Rynek kwiatowy jest jednym z tych, które nie przesyciły jeszcze branży e-commerce. Z uwagi na to łatwo w nim o świeżość pomysłów i rozwiązania, które ciężko jest znaleźć gdziekolwiek w już istniejących sklepach. Z tym większą przyjemnością weszliśmy we współpracę z kwiaciarnią internetową Flowerstory. W tym case study zajmiemy się jej przypadkiem, zupełnie przy okazji obrazując to, jak założyć sklep internetowy z kwiatami.

Problem – jak założyć sklep internetowy z kwiatami?

Podchodząc do współpracy z firmą Flowerstory wiedzieliśmy, że stworzenie kwiaciarni internetowej samo w sobie może być sporym wyzwaniem. Przede wszystkim z uwagi na brak wielkiej konkurencji w tej branży, który przyczynia się do tego, że ciężko jest przewidzieć sprawdzające się w jej obrębie rozwiązania i funkcjonalności. Choć z drugiej strony mogliśmy dzięki temu łatwiej opracować takie, które wyróżnią sklep naszego klienta, nie mieliśmy wielu punktów odniesienia.

Problemem, który zawsze towarzyszy kwiatom związany jest również z tym, że każdy produkt może być tutaj inny i spersonalizowany. Nie ma w końcu dwóch tych samych bukietów, a i oczekiwania klientów względem personalizacji tych kupowanych przez nich mogą być (niebezpodstawnie) dość wysokie. Postaranie się o sprostanie im było zresztą jednym z oczekiwań również naszego klienta.

Wyzwaniem już od początku okazała się też być szata graficzna. Choć bowiem pod tym względem mogliśmy sobie pozwolić na pewną dowolność, w branży tej nie ma dominujących kolorów, które powinny być używane zawsze. Wszak kwiaty są również różnokolorowe.

Wreszcie dochodzimy do pogodzenia doświadczeń zakupowych klienta z możliwościami po stronie właściciela sklepu. Wiedząc, jak założyć sklep internetowy z kwiatami musieliśmy też mieć świadomość, że nie tylko klient musi czuć się w nim swobodnie i móc personalizować swoje wybory. Również właściciel czy pracownik kwiaciarni musi mieć możliwość odczytywania tych personalizacji i odpowiedniego ustosunkowywania się do nich. To wszystko musiało mieć odbicie w naszym systemie.

Nasze rozwiązanie – bogactwo funkcjonalności i indywidualny charakter

Współpracując z firmą Flowerstory rozpoczęliśmy, dość standardowo, od ustalenia planu naszego działania. Musieliśmy poznać cele i dążenia naszego klienta, ale i jego własną wizję sklepu internetowego. Oczywiście w trakcie rozmów przedstawiliśmy również nasze pomysły i staraliśmy się wpaść na konkretne funkcjonalności, które finalnie miały być wdrożone w obręb tego właśnie sklepu. Łącząc nasze doświadczenie na rynku e-commerce ze znajomością branży naszego klienta wypracowaliśmy schemat dalszego działania. Oczywiście nie zamknęliśmy się przy tym na dalszy kontakt z klientem. Utrzymywaliśmy go na każdym z dalszych etapów współpracy, chcąc stworzyć sklep doskonale dopasowany do jego potrzeb. Pod każdym możliwym względem.

Tuż po rozmowach wstępnych nasz dedykowany zespół grafików zaczął przygotowywać motyw graficzny sklepu internetowego. Pomysłów tutaj nie zabrakło, a nasz klient miał aktywny wpływ na jego ostateczny kształt, kolorystykę i wszystko to, co ma wpływ na identyfikację wizualną sklepu.

Już w czasie tworzenia oprawy graficznej, nasi programiści zaczęli przygotowywać szkielet sklepu internetowego i opracowywać pierwsze jego funkcjonalności. Ważnym elementem prac nad nimi było ich testowanie “na żywo”, a zatem przy symulowanych zakupach. Oczywiście na formę każdej z funkcjonalności wpływ miał sam klient, a oprócz standardowych dla e-sklepów rozwiązań przygotowaliśmy i takie unikalne właśnie dla jego platformy. O kilku z nich mówimy więcej poniżej.

Sklep internetowy Flowerstory oparliśmy na najpotężniejszej na rynku platformie PrestaShop. Dzięki jej elastyczności byliśmy w stanie idealnie dostosować go do potrzeb naszego klienta. Dobry szkielet to dla sklepu bezpieczeństwo, optymalizacja działania, a przede wszystkim otwartość na wdrażanie nowych funkcjonalności. Również po oddaniu sklepu w ręce klienta.

Indywidualna szata graficzna

Podstawą każdego sklepu internetowego jest jego motyw graficzny. Sklep musi wyróżniać się na tle innych, a przede wszystkim stwarzać atmosferę sprzyjającą zakupom w jego obrębie. Jak założyć sklep internetowy z kwiatami, który będzie sam w sobie generował sprzedaż? Przede wszystkim właśnie poprzez opracowanie odpowiedniej szaty graficznej. W ramach współpracy z Flowerstory postawiliśmy na subtelny wygląd i pastelową kolorystykę, która nie rzucała się w oczy. Cel był jeden: stworzyć czytelny i piękny w swojej prostocie design, który nie będzie odciągał uwagi od tego, co najważniejsze. Od kwiatów.

Już na stronie głównej widać jest gustowny układ, z prezentacją najpiękniejszych bukietowych inspiracji w sliderze na górze, ale i z przedstawieniem pełnej oferty w dalszych jej sekcjach. Sporo czasu poświęciliśmy również na opracowanie karty konkretnego produktu, w której postawiliśmy przede wszystkim na świetną ekspozycję zdjęcia produktu. Wszystko utrzymaliśmy w stonowanych barwach, ale i z zachowaniem dużego poziomu czytelności.

Design sklepu internetowego Flowerstory opracowaliśmy zgodnie z zasadami pełnej responsywności. Dzięki temu sklep ten działa wyśmienicie tak na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych. Treść dynamicznie dostosowuje się do wielkości okna przeglądarki (i ekranu użytkownika). Dzięki temu sklep wygląda świetnie – niezależnie od tego, gdzie jest wyświetlany. Wszędzie klient ma możliwość tak jego przeglądania, jak i realizacji każdej ze swoich transakcji.

Mega menu

Jednym z etapów naszych prac nad sklepem było również mega menu. Stworzyliśmy je z myślą o ułatwieniu klientom nawigowania się po sklepie, ale i umożliwieniu naszemu klientowi eksponowania w jego obrębie najpopularniejszych produktów. Tych popularnych lub tych, które po prostu chce sprzedać. Mega menu zaprojektowaliśmy w taki sposób, by działało bardzo płynnie, a przede wszystkim było elastyczne względem konfiguracji. Klient sam decyduje tutaj, co w nim zawrzeć i w jakiej kolejności to ułożyć, by wyglądało najlepiej. Nad każdym elementem ma kontrolę  poziomu panelu administracyjnego swojego sklepu.

Mega menu, które opracowaliśmy dla Flowerstory nadało sklepowi klienta charakteru i nutki nowoczesności. Przy okazji znacząco skróciło ścieżkę zakupową dla klienta, przyczyniając się tym samym do znacznie większej sprzedaży. Zwłaszcza w towarzystwie innych elementów mających spory wpływ na takową.

Warto wiedzieć: wspomnianą przy okazji opisywania motywu graficznego responsywność zawarliśmy również w mega menu. Na telefonach mobilnych to przybiera inną postać – jego otwarcie  powoduje płynne przesunięcie się w lewo całej strony. Menu zaś zachowuje wszystkie opcje, ale też zachowuje się świetnie. Reaguje na dotyk i gesty użytkownika, co wpływa na tak zwane usability.

Zaawansowany interaktywny konfigurator

Ważną dla naszego klienta funkcjonalnością jego sklepu internetowego była od początku możliwość dawania klientom możliwości personalizacji zamawianych przez nich bukietów. To właśnie w odpowiedzi na potrzebę jej posiadania opracowaliśmy rozbudowany konfigurator, dzięki któremu klient sam jest w stanie wybrać określone przez Flowerstory opcje personalizacyjne. To między innymi kolor róż, ich ilość oraz długość.

Nasz konfigurator trafił na kartę konkretnego bukietu, będącego osobnym produktem. Dzięki temu w doskonały sposób wtopił się w wygląd całego sklepu internetowego, stając się integralną jej częścią. Postaraliśmy się nie tylko o jego odpowiedni wygląd, ale i bogactwo opcji i dynamiczne ceny. Wybierając którąś z opcji personalizacyjnych system błyskawicznie serwuje klientowi cenę aktualnie stworzonego przez niego zestawów. Zmienia ją, gdy w jego obrębie pojawią się jakiekolwiek zmiany.

Konfigurator opracowaliśmy tak, by nie tylko działał z punktu widzenia klienta, ale i był możliwy do odpowiedniego ustawienia z poziomu panelu administracyjnego. Również bez naszego udziału – w całości przez naszego klienta.

Kalendarz dowozu kwiatów

Z uwagi na specyfikę kwiaciarni internetowej, przy tworzeniu tego sklepu stanęliśmy przed wyzwaniem stworzenia funkcjonalności bardzo specyficznych właśnie dla niej. Jedną z nich jest kalendarz dowozu kwiatów, który wpletliśmy w proces realizowania zamówienia. Kwiaty zazwyczaj zamawia się z określonej okazji i chce się, by dotarły konkretnego dnia i o wybranej przez siebie godzinie. My daliśmy taką możliwość.

Dzięki naszemu modułowi, klienci sklepu Flowerstory są w stanie zaznaczyć – przy użyciu interaktywnego kalendarza – na który dzień zamawiają kwiaty. Wskażą też jeden z kilku dostępnych przedziałów czasowych dla dostawy. Wskazać można również dane adresowe odbiorcy kwiatów, treść bileciku dołączanego do nich i informacje szczegółowe dla kuriera, który będzie je dostarczał.

Co bardzo istotne, w naszej rozbudowanej wtyczce daliśmy naszemu klientowi możliwość pełnego skonfigurowania jej. Może on zatem samodzielnie dodawać i edytować możliwe do wyboru przedziały czasowe dostawy (lub konkretne godziny). Bardzo przydatna jest też opcja wykluczania. Dzięki niej będzie mógł wykluczyć konkretne dni z dostawy (na przykład wtedy, gdy jest święto lub po prostu nie będzie chciał realizować dostaw). Wszystko jest możliwe z poziomu panelu administracyjnego i nie wymaga żadnych umiejętności programistycznych.

Moduł gratisów

Na specjalne życzenie naszego klienta, również z myślą wyłącznie o nim, opracowaliśmy specjalny moduł gratisów, w którym każda osoba zainteresowana jego produktami może wybrać gratis do swojego zamówienia. Nasz klient może tych gratisów dodać dowolną ilość, a nabywca kwiatów sam decyduje o tym, który z nich zostanie dodany do jego zamówienia (całkowicie bezpłatnie).

Opracowany przez nas moduł pozwala na ustalenie progów cenowych dla dostępności każdego kolejnego gratisu. Jeśli więc klient oferuje Merci i Rafaello, może to pierwsze pozwolić wybrać wszystkim klientom, a drugie – wyłącznie tym, których wartość zamówienia przekroczy 200 złotych. Dodając gratisy klient sam o tym decyduje. Nasza wtyczka nie narzuca żadnych ograniczeń i wartości. Daje za to pełnię możliwości konfiguracyjnych.

Możliwe do wyboru gratisy umiejscowiliśmy na karcie każde z produktów. Dzięki temu w sposób aktywny wpływają one na sprzedaż w tym sklepie. Klienci chętniej zwiększają swój koszyk, by pozyskać ciekawszy dla siebie prezent. Całość oczywiście dopasowaliśmy do motywu graficznego sklepu. To sprawia, że wszystko wygląda spójnie i sprawia wrażenie integralnej części sklepu Flowerstory (którą w końcu jest). Do wszystkich gratisów klient może dodawać przycisk prowadzący do jego opisu. Jeśli więc zechce dorzucać do zamówień produkt personalizowany, będzie mógł wyjaśnić sposób tej personalizacji na osobnej stronie.

Inne funkcjonalności w sklepie Flowerstory – jak założyć sklep internetowy z kwiatami?

Choć to powyższe funkcjonalności są dla nas tymi zasługującymi na najwięcej uwagi – bo i stworzonymi z myślą o tym konkretnym sklepie i kliencie będącym jego właścicielem – sklep Flowerstory wyposażyliśmy również w całe mnóstwo innych rozwiązań. Nie licząc tych podstawowych, odpowiedzialnych za najbardziej oczywiste procesy zakupowe, opracowaliśmy tutaj:

  • Obsługę WebP. Dzięki pełnemu wsparciu dla formatu WebP, sklep Flowerstory jest bardzo dobrze zoptymalizowany i potrafi działać szybko. Bez straty na jakości publikowanych w jego obrębie obrazów, na której klientowi bardzo zależało. Działa on automatycznie i ręcznie, zależnie od preferencji klienta.
  • Możliwość składania zamówień na fakturę. Klient nie musi w tym sklepie zamawiać produktów na paragon. Może też robić zakupy na firmę. Flowerstory zaś ma pełen wgląd na wszystkie wystawione przez siebie dokumenty. Wystawianie faktur przebiega automatycznie.
  • Wsparcie dla Recaptcha. Sklep Flowerstory zintegrowaliśmy również z systemem recaptcha. Zrobiliśmy to w sposób niewidoczny dla odbiorcy docelowego. Dopiero w momencie wykrycia przez system podejrzanego zachowania, konieczne jest wykonanie odpowiedniej akcji (przepisanie kodu, wskazanie konkretnych zdjęć). Dzięki temu nasz klient nie będzie otrzymywał spamu. Roboty spamujące nie będą zaś spowalniały działania sklepu i powodowały większego obciążenia serwera.

W ramach prac nad sklepem opracowaliśmy również rozbudowaną integrację z systemem Dotpay. Płatności w sklepie internetowym tego typu to podstawa. Dzięki takiej integracji klienci za swoje zamówienia mogą zapłacić w dowolny wybrany przez siebie sposób. Co istotne, opracowaliśmy to tak, że klient może sam wybrać konkretne oferowane przez sklep metody płatności. Nie musi więc odsyłać od razu na stronę Dotpaya. Może za to zaoferować płatność BLIK-iem czy kartą kredytową bezpośrednio w obrębie koszyku. Mimo że wciąż będzie ona obsługiwana przez tego pośrednika.

Wszystkie funkcjonalności wdrożone w obręb sklepu Flowerstory dokładnie przemyśleliśmy. Dzięki temu nie znalazło się tutaj miejsce dla rzeczy niepotrzebnych, mogących odciągać uwagę jego klientów. Wszystko zrobiliśmy ze smakiem i wyczuciem, a zatem zgodnie z oczekiwaniami naszego klienta.

Efekty naszych prac – jak założyć sklep internetowy z kwiatami?

Nasze prace nad sklepem internetowym Flowerstory zaowocowały powstaniem przepięknej, funkcjonalnej i świetnie zoptymalizowanej pod klienta i roboty wyszukujące platformy e-commerce gotowej do tego, by przyjmować zamówienia oraz generować zysk. Stworzyliśmy sklep o subtelnym wyglądzie i świetnym, bezpiecznym i bogatym w funkcjonalności ekosystemie. Przyjemny do przeglądania przez klienta i wygodny w obsłudze dla jego pracowników.

Dzięki wdrożonym rozwiązaniom indywidualnym całkowicie zlikwidowaliśmy konieczność kontaktowania się z klientem celem doprecyzowania jego zamówienia. Wszystkie dane są przez niego podawane w czasie przebywania ścieżki zakupowej. Ta została zaprojektowana w taki sposób, by dało się to zrobić płynnie, bez większego zastanowienia i szansy na rozmyślenie się. Nie traci też jego czasu – zwłaszcza że w tej branży ten gra naprawdę dużą rolę. Tak jeśli chodzi o produkt i jego trwałość, jak i o pośpiech, w jakim klienci zwykle robią w niej zakupy.

Patrząc na naszą realizację z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że wszystko wyszło nam w niej nienagannie. Również po wielu miesiącach od oddania na sklep patrzymy z dużą satysfakcją i pełną świadomością, że stworzyliśmy kwiaciarnię kompletną i wyposażoną we wszystko to, co powinna w sobie zawierać. Bez błędów, pominięć, brakujących funkcjonalności czy nieprzemyślanych rozwiązań.

Podsumowanie naszej współpracy z Flowerstory

Tak jak my z radością oddawaliśmy sklep internetowy Flowerstory w ręce naszego klienta, tak i on go od nas odbierał. Nasza współpraca przebiegała płynnie i bez zarzutów. Szybko udało nam się dojść do porozumienia w kwestii wyglądu sklepu, a jego funkcjonalności powstały z myślą o realnych potrzebach, a nie wyimaginowanych hipotetycznych sytuacjach. Właśnie to sprawiło, że z Flowerstory współpracowało nam się świetnie. Jaskrawa i wyraźna wizja klienta wraz z naszym doświadczeniem na rynku e-commerce i w tworzeniu niesamowitych doświadczeń zakupowych sprawiły, że sklep Flowerstory prezentuje się świetnie teraz. Zapewne będzie to robił również za wiele lat.

Jeśli zaciekawiło Cię to, jak założyć sklep internetowy z kwiatami i zachęcił Cię sposób naszej współpracy z wyżej wspomnianym klientem, zachęcamy Cię do wyciągnięcia do nas ręki. Wystarczy skorzystać z opcji kontaktu lub sięgnąć po opracowany przez nas konfigurator. Tylko krok dzieli Cię od posiadania sklepu, który będzie Twoją dumą, a który nade wszystko będzie generował Ci zysk. Współpraca z naszą firmą jest tego gwarantem.

Niech Twoja przygoda z nami nie kończy się teraz. Koniecznie przejrzyj nasze pozostałe case studies ze współpracy z innymi klientami. Poczytaj też nasz blog, by świadomie wejść na rynek e-commerce. Z nami u boku sukces to kwestia czasu.

5 / 5 ( 15 opinii )