Nowoczesne technologie w tworzeniu stron i sklepów internetowych (w tym format WebP) oraz poszczególnych ich elementów sprawiają, że te mogą być lżejsze, szybsze i po prostu atrakcyjniejsze. Ma to olbrzymie znaczenie w szczególności w przypadku sklepów. Zbyt długie ich ładowanie się może źle wpłynąć na odczucia klienta. W najgorszym przypadku zaś doprowadzi do porzuconego koszyka i braku sprzedaży.

Jednym ze sposobów na przyspieszenie działania sklepu jest optymalizacja obrazków. W końcu to one zwykle są odpowiedzialne za lwią część generowanego przez Twój sklep transferu. Twój klient musi pobrać każdy z nich, a następnie wyświetlić u siebie. Im mniej będzie miał do pobrania, tym szybciej to zrobi. W trosce o minimalizację rozmiaru zasobów niezbędnych do pobrania powstał format obrazków o nazwie “.webp”. Czym on tak właściwie jest i co powinieneś o nim wiedzieć? O tym – w naszym dzisiejszym wpisie.

Pamiętaj: zmiana formatu obrazków nie jest jedyną rzeczą, którą możesz zrobić celem ich optymalizacji. Zadbaj więc o odpowiednią ich rozdzielczość (nie wrzucaj zdjęć prosto z aparatu!). Pamiętaj też o świetnym pluginie LazyLoad. Dzięki niemu nie będziesz marnował zasobów serwera na zdjęcia, których klient i tak nie zobaczy.

1. Format WebP – czym tak właściwie jest ten format?

WebP jest formatem obrazków, który został opracowany przez samo Google, a następnie udostępniony całkowicie za darmo. W wersji open source. Jest to format pozwalający znacząco zredukować rozmiar obrazka przy jednoczesnym nietraceniu na jego jakości. Dzięki niemu można sięgnąć zarówno po bezstratną, jak i stratną kompresję. WebP staje się coraz powszechniejszym formatem, a w tym momencie obsługuje go zdecydowana większość przeglądarek internetowych. Chodzi tutaj o królujące na rynku Chrome, Edge, Operę oraz Firefoxa. Problemy z nim mogą mieć jedynie bardziej “egzotyczne” przeglądarki. W szczególności te systemowe, wbudowane w mniej popularne i przestarzałe urządzenia mobilne.

Aby móc korzystać z formatu WebP, będziesz musiał przekonwertować zdjęcia znajdujące się w Twoim sklepie. Zrobisz to ręcznie, ale i w pełni automatycznie, przy użyciu dedykowanych rozwiązań.

2. Format WebP – zalety

Istnieje wiele przesłanek sugerujących, że praktycznie każdy właściciel sklepu internetowego powinien rozważyć przejście na format WebP. Z jakiego powodu i Ty powinieneś się nim zainteresować? Towarzyszy mu bowiem wiele zalet, kilka spośród których przedstawiamy poniżej.

  • Redukcja rozmiarów zdjęć. WebP jest w stanie zmniejszyć rozmiar bezstratnych obrazków .png nawet o 26%. W przypadku stratnych formatów obrazów (w tym najpopularniejszych .jpg), oszczędności na ich rozmiarze mogą wynieść nawet 34%.
  • Brak spadku na jakości. Pomimo faktu, że WebP może znacząco zmniejszyć rozmiar obrazka, nie robi on tego kosztem spadku jakości lub spadek ten jest minimalny. Wszystko zależy od tego, ile będziesz chciał oszczędzić.
  • Przyspieszenie ładowania się sklepu internetowego. Szacuje się, że pliki graficzne stanowią największy z elementów, które pobiera klient sklepu. Redukując ich rozmiar, wpłyniesz na proces ładowania się sklepu internetowego. Podskoczy też Twój wynik w PageSpeed Insights.
  • Obsługa wielu formatów obrazów. Nie musisz się martwić, czy Twój format wyświetli się poprawnie w sklepie internetowym. Na WebP przekonwertujesz zarówno pliki .jpeg, jak i .png i .gif. W przypadku plików .png możesz liczyć na zachowanie przezroczystości w takiej samej formie. Jeżeli zaś chodzi o pliki .gif, zachowasz ich animacje.
  • Wpływ na wiele aspektów sklepu. Chodzi o jego pozycjonowanie (szybkość ładowania się sklepu gra w nich kluczową rolę), ale i chociażby o zadowolenie klienta. To przekłada się na wyższy współczynnik konwersji i budowanie renomy sklepu internetowego.

Jeżeli zostanie odpowiednio przeprowadzona, optymalizacja WebP będzie działaniem jednorazowym. Automatyzując proces generowania plików WebP sprawisz, że nie będziesz już musiał o tym myśleć. Unikniesz konwertowania, przekształcania, instalacji pluginów i straty czasu. Wszystko odbywać się będzie “pod maską” Twojego sklepu internetowego.

3. Jak skorzystać z formatu WebP we własnym sklepie internetowym?

Zdecydowanie najłatwiej z wdrożeniem w obręb swojego sklepu internetowego będą mieli użytkownicy hostingu na serwerze LiteSpeed. Więcej o wyborze hostingu pod sklep internetowy pisaliśmy tutaj. Oczywistym jest jednak to, że nie musisz korzystać z tego serwera lub po prostu mieć wiedzy w tym temacie.

Samo Google przygotowało gotowe rozwiązania, dzięki którym będziesz w stanie samodzielnie wdrożyć obsługę webP w swoim sklepie. Będzie to jednak wymagało od Ciebie dodatkowych umiejętności programistycznych. W przypadku ich nieposiadania, lepiej będzie postawić na gotową integrację. Format WebP wcale nie jest drogi. Zwłaszcza że wiąże się ona z zaledwie jednorazowym kosztem i raczej nie wymaga dodatkowych aktualizacji. Jeśli oczywiście zostanie poprawnie wykonana.

WebP dostępne jest również w postaci pluginu do Photoshopa, dzięki któremu będziesz zapisywał zdjęcia już w tym właśnie formacie. W tej sytuacji nie będziesz musiał modyfikować samej struktury swojego sklepu. W razie potrzeby będziesz też mógł posłużyć się konwerterami online. Te jednak nie są czymś, na czym chciałbyś polegać, a na pewno bazować. Obie te opcje są zresztą niedoskonałe. Zwłaszcza że tworzą pliki webp, ale nie stwarzają furtki dla osób niebędących w stanie wyświetlić plików graficznych w tym właśnie formacie.

3.1. Integracja Prestashop WebP

Jeśli chcesz wprowadzić we własnym sklepie obsługę formatu WebP, ale i automatyczne konwertowanie wszystkich wrzucanych przez Ciebie zdjęć właśnie do niego, powinieneś zainwestować w odpowiednią integrację. Ta zautomatyzuje cały proces i sprawi, że nie będziesz musiał przejmować się sprawami technicznymi. Co powinna potrafić taka integracja? Poniżej wypisujemy kilka takich rzeczy.

  • Konwersja już obecnych zdjęć. Moduł powinien pozwalać na przekonwertowanie wszystkich aktualnych zdjęć produktów (i nie tylko) do formatu WebP.
  • Bieżące konwertowanie dodawanych obrazów. Najlepiej bez znacznego spowolnienia procesu ich dodawania. Dodawane obrazy powinny być konwertowane bez usuwania oryginalnego zdjęcia. Tak, aby w każdej chwili można było do niego wrócić.
  • Oferowanie furtki dostępowej. Klientom, których przeglądarka nie pozwala na wyświetlanie plików .webP powinny się wyświetlać obrazy w standardowym formacie.
  • Opcje konfiguracyjne. Również te pozwalające dopasować stopień kompresji.
  • Wyświetlanie zdjęć. Najlepiej w towarzystwie rozwiązania LazyLoad, dzięki któremu nie będzie potrzeby ładowania wszystkich zdjęć z danej podstrony od razu. Te pojawią się na ekranie klienta dokładnie wtedy, gdy będzie ich tam potrzebował.

Nasza firma potrafi przygotować dla Ciebie taką integrację. Wystarczy więc, że sięgniesz po kontakt z nami, a my przygotujemy dla Ciebie rozwiązanie, które przyspieszy Twój sklep. Przede wszystkim jednak przystosuje go do stale wzrastających wymagań współczesnego odbiorcy, u których podstaw stoi właśnie format webP. On, a raczej płynąca z niej szybkość działania sklepu internetowego.

4. Podsumowanie

Format WebP jest czymś, co potrafi przynieść Ci całe mnóstwo korzyści. Zwłaszcza w momencie, w którym Twój sklep wymaga przyspieszenia. Docenisz ją tak Ty, jak i Twoi klienci oraz serwer, na którym aktualnie przebywasz. Co więcej, format tego typu niebezpośrednio wpłynie na proces pozycjonowania Twojego sklepu. Szybciej działający sklep to również bardziej zadowolona z niego wyszukiwarka Google. Wywołany przez jego przyspieszenie efekt domino wpłynie zaś również na konwersje.

Odpowiednie rozwiązanie pozwalające na format WebP wprowadzamy domyślnie we wszystkich naszych sklepach internetowych. Przejrzyj zresztą pełną listę funkcjonalności, by dowiedzieć się, w co jeszcze je wyposażamy. Posiadasz już swój sklep bazujący na PrestaShop? Nie ma problemu. Z radością przygotujemy rozwiązanie również dla Ciebie. Skontaktuj się z nami i przedstaw nam swoje potrzeby, a my doprowadzimy do ich spełnienia.

4.9 / 5 ( 17 opinii )