Współczesny świat marketingu znacząco różni się od tego, z którym mieliśmy do czynienia jeszcze kilkanaście (a nawet zaledwie kilka) lat temu. Podczas gdy jeszcze niedawno królowało promowanie biznesu w sposób bezpośredni (ulotki, gadżety reklamowe, a w przypadku firm bogatszych nawet reklamy telewizyjne), dziś stawia się przede wszystkim na marketing internetowy. W takiej rzeczywistości warto dowiedzieć się, co to jest SEM. Zwłaszcza że wiedza ta może Ci się przydać w osiągnięciu sukcesu we własnym biznesie prowadzonym czysto internetowo.

Mimo, że do tej pory mogłeś być zaznajomiony ze znacznie bardziej popularnym SEO, w dzisiejszym wpisie przybliżymy Ci temat SEM – pojęcia nieco odmiennego, ale jednocześnie ściśle z SEO związanego. Czym ono jest i czy warto podejmować się działań w zakresie SEM? Co warto o nich wiedzieć?

1. Co to jest SEM i jak odnosi się do niego SEO?

SEM (Search Engine Marketing) to – jak samo rozwinięcie skrótu może sugerować – szeroko pojęty marketing w wyszukiwarkach. Składa się na niego wiele działań promocyjnych, w tym pozycjonowanie sklepu (lub strony), optymalizacja sklepu pod działania pozycjonerskie, prowadzenie kampanii linków sponsorowanych i wiele innych rzeczy związanych z obecnością sklepu w wyszukiwarce. SEM jest zatem pojęciem bardzo ogólnym. Jeśli więc mówimy o marketingu internetowym, to właśnie to określenie powinno przychodzić nam na myśl.

Jak zatem ma się SEM do znacznie częściej spotykanego SEO? Otóż SEM jest pojęciem znacznie szerszym, w obręb którego wpisuje się SEO. SEM obejmuje wszystkie działania mające związek z marketingiem w wyszukiwarkach internetowych. SEO zaś koncentruje się niemal wyłącznie na optymalizacji sklepu internetowego pod kątem jego pozycjonowania. Właśnie dlatego częste utożsamianie go z pozycjonowaniem (które, nota bene, zakłada również działania off-site) jest błędne, choć dość powszechne.

2. Zalety działań SEM

SEM na przestrzeni ostatnich lat stał się czymś nie tyle popularnym, co niemal niezbędnym do tego, by zaistnieć w Internecie. Szacuje się, że wielkie sklepy poświęcają mu obecnie znacznie większy budżet niż tradycyjnym nośnikom reklamy. Ma to swoje przyczyny, które tkwią w jego zaletach. Te najważniejsze wypisujemy poniżej.

  • Efektywność. Działania w zakresie SEM aktualnie przynoszą znacznie lepsze efekty, niż te przeprowadzane w tradycyjnych kanałach reklamy. Wynika to z charakterystyki dzisiejszych czasów, w których zanim klient kupi produkt, odnajdzie go w wyszukiwarce i to właśnie ją potraktuje jako autorytet w poszukiwaniu sklepu godnego uwagi.
  • Możliwość swobodnego targetowania. Nie można przewidzieć, kto dokładnie zobaczy reklamę w telewizji czy banner na ulicy. W przypadku SEM jesteś w stanie dokładnie stargetować reklamę, by trafić dokładnie do tych odbiorców, których uważasz za najlepszych dla siebie. Takich wykazujących największy potencjał sprzedażowy.
  • Olbrzymi zasięg. SEM nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o zasięg przeprowadzanej kampanii. Może ona być lokalna i celować w jedno miasto czy nawet jego obszar. Równie dobrze jednak może być ogólnopolska czy nawet światowa. O wszystkim decydujesz Ty i profil Twojej firmy.
  • Przyjazność reklamy. Reklamy publikowane w telewizji irytują. Tymczasem te obecne w wyszukiwarkach internetowych uchodzą za społecznie akceptowane i po prostu przyjemne w odbiorze. Ludzie korzystający z wyszukiwarek chętnie sięgają po ich sugestie – zwłaszcza że zwykle są one dopasowane do ich aktualnych potrzeb.
  • Wymierność. Efekty SEM możesz śledzić z bardzo dużą dokładnością. Dzięki temu masz pewność, że optymalnie wykorzystujesz swój budżet właśnie na nie.

Search Engine Marketing jest czymś, co możesz rozpocząć samodzielnie – na przykład od tworzenia wartościowych i nastawionych na SEO treści na swoim sklepie. Tworząc atrakcyjne opisy z właściwie dobranymi słowami kluczowymi możesz zdziałać naprawdę wiele. Do bardziej skomplikowanych działań poleca się jednak sięgnięcie po usługi profesjonalistów, znających się na rzeczy i biorących pełną odpowiedzialność za to, co robią.

3. Co to jest SEM? – jak zaplanować działania w jego zakresie?

Choć SEM jest czymś, co jest szeroko chwalone i uznawane za skuteczne, nie zawsze przynosi oczekiwany sukces. Gdyby tak było, niemożliwe okazywałoby się konkurowanie w jego zakresie, a praktycznie nikt nie musiałby sięgać tu po usługi specjalistycznych agencji interaktywnych. Sukces w SEM (a zatem i w SEO) zależy przede wszystkim od odpowiedniego planu, a później i właściwej jego realizacji. Dopiero po spełnieniu tych dwóch warunków będziesz mógł powiedzieć, że właściwie zainwestowałeś swoje środki. Poniżej przedstawiamy kilka naszych dodatkowych rad w tej właśnie kwestii.

3.1. Ustal własne cele i dążenia

Oczywistym jest, że podchodząc do SEM masz w planach zwiększenie sprzedaży we własnym sklepie internetowym. Nie jest to jednak precyzyjny cel. Ustal, czym są dla Ciebie konwersje i jak dokładnie chcesz zachęcić użytkowników do ich realizowania. Przede wszystkim jednak zastanów się nad tym, do czego będziesz dążyć w obrębie wyszukiwarki. Dla niektórych osób satysfakcjonujące jest budowanie świadomości na temat ich marki, a zatem nawet i niegenerujące wyświetleń pokazywanie się w wynikach wyszukiwania. Inni będą celować w zwiększanie ruchu, ale niekoniecznie liczby transakcji. Jeszcze innym będzie zależało na zwiększaniu średniej wartości koszyków zakładanych przez klientów.

Pamiętaj, że SEM wymaga nakładów finansowych. Podobnie zresztą, jak marketing w jakimkolwiek innym wydaniu. Ważnym etapem planowania jest więc ustalenie własnego budżetu. Ten będzie po części definiował to, jakich działań będziesz mógł się podjąć i jaka będzie ich skala.

Swoje cele zawsze dobieraj realistycznie, ze zwróceniem uwagi na konkurencję i własną sytuację finansową. Przysłowiowe porywanie się z motyką na słońce nie zawsze jest efektywne.

3.2. Nie oczekuj natychmiastowych efektów – zrozum, co to jest SEM

Działania SEM są procesem, który potrafi trwać długimi miesiącami, zanim przyniesie oczekiwane rezultaty. Nie oczekuj więc, że Twój biznes zmieni się błyskawicznie po zainwestowaniu w nie. Wszystko tutaj wymaga czasu i dobierania działań najbardziej optymalnych względem danej branży. Optymalizacja sklepu i jego pozycjonowanie to na przykład działania ciągłe, które trzeba wykonywać stale. Nie tylko ze względu na algorytmy wyszukiwarki, ale i zmieniające się preferencje klientów. Pamiętaj też, że w Internecie nie działasz sam, a konkurencja w wielu przypadkach może pokrzyżować szyki i utrudnić tempo osiągania rezultatów. Bądź cierpliwy i zrozum, że SEM potrzebuje czasu.

3.3. Analizuj każde działanie

SEM jest zespołem mnóstwa działań – i nie każde z nich może się okazać tak samo efektywne w działaniu. Samo SEO to konieczność dostosowania się do kilkuset wytycznych ze strony Google, wiele spośród których nie jest sprawdzone. Dlatego też tak istotne są działania analityczne. Każdą zmianę powinieneś dogłębnie analizować, oceniając jej skuteczność i to, czy warto brnąć w nią dalej. Każde dobierane przez siebie narzędzie również musisz ocenić, dokładnie pod tym samym kątem. Analityka musi brać pod uwagę wszystko – każdą zmianę, najmniejsze zmiany w zachowaniu klientów i w ich zaangażowaniu w proces zakupowy.

Jeśli chcesz skutecznie analizować swoje działania w zakresie SEM, koniecznie zobacz listę narzędzi do analityki internetowej. Wybór odpowiednich rozwiązań ułatwią Ci z kolei umiejętnie przeprowadzone testy A/B. W tworzonym przez nas dla Ciebie sklepie jesteśmy w stanie wdrożyć odpowiednie rozwiązania do ich przeprowadzania.

3.4. Postaw na profesjonalistów

Samodzielnie działanie w zakresie SEM jest czymś praktycznie niewykonalnym – zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z e-biznesem. Zamiast ryzykować podejmowanie nieroztropnych decyzji w jego zakresie, ale i tracić swój cenny czas (możesz go poświęcić na rozwój sklepu), postaw na firmę znającą się na rzeczy. Odpowiednio dobrana agencja interaktywna wspólnie z Tobą opracuje plan marketingowy i zajmie się jego realizacją. Co ważne, wykorzysta przy tym narzędzia, które Ty musiałbyś kupić i sięgnie po swoje własne rozwiązania, których raczej nie opracowałbyś sam. Pozwoli Ci też zaoszczędzić całe mnóstwo czasu i stresu związanego z niepowodzeniami.

Oczywiście nie możesz w tym wszystkim być bierny. Powinieneś wiedzieć, co to jest SEM i jakie działania w jego zakresie wykonuje dla Ciebie firma. Czytaj więc jej raporty, samodzielnie analizuj efekty działań i sprawdzaj wszystko to, co ma znaczenie. Z uwagi na popularność SEM, na rynku jest wiele firm zajmujących się nim. Nie każda działa tak, jak powinna i nie każda jest w stanie sprostać oczekiwaniom. Bądź więc świadomym klientem, a na pewno Ci się to opłaci.

4. Podsumowanie – co to jest SEM?

Wiedząc, co to jest SEM i w jaki sposób jest ono w stanie przyczynić się do wzrostu popularności Twojego sklepu internetowego, jesteś już gotowy do wkroczenia w świat marketingu internetowego. Musisz jednak pamiętać, że w teorii wszystko jest proste, a w rzeczywistości – nie zawsze. SEM to coś, co wymaga doświadczenia, wyczucia i odpowiedniego podejścia. O ile więc wielu działań w jego obrębie będziesz mógł podjąć się na własną rękę, przy wielu powinieneś jednak sięgnąć po pomoc specjalistów.

Jeśli jesteś na etapie planowania własnego sklepu i chcesz, żeby został on opracowany przez znających się na fachu profesjonalistów, jesteś w jak najbardziej odpowiednim miejscu. Skontaktuj się z nami i powiedz nam, czego potrzebujesz, a zaserwujemy Ci rozwiązanie, które na pewno Cię usatysfakcjonuje. Przede wszystkim stworzymy dla Ciebie sklep idealnie przystosowany pod działania SEM. Niezależnie od tego, jaka będzie ich skala.

Nie jesteś przekonany co do jakości naszych usług? Koniecznie zapoznaj się z naszymi case studies. Możesz też odwiedzić naszego bloga, gdzie znajdziesz mnóstwo publikowanych przez nas porad w zakresie prowadzenia, rozwijania i promowania własnego sklepu internetowego. Daj nam szansę, a z pewnością odpłacimy Ci świetnym, zarabiającym i doskonale przystosowanym do rozwoju sklepem internetowym.

5 / 5 ( 23 opinii )