Chcąc założyć własny sklep internetowy z pewnością w końcu zaczniesz poszukiwać firmy, która zajmie się jego przygotowaniem. Na rynku jest ich całkiem sporo, a uzupełniane są one przez tak zwanych “freelancerów”. Niestety, nie wszystkie są godne zaufania. Oszustwa firm informatycznych przy tworzeniu sklepów internetowych są dość częstym procederem. Choć nie można nazwać każdej firmy i osoby nieuczciwą, warto wiedzieć, że do takich oszustw dochodzi. Świadomość co do tego, na czym one tak właściwie polegają jest w stanie pomóc nam w zorientowaniu się w takowym, a przede wszystkim w tym, by nie dać się naciągnąć. Tak jeżeli chodzi o finanse, jak i w kontekście ostatecznej jakości sklepu internetowego.

Wychodząc naprzeciw potrzebom nieświadomych klientów, którzy nie chcą być oszukani, przygotowaliśmy naszą listę najpopularniejszych oszustw, do których dochodzi w czasie tworzenia sklepów internetowych. Zapoznanie się z nimi pozwoli wybrać firmę godną zaufania. Umożliwi też uniknięcie niepotrzebnego stresu oraz straty cennego czasu.

Jedną z firm godnych zaufania jesteśmy my. Jesteśmy transparentni na każdym etapie współpracy, podpisujemy stosowne umowy i gwarantujemy najwyższą jakość wykonania naszych sklepów internetowych – popartą tak naszymi dotychczasowymi realizacjami, jak i opiniami pozostawionymi nam przez naszych klientów.

1. Pierwsze wrażenie

Często decydując się na wykonanie strony internetowej, klienci kierują się niską ceną. My oczywiście, naoczni obserwatorzy, nauczeni doświadczeniem wiemy, że zawsze ma to przełożenie na jakość obsługi, poziom wykonanego dzieła, szerokość oferty, czy kwestię późniejszego wsparcia technicznego. Klient łapany jest na tzw. „haczyk”. Efektem tego, zauroczony dobrym kontaktem i niesamowicie atrakcyjną ofertą, bez zwłoki decyduje się na współpracę. W końcu, kto nie byłby chętny na sklep internetowy za 700 zł? Jeśli chcesz wiedzieć więcej ile naprawdę kosztuje sklep internetowy, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem: „Ile kosztuje sklep internetowy

Niejednokrotnie całe zlecenie odbywa się bez udziału umów i faktur, jedynie na „słowo”, bo wykonawcą często jest freelancer. Na to samo „słowo”, klient wpłaca stosowną zaliczkę lub nawet całą kwotę za zlecenie. W tym właśnie momencie, pojawiają się schody, które niestety potrafią spędzić klientowi sen z powiek. Często, później okazuje się, że wiele rzeczy jest absurdalnie dodatkowo płatnych. Wśród takich rzeczy mogą być jakiekolwiek poprawki, wgranie strony na serwer, czy nawet szkolenie z obsługi strony.

Warto więc, sporządzić umowę i zwrócić uwagę, co znajduje się w zakresie tejże umowy. My nigdy nie oczekujemy od klientów dodatkowych opłat za rzeczy zawierające się w projekcie. Ponadto, gwarantujemy szkolenie z obsługi sklepu, czy witryny internetowej i wsparcie techniczne.

2. Kradzież domeny

Często stosowana praktyka, która może posłużyć następnie jako element szantażu. Często wykonawca proponuje samodzielny zakup domeny i nie ma w tym nic złego. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, aby w takim wypadku, została ona kupiona na nasze nazwisko. Wszystko po to, abyśmy to my, jako Zleceniodawcy, byli jej właścicielem. Niejednokrotnie, na forach, czy grupach dyskusyjnych można wyczytać posty dotyczące problemów z wykonawcą, dotyczących przekazania (cesji) praw własności do domeny.

Jeśli decydujemy się więc, na zlecenie wykonawcy zakupu domeny, warto zabezpieczyć się zapisem w umowie, że domena ta, zostanie przekazana Zleceniodawcy w określonym czasie. Czasem wystarczy również, stosowna korespondencja mailowa, która będzie naszym dowodem w razie sporów.

Oczywiście domeny nielegalnie skradzione w ten sposób można zazwyczaj odzyskać. Jednak warto być ostrożnym, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i straconego czasu.

3. Urwany kontakt

Niestety zaraz po pięknym pierwszym wrażeniu, może pojawić się również innym problem, który też ma swoje podłoże w niepodpisywaniu umów z wykonawcami stron internetowych. Klient dostaje wszelkie niezbędne wyceny oraz terminy realizacji, wpłaca zaliczkę i z niecierpliwością czeka na pierwsze efekty. Problem w tym, że nieraz czekanie to, może przerodzić się w nieskończoność. Wielu naszych aktualnych klientów, przeszło wcześniej koszmar z poprzednimi firmami na tym podłożu. Po wpłaceniu zaliczki za stronę internetową czy sklep, czar prysł, a kontakt się urwał lub zmniejszył do wymuszonego minimum. Wszystkie wcześniej ustalone terminy, też rozmyły się we mgle, przeciągając o kolejne dni, tygodnie, miesiące. I tak o to, klient zrezygnowany i zmęczony bezskuteczną walką, decyduje się na znalezienie nowej firmy i powtórne koszty z tym związane.

Jedynym dobrym rozwiązaniem, aby uchronić się przed tym jest oczywiście sporządzenie i podpisanie umowy, która jasno określi wszelkie terminy i etapy prac. Warto również poczytać na temat danego wykonawcy w Internecie, sprawdzić opinie na jego temat i oczywiście upewnić się co do jego autentyczności.

Nasza firma, zawsze działa w oparciu o umowę, jasno określającą termin wykonania prac, ich zakres oraz poszczególne etapy. Dzięki temu wciąż utrzymujemy nieskazitelną opinię wśród naszych klientów, a oni sami śpią spokojnie, wiedząc, że jesteśmy pod telefonem zawsze.

4. Wygląd okazuje się kopią innego sklepu

Od firmy tworzącej sklep internetowy powinieneś wymagać opracowania sklepu pod Twoje indywidualne zamówienie. Powinien on zostać stworzony od absolutnych podstaw, wyłącznie z myślą o Tobie. Niestety, ale często zdarza się tak, że twórcy sklepów internetowych bardzo inspirują się już obecnymi w sieci sklepami. Równie często po prostu przenoszą ich wygląd 1:1, niewiele w nim zmieniając. Częstym procederem jest również sięganie po darmowe (lub płatne, ale nieadekwatnie tańsze) szablony sklepów internetowych. Z pewnością nie tego oczekujesz po firmie, które będzie opracowywała Twój sklep.

Uniknięcie tej formy oszustwa nie jest łatwe, gdyż sklep w jego wstępnej formie graficznej widzi się dopiero po nawiązaniu współpracy i wpłaceniu zaliczki, ale i po co najmniej kilkunastu dniach pracy nad nim. Wystarczy jednak, że zapytasz o to, jak wygląda schemat takiej współpracy. Nasza firma na przykład jest pod tym względem transparentna i przedstawia cały proces krok po kroku na odpowiedniej podstronie. To, że na każdym etapie prac nad sklepem jesteśmy w stanie pokazać Ci postępy nad nim, a każdy etap dokładnie z Tobą omawiamy daje Ci gwarancję tego, że całość powstanie pod Twoje dyktando. Twój sklep zostanie opracowany wyłącznie z myślą o Tobie, według Twojego pomysłu udoskonalonego za pośrednictwem naszego doświadczenia

5. Gotowiec zamiast indywidualnego rozwiązania

Indywidualne rozwiązania mają to do siebie, że zawierają w sobie funkcjonalności stworzone z myślą o Twoim sklepie. Takie, które są niedostępne nigdzie indziej. Niestety, ale twórcy sklepów internetowych często idą tu na łatwiznę. Serwują każdemu ze swoich klientów to samo, ubrane w nieco inne szaty. To sprawia, że tak właściwie dostajesz od nich sklep z podstawowymi funkcjonalnościami, do którego będziesz musiał dostosować swoją wizję. Powinno to działać na odwrót. To ten właśnie sklep powinien stanowić ujście dla Twoich pomysłów. Musi być wyposażony w rozwiązania unikalne i dostosowane do potrzeb tak Twoich, jak i branży, w której się obracasz.

Aby uniknąć oszustw właśnie w tej kwestii, powinieneś skupić się na etapie omawiania planu na sklep z jego potencjalnym wykonawcą. Konieczne jeszcze zanim w ogóle nawiążesz z nim współpracę i dokonasz dla niego pierwszej wpłaty. Musisz się dowiedzieć, co będzie wchodziło w jej ramy – nie zadowalaj się ogólnikami. Jeśli więc dana firma proponuje dodatkowe rozwiązania w kwestii płatności, dowiedz się dokładnie, o co chodzi. Jeśli zaś wprowadza coś unikalnego, podpytaj dokładnie, jak to będzie działało.

Alarmujący dla Ciebie może być zwrot “nie da się tego zrobić”. Profesjonaliści są w stanie opracować każde rozwiązanie – o ile działają indywidualnie. Prawda, nie wszystko da się zrobić darmową czy płatną ogólnodostępną wtyczką. Jeśli jednak ktoś zna się na rzeczy, na pewno będzie w stanie przygotować coś szytego na miarę klienta. My na przykład, poza bogatą gamą funkcjonalności, w które wyposażamy każdy nasz sklep “w podstawie”, opracowujemy takie, które są unikalne dla konkretnego klienta. Takie, które często wynikają z jego, a nierzadko i z naszego pomysłu.

6. Oszustwa firm informatycznych – student zamiast firmy

Zlecając opracowanie sklepu internetowego na pewno chcesz współpracować z doświadczonymi profesjonalistami. Oczekujesz firmy, która posiada odpowiednio do tego przygotowany zespół specjalistów. W końcu oczywistym jest, że jedna osoba zazwyczaj nie zna się na wszystkim. Stworzenie sklepu internetowego to nie tylko postawienie systemu. To też opracowanie szablonu graficznego, zadbanie o odpowiednią optymalizację, przygotowanie indywidualnych rozwiązań, postawienie serwera czy skonfigurowanie domeny. To wiele prac, które chciałbyś powierzyć osobom znającym się na rzeczy. Takim, które będą w stanie dostarczyć sklep w rozsądnym terminie.

Niestety, często zdarza się tak, że usługę stworzenia sklepu proponują nie firmy, a studenci czy osoby zajmujące się tym od niedawna. Zazwyczaj zaś dowiadujesz się o tym w momencie, w którym wszystko jest obgadane i ustalone i tak naprawdę szkoda jest z tego się wycofywać.

Podstawą w uniknięciu tego typu problemu jest odpowiednia weryfikacja. Nie możesz wyobrażać sobie współpracy z wykonawcą sklepu internetowego, którego nie znasz. Potwierdź, że posiada zarejestrowaną firmę. Każda firma posiada też w dzisiejszych czasach swoją stronę internetową, na której przedstawia swoją ofertę. Nie polegaj więc na zaufaniu, zapewnieniach i portfolio przesyłanych na maila. Przede wszystkim jednak nie bagatelizuj wagi tego, z kim współpracujesz. Zapewne bowiem będzie to miało olbrzymie znaczenie w ostatecznym kształcie Twojego sklepu internetowego.

7. Oszustwa firm informatycznych – brak gwarancji

Sklepy internetowe są tworami, które mogą działać w różnych środowiskach. Profesjonaliści opracowują je na własnych serwerach, w warunkach “hermetycznych”. Dopiero później przenoszą je na serwer otwarty, na którym również powinny zostać solidnie przetestowane. Po testach, to Ty zyskujesz do nich dostęp i możesz sprawdzić, czy funkcjonują zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. To po tym etapie, a zatem jeszcze przed oddaniem ich w ręce klientów, kończy się zwykle umowa z wykonawcą. Rzecz w tym, że wiele rzeczy może wyjść w tak zwanym “praniu”. Wielu z nich sam nie wychwycisz – na pewno jednak zrobią to Twoi klienci.

Jeśli sklep nie będzie działał zgodnie z założeniami, będzie posiadał błędy czy po prostu niedociągnięcia, powinieneś móc zwrócić się do wykonawcy z prośbą o ich poprawienie. Bezpłatne, oczywiście. Niestety, wiele firm niebędących prokonsumenckimi stara się uniknąć udzielania gwarancji. Po wykonaniu projektu albo znika, albo też oferuje płatne rozwiązywanie problemów. Nawet tych, które ujawnią się bezpośrednio po oddaniu sklepu do użytku. Takie firmy to oszuści, którzy próbują naciągnąć na dodatkowe opłaty. Często zresztą same implementują pewne błędy z myślą o ich późniejszej (odpłatnej) naprawie.

Aby uniknąć braku gwarancji i towarzyszących mu problemów, powinieneś już zawczasu zadbać o to, by ta gwarancja rzeczywiście była oferowana. Upewnij się, że wykonawca mówi coś o niej na swojej stronie ofertowej. Pamiętaj jednak, że to nie ona jest wiążąca, a zawierana między nimi umowa. Zadbaj o to, by w jej obrębie znajdował się zapis tak o gwarancji, jak i o jej warunkach. Wykonawca musi brać odpowiedzialność za każdy element sklepu, który stworzył. Najlepiej przez okres wystarczający do stwierdzenia, czy sklep powstał w zgodzie ze standardami i nie generuje żadnych błędów.

Nasza firma na każdy przygotowany przez nas sklep udziela stosownej gwarancji. Bierzemy odpowiedzialność za to, co tworzymy i dajemy pewność, że będzie to działało bez zarzutów.

8. Brak możliwości poprawek podczas realizacji projektu

Naturalnym zachowaniem firmy zajmującej się przygotowywaniem sklepu internetowego jest bycie w bieżącym kontakcie z klientem. Powinieneś być informowany o wszelkich postępach w pracach. Wiele firm jednak – mimo pozostawania w kontakcie z klientem – nie daje możliwości wprowadzania zmian i poprawek już w czasie realizacji projektu. Często dopiero po czasie wpada się na pewne pomysły i rozwiązania, a czasem niektóre z funkcjonalności (po głębszym przemyśleniu) okazują się zbędne. Firma tworząca sklep musi być elastyczna i dawać Ci możliwość wdrażania modyfikacji w obręb Twojego własnego sklepu.

Rzeczywistość jest jednak inna, a wielu usługodawców zapisy w umowie traktuje jako świętość, której nie można pod żadnym pozorem zmieniać. To sprawia, że z chwilą nawiązania umowy z nimi, jesteś skazany na sklep zawierający w sobie wyłącznie to, co zostało ustalone na początku. W takiej formie, jaka została uzgodniona. To podejście co najmniej nie fair – zwłaszcza że na początku nie sposób o wszystkich pamiętać.

Jeśli chcesz uniknąć tego problemu w swoim przypadku, musisz zawczasu ustalić warunki wprowadzania poprawek. Powinieneś mieć pod ich względem dowolność. Najlepsze firmy zadbają o Ciebie i pozwolą Ci kształtować swój sklep również w czasie jego tworzenia. Koniecznie jednak uzgodnij to jeszcze zanim podpiszesz umowę (i upewnij się, że nie zawiera ona zapisów negujących te ustalenia).

W naszej firmie dążymy do tego, by każdy nasz klient był w pełni zadowolony ze stworzonego przez nas sklepu. Z uwagi na to gwarantujemy nieograniczoną liczbę poprawek i zmian. Będziemy pracować do momentu, w którym nie dostaniesz w swoje ręce sklepu swoich marzeń.

9. Oszustwa firm informatycznych – wykorzystywanie niewiedzy klienta

Niesamowicie częsty proceder, który praktykuje wiele firm zajmujących się tworzeniem sklepów internetowych związany jest z wykorzystywaniem przez te firmy faktu, że klient nie ma dużego pojęcia na temat tak tworzenia, jak i funkcjonowania sklepu internetowego. Przypomina to nieco wizytę u mechanika, który nieświadomemu klientowi jest w stanie wmówić wszystko i namówić go do płacenia za coś, co wcale nie wymaga poprawy i zmian.

W przypadku twórców sklepów wygląda to tak, że firmy często tłumaczą pewne rzeczy na opak, byle doprowadzić do korzystnego dla siebie rozwoju spraw. Przekonują więc do tego, by zrezygnować z danej funkcjonalności mówiąc, że nie sprawdza się ona w akcji – tymczasem po prostu nie potrafią jej przygotować. Implementują też rozwiązania dodatkowo płatne, mimo faktu, że niekoniecznie sprawdzą się u konkretnego klienta. Wiedzą, że ten nie ma pojęcia o sprawach technicznych, a często i rynku e-commerce. Brutalnie wykorzystują to na swoją korzyść.

Ta forma oszustwa jest najgorsza, a zarazem najmniej etyczna ze strony firm tworzących sklepy internetowej. Niestety, ale ciężko jest jej przeciwdziałać. Możesz jedynie upewnić się, czy dana firma jest uczciwa – na przykład poprzez zapoznanie się z opiniami na jej temat. Branża jest o tyle specyficzna, że obraca się wokół Internetu, dzięki czemu znalezienie opinii nie jest trudne. Przydać może się również zorientowanie w temacie tworzenia i prowadzenia sklepów internetowych. W tym pomagamy w obrębie naszego bloga.

10. Nielegalne elementy sklepu internetowego

Na sklep internetowy składa się wiele różnych elementów, każdy z których musi być w pełni legalny, a najlepiej zaprojektowany z myślą o Twoim sklepie internetowym. Niestety, ale firmy często tną koszta i sięgają po nie do końca zgodne z polskim prawem rozwiązania. Z szemranych źródeł pobierają szablony i moduły, które tak naprawdę powinny być płatne. Towarzyszą temu dwa zagrożenia. Po pierwsze, jest to czynność nielegalna, za którą mogą podążać kroki prawne ze strony twórcy szablonu czy funkcjonalności. Po drugie zaś, pobrane z nielegalnych źródeł za darmo wtyczki i szablony często są zawirusowane. To znacząco zmniejsza bezpieczeństwo sklepu i może być katastrofalne skutki.

Nie do końca uczciwe firmy często sięgają też po zdjęcia stockowe i teksty trafiające do sklepu, na które nie posiadają stosownej licencji. Wszystko po to, by zaoszczędzić i zrobić coś po linii najmniejszego oporu. Nie możesz się na to godzić – musisz to sprawdzać. Zwłaszcza że tego typu oszustwa firm informatycznych, niestety, zdarzają się coraz częściej.

Najlepszym sposobem na to, by uniknąć tego typu działań jest żądanie od twórcy sklepu internetowego dowodów na posiadanie praw do używanych przez niego elementów. Każdemu zakupionemu legalnie zdjęciu zwykle towarzyszy plik licencyjny, a treści na stronę tworzone są przez copywriterów na bazie licencji. Ważne jest, aby to wszystko trafiało do Ciebie w momencie oddania sklepu do Twojej dyspozycji. Zwróć uwagę na znaki wodne, które często ukrywane są na zdjęciach pobranych bez zakupu licencji.

Nasza firma przy tworzeniu sklepu korzysta tylko z licencjonowanych narzędzi i elementów. Teksty na Twój sklep piszą nasi specjaliści, a zdjęcia są przez nas kupowane i posiadają odpowiednią licencję. Taką, która pozwoli Ci wykorzystywać je w dowolny sposób. Podobnie ma się sprawa z wszystkimi innymi elementami, które mogą jej wymagać.

11. Oszustwa firm informatycznych – stosowanie przestarzałych rozwiązań

Na rynku istnieją firmy, które działają już od bardzo wielu lat – nawet od kilkudziesięciu. Nie zawsze podążają przy tym za postępem technologicznym. Mimo więc tego, że są w stanie pochwalić się doświadczeniem na rynku, korzystają z przestarzałych rozwiązań i technologii, na których na pewno nie chciałbyś oprzeć swojego sklepu. Zbyt stare rozwiązania mogą stanowić zagrożenie dla klientów, ale i dla Twojego sklepu. Nie posiadają odpowiednich ulepszeń pod względem bezpieczeństwa, ale i nie biorą pod uwagę nowoczesnych trendów na rynku e-commerce. Właśnie przez to radzą sobie znacznie gorzej ze sprzedażą.

Jeśli chcemy uniknąć postawienia na firmę, która korzysta z przestarzałych rozwiązań, możemy to zrobić w bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że zapoznamy się z portfolio firmy, z którą zamierzamy współpracować. Koniecznie podpytajmy ją na temat silnika sklepu, na którym bazuje (tym zdecydowanie najlepszym i najbardziej przyszłościowym jest PrestaShop). Spójrzmy na wszystkie elementy, które uważane są za nowoczesne, a które w tym momencie są standardem na rynku handlu internetowego. Przykładami takowych może być mega menu, responsywny szablon graficzny oraz chociażby zaawansowane filtrowanie na stronie kategorii.

Na najnowocześniejszych rozwiązaniach bazują wszystkie projektowane przez nas sklepy. Uważnie śledzimy rynek e-commerce i tworzymy sklepy w taki sposób, by te doskonale wpisywały się w najbardziej aktualne trendy w jego obrębie.

12. Oszustwa firm informatycznych – zawyżony budżet w stosunku do oferty

Cena sklepu internetowego może być naprawdę różna. Zależy od wielu różnych aspektów – jego rozbudowania, szablonu graficznego, funkcjonalności. Nie do końca uczciwe firmy bez skrupułów wykorzystują ten fakt na swoją korzyść, windując ceny do góry tylko dlatego, że te na rynku są bardzo zróżnicowane. Prowadzi to do ich sztucznego zawyżania i czynienia ich nieadekwatnymi do tego, ile pracy wymaga opracowanie konkretnego sklepu internetowego. Co gorsze, niektóre firmy zmieniają cenę podczas wykonywania sklepu internetowego. Tłumaczą to nowymi i bardziej wymagającymi funkcjonalnościami, dając klientom możliwość wyboru pomiędzy dopłatą i ich posiadaniem, a brakiem dopłaty przy jednoczesnym zrezygnowaniu z nich.

Jeśli nie chcemy przepłacić za realizację naszego sklepu internetowego, ani też dopłacać już w czasie jego tworzenia, zadbajmy o to, by wybrać firmę uczciwie podchodzącą do spraw finansowych. Najlepiej ustalmy wszystko jeszcze przed nawiązaniem z nią umowy. Koniecznie dogadajmy wszystkie detale i zawrzyjmy je w tej właśnie umowie. Co istotne, dokładnie sprecyzujmy zakres prac firmy tworzącej dla nas sklep i zaznaczmy możliwość wdrażania nowych funkcjonalności i rozwiązań bez wpływania przy tym na cenę. Jeśli firma się na to nie zgodzi, po prostu poszukajmy innej. Jeśli zaś będzie jej zależeć na kolejnym zadowolonym kliencie, sama w sobie zadba o odpowiednią umowę i jasne warunki finansowe.

My jesteśmy transparentni pod względem warunków finansowych. Dokładną cenę sklepu internetowego ustalamy jeszcze przed nawiązaniem umowy. Tłumaczymy, z czego ona wynika i pozwalamy odpowiednio wcześnie przygotować własny budżet właśnie na sklep internetowy.

13. Uzależnienie klienta od siebie (brak możliwości zmian w sklepie)

Działalność firm zajmujących się tworzeniem sklepów internetowych nie zawsze kończy się na samym ich zrobieniu. Klienci często do nich wracają – na przykład po nowe funkcjonalności czy aktualizacje systemu. Jeśli robią to z własnej woli i bez przymusu, wszystko jest w porządku. Z tym jednak, że na rynku zdarzają się firmy, które poniekąd do tego zmuszają. Tworzą infrastrukturę sklepu w sposób zamknięty, uniemożliwiający samodzielnie wdrażanie zmian w jego obrębie. Przez takie zachowanie Ty jako właściciel nie masz praktycznie nic do powiedzenia – nawet jeśli chcesz samodzielnie zmienić tak niewielki element, jak nagłówek z nazwą produktu czy kolor tła menu głównego. Czegokolwiek byś nie chciał zrobić, musisz sięgnąć po usługi twórcy sklepu internetowego. To niedopuszczalne. Raz stworzony sklep powinien być bowiem otwarty na wszelkiego rodzaju modyfikacje. Również te wykonywane samodzielnie.

Nasze sklepy internetowe tworzymy w oparciu o najlepszą na rynku platformę e-commerce PrestaShop. W związku z tym masz pełną dowolność w ich modyfikowaniu po tym, jak oddamy Ci je w Twoje ręce. Oczywiście sami również jesteśmy w stanie przygotować dla Ciebie nowe rozwiązania, poszerzyć funkcjonalności i wdrożyć dowolne zmiany. W dowolnym terminie po realizacji.

14. Oszustwa firm informatycznych – zaszyfrowanie kodu źródłowego

Jeżeli chodzi o oszustwa firm informatycznych, to konkretne jest najbardziej złośliwe, a wręcz bezczelne. Wybrane firmy szyfrują kod źródłowy Twojego sklepu. W związku z tym nie tylko nie masz możliwości jego samodzielnej modyfikacji, ale nawet nie jesteś w stanie go zobaczyć. Na przykład po to, by zweryfikować to, czy rzeczywiście powstał z myślą o Tobie i Twoim sklepie. To przywiązuje Cię do firmy informatycznej, która jako jedyna będzie w stanie go odszyfrować (inne firmy się tego nie podejmą).

Jedynym sposobem na to, by upewnić się, że firma nie zaszyfruje kodu Twojego sklepu jest zapytanie jej o to wprost. W razie wątpliwości można zawrzeć stosowny zapis w umowie. Wciąż jednak szyfrowanie kodu źródłowego jest na tyle rzadkie, że rzadko kiedy ma się współcześnie z nim do czynienia.

Powstające w naszym Software House sklepy są CI dostarczane bez jakiegokolwiek szyfrowania i ograniczeń. Wychodzimy z założenia, że Twój sklep powinien rzeczywiście być Twój. Ty powinieneś decydować o tym, co robić z nim dalej i jak modyfikować jego kod.

15. Umieszczenie sklepu na serwerze wykonawcy a nie klienta

Oszustwa firm informatycznych często polegają również na umieszczaniu sklepów na ich własnym serwerze. To sprawia, że stajesz się poniekąd zależny od ich usług. To oni będą pobierali opłatę tak za utrzymanie, jak i po prostu za przechowywanie danych na tym serwerze. Zdarza się i tak, że firmy nie dają Ci pełnego dostępu do tego serwera, ani do bazy danych. To niedopuszczalne. Musisz więc zwrócić na nią uwagę.

Oszustwo tego typu ma swój zalążek już na etapie podpisywania umowy. Zadbaj więc o to, by wykonawca umieścił Twój sklep na ustalonym (najlepiej wybranym przez Ciebie) serwerze, a następnie przekaże Ci do niego pełne dane dostępowe. O tym, jak wybrać hosting pod sklep internetowy, więcej napisaliśmy tutaj.

Nasza firma umieści Twój sklep tam, gdzie chcesz. Doradzimy Ci, gdzie będzie on działał niezawodnie, a ponadto skonfigurujemy go w taki sposób, by działał szybko i sprawnie. Słowem – sprawimy, że Twój sklep będzie gotowy do działania i sprzedaży.

16. Oszustwa firm informatycznych – nieskończony czas realizacji

Nie każda firma zajmująca się tworzeniem sklepów internetowych przy dogadywaniu warunków współpracy z nią określa czas, w jakim dostarczy swojemu klientowi jego sklep. Co jeszcze istotniejsze, istnieją i takie firmy, które po wzięciu zaliczki maksymalnie przeciągają czas realizacji. Generuje to bardzo wiele problemów. Twój sklep – z uwagi na to, że nie będzie gotowy – nie będzie mógł wystartować zgodnie z opracowanym przez Ciebie harmonogramem. Produkty, które zamierzasz sprzedawać będą zaś zalegały na magazynie, a Ty sam będziesz musiał zmienić swoje plany biznesowe. Również te związane z prowadzeniem kampanii marketingowych. Co jednak najgorsze, nie będziesz miał przy tym pojęcia co do tego, kiedy Twój sklep zostanie ci oddany.

Firmy zwlekające z realizacją postanowień umowy zazwyczaj dostarczają sklepy znacznie gorszej jakości, przygotowane w pośpiechu (paradoksalnie – opóźnienie wynika zwykle z tego, że w ogóle nie zaczęły się nim zajmować). Generują dużo stresu i niepotrzebnych niepożądanych emocji. Jako że opóźnienia o nieokreślonej długości następują po tym, jak zapłacisz zaliczkę, rzadko kiedy powodują, że zrezygnujesz z usług konkretnej firmy.

W przypadku tego oszustwa mamy zaledwie kilka sposobów na to, by wyjść z kłopotów. Możesz zerwać umowę z firmą (jeśli pozwala Ci na to umowa), a następnie zapewne długo czekać na zwrot środków. Najlepiej jednak zabezpieczyć się i po prostu zapobiec wystąpieniu tego typu oszustwa. Tutaj jednak nie ma dużego pola do działań. Można po prostu wybrać firmę, która cieszy się poważaniem na rynku i jest doświadczona, a tym samym zminimalizować podejmowane przez siebie ryzyko.

W naszej firmie dbamy o to, aby każdy nasz klient był w pełni świadomy tego, kiedy otrzyma swój sklep. Już przed podpisaniem umowy ustalamy termin, którego ściśle się trzymamy. Zdarza się i tak, że sklepy przygotowujemy przed terminem, dając Ci znacznie więcej czasu na przetestowanie wszystkich funkcjonalności tego zaprojektowanego z myślą o Tobie.

17. Oszustwa firm informatycznych – brak umowy

Oszustwa firm informatycznych bywają różne. Nie sporządzanie umowy z klientem jest jednak jednym z tych największych. Wiele firm przyjmuje zaliczki, a nawet realizuje swoje usługi bez spisywania jakiejkolwiek umowy. Choć nie zawsze kończy się to źle, dla Ciebie powinno to być nie tyle alarmujące, co po prostu zmuszające Cię do zmiany firmy. Umowa jest jedynym dokumentem, który reguluje zakres prac, do wykonania których zobowiązuje się firma przygotowująca Twój sklep. To ona zabezpiecza Cię przed ewentualnymi nieprawidłowościami, niedotrzymaniem terminu i wszystkim innym, o czym wspomnieliśmy w poprzednich punktach. Jej brak powinien całkowicie odwodzić Cię od skorzystania z usług firmy, z którą miałeś zamiar współpracować. Brak umowy to zgoda na dostarczenie sklepu nie do końca zgodnego z wytycznymi i ustaleniami. Prawnie bowiem to umowa, a nie słowne ustalenia zobowiązują firmę do realizacji sklepu w pożądanej formie.

Pamiętaj: umowa musi mieć charakter pisemny. Aby była ważna, powinna być podpisana przez obie strony. Jej kształt, ale i zawartość może się różnić. Istotne jest jednak to, by była jak najbardziej szczegółowa i napisana w taki sposób, aby zabezpieczała Ciebie (a nie firmę pracująca na Twoje zlecenie).

W naszej firmie doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest Twoje bezpieczeństwo na każdym etapie współpracy. Mimo, że zapewniamy Cię o jakości naszych usług, nie każemy Ci wierzyć nam na słowo. Podpisujemy z Tobą umowę, dzięki której będziesz miał pewność, że otrzymasz od nas sklep na miarę Twoich oczekiwań. Bez opóźnień, z gwarancją zadowolenia i z wszystkim tym, co ustaliliśmy w czasie naszych wstępnych rozmów.

Podsumowanie

Starając się o własny sklep internetowy staje się przed ogromnym wyzwaniem. Na rynku działa bowiem wiele firm, które starają się wykorzystać niewiedzę klientów w temacie tworzenia sklepów i które dopuszczają się wielu różnych oszustw w jego kwestii. Bardzo istotne jest to, by podejść do ich wyboru świadomie, a przede wszystkim z jak największą dozą ostrożności. Tylko gdy tak zrobisz otrzymasz sklep internetowy, który spełni Twoje oczekiwania. W cenie, która będzie adekwatna do jego jakości i w czasie, który został ustalony zawczasu.

Nasza firma jest Twoją odpowiedzią na pytanie “której z firm można zaufać w temacie tworzenia sklepu internetowego?”. Działamy na rynku już od wielu lat, a do tej pory zdołaliśmy obsłużyć przeszło 500 zadowolonych klientów. W naszych działaniach jako priorytet uznajemy Twoje zadowolenie. Na każdym etapie współpracy z nami. Zainteresowany? Sięgnij po kontakt z nami, a w razie wątpliwości zapoznaj się z opiniami na nasz temat. Gwarantujemy, że jesteśmy firmą, której szukasz.

5 / 5 ( 34 opinii )