Prowadząc lub zamierzając prowadzić własny sklep internetowy, musisz zapoznać się z wieloma gałęziami marketingu, o których wcześniej mogłeś nie mieć pojęcia. Na przykład dlatego, że nie rozbijałeś go na części składowe, a traktowałeś jako całość. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się jedną z nich, skupioną wokół tworzenia atrakcyjnych treści. Wbrew jednak pozorom, content marketing (dosłownie “marketing treści”) to nie tylko wymyślanie chwytliwych haseł reklamowych czy sloganów. To coś dużo więcej.

1. Content marketing – co to jest?

Content marketing to jedna z wielu strategii marketingu internetowego, która stawia w centrum wykorzystanie wszelkiego rodzaju treści do promocji czy to samego sklepu internetowego, czy też konkretnych sprzedawanych przez niego produktów. Bierze pod uwagę nie tylko same w sobie treści, ale i miejsca, w których są one publikowane. Co istotne, content marketing nie skupia się na jednorazowym przekazie. Jego założeniem jest budowanie stałych relacji z wybraną grupą (potencjalnych) klientów.

Content marketing to zatem tworzenie różnorakich treści, a następnie rozpowszechnianie ich w sieci. Co bardzo istotne, wcale nie muszą to być wyłącznie teksty. Treści to bowiem również filmiki, wykresy, grafiki, ale i coraz popularniejsze webinaria czy prezentacje multimedialne. Istotne w każdej z nich jest przyciągnięcie uwagi targetowanej przez siebie grupy klientów, ale i oddanie im do dyspozycji rzeczywiście merytorycznych materiałów. Dobrze przeprowadzony content marketing to taki, który po pewnym czasie propaguje się sam (na przykład przez wzajemne polecanie sobie treści przez klientów).

Pamiętaj: efektywność działania content marketingu możesz – i powinieneś – śledzić przy użyciu dobrze dobranych narzędzi do analityki internetowej.

2. Content marketing a sposób dystrybucji treści

Podstawą skutecznie przeprowadzanych kampanii content marketingowych jest umiejętne dobranie kanałów dystrybucji treści. Nie będzie nawet przesadą powiedzenie, że często jest ono równie istotne, co stworzenie chwytliwych, unikalnych i angażujących treści. Content marketing musi trafiać do takiej grupy odbiorców, w którą z nim celujesz. Powinien zatem wykorzystywać takie środki dystrybucji, które pozwolą właśnie w nią wycelować.

Metod dystrybucji treści jest całe mnóstwo. Jedną z tych najbardziej podstawowych jest oczywiście zamieszczanie ich w obrębie własnego sklepu internetowego. Mogą to być opisy produktów, ale też chociażby posty na blogu. Co istotne, mogą one stanowić punkt docelowy dla dalszych kampanii marketingowych. Treści mogą jednak trafiać również w obręb miejsc niezależnych. Bardzo często tworzy się je z myślą o social media (filmiki na YouTube, grafiki na Instagram czy krótkie posty na Twitterze), ale też o newsletterze, który stanowi świetną formę komunikacji z osobami rzeczywiście zainteresowanymi usługami sklepu.

3. Content marketing a SEO

Nie od dziś wiadomo, że wysoka jakość treści publikowanych na łamach sklepu internetowego (lub strony) jest jednym z priorytetów dla Google. Równie istotne są dla niego również treści zewnętrzne, które odnoszą się do tego właśnie sklepu (tak zwane linkowanie zewnętrzne). Tworząc więc nowe treści w ramach content marketingu, musisz wiedzieć, że mają one olbrzymi wpływ na proces pozycjonowania sklepu internetowego. Co więcej, content marketing możesz – i powinieneś – wykorzystać również do niego, czerpiąc z niego nie tylko bezpośrednie odwiedziny ze strony potencjalnych klientów, ale też wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Działania SEO i content marketing powinieneś więc połączyć, tworząc treści nie tylko nastawione na ich użyteczność i atrakcyjność względem klienta docelowego, ale też zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarki internetowej. Na czym powinieneś się przy tym skupić? Przede wszystkim na:

  • Treściach publikowanych na łamach swojego sklepu – opisach produktów, wpisach blogowych, tekstach na stronie głównej. Treści te powinny być odpowiednio uporządkowane (podzielone na krótkie i czytelne akapity z adekwatnymi do nich nagłówkami), ale i nasycone właściwymi słowami kluczowymi.
  • Odpowiednim profilu linków zewnętrznych. Artykuły sponsorowane powinieneś publikować na stronach podobnych tematycznie do Twojego sklepu. Pamiętaj, aby różnicować treści i nie być nachalnym w ich pozyskiwaniu.
  • Atrakcyjnych interaktywnych treściach. Są one coraz popularniejsze i lepiej traktowane przez Google.

Musisz pamiętać, że działania łączące SEO i content marketing potrafią być bardzo czasochłonne. Właśnie z uwagi na to często zleca się je firmom zewnętrznym. Taką opcję masz też u nas – z chęcią przygotujemy dla Ciebie treści, które będą sprzedawać Twoje produkty.

4. Rodzaje treści tworzonych w ramach ich marketingu

To, jakiego rodzaju treści tworzy się w ramach content marketingu zależy przede wszystkim od tego, w jaki segment klientów się z nimi celuje. Zależnie od niego, dobiera się takie techniki, które będą dla niego najbardziej optymalne. Aby więc content marketing tak właściwie był skuteczny, musi zostać poprzedzony stosowną analizą. Najpierw taką mającą na celu znalezienie targetu, a później taką, która ustali, z jakich mediów ten target najczęściej korzysta. Liczą się też jego zainteresowania, sposoby spędzania wolnego czasu, ale też to, na jakie rodzaje reklamy najczęściej reaguje. Bazując na tym, w ramach content marketingu tworzy się następujące rodzaje materiałów:

  • Kontekstowe. Tego typu materiały są zdecydowanie najpopularniejsze. W ich obręb wchodzą bowiem opisy produktów i usług, infografiki, poradniki, konkursy, sondaże, raporty i wiele innych. Treści kontekstowe muszą zostać odpowiednio przem
  • Mailingowe. Kampanie mailingowe wciąż cieszą się olbrzymim zainteresowaniem, a umiejętnie przygotowany newsletter potrafi zdziałać naprawdę wiele. O ile oczywiście odpowiednio dobierzesz przesyłane za jego pośrednictwem treści.
  • Społecznościowe. Chodzi tutaj o te materiały, które trafiają w obręb mediów społecznościowych. Obok postów, blogów i zdjęć wyróżnić tu można również te mniej standardowe i poważne, jak chociażby popularne memy. Ich dobór zależy oczywiście od profilu firmy oraz tego, w jaki sposób chce ona kreować własną markę w Internecie.
  • Interaktywne. Tego typu treści cieszą się coraz większą popularnością. Chodzi tutaj o dobrze zaprojektowane landing page, widgety, ale i gry oraz aplikacje na platformy mobilne.

Oczywiście nie jesteś w żaden sposób ograniczony do zaledwie jednego rodzaju treści w ramach content marketingu. Równie dobrze możesz celować w każdy z nich. Pamiętaj jednak, że wymagać to będzie od Ciebie znacznie więcej czasu i zaangażowania.

5. Korzyści płynące z zainwestowania w content marketing

Właściciele sklepów internetowych coraz chętniej inwestują w content marketing, niebezpodstawnie upatrując w nim szansy na własny rozwój. Wybierają przy tym przede wszystkim trzy podstawowe środki dystrybucji treści: publikowanie ich na łamach swojego sklepu (opisy, wpisy na blogu), przeprowadzanie kampanii w ramach mediów społecznościowych oraz tworzenie autorskich filmów wideo. Wszystko w ramach branży, w jakiej działają. Za pośrednictwem filmików na przykład starają się zaprezentować oferowane przez siebie produkty, a przy użyciu postów na blogu – stać się dla swoich odbiorców pewnego rodzaju autorytetem.

Dlaczego content marketing jest aktualnie tak popularny? Wynika to przede wszystkim z jego olbrzymiej skuteczności. Dobrze opracowane treści, tak wewnętrzne, jak i zewnętrzne, mogą przyczynić się do gwałtownego wzrostu konwersji w sklepie internetowym. Dzięki niemu jesteś też w stanie budować długofalowe relacje z osobami, które rzeczywiście byłyby w stanie stać się Twoimi lojalnymi klientami. Przede wszystkim jednak content marketing wyśmienicie radzi sobie z budowaniem wizerunku i rozpoznawalności firmy. Umiejętnie przeprowadzony, może wytworzyć u odbiorców sympatię do sklepu i sprawić, że ten stanie się ich pierwszym wyborem w kontekście danego produktu.

6. Marketing wirusowy a content marketing

W swojej najlepszej dla właściciela promowanego sklepu internetowego formie, content marketing przybiera formę marketingu wirusowego. Mimo, że takie określenie przywołuje na myśl raczej negatywne konotacje, tak właściwie ma pozytywne znaczenie. Marketing wirusowy to bowiem taki, który – niczym wirus – samodzielnie przechodzi z użytkownika docelowego na innych użytkowników. Zwykle chodzi o jego przyjaciół, rodzinę czy dalszych znajomych. Marketing tego typu opiera się na rekomendacjach i poleceniach. Dzięki temu wydaje się na niego mniej, będąc zmuszonym do dotarcia tylko do pierwszego elementu marketingowego domina.

Aby content marketing nosił znamiona marketingu wirusowego, musi zawierać treści prowokujące do dzielenia się nimi. Im bardziej wartościowe, zaskakujące czy nietypowe będą, tym większa jest na to szansa. Właśnie dlatego do takiej formy marketingu najczęściej zatrudnia się specjalistów, będących w stanie przygotować najbardziej właściwe materiały promocyjne.

7. Podsumowanie

Chcąc skutecznie rozwijać swój sklep, nie tylko pod kątem marketingowym, wręcz musisz zainwestować w content marketing. Pozytywną informacją dla Ciebie jest to, że możesz się zająć tym sam, poświęcając na to swój czas. Pamiętaj jednak, że zarówno dla klienta docelowego, jak i wyszukiwarki internetowej najważniejsza jest atrakcyjność i przydatność publikowanych przez Ciebie treści. Niezależnie od tego, czy są nimi wpisy na blogu, czy też opisy produktów lub posty w mediach społecznościowych.

Nie masz jeszcze sklepu, a chcesz zacząć go prowadzić relatywnie szybko? Szukasz wykonawcy, który zapewni CI dostęp do funkcjonalnej platformy, która pozwoli Ci się rozwinąć (nie tylko na polu content marketingu)? Trafiłeś w dobre miejsce. Zapoznaj się z naszą wiedzą publikowaną na łamach bloga, przejrzyj nasze case studies z dotychczasowych współprac z klientami. Gdy już będziesz gotów, skontaktuj się z nami, a zajmiemy się Tobą w sposób kompleksowy. Opracujemy dla Ciebie sklep, który będzie zoptymalizowany pod sprzedaż. Taki, który będzie Ci się prowadziło i rozwijało w sposób łatwy i przyjemny. Gwarantujemy satysfakcję i odpowiednie wdrożenie w świat e-biznesu.

4.9 / 5 ( 16 opinii )