Właściciele sklepów internetowych opartych na platformie Prestashop PHP niemal zawsze pozostawiają w jego domyślnej, narzuconej przez konkretny serwer wersji. Tymczasem jednak większość firm hostingowych pozwala samodzielnie zmienić wersję PHP, z jakiej aktualnie korzysta się w obrębie danej domeny. Dlaczego jednak tak ważny jest wybór odpowiedniej jego wersji? Jaki może on mieć wpływ na działanie sklepu internetowego? Jak wreszcie wybrać taką wersję PHP, która spełni Twoje oczekiwania? Odpowiedzi na te wszystkie pytania szukaj poniżej.

1. Dlaczego wybór wersji Prestashop PHP jest tak istotny?

PHP to język programowania, który stale ulega udoskonalaniu i jest rozwijany. Podobnie zresztą, jak oprogramowanie, które powstaje przy jego wykorzystaniu. Jednym z jego przykładów jest oczywiście PrestaShop, która korzysta z bazy danych oraz właśnie z PHP. O ile wersję bazy danych zazwyczaj determinuje sam hostingodawca, zmiana wersji PHP jest jak najbardziej możliwa. W czym jednak pomóc może wybór innej, a zwykle tej nowszej? Przede wszystkim w:

  • uzyskiwaniu pomocy ze strony twórców – ci nie pomagają zwykle radzić sobie z problemami pojawiającymi się w starszych wersjach,
  • dbaniu o bezpieczeństwo – nowa wersja PHP to również wszystkie aktualne poprawki bezpieczeństwa,
  • znacznie szybsze ładowanie sklepu internetowego, wynikające z zastosowania nowocześniejszych technologii. Szacuje się, że sam przeskok z wersji PHP 8.0 do 8.1 jest w stanie zapewnić wzrost szybkości działania sklepu internetowego nawet o 40%,
  • dostęp do nowych funkcjonalności, które mogą być wykorzystywane przez nowoczesne wtyczki,
  • pozbycie się problemów – nowa wersja pozwala wyeliminować błędy PrestaShop które może wyświetlać.

Oczywiście warto pamiętać, że dla danej wersji PrestaShop nie wszystkie dostępne na serwerze wersje PHP będą odpowiednie. Dokonując wyboru wersji PHP musisz więc zwrócić dużą uwagę na to, która z nich jest wspierana przez system sklepu.

2. PrestaShop – jakie wersje PHP są wspierane przez platformę?

Każda wersja sklepu internetowego PrestaShop oferuje wsparcie dla innych wersji PHP. Zasada jest prosta – im nowszy jest system sklepu internetowego, tym świeższe wersje PHP wspiera. Zawsze jednak mamy do czynienia z pewnego rodzaju „widełkami”, w zakresie których możemy się poruszać. Wygląda to następująco:

  • PrestaShop 1.6 jest kompatybilne z PHP w wersjach od 5.2 do 7.1. Ta wersja systemu została wydana w 2014 roku i była jedną z tych najbardziej drastycznych, bo kompletnie zmieniających wszystko to, co znane było z wersji 1.5.
  • PrestaShop 1.7 oferuje kompatybilność z PHP w wersjach od 5.4 do 7.4. Pierwsza jej stabilna wersja pojawiła się w listopadzie 2016 roku i do niedawna była tą najnowszą. Najczęściej używało (i używa) się ją w towarzystwie PHP w wersjach 7.x.
  • PrestaShop 8 wspiera PHP w wersjach od 7.2.5 do 8.1. Ta wersja systemu została oficjalnie wydana w listopadzie 2022 roku. Funkcjonuje jako projekt open source i z pewnością zachęca do korzystania z najbardziej aktualnej wersji PHP.

Pamiętaj: chęć skorzystania z najnowszej wersji PHP będzie wymagała aktualizacji sklepu PrestaShop – najlepiej do jego aktualnej wersji. Astrabit chętnie wykona ją za Ciebie, dbając o to, by wszystko przebiegło po Twojej myśli. Dowiedz się więcej o naszej ofercie na aktualizację PrestaShop – tutaj.

3. Jaka wersja PHP będzie najlepsza dla Ciebie?

Ciężko jest jednoznacznie określić, która konkretna wersja PHP będzie najlepsza dla Twojego sklepu internetowego. Nie ulega wątpliwości, że zawsze powinieneś celować w tę najwyższą – zarówno jeśli chodzi o możliwości Twojego serwera, jak i (koniecznie) wsparcie oferowane przez Twoją wersję systemu PrestaShop. Zawsze jednak musisz pamiętać, że po zmianie wersji PHP niektóre moduły mogą zacząć sprawiać pewne problemy. Po takiej zmianie zawsze warto dokładnie przetestować to, czy sklep funkcjonuje zgodnie z oczekiwaniami. Przełączenie wersji PHP nie powoduje trwałych uszkodzeń w funkcjonowaniu sklepu. Możesz ją przeprowadzić w nocy i sprawdzić, czy sprawia problemy. Jeśli tak będzie, bez problemu będziesz w stanie wrócić do starszej wersji PHP.

Jeśli dopiero uruchamiasz strony własnego sklepu, wybierz PrestaShop w jego najbardziej aktualnej wersji. W ten sposób będziesz w stanie korzystać również z najnowszej wersji PHP oraz wszystkich korzyści, jakie towarzyszą jej wykorzystaniu. W oknie instalacji PrestaShop wyświetlają się istotne rzeczy właśnie na temat PHP – koniecznie więc zwróć na nie uwagę.

4. Podsumowanie

Wybrana przez Ciebie wersja PHP może mieć bardzo duży wpływ na funkcjonowanie Twojego sklepu internetowego. Przełączenie wersji PHP jest z kolei wstanie przynieść Ci dużo dobrego. Z tym jednak, że korzystanie z najnowszych wersji PHP może Cię zmuszać do aktualizacji aplikacji PrestaShop.

Astrabit jest w stanie wykonać tę aktualizację za Ciebie, a także zadbać o poprawny jej przebieg. Posiadamy olbrzymie doświadczenie w branży e-commerce i jesteśmy świetnym wyborem nie tylko dla osób chcących ulepszyć czy przyspieszyć dany sklep, ale i po prostu wejść w jego posiadanie. Zainteresowany naszą ofertą? Koniecznie wyciągnij do nas rękę i skontaktuj się z nami. Nie każemy Ci jednak wierzyć nam na słowo – nasze case studies pokażą Ci, jak wyglądały nasze prace nad sklepami wybranych klientów, a dział z funkcjonalnościami nakreśli Ci, czego będziesz mógł oczekiwać po stworzonym przez nas sklepie.

4.6 / 5 ( 10 opinii )