Współcześnie internauci są bardzo wymagający względem odwiedzanych przez siebie stron czy sklepów internetowych. Te nie tylko muszą wyglądać atrakcyjnie i zawierać w sobie treści, których szukają. Ważne jest też to, jak działają. Dziś żyje się w ciągłym biegu i nie ma się czasu na to, by tracić go na czekanie na załadowanie się strony. Stąd właśnie dążenie właścicieli sklepów i stron ku temu, by serwować ich treść tak szybko, jak to tylko możliwe. Zwłaszcza że Google wydaje się lepiej traktować strony działające szybko i sprawnie. Plasuje je wyżej w wynikach wyszukiwania. Dlatego optymalizacja Prestashop jest tak ważna.
To właśnie Google opracowało specjalne narzędzie, które pozwala zbadać i poprawić szybkość działania strony. Na nim właśnie skupimy się w dzisiejszym wpisie.
1. Co to jest PageSpeed Insights? Optymalizacja Prestashop
PageSpeed Insights to specjalne narzędzie, które zostało opracowane przez firmę Google. Ma ono na celu przetestowanie dowolnej strony internetowej pod kątem jej szybkości wczytywania się. Po kilku chwilach oczekiwania firma dostarcza wynik testu, wyrażony w punktach (100 możliwych do zdobycia), w oparciu o wiele czynników. PageSpeed Insights to jednak nie tylko badanie i niewiele mówiący wynik. To również wiele szczegółów związanych z tym, jakie działania optymalizacyjne można przedsięwziąć, by po prostu go poprawić.
Choć wcześniej było inaczej, od 2018 roku PageSpeed Insights bazuje na Lighthouse – udostępnianym przez Google w modelu open source narzędziu służącym poprawianiu szeroko pojętej jakości stron internetowych. Platforma ta potrafi mierzyć mnóstwo czynników, pozwalając na znaczne udoskonalenie własnej strony lub sklepu internetowego. Oba narzędzia są udostępniane całkowicie za darmo. Badają zachowanie się strony nie tylko na komputerze, ale też w obrębie urządzeń mobilnych.
PageSpeed Insights nie jest czymś, co jest w stanie w sposób bezpośredni wpłynąć na zachowanie sklepu internetowego. Daje ono za to wskazówki i dostarcza wielu informacji do samodzielnego rozważenia i zaimplementowania w obrębie własnego sklepu. Jeden sklep można sprawdzać nieograniczoną liczbę razy. W związku z tym na bieżąco można śledzić jego wyniki, na bieżąco wprowadzając zmiany prowadzące do ich poprawy.
Ważne dla SEO
Dlaczego tak właściwie warto zmierzać ku poprawie szybkości ładowania strony i optymalizacji Prestashop? Przede wszystkim za sprawą tego, że:
- Jest to w stanie pomóc w pozycjonowaniu. Szybkość ładowania się sklepu internetowego może wpłynąć na SEO, o czym szerzej mówimy w dedykowanym temu wpisie. PageSpeed Insights pomoże więc w osiąganiu lepszych pozycji w wyszukiwarce.
- Szybciej ładująca się strona to taka, na której użytkownicy zostają. Dziś klienci są niesamowicie niecierpliwi. Obdarzają większym zaufaniem sklepy, które działają szybciej.
- Szybszy sklep to ten generujące większe przychody. Poprawiając szybkość, zmniejszasz czas dawany klientowi na rozmyślenie się. Szybciej dokona on konwersji.
- Szybszy sklep to większe zadowolenie klientów. Ci chętniej odwiedzą go ponownie.
- Sprawniej działający sklep internetowy wygrywa walkę o klienta. Szybkość pozwala więc walczyć z konkurencją.
Korzystanie z narzędzia Google PageSpeed Insights nie należy do najtrudniejszych. Zmusza Cię ono wyłącznie do wprowadzenia adresu Twojego sklepu internetowego. Całą resztą zajmie się system, który będzie na to potrzebował co najmniej kilkunastu sekund (a często i kilku minut). Narzędzie dostarczy Ci dwa rodzaje wyników – te tyczące się wersji mobilnej Twojego sklepu internetowego oraz te ściśle związane z wersją komputerową. Oba te elementy są istotne. Zwłaszcza patrząc na aktualne preferencje użytkowników, skłaniające ich ku korzystaniu z urządzeń przenośnych.
2. Prawda o wyniku PageSpeed Insights 100/100 w PrestaShop
Z uwagi na (poniekąd słuszne) przekonanie co olbrzymiej wagi szybkości ładowania się strony, wielu właścicieli sklepów internetowych popada w obsesję w zmierzaniu ku perfekcyjnemu wynikowi w PageSpeed Insights. (Optymalizacja Prestashop) Tego typu osoby jednak mają tendencję do tego, by usilnie starać się „wbić setkę”, a zatem osiągnąć wynik 100/100. Bez zwracania uwagi na wszystko pozostałe. Tymczasem jednak wcale nie jest to rzecz najistotniejsza. Zwłaszcza jeżeli przy okazji całkowicie pomija się rekomendacje ze strony Google. To im trzeba nadawać priorytet.
Tak naprawdę wynik 100/100 często rozmija się z tym, jak szybko tak właściwie działa konkretny sklep czy strona. Wiele tutaj bowiem zależy od lokalizacji, z której się je odwiedza oraz mnóstwa zmiennych czynników. Przyglądając się narzędziu PageSpeed Insights szybko można zresztą zauważyć, jak wiele stron z czasem ładowania poniżej 500 milisekund (to niesamowita szybkość) nie osiąga najlepszego wyniku. W tym wszystkim musisz mieć świadomość co do jednego. Twoi odwiedzający nie zwracają uwagi na Twój współczynnik w Google PageSpeed Insights. Dla nich liczy się rzeczywista szybkość działania strony. Dla Google zresztą też.
Warto mieć świadomość co do tego, że Google PageSpeed Insights rozdziela dostarczane przez siebie wyniki na dwa segmenty. Jeden z nich dotyczy strony wczytywanej w obrębie komputera stacjonarnego czy laptopa. Drugi jest ściśle związany z jej wyglądem w obrębie platform mobilnych. Oba te sektory to osobny wynik.
Więcej na temat tego, czy warto dążyć ku maksymalnemu wynikowi w narzędziu Google PageSpeed Insights mówimy w poświęconym temu artykule.
3. Optymalizacja PrestaShop
PrestaShop jest platformą, która uznawana jest za najpotężniejszą w świecie e-commerce. Nie dziwi więc fakt, że można idealnie dostosować ją do spełniania wszystkich wytycznych. Również tych stawianych przez Google PageSpeed Insights.
Optymalizacja PrestaShop względem szybkości działania sklepu internetowego jest procesem złożonym. Wymaga ingerencji w kod źródłowy, który jest w tym wszystkim zdecydowanie najważniejszy. Choć rzeczy, na które trzeba w jej trakcie zwrócić uwagę jest całe mnóstwo, wybrane z nich prezentujemy poniżej.
- Wybranie odpowiedniego hostingu. Hosting to inaczej serwer, w obrębie znajduje się Twój sklep internetowy. Jeżeli jest on wolny, Twój sklep również taki będzie. Niezależnie od tego, jakich działań optymalizacyjnych podejmiesz się w jego obrębie. Aktualnie standardem jest poszukiwanie serwerów bazujących na dyskach SSD. Jeśli takiego nie masz, rozważ zmianę. Pamiętaj jednak, że taka zmiana wymaga migracji Twojego sklepu w nowe miejsce. Przeniesienie PrestaShop nie jest wcale takie łatwe. Na szczęście jednak możesz tu sięgnąć po pomoc profesjonalistów.
- Minimalizacja kodu strony. Im prostszy, czytelniejszy i krótszy kod strony, tym szybciej będzie on przetwarzany przez przeglądarkę internetową. Minimalizacja kodu to podstawa – również jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju skrypty i dodatki. Te bardzo często zawierają w sobie mnóstwo rzeczy, które nie są wcale wykorzystywane. Z kodu możesz usunąć białe spacje, nowe linie, komentarze. Wszystko to, co zwiększa jego rozmiar i powoduje spowolnienie działania Twojego sklepu.
- Optymalizacja wtyczek. W swoim sklepie z pewnością posiadasz mnóstwo wtyczek. To podstawa jego działania i coś, co uznajesz za miły i przydatny dodatek. Każda z nich jednak spowalnia działanie Twojego sklepu. Wybierz więc te najważniejsze i zadbaj o ich optymalizację. Te zaś, które są „niepotrzebnymi bajerami” po prostu usuń, przyspieszając działanie Twojego własnego sklepu.
- Odpowiedni proces wczytywania plików. Twój sklep powinien wczytywać się w sposób prawidłowy pod względem kolejności wczytywanych elementów. Na samym początku powinien serwować użytkownikowi tekst oraz interfejs. Dopiero na końcu z kolei przed gościem powinny się ukazywać materiały multimedialne. Zwłaszcza że ich wielkość jest zwykle największa.
- Optymalizacja materiałów multimedialnych. Na każdy sklep internetowy składa się zwykle wiele zdjęć (między innymi zawartych w nim produktów). Zastanów się, czy nie jesteś w stanie zoptymalizować wagi każdego z nich. Im mniejsze zdjęcie, tym szybciej się wczyta, ale i pobierze mniej transferu od użytkownika korzystającego z mobilnej transmisji danych w obrębie swojego urządzenia przenośnego. Często zastosowanie odpowiedniego formatu obrazka jest tutaj w stanie załatwić sprawę. Nie warto też inwestować w obrazki o przesadzonej rozdzielczości. Ta standardowa wystarczy w zupełności.
- Optymalizacja motywu, a zatem po prostu wyglądu Twojego sklepu. W nim samym często leży problem – zwłaszcza jeśli przesycony jest wszelkiego rodzaju dodatkami i nie stawia na minimalizm. Tak zaś często jest w przypadku starczych sklepów internetowych.
Musisz zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy z Twoich klientów otwiera Twój sklep tak, jak Ty – z poziomu komputera. Współcześnie wielu użytkowników sięga przy tym po telefony komórkowe. Tutaj zadania optymalizacyjne masz zgoła odmienne. Podobnie jak podpowiedzi ze strony narzędzia PageSpeed Insights.
Oczywiście każdy sklep jest inny i w każdym trzeba upatrywać innych szans na działania optymalizacyjne. Ciężko jest zatem mówić o tym w sposób bardzo ogólny. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że przy słabo zorganizowanym i przestarzałym kodzie będzie ciężko wdrażać jakiekolwiek zmiany. W jego przypadku zaleca się raczej budowę sklepu od podstaw. Z kodem, który już w swojej podstawowej wersji będzie zoptymalizowany. Wtedy też wszystko to będzie miało sens i będzie opłacalne. Nie ma w końcu sensu inwestować w optymalizację kodu, który nie stanie się przez to przyjaźniejszy, nowocześniejszy i po prostu zgodny z współczesnymi standardami.
3.1. Samodzielna optymalizacja PrestaShop
PrestaShop jest systemem bardzo intuicyjnym i rozbudowanym z poziomu panelu zarządzania nim. Oznacza to, że wiele zmian w jego obrębie jest się w stanie przeprowadzić samodzielnie. Optymalizacja obrazków na stronie na przykład jest czymś niewymagającym dodatkowej wiedzy. Podobnie zresztą jak pozbycie się niepotrzebnych elementów ze strony. Problem pojawia się jednak z większością rzeczy wymagających pewnej wiedzy programistycznej. W tym przypadku nie ma możliwości przeprowadzenia działań z obrębu panelu administracyjnego. Trzeba sięgnąć po pliki na serwerze i zająć się kodem sklepu internetowego.
Choć więc do pewnego momentu można przeprowadzić samodzielną optymalizację PrestaShop, nie będzie ona kompletna. Tak właściwie bowiem większość mających znaczenie działań da się wykonać dopiero po zajrzeniu w kod strony.
Zamiast podejmować się samodzielnych działań w zakresie optymalizacji sklepu, warto więc sięgnąć po pomoc specjalistów. Nasza firma na przykład działa w zakresie PrestaShop już od wielu lat. Doskonale orientujemy się w tej platformie. Potrafimy dostosować ją do Twoich potrzeb i zoptymalizować ją w taki sposób, jakiego możesz oczekiwać. Sięgnij po kontakt z nami, przedstaw nam szczegóły, a my zastanowimy się nad tym, jak poprawić Twój wynik w PageSpeed Insights. Co jednak ważniejsze, realnie przyspieszymy działanie Twojego sklepu. Tak, abyś odczuł to Ty, Twoi odwiedzający oraz roboty Google’a.
4. Czy sklep internetowy może mieć wysoki wynik w PageSpeed Insights?
PageSpeed Insights jest narzędziem, które jest w stanie dąć wiele do myślenia. Potrafi podsunąć wiele pomysłów na zoptymalizowanie własnego sklepu internetowego (Optymalizacja Prestashop). Czy jednak zawsze można to zrobić? Czy sklep tego typu może mieć wysoki wynik w PageSpeed Insights?
W wielu przypadkach odpowiedź brzmi tak. Jak już jednak zostało wspomniane, wynik w tym narzędziu zależy od wielu czynników. Jeden sklep internetowy bazujący na PrestaShop będzie musiał zostać poddany mniejszej, inny zaś większej ilości działań optymalizacyjnych. Faktem jest jednak, że nie zawsze przyniosą one zamierzony efekt. Prawda – jeśli działa się na świeżo założonym sklepie, który bazuje na najnowszej wersji oprogramowania, a dodatkowo się go zoptymalizuje, najwyższy wynik będzie osiągalny. Jeśli jednak posiada się sklep, który od dawna nie był aktualizowany, posiada wiele błędów w kodzie i jest po prostu przestarzały, będzie to po prostu nieopłacalne i nieprzyszłościowe.
Aktualny i szybki system Prestashop
Warto więc zwrócić uwagę na swój własny sklep internetowy, porównać wersję oprogramowania z tą najbardziej aktualną. Rozsądne jest też spojrzenie na niego w kontekście innych sklepów. Często lepiej jest zdecydować się na stworzenie go od nowa. W zgodzie z aktualnymi standardami. Różnicę odczuje się nie tylko w wyniku PageSpeed Insights, ale i w rzeczywistym przychodzie. Te dwie rzeczy zresztą często sobie towarzyszą. Starsze sklepy mogą posiadać nie tylko zdezaktualizowany kod i działać na starej, podatnej na ataki wersji systemu PrestaShop.
Mogą też całkowicie ignorować mobilny świat, który dziś stanowi absolutną podstawę. Mówi się zresztą, że większość klientów odwiedzających sklep internetowy korzysta przy tym z telefonu czy tabletu. Co internetowy, nawet 73% z nich uważa, że napotkało kiedyś na sklep internetowy, który ładował się niesamowicie długo. Dlatego też warto zadbać również o wyniki mobilne. Z tym jednak, że to kolejna rzecz, w zakresie której – jakby od nowa – trzeba zmierzać ku stuprocentowemu wynikowi. Będzie to wręcz niemożliwe, jeśli aktualnie nie posiada się sklepu internetowego działającego poprawnie na telefonach czy tabletach. A tak, niestety, w wielu przypadkach jest. Tutaj jedynym opłacalnym rozwiązaniem rzeczywiście będzie opracowanie wszystkiego od podstaw.
Niezależnie od tego, czy postanowisz zaktualizować swój sklep do najnowszej wersji PrestaShop, czy zdecydujesz zbudować go od podstaw, służymy naszą pomocą. Doskonale znamy współczesne standardy. Mamy za sobą mnóstwo realizacji, które przynoszą świetne przychody i stymulują rozwój firm. Z chęcią opracujemy dla Ciebie rozwiązanie, które przyniesie Ci rzeczywistą satysfakcję. Nie tylko z wysokiego wyniku we wspomnianym narzędziu.
5. Podsumowanie
PageSpeed Insights to narzędzie, dzięki któremu można zyskać naprawdę wiele. Tak właściwie jednak warto pamiętać, że dostarcza ono mnóstwa informacji i wskazówek. Nie wprowadza ich jednak w życie. W przypadku sklepów internetowych może być to bardzo ciężkie. Zwłaszcza jeśli są stare, zdezaktualizowane i w żaden sposób niepodążające za jakimikolwiek wytycznymi. Prawda, wielu działań można się podjąć samodzielnie, a wielu rzeczy trzeba się po prostu konsekwentnie trzymać prowadząc własny sklep. Zdecydowana większość działań optymalizacyjnych wymaga jednak ingerencji w kod źródłowy konkretnego sklepu internetowego. Wiele spośród sklepów potrzebuje też tak zwanego „remontu generalnego”, a nawet stworzenia od podstaw. To zaś nie będzie działanie, które będzie się w stanie wykonać samodzielnie, bez wkładania w nie mnóstwa czasu, wiedzy oraz pracy.
Nasza firma w każdym przypadku jest w stanie pomóc w poprawie szybkości wczytywania się sklepu internetowego. Jesteśmy gotów podjąć się optymalizacji Prestashop, niezależnie od tego, czy będzie to wymagało kompletnej jego przebudowy, czy zaledwie działań optymalizacyjnych. Wykorzystujemy elastyczność systemu PrestaShop. W połączeniu z naszym doświadczeniem i profesjonalizmem jesteśmy w stanie zapewnić Ci satysfakcję, znacznie sprawniejszy sklep oraz zmaksymalizowane przychody. Wszystkie te rzeczy idą zresztą w parze. Skontaktuj się z nami, a na pewno uda nam się wpaść na rozwiązanie idealne dla Ciebie i Twojego sklepu.