Naturalnym zachowaniem każdej firmy działającej na rynku e-commerce jest dążenie ku rozwojowi. Często przybiera on różną formę. Jedni sprzedawcy stale dążą do zwiększania własnego asortymentu, inni rozpoczynają swoją działalność na platformach marketplace. Większość jednak postanawia otwierać swoje kolejne sklepy i rozbudowywać portfolio marek, które posiada. Świetnym wyborem dla tych ostatnich właścicieli firm jest moduł multistore, znacząco podnoszący komfort zarządzania kilkoma sklepami internetowym jednocześnie. Ale czym on tak właściwie jest? Jakie są jego zalety i co umożliwia? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się na ten temat trochę więcej.

1. Czym tak właściwie jest multistore?

Multistore to określenie modułu stosowanego w systemach e-commerce, pozwalającego na tworzenie wielu różnych sklepów internetowych w obrębie tego samego środowiska. Moduł tego typu pozwala na swobodne przełączanie się pomiędzy tymi sklepami, ale też bardzo elastyczne podejście do powiązań między nimi. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakiej platformie e-commerce ma się z nim do czynienia. Tą najpopularniejszą, która posiada go w standardzie, jest oczywiście PrestaShop. Główne funkcje modułu zakładają oczywiście, że każdy sklep internetowy będzie „osobnym bytem”, a wszelkie połączenia będą niewidoczne dla klienta docelowego. Oznacza to, że szata graficzna oferowana w sklepie głównym będzie inna od tej zaprezentowanej w pozostałych sklepach – podobnie, jak wszystko inne. Prowadzenie sklepu multistore z samych jego założeń ma być wygodniejsze i bardziej intuicyjne niż prowadzenie wybranych sklepów z osobna. Na module zyska też jakość obsługi klienta oraz szybkość realizacji zamówienia.

Na temat multistore warto wiedzieć, że:

  • nie wymaga wielu kont hostingowych – wszystkie sklepy mogą istnieć na tym samym koncie, co prowadzi do dużych oszczędności. Musisz jednak pamiętać, że im więcej sklepów posiadasz, tym bardziej dociążony jest serwer – dlatego czasem warto mimo wszystko zainwestować w kilka kont hostingowych,
  • pozwala zarządzać uprawnieniami pracowniczymi – jeden pracownik może zarządzać wszystkimi sklepami, ale też tylko tymi wybranymi. Pozwala to zadbać o jakość obsługi klienta, szybkość realizacji zamówienia i ostateczne zadowolenie nabywcy z otrzymanego produktu,
  • wymaga stosowania jedynie jednego panelu administracyjnego – konieczne jest tylko zalogowanie się na sklepie głównym.

Oczywiście wiele możliwości modułu multistore zależy od tego, w ramach jakiej platformy został opracowany. Aktualnie najpotężniejszą z możliwych, oferującą wsparcie właśnie dla niego, jest PrestaShop.

2. Co umożliwia dobrze przygotowany moduł multistore?

Multistore stanowi świetne udogodnienie dla administratora sklepu, do którego obowiązków do tej pory należało dbanie o wiele sklepów jednocześnie. Moduł w idealnej jego wersji pozwala:

  • dbać o stany magazynowe firmy – prowadząc kilka sklepów jednocześnie, zazwyczaj masz jeden magazyn dla nich (nawet jeśli wspierasz wielomagazynowość, produkty te są często „wymieszane”). Dzięki multistore możesz dbać o to, by ich stany były zawsze aktualne. Moduł synchronizacji stanów magazynowych pozwoli Ci aktualizować je po każdej sprzedaży w dowolnym sklepie. Możesz też ustawić, by synchronizacja pobrała dane o określonej godzinie czy w danym momencie,
  • zarządzać tymi samymi produktami w wielu sklepach – tak wystawianie produktów, jak i ich edycja może odbywać się w kilku sklepach jednocześnie. Podobnie ma się sprawa jeśli chodzi o ustalanie cen produktów czy ich poszczególnych parametrów
  • ustalać różny asortyment dla poszczególnych sklepów – jeśli Twoje różne sklepy posiadają asortyment tematyczny lub mają oferować tylko wybrane produkty z Twojej oferty, możesz to ustalić,
  • agregować wszystkie zamówienia – dzięki temu wszystkie będą dostępne w jednym miejscu – to znacząco poprawi jakość obsługi klienta, pozwalając na znalezienie jego zamówienia niezależnie od sklepu, w którym go dokonał,
  • zorganizować wspólny system fakturowania – to opcja, dzięki której faktury wystawia się z tego samego miejsca, a dzięki temu ma się je pod kontrolą. Porządek w dokumentach to podstawa sprawnie działającego przedsiębiorstwa handlowego,
  • ustalać te same moduły płatności i opcje dostawy – zazwyczaj korzystasz z tych samych pośredników tak jeżeli chodzi o płatności, jak i dostawę. Dzięki możliwości zarządzania tym w jednym miejscu, jesteś w stanie obsługiwać te dwie rzeczy szybko i wygodnie.  Będziesz też mógł oferować wybrane opcje dostawy tylko dla wybranych przez siebie sklepów,
  • dopasowywać szablony graficzne do każdego sklepu z osobna – konfiguracja sklepu pozwoli zbudować nie wiele sklepów na tym samym szablonie, ale zupełnie różne sklepy, których klient nie będzie w stanie połączyć ze sobą. Przynajmniej przy pierwszym spojrzeniu na nie.

Konfigurowanie sklepu

Dzięki modułowi multistore również konfiguracja sklepu będzie łatwiejsza. Szybko ustalisz podstawowe parametry każdego z nich, a także będziesz zarządzał ich asortymentem, cenami, obsługą klienta. Dzięki temu szybkość realizacji zamówień będzie nienaganna. Bez konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników celem poradzenia sobie ze wzrastającym zainteresowaniem. Domena sklepu dobrze funkcjonującego to jakość obsługi klienta – na każdym etapie współpracy z nim.

3. Grupy sklepów w multistore

Moduł multistore powstał nie tylko z myślą o właścicielach dwóch lub trzech sklepów, ale i tych, którzy posiadają ich kilkanaście lub kilkadziesiąt. Jedną z jego podstawowych funkcjonalności jest możliwość grupowania sklepów, a zatem swoistego przyporządkowywania ich do stworzonych przez siebie kategorii. Służy ona kilku rzeczom. Po pierwsze bowiem, pozwala na lepszą organizację zarządzania. Choć bowiem konfiguracja sklepu w większości odbywa się w ustawieniach sklepu głównego, każdy trzeba też odpowiednio ustawić z osobna. Po drugie zaś, pozwala na tworzenie grup z elementami wspólnymi. Sklepy z określonej grupy mogą dzielić ze sobą asortyment, bazę zamówień czy klientów lub też dostępne formy płatności, wysyłki i… praktycznie wszystko inne. Inne sklepy, które posiadasz możesz chcieć zorganizować w nieco inny sposób.

Odpowiednio dobrane i skonfigurowane grupy sklepów są podstawą sprawnego zarządzania. Zwłaszcza że późniejsza konfiguracja sklepu, synchronizacja produktów i dbanie o jakość obsługi klienta odbywa się w oparciu o nie. Właśnie dlatego bardzo istotne jest to, by grupy te przemyśleć już na etapie planowania otwierania kolejnych sklepów. To znacząco usprawni zarządzanie nimi, ale też pozwoli Ci uniknąć późniejszych komplikacji i konieczności reorganizacji sklepów. Oczywiście moduł multistore można wdrożyć nawet w istniejącą już sieć sklepów (która jeszcze z niego nie korzysta). Znacznie bardziej opłacalne jest jednak posiadanie go od początku – wtedy też synchronizacja zamówień, produktów, ale i synchronizacja stanów magazynowych oraz wszystkiego innego przebiega na bieżąco. Szybko, sprawnie i bez zbędnych problemów.

4. Zalety wykorzystania multistore we własnej firmie e-commerce

Moduł multistore nie bez powodu cieszy się aktualnie tak olbrzymim zainteresowaniem ze strony właścicieli firm, którzy posiadają wiele sklepów internetowych. Wynika ono z wszystkich towarzyszących mu zalet. Każdy sklep dzięki multistore może być rozwijany bez zbędnych przeszkód. Może też być znacznie bardziej rentowny. Jakie są zatem największe zalety modułu multistore? Poniżej wypisujemy te, o których zdecydowanie warto wiedzieć.

  • Moduł oszczędza czas i pieniądze. Dzięki niemu można poświęcać znacznie mniej czasu na obsługę zamówień i szeroko pojęte zarządzanie każdym sklepem z osobna. Czas ten można poświęcić na przykład na dbanie o jakość zapakowania przesyłki czy chociażby na dalszy rozwój firmy. Zwłaszcza że moduł oszczędza też pieniądze.
  • Pozwala lepiej zadbać o jakość obsługi klienta. Klienci będą bardziej zadowoleni z szybciej otrzymanego produktu. Mając wszystko w jednym miejscu, łatwiej zadbasz też o atrakcyjność oferty na każdym ze swoich sklepów. Na przykład szybko zmieniając ceny w obrębie każdego z nich.
  • Dzięki niemu można uniknąć konieczności zatrudnienia dodatkowych pracowników. Jeden panel administracyjny do wszystkich sklepów to znacznie mniej pracy. Twoi pracownicy będą operowali na sklepie głównym, zmiany wprowadzając automatycznie na wszystkich Twoich pozostałych sklepach.
  • Znacznie ułatwia zarządzanie sprzedawanymi produktami. Koniec z koniecznością ręcznego poprawiania stanów magazynowych produktów, które sprzedały się w jednym miejscu. Koniec też z wystawianiem produktów na łamach każdego sklepu z osobna. Multistore robi to automatycznie – dokładnie tak, jak chcesz.
  • Daje znacznie większe możliwości rozwojowe. Moduł wspiera rozwój obsługi wielokanałowej sprzedaży i zachęca do otwierania kolejnych sklepów. Dzięki niemu nie jest to trudne, a każdy nowy sklep internetowy nie dokłada mnóstwa obowiązków. Stanowi właśnie dodatkowy kanał sprzedaży – niewpływający na szybkość realizacji zamówień, ale też na jakość obsługi klienta w już istniejących sklepach.

5. Podsumowanie

Multistore stanowi świetne rozwiązanie dla wszystkich firm, które posiadają pod swoimi skrzydłami wiele różnych sklepów internetowych, ale chcą zarządzać nimi w sposób łatwy, spójny, a przede wszystkim w oparciu o jeden system, magazyn oraz asortyment. Korzyści płynących z jego wykorzystania jest bardzo wiele, a płynących z niego oszczędności – równie dużo. Tworząc swój nowy sklep z myślą o jego rozwoju, warto mieć z tyłu głowy, że taki moduł może się kiedyś przydać. Czy to do dbania o jakość obsługi klienta, czy też do zwiększenia szybkości realizacji zamówienia, zarządzania cenami produktów i wszystkim innym, co jest istotne przy codziennym funkcjonowaniu sklepu.

Astrabit każdy swój sklep wyposaża w opcję multistore. Jeśli więc zdecydujesz się na pochodzący od nas sklep, będziesz posiadał ją w pakiecie. Niezależnie od tego, czy od razu będziesz chciał z niej korzystać, czy wolałbyś mieć ją w zanadrzu, na wypadek gwałtownego rozrostu swojej firmy. Multistore wszystkie sklepy pozwoli Ci uaktualniać i zmieniać w tym samym momencie – otworzy Ci tym samym furtkę do dalszego rozrostu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami. Przejrzyj też nasze case studies, a przekonasz się, na czym polega współpraca z nami i jakie są jej ostateczne efekty.

5 / 5 ( 6 opinii )