Z decyzją o założeniu własnego sklepu internetowego zmierza się w tym momencie coraz więcej firm. Wszystko ze względu na to, że ludzie stają się coraz bardziej świadomi tego, ile korzyści niesie ze sobą tego typu działalność. Dodatkowo, nie bez znaczenia pozostaje fakt, że klienci coraz częściej wybierają kanał online do dokonywania zakupów. Wszystko z uwagi na jego dostępność 24h/7, prostotę użytkowania i możliwość świadomego porównywania cen. Zwiększenie udziału kanału e-commerce uwidoczniło się zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19, która zamknęła wiele biznesów stacjonarnych, a przyczyniła się do prawdziwego rozkwitu e-handlu. Zanim jednak tak właściwie wkroczy się na rynek e-commerce, warto zapoznać się z rządzącymi nim zasadami. Dobrze jest mieć wiedzę i świadomość jak założyć sklep internetowy, który będzie przynosił rzeczywiste i bardzo wysokie profity. Taki sklep, który będzie działał sprawnie, a sam w sobie będzie minimalizował ilość wkładanej w niego pracy poprzez różnego rodzaju automatyzacje. Przede wszystkim należy również zdać sobie sprawę z tego, dlaczego warto założyć swój sklep internetowy. Na te dwa pytania – dlaczego i jak założyć sklep internetowy odpowiemy w poniższym artykule.

Zalety płynące z założenia sklepu internetowego

Bazą wyjściową w dążeniu ku posiadaniu własnego sklepu internetowego jest zrozumienie tego, dlaczego tak właściwie warto go posiadać. Nie dla każdego może to być kwestia oczywista i nie każdy musi parać dużym entuzjazmem związanym z jego zakładaniem. Tymczasem to jest w stanie być najlepszym krokiem we własnym życiu. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy coraz ciężej jest o stabilną pracę i porządne źródło zarobków. Dlaczego zatem warto założyć własny sklep internetowy?

Elastyczność względem ograniczeń handlu tradycyjnego

Jak już zostało wspomniane na początku, czasy pandemiczne nie służyły branży handlowej. Odbiły się negatywnie zwłaszcza na tej stacjonarnej. Wiele punktów, sklepów, a nawet centrów handlowych musiało zamknąć lub zawiesić swoją działalność,. Ograniczenia wprowadzane w związku z pandemią koronawirusa COVID-19 były na tyle dynamiczne, że własny biznes po prostu ciężko było prowadzić w klasycznej i tradycyjnej formie. Sięgnięcie po branżę e-commerce było tutaj rozwiązaniem idealnym.

Wielu właścicieli firm z branży handlowej zadawało sobie wtedy pytanie „Jaki kierunek rozwoju ecommerce obrać?”, „Jak założyć sklep internetowy?”. Wszystko dlatego, że rynek handlu elektronicznego jest praktycznie niezależny od wszelkiego rodzaju obostrzeń i może oferować klientom dostęp do oferty całodobowo. Pandemia spowodowała gwałtowny wzrost zainteresowania klientów zakupami online. Już wcześniej był on zresztą nieunikniony, choć przewidywany na okres wielu lat. Pandemia spowodowała przyspieszenie tempa jego rozwoju.

Duże oszczędności względem sklepu stacjonarnego

Każda osoba, która kiedykolwiek posiadała własny sklep stacjonarny doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakie regularne koszty jest on w stanie generować. Wystarczy wspomnieć o konieczności stałego opłacania najmu oraz urządzenia lokalu, czy utrzymania i serwisowania urządzeń. W przypadku sklepów internetowych wiele tych kosztów po prostu odchodzi w zapomnienie. Sprawia to, że zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na odmienne cele. Chociażby te związane z marketingiem, które z pewnością przyniosą wymierne korzyści.

Oczywiście, ciężko jest powiedzieć, by sklep internetowy był w pełni darmowy. Jest jednak opcją znacznie bardziej rentowną i opłacalną, ale i elastyczną pod tym względem. Z uwagi na charakter transakcji, do których dochodzi w jego obrębie, zamówienia można finalizować o dowolnej porze dnia i nocy. Nikt zatem nie zmusza do otwierania sklepu w określonych godzinach. Sklep internetowy sam w sobie nie generuje aż tak wielu comiesięcznych rachunków. W przeciwieństwie do swoich stacjonarnych odpowiedników, nie kładzie zatem finansowych kłód pod nogi początkujących biznesmenów. Minimalizuje przy tym wymagania co do kapitału, który trzeba przeznaczyć na start własnej działalności.

Możliwość automatyzowania pewnych procesów

Decydując się na założenie sklepu internetowego, można w wielu aspektach codziennego funkcjonowania postawić na nowoczesne technologie i automatyzację. Pozwolą na to stosowne integracje, które będą w stanie:

  • ułatwić korzystanie z usług kurierskich,
  • obsłużyć zróżnicowane formy płatności internetowych,
  • zintegrować sklep z inną platformą sprzedaży (Allegro, EBay lub inną),
  • usprawnić zarządzanie stanami magazynowymi,
  • zautomatyzować wystawianie faktur i paragonów,
  • w całości zarządzać systemem dropshippingu,
  • umożliwić i poprowadzić sprzedaż w modelu B2B.

Możliwości, do jakich dostęp dają nowoczesne platformy sprzedaży internetowej jest całe mnóstwo. W przypadku wielu z nich jedynym limitem jest tutaj wyobraźnia.

Dowolność względem branży

Sklep internetowy może być związany z niemal dowolną legalną branżą, jaka tylko istnieje. Wcale nie musi być przy tym głównym źródłem dochodu jego właściciela. Ten w jego obrębie może realizować własne pasje, sprzedając chociażby swoje własne wyroby rzemieślnicze. W obrębie e-sklepu można też sprzedawać produkty w pełni cyfrowe. Z oczywistych względów jest to niemożliwe stacjonarnie. Aktualnie panuje moda na wszelkiego rodzaju poradniki, ale też książki, audiobooki czy właśnie cyfrowe gry komputerowe. Umiejętnie rozplanowany sklep internetowy może pozwolić zmonetyzować dosłownie wszystko.

Jak założyć sklep internetowy? – rzeczy najbardziej podstawowe

Jest rzeczą jak najbardziej naturalną, że na samym początku własnej przygody z rynkiem e-commerce niewiele wie się na jego temat. Mało też orientuje się w tym, co powinno się znaleźć w sprawnie działającym i w pełni dopracowanym sklepie internetowym. Dlatego też kluczowe wydaje się poznanie takich podstaw. Dowiedzenie się tego, jak założyć sklep internetowy jest w stanie w znacznym stopniu ułatwić również jego prowadzenie. To jak znajomość czegoś od podszewki – poznanie podstaw i baza wyjściowa do dalszych działań. Wiedzę w tym temacie warto mieć również wtedy, gdy korzysta się z usług profesjonalistów. Choć ci przygotują profesjonalny i zarabiający na siebie sklep, to finalnie do jego właściciela będzie należeć codzienne operowanie nim.

1. Podstawowe ustalenia – co chce się sprzedawać?

Podstawą przy zakładaniu własnego sklepu internetowego jest świadomość związana z tym, co tak właściwie chce się sprzedawać w jego obrębie. Dobry pomysł to zdecydowanie najistotniejsza rzecz przy dążeniu do odniesienia sukcesu. Oczywistym jest, że ciężko jest obecnie wymyślić coś, czego jeszcze by nie było na rynku. Ważne jest jednak, żeby znaleźć taką kategorię i branżę, do której ma się blisko pod względem zainteresowań. Taką, w obrębie której konkurencja jest w stanie „pozwolić” na kolejnego zawodnika. Taką, w której nowy sklep rzeczywiście będzie miał sens.

W chwili obecnej podstawą w tym wszystkim jest oryginalność. Im bardziej nietypowy jest produkt, tym bardziej wzrasta szansa na odniesienie sukcesu w jego sprzedaży. Oczywiście nie każda branża pozwala zagospodarować pewną niszą. Tak jest chociażby z branżą odzieżową. Zawsze jednak warto próbować i starać się wyróżnić na tle innych.

Częścią pierwszych ustaleń powinno być zatem wybranie branży, w obrębie której zamierza się poruszać oraz produktów, które będzie się chciało sprzedawać. Bardzo przyda się wypisanie tych ostatnich i przeanalizowanie tego, czy rzeczywiście spełnią swoje zadanie. Muszą być w stanie ostatecznie trafić do swoich odbiorców. Wiedząc już, co chce się sprzedawać trzeba przeanalizować swoją przyszłą konkurencję. Kluczowe w tym wszystkim może się okazać dowiedzenie się tego, jakich funkcjonalności i rozwiązań może oczekiwać klient. Cały proces warto zakończyć wymyśleniem chwytliwej, prostej do zapamiętania i pasującej do profilu działalności nazwy. Koniecznie takiej, w towarzystwie której będzie mogła iść domena internetowa. Mając już to wszystko, można przejść do dalszych działań.

W nieco łatwiejszej sytuacji znajdują się tutaj osoby posiadające już swój sklep stacjonarny. Mają już swoją własną niszę oraz bazę proponowanych przez siebie produktów. Chcą z nią zaledwie trafić do nowego grona odbiorców. Internet traktują zatem jako jeden z kanałów sprzedaży. Taki, które może okazać się niesamowicie rozwojowy.

Przykłady jak założyć sklep internetowy:

2. Wybór platformy do stworzenia sklepu internetowego

Platforma, na której będzie działał konkretny sklep internetowy jest jego absolutną podstawą. Czymś, do wyboru czego po prostu trzeba się przyłożyć. Wynika to z tego, że to ona definiuje wygodę użytkowania sklepu i jego codzienną obsługę. Ona również jest decydująca w kontekście dalszej jego rozbudowy. Na rynku istnieje całe mnóstwo platform, które kuszą przyszłych posiadaczy sklepów internetowych czymś zgoła odmiennym. Którą zatem wybrać, by być z niej finalnie zadowolonym?

Doskonałym, a obecnie i zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest PrestaShop. Jest to platforma udostępniana w modelu open-source. Oznacza to, że jej bazę można samodzielnie i za darmo pobrać. Następnie trzeba ją zainstalować na własnym serwerze. W ten sposób pozyska się w pełni funkcjonalny szkielet sklepu internetowego. Taki, który posiada już wszystkie niezbędne do jego uruchomienia funkcje. Mowa między innymi o koszyku oraz systemie zarządzania produktami, kategoriami i zamówieniami. Co jednak bardzo istotne, PrestaShop jest jedną z najbardziej elastycznych pod kątem modyfikacji platform dostępnych na rynku. Już sama w sobie wyposażona jest w całe mnóstwo wtyczek. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie w tym, by dowolnie ją personalizować i budować te własne. Takie szyte z myślą o konkretnym sklepie.

PrestaShop to świetny wybór na start. Wszystko za sprawą tego, że jest zbudowana modularnie. Można więc podejść do niej w taki sposób, by na początku zadbać zaledwie o wygląd sklepu w bardzo podstawowej wersji. Dopiero potem można zająć się jej dalszą rozbudową, wdrażaniem nowych funkcji i poszukiwaniem automatyzujących wszystko integracji. Co bardzo ważne, wiele agencji interaktywnych proponuje swoje usługi właśnie w jej zakresie. Również i my to robimy, pozwalając naszym klientom sięgnąć po rozwiązania w pełni indywidualne i dopasowane do ich potrzeb.

Sklep internetowy Prestashop

PrestaShop może się stać nie tylko narzędziem do prowadzenia aktywnej sprzedaży za pośrednictwem jednego kanału. Bez problemu można zintegrować ją chociażby z Allegro czy porównywarkami cen. Nic nie stoi też na przeszkodzie w tym, by zaimplementować w niej rozwiązania szyte z myślą o rynku B2B. Sklep oparty na dropshippingu to coś, co również może bazować na jej skrypcie. Możliwości w jej przypadku są nieograniczone, a ich wdrażanie – szybkie i sprawne.

Alternatywą dla sklepów PrestaShop może być system WooCommerce, czyli tak właściwie wtyczka do skryptu blogowego WordPress. Mimo jednak, że została ona zaprojektowana w sposób bardzo przemyślany i jest przyjazna w obsłudze, może okazać się po prostu niewystarczalna pod względem swoich funkcjonalności. W jej przypadku nie da się nie odnieść wrażenia, że jest jedynie rozszerzeniem platformy przeznaczonej do czegoś zgoła odmiennego niż prowadzenie sklepu. Prawda, można ją rozbudowywać w dowolny sposób. Ma też pewne swoje zalety. Nigdy jednak nie dorówna ona rozwiązaniom dedykowanym i od podstaw tworzonym z myślą o sklepach internetowych. Takim jest wspomniane przez nas PrestaShop.

Warto wiedzieć: na rynku istnieją nie tylko platformy do samodzielnej instalacji na serwerze. Coraz częściej można spotkać się z platformami działającymi w systemie abonamentowym. Nie bez powodu nie wspominamy o nich powyżej. Są one rozwiązaniem bardzo wygodnym i zdecydowanie najszybszym – wystarczy zapłacić i natychmiast ma się sklep. Tak naprawdę jednak dzięki nim nie staje się jego właścicielem, a jedynie jego wypożyczającym. Cała jego struktura, architektura i wszystkie składające się na niego dane znajdują się na dyskach platformy. Po zaprzestaniu opłacania abonamentu – przepadają.

Platforma sklepu internetowego to jednak nie wszystko. Każda z tych działających na skrypcie zmusza do jej instalacji na własnym serwerze. Warto przy tym wybrać hosting dedykowany dla sklepu internetowego. Dzięki temu będzie się miało pewność, że będzie on działał szybko i sprawnie. Będzie też miejscem bezpiecznym dla danych sklepu.

3. Dedykowany design czy płatny szablon? – wygląd sklepu internetowego

PrestaShop – podobnie jak niemal każda inna platforma sklepu – gromadzi wokół siebie olbrzymią społeczność. W jej przypadku można śmiało stwierdzić, że jest ona największa spośród wszystkich innych. Owa społeczność nie tylko pomaga sobie w rozwiązywaniu ewentualnych problemów. Tworzy też własne wtyczki i szablony. Wiele spośród tych ostatnich udostępniane jest w kwocie kilkuset złotych i jest w stanie diametralnie zmienić wygląd sklepu. Czy jednak warto sięgać po „gotowy” szablon? Niestety nie.

Z jednej strony potrafi on dać wiele informacji na temat tego, jak założyć sklep internetowy, który będzie „jakoś” wyglądał. Instalując go samodzielnie pozyska się pewne przydatne informacje. W żaden sposób jednak nie wyróżni się na tle innych. Płatne szablony mają bowiem to do siebie, że są eksploatowane do granic możliwości. Nie zawierają żadnych zmian personalizujących konkretny sklep. Często są za to tworzone „na kolanie”, ostatecznie wyglądając po prostu nieatrakcyjnie i zawierając setki błędów. Tymczasem w tym wszystkim należy mieć świadomość co do tego, że dobrze prezentujący się sklep jest w stanie generować mnóstwo konwersji. Nie tylko przyczyni się do lepszego postrzegania marki, ale i pozwoli na sięganie po nią z dowolnego urządzenia. Będzie zachęcał do robienia zakupów i już na wejściu stwarzał wrażenie profesjonalizmu i wiarygodności. Estetyka gra główną rolę szczególnie wtedy, gdy sprzedaje się przedmioty w dużej mierze zwracające na nią uwagę – chociażby ubrania.

Warto wiedzieć: wyłącznie rozwiązanie indywidualne, szyte z myślą o konkretnym sklepie jest w stanie zwrócić uwagę na wszystkie wymieniane przez nas aspekty. Tylko ono zapewni również pełne dopasowanie do branży. Warto jest więc dołożyć i postawić na usługi agencji interaktywnej, która zna się na rzeczy. My na przykład posiadamy w tym olbrzymie doświadczenie i jesteśmy w stanie dostarczyć indywidualny sklep, ale i sprawdzający się w akcji. Taki, z którego każda ze stron będzie zadowolona.

User Experience

O ogólnych odczuciach użytkownika płynących z poruszania się po sklepie internetowym mówi tak zwane User Experience. To dosłownie „doświadczenie”, któremu użytkownik jest poddawany przy każdorazowej wizycie – wrażenie, jakie wywiera na nim sklep. W dzisiejszych czasach najbardziej ceni się prostotę. Zastanawiając się więc, jak założyć sklep internetowy można szybko dojść do jednego wniosku – jak najprościej. Użytkownik musi mieć wszystko pod ręką. Powinien móc w łatwy i szybki sposób znaleźć to, czego poszukuje.

Najistotniejsza w tym wszystkim jest odpowiednio zaprojektowana nawigacja. Klienci bardzo często nie wiedzą, którego produktu dokładnie szukają. W związku z tym mają ochotę trafić do kategorii, w której będą mieli wybór. Ważne jest też zapewnienie im możliwości filtrowania produktów oraz ich szybkiego wyszukiwania, chociażby po słowach kluczowych.

Jeżeli chodzi o UX (User Experience), dużą rolę gra też samo przedstawienie sprzedawanych przez siebie przedmiotów. Odpowiednio wyeksponowane zdjęcie, dobrze widoczna cena, jasne warunki i koszty dostawy oraz wszelkie niezbędne informacje techniczne na jego temat to tutaj rzeczy podstawowe. Istotne jest także umiejętne zaprojektowanie koszyka. Takie, w którym dostęp do niego jest łatwy, a możliwość edytowania jego zawartości – intuicyjna.

Dobrze i intuicyjnie zaprojektowany sklep to taki, który pozwala klientowi bardzo szybko przejść z fazy zainteresowania tematyką i produktami do zakupu któregoś z nich. To też taki, który umiejętnie prowadzi go przez cały proces zakupowy. Tak, aby wszystko po drodze było dla niego jasne,

Responsywny sklep

Dzisiejsze czasy pchnęły ludzi ku smartfonom. Już od co najmniej kilku lat widać jest, że coraz częściej i chętniej robi się zakupy za ich pośrednictwem. Ich rynek stale zyskuje na popularności, ale też zaczyna przeważać w udziale w konwersjach. Właśnie dlatego nie można już tego ignorować i należy zadbać o to, by sklep poprawnie wyświetlał się na urządzeniach o dowolnej przekątnej ekranu. To właśnie jest tak zwana responsywność. Warto zadbać o nią już na etapie wstępnym, gdyż to ona otwiera zgoła odmienny i bardzo prężnie rozwijający się kanał sprzedaży.

Z platformą PrestaShop nie jest trudno wprowadzić mobilną wersję własnego sklepu internetowego bazującą właśnie na responsywności. Trzeba jednak zadbać o nią zawczasu, już w trakcie projektowania całego designu. Wtedy też będzie to zdecydowanie najłatwiejsze, ale też od początku będzie generowało przychód od strony klientów robiących zakupy mobilnie.

W przypadku sprzedaży za pośrednictwem urządzeń przenośnych liczy się maksymalnie jej uproszczenie i ułatwienie. Również poprzez wdrożenie odpowiednich rozwiązań funkcjonalnych. Nie powinno się wymagać od użytkownika telefonu rejestracji. Warto z kolei dać mu pełen wgląd na wygląd kupowanego produktu (wysokiej jakości zdjęcia), umożliwiać mu błyskawiczne przejście do strony płatności i finalizację transakcji. Ogólnie rzecz biorąc w tym wszystkim nie można zmuszać klienta do sięgnięcia po zakupy na komputerze. Wtedy bowiem można doprowadzić do straty jego uwagi.

4. Metody płatności i formy dostawy – sprawy organizacyjne

Jak założyć sklep internetowy? Samo założenie własnego sklepu to jedna kwestia. Inną, równie istotną, jest jego wygodna codzienna obsługa i dążenie do tego, by pracy z nim związanej było mniej przy jednoczesnym stałym wzroście sprzedaży. W tym wszystkim w znacznym stopniu pomagają specjalne integracje, o których więcej powiemy w odpowiednim dziale tego poradnika. Bardzo istotną rzeczą jest w tu wypracowanie odpowiednich metod płatności i form dostawy. Skorzystają na tym zarówno klienci docelowi, jak i właściciele sklepów. Odpowiednie integracje w ich zakresie pozwolą mocno zautomatyzować cały proces i ograniczyć konieczność jakiegokolwiek ingerowania właśnie w niego.

Samych metod płatności w sklepie może być bardzo wiele i nie zawsze najrozsądniejszym jest zaoferowanie użytkownikowi dostępu do każdej z nich. Często bardziej optymalnym jest wybranie kilku uniwersalnych i wystarczalnych. Takich, których samemu oczekuje się przy odwiedzaniu sklepu internetowego. Podstawą jest tutaj wybór odpowiedniego pośrednika płatności. Tych na rynku jest całkiem sporo (między innymi Dotpay, PayU, Przelewy24, Tpay) i nie ma sensu korzystać z każdego. Zwłaszcza że dla właściciela sklepu stwarza to konieczność rozliczania się z każdym. Lepiej postawić na jednego – większość daje bowiem dostęp do niemal wszystkich istniejących metod płatności. Warto mieć przy tym na uwadze, że nie wszyscy są zwolennikami płacenia przy użyciu pośredników. Warto zintegrować więc płatności bezpośrednie – klasycznym przelewem, kartą kredytową czy systemem BLIK.

Jeżeli ofertę własnego sklepu kieruje się również do ludzi spoza granic Polski, powinno się wyposażyć platformę PrestaShop w obsługę międzynarodowych płatności. Tutaj króluje bardzo uniwersalny PayPal. Choć on powinien wystarczyć, można też wprowadzić równie znany (zwłaszcza na zachodzie) Apple Pay.

Dostawa w sklepie internetowym

Ważną, a raczej jedną z najistotniejszych kwestii jest też ta związana z samymi wysyłkami. Tutaj trzeba ustalić, gdzie tak właściwie jest się w stanie wysyłać produkty. Należy też nawiązać współpracę z konkretnymi kurierami (DHL, InPost, DPD), również w zakresie dostarczania do punktów odbioru. Podstawą stało się już dawanie dostępu do Paczkomatów Inpostu, Paczki w Ruchu czy odbioru w punkcie Poczty Polskiej. Optymalnie byłoby wdrożyć integrację każdego z nich z platformą PrestaShop. Umiejętnie przeprowadzona, automatycznie wyśle klientowi numer śledzenia (to bardzo wpływa na jego opinię na temat sklepu), a właścicielowi sklepu wygeneruje etykietę i zamówi kuriera po odbiór sprzedanego przedmiotu.

5. Regulamin i kwestie prawne

Prowadzenie sklepu internetowego jest wyzwaniem nie tylko pod względem jego codziennej obsługi sprzedażowej. Potrafi być takowym również z punktu widzenia prawa – w Polsce bardzo zawiłego i skomplikowanego. Będąc właścicielem sklepu trzeba przewidzieć każdą sporną sytuację i każdy problem, który mógłby pojawić się w czasie jego prowadzenia. Przewidzieć i dokładnie go opisać w obrębie specjalnie do tego stworzonych działów. Jakie dokumenty i działy należy zawrzeć w sklepie, by regulowały one wszystkie kwestie prawne (lub większość)? Przede wszystkim:

  • Regulamin, który musi wskazywać na nazwę i adres firmy zajmującej się prowadzeniem sklepu. To w jego obrębie muszą zostać zawarte wszystkie warunki sprzedaży. Powinien wskazywać na moment, w którym zawierana jest umowa oraz regulować każdy pojedynczy jej warunek. To w jego obrębie trzeba wskazać prawa i obowiązki sprzedawcy oraz klienta. Tych ostatnich należy też odesłać do innych działów kluczowych we współpracy (więcej na ich temat – poniżej).
  • Politykę prywatności (cookies) – każdy sklep internetowy musi wykorzystywać cookies do swojego działania. Wynika to chociażby z faktu, że umożliwia użytkownikom zakładanie własnego konta. Nawet jeśli takiej możliwości nie daje, przetwarza przecież ich płatności. W odpowiednim dziale trzeba dokładnie wskazać, do czego są wykorzystywane pliki cookies.
  • Regulacje o ochronie danych osobowych (RODO). Ustawa RODO zmusza sklep do dbania o ochronę danych osobowych klientów. W odpowiednim miejscu na stronie trzeba zamieścić imię, nazwisko i kontakt z administratorem danych osobowych. Należy też wskazać możliwość ich modyfikacji czy usunięcia w dowolnym momencie.
  • Dane dotyczące metod i rodzajów płatności oraz dostawy – większość klientów lubi otrzymywać informacje na ich temat jeszcze zanim tak właściwie podejdzie do zakupu.
  • Politykę zwrotów i reklamacji wraz z formularzem odstąpienia od umowy. To rzeczy bardzo istotne, na które każdy klient patrzy przed dokonaniem zakupu, a które często definiują jego stosunek do sklepu. Warto być tutaj elastycznym i po prostu pro-konsumenckim. Zwłaszcza że to zwykle dobrze wpływa również na PR.

Co dalej? – kroki do wykonania po założeniu sklepu internetowego

Wiedząc już, jak założyć sklep internetowy trzeba mieć świadomość tego, że na samym jego otwarciu praca nad nim się nie kończy. Tak właściwie wtedy właśnie dopiero się ona zaczyna. Trzeba bowiem uczynić sklep rozpoznawalnym i popularnym, pozyskiwać kolejnych klientów oraz poszerzać zakres świadczonych przez niego usług i sprzedawanych produktów. Poniżej prezentujemy kilka rzeczy, na których warto się przy tym skupić. Takich, które są w stanie wspomóc każdy z procesów i przyczynić się do większej rentowności całej inwestycji.

6. Pozycjonowanie sklepu internetowego

Jedną z rzeczy najbardziej przyczyniających się do wzrostu konwersji jest obecność poszczególnych produktów ze sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania Google. Im wyżej one są, tym większe prawdopodobieństwo tego, że potencjalny klient przejdzie do oferującego je sklepu. Zdecydowana większość odwiedzających sklepy internetowe pochodzi właśnie z wyników wyszukiwania. Warto więc przyłożyć się do tego, by w nich zaistnieć. W tym z kolei pomoże pozycjonowanie sklepu internetowego. Proces ten nie jest jednak łatwy i szybki, a zmusza do opracowania właściwej strategii. Zazwyczaj takiej na wiele nadchodzących lat.

Analiza słów kluczowych

Każdy sklep internetowy w tworzeniu własnej strategii SEO musi ustalić, pod jakimi frazami będzie chciał być widoczny. Oczywistym jest, że idealne pod tym względem byłyby nazwy produktów, których użytkownicy mogą szukać. Dobrze jest jednak wybrać kilka z tych najbardziej kluczowych. Do nich z kolei warto dobrać frazy bardziej ogólne, acz wciąż bardzo dla nas ważne. To właśnie na nich będzie opierało się bardziej aktywne pozycjonowanie. Kluczowe w tym wszystkim może okazać się badanie konkurencji i celowanie we frazy mniej konkurencyjne. Znacznie łatwiej jest wybić się w ich obrębie. W tym wszystkim liczy się logika i odpowiedni plan. Bez posiadania bogatego zestawu słów kluczowych ani rusz.

Optymalizacja strony

Kluczowe w pozycjonowaniu sklepu internetowego jest odpowiednie zoptymalizowanie go pod tym kątem. Umiejętnie dobrana agencja interaktywna, która zajmie się jego przygotowaniem, dopracuje go pod kątem technicznym w taki sposób, by był przyjazny wyszukiwarkom. Mowa tutaj o strukturze jego kodu, doborze parametrów technicznych i wdrożeniu rozwiązań ułatwiających osiąganie wyższej pozycji. Na tym jednak optymalizacja się nie kończy. Ta bowiem zakłada również tworzenie odpowiednich treści, które będą nastawione na wybrane wcześniej frazy kluczowe. Takich, które będą przede wszystkim unikalne i wartościowe dla klienta docelowego. Opisy od producentów wręcz trzeba zastąpić tymi własnymi.

Optymalizacja strony nie zawsze jest łatwa. Nie w każdym przypadku bowiem można stworzyć odpowiednio dużo unikalnych i przydatnych dla każdego treści. Więcej na ich temat powiemy w kolejnym dziale, skupiającym się na marketingu.

Optymalizacja strony to również wiele dodatkowych integracji i mniejszych modułów. To chociażby system polecanych i podobnych produktów, moduł recenzji i opinii oraz wiele innych.

Off-site SEO

Skuteczne działania SEO to również pozyskiwanie ruchu z zewnątrz. Działania zmierzające do tego zwie się „off-site SEO”. Sprowadzają się one do budowania wiarygodności sklepu poza jego obrębem. Mowa tutaj o dodawaniu go do wartościowych katalogów, promowaniu w obrębie forów tematycznych. Popularne i bardzo korzystne względem pozycjonowania jest też nawiązanie współpracy z porównywarkami cen. Co ważne, te nie tylko przyczynią się do wyższej pozycji w Google, ale też bezpośrednio wpłyną na konwersje. Działania off-site to zatem przede wszystkim pozyskiwanie linków. Umiejętne, kontrolowane i przeprowadzane z głową.

Warto wiedzieć: działania w zakresie off-site SEO warto powierzyć profesjonalistom. Zwłaszcza jeśli nie do końca wie się, jak to ugryźć. Nieumiejętnie przeprowadzone, są w stanie bardziej zaszkodzić aniżeli pomóc

7. Inne formy marketingu internetowego

Pozycjonowanie stron to zaledwie jedna z wielu tak zwanych długofalowych strategii marketingowych. W parze z nią powinny iść inne mniej i bardziej bezpośrednie działania. One nie tylko je wspomogą, ale też przyczynią się nie tylko do wzrostu konwersji. Za sprawą tego przydadzą się w budowaniu zaufania klientów względem prowadzonego sklepu.

Content Marketing

Rzeczą, która łączy w sobie wartości wpływające na pozycjonowanie i tworzenie profesjonalnej otoczki wokół sklepu, jest content marketing, a zatem marketing treści. To strategia zakładająca publikowanie w obrębie sklepu wartościowych i przydatnych treści, które wpływają na odczucia użytkowników. Ci zaczynają przez to odwiedzać sklep nie tylko po to, by dokonać w nim zakupów, ale i po to, by dowiedzieć się więcej na temat konkretnego produktu. Obie te rzeczy często następują po sobie (z tą drugą na początku). Marketing treści już dawno przestał bazować na przekazie reklamowym. Aktualnie skupia się za to na przydatności względem odbiorcy. Buduje z nim długotrwałe relacje. Co jednak ważne z perspektywy właściciela sklepu, łączy w sobie bardzo niską cenę z olbrzymią skutecznością.

Content marketing można realizować w obrębie opisów produktów i kategorii, ale nie należy się do nich ograniczać. Świetnym rozwiązaniem jest chociażby założenie bloga towarzyszącego sklepowi. Taką opcję daje chociażby PrestaShop, odpowiednio przygotowana pod tym kątem. W obrębie tego właśnie bloga warto publikować:

  • poradniki, które powinny być luźno związane z oferowanymi przez siebie produktami. Nigdy nie mogą ich jednak reklamować w sposób nachalny. Muszą za to być przydatne, wartościowe i celować w realne problemy i zagwozdki;
  • treści eksperckie, które powinny powstawać w komputerach osób z autorytetem. Zazwyczaj trzeba za nie zapłacić;
  • recenzje produktów – najlepiej sprawdzają się te przeprowadzane przez influencerów czy osoby cieszące się popularnością. Liczy się tu bowiem bezstronność i kompleksowe podejście.]

Sklep internetowy to zatem po części i portal. Umiejętnie prowadzony, połączy dostarczanie wartościowych informacji z efektywną sprzedażą.

E-mail marketing

Liczne badania wskazały, że klienci otrzymujący newsletter wydają w sklepach więcej pieniędzy niż ci, którzy takowego nie otrzymali. Świadczy to o jednym – e-mail marketing potrafi być naprawdę skuteczny. Wspomniany newsletter jest z kolei zaledwie jedną z jego form. Jest za to niesamowicie ważny, bo pozwala wyselekcjonować klientów rzeczywiście zainteresowanych tym, co oferuje dany sklep. Mając już pewną ich bazę można sprawniej realizować kampanie marketingowe w jej obrębie. Można wysyłać informacje o nowościach w sklepie, proponować dostęp do spersonalizowanych i ograniczonych czasowo ofert, ale też przesyłać bony i upominki. Słowem: można wywoływać impuls do dokonywania zakupów. Tutaj rozwiązań jest całe mnóstwo, a wśród popularniejszych znajduje się czasowe obniżanie kosztów dostawy, zmniejszanie cen towarów czy wprowadzanie nowości do asortymentu. Wiele osób to właśnie po te rzeczy zapisuje się do owych newsletterów i skrupulatnie je przegląda.

W e-mail marketingu ważne są też tak zwane maila transakcyjne. Choć nie każdy wie, również informowanie klienta o statusie zamówienia można przerodzić w kampanię marketingową. Nawet 20% tego typu maili można nasycić komunikacją marketingową. Chociażby taką proponującą konkretnemu użytkownikowi zakup produktów lub akcesoriów podobnych do tych, które właśnie zakupił. Dobre maile transakcyjne przychodzą do klienta natychmiast, korzystając z jego najwyższego zaangażowania, a często i podekscytowania związanego z właśnie dokonanym zakupem.

8. Obecność w social mediach

Aktualnie media społecznościowe są podstawą życia niemal każdego nowoczesnego człowieka. Zwłaszcza ludzi z nieco młodszych pokoleń, znajdujących się obecnie w wieku średnim (i poniżej niego). Odpowiednio zarządzany profil w ich obrębie potrafi świetnie wspomagać jego marketing. Często bezpośrednio przekłada się na konwersje. Ludzie lubią wiedzieć, że sklep jest gotowy do rozmowy z nimi i wspólnego rozwiązywania ewentualnych problemów i nieścisłości. Lubią też mieć z nim kontakt w jak najbardziej wygodny sposób. W tym, ale i nie tylko, pomagają profile społecznościowe.

Podstawą przy prowadzeniu każdego sklepu jest Facebook i Instagram. Oba te serwisy dysponują olbrzymią bazą użytkowników, do których chciałoby się trafić. Oba też są bardzo uniwersalne. Można na nich działać niezależnie od branży, w której dany sklep się obraca. Angażując się w ich wykorzystanie można nie tylko pozyskać nowych klientów, ale też dowiedzieć się mnóstwa informacji na temat ich samych, ich preferencji oraz zainteresowań. Później z kolei będzie można to wykorzystać chociażby w tworzeniu targetowanych kampanii reklamowych, oferowaniu rabatów rzeczywiście atrakcyjnych dla odbiorców oraz tworzeniu lojalnej społeczności. Takiej nienastawionej wyłącznie na kupowanie i sprzedawanie, ale i wspólną pomoc.

Aktywnosć w social media to podstawa!

Z tego wszystkiego wynika to, że w mediach społecznościowych nie wystarczy tylko istnieć. Nawet największa aktywność w ich obrębie może nie przynieść zadowalających rezultatów, jeśli nie będzie towarzyszyć jej odpowiednio przeprowadzany audyt oraz monitoring wszystkiego, co jest z nimi związane. Po dłuższym czasie istnienia w obrębie social mediów zacznie się zauważać, które posty wzbudzają większe, a które mniejsze zainteresowanie czy też które kampanie marketingowe przynoszą oczekiwany efekt. Umiejętna obserwacja pozwala też kłaść odpowiednio duży nacisk na poszczególne elementy własnej oferty, opracowując taką przygotowaną z myślą o większości klientów.

W przebywaniu w social mediach ważne jest też ich bieżące monitorowanie pod kątem opinii. Klienci bardzo często wskazują na to, czego w sklepie im brakuje, a co ich irytuje. Może to pozwolić na dokonywanie zmian rzeczywiście przekładających się na lepszy User Experience. Platformy społecznościowe można też wykorzystać do przeprowadzania targetowanych akcji promocyjnych i do wszystkiego, co może brać pod uwagę wszystkie cenne dane, jakie można pozyskać za ich pośrednictwem.

Warto wiedzieć: Jak założyć sklep internetowy? … wprowadzając odpowiednią integrację do platformy PrestaShop można zapewnić sobie jeszcze większą kontrolę nad mediami społecznościowymi. Dzięki temu będzie można skuteczniej analizować pozyskiwane za ich pośrednictwem dane. Przede wszystkim jednak będzie się w stanie na bieżąco na nie reagować. Tak, aby wykorzystywać je na własną korzyść.

Przeczytaj więcej o sprzedaży w social media

9. Bieżąca obsługa klienta

Prowadzenie sklepu internetowego to nie tylko realizacja kolejnych zamówień i poszerzanie jego astortymentu. To również utrzymywanie stałych i nienagannych relacji z klientem. Można to robić za pośrednictwem:

  • Facebooka i mediów społecznościowych, które klient doskonale zna i które same w sobie stwarzają poczucie bezpieczeństwa. Co ważne, są one w stanie na bieżąco informować właściciela sklepu o pojawiających się zapytaniach. W ich obrębie można też zintegrować bota do automatycznego odpowiadania klientom na najczęściej pojawiające się pytania.
  • E-maila – choć ta forma kontaktu bardzo powoli odchodzi w zapomnienie, wciąż znajduje całe mnóstwo zwolenników. Tutaj warto przykładać się do jak najbardziej kompleksowego odpowiadania na pytania zadawane przez użytkowników. Jeśli jest ich kilka, trzeba odpowiedzieć na każde (a nie tylko pierwsze lub ostatnie z nich).
  • Live chatu – sklepy internetowe coraz częściej integrują się z usługą tak zwanego Live Chatu. To chat dostępny po kliknięciu w odpowiednią ikonkę (zwykle dymek w rogu), a pozwalający na przeprowadzenie bezpośredniej rozmowy. Może on zostać zintegrowany z Messengerem, ale nie musi.
  • Telefonu – są ludzie, którzy wolą kontaktować się w sposób bardziej bezpośredni. Nie warto zamykać się na nich, zamiast tego oferując dostęp do działającej w godzinach pracy sklepu infolinii.

Niezależnie od tego, którą formę kontaktu zaimplementuje się w swoim sklepie, należy z niej korzystać. Nie warto dawać użytkownikom możliwości dzwonienia, jeśli nie odbiera się telefonu. To tylko psuje własny wizerunek (lepiej po prostu nie dać takiej możliwości). Zawsze do obsługi należy podchodzić pro-konsumencko. Jak pokazały bazujące na empiryzmie badania, przynosi to długofalowe pozytywne skutki i przyczynia się do wzrostu reputacji. Czegoś, co chce się budować, a co w dalszej perspektywie prowadzi do większych konwersji.

Ciekawe integracje w sklepie internetowym

Zastanawiając się nad tym, jak założyć sklep internetowy zazwyczaj nie myśli się o tym, co będzie się z nim robiło w znacznie dalszej perspektywie. Skupia się na tym, co jest obecne tu i teraz. To błąd. Sklep internetowy jest bowiem czymś, co trzeba stale rozwijać. Nie tylko pod kątem pozyskiwania nowych klientów, ale też zupełnie nowych kanałów sprzedaży i źródeł utrzymania. Konieczne jest zatem wypracowywanie rozwiązań, które będą przynosiły zysk, a które będą w jak największej części zautomatyzowane i mało wymagające względem ich obsługi. Poniżej przedstawiamy zdecydowanie najciekawsze i najchętniej wdrażane integracje. Każda z nich szyta jest z myślą o prężnie rozwijających się sklepach internetowych. Takich, które potrzebują rozwiązania skutecznego i mało wymagającego pod względem czasu. Każdą można też bez problemu wdrożyć w obrębie platformy PrestaShop. Ta jest pod tym względem bardzo elastyczna.

Warto wiedzieć: choć na rynku istnieją rozwiązania pozwalające na darmowe wdrożenie niektórych systemów czy integracji, nie są one doskonałe. Zazwyczaj stanowią niekompletne wersje tego, co chce się osiągnąć. Właśnie dlatego warto sięgnąć po usługi profesjonalistów. Takimi jesteśmy właśnie my. Nie boimy się wyzwań i jesteśmy w stanie wdrożyć każde, nawet najmniej typowe rozwiązanie.

10. Dropshipping

Choć sklep internetowy wszyscy kojarzą z bardzo bezpośrednią sprzedażą produktów przez podmiot rzeczywiście je magazynujący, nie zawsze tak jest. Dropshipping to opcja, która pozwala owego magazynowania uniknąć. Zamiast zatem samodzielnie realizować przyjęte przez siebie zamówienie, dzięki odpowiedniemu wdrożeniu przekazuje się je do producenta, dystrybutora czy hurtownika. To on dba o nie na każdym z dalszych jego etapów. Kompletuje je więc z własnego magazynu i wysyła bezpośrednio do klienta. Jest to rozwiązanie nie tylko bardzo wygodne, ale i wysoce opłacalne. Sklepowi internetowemu pozwala natychmiast pozyskać pełen asortyment współpracującej z nim w tym firmy. Nie musi on sobie radzić z niczym oprócz samej w sobie sprzedaży. Może zatem budować swoją markę, promować ją w Internecie i zdobywać nowych klientów. Bez narażania się na jakiekolwiek straty.

Dropshipping jest czymś, co należy przemyśleć, a co w dalszej perspektywie nie może być zarządzane ręcznie. Zwłaszcza jeśli ma się do czynienia z mnóstwem różnych produktów. Jako że ma on pomóc w skupieniu się na innych sprawach, warto w jak największym stopniu go zautomatyzować. Tak, aby nie musieć w niego ingerować. Dobry system dropshippingowy to taki, w którym klient nie dostrzeże, że został obsłużony przez inną firmę. Decydując się na tego typu integrację warto więc dogadać się z dostawcą – tak, aby pakował przedmioty bez własnego brandingu (a najlepiej z tym sklepu sprzedającego).

Przeczytaj więcej o dropshipping

11. Allegro, Ebay, Amazon

Aktualnie prowadzenie własnego sklepu internetowego nie jest wystarczalne. W poszukiwaniu alternatywnych kanałów sprzedaży wręcz nie można ignorować platform sprzedażowych pokroju Allegro, Ebaya oraz Amazona. Trzej giganci światowego rynku e-commerce pozwalają na prowadzenie sprzedaży w ich obrębie, przy czym na polskim rynku aktualnie króluje ten pierwszy. Mimo że od każdej transakcji trzeba w jego obrębie uiszczać opłatę, po prostu się to opłaca. Sam w sobie bowiem dysponuje on potężną bazą klientów, do których dostęp można pozyskać po wejściu z nim współpracę.

Odpowiednio przeprowadzana integracja z Allegro (i analogicznie z Ebayem i Amazonem, które również sprawdzają się w codziennym użytkowaniu) zakłada:

  • automatyzację procesu dodawania przedmiotów – każdy, który zostanie wprowadzony w obrębie panelu administracyjnego PrestaShop powinien natychmiast pojawić się również na platformie aukcyjnej;
  • możliwość przeglądania statystyk, w tym tych związanych z wyświetlaniem kart z aukcją;
  • automatyzację edycji przedmiotów, w tym również ich aktualnych cen czy opisów;
  • synchronizację stanów magazynowych – system sam powinien aktualizować ilość przedmiotów z magazynu.

Umiejętnie wdrożona integracja jest w stanie przynieść mnóstwo korzyści i dodatkowego zarobku.

12. Porównywarki cen

Od czasu ich pojawienia się na polskim rynku e-commerce kilkanaście lat temu. porównywarki cen stały się podstawą w zakupach internetowych zdecydowanej większości Polaków. Ci sięgają po nie już nie tylko po to, by dowiedzieć się, gdzie dany przedmiot ma najniższą cenę. Oczekują od nich również możliwości porównania cech przedmiotów oraz znalezienia sklepu najbardziej korzystnego finansowo. Takiego, u którego nie tylko przedmiot, ale i wysyłka czy usługi dodatkowe z nim związane będą dostępne w atrakcyjnej cenie. Porównywarki cen coraz częściej agregują też opinie na temat konkretnych przedmiotów. Zazwyczaj te najbardziej wiarygodne, bo pochodzące od rzeczywistych ich nabywców.

Przeczytaj więcej o porównywarkach cen

Podsumowanie

Choć założenie własnego sklepu internetowego nie wydaje się być czymś bardzo skomplikowanym, nawał obowiązków towarzyszących temu wcale go nie ułatwia. Samo wybranie platformy, na której będzie on działał również nie wystarczy. Cóż bowiem z tego, że PrestaShop jest podatna na wszelkiego rodzaju modyfikacje, skoro nie będzie się w stanie ich dokonać? Co wynika z faktu przydatności danych integracji, skoro ich wdrożenie może przerosnąć niejedną osobę?

Właśnie dlatego nawet wiedząc, jak założyć sklep internetowy, warto sięgnąć po usługi firmy zajmującej się tym profesjonalnie. Tylko wtedy bowiem otrzyma się w pełni funkcjonalny i maksymalnie zautomatyzowany twór. Taki, który będzie się wyróżniał pod względem szaty graficznej, a który będzie przystosowany do przynoszenia wymiernych zysków. Taki, który będzie przystosowany do działań w zakresie pozycjonowania, a przede wszystkim będzie zgodny z panującymi na rynku standardami. W opracowaniu profesjonalnego sklepu internetowego jest w stanie pomóc nasza firma. Znamy się na rzeczy i mamy na swoim koncie mnóstwo pomyślnie wykonanych realizacji. Zachęcamy do kontaktu, w ramach którego udzielimy informacji, ile kosztuje założenie sklepu internetowego i zasugerujemy rozwiązanie idealne względem pomysłu konkretnego klienta.

Skorzystanie z naszych usług to nie tylko oszczędność czasu. To także możliwość skupienia się na innych rzeczach. Zapewniamy, że mając w perspektywie posiadanie i prowadzenie własnego sklepu tych będzie bardzo wiele.

Przeczytaj również o dotacjach na sklep internetowy

5 / 5 ( 32 opinii )