Jeszcze kilkanaście lat temu ciężko było przypuszczać, że rynek handlu internetowego tak szybko się rozwinie a Trendy e-Commerce będą tak ważne. W mgnieniu oka stał on się wiodącym jeżeli chodzi o zakupy, szybko zmieniając się z alternatywy dla zakupów stacjonarnych w ich realny zamiennik. Dziś trudno byłoby sobie wyobrazić życie bez zakupów online. Branża jednak nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a jej rozwój w dalszej i bliższej perspektywie jest czymś wręcz nieuniknionym.
Aby być z tym wszystkim na bieżąco i wiedzieć, jak się w tym odnaleźć, trzeba śledzić najbardziej aktualne trendy. Ma to szczególne znaczenie dla właścicieli sklepów internetowych. W końcu muszą oni się dostosować do oczekiwań klientów.
Jak wyglądają aktualne trendy na rynku e-commerce? Czego można się w tej kwestii spodziewać w nadchodzących latach? Co wdrożyć we własny sklep, by dziś i jutro wykorzystywać pełnię potencjału branży e-commerce? O tym wszystkim powiemy w dzisiejszym wpisie.
1. Aktualny kształt branży e-commerce
Na bardzo szybki rozwój branży e-commerce w Polsce i na świecie wpływ miały dwie rzeczy – pandemia oraz rozkwit nowoczesnych technologii. Ta pierwsza sprawiła, że wiele branż musiało zmienić swój stacjonarny model biznesowy. Czy to przenosząc swoją działalność w całości do Internetu, czy też poszerzając ją właśnie o aspekt sprzedaży internetowej. Szacuje się, że właśnie przez koronawirus cała branża e-commerce zaczęła rozwijać się od 2 do 5 razy szybciej w porównaniu do tego, jak rozwijała się przed pandemią.
Branża e-commerce jest dziś nie tylko najpopularniejsza w historii, ale też najbogatsza w działające w jej obrębie sklepy internetowe. Doskonale widać to po wzroście zainteresowania platformami służącymi handlowi internetowemu. Użytkowników zyskało przede wszystkim Prestashop, które na ten moment uważane jest za najpopularniejsze i najpotężniejsze.
Aktualny kształt branży handlu internetowego niejako wymusił rozwój innych sektorów gospodarki. Najbardziej odbiło się to na logistyce, która jest obecnie najszybszą i najbardziej przemyślaną w historii. Udostępnia też wiele rozwiązań, których wcześniej na rynku nie było. Ewolucji uległy również systemy magazynowania produktów, ale i te związane z przekazywaniem realizacji zamówień (na pewnych ich etapach) podmiotom zewnętrznym.
Jeżeli prowadzisz swój własny sklep, za tymi wszystkimi zmianami i za tym rozwojem musisz podążać. Co więcej, musisz być jego częścią. Zapoznaj się z naszym przeglądem trendów w e-commerce – tych już aktualnych i doskonale radzących sobie w branży i tych, które dopiero nieśmiało są wprowadzane. Można je podzielić na cztery sektory (związane z formami sprzedaży, sposobami dostawy, aspektami społecznymi i z samym sklepem internetowym). Na każdym z nich skupimy się w naszym dzisiejszym wpisie.
2. Trendy e-commerce 2022 – formy sprzedaży
Ludzie stale poszukują nowych sposobów na to, by sprzedawać oferowane przez siebie produkty. Właśnie przez to stale pojawiają się coraz bardziej angażujące formy sprzedaży, każda z których odznacza się pewnego rodzaju pomysłowością i przyciąga do siebie innych klientów. Aktualnie wręcz nie da się działać w obrębie jednego kanału sprzedaży. Do klienta trzeba trafiać na wiele różnych sposobów, a jednocześnie zachować spójność komunikacji. Tak, aby nie miało dla niego znaczenia, z którego z nich skorzysta. Znaczenie w tym wszystkim mają również alternatywne formy płatności, pozwalające na szybsze, wygodniejsze, a często i… nietypowe zrealizowanie transakcji.
2.1. Platformy marketplace
Na przestrzeni ostatnich kilku lat widać było olbrzymi wzrost popularności modelu marketplace wśród sprzedawców internetowych. Zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Schemat działania tego modelu jest prosty. Ty jako sprzedający możesz wystawić swoje produkty na sprzedaż u innego sprzedawcy (jeśli wspiera on taki model). Tym samym zyskasz praktycznie natychmiastowy dostęp do jego bazy klientów, darmową reklamę oraz po prostu możliwość zmaksymalizowania własnej sprzedaży. Wielu różnych sprzedawców może prowadzić sprzedaż w ramach jednej platformy marketplace. Przypomina to wszystko wielką galerię handlową. Ta sama w sobie buduje swoją popularność, choć sama niewiele sprzedaje (lub wcale tego nie robi). Pozwala za to najemcom działać w swoim obrębie, za należytą opłatę. Na rynku e-commerce tą opłatą jest zwykle prowizja.
Aktualnie istnieje wiele szalenie popularnych platform marketplace. To nie tylko najpopularniejsze Allegro i znany Amazon, ale też Empik czy… Carrefour. Klienci cenią je za ich wszechstronność, ale i wiele rozwiązań pro-konsumenckich. Wszystkie zakupy mogą dzięki nim zrobić z jednego miejsca, uzupełniając jeden koszyk i mając pewność co do jakości obsługi.
Trendem e-Commerce, który wciąż się rozwija jest bycie platformą marketplace. Prowadząc swój sklep i wdrażając odpowiednią integrację, możesz pozwolić innym sprzedawcom wystawiać własne przedmioty u Ciebie. Poszerzysz tym samym swój asortyment, ale też zapewnisz sobie dodatkowy przychód z prowizji. Właściciel platformy marketplace tylko przyjmuje zamówienia. Ich dalszą realizacją zajmuje się sklep internetowy, z którym współpracuje.
Aktualnie coraz częściej praktykuje się obie formy korzystania z modelu marketplace. Obie bowiem promują większy przychód. Obie też stają się powoli czymś mile widzianym przez klientów.
2.2. Live commerce
Trendem sprzedażowym bijącym obecnie rekordy popularności – zwłaszcza wśród użytkowników platform społecznościowych – jest tak zwane live commerce. Schemat jego działania jest prosty. Na platformie społecznościowej właściciel sklepu internetowego organizuje transmisję na żywo. W jej ramach prezentuje sprzedawany przez siebie produkt i – dosłownie – stara się go sprzedać. Może przy tym odpowiadać na pytania Internautów, opowiadać o nim i… przyjmować na niego zamówienia. Od razu, w czasie rzeczywistym. To połączenie modelu sprzedaży stacjonarnej i internetowej. Skuteczne, bo budujące zaufanie i płatność u klientów.
Moda na live commerce wzięła się przede wszystkim z branży fashion. Aktualnie znajduje swoje uznanie również w obrębie branży beauty czy designerskiej. Coraz śmielej przenosi się również na inne rynki.
Live commerce wymaga zaangażowania i tworzenia marki, która potrafi się sprzedać. Podstawą w niej jest zatem prezenter, który będzie w stanie zaangażować odbiorców, wchodzić z nimi w interakcję, ale jednocześnie zaprezentować produkt z najlepszej strony.
Aktualnie live commerce stosuje się przede wszystkim na Facebooku i YouTube, jednak coraz chętniej sięga się po TikTok. Ten ostatni bije zresztą rekordy popularności. Ludzie uwielbiają śledzić tak zwanych influencerów. Zaangażowanie ich w live’y jest jedną z metod na sukces w tym modelu sprzedaży.
2.3. Omnichannel
Omnichannel to trend, który zakłada prowadzenie sprzedaży w obrębie kilku kanałów sprzedaży jednocześnie. Koniecznie przy zapewnianiu spójnego doświadczenia. Zazwyczaj jest to wykorzystywane przy łączeniu sprzedaży stacjonarnej z tą internetową. W spójności chodzi zaś o dawanie klientowi pełnej swobody w łączeniu różnych kanałów. Może on zatem zakupić przedmiot w sklepie internetowym, a odebrać go w tym stacjonarnym. Kupiony w sklepie stacjonarnym przedmiot będzie mógł zaś zwrócić przez Internet. To samo tyczy się również innych kanałów sprzedaży, które według tego modelu mają ze sobą ścisły związek.
Omnichannel jest w stanie stworzyć przewagę nad konkurencją, która nie wdrożyła jego założeń. Dziś jednak jest on nie tyle trendem, co standardem i czymś, czego klienci po prostu oczekują.
2.4. Social commerce
Media społecznościowe już dawno przestały być miejscem, w którym można wyłącznie porozmawiać ze znajomymi, dzielić się własnymi zdjęciami i innymi treściami. Dziś spełniają wiele innych ról. Sporo spośród nich można wykorzystać przy własnym sklepie internetowym. Stanowią dziś furtkę do skutecznego marketingu, ale jednocześnie sposób na to, by budować więź z klientem. Ich baza jest tutaj praktycznie nieograniczona. Popularność mediów społecznościowych w dzisiejszym świecie przyciągnęła do siebie mnóstwo popularnych marek. Każda szanująca się firma posiada aktualnie swój profil na Facebooku, a większość również na Instagramie. W świecie e-commerce coraz chętniej sięga się też po YouTube czy TikToka. Co ciekawe, te dwa pierwsze media pełnią również rolę platform marketplace. W pełni darmowych.
Social commerce nie jest zaledwie założeniem profilu w mediach społecznościowych. To przede wszystkim umiejętne prowadzenie go. Komponowanie postów namawiających do sprzedaży, angażowanie społeczności, organizowanie konkursów. To też dbanie o komunikację. Współczesny klient bowiem chętniej sięgnie po Facebooka niż skontaktuje się z Tobą drogą mailową.
Social commerce to także działanie w zakresie grup sprzedaży internetowej, prowadzenie transmisji sprzedażowych (live commerce). Słowem: wykorzystywanie maksymalnego potencjału tych platform.
Zawsze należy pamiętać, że media społecznościowe nie były projektowane z myślą o sprzedaży. Nawet jeśli oferują dziś sporo narzędzi służących takowej. Warto więc być realistą i mieć świadomość tego, że nie są w tym doskonałe. Na pewno jednak nie można zapominać o obecności w ich obrębie.
2.5. Sprzedaż międzynarodowa
Globalizacja jest czymś, co postępuje i czego nie można aktualnie ignorować przy prowadzeniu własnego biznesu online. Dziś robienie zakupów w zagranicznych sklepach to coś, co robi się dość często. Warto więc być otwartym na klienta spoza granic Polski. Przygotowanie zagranicznej wersji językowej sklepu na pewno się przyda, a zaoferowanie opcji wysyłki międzynarodowej to absolutna podstawa. Prawda, może to być wyzwaniem dla mniejszych sklepów. Nie jest jednak czymś niewykonalnym i dla nich niedostępnym.
Wagę sprzedaży międzynarodowej doskonale potwierdza obecność w naszym kraju światowych platform sprzedażowych. Nie tak dawno wprowadził się do nas Amazon, a już jakiś czas temu przestało dziwić robienie zakupów w chińskim AliExpress. Tymczasem nasze rodzime Allegro również coraz chętniej otwiera się na sprzedawców spoza Polski. Można to uznać za znak, że to w tym kierunku będzie szła dalej cała branża e-commerce.
2.6. E-grocery
Jeszcze do niedawna idea sprzedawania artykułów spożywczych przez Internet wydawała się być nieosiągalna i niemożliwa do wprowadzenia w życie. Dziś zaś staje się rzeczywistością. E-grocery, a zatem handel produktami spożywczymi, coraz śmielej zadomawia się w Polsce i na świecie. Sprzedaż tego typu produktów nie jest przy tym domeną wyłącznie ogromnych sieci handlowych. Dobrze radzą sobie w niej również małe, lokalne sklepiki. Oczywiście dobierając skalę działania do swoich możliwości. Co ważne, oferta tego typu sklepów stale się poszerza. O ile oferowanie produktów o długim terminie przydatności nie dziwi, coraz więcej sklepów sprzedaje również produkty świeże. Nowoczesne rozwiązania logistyczne pozwalają klientom cieszyć się nimi bardzo szybko. Nowe formy dostawy gwarantują zachowanie ich świeżości, co wpływa na wzrost popularności zakupów spożywczych.
Równie ciepło przyjętym rozwiązaniem na rynku handlu stała się usługa Click & Collect, w której zakupy robi się przez Internet, a odbiera stacjonarnie. Już skompletowane i spakowane. Brak konieczności stania w kolejce oraz tracenia czasu na wertowanie półek sklepowych to coś, co docenia się najbardziej. Zakupy spożywcze online wciąż raczkują. Już teraz widać jednak, że niedługo mogą się stać bardzo istotną gałęzią rynku e-commerce. W Polsce i na świecie.
2.6. Płatności odroczone
Nowoczesne trendy na rynku e-commerce to również nowe formy płatności. Tą najcieplej przyjętą są tak zwane płatności odroczone.
Klienci bardzo często „odbijają się” od sklepów dlatego, że nie posiadają aktualnie pieniędzy na sfinalizowanie zakupu. Dzięki płatnościom odroczonym mogą odłożyć zapłatę nawet na 45 dni, jednocześnie mogąc cieszyć się kupowanym przedmiotem od razu. Ta metoda płatności będzie od Ciebie wymagała nawiązania współpracy z fintechem (firmą świadczącą nowoczesne usługi finansowe) pokroju PayPo, Klarna, Twisto czy PayU. Co ważne, to firma ta będzie płaciła za zakupy klienta. Ten później będzie musiał rozliczyć się właśnie z nią.
3. Trendy e-commerce 2022 – sposoby dostawy
Tempo życia każdego z nas sprawiło, że nasze zakupy chcemy otrzymywać natychmiast. Również te internetowe. Choć błyskawiczność jest tutaj niemożliwa, dzisiejsze trendy skłaniają branżę ku jak najszybszej realizacji i obsłudze logistycznej zamówień. Koniecznie w formie, jakiej się oczekuje.
3.1. Paczkomaty i punkty odbioru – Nowoczesny Trend e-Commerce
Paczkomaty firmy Inpost i urządzenia innych firm wzorujące się na nich biją aktualnie rekordy popularności. Nie bez powodu. Poprawiają one znacznie logistykę, pozwalając kurierom pozbyć się istotnego czynnika znacznie spowalniającego ich pracę. Człowieka. Maszyny tego typu dają też olbrzymią swobodę i wygodę w odbieraniu przesyłek. Aktualnie znaczna część zamówień wysyłana jest właśnie do nich. To trend, w kierunku którego rynek z pewnością będzie szedł dalej.
3.2. Click & Collect
Jedna z najbardziej popularnych obecnie form dostawy. Koronawirus sprawił, że coraz mniej czasu chcemy spędzać w zatłoczonych sklepach stacjonarnych. Jednocześnie nie chcemy płacić nic za przesyłkę (a to tylko w niektórych przypadkach jest możliwe). Dzięki Click & Collect możemy zrobić zakupy w pełni przez Internet. Następnie odbierzemy je – już spakowane i czekające na nas – ze stacjonarnego punktu odbioru. W razie potrzeby zaś zapłacimy w nim gotówką, co jest dodatkowym plusem tego rozwiązania. W końcu zwiększa swobodę w dokonywaniu zakupów.
3.3. Dark store
Coraz częściej w większych miastach spotkać można lokale przeznaczone wyłącznie do obsługi zamówień internetowych. To rozwinięte punkty odbioru, w których nie można robić zakupów, a wyłącznie je odbierać. Sprawność ich działania przyciąga do nich coraz więcej osób. Te przyzwyczajają się do nich, co na pewno będzie postępowało.
3.4. Q-commerce
Coraz częściej na ulicach miast można zobaczyć rowerzystów, motocyklistów i kierowców dostarczających zamówione artykuły bezpośrednio pod drzwi klienta. Ich cechą charakterystyczną są specjalne plecaki. Najczęściej przewożona jest przez nich żywność, zamawiana zwykle przez aplikację mobilną. To wszystko składa się na tak zwane Q-commerce, czyli Quick Commerce. Zamówienia takie dostarczane są zwykle w przeciągu 30 minut od ich złożenia. Już teraz można zobaczyć, że całość przyjęła się na przestrzeni zamówień z restauracji. Dziś Glovo, Volt i inne tego typu firmy dostarczają praktycznie wszystko w ten właśnie sposób. Można się spodziewać, że wraz z czasem będzie to jeszcze bardziej rozwijane.
3.5. Ekodostawa
Ekologiczna dostawa jest czymś, do czego klienci dziś są w stanie dopłacić. Świadomi problemów z zanieczyszczeniem powietrza, chętniej postawią na opcję, która ograniczy tak zwany ślad węglowy i szkodliwość całego procesu logistycznego.
3.5. E-grocery
Rynek e-commerce w zakresie dostawy produktów spożywczych – a przede wszystkim tych świeżych – szybko się rozwija. Firmy logistyczne dostarczają coraz nowsze i efektywniejsze rozwiązania do obsługi zamówień spożywczych. Doskonałym przykładem takiego są Paczkomaty-chłodnie. Można przypuszczać, że nie są one ostatnim słowem w kwestii dostaw tego typu.
4. Trendy e-commerce 2022 – budowa i funkcjonalności sklepu internetowego
Klienci stają się coraz bardziej wymagający. To nie tylko powiedzenie głoszone przez właścicieli sklepów internetowych, ale znany wszystkim fakt. Dziś oczekują oni najwyższego standardu obsługi i świetnie przygotowanej platformy sprzedażowej. Istnieją pewnego rodzaju trendy w jej funkcjonalnościach, które pojawiły się niedawno, a które bardzo wpływają na to, jaką popularnością cieszy się konkretny sklep.
Bardziej ogólny Trend e-Commerce wskazuje na przewagę platformy Prestashop nad wszystkimi innymi szeroko dostępnymi w sieci. Właściciele sklepów na Woocommerce, Magento czy czymkolwiek innym przesiadają się na nią. Doceniają to klienci, coraz bardziej przyzwyczajeni do wszystkiego tego, co oferuje w tak zwanym standardzie.
4.1. Customer Experience
Wszelkie działania konieczne do podjęcia celem poprawy doświadczenia zakupowego klienta są aktualnie bardzo istotne w działaniu każdego sklepu. Ich podstawą jest dziś tak zwane product discovery. Zakłada ono zmierzanie właściciela sklepu internetowego do poznania potrzeb konkretnego klienta, a następnie wdrożenie rozwiązań mających na celu wykorzystanie tej wiedzy. Na przykład przez spersonalizowaną ofertę.
Na doświadczenie zakupowe klienta coraz większy wpływ mają również nowoczesne rozwiązania pokroju możliwości wyszukiwania głosem czy zdjęciem, ale też rozbudowane opcje filtrowania produktów. Koniecznie responsywne, niewymagające odświeżania strony.
4.2. Mobile commerce w Trend e-Commerce
Współcześnie coraz częściej korzysta się z urządzeń mobilnych praktycznie do wszystkiego. Również zakupy online za ich pośrednictwem stały się czymś, co praktykuje co drugi klient sklepu internetowego. Można się spodziewać, że ten trend będzie tylko narastał w siłę. Da się to powiedzieć chociażby patrząc na to, ile czasu spędza się codziennie na korzystaniu z telefonów czy tabletów.
Już teraz standardem stało się podejście zwane „mobile first”, zmieniające priorytety w tworzeniu sklepów internetowych. Te najpierw są budowane z myślą o platformach mobilnych i pełnej responsywności. To w obszarze mobilnym trzeba najbardziej zadbać o szybkość ładowania się sklepu. Użytkownicy urządzeń przenośnych są bowiem znacznie mniej cierpliwi.
Większość sklepów już teraz tworzone jest w myśl tego trendu. Te, które istnieją bez responsywności powinny jak najszybciej ją wprowadzić. Na przykład sięgając po nasze usługi.
4.3. UX i personalizacja
User Experience to coś, na co od dłuższego czasu kładzie się nacisk. Dziś robi się to w jeszcze bardziej zauważalny sposób. Czytelność, intuicyjność i przemyślenie interfejsu użytkownika to podstawy. Podobnie jak spersonalizowanie oferty prezentowanej przez sklep. Klient chce jak najszybciej dostać się do tego, czego potrzebuje. Dlatego też obecnie najczęściej korzysta się z tak zwanego product discovery, by ustalić jego potrzeby. Później zaś dąży się do jak najszybszego ich zaspokojenia.
Trend personalizacji widoczny jest też w innych obszarach e-commerce, w tym w ściśle z nim związanym marketingu internetowym. Potencjalni klienci lubią spersonalizowaną formę przekazu, dzięki której szybciej przechodzą do sedna i tracą mniej czasu na przeszukiwanie oferty sklepu. Dlatego też z konkurencją zawsze wygra ten, który nie tylko stawia na UX, ale wcześniej i personalizuje prezentowane przez siebie treści. W mniejszym lub większym stopniu.
4.4. Headless commerce i PWA
Od sklepów internetowych oczekuje się dziś tego, że będą nie tylko responsywne, ale też bardzo szybkie i niezawodne. Pomaga w tym tak zwane headless commerce, którego założeniem jest oddzielanie warstwy front-endu i back-endu. Dzięki temu oba te obszary sklepu działają niezależnie od siebie i tak też mogą być udoskonalane i aktualizowane. Dzięki temu można tworzyć nowe funkcjonalności bez wpływania na te stare. Wszystko to zaś pozwala Tobie jako twórcy sklepu internetowego zachować pełnię kontroli i swobody w opracowywaniu interfejsu użytkownika.
W dążeniu ku nowoczesności, aktualnie zmierza się do upodobnienia sklepów internetowych do aplikacji natywnych – komputerowych lub mobilnych. Tworzy się przez to sklepy interfejsem przypominające takowe. Trend ten to tak zwane PWA (Progressive web app). Zakłada on nie tylko tworzenie płynnych i elastycznych sklepów internetowych, ale też czynienie ich dostępnymi offline. Oczywiście nie w pełni, ale w jakiejś ich części. Najczęściej tej związanej z interfejsem użytkownika. Tak działają między innymi Spotify i YouTube.
4.5. AI i ML
Rola Sztucznej Inteligencji (AI) oraz uczenia maszynowego (ML) w Trendach e-Commerce staje się coraz istotniejsza. Wynika to z dwóch faktów. Po pierwsze, właściciele sklepu internetowego chcą dostarczyć swoim klientom dokładnie to, czego potrzebują w sposób, który będzie dla nich atrakcyjny. Dążą więc do dopasowania sklepu do indywidualnych preferencji każdego z nich. Aby to było możliwe, muszą je poznać. Bez dawania o tym znać użytkownikowi. W tle, automatycznie. Bez zmuszania go do wypełniania (niegdyś popularnych) ankiet. Z drugiej zaś strony takich rozwiązań oczekują sami klienci. Mimo że nie wyrażają tego wprost, lubią robić zakupy szybko, sprawnie i bez konieczności przedzierania się przez setki produktów, które tak naprawdę ich nie interesują.
Oczywiście obie technologie, które stosuje się w tym celu i o których mówimy w tym momencie są ultranowoczesne. To sprawia, że aktualnie są nie tylko wciąż dopracowywane, ale też dostępne niemal wyłącznie dla gigantów branżowych. Choć w przyszłości może się to zmienić, a te staną się bardziej dostępne, jedno pozostanie niezmienne. Będą wymagały potężnych serwerów do magazynowania danych na temat użytkowników i przeprowadzania na nich operacji. Jak jednak już teraz widać, może to być szalenie opłacalne i przynoszące całe mnóstwo konwersji. Można to zresztą wykorzystać nie tylko do sprzedaży, ale i przeprowadzania celowanych kampanii marketingowych.
5. Trendy e-commerce 2022 – aspekty społeczne
Choć mogłoby się wydawać, że jest inaczej, duży wpływ na trendy na rynku e-commerce mają sprawy czysto społeczne. Zagadnienia, które poruszają ludzkość wywołują zmiany w jego obrębie. Dużo do powiedzenia w tej kwestii mają chociażby problemy z zanieczyszczeniem środowiska czy postępującym starzeniem się społeczeństwa.
5.1. Silver Commerce
Społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. Pojedyncza jednostka nie ma na to żadnego wpływu. Szacuje się, że za dziesięć lat ludzie w wieku 65+ będą stanowić bardzo dużą część wszystkich tych, którzy zamieszkują Polskę (i – ogólnie – Ziemię). Jako że osoby starsze nieco inaczej korzystają ze sklepów internetowych, rozsądnym jest przygotowanie swojego własnego do ich wizyty.
Takie przygotowanie może doskonale współgrać z nowoczesnymi trendami. Również tymi wśród młodszych kupujących. Ci również doceniają prostotę i szybkość zakupów. Zastanów się zatem nad skompresowaniem koszyka w swoim sklepie do jednej strony i nad zwiększeniem czytelności interfejsu. Stwórz lepszy UX. Niewykluczone, że kiedyś standardem stanie się też przygotowywanie rozwiązań WCAG. Już teraz możesz się im przyjrzeć.
5.2. Re-commerce
Klienci sklepów internetowych są coraz bardziej świadomi i zainteresowani ekologią. Przejmują ich zmiany klimatyczne i to, jak postępujący konsumpcjonizm na nie wpływa. Sprawia to, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się produkty używane. Rynek second-hand rozwija się bardzo szybko i wszystko wskazuje na to, że nie będzie zwalniał.
Największy udział na rynku sprzedaży rzeczy używanych ma branża odzieżowa. Wszystko ze względu na to, że wysokiej jakości ubrania na tracą na atrakcyjności wraz z ich użytkowaniem. Potrafią za to być drogie. Używane, sprzedawane są w znacznie niższej cenie. Dodatkowo zapobiegają konieczności produkowania nowych ich sztuk.
Ludzie bardzo doceniają transparentność sklepów internetowych. Lubią być informowani o tym, gdzie produkowane są kupowane przez nich rzeczy i jakie materiały są w nich wykorzystywane. Dlatego też standardem stało się już informowanie o tego typu rzeczach na kartach poszczególnych produktów.
6. Podsumowanie Trendów e-Commerce
Branża e-commerce rozwija się w szalenie szybkim tempie, definiowanym przez trendy wśród najważniejszego jej elementu – klientów. Ich upodobania bardzo się zmieniają i widać w tym mocną korelację z nowoczesnymi technologiami. Jedno w tym wszystkim jest jasne: handel elektroniczny wciąż się rozpędza i będzie stanowił coraz istotniejszą część życia człowieka.
Trendy na rynku e-commerce widoczne są nie tylko przy spojrzeniu na klienta i jego zmieniające się upodobania. Również sprzedawcy sięgają po coraz nowsze, lepsze, atrakcyjniejsze rozwiązania. Nie tylko takie mające zaspokoić potrzeby współczesnego odbiorcy, ale i takie zwiększające sprzedaż oraz generujące przychód w nieco inny sposób.
Będąc właścicielem sklepu nie ulega wątpliwości, że musisz nadążać za trendami. Chcąc to robić i korzystać z rozwiązań pokroju platform marketplace czy omnichannel, musisz wdrażać rozwiązania, które Ci to umożliwią. Nie jesteś w tym jednak sam. Nasza firma posiada olbrzymie doświadczenie w branży e-commerce. Działamy na najpotężniejszej platformie na rynku (Prestashop). Jesteśmy w stanie od podstaw stworzyć Twój sklep w taki sposób, by ten był naszpikowany nowoczesnymi i skutecznymi rozwiązaniami. Możemy też przenieść Twój istniejący sklep z innej platformy na tę najlepszą na rynku. Z chęcią też opracujemy świetne i kompleksowe integracje do Twojego już istniejącego sklepu Prestashop.
Jeżeli więc chcesz uczynić swój sklep zgodnym ze współczesnymi trendami, skontaktuj się z nami. Pokaż nam go, a my zaproponujemy Ci rozwiązania idealne dla niego. Chętnie też wprowadzimy Twoje pomysły w życie. Na boimy się wyzwań i gwarantujemy satysfakcję na każdym etapie współpracy z naszą firmą.