Można śmiało powiedzieć, że każdego dnia powstaje mnóstwo sklepów internetowych, które mają za zadanie przynosić ich właścicielom jak największy zysk. Z uwagi na to nie może dziwić fakt, że na rynku pojawiło się mnóstwo firm zajmujących się ich tworzeniem. Pośród nich znaleźć można przedsiębiorstwa określające się mianem software house. Jak mają się one do tworzenia sklepów? W czym się specjalizują i kiedy po nie sięgnąć? Zapraszamy do dzisiejszego wpisu, w którym postaramy się wyjaśnić każdą z tych rzeczy.
1. Czym jest software house?
Software House to pojęcie, które w środowisku stricte internetowym pojawiło się stosunkowo niedawno. W tym momencie stosowane jest szeroko nie tylko w nim, ale i w świecie biznesu. Jego powstanie niejako wymusił rozwój technologii i Internetu, wraz z którym pojawiło się zapotrzebowanie na specjalistyczne usługi i rozwiązania ściśle z nimi związane. Pojęcie firma z branży IT nie do końca oddawało specyfikę branży programistycznej i było zbyt ogólne. Stąd też powstanie terminu, który precyzyjnie określa specjalizację posługującej się nim firmy.
Software house to zatem firma, która zajmuje się tworzeniem zaawansowanego i rozbudowanego oprogramowania, które odznacza się wysoką jakością, a przy okazji indywidualnym charakterem. W swoich pracach nie posługuje się ona gotowymi rozwiązaniami, dzięki czemu każdy jej twór jest szyty z myślą o konkretnym kliencie, jego wymaganiach oraz oczekiwaniach. Wszystkie projekty wychodzące z software house’ów są zawsze dostosowane do współczesnych standardów. Właśnie dlatego to właśnie one stanowią preferencyjny wybór wszystkich osób, które na poważnie podchodzą do swojego pomysłu i chcą wcielić go w życie w najlepszy możliwy sposób.
Software house skupiony wokół tworzenia sklepów internetowych stanowi alternatywę dla częściej spotykanych agencji interaktywnych. Te ostatnie może potrafią tworzyć solidne i sprawdzające się przy podstawowych wymaganiach sklepy internetowe. Rzadko kiedy dostosowują je jednak do potrzeb konkretnego klienta i wychodzą poza ramy gotowców i doskonale już znanych rozwiązań. Częściej zaś posługują się szablonami, gotowymi wtyczkami oraz podstawową wiedzą w zakresie rynku e-commerce. Software house to zaś opcja znacznie bardziej profesjonalnie podchodząca do tego, czym się zajmuje. Przez to właśnie została ona upodobana przez najbardziej wymagających klientów, oczekujących rozwiązań wychodzących poza standard.
2. Korzyści z postawienia na takowy
Software house to firma, która zna się na rzeczy i stanowi najlepszy wybór dla osób na poważnie podchodzących do planowanego przez siebie e-biznesu. Jakie są jej główne zalety? Poniżej przedstawiamy te, które najbardziej przemawiają za jej usługami.
- Profesjonalne doradztwo. Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z rynkiem e-commerce doskonale wie, że właściwe powstanie sklepu internetowego poprzedza wiele ustaleń, analiz i planów. Nie każdy się na tym zna. Profesjonalny software house potrafi doradzić, które z rozwiązań sprawdzą się najlepiej w konkretnym przypadku, a które z nich będą niepotrzebne.
- Indywidualna oprawa graficzna. Software house to pewność oprawy graficznej opracowanej od samych podstaw z myślą o Twoim sklepie internetowym. Nie będziesz więc bazował na darmowym lub płatnym, ale wielokrotnie przewijającym się w sieci szablonie. To pozwoli Ci budować swoją markę, ale i da Ci pewność, że wszystko zostanie dopieszczone pod Twoje potrzeby.
- Mniej szablonowe rozwiązania. W przypadku software house’ów, nie ma żadnych ograniczeń w kontekście funkcjonalności (kliknij, a przejrzysz te wybrane od nas). Firmy tego typu są w stanie przygotować dosłownie każdą, wcielając nawet najbardziej szalone pomysły w życie.
- Zgodność z najświeższymi standardami. Rynek e-commerce ewoluuje tak szybko, że wielu firmom ciężko jest za nim nadążyć. Software house’y nie mają z tym problemów. Tworzą sklepy dostosowane do współczesnych realiów, podążające za trendami oraz właśnie standardami. Chociażby tymi wytyczanymi przez algorytmy Google czy przez prawo (dyrektywa Omnibus jest dobrym tego przykładem).
- Najlepszy potencjał rozwojowy. Sklepy tworzone przez software house są doskonale zoptymalizowane pod to, by dalej je rozwijać. Są przystosowane do pozycjonowania ich, ale i stopniowego wzbogacania o nowe integracje i funkcjonalności.
Pamiętaj, że software house może wymagać większej inwestycji. Faktem jest jednak, że korzyści znacznie ją przerastają, a ta potrafi zwrócić się w mgnieniu oka. Znacznie szybciej niż ta ulokowana w usługi mniej doświadczonej, ale znacznie tańszej agencji interaktywnej.
3. Jak działa dobry software house?
Software house to firma, która wykazuje się dużą elastycznością działania. Mimo wszystko podąża za pewnym schematem, który jest najbardziej logiczny, a który gwarantuje zaprojektowanie świetnie działającego i przystosowanego do generowania konwersji sklepu internetowego.
Współpraca z software housem zawsze rozpoczyna się od uzgodnienia jej szczegółów i opracowaniu planu dalszego działania. Zazwyczaj jeszcze przed podpisaniem umowy i wpłaceniem zaliczki. Tutaj zauważalna jest podstawowa cecha odróżniająca go od zwykłej agencji interaktywnej. Chodzi o profesjonalne doradztwo. Software house potrafi znaleźć najlepsze rozwiązania i wpaść na najtrafniejsze pomysły – zawsze adekwatnie do branży, z jaką ma do czynienia. Wynika to przede wszystkim z jego olbrzymiego doświadczenia w e-commerce. Mimo więc, że początkowo możesz mieć pomysł na własny biznes i rozwiązania wyróżniające go na tle innych, zazwyczaj wymaga on dopracowania. Software house podejmie się go. Co jednak ważne, nie będzie narzucał Ci swojej wizji. Będzie zaledwie sugerował to, co rzeczywiście może Ci przynieść prawdziwe korzyści. Na podstawie długich rozmów wstępnych (często dłuższych od samej pracy nad sklepem) opracuje szczegółową dokumentację projektu – oczywiście taką otwartą na rozbudowę w dalszej przyszłości.
Po wstępnych ustaleniach, software house przystępuje do właściwych prac nad sklepem internetowym. Początkowo opracowuje jego szatę graficzną (zawsze od podstaw, bez bazowania na gotowych i istniejących już rozwiązaniach), a dopiero później stara się wdrożyć ją w życie i wyposażyć w niezbędne funkcje, zaplanowane już na początkowym etapie współpracy. Co istotne, software house na każdym etapie współpracy pozostaje w kontakcie z klientem. To właśnie to stanowi gwarant tego, że sklep w ostatecznej formie będzie w pełni zgodny z jego oczekiwaniami.
Współpraca z software housem kończy się oddaniem sklepu kompletnego, w pełni funkcjonalnego i doskonale przetestowanego. Takiego, który jest w pełni przystosowany do przynoszenia jego odbiorców korzyści – od razu po jego oficjalnym uruchomieniu. Klient nie musi przeprowadzać dodatkowych prac. Firma zadba o kompleksowe szkolenie w zakresie obsługi jego własnego sklepu.
4. Kiedy zdecydować się na software house?
Jeśli zamierzasz otworzyć innowacyjny sklep internetowy wykorzystujący Twoje dość nietypowe pomysły, a testowałeś już różne rozwiązania programistyczne i żadne z nich nie było w stanie spełnić Twoich potrzeb, software house jest czymś zdecydowanie dla Ciebie. Zwłaszcza jeśli masz pomysł na rozwiązanie, które nie tylko będzie idealnie wpasowywało się w Twoją ideę prowadzeniu biznesu online, ale też w znaczący sposób je ułatwi. Firma posługująca się tą właśnie nazwą na pewno spełni Twoje oczekiwania. Wspólnie z Tobą zrealizuje projekt, który dzięki Twojemu pomysłowi będzie unikalny. Dzięki jej doświadczeniu zaś okaże się być przynoszący rzeczywiste przychody i doskonale pod to przystosowany.
Software house nie jest rozwiązaniem dla mało wymagających przyszłych właścicieli sklepów. Nie uznaje on kompromisów i jest stworzony z myślą o rozszerzaniu podstawowych funkcjonalności i przetapianiu je w nietuzinkowe rozwiązania. Zarówno te poprawiające doświadczenia zakupowe, jak i te, które usprawniają codzienną pracę sklepu internetowego.
Software house będzie rozwiązaniem idealnym dla Ciebie również wtedy, gdy będziesz chciał pracować w obrębie wielu programów i usług zewnętrznych, ale kontrolować je wszystkie z poziomu jednego panelu administracyjnego. Platformy marketplace, systemy ERP, sprzedaż w sklepie internetowym – dziś ciężko wyobrazić sobie prowadzenia biznesu internetowego bez ich udziału. W podstawowych i oferowanych przez zwykłe agencje interaktywne ciężko jest też pogodzić to wszystko ze sobą. Szukasz automatyzacji powtarzalnych procesów i płynnego zarządzania wszystkim jednocześnie? Musisz sięgnąć po profesjonalistów, którzy dadzą Ci taką możliwość. Po software house koniecznie sięgnij też wtedy, gdy ze swoim sklepem wiążesz dalekosiężne plany. Tylko on bowiem dostarczy Ci platformę, która nie tylko będzie spersonalizowana i dopasowana do Twoich potrzeb, ale też gotowa do rozwoju. W takim kierunku, jaki uznasz za najbardziej stosowny dla Twojej firmy.
5. Podsumowanie
Jeśli chcesz założyć swój sklep internetowy i zlecić jego przygotowanie firmie zewnętrznej, software house jest czymś, czego musisz szukać. Oczywiście samo nazewnictwo nie gwarantuje Ci zadowolenia z jego usług. Zawsze więc dokładnie sprawdzaj to, z kim podpisujesz umowę. Zadbaj o to, by firma była doświadczona, mogła pochwalić się odpowiednimi rekomendacjami. Musi też być w stanie pokazać jak najbardziej rozległe portfolio. Tylko to da Ci gwarancję tego, że trafisz w dobre ręce.
Nasza firma stara się być jak najlepszym, wzorcowym wręcz przykładem software house’u. Nasze usługi świadczymy na najwyższym możliwym poziomie. Do każdego z klientów podchodzimy indywidualnie i gwarantujemy mu satysfakcję ze świadczonych przez nas usług. To sprawia, że stale zwiększamy bazę zadowolonych klientów (sprawdź nasze case studies, by dowiedzieć się więcej o współpracy z nimi), a tym samym i biznesów internetowych, które kwitną i sprawdzają się w akcji. Chcesz taki właśnie prowadzić? Stwórz swój sklep internetowy we współpracy z nami. Skontaktuj się lub skorzystaj z naszego konfiguratora już teraz. Zrób pierwszy krok, a my zajmiemy się całą resztą.