Prowadzenie sprzedaży internetowej na wielu płaszczyznach i platformach nie jest w dzisiejszych czasach czymś ani dziwnym, ani rzadko spotykanych. Podczas jednak, gdy każdy sprzedawca wie, ile korzyści jest w stanie przynieść działanie w obszarze platform marketplace pokroju Allegro, nie każdy wie, że może też prowadzić sklep na Instagramie. Co ciekawe, ten potrafi przynieść wiele korzyści.
Sam fakt, że Instagram każdego dnia jest używany przez ponad 500 milionów użytkowników potrafi imponować. A co, jeśli byłbyś w stanie dotrzeć do wielu z nich ze swoją ofertą? Dziś Instagram to nie tylko serwis społecznościowy. To też bardzo popularna platforma handlowa, z której potęgi jesteś w stanie skorzystać. My wyjaśnimy Ci wszystko to, co w tej kwestii powinieneś wiedzieć.
1. Jak działa sklep na Instagramie?
Jeżeli kiedykolwiek zetknąłeś się ze sklepem na Facebooku, ten na Instagramie działa identycznie. Oznacza to, że produkty (nota bene utworzone na Facebooku – więcej o tym powiemy w warunkach założenia sklepu), które zamierzasz sprzedawać jesteś w stanie oznaczać na dowolnych zdjęciach publikowanych w obrębie serwisu Internetowego. Zaserwowana zostanie Ci specjalna opcja właśnie do tego.
Użytkownik zobaczy oznaczenia tak na przeglądanych u Ciebie zdjęciach, jak i w obrębie specjalnego sklepu. Odnośnik do niego znajdzie się niedaleko przycisków odpowiedzialnych za obserwowanie profilu na Instagramie.
Sklep na Instagramie nie pozwala Ci prowadzić sprzedaży bezpośrednio w jego ramach. Daje Ci jedynie możliwość oznaczania produktów i wyświetlania ich w atrakcyjnej formie. Aby sfinalizować zakup, potencjalny klient będzie musiał skorzystać z odnośnika (Wyświetl w witrynie), który przeniesie go na łamy Twojego sklepu. Pamiętaj, że na Instagramie możesz też promować firmę i towary poprzez tak zwane InstaStories, co dodatkowo pozwoli wypromować je w ramach tej platformy sprzedażowej. Tak naprawdę zatem sklep tego typu nie jest w żaden sposób platformą marketplace. W większym stopniu przypomina kanał marketingowy, dzięki któremu możesz wypromować swoje produkty w jednej z największych platform społecznościowych na świecie.
1.1. Jakie korzyści płyną z posiadania sklepu na Instagramie?
Osoby zaznajomione z branżą e-commerce i działające w niej na co dzień nie bez powodu zakładają sklepy na Instagramie, by promować swój biznes w sieci. Wiąże się z tym bowiem sporo korzyści, w tym między innymi:
- możliwość trafienia do bardzo szerokiego grona klientów – Instagram każdego miesiąca generuje naprawdę potężne zasięgi, które możesz wykorzystać na własną korzyść,
- szansa na zaprezentowanie swoich produktów w inny sposób – na przykład ubrań noszonych na sobie,
- możliwość prowadzenia sprzedaży wszędzie tam, gdzie tylko można znaleźć Twoją firmę,
- inny, wizualny sposób na dotarcie do klienta,
- szansa na gwałtowne podniesienie współczynnika sprzedaży,
- wzrost zaufania klientów – jeżeli zostaną oni przekierowani do Twojego sklepu z poziomu Instagrama, znacznie bardziej mu zaufają. Zwłaszcza że Instagram weryfikuje swoich partnerów i nie dopuszcza do promocji firm, których nie można uznać za godne zaufania,
- możliwość budowania własnej marki i tworzenia dodatkowego kanału skutecznego marketingu internetowego.
Warto mieć na uwadze fakt, że choć Instagram oferuje sporo możliwości płatnej promocji sklepu stworzonego w jego obrębie, sam w sobie sklep jest możliwy do stworzenia całkowicie bezpłatnie. Tak naprawdę więc decydując się na niego możesz tylko zyskać.
2. Sklep na Instagramie – jakie warunki trzeba spełniać, by go założyć?
Sklep na Instagramie jest możliwy do założenia całkowicie bezpłatnie. Nie oznacza to jednak, że można go posiadać bezwarunkowo. Istnieje kilka warunków, które trzeba spełnić, by móc wejść w jego posiadanie. Dopiero po spełnieniu każdego z nich będziesz mógł otworzyć swój sklep i zacząć uzupełniać jego bazę.
Warunki narzucane przez Instagram nie należą do ciężkich do spełnienia. Wręcz przeciwnie – każdy z nich jest dość logiczny i technicznie niezbędny do prowadzenia sklepu na Instagramie.
2.1. Lokalizacja sklepu internetowego
Podstawą jest lokalizacja. Jeżeli działasz na rynku polskim – nie musisz się martwić. Sklep na Instagramie od 2018 roku może być założony na terenie naszego kraju. Jeżeli jednak obszar Twojego działania jest inny, musisz zastanowić się nad tym, czy Instagram umożliwia Ci działanie. Pełną listę krajów, w których możesz założyć sklep na Instagramie znajdziesz w oficjalnej pomocy Facebooka.
Twój sklep internetowy musi sprzedawać produkty. Aktualnie nie jest możliwe dodawanie usług jako obiektów do proponowania w obrębie Instagrama.
2.2. Firmowe konto na Instagramie
Aktualnie na prowadzenie sklepu w obrębie Instagrama mogą zdecydować się wyłącznie te osoby, które posiadają na nim własne konto firmowe (zwane też profesjonalnym). To daje dostęp do wielu funkcji niedostępnych na koncie prywatnym. Jeżeli założyłeś konto prywatne, nie musisz się martwić – możesz bez problemu przekształcić je w firmowe. Wystarczy, że:
- Zalogujesz się na swoje konto prywatne.
- Przejdziesz do ekranu zarządzania, klikając swój avatar w prawym górnym rogu, a następnie wybierając opcję Ustawienia konta.
- Skorzystasz z przycisku Przełącz na profil firmowy, znajdującego się w menu po lewej stronie.
Proces przebiega szybko i nie jest nieodwracalny. Nie musisz więc przejmować się, że jeśli się rozmyślisz, nie będziesz już miał powrotu do konta prywatnego.
2.3. Powiązanie na linii Instagram – Facebook
Instagram nie posiada opcji do zarządzania produktami, które będziesz mógł promować. Musisz więc posługiwać się swoim kontem na Facebooku. Zanim jednak stanie się to możliwe, oba konta muszą być ze sobą połączone. Połączenia możesz bez problemu dokonać wchodząc w ustawienia konta na Instagramie (kliknięcie w avatar i wybranie opcji Ustawienia konta), a następnie skierowanie się do tak zwanego Centrum kont. Link do niego znajduje się w menu po lewej stronie, ale na samym dole strony.
Będąc w centrum kont, możesz kliknąć przycisk Dodaj konto, a następnie wybrać to konto, z którym chcesz się połączyć. Może to być Twój profil prywatny, jeśli tylko ma dostęp do panelu administracyjnego. W każdej chwili możesz dodawać i usuwać powiązane ze sobą konta.
2.4. Połączenie z katalogiem na Facebooku
Jako że zarządzanie produktami musi odbywać się z poziomu Facebooka, to właśnie ta musisz utworzyć katalog produktów. Jeśli już go posiadasz, będziesz w stanie skorzystać właśnie z niego. Zarządzanie katalogami jest możliwe z poziomu Menadżera katalogów lub Menedżera firmy na Facebooku. Istnieje wiele sposobów na dodawanie do nich nowych produktów – możesz to robić za pośrednictwem formularza (ręcznie), albo zdecydować się na zastosowanie tak zwanego pixela Facebooka. Możesz też wdrożyć stosowną integrację, która pozwoli Twojemu sklepowi automatycznie aktualizować katalog na Facebooku o produkty, które dodajesz w panelu administracyjnym Twojego sklepu internetowego.
Integracja może przebiegać w różny sposób – zależnie od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli chcesz się jej podjąć, po prostu napisz do nas. My zapoznamy się z Twoimi preferencjami, doradzimy i wdrożymy takie rozwiązanie, które będzie idealnie do nich dopasowane.
3. Jak założyć i wykorzystać sklep na Instagramie?
Jeżeli spełniasz wszystkie przedstawione powyżej warunki (tylko wtedy odpowiednie opcje staną się dla Ciebie możliwe), możesz przejść do zakładania własnego sklepu w Instagramie. Sam proces nie należy do skomplikowanych i zmusza Cię tylko do przestawienia ustawień. Aby więc założyć sklep na Instagramie, musisz:
- Zalogować się na własne konto, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
- Wejść do zakładki Ustawienia konta, znajdującej się w rozwijalnym menu dostępnym po kliknięciu w avatar.
- Przejść do zakładki Firma, a następnie wybrać opcję Zarejestruj się w usłudze Zakupy.
- Kliknąć przycisk Kontynuuj i wybrać ten katalog produktów, który chce się przypisać do konta.
- Zatwierdzić wprowadzane dane poprzez kliknięcie przycisku Gotowe.
Sklep na Instagramie nie zostanie założony natychmiast. Zanim stanie się to możliwe, firma będzie musiała zweryfikować Twoje konto pod kątem spełniania jej wytycznych. Choć zazwyczaj trwa to zaledwie kilka dni, zdarzają się przypadku, w których przeciąga się to nawet do miesiąca. Wiele zależy od samego Instagrama – Ty nie masz na to absolutnie żadnego wpływu. Pozostaje Ci więc czekać na decyzję.
Jeżeli już posiadasz swój sklep na Instagramie i został on pomyślnie zaakceptowany przez firmę, możesz przejść do aktualizowania aktualnych zdjęć i dodawania nowych wraz z produktami, do których będą one kierować. W oknie dodawania zdjęcia (po jego wrzuceniu i ustaleniu odpowiednich filtrów) znajdziesz nową opcję Oznacz produkty. Wybierajac ją będziesz w stanie zaznaczyć określone miejsce na zdjęciu, które będzie odnosiło się do promowanego przez Ciebie produktów. Następnie produkt ten wybierzesz ze swojego katalogu. Z perspektywy klienta, zdjęcie będzie oznaczone kropkami sugerującymi, że produkt znajdujący się na nim jest na sprzedaż. Po kliknięciu w kropkę klient zobaczy jego szczegóły i zapozna się z dodatkowymi dotyczącymi go informacjami.
4. Kto powinien założyć sklep na Instagramie?
Prowadząc własny sklep internetowy, wręcz musisz działać też w zakresie mediów społecznościowych. O ile jednak z pewnością w pierwszej kolejności założyłeś profil swojego sklepu na Facebooku, mogłeś pominąć Instagram. Ten bowiem przez wielu sprzedawców kojarzony jest ze światem mody. Rzeczywiście, to modę, biżuterię i wszystko to, co jest związane z dbaniem o piękno odnajduje się na Instagramie zdecydowanie najlepiej. W końcu piękne kobiety ubrane w równie cudowne ubrania i przyozdobione w spektakularny sposób najbardziej przyciągają oko. Nie możesz jednak sądzić, że tylko one to robią. Na Instagramie odnajduje się dosłownie każda nisza, do której możesz trafić, prowadząc na nim swój własny sklep.
Kiedy więc rozważyć założenie takiego sklepu? Wtedy, gdy masz pomysł na jego prezentację. Na Instagramie nie czyta się treści postów – ta ma marginalne znaczenie. Na Instagramie przede wszystkim ogląda się zdjęcia. Muszą one ciekawić, przedstawiać pożądany produkt. Muszą być atrakcyjne dla potencjalnego odbiorcy.
Sklep na Instagramie powinien prowadzić każdy, kto działa w branży e-commerce i posiada produkty, które może przedstawić na zdjęciu w atrakcyjny dla odbiorcy sposób. Niezależnie od tego, czy działa w branży gier wideo, produkuje i sprzedaje zegarki czy oferuje swoim klientom kosmetyki.
Pamiętaj: jeśli zastanawiasz się nad prowadzeniem sklepu internetowego na Instagramie, musisz sprzedawać produkty. Instagram nie pozwala na prowadzenie sklepu powiązanego ze świadczeniem usług (na przykład fryzjerskich lub kosmetycznych – agencje interaktywne również nie mogą tego robić). Oczywiście nie każdy rodzaj produktów może też być reklamowany (nie ma takiej możliwości chociażby w przypadku alkoholu). O ile więc sklep na Instagramie warto prowadzić praktycznie w każdym przypadku, nie zawsze jest to możliwe.
5. Integracja sklepu internetowego z Instagramem
Instagram możesz prowadzić całkowicie ręcznie, logując się na konto i to tam przeglądając wszystkie statystyki, dane, publikując posty, odpowiadając na komentarze i śledząc efektywność działania kampanii marketingowych. Możesz jednak również dokonać integracji Instagrama z własnym sklepem internetowym. Dobrze zaprojektowana, pozwoli Ci między innymi:
- śledzić statystyki postów oraz wiązać je ze sprzedażami w obrębie Twojego sklepu – dzięki temu będziesz wiedział, jak prowadzenie sklepu na Instagramie rzeczywiście przekłada się na wyniki finansowe Twojego sklepu,
- dodawać nowe produkty do katalogu Facebooka, by te stawały się widoczne przy oznaczaniu produktów na zdjęciach w Instagramie – dodawanie może być automatyczne i powiązane z dodawaniem produktów w sklepie, albo też ręczne,
- aktualizować ceny produktów, by te z katalogu odpowiadały cenom w Twoim sklepie internetowym,
- zarządzać adresami URL, nazwami produktów i wszelkimi innymi parametrami niezbędnymi dla sklepu na Instagramie,
- wyświetlać listę wszystkich do tej pory dodanych postów na Instagramie wraz z podglądem ich statystyk,
- konfigurować widgety (więcej na ich tematy – poniżej), a następnie wstawiać je w dowolnym ustalonym przez siebie miejscu własnego sklepu internetowego,
- obsługiwać cache, dzięki czemu zdjęcia z Instagrama nie będą obciążać łącza internetowego, nie będą odpytywać serwerów przy każdym załadowaniu, a przede wszystkim nie będą wydłużać czasu ładowania się sklepu,
- definiować wygląd widgetu w taki sposób, by ten idealnie zgrywał się z już istniejącymi elementami Twojego sklepu internetowego.
Opracowywana przez naszą firmę integracja zapewnia automatyzm we wszystkim tym, w obrębie czego dało się go wprowadzisz. Dzięki temu na zarządzanie sklepem na Instagramie będziesz musiał przeznaczać znacznie mniej swojego codziennego czasu, przeznaczając go na coś zgoła odmiennego.
5.1. Widgety Instagrama na łamach sklepu internetowego
Na łamach swojego sklepu internetowego możesz dodatkowo wypromować swój Instagram lub wykorzystać go do tego, by uatrakcyjnić wygląd swojego sklepu. Możesz to zrobić na różne sposoby. Pierwszym, najprostszym, ale jednocześnie subtelnym jest wplecenie ikonki Instagrama tam, gdzie już znajduje się ikonka Facebooka. Jednym z kolejnych jest umiejscowienie mozaiki stworzonej ze zdjęć na stronie głównej sklepu, w jego stopce lub dowolnej innej sekcji.
Pamiętaj, że na początku prowadzenia profilu Instagramowego to nie on będzie promował Twój sklep, a na odwrót. To Ty będziesz musiał wypromować go w taki sposób, by każde zdjęcie trafiało do jak największej liczby obserwujących, a w konsekwencji również do ich znajomych i ich własnych obserwujących.
6. Podsumowanie
Jeżeli chcesz prowadzić sklep internetowy na wielu polach i trafiać ze swoimi produktami do jak najszerszego grona odbiorców, nie możesz pomijać przy tym platformy Instagram, która gwarantuje dostęp do całego mnóstwa klientów. Działanie w jej obrębie co prawda nie jest dla każdego – wymaga też odpowiedniej konfiguracji oraz oczywiście czasu. Jest jednak w stanie przynieść całe mnóstwo korzyści i jest jednym ze sposobów na to, by zwiększyć sprzedaż we własnym sklepie internetowym.
Jeśli Instagram nie jest pierwszą platformą, którą wdrażasz w swoim sklepie, a planujesz działać również na wielu innych polach, powinieneś rozważyć integracje, które pozwolą Ci zamknąć to wszystko pod jednym dachem i zarządzać tym z poziomu swojego sklepu internetowego. Nasza firma jest w stanie podjąć się ich wykonania. Jeśli nie prowadzisz sklepu internetowego, a zamierzasz go otworzyć i już na start wyposażyć we wsparcie dla platform marketplace, skontaktuj się z nami lub skorzystaj z naszego konfiguratora. Jesteśmy w stanie stworzyć dla Ciebie taki sklep, który nie tylko spełni Twoje wymagania i oczekiwania względem funkcjonalności, ale też sam w sobie będzie generował sprzedaż. Często bez Twojego udziału.