Sprzedaż internetowa, a zatem znane wszystkim dobrze e-commerce, jest pomysłem na rozwój własnej kariery zawodowej coraz większej liczby młodych ludzi. Ci rozsądni zanim rozpoczną sprzedaż zwykle zastanawiają się, w jaką branżę wejść, by móc rozwinąć w niej skrzydła i po prostu zarobić jak najwięcej. Oni właśnie myślą nad tym, co sprzedawać w Internecie. Jeżeli i Ty chcesz odnieść sukces w sektorze e-commerce, to właśnie od tego pytania powinieneś rozpocząć swoją własną przygodę z nim.

Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej osób wybiera Internet jako środek do zakupu nowych przedmiotów. Robi się to coraz chętniej, a sprzedaż internetowa zaczęła wkraczać również do branż, w obrębie których nigdy nie funkcjonowała. Ludzie cenią sobie szybkość, wygodę oraz przede wszystkim dostępność zakupów online. Jeśli więc zdecydujesz się na założenie własnego sklepu, na pewno nie postąpisz źle. Rynek sprzedaży internetowej jest stale nienasycony i otwarty na nowe sklepy. Im lepszą branżę jednak wybierzesz i im lepszy produkt będziesz sprzedawał, tym szybciej i szerzej rozwiniesz swoje skrzydła w jego obrębie. Ale czym dokładnie jest ten “lepszy produkt”?

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co sprzedawać w Internecie trzeba poznać gusta, oczekiwania i potrzeby użytkowników sieci – potencjalnych klientów. Warto sięgnąć przy tym po już przeprowadzone badania, najlepiej jak najbardziej aktualne. Gemius na przykład w swoich ostatnich analizach wskazał, że aż 56% internautów to tacy, którzy robią zakupy w sieci. 52% z tych osób to z kolei mężczyźni (a reszta to oczywiście przedstawicielki płci pięknej). Już sam ten fakt może powiedzieć naprawdę wiele na temat tego, jakie branże mają potencjał sprzedażowy.

Pamiętaj: jeśli nie jesteś pewien co do tego, czy wybrałeś odpowiednią niszę, nie inwestuj od razu we własny magazyn i nie zbieraj asortymentu. Świetnym rozwiązaniem na sprawdzenie gruntu jest tak zwany dropshipping, w którym nie trzeba magazynować absolutnie nic. Dowiedz się, jak działa dropshipping.

1. Co sprzedawać w internecie?

Najważniejszą kwestią w ustalaniu tego, co chce się sprzedawać jest określenie targetu, w jaki tak właściwie się celuje. Koniecznie w odniesieniu do statystyk, ale i do własnych badań związanych z konkurencją. Szybko można dojść do tego, że kobiety wykazują większe zainteresowanie odzieżą, akcesoriami i kosmetykami, a mężczyźni – nowoczesnymi technologiami, motoryzacją czy multimediami. Osoby starsze chętniej kupują produkty farmaceutyczne, ale i materiały budowlane. Te młodsze częściej sięgają po bilety do kina, smartfony czy produkty czysto cyfrowe. Warto pamiętać, że w Internecie sprzedawać można wszystko. Jeżeli jednak postawi się na coś, co cieszy się największym zainteresowaniem ze strony grupy docelowej, będzie się miało znacznie łatwiej.

Dziś założenie własnego sklepu internetowego nie jest wielkim problemem. Znacznie trudniejsze jest wyróżnienie się z nim i zaoferowanie czegoś, czego nie ma wszędzie indziej. Chodzi tutaj tak o sprzedawane przez siebie produkty , jak i funkcjonalności sklepu internetowego.

Ogólnie rzecz ujmując, bezpiecznymi produktami na sprzedaż są odzież, dodatki, płyty, filmy, bilety do kina oraz akcesoria domowe. Są to kategorie produktów najchętniej kupowanych w Internecie – w dodatku takich, które generują regularne (a nie jednorazowe) sprzedaże. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że lubi się to zmieniać w czasie. Decydujący wpływ na to mają zmiany na rynku. Rokrocznie przybywa w nim sklepów online w praktycznie każdej branży – to zaś podnosi próg wejścia w którąś z nich. Zmiany w preferencjach zakupowych również mają tu znaczenie. Pandemia skłoniła ludzi ku branżom związanym z dbaniem o zdrowie własne i innych, ale też znacząco wpłynęła na popularność samych zakupów online.

Jeśli chcesz wejść w rynek sprzedaży internetowej, dobrze byłoby, gdybyś zaczął od branży, która tak właściwie Cię interesuje. Abstrahując bowiem od potencjału zarobkowego i innych stricte statystycznych i technicznych rzeczy, ważne jest, abyś był w stanie obsługiwać swoich klientów na odpowiednio poziomie. Również poprzez przewidywanie ich potrzeb, oczekiwań i wymagań.

3.1. Które branże rozwijają się najszybciej?

Gałęzią handlu, która aktualnie rozwija się zdecydowanie najbardziej dynamicznie są delikatesy, a zatem sklepy online z artykułami spożywczymi. W porównaniu do 2019 roku, w 2022 roku zanotowano przyrost sklepów sprzedających takowe na poziomie aż 112%. W tym samym czasie ilość sklepów z branży zdrowia i urody wzrosła o 37%, a tych działających w kategorii upominków, akcesoriów, domu i ogrodu – o 27%. Spory wzrost odnotowały także branże ubraniowa, księgarniana, multimedialna i dziecięca. Każda zaliczyła przyrost sklepów na poziomie około 22%.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że sklepy internetowe nie tylko się otwierają, ale i zamykają. Każdego roku z sieci znika wiele z tych, którym się nie udało. Zwykle chodzi tutaj o sklepy należące do właścicieli, którzy nie przemyśleli tego, co sprzedawać w Internecie i nie zainwestowali w profesjonalne rozwiązania, licząc, że “jakoś to będzie”. Swój sklep warto przygotować od podstaw w sposób profesjonalny i przemyślany. Tylko wtedy będzie on w stanie poradzić sobie na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Nasza firma pomoże Ci w opracowaniu rozwiązania optymalnego, przystosowanego tak do przynoszenia zysku, jak i stałego rozwoju. Na naszym blogu przedstawiamy mnóstwo porad związanych tak z zakładaniem, jak i prowadzeniem sklepu. Sami oferujemy też możliwość przygotowania takiego, który rzeczywiście wykorzysta potencjał Twojej branży. Niezależnie od tego, jaka ona by nie była.

2. Plusy sprzedaży Internetowej

Liczne badania pokazują, że ludzie coraz bardziej przekonują się do zakupów w Internecie. Za najważniejsze zalety takowych zazwyczaj podają ich wygodę, a przede wszystkim całodobową dostępność i nieograniczony czas na podjęcie decyzji zakupowej. Z roku na rok ich odczucia w tym temacie poprawiają się – a jest to przede wszystkim wynik rozwoju branży e-commerce, coraz bardziej wychodzącej naprzeciw ich potrzebom.

Sprzedaż internetowa nie interesuje jednak jedynie klientów docelowych, ale i osoby prowadzące własne firmy. Coraz więcej z nich przenosi swoją sprzedaż właśnie do Internetu. Przedsiębiorcy doceniają w nim możliwość dotarcia do klientów z każdego zakątka Polski i świata, ale i znacznie łatwiejsze zarządzanie zamówieniami przy generowaniu mniejszych kosztów. Dzięki działalności czysto internetowej, nie trzeba ponosić kosztów wynajmu lokalu stacjonarnego, zatrudniania pracowników. To z kolei sprawia, że większy budżet można przeznaczyć na właściwy rozwój.

Sprzedaż internetową można zdecydowanie nazwać tą najbardziej przyszłościową. Ciężko jest nie spodziewać się tego, że cały świat handlu będzie szedł właśnie w jej kierunku.

3. Od czego zacząć własną sprzedaż?

Wiedząc już, co sprzedawać w Internecie, potrzebujesz sklepu internetowego, który byłby w stanie to prezentować i obsługiwać cały proces transakcyjny. Na rynku istnieje wiele platform typu SaaS (Software as a Service), które promują się jako najszybsze w drodze ku własnemu biznesowi online. Zdecydowanie odradza się sięganie po nie – nie dość bowiem, że wymagają opłat abonamentowych to nie dają pełni kontroli nad własnym sklepem. Są szalenie ograniczone i ograniczające. Znacznie lepiej jest postawić na własne rozwiązanie, opublikowane na swoim serwerze. Z pełną kontrolą nad tym, co dzieje się w jego obrębie.

3.1. Co sprzedawać w Internecie? – najpierw wybierz nazwę i domenę

Wiedząc, co sprzedawać w Internecie powinieneś przystąpić do poszukiwania nazwy sklepu, która będzie adekwatna do Twojego asortymentu. Istotne jest to, by nie była ona już wykorzystywana przez innego przedsiębiorcę, ale i była przyszłościowa. Zwróć tutaj więc uwagę nie tylko na to, co w tym momencie chcesz sprzedawać, ale i na rzeczy, które będziesz chciał sprzedawać w przyszłości. W kontekście nazwy sklepu, nie ma żadnego złotego rozwiązana – jedynego poprawnego. Wszystko zależy tutaj od Twojej kreatywności. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Pierwszą rzeczą jest dostępność domeny. To przede wszystkim pod jej kątem powinieneś szukać nazwy Twojego sklepu. Dobrze byłoby, aby była ona dostępna również w formie domeny o rozszerzeniu .pl. Jest to o tyle istotne, że to właśnie to rozszerzenie w pierwszej kolejności przychodzi na myśl potencjalnym odbiorcom. Unikaj domen regionalnych – prezentują niższą wartość SEO i są cięższe do zapamiętania.

Wymyślenie nazwy sklepu internetowego powinno zostać skwitowane właśnie zakupem domeny internetowej. Pamiętaj, że możesz nabyć ich kilka – gdybyś nie mógł się zdecydować, finalnie będziesz mógł wybrać tę, która będzie Ci odpowiadać najbardziej.

Pamiętaj: nazwę sklepu warto mieć jeszcze zanim zleci się jego stworzenie. To do niej tworzony jest logotyp i to ona decyduje o charakterze całego sklepu.

3.2. Zainwestuj w serwer

Chcąc posiadać swój sklep internetowy, musisz go gdzieś umieścić – tak, by był on dostępny w sieci. W końcu będziesz musiał więc wybrać serwer, w obręb którego on trafi. Ten krok możesz zostawić na później, jednak musisz o nim pamiętać. Niezależnie od tego, czy wiesz, co sprzedawać w Internecie, czy nie. Większość firm, które zajmują się przygotowywaniem sklepów internetowych (w tym również i nasza) działa na własnych serwerach, dopiero przy kończeniu współpracy przenosząc sklep na serwer klienta. Mimo wszystko jednak dobrze byłoby, gdybyś wiedział, że zakup jak najlepszego serwera to absolutna konieczność.

Wybrany przez Ciebie serwer musi być odpowiednio pojemny. Najlepiej byłoby też, by nie narzucał żadnego limitu transferu, a dane przechowywał w obrębie dysku SSD. Dobry hosting to taki, na którym Twój sklep będzie działał szybko i płynnie. Dzisiejszy klient jest bardzo mało tolerancyjny jeżeli chodzi o trudności i opóźnienia w ładowaniu się sklepu internetowego. Miej to na uwadze zakładając ten swój.

Koniecznie sprawdź nasz inny artykuł, który dokładnie mówi o tym, jaki hosting wybrać pod sklep internetowy.

3.3. Stwórz sklep internetowy

Najważniejsza faza rozpoczynania własnej sprzedaży w Internecie. Stworzenie własnego sklepu internetowego wymaga zdolności programistycznych, ale i poświęcenia temu mnóstwa czasu. Sklep musi bowiem być dopracowany pod względem funkcjonalności, atrakcyjny jeżeli chodzi o wygląd oraz przede wszystkim bezpieczny. W końcu w jego obrębie przetwarzane są tak dane osobowe klientów, jak i dokonywane przez nich transakcji. Zdecydowanie najlepszą opcją w tym miejscu jest postawienie na usługi firmy, która zaprojektuje i zrealizuje sklep internetowy dla Ciebie od podstaw. Wtedy też będziesz miał pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z Twoimi wymaganiami i oczekiwaniami.

Pamiętaj, aby uważać przy tym na oszustwa firm informatycznych – zwłaszcza, jeśli jesteś niedoświadczony w branży e-commerce. Postaw na kogoś doświadczonego i pamiętaj, że stworzenie sklepu internetowego to inwestycja. Zwróci Ci się ona znacznie szybciej, jeśli zostanie on zaprojektowany w sposób nowoczesny i zgodny ze współczesnymi standardami. Taki, który nastawiony będzie na konwersje i wykonany z dbałością o szczegóły. Tak wizualne, jak i funkcjonalne.

My z naszej strony możemy polecić własne usługi. Projektowaniem sklepów zajmujemy się już od wielu lat. Jeśli nawiążesz z nami współpracę, Twoja platforma sprzedażowa będzie funkcjonalna, bezpieczna i idealnie zoptymalizowana pod to, by efektywnie działać w obrębie Twojej branży. Stworzymy dla Ciebie sklep kompletny, niewymagający żadnych usprawnień i udoskonaleń. Oprzemy go przy tym o sprawdzony i najpotężniejszy na rynku system PrestaShop, dzięki któremu będziesz miał pewność, że będziesz mógł rozwijać go w sposób niesamowicie elastycznym. Przy naszym udziale lub niekoniecznie.

3.4. Co po wejściu w posiadanie sklepu?

Stworzenie sklepu internetowego to tak właściwie początek przygody z rynkiem e-commerce i codziennej walki o klienta. Jeżeli wszedłeś już w jego posiadanie, musisz zadbać o jego stały rozwój przy jednoczesnym podejmowaniu się działań mających na celu jego promowanie. W kwestii rozwoju, zastanów się między innymi nad:

  • Opracowaniem wersji mobilnej sklepu. Aktualnie bardzo duża część klientów sklepów internetowych to ci, którzy przeglądają je z poziomu swoich urządzeń mobilnych (telefonów lub tabletów). Do Ciebie należy to, by maksymalnie im to ułatwić. Nasza firma sama tworzy sklepy responsywne, przystosowane do urządzeń o mniejszej przekątnej ekranu. Jeśli jednak posiadasz sklep bez wersji responsywnej, wręcz musisz w nią zainwestować. Nie jest nowiem ważne tylko to, co sprzedawać w Internecie, ale i jak to robić.
  • Pozycjonowaniem. Obecność sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania to coś, bez czego w dzisiejszych czasach nie możesz się obyć. Zwłaszcza jeśli liczysz na regularny pasywny przypływ nowych klientów. Jak zabrać się za pozycjonowanie? Kompleksową bazę informacji na jego temat przygotowaliśmy w innym wpisie.
  • Zwiększaniem sprzedaży. Rozwój pod tym względem to prawdziwy temat-rzeka. Istnieje bowiem wiele sposobów na to, by przekonywać odwiedzających do tego, by stawali się klientami. Kilka naszych sugestii z tym związanych opublikowaliśmy tutaj.
  • Poszerzaniem asortymentu. Solidny sklep internetowy to taki, który się rozwija. Musisz stale zwiększać zakres oferowanych przez siebie produktów – te najświeższe staraj się wypromować, na przykład wykorzystując newsletter w sklepie internetowym.
  • Dbaniem o obsługę klienta. Zadowolony klient to taki, który chętnie wróci do Ciebie – a często i poleci Twój sklep swoim znajomym. Dbaj o swoją renomę i właśnie o zadowolenie Twoich odbiorców, a na pewno Ci się to opłaci.

Oczywiście codzienna praca nad własnym sklepem internetowym zakłada też obsługę zamówień, dbanie o ceny, opisy produktów, atrakcyjną ich prezentację. Sama wiedza na temat tego, co sprzedawać w Internecie – jak widać po powyższym – nie wystarczy, by odnieść w nim sukces.

4. Podsumowanie – czym handlować w Internecie?

Jeśli chcesz zarabiać online i prowadzić sklep o bardzo wysokim potencjale, już na początku powinieneś zastanowić nad tym, czym handlować w Internecie, by nie porwać się z motyką na słońce. Oczywiście – prawdą jest stwierdzenie, że sprzedawać można wszystko, co tylko ludzie mogliby chcieć kupić. Nie jest jednak również kłamstwem, że większa konkurencja wymagać będzie od Ciebie nie tylko szerokiego asortymentu i atrakcyjnych cen, ale i wielu rozwiązań w obrębie Twojego sklepu internetowego, które wyróżnią Cię na jej tle.

Nasza firma może pomóc Ci rozwinąć swoje skrzydła i właśnie się wyróżnisz. Niezależnie od tego, co tak właściwie chcesz sprzedawać i czy wstrzelasz się w tym w niszę, czy decydujesz się na podjęcie rękawic z innymi sprzedawcami, my opracujemy rozwiązanie dla Ciebie. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam tworzyć sklepy idealnie zoptymalizowane pod sprzedaż. Nie wierzysz? Zapoznaj się z naszymi case studies. Najlepiej zaś skontaktuj się z nami (możesz też skorzystać z konfiguratora) i przedstaw nam swój pomysł. W niezobowiązujący sposób porozmawiamy o nim z Tobą, przedstawiając Ci ofertę nie do odrzucenia. Zaryzykuj, a z nami na pewno będziesz pił przysłowiowego szampana.

4.9 / 5 ( 18 opinii )