Jak tworzyć wartościowe treści? 5 praktycznych porad dotyczących dobrego contentu

Stworzenie naprawdę dobrego contentu to nie lada wyczyn, wymagający odpowiedniej wiedzy, zarówno merytorycznej, jak i praktycznej. Treść na witrynie nie ma być jedynie zapełnieniem pustych obszarów, czy naszpikowanym słowami kluczowymi tekstem. Odpowiedni content powinien być użyteczny w oczach odbiorcy i przekazywać przydatne informacje w sposób czytelny i ciekawy. To bardzo ważne, aby tworzona treść była przemyślana. Czy można stwierdzić, że istnieje jakaś uniwersalna instrukcja dotycząca tego jak tworzyć wartościowe treści?

Poniżej przedstawimy 5 praktycznych rad, które pomogą Wam w tworzeniu dobrego contentu!

1.  Stwórz coś oryginalnego

Warto zwrócić już na samym początku uwagę na to, aby nasze treści były oryginalne. Kopiowanie cudzych artykułów i redagowanie ich, po pierwsze jest nielegalne, a po drugie zupełnie nieefektywne, gdyż nasz content w oczach Google będzie nieoryginalny i zdublowany. Takie działania, mogą zakończyć się nawet usunięciem z indeksu z wyszukiwarki. Bardzo ważne jest więc aby treści zostały napisane przez nas od podstaw, w ciekawy sposób. Co więcej, wybór tematu dobrze aby był poprzedzony poprzez skuteczny research, po to, by sprawić, aby nasz tekst dotykał tematów, których nie poruszył jeszcze nikt inny.

2.  Określ grupę docelową i ich potrzeby

Określenie grupy docelowej, to jedno z podstawowych działań, które musi wykonać każdy copywriter i osoba tworząca treści. Od tego w dużej mierze zależy charakter i styl tworzonego contentu, jak również jego tematyka. Warto dokładnie zbadać obszary, którymi interesuje się nasza grupa docelowa, po to, by odpowiednio zaangażować ich do czytania naszego tekstu. Bardzo ważne jest także aby wsłuchać się w potrzeby naszych potencjalnych odbiorców. Przydatne może okazać się tutaj narzędzie Google Trends dzięki któremu po wpisaniu słowa kluczowego, przedstawione zostaną nam statystyki dotyczące kraju, częstotliwości wyszukiwania, czy podobne tematy, które cieszą się większą popularnością. Narzędzie to może znacznie ułatwić dokonanie charakterystyki grupy docelowej.

google trends

3.  Zdefiniuj słowa kluczowe

Tworząc content który dobrze wpłynie na pozycjonowanie, należy gruntownie przemyśleć, po jakich frazach potencjalny odbiorca będzie szukał naszego artykułu. Przydatne na tym etapie może się okazać praktyczne narzędzie AnswerThePublic, które w czytelnej formie pokazuje, w jaki sposób internauci formułują dane słowo kluczowe w wyszukiwarce, jakie są ich potrzeby.

copywritingZacznijmy więc od dokładnej analizy, pamiętając jednak, że nie liczy się ilość, ale jakość i właściwa częstotliwość użytego słowa kluczowego też ma swój limit. Nie zapominajmy, że treści piszemy przede wszystkim dla ludzi i to w ich odczuciu, czytanie Twojego contentu ma być przyjemnością. Ogranicz się więc do optimum!

4.  Zadbaj o czytelną formę tekstu

Forma tekstu jest również niezwykle ważna, przy tworzeniu dobrego contentu. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że zamieszczony tekst ma być ciekawy – zarówno poprzez swoją merytorykę jak i wygląd. Czytelność to niezwykle ważna kwestia! Nie zapominajmy o grafikach i obrazkach poprzeplatanych w tekście, czy odpowiednim, jednolitym formacie. Kluczową kwestią jest również stosowanie nagłówków H1, H2, …, H6. Nie tylko podnoszą one czytelność tekstu, ale przede wszystkim wspierają pozycjonowanie danej strony. Nagłówki powinny być kwintesencją następującego po nich akapitu, sformułowaniem zachęcającym do przeczytania, a najlepiej, zawierającym do tego słowa kluczowe, bądź kluczową frazę! Ich hierarchia jest zgodna z występującymi cyframi, przy czym nagłówek H1 uważany jest za najważniejszy i to on powinien zawierać frazę kluczową.

5.  Zainteresuj czytelnika

Twój tekst nie będzie cieszył się popularnością, jeśli nie będzie ciekawy i wartościowy dla odbiorcy. Musisz więc dobrze przemyśleć, w jaki sposób chcesz zachęcić internautę do czytania. Pisz o tym, w czym jesteś specjalistą! Co więcej, skup się na kluczowych wartościach dla odbiorcy oraz na emocjach. Stwórz content tak, aby czytelnik był ciekawy co będzie dalej… jakby niejako został wciągnięty w Twoją historię. Możemy zapewnić, że na prawdę dobry content rozpowszechni się sam z prędkością światła po całym Internecie!

google wyszukiwarka

* Jeśli nie jesteś przekonany – zleć temat specjalistom

Jeśli nie jesteś pewny czy podołasz, bądź nie masz pomysłu jak tworzyć wartościowe treści na stronę internetową, zleć ten temat specjalistom. To bardzo ważne, aby tekst nie był przeciętny, napisany z użyciem półśrodków. Dobra witryna, powinna zawierać dobry content i tego się trzymajmy!