposobu dostawy, ale też – a może przede wszystkim – możliwość zapłacenia w taki sposób, który uznają za najlepszy. Tu właśnie jest Twoja rola. Musisz im bowiem ją zapewnić, wdrażając odpowiednie formy płatności online w sklepie internetowym.
Jakie formy płatności online w tym momencie są podstawą w sprawnie działającym sklepie internetowym? Którą z nich wybrać, by trafić do jak najszerszego grona odbiorców? Czy przesyt może być tu błędem? O tym wszystkim opowiemy w tym artykule.
1. Jakie formy płatności online wprowadzić w sklepie internetowym?
Jako właściciele sklepu internetowego z pewnością chcesz trafić w gusta naszych odbiorców. Rzecz w tym, że tworząc go często kierujesz się własnymi upodobaniami – również w kwestii płatności online. Myślisz, że skoro Ty lubisz płacić szybkim przelewem, każdy też na pewno uznaje tę formę płatności za wygodną. To błąd. Ludzie posiadają różne upodobania, a brak obecności ulubionej formy płatności często całkowicie odwodzi ich od zakupu. Możesz więc oferować kilka sposobów na finalizację zamówienia – jeśli jednak nie będziesz proponował tego oczekiwanego przez konkretnego klienta, możesz po prostu go stracić.
W budowaniu swojej strategii na przyjmowanie płatności powinieneś wychodzić z jednego założenia – większy wybór to większa szansa na trafienie w gusta klienta. Nie ma tutaj więc maksymalnej liczby form płatności online. Im więcej ich jest, tym lepiej. Pamiętaj, że w przypadku większości z nich nie płacisz za samą ich obecność w Twoim sklepie. Opłaty dokonujesz na bazie prowizji od każdej płatności. Dlatego też masz dużą swobodę we wprowadzaniu nowych form płatności we własnym sklepie.
Oczywiście wiele w tym wszystkim zależy od Ciebie i Twoich preferencji – nie musisz chcieć nawiązywać umów z wieloma podmiotami pośredniczącymi w przyjmowaniu płatności. Jedno jest jednak w tym wszystkim pewne – powinieneś wiedzieć, jakie opcje masz do wyboru i jakie zalety mogą towarzyszyć wdrożeniu każdej z nich.
2. Dostępne na rynku formy płatności online w sklepie internetowym
Płatności online w sklepie internetowym możesz przyjmować na wiele różnych sposobów. Wdrażając kolejne systemy, musisz pamiętać, że każdy klient ma swoje własne preferencje i znacznie chętniej sfinalizuje swoje zamówienie, jeśli będzie mógł to zrobić korzystając ze swojego ulubionego sposobu. Choć liczne badania pokazują, że zdecydowana większość ludzi sięga po systemy szybkich płatności online, to wciąż olbrzymim zainteresowaniem cieszy się wysyłka za pobraniem. Daje ona klientowi większy spokój co do tego, czy przedmiot do niego dotrze. Ta forma jest wybierana również często przez osoby starsze, które preferują płatności gotówkowe. Pamiętaj jednak, że im więcej form płatności online wprowadzisz (zwłaszcza tych z udziałem pośredników), tym więcej czasu będzie Cię kosztowało rozliczanie się z operatorami. Jest to jednak cena, którą warto ponieść. Zwłaszcza że w wymierny sposób przekłada się na sprzedaż.
2.1. Szybki przelew online
W Twoim sklepie internetowym nie może zabraknąć najpopularniejszej formy płatności online w Internecie. Szybki przelew (a inaczej – bramka płatności) wymaga od Ciebie podpisania umowy z pośrednikiem takim jak np. Przelewy24 czy PayU, a następnie zintegrowania Twojego sklepu z dostarczanym przez niego oprogramowaniem.
Gdy tylko Twój klient kupi coś w Twoim sklepie i przejdzie do płatności, zostanie przekierowany na stronę pośrednika. Tam wybierze formę płatności, by następnie – w standardowy dla siebie sposób – sfinalizować transakcję. Po zakończeniu całego procesu, zostanie przekierowany na stronę Twojego sklepu – najczęściej tę z podziękowaniem za dokonanie płatności. Wszystkie dotyczące niej dane zostaną przekazane do Twojego sklepu. Status zamówienia zaś zmieni się na “opłacone”.
Szybkie przelewy online są nie tylko wygodne dla klienta i praktyczne dla Ciebie. Pozwalają też, budować zaufanie do Twojego sklepu. Współpraca z popularnym pośrednikiem jest dla wielu osób dowodem na to, że mają do czynienia z godnym zaufania sklepem.
Pamiętaj, że w przypadku większości pośredników, przelewane przy ich udziale pieniądze trafiają najpierw do nich. Dopiero z panelu operatora płatności będziesz mógł zlecić wypłatę na swoje konto. Za każdą transakcję pośrednicy naliczają prowizję – zwykle różną dla każdej z form płatności możliwych do wyboru.
2.2. Płatności w sklepie internetowym – tradycyjny przelew bankowy
Choć wydawałoby się, że od tradycyjnej formy płatności przelewem się odchodzi, tak naprawdę wciąż cieszy się ona olbrzymią popularnością. Ty, jako właściciel sklepu, powinieneś zaakceptować to bez wyjątku, żeby nie stracić części potencjalnych klientów. Dodatkowo, dzięki niej pomijasz pośredników – a w związku z tym zapłata klienta w całości trafia na Twoje konto. Bez prowizji i bez zbędnej papierologii. Klient z kolei będzie w stanie być pewny, że wszystko przebiegnie z najwyższym standardem bezpieczeństwa. W końcu środki przekaże jego własny bank. Bez podawania danych wrażliwych na zewnętrznych stronach.
Przelewy tradycyjne są więc korzystnym rozwiązaniem dla obu stron transakcji. Korzystanie z nich wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami. Te wynikają przede wszystkim z procesu księgowania – środki klienta nie trafią od razu na Twoje konto. W rezultacie, Ty będziesz musiał poczekać z realizacją zamówienia. Sam będziesz też musiał kontrolować, które zamówienia zostały opłacone. Czas zaksięgowania środków, a końcowo zlecenia zamówienia do realizacji jest jednym z kluczowych czynników wpływających satysfakcję klienta z zakupu. Co więcej, jeśli klient nie zapłaci, tak naprawdę zablokuje kupiony przez siebie towar (będzie dla niego zarezerwowany), uniemożliwiając jego sprzedaż innym. To istotna wada w przypadku gdy handlujesz towarem w nie dużych, limitowanych ilościach.
Mimo wszystkich jego wad, tradycyjny przelew bankowy powinien się znaleźć pośród oferowanych przez Ciebie sposobów płatności. Zwłaszcza że nie wymaga skomplikowanych integracji.
2.3. Płatności online w sklepie internetowym – BLIK
W dzisiejszych czasach nowoczesny system płatności mobilnych – rodzimy BLIK to niezaprzeczalny „must have” każdego biznesu online. Prostota w sposobie jego działania to coś, przez co ta forma płatności zdobyła tak dużą popularność. Klient generuje w aplikacji bankowej swojego banku sześciocyfrowy kod, a następnie wprowadza go w miejscu docelowym na Twoim sklepie internetowym lub na stronie operatora płatności. Ostatnim krokiem jest zaakceptowanie transakcji na telefonie po stronie klienta. Opłata za zamówienie pojawi się u Ciebie błyskawicznie.
Istnieją dwa sposoby na wprowadzenie u siebie obsługi BLIK-a:
- Możesz wdrożyć specjalną wtyczkę, która pozwoli wpisać kod bezpośrednio na stronie transakcyjnej Twojego sklepu.
- Możesz też po prostu ograniczyć się do korzystania z pośrednika szybkich przelewów online. Ci często oferują BLIK pośród wielu swoich rodzajów płatności. Co więcej, zawsze możesz zaproponować go jako osobną formę płatności na etapie finalizacji zamówienia. Finalnie będzie przekierowywał do strony pośrednika, ale optymalizujesz w ten sposób etap płatności dla swojego klienta.
2.4. Karta płatnicza
Płatności online w sklepie internetowym przy użyciu karty płatniczej są niesamowicie popularne. Choć sięga się po nie częściej przy zakupach stacjonarnych, w Internecie uznawane są za zdecydowanie najbezpieczniejsze. Wynika to z wielu poziomów zabezpieczeń. Ta forma płatności jest wygodna również wtedy gdy klient płaci zagraniczną kartą. Aktualnie klienci chętniej sięgają jednak po inne, mniej wymagające względem podawania danych osobowych formy płatności. W przypadku kart trzeba bowiem podać imię i nazwisko, numer karty, datę jej ważności oraz specjalny kod znajdujący się na jej tylnej części.
Plusem karty płatniczej jest to, że klient może powiązać ją ze swoim kontem w sklepie internetowym, po czym sięgać po nią szybciej – bez potrzeby ponownego wpisywania dotyczących jej danych.
Usługę płatności kartą możesz wprowadzić bezpośrednio lub przy korzystaniu z usług pośredników. W tym drugim przypadku za każdą transakcję będziesz płacił znacznie większą prowizję.
2.5. Płatność za pobraniem
W dobie płatności elektronicznych, ludzie bardzo chętnie sięgają mimo wszystko po usługę płatności za pobraniem. Robią to z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, często nie ufają sklepom internetowym i chcą zobaczyć przedmiot, zanim za niego zapłacą (choć same płatności za pobraniem tego nie umożliwiają). Ta sytuacja często dotyczy pierwszego zamówienia w danym sklepie. Klienci chcą po prostu upewnić się, że otrzymają towar na czas – zanim dokonają za niego opłaty. Po drugie zaś, chcą zapłacić gotówką, a nie w sposób elektroniczny. Płatności pobraniowe są zazwyczaj nieco droższe. Wynika to przede wszystkim z faktu pobierania dodatkowej opłaty przez kuriera za ten typ przesyłki. Dodatkowo, Ty jako właściciel sklepu powinieneś amortyzować ewentualny brak odebrania produktu (przy poniesionych kosztach jego wysyłki). Klienci jednak zazwyczaj są świadomi dodatkowych kosztów i nadal po nie sięgają.
2.6. Portfel elektroniczny
Portfele elektroniczne nabierają na popularności. Słyną z najwyższego poziomu zabezpieczeń oraz pełnej anonimowości. Klient musi posiadać w nich konto, a następnie albo je doładować, albo też sparować z własną kartą kredytową. Co istotne, portfele elektroniczne działają międzynarodowo. Mogą być świetną opcją, jeśli swoje produkty sprzedajesz również poza granicami Polski. PayPal na przykład automatycznie konwertuje waluty, Tobie przekazując środki w złotówkach, a klientowi pozwalając płacić w jego własnej walucie. Pamiętajmy jednak, że dostawcy portfeli elektronicznych sami pobierają też opłatę prowizyjną (ale też stałą, niezależną od wartości transakcji). O ile więc portfele tego typu są świetne z punktu widzenia klienta, dla Ciebie mogą okazać się nieco bardziej kosztowne.
Integrując portfel elektroniczny z własnym sklepem, będziesz potrzebował specjalnej integracji. Nasza firma jest w stanie wykonać ją za Ciebie, dając Ci pełną swobodę nad tą formą płatności.
2.7. Płatności odroczone
Formą płatności, która ostatnimi czasy zdecydowanie najszybciej nabiera na popularności są tak zwane płatności odroczone, takie jak np. PayPo. Co ciekawe, są one korzystne zarówno dla Ciebie, jak i Twoich klientów. Ci ostatni mogą zapłacić za kupowany przedmiot później (w ciągu kilkudziesięciu dni – zależnie od systemu). Ty zaś otrzymasz za niego opłatę natychmiast, mogąc od razu przejść do realizacji zamówienia.
Jeżeli chodzi o rozliczenia, cały proces spłacania “kredytu” rozwiązywany jest na linii klient – pośrednik płatności odroczonych. Dzięki temu Ty nie musisz martwić się niczym – poza oczywiście obsługą zamówienia złożonego w Twoim sklepie.
3. Systemy szybkich płatności online do sklepu – który wybrać?
Posiadanie systemu szybkich płatności internetowych pośród oferowanych przez siebie form płatności jest czymś, czego po prostu nie możesz odpuścić. Klienci oczekują obecności przynajmniej jednego z nich – najlepiej takiego, którego już znają, kojarzą i któremu ufają. Systemy szybkich płatności pozwalają na dokonywanie transakcji błyskawicznie, bezpiecznie – przy użyciu swojego własnego banku, ale też karty czy BLIK-a. Zadbaj więc o nawiązanie współpracy i wdrożenie jednego z nich.
Wybierając pośrednika, z którym dogadasz się w sprawie współpracy, koniecznie zwracaj uwagę nie tylko na zapewniane przez niego metody płatności. Patrz też na koszty oraz prowizje. Pamiętaj też o sposobie otrzymywania od niego środków, które za jego pośrednictwem będą Ci przekazywać klienci. Wybierz opcję korzystną nie tylko dla nich, ale i dla Ciebie.
3.1. PayU
PayU jest jednym z tych pośredników, którzy w Polsce cieszą się zdecydowanie największą popularnością, ale i zaufaniem. Wynikają one z faktu, że z jego usług korzysta powiązana z nim platforma Allegro. Po nią zaś sięgają miliony klientów branży e-commerce. Usługodawca ten jest jednym z najstarszych w naszym kraju. Proponuje też bardzo dobre warunki współpracy.
Wśród metod płatności oferowanych przez PayU znajdują się między innymi wszystkie mniej i bardziej popularne banki i karty płatnicze, system BLIK, ale też PayPal (pamiętaj tutaj o dodatkowej prowizji do samego PayPala – warto wdrożyć go w osobnej modyfikacji). PayU pozwala też wprowadzić system płatności ratalnych.
Pośrednik pobiera 2,3% prowizji za każdy szybki transfer. Wypłata środków, które gromadzą się na jego koncie odbywa się natychmiast i jest w pełni darmowa. Co ważne, dla większych sklepów internetowych firma jest w stanie przygotować indywidualną i znacznie atrakcyjniejszą ofertę.
3.2. Przelewy24
Kolejnym zaufanym pośrednikiem na polskim rynku e-commerce są Przelewy24. W ich przypadku wielkim plusem jest jego rozpoznawalność oraz ogromna liczba obsługiwanych metod płatności. Począwszy od przelewów bankowych za pomocą większości istniejących w Polsce banków, przez płatności kartami płatniczymi czy PayPalem, aż po możliwość skorzystania z systemu BLIK czy płatności ratalnych. Przelewy24 dają klientowi dużą swobodę wyboru. Tobie zaś zapewniają jedną z najniższych prowizji dostępnych na rynku.
W przypadku tego pośrednika, nie zapłacisz nic za aktywację własnego konta. Darmowa będzie też pierwsza wypłata dokonana danego dnia. Prowizja za szybkie transfery wynosi 1,29% +30gr w większości przypadków (0% prowizji za PayPal, ale i raty online, co jest dość dużym plusem). Przelewy24 dbają o to, by stale oferować nowe metody płatności i odpowiadać na aktualne potrzeby rynku.
3.3. Dotpay
Dotpay na polskim rynku istnieje od 2000 roku i choć aktualnie nadal działa pod własną marką, w 2019 roku stał się częścią grupy Przelewy24. Może być alternatywą właśnie dla niego. Proponuje taką samą paletę obsługiwanych metod płatności i rządzi się takimi samymi zasadami jeżeli chodzi o wypłacanie środków na konto bankowe oraz pobieranie prowizji. Nie wymaga jednak prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu umowę z nim możesz podpisać na długo przed tym gdy uruchomisz swój sklep. To z kolei umożliwi Ci szybsze przetestowanie udostępnianych przez niego form płatności i zadbanie o poprawność wdrożenia.
Dotpay cieszy się dużym zaufaniem na naszym rynku. Zasłynął oferowaniem możliwości płacenia SMS-ami za usługi – do dziś ją oferuje w swojej bogatej palecie udostępnianych metod płatności.
Dotpay pobiera opłatę aktywacyjną w wysokości 10 złotych.
4. Płatności online w sklepie internetowym – podsumowanie
Nie ulega wątpliwości fakt, że oferowanie we własnym sklepie dużej swobody w wyborze formy płatności online pozytywnie wpływa na doświadczenie zakupowe klientów, a także zmniejsza współczynnik porzuconych koszyków. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak zwiększyć sprzedaż we własnym sklepie bez większego wysiłku, ale jednocześnie sprawić, by Twoi klienci byli bardziej usatysfakcjonowani z zaprojektowanego przez Ciebie procesu zakupowego, koniecznie zadbaj o odpowiednią ich ilość.
Jeżeli nie posiadasz jeszcze własnego sklepu lub nie jesteś w stanie samodzielnie wdrożyć nowych form płatności w tym już posiadanym, napisz do nas. Posiadamy w tym olbrzymie doświadczenie i jesteśmy w stanie nie tylko wdrożyć dowolną formę płatności. Możemy też zaprezentować ją w sposób atrakcyjny w koszyku Twojego sklepu internetowego. Tak, aby klienci mogli wygodnie z niej korzystać.