Jeszcze kilkanaście lat temu w sprzedaży liczyła się masowa produkcja dóbr, a następnie sprzedawanie ich w dokładnie takiej samej formie jak największej liczbie klientów. W grę z czasem zaczęła wchodzić coraz większa konkurencja, a wraz z nią – stale rozkręcająca się wojna cenowa. Choć wiele z tych rzeczy istnieje do dziś, coraz większy nacisk kładzie się dziś na zapewnienie pozytywnego doświadczenia zakupowego każdemu klientowi z osobna. W tym zaś pomaga personalizacja. Dużo w jej zakresie można osiągnąć implementując w swoim sklepie tak zwany konfigurator produktów. Czym on jednak tak właściwie jest i co powinieneś o nim wiedzieć? O tym – w dzisiejszym wpisie.
Konfigurator produktów to tylko jedna z metod dbania o zadowolenie klienta. Chcąc dowiedzieć się o innych, poczytaj na naszym blogu między innymi o gratisach w sklepie internetowym, programach lojalnościowych oraz koniecznie o kuponach rabatowych.
1. Czym jest konfigurator produktów?
Konfigurator produktów jest specjalnym narzędziem, a właściwie rozbudowaną modyfikacją, która pozwala klientowi – jak sama nazwa mówi – na skonfigurowanie produktu i jego personalizację. Dobry konfigurator nie tylko umożliwi skorzystanie z opcji służących owej personalizacji, ale też zapewni wizualizację. Tak, aby wprowadzane przez klienta zmiany miały swoje odzwierciedlenie w wyglądzie sprzedawanego przedmiotu. Konfigurator działa tak z produktami, jak i usługami. Spektrum jego zastosowań jest naprawdę duże.
Najprostszym przykładem wykorzystania konfiguratora, a jednocześnie najłatwiejszym do znalezienia, są sklepy oferujące gadżety reklamowe. Długopisy z grawerem, koszulki z własnym nadrukiem czy czapki z logo firmy. Te wszystkie produkty można konfigurować. W niektórych sklepach mniej (zaledwie wrzucając plik graficzny na serwer sklepu), a w innych bardziej (mogąc przesuwać go dowolnie po produkcie, zmieniać jego kształt i rozmiar).
Konfigurator produktów sprawdza się doskonale również w branży turystycznej. W końcu wycieczkę, którą się planuje trzeba odpowiednio skonfigurować. Klient musi wskazać jej dokładny termin i czas pobytu, ale też środek transportu, hotel oraz wszystkie inne składniki, które będą wspólnie tworzyć dla niego świetny wyjazd.
Oczywiście jeden konfigurator produktów nie jest równy drugiemu, a Ty powinieneś pomyśleć, jakiego narzędzia potrzebujesz. Może Ci wystarczyć wdrożenie pola na podanie treści graweru, a możesz mieć chęć opracowania potężnego narzędzia, dzięki któremu wygląd produktu będzie w rękach klienta.
2. Rodzaje konfiguratorów
Konfiguratory potrafią być “kropką nad i” w przekonywaniu klienta do skorzystania z usług Twojego sklepu. Opracowując je możesz dać klientowi do zrozumienia, że zależy Ci na nim, na jego opinii oraz przede wszystkim zadowoleniu. Konfiguratory można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. W obu z nich zauważalne są dość duże różnice – przede wszystkim w dostępnych funkcjonalnościach, wyglądzie oraz stopniu rozbudowania.
2.1. Konfigurator produktów
Najbardziej powszechny pośród sklepów internetowych jest tak zwany konfigurator produktów, który odpowiada potrzebom współczesnego klienta. Ten jest bardziej skory do zakupu (i do zapłacenia więcej), jeśli ma możliwość nabycia produktu unikalnego. Takiego przygotowanego specjalnie z myślą o nim. To właśnie zapewnisz mu poprzez konfigurator. Musisz przy tym dać mu jak największą swobodę wyboru.
W przypadku konfiguratorów produktów ciężko jest mówić o uniwersalnych funkcjonalnościach. Zawsze są one dopasowane do rodzaju produktów, które oferujemy i stopnia konfiguracji, jaki chcemy zapewnić. To, co jest jednak wspólne dla praktycznie każdego konfiguratora to:
- możliwość umiejscowienia na produkcie spersonalizowanego tekstu lub grafik,
- podgląd stworzonego produktu (w postaci wizualizacji 2D lub 3D),
- możliwość obracania stworzoną wizualizacją (360 stopni),
- zaawansowany edytor personalizacji wraz z możliwością zapisania kopii roboczej,
- dynamiczna wycena produktu na bazie dokonanych personalizacji,
- wybór parametrów produktu – zależnie od jego rodzaju, może to być tekstura, materiał, kolor, rozmiar lub wyposażenie dodatkowe.
Im bardziej rozbudowany konfigurator zaoferujesz, tym na dłużej przykujesz uwagę klienta. Jeśli ten poświęci tworzonemu przez siebie produktowi odpowiednio dużo czasu, najprawdopodobniej dokona jego zakupu. Konfigurator to zatem jedna z wielu odpowiedzi na pytanie odnośnie tego, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym.
2.2. Konfigurator usług
Konfigurator, który wdrożysz we własnym sklepie internetowym wcale nie musi dotyczyć wyłącznie proponowanych przez Ciebie w nim produktów. Doskonale sprawdza się również w przypadku różnego rodzaju usług. W ich kontekście, konfigurator przyjmuje bardziej formę kreatora – specjalnego formularza interaktywnego, w którym klient krok po kroku podaje kolejne informacje. Właśnie w ten sposób decyduje o tym, jak wygląda każdy kolejny element wykonywanej dla niego usługi.
Załóżmy, że oferujesz klientowi usługę linkowania stron internetowych. Na kolejnych etapach będzie mógł on wybrać stronę do linkowania, podać określoną liczbę słów kluczowych, ale też wybrać ilość linków, jaka go interesuje. Określi też czas rozpoczęcia wykonywania całej usługi. Oczywiście każda z tych opcji wpłynie na ostateczną jej cenę, która dynamicznie się zmieni i będzie możliwa do zobaczenia jeszcze przed złożeniem zamówienia.
Oczywiście wszystkie wytyczne, które poda Twój klient konfigurator przekaże Tobie w odpowiedniej formie. Tak, abyś mógł wprowadzić je w życie z należytą dokładnością.
Konfiguratory usług doskonale sprawdzają się już w wielu różnych branżach. Można się z nimi spotkać chociażby w biurach podróży (kreowanie podróży wedle własnych wytycznych), sklepach z elektroniką (“składanie” własnych komputerów z dostępnych w nich części) czy też w wypożyczalniach samochodów, gdzie również możliwy jest pełen poziom personalizacji.
3. Dlaczego warto wdrożyć konfigurator produktów?
Konfigurator produktów staje się powoli czymś, bez czego wiele branż nie mogłoby się obyć. Korzyści płynących z jego wykorzystania jest całe mnóstwo. Co jednak najważniejsze, większość z nich odczują nie tylko Twoi klienci, ale i Ty sam. Konfigurator jest w stanie dopasować się do potrzeb konkretnego sklepu, stając się jego znakiem rozpoznawczym, a jednocześnie jedną z tych rzeczy, które będą w nim cenione zdecydowanie najbardziej.
3.1. Korzyści dla klienta
Nie ulega wątpliwości fakt, że konfigurator produktów wdraża się we własnym sklepie zwykle z myślą o kliencie. Nie jest też kłamstwem, że to on na nim zdecydowanie najbardziej skorzysta. Dzięki niemu:
- będzie czuł, że ma do czynienia z nietypowym sklepem – wciąż rzadkością jest oferowanie możliwości personalizacji produktów czy usług w sklepie internetowym – jeżeli więc ustawisz wszystko odpowiednio, na pewno się wyróżni,
- przebrnie przez proces zakupowy w sposób płynny – najpierw zaprojektuje to, co będzie chciał kupić, a dopiero później złoży zamówienie. Na końcu zaś je opłaci,
- ułatwi sobie proces zamawiania – zamiast pisać długi elaborat na temat tego, jak ma wyglądać i działać kupowany przez niego produkt, sam to pokaże i odpowiednio dostosuje do swoich potrzeb,
- pozwoli uniknąć zbędnej komunikacji – klienci nie lubią przymusu kontaktowania się z pracownikiem sklepu. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu konfiguratorowi, nie będą musieli tego robić – w końcu wszystkie niezbędne dane zostaną przez nich dostarczone w procesie projektowania.
Konfigurator to dla klienta wciąż pewna nowość. Jest to jednak rzecz, która zawsze wzbudza pozytywne odczucia. Zwłaszcza jeśli zostanie zaprojektowana w sposób prawidłowy i rzeczywiście wpasowany w to, co oferujesz i na jakiego rodzaju personalizację tego pozwalasz.
Narzędzie tego typu, ogólnie rzecz ujmując, pozwala na utworzenie ścieżki zakupowej, która dla klienta będzie tak zrozumiała, jak i atrakcyjna. Atrakcyjna po części dlatego, że nietypowa.
3.2. Korzyści dla właściciela sklepu
Oczywiście na wdrożeniu do swojego sklepu internetowego konfiguratora zyskają nie tylko Twoi klienci. Wiele korzyści płynących z tego narzędzia odczujesz również Ty. Tą główną będzie z pewnością gwałtowne zwiększenie sprzedaży w tym właśnie sklepie. Klienci, którzy zaczęli już tworzyć własny personalizowany produkt rzadko kiedy porzucają prace nad nim – im bardziej złożony konfigurator i im więcej opcji oferuje, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ludzie będą mu poświęcać dużo swojego czasu. To z kolei sprawi, że szkoda im będzie rezygnować z zakupu na pewnym etapie projektowania.
Personalizowane produkty rządzą się w Polsce specjalnym prawem. Chroni Cię ono przed ewentualnymi ich zwrotami – produkty te, z uwagi na stopień personalizacji, nie będą mogły być ponownie sprzedane. Oczywiście będziesz musiał o tym poinformować swoich klientów – niemniej jednak oszczędzi Ci to mnóstwo czasu i pozwoli pozbyć się zniechęcenia, które przy pojawieniu się zwrotu może często wystąpić.
Konfigurator produktów pozwoli Ci pozytywnie wpłynąć na doświadczenia zakupowe Twojego klienta, który chętniej poleci Twój sklep swoim znajomym. Jest więc świetnym środkiem do budowania wizerunku własnej marki. Za jego pośrednictwem możesz też w dużej mierze uporządkować swój sklep. W ramach jednego konfiguratora zapewnisz wszystkie opcje, które w normalnych warunkach musiałbyś rozbić na wiele różnych produktów. To sprawi, że klient szybciej odnajdzie się w Twoim sklepie, a ten będzie działał szybciej i sprawniej (nie będąc przeładowanym zawartością).
Konfigurator produktów to też świetny środek do analizowania zachowań klientów. Dostarcza mnóstwo informacji na temat ich preferencji, ale też rzeczy, na które najbardziej zwracają uwagę oraz tych, które są przez nich zwyczajnie ignorowane. To z kolei pozwoli Ci tworzyć nowe produkty czy usługi, które będą bardziej precyzyjnie dopasowane do potrzeb Twoich potencjalnych odbiorców.
Bardziej ogólnie rzecz ujmując – konfigurator produktów ułatwi Ci codzienne zarządzanie sklepem, zwiększy sprzedaż i sprawi, że Twój biznes jeszcze szybciej będzie się rozwijał.
4. W jakich branżach konfigurator produktów sprawdzi się najlepiej?
Klienci sklepów internetowych coraz częściej oczekują personalizacji. Najczęściej jest to widoczne w relacjach z klientami indywidualnymi, choć i ci działający na zasadach B2B w niektórych branżach również uznają ją za coś miłego. Dla nich jednak indywidualne traktowanie to niekoniecznie produkty szyte z myślą o nich, a po prostu takie prezentowane w atrakcyjnych cenach.
Jeżeli przeglądasz rynek pod kątem potencjału personalizacyjnego, szybko zrozumiesz, że konfigurator produktów byłby w stanie sprawdzić się w wielu różnych branżach. Sama nasza firma współpracowała już w jego kwestii ze sklepami z różnych skrajnych i szalenie różniących się od siebie branż. Najczęściej jednak kontaktowali się z nami przedstawiciele:
- Branży premium, która zajmuje się typowo produktami wykonywanymi na zamówienie. Chodzi o puchary, medale czy biżuterię.
- Przemysłu odzieżowego. W nim konfiguratory są najbardziej powszechne. Zainteresowanie koszulkami z nadrukami, czapkami z logo czy maseczkami z indywidualnym wzorem bardzo szybko rośnie.
- Branży komputerowej. Wspomnieliśmy o niej już wcześniej. Tutaj konfiguratory służą przede wszystkim do składania zestawów oraz dobierania odpowiednich ich parametrów.
- Producentów mebli. Coraz częściej można się spotkać z meblami modułowymi. Konfiguratory pozwolą też zamawiać meble na wymiar.
- Działów produkcji etykiet i opakowań. Te już z samych swoich założeń muszą doczekać się personalizacji. W tym przypadku może ona być mniejsza (zaledwie nadruk na opakowaniu) lub większa (inny kształt opakowania).
- Sprzedawców produktów wirtualnych, a zatem takich dystrybuowanych drogą cyfrową. Przy użyciu konfiguratora często sprzedaje się karty podarunkowe, kody do platform streamingowych i doładowania do telefonów.
To, czy konfigurator produktów sprawdzi się w danym sklepie zależy wyłącznie od produktów, które on sprzedaje. Bardzo łatwo jest określić, czy wykazują one potencjał personalizacyjny. Pamiętaj jednak, że musisz oferować go tylko tam, gdzie jesteś w stanie sprostać zadaniom personalizacji. Nie oferuj więc graweru, jeśli w swojej firmie nie jesteś w stanie go opracować. To oczywiste, jednak tę oczywistość często zaślepia chęć korzyści i szybkiego zarobku.
5. Moduł konfiguratora – co powinien zawierać?
Wdrażając do swojego sklepu internetowego konfigurator musisz zadbać o to, by był on jak najbardziej funkcjonalny. Musi też być dobrze dopasowany do Twojego sklepu internetowego. Jego podstawą wydaje się być odpowiednie jego przedstawienie na karcie produktu. Musi on prowadzić klienta za rękę i w logiczny sposób przedstawiać każdy kolejny etap personalizowania produktu. Te rzeczy, które klient może spersonalizować muszą zaś być odpowiednio oznaczone.
Najwięcej opcji moduł konfiguratora powinien dawać Tobie – właścicielowi sklepu. Powinieneś móc tworzyć inny konfigurator dla każdego produktu z osobna (ale i powielać te już stworzone). Z poziomu panelu administracyjnego musisz mieć możliwość tworzenia wszystkich kolejnych kroków personalizacji, ustalania jej obiektów i tworzenia akcji, które może podejmować w jej przypadku klient. Może nią być wrzucenie obrazka na serwer, dodanie tekstu lub określenie pewnego parametru.
Bardzo istotnym elementem konfiguratora jest prezentacja personalizowanego produktu. Powinna ona być aktualizowana na żywo o wprowadzane przez klienta opcje, ale też po prostu atrakcyjna. W końcu musi przekonać go do dokonania zakupu i przejścia z produktem do koszyka. Ludzie są wzrokowcami – im lepsza prezentacja, tym większa szansa na sprzedaż.
Pamiętaj: w przypadku konfiguratora najlepiej jest postawić na rozwiązanie kompletne, kompleksowe i po prostu funkcjonalne. Nawet jeśli będzie się to wiązało z dodatkowym wydatkiem. Modyfikacje dostępne na rynku często są pod tym względem niedoskonałe. Dlatego też polecamy po sięgnięcie po rozwiązanie indywidualne. Takie zaś jesteśmy w stanie dla Ciebie przygotować. Zobacz nasz konfigurator i poproś nas o wycenę Twojego pomysłu, a z pewnością się dogadamy.
6. Podsumowanie
Wdrożenie solidnego, dobrze zaprojektowanego i sprawnie działającego konfiguratora produktów pozwoli Ci znacząco zwiększyć sprzedaż we własnym sklepie. Umożliwi Ci też poprawienie zadowolenia klientów ze świadczonych przez Ciebie usług. Ci docenią to, że sami będą mogli popracować nad przedmiotem, który będą zamawiać. Korzyści z zastosowania tego narzędzia płynie mnóstwo. Dlatego też jeśli Twoje produkty mają potencjał do personalizacji, koniecznie rozważ jej wdrożenie. Będzie ono oczywiście wymagało stosownego rozwiązania technologicznego, które z kolei osiągniesz tylko przy pomocy profesjonalistów.
Nasza firma jest w stanie opracować konfigurator produktów, który będzie w pełni odpowiadał Twoim potrzebom. Nie tylko zresztą im, ale i specyfice prowadzonego przez Ciebie sklepu internetowego. Skontaktuj się z nami – zarówno wtedy, gdy masz już swój sklep, jak i wtedy, gdy dopiero planujesz go założyć. W obu sytuacjach służymy radą, doświadczeniem i profesjonalną realizacją.