Marketing afiliacyjny w dzisiejszych czasach rozkwita. Choć sam w sobie nie jest wynalazkiem współczesności, dziś jest znacznie bardziej widoczny i promowany. Głównie za sprawą szeroko postrzeganego świata influencerów. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Jest w końcu jedną z najskuteczniejszych form promowania produktów i usług. Z formy tej możesz skorzystać i Ty – w dodatku niekoniecznie dołączając do sieci afiliacyjnej, ale samodzielnie kreując tego typu rozwiązania we własnym sklepie internetowym.

Marketing partnerski – gdyż to również i tak mówi się o tej formie promocji – polega na ścisłej współpracy między dwoma podmiotami. Mimo że jest czymś potrafiącym przynosić olbrzymie korzyści, potrafi też być nieskuteczny. Wiele tutaj zależy od tego, z kim nawiąże się współpracę i jak będzie ona przebiegać. Idealne rozwiązanie w jego przestrzeni to zatem nie tylko takie, które umożliwia wchodzenie w taką współpracę, ale i takie, które pozwala bardzo dokładnie śledzić osiągane za jej pośrednictwem efekty.

Do marketingu afiliacyjnego możesz podejść na dwa sposoby. Jesteś w stanie skorzystać z już istniejącej sieci afiliacyjnej, która gromadzi pod swoim dachem potencjalnych partnerów i która jest w stanie wziąć na swoje barki wybór któregoś z nich. Możesz też samodzielnie wdrożyć własne rozwiązania w tym zakresie, a partnerów zacząć szukać na własną rękę. W tym pierwszym przypadku zyskujesz więcej czasu dla siebie i pewność co do szybkości działań. W drugim może będziesz musiał dłużej szukać i zaimplementować stosowne rozwiązania po swojej stronie, ale nie będziesz uiszczał dodatkowej prowizji (korzystając z sieci, płacisz zarówno partnerowi, jak i tej sieci).

1. Czym jest marketing afiliacyjny?

Marketing afiliacyjny stanowi rozwiązanie służące współpracy sklepu internetowego (a raczej jego właściciela) z osobą posiadającą tak zwane “zasięgi”, a zatem swoją własną widownię lub czytelników, którzy byliby skłonni zakupić produkty z uwagi na jej polecenie. Programy partnerskie, gdyż to one są bardziej bezpośrednią formą tego typu marketingu, działają na zasadzie efektywności realizacji konkretnego celu. Słowem: mają doprowadzić społeczność partnera do konkretnej formy reakcji.

W praktyce, współpracę w kontekście tej formy marketingu można opisać w ten sposób:

Partner Twojego sklepu internetowego otrzymuje specjalny kod rabatowy, dostępny tylko dla jego społeczności. Jego zadaniem jest promowanie tego kodu, zwykle w obrębie swoich mediów społecznościowych. Od każdej wygenerowanej przez niego sprzedaży otrzymuje prowizję. Tutaj jednak to od Waszych uzgodnień zależy to, na jakiej zasadzie się to odbywa.

Marketing afiliacyjny to zatem swojego rodzaju model biznesowy, w którym do współpracy marketingowej angażuje się osoby niezwiązane ze sklepem internetowym, a mające go polecać. Model ten potrafi sprawdzać się doskonale jako forma zwiększania zasięgu i docierania do nowych klientów, którzy mogliby być zainteresowani usługami sklepu. Wiele tutaj jednak zależy od podejścia, rodzaju nawiązanej współpracy i konkretnej społeczności, nie w każdej branży podatnej na tego typu działania.

Co jeszcze jest tutaj godne uwagi?

Pamiętaj, że ostateczny koszt kampanii marketingu afiliacyjnego to nie tylko procent od sprzedaży płynący na konto partnera. To często dodatkowy procent zniżki, jaki możesz (i powinieneś) przyznać jego społeczności za zrobienie zakupów u Ciebie. Tutaj jednak również wszystko zależy od umowy – z partnerem możesz umówić się wyłącznie na procent od przychodu z konkretnego produktu, a nie liczyć go od dodatkowych rzeczy, które znajdą się w koszyku. Wtedy też zyskasz znacznie więcej.

Chcąc prowadzić sukcesywny marketing afiliacyjny, musisz być gotowy nie na jedną, a na wiele współprac. Najlepiej jest nawiązać ich wiele – nawet jeśli nie ma się zamiaru kontynuować każdej z nich.

Warto wiedzieć: partner, z którym rozpoczniesz współpracę nie musi działać w obrębie social mediów. Tego typu współprace są bowiem często zawierane z właścicielami stron internetowych i portali – na przykład takich testujących różnego rodzaju przedmioty.

1.1. Marketing afiliacyjny z punktu widzenia właściciela sklepu

Jeżeli jesteś właścicielem sklepu, posiadasz produkt lub usługę, którą chcesz wypromować. Najlepiej byłoby, gdyby jej ilość była dość duża – w sytuacji idealnej zaś sam ten produkt produkujesz (więc nie dzielisz się zyskami na dalszych etapach jego sprzedaży). Jesteś przy tym pewny jej jakości i tego, że produkt ten (lub usługa) spodoba się odbiorcom.

Angażujesz więc we współpracę osobę znaną w Internecie – najlepiej w pożądanej branży. W zamian za promowanie Twojego produktu, oferujesz jej część zysków. W ten sposób oboje zarabiacie na każdej wygenerowanej przez nią sprzedaży, na bazie z góry ustalonych warunków.

1.2. Marketing afiliacyjny z punktu widzenia partnera

Partner, który decyduje się na współpracę ze sklepem internetowym na zasadach afiliacyjnych, powinien posiadać zgromadzoną wokół siebie społeczność. Może działać w obrębie Facebooka, Instagrama czy TikToka – ważne, aby generował wyświetlenia, a śledzące go osoby były mu oddane. Jeśli chce to zaangażowanie z ich strony zmonetyzować, wchodzi we współpracę – podpisuje umowę, tworzy treści zachęcające do zakupu produktu czy usługi (nawet je testując!), a za pośrednictwem swojego indywidualnego kodu, który rozdaje czytelnikom, zarabia. Zazwyczaj procentowo, od każdej sprzedaży.

1.3. Marketing afiliacyjny z punktu widzenia klienta

Załóżmy, że klient nie jest świadomy istnienia Twojego sklepu internetowego, a często i produktu, który sprzedajesz. Śledzi za to partnera, z którym nawiązałeś współpracę, a na jednej z jego najnowszych treści widzi, że korzysta on z Twojego produktu lub bardziej wprost go reklamuje. Momentalnie zdobywa do niego zaufanie, a jeśli dodatkowo partner przyzna mu kod (pochodzący od Ciebie, oczywiście) – będzie zmotywowany możliwością zaoszczędzenia. Nawet jeśli jest świadomy istniejącej tutaj reklamy, ma pewność, że darzony przez niego sympatią influencer nie poleciłby mu produktu niegodnego uwagi.

Warto wiedzieć: z punktu widzenia klienta ciekawym urozmaiceniem mógłby być program lojalnościowy. Dzięki takowemu będziesz w stanie uczynić z niego stałego odbiorcę, a nie jednorazowego kontrahenta.

2. Jak szuka się partnerów do marketingu afiliacyjnego?

Odpowiednie rozwiązanie w zakresie marketingu afiliacyjnego pozwoli partnerom samodzielnie zgłaszać się do programu afiliacyjnego. Tak naprawdę jednak nie możesz się spodziewać, że często będzie dochodzić do tego typu zgłoszeń. Musisz zająć się szukaniem partnerów na własną rękę. Gdzie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tam, gdzie będziesz chciał się promować. Partnerów zdecydowanie najłatwiej jest znaleźć na TikToku, na którym tak właściwie nie da się zarabiać. Nie płaci on użytkownikom za wyświetlenia, a ci polegają tylko właśnie na partnerstwach. Olbrzymią popularnością cieszy się Instagram oraz YouTube. Spore zasięgi generuje również Facebook. W obrębie wszystkich tych kanałów powinieneś szukać osób tworzących treści najbardziej wpasowujące się w wizję Twojego sklepu internetowego. Najlepiej będzie tutaj celować w podobieństwo tematyczne, ale nie zawsze będzie to możliwe. Na pewno jednak powinieneś dobrać partnera do własnej grupy docelowej. Jeśli sprzedajesz kosmetyki, raczej nie powinieneś promować ich poprzez kanały ogólne czy skierowane bardziej do mężczyzn. Zainteresuje Cię bardziej współpraca z kobietą – w dodatku taką, która takich kosmetyków używa najczęściej.

2.1. Co przed właściwymi poszukiwaniami?

Jeżeli już wybierzesz osoby, z którymi chciałbyś nawiązać współpracę, musisz zastanowić się nad tym, na czym dokładnie będzie ona polegać. Możesz narzucić przygotowywanie określonej ilości materiałów w miesiącu, możesz też dać w tym pełną swobodę. Przede wszystkim jednak musisz określić, ile jesteś w stanie zapłacić za każdą wygenerowaną konwersję. Dopiero po ustaleniu planu działania, możesz przystąpić do wysyłania zapytań.

Wielu większych influencerów korzysta z sieci partnerskich i tylko za ich pośrednictwem proponuje współpracę. Chcąc zyskać więcej, raczej skłaniaj się ku takim, którzy zamieszczają na swoich profilach swój “prywatny mail biznesowy”. Pamiętaj, że chcesz przekonać je do siebie i swojego produktu. Zaoferuj przyznanie go za darmo w razie nawiązania współpracy.

Jeśli chcesz dodatkowo zachęcić do współpracy z sobą, a jednocześnie wysyłasz wielu osobom tę samą wiadomość, zamiast tego stwórz świetny landing page. Dzięki temu w atrakcyjny sposób przedstawisz warunki współpracy i swoje oczekiwania względem  niej.

3. Jak rozliczać tego typu działania marketingowe?

Marketing afiliacyjny bazuje na bardzo korzystnym dla Ciebie, właściciela sklepu internetowego, modelu rozliczeń. Płacisz tutaj za efekt, a zatem za rzeczywiste konwersje. Te mogą być różne, a sposób określania należności dla partnera zależy od indywidualnej umowy. Modele rozliczeń są tutaj następujące:

  • CPS (cost per sale) – jest to najczęściej stosowany model rozliczeń, w dodatku najczęściej wykorzystywany w towarzystwie kuponów rabatowych. Za każdą sprzedaż partner pozyskuje swoją prowizję – procentową lub w postaci z góry ustalonej stawki pieniężnej;
  • CPM (cost per mile) – to model wykorzystywany często przez osoby, którym zależy bardziej na rozgłosie i rozpoznawalności niż na sprzedaży. Płacisz tutaj za każde tysiąc wyświetleń reklamy na stronach partnera;
  • CPC (cost per click) – tutaj płacisz partnerowi za każde kliknięcie w link afiliacyjny, który zamieści on w obrębie swoich kanałów komunikacji ze społecznością;
  • CPL (cost per lead) – model stosowany przez sklepy oferujące usługi, rozliczający partnera z każdego kliknięcia, które wygenerowało kontakt z obsługą sklepu.

Pamiętaj: w marketingu afiliacyjnym w kwestii rozliczeń liczy się wyłącznie umowa z partnerem. Więksi “zawodnicy” na rynku mogą chcieć jednorazowej opłaty za jeden materiał. W większości przypadków jednak całość opiera się na wspomnianym systemie rozliczeń, obliczanych według własnych ustaleń

4. Marketing afiliacyjny – najlepsze rozwiązanie

Marketing afiliacyjny we własnym sklepie internetowym możesz realizować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest powierzenie pełni zadań w jego zakresie profesjonalnej agencji marketingowej. To dodatkowy wydatek, w dodatku abonamentowy. Rozwiązanie dość wygodne, niemniej jednak mało ekonomiczne – zwłaszcza jeśli jeszcze nie posiadasz sklepu, a dopiero planujesz jego założenie. Znacznie lepszym jest zainwestowanie w rozwiązanie po stronie samego sklepu. Wtedy też nad całym procesem będziesz czuwał z własnego panelu administracyjnego, bez potrzeby sięgania po pomoc z zewnątrz. Wszystkie współprace będziesz więc miał w jednym miejscu, co znacząco ułatwi Ci codzienne zarządzanie nimi i zaoszczędzi Twój czas, nie zmuszając Cię do ręcznego szukania wszystkiego, co jest w nich istotne.

Co powinien posiadać moduł marketingu afiliacyjnego w sklepie internetowym?

  • Możliwość bardzo elastycznej konfiguracji. W ramach planowania każdej kolejnej współpracy powinieneś móc samodzielnie określić każdy z jej warunków. Odpowiednie rozwiązanie pozwoli Ci to robić w stosunku do każdego potencjalnego klienta. Musisz mieć możliwość przygotowywania oferty indywidualnej – pod każdym możliwym względem. Ustalenie zarobków, czasu trwania współpracy, modelu rozliczeń oraz dat publikacji materiałów to jedne z podstaw.
  • Szansa na zarządzanie nawiązanymi współpracami. Wdrożone rozwiązanie powinno też dawać Ci możliwość zarządzania tymi partnerstwami, które już nawiązałeś z innymi osobami – modyfikowania umów, korygowania ustaleń, ale też zrywania współpracy. W jej trakcie może się stać wiele rzeczy, na każdą z których powinieneś być technologicznie gotowy.
  • Automatyzacja wielu działań w tym zakresie. Prowadzenie sklepu internetowego to proces bardzo skomplikowany i złożony, któremu każdego dnia musisz poświęcić bardzo dużo czasu. Właśnie dlatego jak najwięcej elementów w nim właśnie powinieneś automatyzować – tak, aby wykonywały się same. Zarządzanie programem partnerskim również takie powinno być, a jego moduł musi to ułatwiać. Odpowiednio przygotowany, sam automatycznie będzie aktualizował wyniki współpracy i przesyłał Ci kolejne raporty, ale też alarmował o tych rzeczach, o których w danym momencie powinieneś wiedzieć. Dzięki niemu oszczędzisz czas, mogąc skupić się tym samym na innych aspektach zarządzania sklepem. Partner nie będzie musiał Cię dopytywać o pewne rzeczy – wszystko znajdzie w swoim panelu.
  • Przegląd rozbudowanych statystyk. W ramach panelu zarządzania współpracą powinieneś mieć dostęp do kompleksowych statystyk, związanych z każdym kolejnym partnerem. Ogólnie i szczegółowo, z podziałem na każdy publikowany przez niego materiał. Nawet jeśli umówiliście się na opłatę za każdą sprzedaż, nie oznacza to, że nie możesz liczyć również samych kliknięć, wyświetleń i leadów. To wszystko jest również ważne. Regularna analiza pozwoli Ci kontynuować tylko te współprace, które rzeczywiście będą dla Ciebie po prostu opłacalne.

A co jeśli chodzi o partnera?

Dobrze przygotowany moduł do obsługi marketingu afiliacyjnego powinien zawierać również rozbudowany panel partnera. Współpraca afiliacyjna to nie tylko Ty, a zatem sklep. To również partner, z którym współpracuje. Umiejętnie opracowany moduł daje mu możliwość przeglądania i dodawania materiałów, które opublikował na Twój temat, podgląd efektów ich działania, a przede wszystkim podsumowanie zarobków, które osiągnął za ich pośrednictwem. Pamiętaj, że nad sukcesem marketingu partnerskiego pracujesz nie tylko Ty, ale właśnie i partner. Obojgu Wam powinno też zależeć na tym, by wszystko przebiegało wzorowo.

Jeśli planujesz wprowadzić do swojego już istniejącego sklepu moduł odpowiedzialny za program partnerski, nasza firma jest w stanie Ci w tym pomóc. Jeżeli jednak jeszcze nie posiadasz własnego sklepu, możesz go zamówić u nas. Wtedy też będziesz miał tę funkcjonalność w pakiecie – obok wielu innych, również przydatnych przy prowadzeniu sklepu internetowego. Skontaktuj się z nami lub wykorzystaj konfigurator, a my z radością przyjrzymy się Twojemu pomysłowi. Podpowiemy odpowiedniego rozwiązania i dokonamy bezpłatnej wyceny. Zadbamy o to, by Twój sklep był zgodny z Twoją wizją, a przede wszystkim przynosił odpowiednie przychody. Również dzięki dobrze zorganizowanemu po jego stronie partnerstwu.

Podsumowanie

Marketing afiliacyjny, a inaczej partnerski, jest jedną z najlepszych form promocji w Internecie. Przynosi niesamowite efekty, przy okazji nie narażając budżetu sprzedawcy na olbrzymie straty. Nie zmusza go też do inwestowania bajońskich sum pieniędzy. Przede wszystkim jednak jest świetnym pomysłem na bardziej długofalową współpracę i otwieranie się na nowych klientów. Również tych pochodzących z obszarów, w których wcześniej się nie promowało.

Jeśli chcesz na dobrą sprawę wystartować z programem partnerskim we własnym sklepie internetowym, powinieneś rozważyć wdrożenie integracji pozwalającej właśnie na to. Takiej, która Tobie da narzędzia do śledzenia efektywności współpracy. Twoim potencjalnym partnerom zaś pozwoli na zgłaszanie się do programu, pobieranie materiałów promocyjnych czy śledzenie własnych prowizji. Takie rozwiązanie jesteśmy w stanie Ci zaserwować. Skontaktuj się z nami, a opracujemy rozbudowany moduł, który pozwoli Ci rozwinąć skrzydła na polu marketingu afiliacyjnego.

4.8 / 5 ( 17 opinii )