W czasie istnienia naszej firmy przyszło nam już współpracować z mnóstwem firm z najróżniejszych, również tych bardzo specyficznych i niszowych branż. Jedną z tych, które pozostały w naszej pamięci do dziś jest firma Happytime, wspólnie z którą próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie odnośnie tego jak założyć sklep internetowy z zegarkami. Właściciele firmy, a teraz i w pełni funkcjonalnego i świetnie radzącego sobie sklepu, mieli swój pomysł. My połączyliśmy go z własnym doświadczeniem na rynku e-commerce. O szczegółach tej współpracy oraz jej efektach i poszczególnych etapach opowiemy w dzisiejszym case study.
Problem – jak założyć sklep internetowy z zegarkami?
Podstawowym problemem związanym ze sklepem internetowym Happytime, który uwydatnił się już na początku, był fakt, że w jego branży ciężko było o solidną konkurencję. Solidną to znaczy taką, która podążałaby za najnowszymi trendami na rynku e-commerce. Oczywiście, dało nam to olbrzymią swobodę w wyborze funkcjonalności i sprawiło, że mogliśmy wykazać się i uczynić ten sklep unikalnym i po prostu lepszym. Z drugiej jednak strony nie mieliśmy przez to punktu odniesienia odnośnie tego, co przynosi konkurencji zysk. Sklep internetowy Happytime już od początku miał być zintegrowany z wieloma usługodawcami zewnętrznymi. To spore wyzwanie, by umożliwić symultaniczne zarządzanie i obsługiwanie każdej z nich z jednego czytelnego panelu administracyjnego.
Happytime to sklep, w którym docelowo miało się znaleźć wiele tysięcy różnych produktów. To stwarzało kolejny problem. Mało który system bowiem pozwala na wdrożenie tak dużego asortymentu we własnym sklepie. My na szczęście postawiliśmy w tym przypadku na platformę Prestashop, która jest pod tym względem bardzo elastyczna. Oczywiście nie mogło obyć się bez wielu działań optymalizacyjnych. Musieliśmy dokładnie przetestować działanie sklepu przy dużym obciążeniu i wdrożyć wiele rozwiązań usprawniających je.
Już na początku wiedzieliśmy, że w sklepie tym będziemy musieli zadbać o możliwość odpowiedniej prezentacji zegarków oraz o to, by można było im przypisywać wiele różnych cech. To wszystko połączone ze sobą sprawiało, że czekał nas ogromny projekt, wiele pracy, ale i możliwości niekoniecznie szablonowych działań.
Nasze rozwiązanie – bogactwo funkcjonalności i indywidualny charakter
Do współpracy z firmą Happytime zabraliśmy się niesamowicie ochoczo – zwłaszcza że już na początku wydawała się ona być sporym wyzwaniem. My zaś takich się nie boimy. Wręcz przeciwnie. Czerpiemy przyjemność z dostarczania naszym klientom nietypowych rozwiązań, których próżno byłoby szukać u całej ich konkurencji.
Współpraca z Happytime, dość standardowo dla nas, rozpoczęła się oczywiście od dyskusji na temat projektu sklepu. Musieliśmy ustalić, jakie są wymagania, oczekiwania i plany klienta związane z jego sklepem internetowym. Konieczne było poznanie jego wizji i tego, w którym kierunku chciałby iść. Tak w przypadku wyglądu samego sklepu, jak i funkcjonalności w nim obecnych. Dokładnie wysłuchaliśmy wszystkich pomysłów i radziliśmy, jak je rozwinąć, a które z nich mogą się nie sprawdzić. Sami też zasugerowaliśmy ogrom funkcjonalności, które nie znalazły się w początkowej wizji klienta, a które uznaliśmy za absolutnie konieczne w przypadku jego sklepu. Po tym etapie mieliśmy już wizję tego, nad czym mieliśmy pracować. Oczywiście na tym rola klienta nie skończyła się. Brał on aktywny udział w każdym z kolejnych etapów prac nad jego sklepem. W każdym momencie miał też możliwość wprowadzania poprawek i sugerowania zmian oraz nowych funkcjonalności.
Nasze właściwe prace nad sklepem internetowym Happytime rozpoczęły się od projektu motywu graficznego. Na tym etapie nasi wyspecjalizowani w tym pracownicy opracowali jego graficzna (nieinteraktywną) wersję w programie graficznym. Wszystko według wcześniejszych ustaleń. Klient mógł na tym etapie zmieniać wszystko – kolorystykę, czcionki, układ i inne.
Już w czasie tworzenia motywu graficznego przez naszych grafików, programiści z naszej firmy zaczęli działać z silnikiem sklepu. Oparliśmy go na potężnej platformie PrestaShop, co gwarantowało powodzenie wszystkich dalszych prac. Gdy motyw graficzny został zaakceptowany przez klienta i dopracowany do perfekcji, do prac programistycznych nad funkcjonalnościami dołączyły te związane z wdrożeniem go do funkcjonalnej wersji sklepu.
Jak założyć sklep internetowy z zegarkami? Przykładowe rzeczy, które zamieściliśmy u naszego klienta wypisujemy poniżej.
Indywidualna szata graficzna
Podchodząc do tworzenia szaty graficznej sklepu internetowego Happytime celowaliśmy w kilka rzeczy. Chcieliśmy, by wyglądała profesjonalnie i nowocześnie, a jednocześnie była jak najbardziej czytelna. Zegarki są produktem dość specyficznym, wymagającym odpowiedniej prezentacji. Nie tylko na zdjęciach. Liczą się w nim parametry techniczne. Musieliśmy wymyślić, jak je czytelnie przedstawić.
Na samej górze strony głównej stworzyliśmy dynamiczny slider, możliwy do pełnej konfiguracji przez naszego klienta. Tym samym zapewniliśmy mu możliwość promowania istotnych dla siebie elementów oferty – przydatną chociażby w przypadku współpracy z różnymi dystrybutorami. Dużą wagę przyłożyliśmy do nawigacji, która przybrała horyzontalną formę. Zastosowaliśmy moduł mega menu i choć oddaliśmy możliwość zamieszczania w nim zdjęć, z uwagi na ilość kategorii w sklepie, skupiliśmy się na ich odpowiedniej prezentacji.
Na stronie głównej, ale i na stronach kategorii zamieściliśmy produkty wyświetlane w ujednolicony sposób. Specjalnie na życzenie klienta wprowadziliśmy oznaczenia, które mógł przypisywać produktom, a które pojawiały się przy ich miniaturce w każdym z działów. Przydała się ona do oznaczania produktów nowych czy takich z dodatkowymi funkcjonalnościami.
Dużą wagę przyłożyliśmy do karty produktu. W głównej jej części widoczne są podstawowe dane na jego temat – nazwa, producent, zdjęcie, ale i cena. Niżej, w bardzo czytelny sposób, zawarliśmy tak opis, jak i tabelkę z parametrami technicznymi. Te są szalenie istotne w przypadku tego rodzaju sklepu. Cały czas za klientem sklepu podąża szybkie menu, które miało nie rzucać się w oczy, a jednocześnie pozwalać na szybkie dotarcie do najprzydatniejszych sekcji.
Motyw graficzny Happytime opracowaliśmy oczywiście w formie w pełni responsywnej. Oznacza to, że doskonale wykorzystuje przestrzeń ekranu, na którym jest wyświetlany, dynamicznie dopasowując się do niej. Przez to właśnie wygląda świetnie nie tylko na komputerach, ale i tabletach czy telefonach. Również przy zmianie rozmiaru okna przeglądarki, płynnie się do niego dostosowuje, nie powodując jakiegokolwiek rozjeżdżania się strony.
Rozbudowane integracje
Właściciel sklepy Happytime bardzo dobrze rozumiał (i rozumie) rynek e-commerce i konieczność działania w obrębie wielu kanałów sprzedaży. To wymagało od nas rozwiązań integracyjnych, pozwalających na zarządzanie każdym z nich z poziomu jednego panelu administracyjnego. Rozbudowane integracje, jakie wdrożyliśmy, praktycznie zniosły konieczność logowania się gdziekolwiek indziej niż w panelu własnego sklepu.
Największymi integracjami, na które w tym sklepie się zdecydowaliśmy to ta z Allegro i Baselinkerem. Dzięki obu wystawianie produktów na wielu różnych kanałach sprzedaży stało się nie tylko banalnie proste, ale też w pełni zautomatyzowane (i możliwe do dostosowania w każdym momencie). Produkty w chwili dodawania / edycji są dodawane / edytowane również w ich obrębie, a system sam dopasowuje najważniejsze ich parametry.
Sklep naszego klienta zintegrowaliśmy również z firmami wysyłkowymi. Wdrożona została zaawansowana integracja z Inpostem i UPS. Nie zapomnieliśmy również o porównywarkach cen – Criteo, Ceneo i Opineo, ale też o platformie marketplace Facebook. Oczywiście same integracje to nie wszystko. Klientom sklepu oddaliśmy również do dyspozycji widgety – na przykład ten pozwalający zapoznać się z aktualnymi opiniami na Opineo i Ceneo.
Ważnym elementem naszych prac było także zintegrowanie sklepu z usługą Mailchimp. Dzięki niej klient może tworzyć skuteczne kampanie e-mail marketingowe. Nie tylko zresztą je tworzyć, ale też śledzić ich skuteczność i zaangażowanie ze strony ich odbiorców.
Zaawansowane filtrowanie
Każdy zegarek jest opatrzony masą parametrów technicznych, które są ważne dla każdego znającego się na rzecz klienta. To wręcz narzuciło na nas obowiązek wdrożenia zaawansowanego systemu filtrowania. Takiego, dzięki któremu klienci mogliby wskazać każdy element swojego zegarka marzeń.
Nasz system opracowaliśmy na zasadzie zawężania asortymentu. Oznacza to, że klient może wybrać mechanizm zegarka. Następnie będzie wybierał wyłącznie spośród zegarków bazujących na tym mechanizmie. Wybierając typ paska, pokaże mniej zegarków (ale z określonym mechanizmem i paskiem), a dostępne opcje filtrowania dopasują się do możliwości, jakie w danym momencie będzie posiadał.
Filtrowanie oparliśmy o system menu rozwijanego, dzięki czemu klient nie jest od razu zarzucany mnóstwem opcji do wyboru. Do całego systemu wpletliśmy również widget pozwalający na ustalenie ceny – suwakiem lub ręcznie, po wpisaniu określonej wartości. Każdy z wybranych filtrów można pojedynczo usuwać, a przefiltrowaną listę dodatkowo posortować.
System filtrowania jest ściśle powiązany z atrybutami produktów, które przypisuje się im w panelu administracyjnym sklepu. Działa w pełni automatycznie i choć daliśmy możliwości jego konfiguracji, nie trzeba z nich korzystać. Działa świetnie również bez ich użycia.
Oznaczenie czasu wysyłki – jak założyć sklep internetowy z zegarkami?
Jako że czas jest dla wielbicieli zegarków niesamowicie ważny (we wszystkich tego wyrażenia znaczeniach), na karcie każdego z produktów zaimplementowaliśmy specjalny widget odmierzający czas na dokonanie zakupów. Pokazuje on, do kiedy należy kupić dany przedmiot, by został wysłany tego samego dnia. Jeśli nadchodzi weekend, zegar pokazuje, ile czasu pozostało na zamówienie, by zostało ono wysłane w poniedziałek. Zegar działa w pełni automatycznie i jest możliwy do skonfigurowania w panelu administracyjnym. Właśnie tam można podać godzinę, do której realizowane są zamówienia. Najczęściej będzie to wizyta odbierania paczek przez kuriera.
Moduł czasu wysyłki działa płynnie i samodzielnie odświeża licznik, bez konieczności przeładowywania strony. Dzięki niemu klienci mają pełną świadomość co do tego, kiedy tak właściwie zostaną obsłużeni.
System cech zegarków
Jako że zegarkom najczęściej przypisywane jest mnóstwo cech i parametrów czysto technicznych, musieliśmy wziąć to pod uwagę z systemowego punktu widzenia. Oczywiście umożliwiliśmy naszemu klientowi tworzenie dowolnych cech i przypisywanie im konkretnych atrybutów – w dowolnej ich ilości. Wszystko odbywa się w panelu administracyjnym sklepu, przy użyciu intuicyjnego interfejsu użytkownika.
Nasz system cech rozbudowaliśmy jednak o kilka ciekawych opcji. Tą pierwszą jest funkcja porównywania. W jej ramach klient jest w stanie dodać dowolny produkt do specjalnego menu “Porównanie”, dostępnego na pasku szybkiego dostępu. Wchodząc na odpowiednią podstronę, zobaczy zestawienie wszystkich dodanych przez siebie produktów. Szybko porówna każdą cechę zegarka, którą zdefiniował klient, ale i oczywiście ich cenę. Moduł ma za zadanie pomóc w podejmowaniu właściwych decyzji i w rozróżnianiu modeli, które z pozoru wydają się dość podobne, a w rzeczywistości różnią się konkretnymi parametrami.
Wszystkie cechy dodawane przez klienta w panelu administracyjnym znajdują swoje odzwierciedlenie również w systemie filtrowania, na stronach kategorii produktów. Stają się zatem opcjami możliwymi do wyboru przez klienta poszukującego produktów o konkretnej cesze.
Koszyk na jednej stronie
W obrębie sklepu internetowego Happytime opracowaliśmy również koszyk zakupowy, który zamyka się w ramach jednej strony. Oznacza to, że realizacja zamówienia nie wymaga od klienta przechodzenia przez kolejne kroki, a sprowadza się do wypełnienia jednego większego formularza – na pojedynczej stronie.
Cały koszyk opracowaliśmy w bardzo uporządkowany sposób, dzieląc go na trzy kolumny. W pierwszej klient podaje swoje dane teleadresowe (lub loguje się). W drugiej wybiera sposób dostawy i metodę płatności, a w trzeciej – może podejrzeć swój koszyk, szybko zmodyfikować obecne w nim produkty. Jest też w stanie wpisać kod promocyjny i dodać komentarz. Dzięki naszemu rozwiązaniu, finalizacja zamówienia może zostać osiągnięta w zaledwie kilkanaście sekund. Klient zaś nie jest rozpraszany przez jakiekolwiek inne elementy sklepu. Koszyk odseparowuje go od reszty, pozwalając skupić się na transakcji.
Warto wiedzieć: aby zwiększyć świadomość klienta co do bezpieczeństwa zawieranej transakcji, w nagłówku koszyka zamieściliśmy komunikat zwiększający zaufanie. Cały koszyk utrzymaliśmy zaś w stylistyce całego sklepu internetowego.
Inne funkcjonalności w sklepie Happytime – jak założyć sklep internetowy z zegarkami?
Poza wszystkimi wymienionymi powyżej funkcjonalnościami, w sklep Happytime wdrożyliśmy wiele innych rozwiązań – również tych typowych dla innych sklepów. Skupialiśmy się tutaj na tym, by wprowadzać w życie tylko te funkcjonalności, które są naprawdę istotne. Jako że sklep ten już na etapie jego projektu miał być bardzo rozbudowany, nie mieliśmy zamiaru dodatkowo obciążać go niepotrzebnymi modułami i rozwiązaniami, z których nikt by nie korzystał. Z rzeczy wartych wymienienia, dla tego klienta zaprojektowaliśmy:
- System ulubionych produktów. Klienci sklepu Happytime są w stanie dodawać każdy z produktów do swojej listy ulubionych. Funkcja ta powstała z uwagi na to, że zegarków (zwłaszcza tych droższych) zwykle nie kupuje się impulsywnie. Dzięki niej można dodawać je do listy, by później do nich wrócić (na przykład po przemyśleniu sprawy).
- Opinie na temat produktów. Nasz moduł pozwala na to, by klienci mogli dodawać własne opinie w sklepie internetowym. Mogą je opatrywać oceną, ale też załączać do nich zdjęcia kupionego przez siebie produktów. Co istotne, nasz klient jest w stanie moderować każdą z zamieszczanych opinii jeszcze przed jej pojawieniem się na łamach sklepu. W związku z tym nie musi martwić się o SPAM ani też opinie pochodzące od osób, które tak właściwie nie pochodzą od klientów, którzy zakupili konkretny zegarek.
- Opcję negocjacji ceny. Na życzenie naszego klienta wprowadziliśmy opcję negocjacji ceny, która trafiła do odpowiedniej zakładki na karcie konkretnego produktu. Założenia były tutaj proste – jeśli klient znalazłby produkt w niższej cenie, będzie mógł wypełnić formularz, by otrzymać cenę niższą (lub równą) od tej znalezionej przez siebie u konkurencji. Moduł ma postać prostego formularza, który wysyła firmie Happytime informację o zapytaniu bezpośrednio na maila. Natychmiast po tym, gdy klient takowe założy.
Efekty naszych prac – jak założyć sklep internetowy z zegarkami?
Projektując i tworząc sklep internetowy dla firmy Happytime stanęliśmy przed wieloma wyzwaniami, każdemu z których udało nam się sprostać. W efekcie tego stworzyliśmy sklep, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni, a z którego może być dumny również nasz klient. Dostarczyliśmy mu bowiem platformę mogącą śmiało konkurować z najbardziej rozpoznawalną konkurencją w branży. Funkcjonalną, czytelną i po prostu profesjonalną.
Na przestrzeni wielu tygodni prac nad sklepem nie tylko opracowaliśmy coś wyposażonego we wszystko to, co powinien zawierać w sobie porządny sklep. Zadbaliśmy o odpowiednią optymalizację i przystosowanie do działania również pod dużym obciążeniem, przy tysiącach produktów w katalogu. Przede wszystkim jednak stworzyliśmy sklep, który z punktu widzenia klienta jest szalenie atrakcyjny, a patrząc na niego z punktu właściciela – idealnie przystosowany do tego, by przynosić zysk i by promować go w Internecie.
Efekty naszych prac stanowią wypadkową naszego wieloletniego doświadczenia w branży e-commerce oraz doświadczenia naszego klienta jeżeli chodzi o branżę zegarkową. To właśnie takie połączenie pozwoliło nam osiągnąć rezultat lepszy niż satysfakcjonujący. Zadbaliśmy o to, by sklep działał sprawnie, ale i generował jak największe przychody. Osiągnęliśmy to między innymi przez maksymalne uproszczenie ścieżki zakupowej. Zadbaliśmy też o to, by klient mógł zrobić wszystko z poziomy sklepu. Bez potrzeby odwiedzania jakichkolwiek stron zewnętrznych.
Podsumowanie naszej współpracy z Happytime
Współpraca z firmą Happytime była jedną z najprzyjemniejszych, z jakimi przyszło nam mieć do czynienia. Na każdym z jej etapów utrzymywaliśmy kontakt z klientem, dbając tym samym o to, by każdy wdrażany przez nas element jego sklepu był nie tylko odpowiednio zaprojektowany, ale też zgodny z jego oczekiwaniami i wymaganiami. Sklep projektowaliśmy z myślą o tym, by wyróżniał się na tle wszystkich innych dostępnych w sieci. Właśnie dlatego znaleźć w nim można wiele innowacyjnych funkcjonalności i rzeczy przydatnych tak dla klienta, jak i jego właściciela.
Jeśli i Ty planujesz założenie własnego sklepu internetowego, powinieneś powierzyć jego przygotowanie nam. Działamy w branży e-commerce już od wielu lat i wiemy, które rozwiązania sprawdzają się w niej najlepiej. Mamy za sobą bardzo wiele udanych realizacji, które przynoszą naszym klientom zyski od wielu lat, będąc jednocześnie ich (i naszym) powodem do dumy. Gwarantujemy stworzenie sklepu funkcjonalnego i pięknego wizualnie, zgodnego z najnowszymi standardami i bazującego na potężnej oraz elastycznej platformie PrestaShop. Nie jesteś pewny co do nas? Skontaktuj się z nami lub sięgnij po nasz konfigurator. Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości – nie zobowiązując Cię do skorzystania z naszych usług.
Chcesz zobaczyć więcej naszych realizacji? Planujesz dowiedzieć się nie tylko tego, jak założyć sklep internetowy z zegarkami? Odwiedź dział z naszymi innymi case studies. Koniecznie zawitaj też na nasz blog, w obrębie którego regularnie publikujemy rzeczy najistotniejsze w kwestii zakładania i prowadzenia własnego sklepu internetowego. Całkowicie za darmo, oczywiście.