Współczesny rynek e-commerce jest tym najbardziej otwartym od czasu powstania handlu internetowego. Doskonałym wyrazem tego jest popularność dropshippingu w jego obrębie. Ten cieszy się dziś olbrzymim zainteresowaniem, a przez wiele sklepów uznawany jest za podstawowy model działania. Sam w sobie pozwala zaistnieć również tym, którzy nie posiadają ogromnego budżetu na start. To prostota zamknięta w opakowaniu innowacyjności. To coś, co pozwoli podejść do biznesu w zgoła odmienny sposób. Odmienny, ale i prostszy, skuteczniejszy i po prostu ciekawy.

Nasz dzisiejszy wpis skupi się właśnie na dropshippingu. Postaramy się zaprezentować go w pełnej okazałości. Przedstawimy wszystko to, co warto wiedzieć na jego temat jeszcze zanim tak właściwie się w niego wejdzie. Jak się bowiem okazuje, dropshipping nie jest modelem dla wszystkich. Mnóstwo jego zalet nie sprawi, że odnajdzie się w absolutnie każdej branży. Dla wszystkich może jednak być pewnym dopełnieniem.

1. Czym jest dropshipping?

Dropshipping to jedna z kilku dostępnych na rynku metod działania na rynku e-commerce. Podczas gdy standardowy sklep internetowy samodzielnie obsługuje pełne zamówienia, w jego przypadku rozgrywa się to inaczej. Nie zakłada on bowiem obecności czegoś takiego, jak magazyn sklepu. Pozwala też pozbyć się z takowego większej logistyki, kompletowania produktów, pakowania. W sklepie dropshippingowym zamiast tego wszystkiego można skupić się chociażby na działaniach marketingowych.

Jak działa model dropshippingowy? Sklep pełni w nim rolę sprzedawcy – w najprostszym tego słowa znaczeniu. Do niego należy bowiem wyłącznie wygenerowanie takowej. Gdy klient złoży w nim zamówienie, to zostaje wysłane do oryginalnego dostawcy (najczęściej hurtownika). Na tym rola sklepu się kończy. To ten ostatni dba o dalszą realizację zamówienia, wliczając w to znalezienie przedmiotu na jego własnym magazynie, spakowanie go i wysyłkę. Bezpośrednio do klienta, który złożył zamówienie.

Cały powyższy proces w najlepszej integracji dropshippingowej odbywa się w sposób w pełni automatyczny. Tak właściwie więc nie wymaga od właściciela sklepu praktycznie żadnych działań. Może on zatem skupić się na generowaniu konwersji. Do takowych prowadzi aktywna promocja w obrębie wielu kanałów. Mowa tu między innymi o pozycjonowaniu sklepu i promowaniu go w mediach społecznościowych. Więcej na temat marketingu powiemy w dalszej części tego artykułu.

Sklep dropshippingowy nie musi skupiać się wyłącznie na dropshippingu. Ten bowiem może go zaledwie uzupełniać. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom można poszerzyć paletę wytwarzanych, magazynowanych i wysyłanych przez siebie produktów o te obsługiwane przez dostawcę. Dzięki temu szybko można rozwinąć własny już istniejący sklep, przy okazji tworząc sobie dodatkowe źródło zarobków.

Dla kogo powstał dropshipping?

Dropshipping to rozwiązanie celujące przede wszystkim w początkujące firmy. Dzięki niemu mogą one zapoznać się ze światem e-commerce w sposób nienarażający je na żadne straty. To coś dla tych, którzy nie są w stanie zainwestować we własny magazyn, ale chcą zaistnieć na rynku handlu internetowego. Z usług dropshippingowych korzysta się też często handlując rzeczami o wielkich gabarytach. Sprzedając meble na przykład ciężko jest magazynować je u siebie.

Dropshipping to również opcja dla  wszystkich tych, którzy chcą w łatwy i szybki sposób rozwinąć własny sklep internetowy. Dla tych, którzy chcą wzbogacić go o bogatą paletę dodatkowych produktów, bez konieczności natychmiastowego ponoszenia kosztów za nie. Dzięki niemu można zarabiać na marży bez potrzeby zajmowania się bezpośrednią obsługą każdego z zamówień.

2. Zalety postawienia na dropshipping

Postawienie na dropshipping jako główny model biznesowy niesie ze sobą bardzo wiele zalet. Najwięcej z nich odczują początkujący przedsiębiorcy, dla których często jest on przepustką do bardzo gwałtownego rozwoju w branży e-commerce. Główną zaletą dla wielu z nich okaże się w ogóle możliwość otwarcia własnego biznesu bez posiadania żadnego kapitału na start. Jak się jednak okazuje, jest to zaledwie jedna z wielu zalet. Poniżej wypisujemy te, które również nie są tutaj bez znaczenia.

  • Brak kosztów magazynowania – magazyn sklepu w systemie dropshippingowym nie istnieje. Nie trzeba płacić zarówno za jego istnienie, jak i obsługę. Nie ma też potrzeby zarządzania stanami magazynowymi. Uzupełnianie ich nie jest konieczne.
  • Płatność za towar odbywa się dopiero po jej otrzymaniu od klienta. Sprawia to, że inwestycja w sklep jest zerowa, a obraca się wyłącznie środkami pochodzącymi od nabywców.
  • Możliwość dostarczenia towaru błyskawicznie – ten przebywa krótką drogę. Bardzo często wychodzi od samego producenta, który w wielu przypadkach jest partnerem dropshippingowym.
  • Szansa na rozwój sklepu pod innymi względami, na przykład tym marketingowym.
  • Brak konieczności obsługi logistycznej – realizacja zamówienia zamyka się w obrębie przekazania go producentowi czy dostawcy. Bardzo łatwo można to zautomatyzować poprzez wdrożenie odpowiednich integracji.

3. Wady postawienia na dropshipping

Jedna z głównych wad związanych z zainwestowaniem w dropshipping tyczy się samego podejścia do sprzedaży. W jego przypadku można nie mieć poczucia, że klientów tak właściwie się obsługuje. Ma się bowiem udział wyłącznie w ich pozyskiwaniu. Wszystko w przypadku tego modelu opiera się też na dostawcy lub producencie. Wszystkie problemy trzeba rozwiązywać jako sklep. Poniżej przedstawiamy jedne z najbardziej zauważalnych i dających się we znaki wad, co do których warto mieć świadomość jeszcze zanim postawi się na sklep bazujący na dropshippingu.

  • Brak kontroli nad sprzedawanymi przedmiotami – jako że nigdy nie ma się ich w ręku, nie ma się też pojęcia, w jakim stanie są one wysyłane do klientów.
  • Brak kontroli nad procesem wysyłki – sposób i czas pakowania są poza gestią właściciela sklepu. Nie od niego zależy to, kiedy przedmiot zostanie wysłany.
  • Problem z synchronizacją produktów – to ich producent czy dostawca musi dać znać, że nie posiada ich już na stanie.
  • Problem z obsługą klienta – wszelkie reklamacje musi rozpatrywać producent lub dostawca. Mimo że klient kontaktuje się z właścicielem sklepu. Wydłuża to czas rozwiązania każdego kolejnego problemu.

4. Jak zacząć sprzedaż opartą na dropshippingu?

Założenie sklepu typu dropshipping jest znacznie prostsze niż założenie tego oferującego magazynowane przez siebie produkty. Wynika to z faktu, że pozbywa się przy tym konieczności zorganizowania miejsca magazynowego, sprowadzenia produktów. Wyklucza też jakiekolwiek inwestycje w tym zakresie. Aby sklep dropshippingowy mógł istnieć, należy nawiązać współpracę z hurtownią, producentem (a najlepiej kilkoma) lub po prostu dostawcami. Przede wszystkim jednak trzeba wdrożyć w obręb swojego sklepu rozwiązania, dzięki którym to wszystko będzie można obsługiwać. Te idealne zakładają pełną automatyzację całego procesu sprzedaży. Taką, w której system sam obsługuje zamówienia, a właścicielowi sklepu pozwala skupić się na innych rzeczach.

Warto wiedzieć: rozwiązania w zakresie dropshippingu można bez problemu wdrożyć w obręb już działających sklepów internetowych – tych, które sprzedają już swoje produkty. Dzięki temu można znacznie poszerzyć własny asortyment i móc zasilić sprzedaż. Zdecydowanie najlepszą platformą, na której warto oprzeć sklep całkowicie lub połowicznie działający w modelu dropshippingowym jest PrestaShop. Zapewnia ona najbardziej elastyczne, a zarazem profesjonalne rozwiązania właśnie w tym zakresie.

Sklep dropshipping na platformie PrestaShop

PrestaShop stanowi platformę idealnie przystosowaną do rozpoczęcia sprzedaży dropshippingowej. Stwarza świetną bazę pod rozwiązania ukierunkowane właśnie na nią. Najprościej tutaj mają właściciele już istniejących sklepów. Oni mogą w sposób bezpośredni przejść do ostatniego z kroków wskazanych przez nas poniżej. Cała reszta musi najpierw zaprojektować i stworzyć swój sklep, a dopiero później zaimplementować rozwiązania pozwalające mu na wykorzystanie dropshippingu.

  1. Zakup domeny i hostingu – są to podstawowe elementy każdego sklepu internetowego, bez których ten nie mógłby istnieć.
  2. Instalacja certyfikatu SSL – ten zapewnia użytkownikom należyty poziom bezpieczeństwa. Z uwagi na to, że sklep zakłada przetwarzanie płatności, jest to rzecz absolutnie kluczowa.
  3. Instalacja platformy PrestaShop – sama jej baza jest w pełni darmowa i możliwa do samodzielnego zainstalowania. Chcąc dostosować ją do własnych potrzeb, między innymi pod względem wyglądu, trzeba się podjąć dodatkowych działań.
  4. Integracja z systemem dropshipping, która pozwoli na automatyzację wszystkich procesów i obsługę produktów dostarczanych przez dostawców.

W podjęciu się każdego z powyższych kroków może pomóc dobrze wybrana agencja interaktywna. My na przykład zapewniamy rozwiązania rzeczywiście sprawdzające się w codziennym użytkowaniu. Takie, które są przystosowane do nowoczesnego rynku e-commerce. Mowa tutaj zarówno o samej platformie PrestaShop (jej funkcjonalnościach i wyglądzie), jak i systemie dropshippingowym. Ten ostatni można rozwiązać na dwa sposoby. Istnieje możliwość pełnej jego automatyzacji. W tej formie system sam zmienia parametry produktów (cena, stan magazynowy i inne), sprawdzając te obecne z aktualnym stanem z hurtowni. Drugi z kolei zakłada ręczne aktualizowanie wyłącznie wybranych przez siebie parametrów (nie każdy zawsze chce się zmieniać).

5. Współpraca z hurtownią i dostawcami

Aby sklep dropshippingowy tak właściwie mógł istnieć, trzeba znaleźć produkty i dostarczających je dostawców. Jest to jedna z pierwszych rzeczy koniecznych do wykonania już po wejściu w posiadanie samego w sobie sklepu. Zanim jednak się jej podejmie, należy najpierw uściślić, co tak właściwie będzie się chciało sprzedawać. Określenie jak najbardziej precyzyjnej niszy ułatwi wszelkie działania marketingowe. Sprawi też, że sama obsługa sklepu będzie po prostu łatwiejsza. Warto skoncentrować się tutaj na branży, którą po prostu się zna. Wtedy też bieżące prowadzenie sklepu będzie po prostu łatwiejsze i przyjemniejsze.

Już po określeniu niszy można przystąpić do poszukiwania produktów z jej obrębu. Tutaj warto skupić się na artykułach, na które jest największy popyt, a wśród których podaż jest stosunkowo niewielka. Mowa tutaj o wejściu w opcję z jak najmniejszą konkurencją. Odpowiedni research pozwoli określić, która z nich będzie najlepsza i najrozsądniejsza. Znając już produkty, które chce się sprzedawać, można poszukać jak najatrakcyjniejszych ofert ich dostawców.

AliExpress

Jedną z najlepszych i najbardziej znanych platform obsługujących rozwiązania dropshippingowe jest AliExpress. Jest ona o tyle atrakcyjna, że oferuje olbrzymią paletę produktów z każdej istniejącej kategorii. Nie byłoby wielkim przekłamaniem powiedzenie, że w jej obrębie znaleźć można wszystko to, co potrzebne do prowadzenia sklepu dropshippingowego. Co ważne, większość produktów oferowanych jest przez firmy rodem z Chin. Oznacza to, że ich ceny są niewysokie, a całość jest dostarczana w bardzo staranny sposób. Co więcej, nowoczesne rozwiązania pozwalają dostarczać produkty do klientów w znośnie krótkim czasie. Wszystko zależy od dogadania się z konkretnym sklepem prowadzącym działalność w obrębie tej platformy.

Hurtownie dropshipping

Rozwiązaniem bardzo rozsądnym i po prostu sprawdzającym się w akcji jest postawienie na specjalne hurtownie dropshippingowe. Ich największym plusem jest to, że nastawiają się one właśnie na ten model współpracy. Posiadają też odpowiednie rozwiązania, które są w stanie go umożliwić. Istnieją hurtownie, które opierają się w tym wszystkim na plikach XML lub CSV, w których publikują swoją bazę produktów. Aktualizują je na bieżąco o stany magazynowe i nowe informacje na ich temat. Są też takie, które zaprojektowały w tym celu odpowiednie API, które pozwala na bezproblemową dwustronną wymianę danych na linii sklep-hurtownia.

Niezależnie od tego, jakie rozwiązania proponuje konkretna hurtownia, właściciel sklepu musi wdrożyć specjalne integracje pozwalające je wykorzystać. Najlepiej w sposób jak najbardziej zautomatyzowany i wygodny właśnie dla niego. Całość będzie tańsza w przypadku hurtowni obsługujących pliki XML. Nie warto jednak zamykać się i na te, które swoją działalność opierają o stworzone przez siebie API. Integracja w każdym przypadku prowadzi do oszczędności czasu i pracy. Im bardziej profesjonalnie zostanie wykonana, tym większy będzie komfort codziennego korzystania z niej.

6. Pozycjonowanie i marketing

Posiadając doskonale wdrożoną w system PrestaShop integrację z platformą dropshippingową można skupić się na innych działaniach, które w sposób bezpośredni doprowadzą do wzrostu sprzedaży. Mowa tutaj przede wszystkim o tych ukierunkowanych na marketing. Chodzi zatem o promowanie zarówno samego sklepu, jak i produktów oferowanych przez niego.

SEO (pozycjonowanie)

Pozycjonowanie sklepu internetowego to w dzisiejszych czasach absolutna podstawa. Służy ono poprawie widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Nakierunkowane jest przy tym na Google – najpopularniejszą wyszukiwarkę na świecie. Działania pozycjonerskie są bardzo złożone i skomplikowane. Można je podzielić na kilka podstawowych segmentów. Wiele z nich dotyczy samej struktury sklepu internetowego i jej przystosowania pod takowe.

Porządna agencja interaktywna, która stworzyła dany sklep sama zoptymalizowała go pod kątem pozycjonowania. Jeżeli jednak nie zostało to zrobione, należy się tego podjąć. Ważny w tym wszystkim jest też tak zwany content marketing, a zatem tworzenie wartościowych dla klienta treści. Należy więc się przyłożyć do tworzenia unikalnych i użytecznych opisów produktów. Wpływ na pozycjonowanie ma też skrócenie czasu ładowania sklepu oraz zwiększenie jego intuicyjności względem użytkownika. Wygodne menu i  rozsądny podział na kategorie to w dzisiejszych czasach podstawa. Podobnie zresztą jak obecność mobilnej wersji sklepu internetowego – koniecznie takiej bazującej na responsywności. Wtedy też ten będzie się dostosowywał do wielkości ekranu urządzenia, na którym będzie wyświetlany.

Paid search (reklama kontekstowa)

Jest to jedna z głównych konkurentek pozycjonowania. Z tym że wymaga dokonywania stałych płatności. Podobnie jak SEO prowadzi ona do pojawiania się na samej górze wyników wyszukiwania. Z tym że trafia się tam bezpośrednio po uiszczeniu za to opłaty. Ta pobierana jest za każde kliknięcie (model CPC). Stawka za takowe określana jest przez Google. Reklamy tego typu mogą być umieszczane w kilku miejscach. Te najpopularniejsze trafiają obok organicznych wyników wyszukiwania (tych bezpłatnych, osiąganych dzięki pozycjonowaniu). Są to najczęściej reklamy produktowe, promujące konkretne artykuły. W branży e-commerce spisują się one znakomicie. Opcją jest również obecność nad organicznymi wynikami wyszukiwania oraz pod nimi. Ta ostatnia jest najtańsza, ale zarazem najmniej skuteczna.

Media społecznościowe

W dzisiejszych czasach, kiedy to ludzie coraz więcej czasu spędzają w obrębie mediów społecznościowych, grzechem byłoby nieskorzystanie z nich. Promocja na Facebooku, Instagramie, Linkedin i innych kanałach to podstawa. Nie jest tutaj mowa wyłącznie o reklamie w ich obrębie. Choć ta też jest bardzo istotna i przynosi rzeczywiste efekty, równie ważna (a nawet ważniejsza) jest sama obecność w ich obrębie. Dzięki niej można zbudować renomę własnej marki. Zaufanie do sklepu to w dzisiejszych czasach podstawa. Rozwój kanałów w mediach społecznościowych powinien więc iść w parze z innymi formami marketingu – mniej i bardziej bezpośredniego.

Influencerzy

Wiele do powiedzenia w dzisiejszych czasach mają tak zwani „influencerzy”, a zatem osoby cieszące się największą popularnością w obrębie sieci społecznościowych i platform medialnych. Mowa o tych działających aktywnie na YouTube, Instagramie, Facebooku oraz TikToku. Wszyscy oni mają dużą moc przebicia i są w stanie przyczynić się do świetnej reklamy sklepu internetowego. Budują opinie na temat jego i oferowanych przez niego produktów, a także w sposób bardzo bezpośredni zwiększają pochodzące z niego konwersje.

Wybór konkretnego influencera zależy przede wszystkim od budżetu, jakim się dysponuje. Mniej popularni są też tymi tańszymi. Niezależnie jednak od tego, jak popularnego influencera się wybierze, warto zadbać o to, by obracał się on wokół tematyki choć trochę zbliżonej do tej reprezentowanej przez sprzedawane przez sklep produkty.

Porównywarki cen

Jeżeli jest się w stanie wynegocjować z hurtownią czy dostawcą bardzo korzystne stawki, można zastanowić się nad promocją w obrębie porównywarek cen. Jest to bardzo logiczne zagranie zwłaszcza w kontekście produktów z pewnych nisz. Takich, które nie posiadają olbrzymiej konkurencji, a które są w stanie przynieść duże zyski. Porównywarki cenowe są bardzo cennymi kanałami sprzedaży w sklepach internetowych. Co ważne, w obręb własnego sklepu bazującego na platformie PrestaShop można wdrożyć pełną integrację właśnie z nimi. Dzięki temu wszystko będzie obsługiwane w sposób automatyczny. Porównywarki z kolei będą generowały cenny ruch. Cenny, bo pochodzący od osób niemal zdecydowanych na skorzystanie z usług sklepu internetowego.

7. Gotowe rozwiązania dropshippingowe

Wszystkie kroki, które prowadzą do otwarcia sklepu dropshipping można zgrabnie przeskoczyć, inwestując w gotowe rozwiązanie. Można to zrobić korzystając z profesjonalnej agencji interaktywnej. My również dajemy taką możliwość, przy czym dysponujemy olbrzymim doświadczeniem zapewniającym ostateczną satysfakcję. Gotowe rozwiązania dropshippingowe pozwalają natychmiast wkroczyć do branży e-commerce. Nie trzeba ani znać się na założeniu sklepu, ani też dysponować zapleczem pozwalającym na bezpośrednią obsługę klienta. Wybierając gotowy sklep internetowy z towarem jest się w stanie:

  • zlikwidować koszty związane z magazynowaniem towarów i obsługą klientów,
  • prowadzić swój sklep z dowolnego miejsca,
  • zminimalizować koszty inwestycji we własny biznes,
  • mieć kontrolę nad tym, co chce się sprzedawać,
  • otrzymać sklep przystosowany pod samodzielną sprzedaż.

Jak działa gotowy sklep dropshipping?

Sam proces działania sklepu internetowego w modelu dropshippingowym zakłada udostępnianie jego klientom jak najszerszej bazy produktów. Koniecznie takich powiązanych z tematyką, wokół której obraca się sklep. Sklep zajmuje się przyjmowaniem zamówień od klientów. Obsługuje też płatności, które trafiają na jego konto. Następnie każde zamówienie przekazywane jest bezpośrednio do hurtowni. Ta, po jego uprzedniej weryfikacji, przystępuje do jego realizacji. Znajduje produkt na własnym magazynie i wysyła go bezpośrednio do klienta. Sklep z kolei wysyła potwierdzenie wysłania towaru mailem. W umówionym z hurtownią terminie płaci jej zbiorczo za wszystkie wysłane klientom produkty (stawkę pomniejszoną o jego marżę). Może też robić to na bieżąco po każdej sprzedaży. Wszystko zależy tutaj od indywidualnej umowy, ale i od wdrożonej integracji.

Dobry sklep dropshipping to taki, który większość z tych rzeczy wykonuje w pełni automatycznie.

Podsumowanie

Dropshipping nie bez powodu cieszy się w dzisiejszych czasach olbrzymią popularnością. Wynika ona przede wszystkim z bardzo niskiego progu wejścia. Ten pozwala na czerpanie z niego korzyści osobom nieposiadającym własnego magazynu ani też własnych produktów. Jest opcją idealną dla początkujących firm, ale też świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wzbogacić swoją ofertę. Sam jednak wymaga rozwiązań pozwalających na jak największą jego automatyzację. Są one o tyle ważne, że czynią cały proces szybkim i wygodnym. Pozwalają skupić się na innych rzeczach, a systemowi – po prostu działać. Nasza firma jest w stanie podjąć się tego typu wdrożeń. Działamy na zdecydowanie najlepszej platformie do handlu Internetowego na świecie, PrestaShop. Od lat dostarczamy rozwiązania w zakresie dropshippingu, które po prostu sprawdzają się w akcji. Od podszewki znamy rynek e-commerce i doskonale wiemy, jak wykorzystać naszą wiedzę do przynoszenia rzeczywistych konwersji przy jak najmniejszym wysiłku.

5 / 5 ( 16 opinii )