Klienci sklepów internetowych (ale nie tylko ich) są wzrokowcami – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Faktem jest też to, że największą ich uwagę przykuwają nie opisy czy parametry oferowanych przez Ciebie produktów, ale ich zdjęcia. Jeśli przygotujesz je w sposób atrakcyjny i nie będziesz bazował na fotografiach dostarczanych przez producentów, już będziesz miał pewną przewagę. Jeśli zaś zainwestujesz w coś takiego, jak fotografia produktowa 360, tylko ją zwiększysz.

W dzisiejszym wpisie podpowiemy, czy tam tak naprawdę jest tego typu fotografia. Przedstawimy też wszystkie niezbędne informacje na jej temat, mogące przyczynić się do podjęcia decyzji o wdrożeniu jej w obręb własnego sklepu.

1. Czym jest fotografia produktowa 360?

Jeżeli często robisz zakupy w Internecie, bardzo możliwe, że miałeś już okazję spotkać się z fotografią produktową 360 (zwaną też  fotografią obrotową, packshotami 360 czy zdjęciami obrotowymi). Jest ona specjalnym sposobem prezentacji produktu, w ramach którego można go zaprezentować z wielu punktów widzenia (najczęściej z wszystkich możliwych). Dzięki niej klient sklepu internetowego – gdyż to tam znajduje ona swoje podstawowe zastosowanie – może obracać zdjecie dookoła własnej osi. W ten sposób jest w stanie zobaczyć produkt z każdej jego strony.

Najczęściej na jedno zdjęcie 360 składa się seria wielu pojedynczych zdjęć, najczęściej wykonanych pod równo rozmieszczonymi punktami dookoła obiektu. Zdjęcia te najczęściej robi się co 5° czy 10° – złożone w całość, doskonale imitują obracanie produktu. Za samą technologię odpowiedzialne jest… Apple. Przynajmniej w jej pierwotnej postaci. Wprowadziło ono ją w 1994 roku i choć bazowało na innych założeniach, celowało w to samo – w pokazanie produktu z każdej perspektywy.

1.3. Cechy dobrej fotografii produktowej 360

Głównym założeniem fotografii produktowej 360  jest atrakcyjniejsze i obiektywnie lepsze przedstawienie produktu. Powstała ona z myślą o kliencie i o tym, by w Twoim sklepie internetowym mógł poczuć się tak, jak w sklepie stacjonarnym. Najważniejszymi cechami tego typu fotografii są w związku z tym:

  • wyraźne przedstawienie produktu – zdjęcia produktów wykonane w 360 muszą być wykonane przy odpowiedniej ekspozycji, z dobrą klatką początkową. Klient musi widzieć produkt również bez chęci wchodzenia z nim w interakcję,
  • szybkość działania – fotografia tego typu jest bardziej wymagająca, dlatego też ważne jest, aby działała płynnie – mimo dużego rozmiaru. Tutaj może pomóc ładowanie dynamiczne, w którym obrazy są ładowane w tle,
  • estetyka – pamiętaj, że w fotografii tej próbujesz przekonać klienta do zakupu. Wybierz idealny model produktu i wyeksponuj wszystkie jego zalety,
  • kompatybilność – prezentacja produktu powinna działać w każdej przeglądarce internetowej – niezależnie od jej wersji i systemu operacyjnego, w obrębie którego działa klient,
  • działanie w obrębie urządzeń mobilnych – fotografia produktowa w 3D musi działać na telefonach i tabletach. Nie może tylko wyświetlać się – musi też wspierać wszystkie gesty dotykowe, jak obracanie, przybliżanie i oddalanie oraz przesunięcie. W wersji mobilnej możesz pozbyć się przycisków nawigacyjnych – użytkownik wykorzysta bowiem gesty.

1.2. Kiedy produkty powinny być fotografowane w widoku 360?

Prezentacje obrotowe w 360 są prawdziwym hitem dzisiejszych czasów i czymś, w kierunku czegoś będzie szła przyszłość. Mimo jednak, że z pewnością będziesz chciał wykorzystać je do wszystkich swoich produktów, nie zawsze będzie to konieczne, możliwe i  po prostu sensowne. Pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć już na start brzmi: “czy fotografia produktowa 360 pomoże w czymś mojemu klientowi?”. Nie każdy produkt sfotografowany w trzystu sześćdziesięciu stopniach będzie niósł ze sobą dodatkowych informacji. W wielu przypadkach nie tylko wystarczalne, ale i wygodniejsze i bardziej praktyczne będzie pokazanie produktu na dwóch lub trzech osobnych zdjęciach.

Kiedy zatem fotografować w 360 stopniach i w taki sposób prezentować swoje produkty? Kilka przesłanek ku temu przedstawiamy poniżej.

  • Oddanie kształtu przedmiotu. To główny cel fotografii tego typu. Jeśli produkt jest trójwymiarowy i ważne dla klienta jest zobaczenie go z innej perspektywy niż od frontu czy z boku, fotografia produktowa 360 ma sens.
  • Pokazanie materiału. Odpowiednio grając światłem poprzez fotografię jesteś w stanie pokazać teksturę i materiał, z którego jest wykonany produkt. Jeśli więc jest to ważne (a takie jest na przykład w branży modowej), zrobisz z niej użytek.
  • Wizualizacja kształtu. Jeśli przedmiot, który sprzedajesz ma nietypowy kształt, przez fotografię produktową 360 jesteś w stanie pokazać go w najlepszy możliwy sposób.

Jeżeli sprzedajesz produkty, które są dwuwymiarowe (a zatem obrusy, serwetki, podkładki pod mysz), zastosowanie fotografii produktowej 360 może nie mieć sensu. Zasada jest tutaj prosta. Mając do czynienia z produktem “brylastym”, na pewno wykorzystasz tę technologię na swoją korzyść.

2. Rodzaje fotografii produktowej 360

Fotografia produktowa 360 jest czymś, co wciąż się rozwija, a do czego aktualnie podchodzi się na kilka różnych sposobów. Choć w jej przypadku istnieją rodzaje mniej i bardziej popularne, każdy znajduje swoje zastosowanie w określonych branżach, sytuacjach i miejscach swojego zastosowania.

  • Trójwymiarowa prezentacja obrotowa 360. Jedna z najpopularniejszych odmian fotografii produktowej 360 stopni. Znany również jako fotografia 3D, daje Twoim klientom dużo swobody w “zabawie” produktem, ale też pozwala mu zobaczyć go z każdej strony. Również z góry i dołu. Fotografia tego typu wymaga odpowiedniego sprzętu.
  • Nieinteraktywne animacje 360. Ten rodzaj fotografii jest popularny przede wszystkim w opisach produktu. Całość animuje się automatycznie, bez możliwości klienta związanych z wchodzeniem z nim w interakcję. Pliki w tym przypadku zajmują bardzo dużo i są zwykle niższej jakości. Dlatego też rzadko sięga się po ten rodzaj fotografii produktowej.
  • Dwuosiowa prezentacja obrotowa 360. W przypadku tego rodzaju fotografii robione są dwa obrazy 360 produktu – ten poziomy i pionowy. Przedmiot można obracać w dwóch tych kierunkach (nie na ukos). Jest to mniej popularny rodzaj, bo wymaga więcej pracy, a jednocześnie nie daje pełni możliwości.
  • Interaktywna fotografia produktowa 360 stopni. Bardzo popularny rodzaj fotografii produktowej, dzięki któremu klient może dowolnie obracać, przybliżać i oddalać zdjecie produktu. Zaletą jest wielka swoboda, jaką przy tym ma. Wadą może zaś okazać się duży rozmiar pliku każdego produktu.
  • Wirtualne spacery. W ich przypadku na zdjęciu produktu możesz umiejscowić specjalne opisane znaczniki, które przybliżą klientowi najważniejsze elementy tegoż produktu (po kliknięciu w nie). Są one bardzo rozbudowane, niemniej jednak preferowane wyłącznie przez sklepy bardziej specjalistyczne.

Fotografia produktowa stale się rozwija. Niewykluczone więc, że już wkrótce na rynku pojawi się wiele nowych jej rodzajów. Takich, które wpasują się w gusta nie tylko Twoich klientów, ale i Twoje.

3. Dlaczego warto wdrożyć zdjęcia produktów 360 w sklepie?

Wprowadzenie fotografii produktowej 360 w obręb własnego sklepu jest w stanie przynieść Ci wiele korzyści. Przede wszystkim jednak nie jest w stanie w żaden sposób Ci zaszkodzić. Prezentacja 3D produktu będzie zawsze działała na Twoją korzyść.

Wprowadzając ją do swojego sklepu z pewnością zauważysz mniejszy współczynnik zwrotów i porzuconych koszyków. Wszystko dlatego, że Twoi klienci będą lepiej poinformowani o produktach, a przez to i pewniejsi w swoich zakupach. Zredukuejsz też czas na obsługę klienta – ten bowiem nie będzie miał potrzeby kontaktować się z Tobą w sprawach, które doskonale wyjaśnisz na umiejętnie przygotowanej wizualizacji.

Fotografia produktowa 360 pozwala też na wyróżnienie się na tle konkurencji. Z uwagi na jej niewielką popularność, potrafi być świetnym krokiem na zwiększenie sprzedaży we własnym sklepie.

  • Chcesz poznać inne sposoby na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym? Koniecznie zapoznaj się z innym przygotowanym przez nas artykułem. Znajdziesz go tutaj.

Przykład produktów 360 znajdziesz w naszej realizacji witek.pl

4. Co jest wymagane do wdrożenia fotografii produktowej 360?

Abyś mógł wprowadzić fotografię produktową 360 w swoim sklepie internetowym, będziesz musiał podjąć się kilku podstawowych działań. Podstawą jest tutaj wykonanie zdjęć przystosowanych właśnie do niej. Najlepiej jest zbudować własne studio do tego typu fotografii. Jeśli jednak nie posiadasz na nie budżetu lub chcesz dopiero przetestować wpływ fotografii tego typu na sprzedaż (na przykład przy użyciu testów A/B), możesz też zlecić usługę przygotowania zdjęć dla siebie u zewnętrznego studia fotograficznego.

O wdrożenie zdjęć 3D musisz się postarać również w obrębie własnego sklepu. Będziesz musiał zainwestować w jego modyfikację, która pozwoli Ci dodawać tego typu zdjęcia z poziomu panelu zarządzania Twoimi produktami, a następnie poprawnie wyświetlać je na stronach produktowych.

Nasza firma chętnie przygotuje dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie po stronie Twojego sklepu internetowego. Zadbamy o to, by było wygodne, intuicyjne i działało szybko. Postaramy się też o to, by było też zoptymalizowane pod SEO i nie miało negatywnego wpływu na wynik PageSpeed Insights.

5. Podsumowanie

Jeżeli chcesz znacząco poprawić odbiór Twojego sklepu przez odwiedzający=h go (potencjalnych) klientów i planujesz lepiej zaprezentować swoje produkty, fotografia produktowa 360 z pewnością jest czymś dla siebie. Poza technicznym wykonaniem odpowiednich zdjęć, chcąc ją wdrożyć musisz zadbać o odpowiednie rozwiązanie sklepowe. Tak, abyś zwykłe zdjęcia mógł zastąpić tymi trójwymiarowymi.

Pośród funkcjonalności, w które wyposażamy nasze sklepy internetowe znajduje się moduł obsługi zdjęć 360. Jeśli już masz sklep i chcesz go wyposażyć w takowy, również nie ma z tym u nas problemu. Skontaktuj się z nami, a z pewnością znajdziemy rozwiązanie, które idealnie wpasuje się w Twoje oczekiwania i pozwoli Ci wykorzystać fotografię obrotową do granic jej możliwości.