Działających na polskim rynku platform e-commerce, a zatem szkieletów, na bazie których powstają sklepy internetowe, są dziesiątki. Naturalnym jest, że każdy chce postawić na tę jak najlepszą. Problem pojawił się jednak w momencie, kiedy ich autorzy zdali sobie sprawę z gwałtownego rozwoju rynku e-commerce. Sprawiło to, że zaczęło pojawiać się na nim całe ich mnóstwo. Każda przy tym oferowała inne możliwości, była dostępna w innej cenie i celowała w zgoła odmiennych odbiorców.

Szukając platformy dla siebie bardzo łatwo można wpaść w pułapkę. Każda wydaje się bowiem ciekawa i każda reklamowana jest jako ta „najlepsza” i „jedyna”. Mnóstwo przy tym sprzecznych informacji. Niektóre twierdzą, że najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest sklep abonamentowy. Inne uznają, że to rozwiązanie bazujące na platformie open-source najlepiej sprawdzi się w akcji. Warto to wszystko zebrać do kupy, zweryfikować i należycie podsumować. W tym wpisie zamierzamy to zrobić, przedstawiając wszystkie informacje niezbędne do podjęcia właściwej decyzji. Decyzji kluczowej, bo związanej z najistotniejszą sprawą w stawianiu i późniejszym prowadzeniu sklepu internetowego.

E-commerce – pierwsze kroki

Jeszcze zanim wkroczy się na rynek handlu elektronicznego z zamiarem jego podbicia, trzeba poznać jego strukturę. Zrobienie researchu i poznanie własnych oczekiwań, wymagań i planów to coś stojącego u podstaw każdego sprawnie działającego biznesu w tej branży. Przede wszystkim należy zrozumieć, czym tak naprawdę jest e-commerce. Jest to właśnie handel elektroniczny. W pojęciu tym zamykają się wszelkie działania prowadzące do obrotu dobrami za pośrednictwem Internetu. Poza fizyczną placówką sklepu. E-commerce w głównej mierze sprowadza się do sklepów internetowych. Te z kolei są specjalnymi stronami przystosowanymi do tego, by w ich obrębie robić zakupy. Prezentują pełen asortyment, dają możliwość jego dokładnego przeglądania. Pozwalają wreszcie na to, by produkty kupować, a następnie za nie płacić.

Po wyznaczonej powyżej nitce można dojść do kłębka, którym w tym wpisie są platformy e-commerce. To na ich bazie powstają sklepy internetowe. Zainstalowane i skonfigurowane na serwerze ich właściciela, dostarczają mu wszystkich rozwiązań niezbędnych do prowadzenia sprzedaży. Ich ilość i forma zależy od wyboru któregoś z ich rodzajów. Nie wszystkie sklepy trafiają też na serwer właściciela. Platformy abonamentowe SaaS umieszczane są w chmurze i udostępniane w postaci usługi, w gotowej ich formie.

Warto wiedzieć: oparcie sklepu internetowego na właściwej platformie jest kluczowe w dalszym jego rozwoju. Jest to zarazem najważniejszy krok w drodze ku handlowi elektronicznemu. Właśnie dlatego powstał ten artykuł – by nakreślić coś, co ma w całej tej branży fundamentalne znaczenie. Coś, co wpływa na wiele rzeczy, o których na samym początku nawet się nie mówi.

Rodzaje dostępnych platform e-commerce

Dynamiczny rozwój całej branży e-commerce doprowadził do wykształcenia się kilku głównych rodzajów oprogramowania, na którym może bazować sklep. Każdy jego przykład u podstaw kładzie dostarczanie korzystającemu z niego użytkownikowi narzędzi do zarządzania produktami, stanami magazynowymi. Służy do wyświetlania oferty, ale i do obsługi każdego z zamówień. Od momentu ich złożenia, aż po wysyłkę. Dobrze zorganizowane oprogramowanie jest również wyposażane w rozwiązania gwarantujące ich bezpieczeństwo czy umożliwiające przeprowadzanie akcji marketingowych. To właśnie to oprogramowanie nazywa się platformą e-commerce.

Jako że platformy e-commerce są pierwszą, ale i po prostu najważniejszą inwestycją dla sklepu internetowego, należy wybrać ten ich rodzaj i tę konkretną platformę, która spełni indywidualne oczekiwania, wymagania oraz potrzeby. Opcje są cztery:

  • platformy open-source;
  • systemy abonamentowe SaaS (Software as a Service);
  • platformy dedykowane;
  • platformy z płatną licencją dla e-commerce.

Każdy z tych rodzajów definiuje poniekąd cechy charakterystyczne platform, które wchodzą w jego obręb. Każdy też narzuca im pewne zalety i wady, których świadomość jest istotna przy podejmowaniu decyzji o wyborze któregoś z nich. Plus w tym wszystkim jest jeden. Wszystkie pozwalają na to, co jest niezbędne do prowadzenia podstawowego sklepu internetowego. Różnice są widoczne w formie podania tego, koszcie, ale i innych aspektach. Każdy z nich jest bardzo istotny. Zwłaszcza przy długofalowym myśleniu. Wybór konkretnego rozwiązania często definiowany jest przez indywidualne podejście do biznesu. To, co dla niektórych okaże się kompletnym niewypałem, inni uznają za strzał w dziesiątkę. Najważniejsze, że wybór w tym kontekście jest absolutnie dowolny.

Platformy bezpłatne open-source

Za największą zaletę platform open-source większość firm, które po nie sięgają uznaje ich cenę. Są rozwiązaniem darmowym. Rzeczywistość jest jednak zgoła odmienna i choć jest to faktem, nie jest to ich największą zaletą. Za tę można zdecydowanie uznać największą swobodę, jaką dają w kontekście personalizacji. Sam szkielet jest darmowy. Jedyną opłatą, jaką się ponosi jest ta związana z zaserwowaniem go w sieci. Mowa o serwerze, na którym ten szkielet (a zatem skrypt) zostanie osadzony. Platformy open-source stwarzają nieograniczone możliwości jeżeli chodzi o ich rozbudowę. Same w sobie są nie tylko udostępniane, ale i na bieżąco aktualizowane – w pełni bezpłatnie.

Platformy tego typu są opcją rozsądną dla firm o ograniczonym budżecie. Tych, które oczekują zaledwie podstawowego sklepu, ale nie chcą się zamykać na jego późniejszy rozwój. Warto wiedzieć, że konkretnych platform w tej kategorii jest sporo, a nie każda jest tak samo podatna na tenże rozwój. Podczas gdy PrestaShop jest rozwiązaniem niesłychanie elastycznym i dedykowanym rynkowi e-commerce, WooCommerce prosty w personalizacji wcale być nie musi. Podczas gdy WooCommerce nadaje się przede wszystkim do mniejszych i mniej profesjonalnych sklepów, PrestaShop jest już bardziej wszechstronna.

Takich różnic jest mnóstwo. Dla wielu osób bazowa i bezpłatna wersja sklepu często okazuje się wystarczająca. Zawsze jednak taki stan rzeczy utrzymuje się do czasu. Do momentu, w którym nie zdecydują się one na ich rozwój. Wtedy też najczęściej potrzebne będzie sięgnięcie po usługi agencji interaktywnej. Plusem w tym wszystkim jest znów dowolność i swoboda. W zakresie bezpłatnych platform działa mnóstwo specjalistów i nic nie zmusza do współpracy z konkretnym.

Osoby, które zdecydują się na rozwiązania bazujące na skrypcie PrestaShop mogą sięgnąć po naszą pomoc. Jesteśmy w stanie wdrożyć i zmodyfikować wszystko, co wymaga właśnie wdrożenia i modyfikacji. Jesteśmy doświadczeni i wiemy, co robimy. Robimy to lepiej niż konkurencja.

Modularna budowa

Platformy open-source cechują się modularną budową. Oznacza to, że same w sobie dostarczane są w postaci bazy. Takiej, która oferuje podstawowe funkcje i pozwala na założenie najbardziej standardowego sklepu internetowego. Bazę tę można wyposażać w dodatkowe moduły – zarówno te darmowe, jak i płatne. Dostępne ogólnie, ale i tworzone pod specjalne zamówienie. Sklep można zatem rozwijać w dowolnym kierunku, integrując go z platformami aukcyjnymi, wdrażając rozwiązania usprawniające procesy marketingowe czy wprowadzając do niego obsługę coraz popularniejszego dropshippingu. Słowem: robić z nim wszystko, co się żywnie podoba.

Decydując się na rozwiązanie open-source ma się dostęp do pełnego kodu sklepu, ale i jego bazy danych oraz wszystkich innych plików. Są one własnością właściciela sklepu. Jego praca nigdy nie zostanie zatem zniszczona przez osobę trzecią (tak, jak to może mieć miejsce chociażby w przypadku platform SaaS z nieopłaconym abonamentem).

Platformy abonamentowe SaaS

Zgoła odmienne podejście do umożliwiania klientom wkroczenia na rynek e-commerce prezentują platformy abonamentowe SaaS (Software as a Service). Nie są one udostępniane w postaci skryptu i nie instaluje się ich na własnym serwerze. Zgodnie ze swoim skrótowcem, stanowią usługę. W tym konkretnym przypadku chodzi o wydzierżawienie sklepu Internetowego zainteresowanemu nim odbiorcy. Są one najprostszym i najszybszym sposobem na wejście w „posiadanie” sklepu internetowego w jego funkcjonalnej wersji. Wystarczy opłacić abonament (a następnie robić to co miesiąc), by mieć dostęp do działającego w chmurze sklepu, gotowego do prowadzenia sprzedaży. Wszystko to odbywa się szybko i sprawnie.

W platformach abonamentowych istnieje jednak pewne „ale”. Dość dotkliwe i bardzo znaczące. W żadnym momencie prowadzenia bazującego na nich sklepu nie jest się jego właścicielem. Jego pliki i baza danych znajdują się na serwerze jego twórcy. Ten jedynie daje do nich odpłatny dostęp. Problem może się zatem pojawić przy chęci zmiany platformy lub zawieszenia sklepu (a zatem i płatności abonamentowych). Do tego z kolei najpewniej dojdzie, gdyż sklepy bazujące na tego typu platformach są mocno ograniczone. Przede wszystkim pod względem funkcjonalności – trzeba zwykle zadowolić się tymi, które dostarcza ich twórca w domyślnej wersji. Choć często jest możliwość przygotowania rozwiązań indywidualnych, jest się przy tym skazanym na jego łaskę. W praktyce zatem tak naprawdę jej nie ma.

SaaS to nie dobry pomysł

Stawianie sklepu na platformie abonamentowej nie należy do najambitniejszych. Przede wszystkim z góry narzuca pewne ograniczenia i zabija możliwości wielokierunkowego rozwoju. Wciąż jednak znajduje swoich zwolenników. Ci inwestują w nie przede wszystkim ze względu na niski wkład początkowy, wygodę i szybkość powstawania sklepu oraz po prostu minimum formalności i kłopotu. To wszystko okupione jest niestety poważnymi wadami.

Warto wiedzieć: platformy SaaS różnią się swoją ofertą, cennikiem, dostępnymi modułami. Jeżeli koniecznie chce się na nie postawić – w obliczu wielu lepszych rozwiązań – warto wybrać tę, która będzie pod tym kątem najbardziej elastyczna.

Platformy dedykowane

Nie każda firma, która planuje uruchomienie sklepu ma ochotę na skorzystanie z rozwiązań gotowych. Takimi są sklepy działające w oparciu na platformy abonamentowe czy te udostępniane w modelu open-source. Jeżeli wiadome jest, że sklep będzie wymagał wielu działań stricte indywidualnych, nieznajdujących się w podstawowej palecie modułów platformy, konieczne lub po prostu logiczne może się okazać stworzenie rozwiązania w pełni dedykowanego. Takiego, które jest tworzone od zera z myślą o konkretnym kliencie. Są one zwykle bardzo czaso- i pracochłonne. Mimo wszystko jednak jako jedyne pozwalają wdrożyć rozwiązanie w pełni szyte na miarę.

Wdrożenia w pełni dedykowane są zwykle kosztowne, ale i wymagają stałego rozwoju systemu. Nie ma tutaj darmowych aktualizacji bezpieczeństwa (jak w gotowych platformach). Nie ma też dodatkowych rozwiązań. Swoboda w wyborze firmy wdrażającej mniej szablonowe moduły również nie istnieje. Niemal na stałe związuje się bowiem z agencją, która podejmuje się wykonania takiego dedykowanego rozwiązania. Mimo zatem, że platformy dedykowane są opcją najbardziej profesjonalną i dostosowaną do potrzeb, mogą się okazać czymś nieosiągalnym i niepraktycznym. Zwłaszcza dla mniejszych i średnich firm.

Platformy z płatną licencją dla e-commerce

Platformy z licencją dla e-commerce stanowią rozwiązanie dla największych firm. Takich, które mają już swoją pozycję na rynku, a chcą wkroczyć do sieci. Stanowią one rozwiązanie kompletne, naszpikowane w rozwiązania klasy Enterprise z płatną licencją na ich wykorzystanie. Płaci się za nią krocie, a do tego należy jeszcze doliczyć – tym razem jednorazowy – koszt wdrożenia.

Platformy tego typu stanowią opcję najbardziej elastyczną, przystosowaną do każdego rodzaju modyfikacji. Są niezawodne, świetne pod kątem intuicyjności i bezbłędnie radzące sobie z generowaniem konwersji. Wyposażone są też we wszystko, co jest potrzebne, a co niekoniecznie ma związek z bezpośrednią sprzedażą. Są jednak rozwiązaniami, które samodzielnie trzeba rozwijać. Czy to przez własny zespół (opcja preferowana), czy też za pośrednictwem agencji internetowej.

Platformy e-commerce a SEO

Przy wyborze platformy e-commerce warto zwrócić uwagę na jej przystosowanie do tego, by powstały na jej bazie sklep promować w Internecie. Pozycjonowanie jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod marketingu. Dobrze byłoby zatem, gdyby platforma dawała możliwość wdrożenia rozwiązań kierowanych w SEO (optymalizację sklepu właśnie ku jego pozycjonowaniu). Podstawą są tutaj takie moduły i opcje, jak:

  • ustawianie przyjaznych adresów URL, w wielu nowoczesnych platformach znajdujące się w standardzie,
  • optymalizacja metadanych, najlepiej zautomatyzowana;
  • podpowiadanie podobnych produktów, zwykle konieczne do dodatkowego wdrożenia;
  • zapobieganie duplikowaniu treści, które nie są lubiane przez żadną z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych;
  • realizowanie przekierowań.

Oczywiście nie należy oczekiwać od platformy oferowania tego wszystkiego w jej domyślnej wersji. Zzwłaszcza, że rzeczy tych jest o wiele więcej. Istotne jest jednak, by pozwalała ona na zaimplementowanie tych rozwiązań przy skorzystaniu z usług programisty czy agencji interaktywnej. Taką możliwość daje PrestaShop, ale też WooCommerce. Ważne, aby w tej kwestii jak najwięcej rzeczy dało się zautomatyzować, by zaoszczędzić tym samym mnóstwo czasu, ale i o niczym nie zapominać.

Wybierana platforma e-commerce sama w sobie powinna być odpowiednio zoptymalizowana. Podstawą jest tutaj to, by działała szybko i sprawnie. Nie powinna być przesycona funkcjonalnościami, zamiast tego oferując bardzo przejrzysty i prosty kod. Ważne jest też, aby wiele rzeczy pozwalała skonfigurować z poziomu panelu administracyjnego. Sporo aktualnych rozwiązań pokazało, że jest to jak najbardziej możliwe. Chociażby w kontekście przyjaznych adresów URL lub tytułów strony czy ich meta-opisów.

Którą platformę e-commerce wybrać?

Posiadając już pewną wiedzę na temat podstawowych rodzajów istniejących na rynków platform e-commerce, można świadomie podejść do wyboru którejś z nich. Na każdej z nich ludzie z całego świata opierają swoje sklepy. Nie oznacza to jednak, że żaden  z tych ludzi nie żałuje później swojego wyboru i podejmuje słuszną, adekwatną do jego potrzeb decyzję. Naturalnym jest, że wolałoby się uniknąć takiej sytuacji. Dlatego też warto przede wszystkim zastanowić się, który rodzaj platformy najbardziej przekonał do siebie., a który raczej zniechęcił. Wiele tutaj zależy od własnych dążeń, planów i ambicji.

  • Jeżeli planuje się prowadzenie niewielkiego sklepu, postawić można na rozwiązania darmowe. Najlepiej sprawdzi się tutaj PrestaShop, a do rozwiązań mniej profesjonalnych – WordPress z wtyczką WooCommerce. Obie te opcje nie blokują dalszego jego rozwoju. Na wypadek gdyby ten miał  w przyszłości nastąpić.
  • Jeżeli celuje się w sklep ogromny i rozbudowany, a na jego tworzenie ma się spory budżet, można postawić na platformę PrestaShop. Jest elastyczna i podatna na indywidualne rozwiązania. Nad WordPressem króluje z kolei tym, że powstała z myślą o rynku e-commerce. Każdy jej element jest do niego dostosowany. WordPress to z założeń system bloga, wzbogacany o funkcję sklepu przez wtyczkę WooCommerce. Opcją tutaj jest też platforma dedykowana. Jest ona jednak nieco bardziej skomplikowana, a na pewno droższa w utrzymaniu.

Moduły integracyjne

Zdecydowanie najlepiej jest celować w oprogramowanie, które już w swojej podstawowej wersji będzie posiadało jak najwięcej modułów, wtyczek, rozszerzeń i integracji. Mimo wszystko jednak wiele spośród nich może okazać się nieprzydatne. Warto więc samodzielnie przygotować listę takich, które są kluczowe w działaniu własnego sklepu. Wtedy też będzie można upewnić się, że dana platforma będzie umożliwiała ich wdrożenie. Czy to takie bezpłatne, czy też to zmuszające do dokonania opłaty.

Warto też mieć świadomość co do tego, że wybór platformy e-commerce jest zaledwie początkiem. Choć więc jest niesamowicie istotny, sklep będzie trzeba na bieżąco aktualizować i rozwijać. W związku z tym konieczne może okazać się albo stałe, albo reakcyjne sięganie po pomoc profesjonalisty. Nie będzie z tym problemu, jeśli tych radzących sobie z konkretną platformą jest na rynku odpowiednio dużo. Nie zawsze jednak jest to faktem.

Poniżej przedstawiamy nakreślenie czterech zdecydowanie najpopularniejszych platform. Wskazujemy na to, czy tak właściwie opłaca się w nie inwestować.

Platforma PrestaShop

PrestaShop jest jedną z platform udostępnianych w modelu open-source. Jest jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań na rynku e-commerce. Nad innymi króluje między innymi tym, że jest podatna na zmiany personalizujące. Zarówno pod względem wyglądu, jak i oferowanych przez siebie funkcjonalności. Jej podstawowa wersja sama w sobie wyposażona jest we wszystko, co jest niezbędne do prowadzenia sklepu internetowego. Mowa tutaj między innymi o:

  • pełnym zarządzaniu asortymentem, ale też jego stanami magazynowymi;
  • obsłudze zamówień na każdym z ich etapów;
  • wystawianiu faktur;
  • optymalizacji względem SEO;
  • zmianie waluty, ale i wersji językowej, w której prezentowany jest sklep.
  • zobacz więcej funkcji

Choć podstawowe funkcjonalności platformy PrestaShop są wystarczające dla większości mniejszych i średnich sklepów, istnieje możliwość jej rozbudowy o dodatkowe rozwiązania. Ich wdrożenia podjąć się może programista lub agencja interaktywna. Swoboda w tym wszystkim jest ogromna. W kontekście dodatkowo płatnych rozwiązań najczęściej wymienia się bramki płatności (możliwość korzystania z dodatkowych ich form), integracje z platformami aukcyjnymi i porównywarkami cen oraz opcje mające na celu wdrożenie sklepów B2B lub dropshippingowych.

Sklepem internetowym bazującym na skrypcie PrestaShop można w bardzo prosty sposób zarządzać. Korzysta się przy tym z wbudowanego w niego panelu administracyjnego. Ten dostępny jest również w języku polskim, co dodatkowo ułatwia cały proces. Pierwsze kroki z tą platformą najczęściej zakładają zlecenie przygotowania dedykowanego konkretnemu sklepowi szablonu graficznego. Często towarzyszy mu konieczność przygotowania pełniejszej identyfikacji wizualnej. Najlepsze rozwiązanie związane z tą platformą zakłada pełne powierzenie stworzenia sklepu internetowego na jej bazie profesjonalistom. Wtedy też wszystko zostanie przygotowane i skonfigurowane w sposób umożliwiający sprzedaż. Z marszu, bez dodatkowego wysiłku.

Przeczytaj więcej o Prestashop 

Platforma WordPress + WooCommerce

Sam skrypt WordPress przez użytkowników może być kojarzony z systemem zarządzania treścią. Rzeczywiście, używany jest przede wszystkim do prowadzenia blogów czy mniejszych stron internetowych. Zastosowanie na rynku e-commerce znajduje on dopiero po instalacji bezpłatnej wtyczki WooCommerce. Ta wyposaża go w funkcje niezbędne do prowadzenia sprzedaży. Sam WordPress nie jest platformą dedykowaną sklepom internetowym. Jest zaledwie do tego zaadaptowany. W związku z tym choć sprawdzi się doskonale w mniej profesjonalnych rozwiązaniach, może kuleć w tych celujących w większą fachowość. Prawda, jest opcją niesamowicie elastyczną. Większa liczba koniecznych do spersonalizowania elementów w jego obrębie może się jednak przyczynić do większych kosztów związanych z tą właśnie personalizacją.

Platforma WooCommerce doskonale radzi sobie w kwestiach wyglądu sklepu. Indywidualne dostosowanie graficzne nie powinno sprawić w niej problemu. Świetnie radzi sobie z byciem przystosowaną pod pozycjonowanie. Wszystko ze względu na wiele darmowych wtyczek celujących właśnie w to. Pomaga w tym również sam fakt, że jest ona platformą stanowiącą część systemu najczęściej wykorzystywanego do tworzenia bloga. Z takiej funkcjonalności też można skorzystać, co pozytywnie wpłynie właśnie na SEO.

Platforma WordPress + WooCommerce polecana jest przede wszystkim osobom mniej wymagającym. W szczególności takim, które prowadzą swój blog na WordPressie i chcą rozpocząć sprzedaż chociażby gadżetów z nim związanych. Do prostych rozwiązań – jak znalazł, do bardziej skomplikowanych – niekoniecznie.

Platforma Magento

Magento w wersji open-source (jest oferowany również w formie płatnej) jest platformą bardzo rozbudowaną. Podobnie jak PrestaShop, od podstaw powstał z myślą o rynku e-commerce i oferuje rozwiązania rzeczywiście przydatne przy prowadzeniu własnego sklepu. Jest systemem bardzo elastycznym i podatnym na modyfikacje. Nade wszystko jednak jest stale aktualizowany przez swoich twórców. Jego wadą jest fakt, że stanowi opcję najbardziej skomplikowaną i najmniej intuicyjną. Dla jego właściciela, a w podstawowej wersji również i dla użytkownika docelowego. Choć wprowadzanie każdych zmian w jego obręb jest możliwe, jest też niesłychanie skomplikowane. Czyni to je również bardzo kosztownym.

Magento jest systemem potężnym, ale nie stworzonym z myślą o właścicielach sklepów mniejszych i średnich. Wymaga sporego budżetu, ale i cierpliwości. Z uwagi na poziom swojego rozbudowania, potrzebuje dobrego i wydajnego hostingu, co generuje kolejne koszta. Faktem jest, że posiada całe mnóstwo funkcjonalności już w swojej podstawowej wersji. Rzeczywistość jednak pokazuje, że z większości z nich przeciętny właściciel sklepu internetowego po prostu nie skorzysta, a każda nieco utrudnia codzienne użytkowanie tego systemu.

Wybór tej platformy e-commerce powinni rozważyć wyłącznie właściciele dużych i bardzo dużych sklepów. Koniecznie tacy z odpowiednio dużym budżetem na ich personalizację i rozwój. Czasem jednak nawet im bardziej opłaca się postawienie na rozwiązanie prostsze acz równie efektywne, elastyczne i podatne na personalizację, a przy tym profesjonalne.

Platformy abonamentowe – Shoper, Shopify i inne

Działających na polskim (i nie tylko) rynku platform abonamentowych jest na tyle dużo, że warto zebrać je do kupy – zwłaszcza, że wszystkie oferują bardzo podobne rozwiązania. Wszystkie też podchodzą do wszystkiego w formie nie systemu do samodzielnej implementacji, a gotowej usługi. Takiej, w której sklep się kupuje, a ten powstaje w kilka minut, zaledwie paroma wypełnionymi polami w kreatorze. Popularności platformom abonamentowym nie można odmówić. Podobnie zresztą, jak wygody ich stosowania. Są jedyną opcją na stworzenie sklepu internetowego od zera, wypełnienie go produktami i przeznaczenie do generowania zysku w zaledwie jeden dzień. Wszystko ma jednak swoje wady i zalety.

W przypadku platform abonamentowych poniekąd godzimy się na to, co oferuje ich twórca. Wszystkie funkcjonalności, wygląd oraz opcje są ogólnodostępne i całkowicie niespersonalizowane. Chcąc dopuścić się tychże personalizacji, trzeba sięgnąć po usługi proponowane właśnie przez twórcę. Jako że całość ma architekturę zamkniętą, nikt poza nim nie wdroży dodatkowych rozwiązań. W większości przypadków jednak nawet on nie podejmie się ich realizacji. Gdy sklep zacznie zwalniać (na przykład przy zbyt dużej ilości produktów), nie ma za bardzo co z tym problemem zrobić.

Platformy abonamentowe wymagają uiszczania stałych miesięcznych opłat. Mimo swojej popularności, są jednak rozwiązaniem najgorszym z wszystkich możliwych. Za wygodę płaci się bowiem byciem ograniczonym. Godzi się na stanie w miejscu i brak rozwoju. Nade wszystko jednak nie jest się właścicielem własnego sklepu. Tak naprawdę się go dzierżawi – ten jest „udostępniany” przez właściciela platformy. W chwili zaprzestania opłat na jego rzecz, przestaje istnieć – a wraz z nim wszystkie pliki, bazy danych i produkty. To, co budowało się samodzielnie i do czego powinno się mieć nielimitowany dostęp.

Podsumowanie

Wybranie odpowiedniej platformy e-commerce jest absolutną bazą wyjściową do zbudowania funkcjonalnego, sprawdzającego się w akcji i po prostu odpowiednio przystosowanego do rynku e-commerce i konkretnej branży sklepu internetowego. Jest ono też w stanie rzutować na budżet całej inwestycji. Nie tylko zresztą na niego, ale i na rzeczy bardziej długofalowe. Rozwój sklepu, wdrażanie nowych funkcjonalności, zmiany kosmetyczne. O łatwości w podejmowaniu się każdej z tych rzeczy decyduje ten właśnie wybór.

Aktualny kształt branży e-commerce daje olbrzymią swobodę w podejmowaniu decyzji. Można postawić na coś nie do końca przeznaczonego do komercyjnych rozwiązań, ale z pewnych względów wykorzystywanego, jak WordPress z wtyczką WooCommerce. Sklep abonamentowy SaaS, który na dłuższą metę może odbić się czkawką i wygenerować mnóstwo kosztów. Można wreszcie postawić na rozwiązanie świetnie przystosowane do potrzeb małych, średnich i dużych sklepów. Takie, które od podstaw było tworzone z myślą o nim. Mowa o PrestaShop, która jest nie tylko intuicyjna, ale i łatwa w kierunkowej rozbudowie. Choć wiele źródeł może ją odradzać (głównie za sprawą proponowania rozwiązań, w których sami się specjalizują), logika sugeruje sięgnąć właśnie po nią. Logika, ale i praktyka – to właśnie ona uchodzi za najchętniej wykorzystywaną. To ona zasila większość istniejących sklepów i to społeczność zgromadzona wokół niej działa najprężniej.

Dla osób chcących sięgnąć po indywidualne wdrożenia bazujące na sprawdzonej, działającej i świetnie spisującej się w akcji platformie, polecamy kontakt z nami. To nasz konik i coś, czym zajmujemy się od lat. Oferujemy fachową pomoc, wycenę i realizację. Taką, która jest nastawiona na skuteczne działanie na rynku e-commerce i generowanie rzeczywistych konwersji.

 

5 / 5 ( 15 opinii )