Ile kosztuje sklep internetowy i jego prowadzenie? Czy jest to duża inwestycja? Czym się kierować i jak nie dać się oszukać? Na te i i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Zatem Ile kosztuje sklep internetowy? Polska jest w stanie poszczycić się mianem kraju z jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków e-commerce w Europie. Każdego miesiąca w obrębie rodzimej sieci powstają setki nowych sklepów internetowych. Jedne są tworzone od podstaw przez nowych przedsiębiorców, inne zaś powstają z ramienia tych działających już prężnie w stacjonarnym handlu detalicznym. Nie ulega wątpliwości, że rozpoczynanie działalności właśnie w Internecie jest działaniem rozsądnym. Zwłaszcza patrząc na to, jak kształtują się trendy związane z zakupami.

Rozwinięcie swojego własnego biznesu jest opłacalne i choć wymaga pewnej oczywistej inwestycji, fenomenalnie zwraca się w czasie. Właśnie dlatego przyciąga do siebie tak wielu młodych przedsiębiorców, gotowych na rozwój i patrzących perspektywicznie w przyszłość.

Zanim jeszcze tak właściwie założy się sklep internetowy, z pewnością przegląda się sieć i dopytuje znajomych celem pozyskania danych na temat wszystkich jego kosztów. Informacje często bywają sprzeczne, co wynika przede wszystkim z faktu, że jego cena jest dość elastyczna. Ile kosztuje sklep internetowy wykonany w sposób kompleksowy, gotowy do prowadzenia sprzedaży i czerpania z niego zysków? To zależy od wielu czynników i stopnia owej kompleksowości całego przedsięwzięcia. Właśnie o tych czynnikach opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Ile kosztuje sklep internetowy? – krok po kroku

  1. Oprogramowanie sklepu – platforma e-commerce
  2. Domena, hosting, certyfikat SSL
  3. Konfiguracja oprogramowania sklepu
  4. Projekt graficzny i funkcjonalny sklepu
  5. Dodatkowe funkcjonalności
  6. Treści do sklepu – opisy i zdjęcia
  7. Dodatkowe koszty działalności sklepu
  8. Sklep Dropshipping
  9. Sklep B2B
  10. Koszt sklepu internetowego

1. Oprogramowanie sklepu – platforma e-commerce

Pierwszym krokiem, którego wykonania należy podjąć się celem założenia własnego sklepu jest tak właściwie zrozumienie swoich własnych potrzeb, oczekiwań oraz planów związanych z jego ostateczną formą. Sklep musi się rozwijać wraz z prowadzonym w jego towarzystwie biznesem. Podstawą w tym wszystkim jest określenie, do czego tak właściwie zmierza on na danym etapie jego tworzenia.

Rzeczą kluczową w tym wszystkim jest wybór platformy e-commerce, na której zostanie oparty. Platforma to inaczej system, który będzie odpowiedzialny za działanie poszczególnych jego funkcji oraz zgranie ich w całość w taki sposób, by użytkownik docelowy otrzymywał jedno spójne doświadczenie. Aktualnie na rynku są dostępne trzy rodzaje tego typu systemów: platformy open-source, bazujące na abonamencie oraz dedykowane. Wybór którejś z nich ma olbrzymi wpływ na to, ile kosztuje sklep internetowy oraz jaką formę ostatecznie przybierze.

Platformy open-source

Systemy oprogramowania otwartego (open-source) są darmowe, co nie jest jednak ich główną zaletą. Fakt, że nie kosztują nic nie oznacza bowiem, że nie wymagają pracy nie tylko nad ich instalacją, ale i dostosowaniem do potrzeb konkretnego sklepu. Z tym że stwarzają ku temu nieograniczone możliwości. Za sprawą swojej modularnej budowy, można je rozwijać do woli, wyposażając je w dodatkowe funkcje i usuwając z nich te, z których nie do końca się korzysta. Dodatkowo zazwyczaj wokół nich skupiona jest spora grupa pasjonatów gotowych do pomocy w przypadku ewentualnych problemów lub wątpliwości.

WooComerce

Jedną z platform open-source jest WooComerce, działające w towarzystwie znanego wszystkim obracającym się w tematyce Internetowej skryptu WordPress. Jego plusem jest możliwość pełnej integracji sklepu z blogiem firmowym. Minusem z kolei – pewne ograniczenia wynikające z faktu, że to właśnie blog jest tutaj motorem napędowym (a nie na odwrót). WooCommerce jest bardzo ubogi funkcjonalne i wymaga zwykle sporo pracy. Zwłaszcza w kontekście dodatkowych modułów i nieszablonowych rozwiązań.

Magento

Opcją dla osób szukających platformy open-source jest też Magento. Stanowi on jednak najbardziej wymagającą i ciężką w obsłudze platformę. Choć naszpikowana jest ona po brzegi wszelkiego rodzaju funkcjonalnościami, większość z nich nie jest tak właściwie potrzebna w codziennej obsłudze sklepu. Niepotrzebnie więc komplikuje całość i sprawia, że odnalezienie się w niej jest po prostu trudniejsze. Należy też mieć świadomość tego, że koszt postawienia sklepu internetowego bazującego na Magento będzie największy. Podobnie jak każda kolejna jego modyfikacja wdrażana już po jego uruchomieniu.

PrestaShop

Idealnym złotym środkiem dla obu tych platform jest PrestaShop – platforma ciesząca się obecnie największą popularnością. Łączy w sobie bogactwo przydatnych funkcjonalności i łatwość ich personalizacji z przystępną architekturą. Dzięki niej jest systemem przyjaznym z perspektywy tak właściciela sklepu, jak i firmy zajmującej się tworzeniem go. PrestaShop jest wyborem najbardziej elastycznym, a aktualnie i najbezpieczniejszym oraz po prostu najrozsądniejszym. Przynajmniej w kontekście darmowych platform bazujących na silniku open-source.

Platformy abonamentowe

Platformy sklepów internetowych są również udostępniane w tak zwanym Modelu SaaS (sofware as service). W skrócie sprowadza się on do wynajmowania oprogramowania sklepu, które jest osadzone na serwerze wynajmującego, a nad którym zaledwie przejmuje się kontrolę. To najczęściej gotowe rozwiązania, które pozwalają na prowadzenie sklepu „z marszu” – po wybraniu gotowego szablonu lub zleceniu dedykowanego, ale zawsze w oparciu o tę samą architekturę systemową. Za sklepy powstałe na bazie tych platform płaci się abonament. Uiszczany on jest zwykle każdego miesiąca lub roku. Warto przy tym mieć na uwadze, że pierwszy okres rozliczeniowy bardzo często występuje jako część oferty promocyjnej (jest tańszy).

Uwaga: posiadając własny sklep na platformie abonamentowej jest się „zaledwie” jego prowadzącym. Sam sklep, jak i wszystko to, co związane jest z jego obsługą i wyświetlaniem, znajduje się na serwerze platformy, w obrębie której się go założyło. W związku z tym jego ewentualne przeniesienie na inną platformę może okazać się bardzo kłopotliwe i kosztowne. W niektórych przypadkach jest nawet i niemożliwe. Jest się tu więc zaledwie wynajmującym, nie właścicielem (z technicznego punktu widzenia).

Płacąc jeden abonament, właściciel platformy zobowiązuje się dawać dostęp do stale zaktualizowanego pod względem zabezpieczeń sklepu wyposażonego we wszystkie najważniejsze rozszerzenia. Wśród nich wyróżnić trzeba wsparcie dla polskich płatności, obsługę kurierów czy integrację z serwisem aukcyjnym Allegro. Osoba czy firma prowadząca sklep nie ma jednak dostępu do kodu skryptu, ale też do jakiegokolwiek rozwoju funkcjonalności sklepu we własnym zakresie. Często istnieją też pewne ograniczenia, zwiększane wraz z inwestowaniem w wyższy pakiet abonamentowy. Najczęściej są one związane z ilością dodanych produktów czy ich kategorii. Ile kosztuje sklep internetowy w abonamęcie? W perspektywie czasu będzie droższy niż dedykowany sklep internetowy.

Platformy dedykowane

Istnieje jeszcze jedna, najlepiej dostosowana do potrzeb właściciela sklepu opcja – platformy dedykowane. Powstają one od podstaw w agencji interaktywnej z myślą o konkretnym kliencie. Nie bazują na żadnym z gotowych (płatnych czy darmowych) rozwiązań, a w pełni dostosowują ostateczny wygląd i funkcjonalności sklepu do jego potrzeb. Są opcją zdecydowane najdroższą i choć dają olbrzymią swobodę w każdym aspekcie technicznym i wizualnym sklepu, proces ich powstawania jest najbardziej wymagający od twórcy i klienta. Ile kosztuje sklep internetowy powstały na ich bazie? To zależy w pełni od indywidualnych ustaleń, potrzeb co do oferowanych funkcji oraz stopnia rozbudowania sklepu.

2. Domena, hosting, certyfikat SSL

Dobry sklep internetowy powinien posiadać chwytliwą nazwę, mającą swoje odzwierciedlenie w domenie internetowej. Ta jest tak właściwie adresem, pod którym sklep ten będzie dostępny. Ważne, aby była krótka, chwytliwa, ale też nie stwarzała pola do pomyłek. Liczy się w niej również kreatywność, nawiązanie do tematyki, wokół której sklep ma zamiar się obracać oraz rozszerzenie. Celować należy w końcówkę .pl, standardową na rodzimy rynek. Cena takiej domeny mieści się zwykle w granicach 50 złotych. Warto pomyśleć również nad zakupem pozostałych popularnych rozszerzeń (.com.eu), co zablokuje możliwość powstania sklepów o tej samej nazwie i zwiększy prestiż tego własnego. Koszt całości nie powinien przekroczyć więcej niż 100 złotych. Domeny opłaca się co roku. Istnieje jednak możliwość ich wykupienia na kilka nadchodzących lat.

Kluczową sprawą techniczną, którą trzeba wliczyć w kosztorys, a bez której sklep internetowy nie byłby w stanie się obyć jest hosting / serwer dedykowany. Stanowi on miejsce, na którym będą przechowywane wszystkie części składowe sklepu – pliki, foldery i inne. To na nim będzie też zainstalowana wybrana platforma e-commerce. Wybór hostingu warto uzależnić od wielkości sklepu internetowego. Planując posiadanie niewielkiego, należy postawić na hosting VPS, wyceniany na od 80-150 złotych miesięcznie. Jeżeli planuje się postawienie sklepu większego i bardziej wymagającego, opcją może być serwer dedykowany. Ich cena powinna zamknąć się w 250 zł – 350 złotych miesięcznie.

Kolejną z czysto technicznych rzeczy jest certyfikat SSL. Jest on o tyle ważny, że daje klientowi gwarancję bezpieczeństwa. Stanowi ona podstawę – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w obrębie sklepu internetowego dokonuje się transakcji płatniczych. Posiadanie certyfikatu dobrze wpływa również na jego pozycjonowanie w wyszukiwarce Google (lubi ona strony bezpieczne), ale też dodaje sklepowi punkty do prestiżu i profesjonalizmu. Choć certyfikat można pozyskać bezpłatnie (Let’s Encrypt), jest to rozwiązanie zawodne i mało profesjonalne. Znacznie lepiej jest więc zaopatrzyć się w certyfikat komercyjny. Jego koszt to około 100 złotych rocznie.

3. Konfiguracja oprogramowania sklepu

Instalując oprogramowanie w obrębie wykupionego przez siebie serwera tak naprawdę uzyskuje się dostęp do domyślnego, „czystego” sklepu. Najczęściej wypełniony jest on przykładowymi produktami. Daje to możliwość zapoznania się z działaniem platformy, jednak jest oczywiście przeznaczone do zmiany. Trzeba zatem wypełnić wszystko własnymi produktami, opatrzonymi zdjęciami i profesjonalnie przygotowanymi opisami. Do uruchomienia sklepu potrzebne jednak będzie wiele więcej pracy. Trzeba bowiem będzie określić takie rzeczy, jak:

  • koszty i rodzaje wysyłki towaru,
  • płatności w sklepie (systemy szybkich płatności trzeba odpowiednio zintegrować),
  • integracje sklepu internetowego,
  • regulamin,
  • polityka prywatności,
  • zakupy wiązane,
  • bony rabatowe i promocje.

Proces konfiguracji to także wdrożenie identyfikacji wizualnej, zadbanie o intuicyjność interfejsu czy zaprojektowanie szablonów maili potwierdzających zakupy. To też odpowiednie ustawienie systemu newsletteru. Ilość rzeczy niezbędnych do skonfigurowania rośnie wraz z zapotrzebowaniem na dodatkowe funkcjonalności. Bez ich wdrożenia, podstawowa konfiguracja kosztuje minimum 15 000 złotych. Jeżeli funkcjonalności będzie więcej, należy wyszczególnić to zawczasu – wszystkie mogą bowiem realnie wpłynąć na ostateczny koszt usługi. Liczy się przy tym nie tylko ich jakość, ale i złożoność (a zatem stopień skomplikowania).

4. Projekt graficzny i funkcjonalny sklepu

Platformy abonamentowe, na których można oprzeć własny sklep internetowy, dają dostęp do od kilku do kilkudziesięciu różnych szablonów. Wiele spośród nich dostępne jest w pakiecie, a wiele trzeba dodatkowo nabyć w kwocie nieprzekraczającej 500 złotych. Rzecz w tym, że istnieje konieczność samodzielnego dostosowania wybranych elementów tychże szablonów do własnych potrzeb. Możliwości są tutaj ograniczone, a za drobne prace grafika lub operatora platformy można zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Można też powierzyć im całkowicie nowy, indywidualny projekt graficzny. To koszt przynajmniej od 5000 zł do 10 000 złotych.

PrestaShop to najlepszy wybór

Pod względem swobody wyboru i ceny nad platformami abonamentowymi króluje tutaj opcja z wykorzystaniem platformy open-source PrestaShop. Indywidualny projekt graficzny sklepu bazującego właśnie na niej to zwykle koszt 5000 – 15 000 złotych. Można przy tym całkowicie dowolnie określić własne preferencje na temat wyglądu czy położenia konkretnych elementów. Jest się też w stanie ustalić ich kolorystykę czy styl, w jakim zostaną wykonane. Należy mieć świadomość tego, że to wygląd najczęściej sprzedaje produkty. Użytkownicy nie są w stanie ich dotknąć czy przetestować. Dlatego też tak istotne jest jak najatrakcyjniejsze ich zaprezentowanie. Takie, które skłoni ich do zakupu, a dla właściciela sklepu internetowego przełoży się na rzeczywisty zysk. Jeśli chcesz możesz za darmo wycenić sklep internetowy oparty o platformę PrestaShop za pomocą konfiguratora.

Zastanawiając się, ile kosztuje sklep internetowy w agencji interaktywnej trzeba jednak brać pod uwagę nie tylko jego projekt graficzny, ale i funkcjonalny. Liczy się też, oczywiście, późniejsze ich wdrożenie. Zawsze należy do niego doliczyć szereg rozwiązań indywidualnych, wymaganych do zaimplementowania ze względu na charakterystykę sklepu oraz oczekiwania jego przyszłego właściciela. Projekt graficzny powinien prezentować każdą z funkcjonalności w akcji, dając wgląd na to, jak będzie się zachowywała przy wejściu z nią w interakcję. Koszt całego projektu zależy od planowanego efektu końcowego i stopnia zaawansowania całego sklepu. Waha się od 35 000 złotych za podstawowy i najprostszy sklep, po 200 000 złotych, stworzony z myślą o sprostaniu indywidualnym oczekiwaniom klienta.

Prosty sklep internetowy

Prosty sklep internetowy to taki, który został wyposażony w podstawowy wygląd graficzny oraz szereg standardowych funkcjonalności strony głównej oraz karty poszczególnego produktu. Jego cena waha się w granicach 35 000 zł – 50 000 zł netto.

Zaawansowany sklep internetowy

Projekt zaawansowanego sklepu internetowego zakłada wykonanie profesjonalnego wyglądu strony głównej, karty produktu oraz innych podstron wraz z implementacją niestandardowych i zaawansowanych funkcjonalności. Podąża za aktualnymi trendami na rynku e-commerce. Jego koszt oscyluje w granicach 50 000 zł – 100 000 zł netto.

Profesjonalny sklep internetowy

Profesjonalny sklep internetowy jest opcją dla najbardziej wymagających. Zakłada zaprojektowanie profesjonalnego wyglądu oraz dostosowanie rozwiązań i funkcjonalności do pomysłów oraz potrzeb klienta. Bierze też pod uwagę specyfikę konkretnego sklepu. Jest rozwiązaniem kompleksowym, wycenianym indywidualnie i zależnie właśnie od wspomnianych potrzeb. Jego koszt oscyluje w granicach 100 000 zł do nawet 250 000 zł netto.

5. Dodatkowe funkcjonalności

Sklep internetowy można dostosować w taki sposób, by zwiększyć komfort korzystania z niego zarówno dla jego klienta, jak i właściciela. Wystarczy zaimplementować w jego obręb szereg funkcjonalności ściśle z nim związanych, przydatnych przy codziennym użytkowaniu go. Wdrożenie ich to jednak nie tylko wygoda, ale i większe konwersje, bezpośrednio przekładające się na zarobki.

Systemy płatności w sklepie

Formy płacenia za kupowane produkty powinny dawać klientom jak największą swobodę w finalizowaniu zakupów. Muszą jednocześnie odpowiadać preferencjom większości z nich. Warto wziąć przy tym pod uwagę grupę docelową. Liczy się tutaj zarówno wiek klientów, jak i branża, z jaką ma się do czynienia. Starsze osoby znacznie chętniej sięgają po bardziej tradycyjne metody płacenia. Oczekują możliwości zapłacenia klasycznym przelewem lub gotówką przy odbiorze. Młodzi ludzie z kolei chętniej zapłacą systemem szybkich płatności czy nowoczesnym BLIKiem. Dzięki temu przyspieszą też czas realizacji transakcji. Przy sprzedaży drogich przedmiotów, warto też rozważyć wprowadzenie płatności ratalnych. Z tym, że najczęściej wymaga ona współpracy z podmiotem zewnętrznym.

Podstawą w dzisiejszych czasach jest implementacja przynajmniej jednego systemu szybkich płatności, odbywających się przy udziale pośrednika. Pozwalają one na przekierowanie bezpośrednio na stronę banku i przejście przez proces płacenia za jego pośrednictwem. Tak, jak się lubi. Należy pamiętać, że z pośrednikiem należy przy tym podpisać umowę. Sam koszt wdrożenia funkcjonalności zamyka się z kolei w 500 – 1000 złotych.

Metody wysyłki

Klienci uwielbiają mieć możliwość wyboru w kontekście sposobu, w jaki zakupiony przez nich produkt dotrze do ich rąk. Warto dać im więc taki wybór, integrując obsługę najpopularniejszych metod wysyłkowych we własnym sklepie. Podstawą są tutaj Paczkomaty, Poczta Polska oraz kurierzy. W platformach abonamentowych to wszystko jest w pakiecie. W innych rozwiązaniach, w tym i tym bazującym na PrestaShop, koszt takiej implementacji jest zbliżony do 1500 złotych netto.

Integracja z Allegro

Prowadząc symultanicznie sklep internetowy i sklep w obrębie platformy aukcyjnej Allegro naturalnym jest, że chce się zarządzać wszystkim w jednym miejscu. Właśnie dlatego powstały rozwiązania integrujące Allegro z platformą PrestaShop. Pozwala to automatycznie dodawać konkretny produkt na Allegro przy jego dodawaniu do asortymentu sklepu. Można też zmieniać jego opis, zdjęcia czy po prostu dostępność bez potrzeby sięgania po obie platformy. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku sklepów z bardziej rozległym asortymentem, wymagającym częstych zmian. Koszt integracji sklepu z Allegro to mniej więcej 6000 złotych. Zastanawiając się, ile kosztuje sklep internetowy, warto uwzględnić tą integracje w swoich wyliczeniach.

Przykładowy sklep zintegrowany z systemem Allegro to Happy Time

Integracja z hurtowniami

Dzięki integracji z hurtownią można dysponować całym jej asortymentem w obrębie własnego sklepu internetowego. Nie wymaga to magazynowania jej produktów, a pozwala na bezpośrednią ich sprzedaż. Idealne rozwiązanie zakłada nie tylko pobieranie i aktualizowanie produktów z hurtowni przy indywidualnym określaniu tego, które z nich mają temu podlegać. To też synchronizacja cen i stanów magazynowych, ale i ustawianie własnej marży. Ta jest doliczana automatycznie do ostatecznych cen każdego z produktów. Tego typu integracji towarzyszy mnóstwo zalet, główną z których jest możliwość zwiększenia asortymentu własnego sklepu. Bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Pozwala ona też utrzymywać dobre relacje z dostawcami produktu. W końcu zysk generowany jest również dla nich. Wdrożenie takiej integracji to koszt zbliżony do 5000 złotych.

Integracja z ERP

Wiele sklepów stacjonarnych korzysta z systemów ERP do zarządzania własnym asortymentem, magazynem, klientami czy fakturami. Otwierając działalność Internetową naturalnym jest, że nadal chce się z nich korzystać. Integracja pozwala robić to w sposób zautomatyzowany i spójny. Jest to też rozwiązanie dla nowych przedsiębiorców, chcących jeszcze lepiej zarządzać wspomnianymi aspektami swojej działalności. Zwłaszcza, że usprawnia to przepływ dokumentów księgowych i ułatwia analizowanie sprzedaży i zysków firmy. Sklep można zintegrować między innymi z systemami marki InsERT (Subiekt GT, NEXO), sage (Symfonia), KiD (WAPRO Mag) czy Soneta (Enova365) i wieloma innymi. Koszt tej funkcjonalności mieści się w granicach 3000 zł – 5000 zł netto.

6. Treści do sklepu – opisy i zdjęcia

Sklep internetowy musi w atrakcyjny sposób prezentować każdy sprzedawany w jego obrębie produkt, wykazując się przy tym rzetelnością i profesjonalizmem. Należy przy tym wychodzić z założenia, że klient całą swoją wiedzę na temat każdego z nich czerpie z opisów, zdjęć i wszystkich treści ściśle z nim związanych. Jeżeli nie dysponuje się zdjęciami pochodzącymi od producenta, należy wykonać własne, jak najbardziej profesjonalne i wyraźne. Analizując ile kosztuje sklep internetowy, warto poznać rónież ceny lokalnych fotografów, jeśli nie jesteśmy mistrzami fotografi lub nie mamy odpowiedniego sprzętu.

Opisy i teksty

Opisy produktów, ale i sposób prezentacji tekstowej strony mają kluczowe znaczenie w jej odbiorze. Wpływają też na ostateczne dochody. Trzeba tu unikać kopiowania tekstów. Faworyzować należy z kolei tworzenie tekstów angażujących, pomysłowych i zgodnych z zasadami SEO. Ma to wpływ na odbiór produktów, ale i ich pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Koszt jednego opisu to zwykle 50-70 złotych.

Zdjęcia produktów

Zdjęcia to rzecz najistotniejsza i pierwsza, na którą zwraca uwagę klient. Muszą być unikalne i dobrej jakości. Powinny też dokładnie prezentować stan faktyczny produktu. Koszt profesjonalnego packshotowego zdjęcia produktu to od 20 zł do 100 zł.

Wprowadzanie produktów

Tworzenie sklepu to nie tylko przygotowywanie opisów i zdjęć produktów, ale i wdrażanie ich w system. Trzeba przypisać im kategorię, skonfigurować warianty kolorystyczne czy rozmiarowe i określić wiele innych współczynników. To proces mozolny, który można zlecić firmie zewnętrznej. Koszt to około 15-20 złotych za jeden produkt.

Dodatkowe podstrony

Sklepy internetowe muszą być wyposażone w wiele podstron dodatkowych. Podstawą jest ta z regulaminem, który stanowi podstawę prawną umowy zdalnej z klientem. Musi być opracowany profesjonalnie, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty kluczowe dla funkcjonowania sklepu (płatności, zwroty, reklamacje). Powinien być opracowany przez kancelarię prawną. Jego cena to około 3000 złotych. Do podstron dodatkowych zaliczyć można też tę z polityką prywatności, RODO i opisem historii sklepu („o nas”).

7. Dodatkowe koszty działalności sklepu

Tworzenie sklepu internetowego nie jest procesem zamkniętym, kończącym się na jego powstaniu. Wymaga przeprowadzania stałych prac w jego obrębie i dbania o to, by oferował coraz więcej produktów. Również jego funkcjonalności muszą ulegać stałemu poszerzaniu.

Obsługa i administracja sklepu internetowego

Choć prowadzenie sklepu internetowego nie należy do najtrudniejszych, wymaga poznania technicznej jego strony. Trzeba zatem zapoznać się ze schematami rządzącymi obsługą klienta, ale i z zarządzaniem każdym kolejnym jego aspektem. Mowa między innymi o dodawaniu kolejnych produktów czy modyfikowaniu tych już istniejących.

Ważne w tym wszystkim jest również administrowanie z bardziej profesjonalnego punktu widzenia. Zakłada ono wykonywanie regularnych kopii zapasowych czy wprowadzanie poprawek związanych z bezpieczeństwem. Zawiera w sobie także aktualizowanie platformy sklepowej (PrestaShop jest jedną z tych najprężniej rozwijanych). To wszystko da się oczywiście zlecić firmie zewnętrznej.

Promocja, reklama i SEO

Do kosztów stałych związanych z prowadzeniem sklepu internetowego należy doliczyć te mające związek z jego promocją. Aktualnie podstawą jest e-mail marketing, ale też skuteczne pozycjonowanie SEO. Warto również zainwestować w działania w obrębie mediów społecznościowych, ale też w tak zwany content marketing. Tutaj ma się jednak wielką swobodę. Zarówno w wyborze formy reklamy, jak i przeznaczonego na nią budżetu.

Działalność gospodarcza

Analizując ile kosztuje sklep internetowy, warto wziąć pod uwagę, również koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Chcąc działać legalnie, trzeba takową założyć. Choć jej zarejestrowanie jest bezpłatne, co miesiąc trzeba opłacać podatek, składki ZUS i płacić za księgowość. Biorąc pod uwagę początkową ulgę ZUS, warto przygotować sobie na to przynajmniej 1500 złotych.

8. Sklep Dropshipping

Sklep internetowy nie musi wcale zakładać sprzedaży własnych produktów – czy to produkowanych, czy też magazynowanych przez siebie. Świetnym pomysłem na sklep jest bowiem dropshipping. Sklep oparty na jego zasadach nie wymaga zarządzania zasobami magazynowymi, ani nawet jakąkolwiek wysyłką. Wszystko leży w nim po stronie oryginalnego dostawcy. Właściciel sklepu sprzedając produkt składa u niego zamówienie, a ten sam wysyła go bezpośrednio do klienta. Wszystkie najtrudniejsze elementy procesu leżą więc po jego stronie.

Wszystkie działania są tu oczywiście w pełni zintegrowane ze sklepem internetowym. W jego obrębie zamówienia są automatycznie przekazywane do hurtownika lub producenta. To on zajmie się ich realizacją. Rolą właściciela takiego sklepu jest natomiast dokonywanie selekcji produktów, ale też zachęcanie klientów do ich zakupu. Aby sklep był przystosowany do obsługi dropshippingu, musi doczekać się wdrożenia służącej temu funkcjonalności. Jej koszt rozpoczyna się od 15 000 złotych w przypadku sklepu bazującego na platformie PrestaShop.

9. Sklep B2B

Prowadząc sklep internetowy można spotkać się z zamówieniami składanymi ze strony klientów prywatnych, ale i tych prowadzących własną działalność gospodarczą. Mowa o klientach biznesowych. Zamawiają oni zwykle większe ilości produktów, na każdy z nich biorąc fakturę. Często mowa tutaj o zamówieniach hurtowych, które wymagają specjalnego podejścia i oczywiście właściwych integracji systemowych. Będąc w posiadaniu zintegrowanej ze sklepem PrestaShop platformy B2B można znacznie sprawniej obsługiwać tego typu klientów. Gwarantuje ona przede wszystkim lepsze przedstawienie każdego z ich zamówień, ale też daje możliwość indywidualnego przygotowania oferty. Klienci tego typu bardzo często na to liczą.

Ofertę sklepu internetowego warto kierować do klientów biznesowych. Zwłaszcza, że cechują się oni dużą regularnością w składaniu zamówień. Stanowią też możliwość nawiązania cennych znajomości natury biznesowej. To z kolei w handlu jest niesamowicie cenne. Nawet jeśli więc nie jest to główny element działalności sklepu, warto wdrożyć go w jego obręb. Zwłaszcza, że jest to opcja bardzo przyszłościowa.

10. Koszt sklepu internetowego

Jak widać po powyższym, na określenie tego, ile kosztuje sklep internetowy wpływa wiele czynników. Wstępna wycena to koszt podstawowy w wysokości 35 000 złotych netto. Dolicza się do niego cenę projektu graficznego i funkcjonalnego sklepu, które zależą od indywidualnych preferencji. W grę wchodzi również obecność dodatkowych funkcjonalności. Mowa tutaj o takich, które muszą zostać stworzone od podstaw z myślą o konkretnym sklepie. Dokładna wycena bierze pod uwagę również zakup domeny, hostingu oraz certyfikatu SSL. Należy mieć świadomość tego, że wszystkie te rzeczy generują regularny i comiesięczny koszt od 100 zł do 400 zł miesięcznie. Stoi on jednak na stosunkowo niskim poziomie. W całość należy też wliczyć koszt platformy e-commerce (darmowy w przypadku postawienia na rozwiązanie open-source – jest to zresztą dość rozsądne). Znaczenie mają też dodatkowe integracje, które często wręcz trzeba przeprowadzić, by cieszyć się pełnią funkcjonalności. Allegro, B2B, systemy ERP – one wszystkie przyczyniają się do ostatecznego kosztu.

Zakładając sklep internetowy należy liczyć się nie tylko z jego kosztami. Trzeba bowiem pamiętać, że konieczne jest odprowadzanie podatków. Do stałych kosztów można też doliczyć administrację sklepu (w tym jego aktualizowanie). Ta powinna się zamknąć w granicach 500 zł – 3000 złotych miesięcznie, zależnie od indywidualnych potrzeb.

Podsumowanie

To, ile kosztuje sklep internetowy nie jest łatwe do sprecyzowania. Jest bowiem zależne od mnóstwa różnych czynników, często bardzo indywidualnych, związanych z konkretną branżą czy klientem. Bardzo pomocna przy określaniu ostatecznych kosztów jest własna wizja tego, jak finalnie miałby wyglądać taki sklep. Liczy się w niej wszystko. Od jego wyglądu, aż po najmniejsze funkcjonalności. Nawet jeśli decyduje się na jeden z gotowych pakietów sklepu (prosty, profesjonalny lub dedykowany), warto skontaktować się, by indywidualnie określić warunki współpracy. W ten sposób można mieć pewność i jasność co do jej ostatecznego efektu. Zawsze jednak należy pamiętać, że sklep internetowy jest inwestycją. Im bardziej będzie profesjonalny, tym szybciej zacznie generować przychody i tym większe one będą.

5 / 5 ( 33 opinii )