Prowadzenie sklepu internetowego to nie tylko bieżąca obsługa zamówień czy aktualizowanie jego asortymentu. To również jego rozwój na wielu innych płaszczyznach, wymagający odpowiedniego podejścia oraz optymalnego wyboru jego kierunku. Jego podstawę powinno stanowić poznanie oczekiwań, wymagań oraz potrzeb klientów. To właśnie ono powinno umiejscawiać go na odpowiednich torach. Dowiedzenie się tych wszystkich rzeczy jest możliwe poprzez umiejętnie przeprowadzoną analizę statystyk. Na szczęście jednak nie jesteś w tym sam. Pomogą Ci w tym narzędzia do analityki internetowej. O wielu z nich, ale też o korzyściach płynących z korzystania z nich zamierzamy opowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

1. Czy warto sięgać po narzędzia do analityki internetowej?

Analizę internetową skupioną na segmencie e-commerce możesz przeprowadzić samodzielnie – jeżeli oczywiście posiadasz wystarczającą wiedzę w tym temacie, ale i odpowiednio dużo czasu właśnie na to. Wcale jednak nie musisz tego robić bez żadnej pomocy. W sieci łatwo można bowiem znaleźć narzędzia do analityki internetowej, które ułatwią Ci cały proces i z pewnością uczynią go dokładniejszym oraz po prostu bardziej kompleksowym. Czy jednak warto po nie sięgać biorąc pod uwagę to, że za niektóre trzeba będzie zapłacić? Zdecydowanie tak. Poniżej przedstawiamy kilka ich zalet, które na pewno skłonią Cię ku sięgnięciu po nie.

  • Analityka pozwala odpowiednio inwestować. Jeśli na przykład chcesz postawić na pozycjonowanie sklepu, dzięki niej będziesz wiedział, w które frazy nie opłaca się celować, bo nie przyniosą zamierzonych efektów. Targetując zaś kampanię mailingową dotrzesz dokładnie tam, gdzie jest największy potencjał zysku.
  • Dzięki niej możesz rozwijać swój sklep w kierunku, który będzie najbardziej optymalny względem generowania konwersji.
  • Pozwoli Ci na pozbycie się błędów. Za jej pośrednictwem dowiesz się, gdzie Twoi klienci najczęściej zatrzymują się, gdy nie kończą zakupu. Będziesz mógł poprawić to miejsce w taki sposób, by zachęcało do konwersji, albo po prostu od nich nie odwodziło.
  • Dowiesz się więcej na temat swoich klientów, ich zachowań oraz działań podejmowanych w ramach Twojego sklepu.
  • Zobaczysz, jak radzą sobie nowo przez Ciebie dodawane produkty i zrozumiesz, co w nich musisz poprawić, by generowały więcej sprzedaży.

Oczywiście musisz pamiętać, że w przypadku narzędzi tego typu – wbrew znanemu przysłowiu – od przybytku głowa może rozboleć. Zanim więc wykupisz dostęp do któregoś z nich, zapoznaj się z jego opisem i zastosowaniem. Wybierz tylko te, które będą korespondowały z Twoimi indywidualnymi potrzebami.

2. Najprzydatniejsze narzędzia do analityki internetowej

Jako że w świecie e-commerce występuje coraz większa konkurencja (w praktycznie każdej branży), właściciele sklepów internetowych muszą szukać sposobu na to, by skutecznie sobie z nią radzić. Podstawą w jego szukaniu jest odpowiednio przeprowadzona analityka. Im bardziej dogłębna i precyzyjna, tym lepszych efektów można się spodziewać.  Działania analityczne są w stanie usprawnić odpowiednio dobrane narzędzia. Powinieneś wiedzieć o tym, jaki masz wybór w ich kwestii. Zwłaszcza że wiele spośród nich jest darmowe, a jeszcze więcej – szalenie przydatne. Poniżej przedstawiamy kilka z tych, które są rzeczywiście godne uwagi.

1. Google Analytics – analiza ruchu

Google Analytics to absolutna podstawa jeżeli chodzi o analizę ruchu w obrębie sklepu internetowego. Nie przesadzimy mówiąc, że z tego narzędzia korzysta praktycznie każdy właściciel platformy e-commerce. Analytics pozwala na wyświetlanie całego mnóstwa danych związanych z osobami odwiedzającymi Twój sklep internetowy. W jego ramach wygenerujesz dowolny raport, który pozwoli Ci między innymi na pchanie rozwoju Twojego sklepu w oczekiwanym przez klientów kierunku, ale też na odpowiednie targetowanie swoich przyszłych kampanii marketingowych. Narzędzie jest całkowicie darmowe i powinno stanowić jedno z pierwszych, na których wdrożenie się zdecydujesz. Zwłaszcza że można je połączyć chociażby z systemem reklamy kontekstowej Google Ads, ale i z bardzo wartościowym Google Search Console.

2. hotjar – monitorowanie ruchu na stronie

Hotjar to bardzo innowacyjne narzędzie, które podchodzi do monitorowania ruchu na stronie w zgoła odmienny sposób. Tworzy tak zwane “heatmapy”, a zatem zaznacza na łamach Twojego sklepu te jego obszary, które przykuwają największą uwagę odwiedzających. Czy to pod względem kliknięć, czy też samych wyświetleń i przebywania na danej wysokości strony. Hotjar może nawet odtwarzać dokładne ruchy myszki użytkowników. Dzięki temu dowiesz się, co oni rzeczywiście robią i w jaki sposób byłbyś w stanie poprawić ich doświadczenia zakupowe.

Odpowiednio integrując narzedzie ze sklepem pozwolisz odwiedzającym pozostawiać po sobie tak zwany feedback (ocenę sklepu). Zorganizujesz też ankietę, dzięki której dowiesz się, co tak naprawdę sądzą.

3. Brand24 – monitorowanie Internetu

Brand24 to narzędzie, a właściwie aplikacja webowa, do śledzenia wszystkiego, co związane ze sklepem internetowym, ale rozgrywające się poza nim. Monitoruje ona cały Internet w poszukiwaniu jakichkolwiek wzmianek o Twoim sklepie. Mogą nimi być dyskusje na forach internetowych, komentarze na łamach bloga czy też posty w obrębie mediów społecznościowych. Dzięki temu możesz na bieżąco śledzić, co mówią o Tobie klienci w Internecie. Co jednak najważniejsze, jesteś w stanie w nieco inny sposób budować z nimi relacje, na przykład poprzez włączanie się w dyskusje. Dzięki temu udowodnisz, że opinie innych na Twój temat nie są Ci obojętne i sam dążysz do rozwiązywania wszelkich pojawiających się sporów. Co ciekawe, śledzić możesz również konkurencję. To zaś pozwala Ci unikać jej błędów, ale jednocześnie powielać schematy, które przyniosły jej korzyści (w postaci pozytywnych opinii).

Śledzenie w narzędziu odbywa się na podstawie słów kluczowych i jest płatne. Cena zależy od wybranego pakietu. Te zaś różnią się ilością fraz, ale też liczbą możliwych do dodania użytkowników, częstotliwością aktualizacji czy “prześwietlanymi” wpisami na przestrzeni miesiąca.

4. sotrender – analiza portali społecznościowych

Sotrender to narzędzie nastawione wyłącznie na działania w zakresie mediów społecznościowych. Pozwala w bardzo dokładny sposób śledzić działania reklamowe w ich obrębie, ale też to, jakie zaangażowanie ze strony klientów generują posty organiczne. Narzędzie obsługuje Facebooka, Instagrama, Twittera oraz YouTube’a, nie tylko dostarczając bardzo ciekawych i przyjaźnie zaprezentowanych raportów, ale i umożliwiając porównanie Twoich działań z tymi podejmowanymi przez konkurencję. Dzięki temu można zrozumieć jej strategię i ocenić szanse jej powodzenia we własnym  przypadku. Narzędzie doskonale sprawdza się przy planowaniu własnych strategii marketingowych, pozwalając przy tym mieć wszystko w jednym miejscu.

Narzędzie jest płatne, jednak daje nam możliwość bezpłatnego przetestowania go przez okres czternastu dni. Bez podawania danych dotyczących karty płatniczej.

5. Narzędzia do analityki internetowej – planer słów kluczowych

Planer słów kluczowych to narzędzie stanowiące integralną część platformy Google Ads służącej do opracowywania i przeprowadzania kampanii marketingowych w ramach sieci amerykańskiego giganta IT. Planer pomaga w dobraniu najbardziej optymalnych słów kluczowych, dzięki którym płatna kampania reklamowa przyniesie jeszcze więcej korzyści. Oczywiście narzędzie to można też wykorzystać do selekcji słów kluczowych dla późniejszego pozycjonowania sklepu internetowego. Dostarcza nam informacji o konkurencji, sprawdza ilości wyszukiwań konkretnych słów kluczowych, ale też podaje szacunkową ich wartość. Do Ciebie należy podjęcie decyzji na temat tego, jak wszystkie te dane wykorzystać.

6. MajesticSEO

MajesticSEO jest jednym z najpotężniejszych, a zarazem najbardziej rozbudowanych płatnych narzędzi wykorzystywanych w SEO. Dostarcza całe mnóstwo informacji, przy czym najbardziej cenione jest za bardzo wymierne dane dotyczące backlinków – stron odsyłających do Twojego sklepu internetowego. Majestic przedstawia również jakość tych linków, historię ich zdobywania, ale też wskazuje na ich anchory. Oczywiście analizować można nie tylko swój własny sklep, ale i te prowadzone przez konkurencję. W ten sposób łatwo można wykryć, gdzie pozyskuje ona najbardziej wartościowe odsyłacze do siebie i ile mocy tak właściwie one dają.

Pierwszy raport, ograniczony i z niepełnymi informacjami, generowany jest przez narzędzie za darmo. Dalsze wymagają jednak miesięcznych opłat i dość dużego budżetu. Mimo wszystko jednak, w swojej kategorii to narzędzie praktycznie nie ma sobie równych.

7. Google Tag Manager

Google Tag Manager to dodatkowe narzędzie, które najczęściej wykorzystuje się w towarzystwie innych ze stajni Google (ale działa również z tymi autorstwa firm zewnętrznych). Jest ono rozbudowane i pozwala Ci tworzyć specjalne tagi, dzięki którym możesz śledzić konkretne konwersje w ramach Twojego sklepu. Sam zadecydujesz, czym mają one być. Całość działa banalnie prosto i zmusza Cię tylko do wklejenia odpowiedniego kodu we właściwe miejsce. Resztą system zajmie się całkowicie sam. Ty zaś będziesz mógł śledzić dane i analizować je, wyciągając z nich odpowiednie wnioski.

8. Keywordtool.io

Keywordtool.io to kompletne narzędzie, które skupia się – jak sama jego nazwa sugeruje – na słowach kluczowych. Jeśli rozważasz takie właśnie narzędzia do analityki internetowej, nie powinieneś przejść obok niego obojętnie. Narzędzie to pozwoli Ci na budowanie tak zwanego długiego ogona (long taila). Po wpisaniu słowa kluczowego dowiesz się więcej na temat jego rozwinięć i alternatyw, które są równie popularne (lub popularniejsze) w wyszukiwarce internetowej.

Co istotne, Keywordtool nie prześwietla wyłącznie Google’a. Operuje również w ramach platform marketplace (Amazon, ebay), ale i wybranych sieci społecznościowych. Dzięki niemu dowiesz się, które tematy, frazy i słowa kluczowe są w nich trendy i które powinieneś poruszać przy własnym promowaniu. Narzędzie jest udostępniane za darmo, jednak tylko w podstawowej wersji. Za dostęp do funkcjonalności premium będziesz więc musiał zapłacić.

9. Open Site Explorer (Moz Pro)

Open Site Explorer to jedno z najdłużej istniejących narzędzi do śledzenia profilu linków zewnętrznych prowadzących do strony lub sklepu internetowego. Na ten moment chwali się bazą aż 40 trylionów linków pochodzących z 718 milionów domen i 7 trylionów stron internetowych. Dzięki narzędziu możesz szybko sprawdzić, które strony linkują do Twojego sklepu i jaka jest jakość tychże linków. Łatwiej znajdziesz więc miejsca, w których mówi się o Tobie i naturalnie linkuje. Dowiesz się też, czy linki z artykułów sponsorowanych (jeśli na takie stawiasz) indeksują się. Oczywiście sprawdzić możesz również konkurencję, zyskując możliwość naśladowania jej dobrych zachowań i unikania zdobywania linków o niskiej jakości (i płacenia za nie).

Open Site Explorer pozwala wygenerować dziesięć raportów miesięcznie całkowicie za darmo (z 50 wierszami pokazanych linków). Pełnię jego funkcjonalności odblokujesz wykupując stosowny abonament.

10. Semstorm

Semstorm to bardzo wszechstronne narzędzie, którego trzonem jest analiza słów kluczowych. System samodzielnie zasugeruje Ci te, których Twoi klienci rzeczywiście mogliby poszukiwać, pokazując Ci też najcenniejsze dane na ich temat. Dzięki jednej z jego funkcjonalności jesteś też w stanie ocenić działania konkurencji w zakresie pozycjonowania zasugerowanych słów kluczowych.

Narzędzie pozwoli Ci też zoptymalizować swój sklep pod kątem SEO, dokonując dla Ciebie jego kompleksowego audytu. Ważną jego częścią jest też narzędzie do monitorowania pozycji. Pozwoli Ci ono dodać wszystkie słowa kluczowe, które liczą się dla Ciebie najbardziej. System każdego dnia będzie sprawdzał pozycje Twojego sklepu właśnie pod nimi, zapisując wynik swojej analizy i przedstawiając zmiany w postaci czytelnego wykresu.

Korzystając z Semstorm będziesz również mógł skorzystać z bardzo funkcjonalnego edytora treści, który pomoże Ci tworzyć artykuły na bloga, opisy produktów i inne. Został on zaprojektowany w taki sposób, by sprawdzał również niebanalne błędy w pisowni i składni. Na bieżąco będzie on też sprawdzał, czy konkretny tekst spełnia najświeższe standardy SEO.

11. Narzędzia do analityki internetowej – URL Builder

Proste narzędzie, które otwiera przed Tobą nowe możliwości dokładniejszej analizy. Działa w towarzystwie usługi Google Analytics dla sklepu internetowego, ale też w wersjach dla Google Play i Apple App Store dla generowania linków do aplikacji mobilnych.

Dzięki narzędziu stworzysz adresy URL, które będą dokładnie wskazywały na przeprowadzane przez Ciebie kampanie marketingowe. Dzięki temu łatwo zidentyfikujesz ruch pochodzący z konkretnego miejsca (na przykład z newslettera). Narzędzie ułatwia Ci to, co mógłbyś zrobić ręcznie.

12. SEOptimer

Ciekawe narzędzie, które jest w stanie przeprowadzić dla Ciebie audyt Twojego sklepu internetowego pod kątem SEO. Jest przy tym bardzo szczegółowe, a ostateczny jego raport jest niezwykle treściwy. Dowiesz się między innymi na temat wielu parametrów związanych z:

  • On-page SEO, a zatem wszystkim tym, co znajduje się na łamach samego w sobie sklepu. Chodzi między innymi o stosowanie nagłówków czy długość tytułu.
  • Linkach wewnętrznych. W raporcie na ich temat znajdziesz wszystko to, co jest z nimi związane, w tym między innymi to, czy posiadają odpowiednie anchor.
  • Siecią społecznościową. W tym sektorze audytu uzyskasz informacje o wszystkich rzeczach związanych z tym, w jaki sposób Twój sklep jest zintegrowany z popularnymi serwisami społecznościowymi.
  • Wydajnością. Tutaj chodzi o wszystkie elementy mające wpływ na to, jak szybko sklep ładuje się w przeglądarce użytkownika docelowego (potencjalnego klienta).
  • Usability. W tej sekcji raportu znajdziesz informacje na temat tego, jak poprawić szerzej pojęte doświadczenia zakupowe klienta (na przykład eliminując ich pomyłki związane z wykorzystaniem interfejsu sklepu).

Audyty są w pełni darmowe i przedstawione w postaci listy rzeczy, które mógłbyś zmienić i poprawić na łamach swojego sklepu.

13. Alerty Google

Zaprojektowane przez Google narzędzie, które poinformuje Cię (poprzez wiadomość e-mail) o jakiejkolwiek zmianie w obrębie wyników wyszukiwania. Sam jesteś w stanie określić parametry alertu – jego częstotliwość, źródło (może on dotyczyć wyników wyszukiwania, ale też usługi Wiadomości, Blogów czy którejkolwiek innej usługi Google), język, region i ilość sprawdzanych wyników. Oczywiście wszystko musi dotyczyć konkretnej frazy, którą podasz już na samym początku korzystania z usługi.

14. Narzędzia do analityki internetowej – Semrush

Semrush to kolejne narzędzie, które zostało opracowane z myślą o byciu jak najbardziej kompletnym i kompleksowym. Pozwala Ci przeanalizować swój sklep naprawdę dogłębnie, pokazując informacje z wielu różnych sektorów. Jeżeli chodzi o narzędzia do analityki internetowej, to jest zdecydowanie najszersze. Pokazuje między innymi dane na temat:

  • organicznych wyników wyszukiwania,
  • słów kluczowych – zarówno tych mniej, jak i bardziej popularnych, a także takich przynoszących najwięcej ruchu,
  • linków przychodzących (backlinków),
  • problemów związanych ze stroną (możesz wykonać pełen audyt sklepu internetowego),
  • konkurencji – możesz ją sprawdzić pod kątem generowanego ruchu, pozycji w wyszukiwarkach oraz słów kluczowych, po które sięga w czasie pozycjonowania.

Choć wiele przydatnych informacji jest dostępnych dla wszystkich zainteresowanych i zarejestrowanych w narzędziu osób, pełnię możliwości narzędzie osiąga dopiero po ulepszeniu go do którejś z płatnych wersji. Wtedy też można go nazwać prawdziwie kompletnym centrum zarządzania obecnością własnego sklepu Internetowego na światowym i lokalnym rynku.

15. SimilarWeb – różne narzędzia do analityki internetowej w jednym

SimilarWeb jest jednym z tych narzędzi, które cieszą się wielką popularnością wśród osób pozycjonujących na całym świecie. Pozwala ono na szczegółową analizę strony lub sklepu Internetowego – co ciekawe, również pod kątem ilości wizyt czy przeciętnego czasu, jaki spędza jego odwiedzający w jego obrębie. Całość prezentuje również bardzo szerokie raporty na temat odbiorców, ale też – a może przede wszystkim – konkurencji. Szybko zobaczysz, które sklepy internetowe bezpośrednio z Tobą konkurują. W razie potrzeby będziesz mógł porównać ich z tym własnym.

SimilarWeb dysponuje potężną bazą, ale też dostarcza sporej dawki przydatnych informacji na temat konkurencji i efektywności jej działania. Jest też w pełni darmowe. Zainteresowani mogą połączyć Google Analytics z narzędziem, zyskując tym samym dokładniejsze informacje (ale też pokazując je konkurencji).

16. Senuto

Senuto to narzędzie, a tak właściwie cały ich zestaw, które pozwala przeanalizować sklep internetowy pod kątem jego pozycji i widoczności w wyszukiwarkach internetowych, ale też zbadać jego konkurencję. Pod tym samym kątem. Umożliwia ono również codzienny monitoring pozycji (nawet w momencie, w którym nie zalogujesz się do usługi). Daje też dostęp do dość innowacyjnego content plannera, wyszukującego treści, które powinny pojawić się na łamach Twojego sklepu, by zwiększyć jego widoczność.

17. PageSpeed Insights

PageSpeed Insights to narzędzie opracowane przez Google i udostępniane nieodpłatnie. Jego zadaniem jest oszacowanie szybkości ładowania się Twojego sklepu internetowego. Tak na komputerach stacjonarnych, jak i w obrębie platform mobilnych. System dostarcza bardzo szczegółowych informacji na temat Twojego sklepu – nie tylko mierzy najważniejsze parametry mające wpływ na szybkość jego działania, ale też zapewnia Ci szerg porad związanych z jej poprawą. Wyszukuje też potencjalne problemy, serwując przy okazji ich możliwe rozwiązania. Każdy audyt jest tutaj przeprowadzany szybko i zawsze dostarcza kompleksowych informacji.

18. AMP Validator

Narzędzie pochodzące od Google, dystrybuowane w postaci wtyczki do przeglądarki internetowej Chrome. Pozwala ono zweryfikować, czy Twój (i każdy inny) sklep internetowy jest zgodny ze standardem AMP (Accelerated Mobile Pages). Jeżeli coś jest w nim nie tak, narzędzie wyświetli Ci dokładnie, o co może chodzić i w jaki sposób sobie z tym poradzić. Jako że dziś duża część użytkowników sklepów internetowych korzysta właśnie z urządzeń mobilnych, narzędzie to może okazać się dla Ciebie niesamowicie przydatne. Zwłaszcza że jest udostępniane całkowicie nieodpłatnie.

3. Podsumowanie – narzędzia do analityki internetowej

Zamierzając prowadzić (lub już prowadząc) własny sklep internetowy musisz mieć świadomość co do konieczności jego stałego rozwoju – nie tylko pod względem asortymentu. Oczywistym jest, że powinieneś (i na pewno chcesz) zwiększać zaangażowanie użytkowników, zdobywać coraz więcej konwersji. Słowem: zarabiać na nim coraz więcej. Pomogą Ci w tym pośrednio narzędzia do analityki internetowej. Odpowiednio odczytując serwowane przez nie dane możesz pchnąć rozwój swojego sklepu w najbardziej optymalnym kierunku. Takim, który docenią Twoi klienci, a który przyniesie Ci dodatkowe zyski. W dalszej perspektywie.

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego sklepu, a dopiero planujesz takowy założyć, powinieneś zastanowić się nad sięgnięciem po nasze usługi. Nasza firma tworzy sklepy od podstaw, z myślą o konkretnym kliencie. Każdą naszą realizację wzbogacamy o masę funkcjonalności, w tym wsparcie dla dowolnego z narzędzi analitycznych. Nasze sklepy powstają z dbałością o każdy ich szczegół i o to, by były zoptymalizowane pod przynoszenie zysku. Nie wierzysz? Sprawdź nasze case studies, by zobaczyć, jak układała się nasza współpraca z wybranymi z naszych klientów. Skontaktuj się z nami lub skorzystaj z naszego konfiguratora, a przygotujemy dla CIebie wycenę realizacji Twojego pomysłu. Nieozobowiązująco porozmawiamy z Tobą o nim, przedstawiając Ci nasz plan na Ciebie. Gwarantujemy, że się nie zawiedziesz, a dzięki nam pozyskasz sklep, z którego będziesz dumny. Taki, który pozwoli Ci rozwinąć swoje skrzydła w sektorze e-commerce.

5 / 5 ( 22 opinii )