Google Shopping to stosunkowo nowa usługa od amerykańskiego giganta IT, mająca pomagać użytkownikom w poszukiwaniach produktów, których zakupem są zainteresowani. Jej założenia są proste – ma ona na celu przyspieszać proces robienia zakupów przez Internet. Właśnie z tego powodu jest zintegrowana z wyszukiwarką internetową amerykańskiej korporacji. 

Z punktu widzenia klienta docelowego Google Shopping powstało właśnie z myślą o nim. W rzeczywistości jednak całą usługę w świetny sposób możesz wykorzystać i Ty – właściciel sklepu internetowego Prestashop. Google Shopping to bowiem platforma wręcz idealna do prowadzenia kampanii marketingowych produktów. Zwłaszcza patrząc na to, jak dużą popularnością cieszy się szukanie rzeczy do kupienia właśnie przez wpisanie ich nazwy w pole wyszukiwarki internetowej. Szacuje się, że robi to nawet 70% ludzi na całym świecie. Potencjał reklamy w tym zakresie potrafi zatem być olbrzymi. 

W naszym dzisiejszym wpisie skupimy się właśnie na platformie Google Shopping. Postaramy się przedstawić ją w jak najdokładniejszy sposób i podpowiedzieć Ci wszystko to, co musisz wiedzieć o zintegrowaniu jej z Twoim istniejącym już sklepem Prestashop. Dowiesz się między innymi:

  • Czym jest i jak działa Google Shopping zarówno z perspektywy klienta docelowego, jak i osoby prowadzącej sklep internetowy.
  • Ile kosztuje korzystanie z Google Shopping i czy tak właściwie potrafi okazać się opłacalne w długofalowej perspektywie.
  • Jak Google Shopping sprawdza się w roli części wielokanałowej sprzedaży internetowej, która w dzisiejszych czasach wydaje się być podstawą efektywnego prowadzenia biznesu internetowego.

1. Czym jest Google Shopping?

Google Shopping (w Polsce znane jako Zakupy Google) stanowi usługę, w ramach której użytkownicy są w stanie szukać ofert sprzedaży konkretnych produktów w Internecie. W jej obrębie można je nie tylko znaleźć, ale też porównać ze sobą te pochodzące z różnych sklepów. Nie tylko pod kątem ceny tych produktów, ale i chociażby kosztów dostawy. Platforma ta pozwala zatem osobom szukającym produktów na znalezienie najlepszej oferty na nie, a sklepom oferującym je – na konkurowanie ze sobą właśnie na jej polu. Co istotne, Google Shopping powiązane jest z usługą Google Merchant Center. Produkty mogą zatem pojawiać się automatycznie. Za wykorzystaniem systemu Google Ads, oczywiście. 

Oferowane przez Twój sklep produkty mogą wyświetlać się w Google Shopping po ich samodzielnym dodaniu do usługi. W towarzystwie ich zdjęć, ceny oraz oczywiście nazwy Twojego sklepu. Reklama tego typu jest jednak płatna. Zapłacisz jednak nie za wyświetlenie reklamy, a za kliknięcie w nią przez jej odbiorcę. 

Google Shopping jest swoistą odpowiedzią firmy Google na stale rosnące zapotrzebowanie klientów biznesowych co do skutecznego i dedykowanego sposobu na promowanie ich oferty w Internecie. Do momentu powstania tej usługi korzystali oni z ogólnego systemu Google Ads. Ten okazywał się jednak niedoskonały – zwłaszcza że prowadził do zlewania się ze sobą standardowych reklam z tymi produktowymi. W Google Shopping zaś każdy produkt opatrzony jest zdjęciem, ceną i nazwą. Zaprezentowany jest w sposób atrakcyjny, a sam klient zyskuje dostęp do szeregu opcji służących filtrowaniu znalezionych produktów, ich porównywaniu i ocenianiu.

Dzięki temu wszystkiemu Google Shopping dokonuje selekcji użytkowników korzystających z wyszukiwarki Google. Wybiera tych rzeczywiście zainteresowanych zakupem konkretnego produktu. Dzięki temu przeprowadzane za jego pośrednictwem kampanie są jeszcze bardziej skuteczne. Cała usługa to zatem wiele korzyści zarówno dla klientów, jak i właścicieli sklepów internetowych. 

Definicje, które warto znać

Chcąc efektywnie współpracować z Google w ramach usługi Google Shopping, z konieczności trzeba mieć wiedzę w temacie innych rozwiązań firmy służących reklamie, zarządzaniu produktami oraz tej właśnie współpracy biznesowej. Które z pojęć i usług są tutaj podstawowe i konieczne do świadomego zarządzania własnym sklepem w Google? Poniżej przedstawiamy te, które warto znać. Zaznaczamy, że jest ich więcej. Wiele spośród nich przyswoisz sobie jednak już w czasie korzystania z systemu. 

Google Merchant Center to jedna z tych usług, które mają największy związek z Google Shopping. To tak naprawdę główne narzędzie do przesyłania firmie Google informacji na temat sklepu oraz oferowanych przez niego produktów. Później tymi produktami można się dzielić. Chociażby właśnie z usługą Google Shopping. Wszystko można oczywiście do pewnego stopnia zautomatyzować. Tak, aby nie musieć dodawać wszystkiego ręcznie. 

Google Ads to kolejna usługa pokrewna. Jest jednocześnie głównym systemem reklamowym Google. Służy do planowania i przeprowadzania kampanii reklamowych w wyszukiwarce internetowej tej firmy. Wyświetla reklamy na szczycie wyników wyszukiwania, pobierając opłatę nie za wyświetlenia, a za kliknięcia w nią. 

Shopping Ads (reklamy produktowe) to specjalne formaty reklam nastawione na próbowanie produktów. Przybierają formę tekstowo-graficzną i zawierają w sobie nazwę produktu, jego cenę, zdjęcie oraz link prowadzący do jego karty w konkretnym sklepie internetowym. 

Google Shopping Campaign (Kampanie produktowe) stanowią formę reklamy w Google Ads przeznaczoną wyłącznie dla właścicieli sklepów internetowych. To właśnie w obrębie tych kampanii tworzone są reklamy produktowe.

Product Listing Ads (PLA) to specjalny format reklamy. Skierowany jest do rynku e-commerce i występuje w formie świetnie promującej produkt – wyświetlającej jego zdjęcie, cenę i nazwę. Stanowi podstawowy format w usłudze Google Shopping. 

2. Jak działa Google Shopping?

Usługa Google Shopping pozwala na wyświetlanie reklamy produktów oferowanych przez Twój sklep w wynikach wyszukiwania. Przede wszystkim tych sugerujących chęć zakupu. W przeciwieństwie do reklam w systemie Google Ads, w tej usłudze wykorzystywane są specjalnie przygotowane pliki z listą wszystkich produktów, które chce się promować. Ich przygotowanie leży po Twojej stronie. Możesz je jednak nieco zautomatyzować poprzez wdrożenie odpowiedniej integracji. Nasza firma jest w stanie Ci w tym pomóc. Tego typu rozwiązania opracowujemy już od dawna. Wiemy, jak robić to w sposób rozsądny i przynoszący odpowiednie rezultaty. 

Użytkownik może wpisać nazwę produktu bezpośrednio w usłudze Zakupy Google, a nie na stronie wyszukiwarki. Wtedy też będzie miał pewność, że wyświetlone mu zostaną wyłącznie oferty produktowe. Od razu w formacie pozwalającym na porównanie oferty różnych sklepów internetowych. Pewną wadą całej usługi jest to, że wyświetlanie reklam pozostawia się w pełni algorytmom Google. Przez to zdarzają się wyświetlenia produktów niedopasowane do potrzeb i oczekiwań konkretnego potencjalnego klienta. Aby działo się to rzadziej, swoje produkty warto dokładniej i precyzyjniej opisywać. Tak, aby Google było w stanie odpowiednio się do tego ustosunkować. 

Co jest potrzebne do korzystania z Google Shopping?

Aby móc efektywnie prowadzić kampanię i wyświetlać reklamy typu PLA, trzeba właściwie się do tego przygotować. Istnieją trzy podstawowe wymagania, bez których nie przejdzie się dalej. Co trzeba zrobić, by móc efektywnie i bez ograniczeń korzystać z Google Shopping? 

  1. Zarejestrować się w usłudze Google Ads i zasilić własne konto budżetem, jaki będzie się chciało przeznaczyć na reklamę. Konto to będzie ściśle związane z narzędziem Google Shopping.
  2. Posiadać sklep internetowy, najlepiej taki zintegrowany z usługą Google Merchant Center lub chociaż przystosowanym do tego typu integracji.
  3. Przygotować plik XML, w obrębie którego zawrze się wszystkie informacje o produktach, które ma się zamiar promować. To właśnie za pośrednictwem tego pliku lista produktów będzie importowana do usługi Google Merchant Center, skąd trafi jeszcze dalej.

Konto Google Ads trzeba powiązać z tym założonym w Google Merchant Center. W ten sposób umożliwi się sobie tworzenie produktowych kampanii marketingowych. 

Największą wagę w całym procesie przygotowań do uruchomienia kampanii produktów ma sam sklep internetowy. Obok maksymalnej stawki za kliknięcie, ma on zdecydowanie największy wpływ na widoczność produktu w wynikach wyszukiwania. To on bowiem definiuje tak zwany współczynnik jakości. Google przykłada naprawdę dużą wagę do tego, by serwować swoim użytkownikom dokładnie to, czego potrzebują i poszukują. W formie, jakiej oczekują. Dlatego też sklep powinien prezentować produkt w jak najatrakcyjniejszy sposób. Dobrze byłoby, gdyby przedstawiał jak najwięcej informacji na jego temat. Chodzi nie tylko o opis, ale i o parametry techniczne. Bardzo istotne jest też to, by sklep wyświetlał się poprawnie na każdym możliwym urządzeniu. Również tym mobilnym. Jest to jeden z priorytetów dla Google. 

Aby zatem odpowiednio przygotować się do korzystania z usługi Google Shopping, należy temu wszystkiemu poświęcić odpowiednio dużo czasu. Nawet jeśli kampanie nie przyniosą Ci satysfakcji, z pewnością na tym zyskasz. Stworzysz w końcu w ten sposób sklep przyjaźniejszy dla użytkownika – potencjalnego klienta. To zaś na pewno przyczyni się do wzrostu konwersji. Także od użytkowników pochodzących z organicznych wyników wyszukiwania i tych, którzy weszli na łamy sklepu bezpośrednio, po wpisaniu jego adresu w pole adresu w przeglądarce. 

3. Koszty korzystania z Google Shopping

System Google Shopping, jak można się domyślić, wymaga od użytkownika płacenia za reklamę. Do schematu płatności nie podchodzi jednak w sposób typowy. Tutaj bowiem opłaty pobierane są na za wyświetlanie reklamy (niezależnie od efektu), a za każde kliknięcie w nią. Ten model zwie się PPC (Pay per Click – płać za kliknięcie) i jest bardzo przyjazny względem Twojego sklepu. Za reklamę płacisz bowiem dopiero wtedy, gdy ktoś zdecyduje się przyjrzeć się Twojej ofercie. Wtedy, gdy skieruje się już w obręb Twojego sklepu – być może po to, by sfinalizować transakcję. 

Jedną z wad tego modelu rozliczania się jest dynamiczna wartość pojedynczego kliknięcia. Nie można tutaj samodzielnie jej określić – przynajmniej nie w sposób dokładny. Jest się w stanie podać wyłącznie limit stawki CPC (cost per click – koszt jednego kliknięcia). Konkretna stawka bowiem zależy od wielu czynników. Między innymi od tego, jak dużym zainteresowaniem ze strony właścicieli sklepów cieszy się dany produkt. Całość działa na zasadzie aukcji. Sklepy internetowe rywalizują ze sobą pod względem stawki za kliknięcie. W wynikach wyszukiwania pojawi się ten, który przeznaczy na to najwięcej. Podczas licytacji z aukcji powoli będą odpadać sklepy, które osiągnęły limit stawki CPC. 

W Google Shopping można ustalić własny budżet, a zatem tak właściwie limit wydawanych na reklamę środków. Dzienny lub miesięczny. Można przy tym bardzo dynamicznie nim zarządzać, zwiększając go lub zmniejszając (zależnie od potrzeb). 

Jaki budżet na kampanię w Google Shopping?

Jeszcze zanim postawi się na kampanię w Google Shopping, zawsze zastanawia się, jaki budżet na to przygotować. To naturalne, ale i… dość nieoczywiste. Nie ma bowiem jednego sztywnego budżetu, który na pewno przyniesie wymierne efekty. Takiego, który będzie po prostu wystarczający. 

Rozważając kwestie budżetu należy zrozumieć, że jego wielkość wcale nie musi mieć związku z jakością i skutecznością reklamy. Tę definiuje przede wszystkim to, jak dużo środków przeznaczy się na pojedyncze kliknięcie. Maksymalna stawka to jednak nie wszystko. Liczy się również jakość sklepu internetowego i jego adekwatność względem tego, czego może poszukiwać potencjalny klient. Sama wysokość budżetu nie ma zatem największego znaczenia. Istotniejsze jest odpowiednie zoptymalizowanie sklepu pod kampanie Google Shopping, ale też dobranie stawki CPC do kilku podstawowych czynników.

Jednym z tych najważniejszych jest branża, w jakiej się działa i do jakiej należą produkty. Istnieją takie branże, które są niesamowicie konkurencyjne i wymagające. W ich przypadku próg wejścia CPC jest bardzo duży. Często na tyle, że praktycznie eliminuje mniejsze sklepy z możliwości rywalizowania o miejsce na platformie. Zanim więc ustalisz budżet, przeanalizuj konkurencję. Dowiedz się, czy będziesz w stanie realnie z nią rywalizować. 

Warto wiedzieć: to, ile środków przeznaczysz na kampanie Google Shopping zależy też od ilości produktów, które chcesz promować. Pamiętaj też, że jeśli nie będziesz chciał zarządzać tym sam, będziesz musiał przygotować środki również dla profesjonalnej agencji SEM. 

4. Opłacalność Google Shopping

Decydując się na korzystanie z usługi Google Shopping trzeba mieć świadomość co do tego, że sama w sobie nie jest ona w stanie zapewnić gwałtownego wzrostu sprzedaży. Cóż bowiem z tego, że Twój sklep znajdzie się wśród innych oferujących ten sam produkt, skoro jego cena nie będzie atrakcyjna? Jak się okazuje, na sprzedaż ma wpływ nie tylko ona. Wygląd strony głównej, obsługa klienta, wygodna nawigacja i intuicyjny proces realizowania zamówienia to jedne z tych elementów, nad którymi warto popracować. Klienci zwracają uwagę również na nie i podświadomie dokonują ich porównywania w kontekście kilku sklepów. Pracując nad własnym sklepem i inwestując w Google Shopping możesz zapewnić mu najwięcej korzyści. 

Platforma Google Shopping nie jest czymś obligatoryjnym i czymś, po co trzeba sięgnąć. Jest rozwiązaniem stosunkowo młodym, jednak korzystającym z narzędzi i doświadczenia giganta na rynku reklamy. Już teraz wiele firm uważa ją za najlepszą z możliwych form promocji dla sklepów internetowych. Z pewnością ma olbrzymi potencjał i potrafi być rozwiązaniem bardzo opłacalnym. Warto jednak przekonać się o tym na własnej skórze. Zwłaszcza że samemu decyduje się o tym, jaki budżet się na to przeznaczy. 

Warto wiedzieć: opłacalność Google Shopping zależy przede wszystkim od samego użytkownika tej usługi. Powinieneś pobawić się systemem i proponowanymi przez niego rozwiązaniami. Po czasie dojdziesz w tym do satysfakcjonujących efektów. 

5. Jakie korzyści towarzyszą korzystaniu z GS?

Google Shopping już od początku swojego istnienia nie było zaledwie ciekawostką, a rzeczywistym i potężnym narzędziem marketingowym. Korzyści płynących z postawienia na nie jest całkiem sporo, a te największe wypisujemy poniżej. 

  • Dowolność w określaniu budżetu. W Google Shopping sam ustalasz budżet, jaki przeznaczysz na kampanie marketingowe produktów. Daje Ci to pełną kontrolę nad wykorzystaniem całej usługi.
  • Wysoki współczynnik konwersji. Za sprawą tego, że klienci widzą cenę konkretnego produktu jeszcze przed wejściem na łamy konkretnego sklepu internetowego, nie wchodzą do sklepów nieatrakcyjnych z ich punktu widzenia. Dzięki temu nie zapłacisz za „puste” wejścia, a za takie, które są w stanie zakończyć się sprzedażą. W ten sposób optymalnie wykorzystasz własny budżet. Wyraźnie też odczujesz, jak dużo daje Ci reklama w Google Shopping.
  • Szansa na dotarcie do mnóstwa nowych odbiorców. Google to firma, która dysponuje jednymi z największych zasięgów na świecie. Decydując się na współpracę z nią możesz uzyskać do nich dostęp. Przy użyciu platformy Google Shopping zrobisz to w sposób najlepszy dla Twojego sklepu internetowego. W końcu usługa ta jest nastawiona na rynek e-commerce. Pozwala też wyeksponować produkty w sposób, który jest atrakcyjny dla odbiorcy.
  • Niski koszt kampanii marketingowej. Z uwagi na model płatności, kampanie produktów w Google Shopping można przeprowadzać przy naprawdę niewielkich nakładach finansowych. Usługa jest więc mocno konkurencyjna względem innych rozwiązań marketingowych.
  • Natychmiastowe wyświetlanie reklamy. Google Shopping działa bardzo sprawnie i pozwala wyświetlać swoje produkty niemal bezpośrednio po skonfigurowaniu własnej kampanii. Dzięki temu można liczyć na efekty niemal od razu po jej rozpoczęciu. Jest to zatem rozwiązanie idealne dla osób stosunkowo niecierpliwych.
  • Doskonałe dopasowanie produktów do wyszukiwania. Google samo dba o to, by dopasować produkty odpowiednio do tego, co jego użytkownik wpisze w wyszukiwarkę. Jego algorytmy są przy tym praktycznie niezawodne.

6. Google Shopping jako część handlu wielokanałowego

Chcąc efektywnie prowadzić swój biznes w Internecie, dziś nie wystarczy posiadać sklep internetowy. Tak właściwie niesamowicie ciężko jest przebić się z nim i trafić do potencjalnych klientów. Rozsądnym jest zatem zainteresowanie się innymi miejscami do prowadzenia sprzedaży. Wiele jej kanałów to również wiele więcej szans na generowanie sobie dodatkowego dochodu. Odpowiednie integracje mogą zwiększyć go nawet kilkakrotnie. 

Google Shopping doskonale sprawdza się w roli dodatkowego kanału sprzedaży. Pozwala trafić do klientów w nieco inny sposób, zaciekawić ich samym w sobie produktem. Daje przy tym możliwość pełnej kontroli nad procesem transakcyjnym. Zakupy są bowiem finalizowane w Twoim sklepie. Ty zaś, za pomocą odpowiednich integracji Prestashop, możesz śledzić cały proces prowadzący do ich finalizacji. 

Google Shopping doskonale współgra z różnymi platformami marketplace. W ich towarzystwie pozwala wycisnąć maksimum potencjału ze sklepu internetowego. O ile oczywiście wdroży się odpowiednie rozwiązania pozwalające na sprawne zarządzanie tym wszystkim. 

7. Integracja Google Shopping z Prestashop

Bardzo rozsądnym rozwiązaniem dla osób chcących skutecznie działać w obrębie Google Shopping jest zainwestowanie w odpowiednią integrację. Taką, która nie tylko ułatwi działanie w usłudze, ale też zautomatyzuje pewne procesy. Tak, aby jak najmniej trzeba było robić samodzielnie. Dobra integracja to taka, która w sposób automatyczny będzie generowała pliki XML z produktami. Zadba też o to, by zawarte w nich dane były stale aktualne. Zwłaszcza jeżeli chodzi o cenę, która w wielu przypadkach potrafi być czymś bardzo dynamicznym.

Dzięki integracji z usługą będziesz nią zarządzał z Twojego panelu administracyjnego Prestashop. Wszystkie organizowane przez Ciebie promocje znajdą swoje odzwierciedlenie w wynikach wyszukiwania. Również te tymczasowe. Integracja pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu, a przy okazji mieć wszystko pod kontrolą. 

Prestashop jest świetnie przystosowana do obsługi Google Shopping. Nasza firma zaś z chęcią wykorzysta to na Twoją korzyść. Przygotujemy rozwiązanie idealne dla Ciebie. Takie, które sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Jeśli zaś będziesz chciał jeszcze bardziej rozbudować swój sklep, zaproponujemy rozwiązania, które na pewno Ci się przydadzą. Przede wszystkim jednak zapewnią Ci możliwość zmaksymalizowania sprzedaży. Skontaktuj się z nami, przedstaw nam swój pomysł. My zajmiemy się resztą. 

8. Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości fakt, że rynek e-commerce ewoluuje i zmienia się w zatrważającym tempie. Podobnie zresztą, jak trendy i nawyki zakupowe współczesnych klientów. Zadaniem Twoim jako właściciela sklepu internetowego jest nadążanie za tym wszystkim. Musisz wdrażać nowoczesne rozwiązania i próbować dotrzeć do potencjalnych klientów w inny, skuteczniejszy sposób. 

Jednym z tych aktualnie najlepszych jest wykorzystanie usługi Google Shopping. Ta powstała z założeniem ekspozycji Twoich produktów w wynikach wytrzymywania. Dzięki niej dotrzesz do nowych klientów, zawalczysz z konkurencją. Zrobisz to jeszcze zanim ci znajdą Twój sklep. Przyciągnie ich bowiem oferta na konkretny produkt. Prowadząc swój sklep i korzystając z Google Shopping masz możliwość nie tylko zwiększyć przychody, ale też poprawić rozpoznawalność swojej własnej marki. Możesz zatem zadbać nie tylko o bezpośrednie, ale i mocno długofalowe efekty. 

Chcąc najbardziej efektywnie wykorzystywać nową usługę Google, powinieneś zastanowić się nad wdrożeniem odpowiedniej integracji. Dzięki niej wszystkim będziesz zarządzał z panelu administracyjnego Prestashop.wygodnie, szybko i z automatyzacją wszystkiego, co da się zautomatyzować. Nasza firma z chęcią przygotuje dla Ciebie taką integrację. Zrobimy to w sposób profesjonalny i kompleksowy. Sięgnij po kontakt z nami i dowiedz się więcej. Skorzystaj z naszych rozwiązań, a Twój sklep będzie działał sprawniej. Przede wszystkim jednak będzie generował znacznie większy ruch i idące z nim przychody. 

4.4 / 5 ( 30 opinii )