Porównywarki cenowe weszły na rynek e-commerce już bardzo wiele lat temu i szybko nabrały na popularności. Jak sugerują liczne badania, sięga po nie zdecydowana większość robiących zakupy w sieci Polaków oraz wiele tych osób, które decydują się na zakup przedmiotów stacjonarnie. Samo to sugeruje, że wręcz trzeba zacząć na nich zarabiać i wdrożyć we własnym sklepie rozwiązania, które byłyby w stanie w pełni wykorzystać ich potencjał. Należy przy tym mieć świadomość co do tego, że w porównywarkach zestawiane są wyłącznie oferty sklepów, które wyślą do nich swoje oferty. Takich, które finalnie zapłacą za ich obecność w wynikach porównywania. Na czym to dokładnie polega? Jak działają porównywarki cenowe i co należy o nich wiedzieć? Zapraszamy do zapoznania się z tym poradnikiem, w którym to wszystko postaramy się wyjaśnić.

1. Czym są porównywarki cenowe i w jaki sposób działają?

Porównywarka cen to portal powstały z myślą o agregowaniu ofert sprzedażowych na większość istniejących (a raczej znajdujących się w jej bazie) produktów. Zbiera w sobie oferty z wielu różnych sklepów internetowych. Pozwala swoim użytkownikom na ich porównanie bez potrzeby wchodzenia w ich obręb. Jest zatem cennym narzędziem w rękach każdego świadomego i chcącego zaoszczędzić klienta. Tak naprawdę jednak skorzystać na nich mogą również sami właśnie sklepów. Dlaczego?

  • Dzięki nim mogą dotrzeć do klientów rzeczywiście zdecydowanych na zakup. Takich znajdujących się zwykle na jednym z ostatnich prowadzących do niego kroków.
  • Mogą zwiększyć swoją rozpoznawalność na rynku. Nawet jeśli nie wychodzą z najtańszą ofertą, ich logo czy adres z pewnością trafią w podświadomość.
  • Mogą pomóc sobie w pozycjonowaniu. Porównywarki cen są bowiem cennym źródłem wartościowych linków bezpośrednich do sklepu.
  • Są w stanie zdecydować się na nowe formy promocji właśnie w obrębie porównywarek.
  • Stają przed szansą pozyskania mnóstwa cennego ruchu. Takiego, który przynosi rzeczywiste konwersje.

Jak działa porównywarka cen? Jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać. Współpracujący z nią sklep internetowy przesyła do niej swoją ofertę. Najczęściej w ustalonym formacie i w określony sposób. Ta oferta, razem z wieloma pochodzącymi od innych sklepów, jest prezentowana na stronie produktu w porównywarce. Klient sam musi wybrać, którą z ofert jest zainteresowany. Klikając w nią za pośrednictwem przekierowania przechodzi do sklepu docelowego. Tam jest w stanie sfinalizować transakcję lub uzyskać więcej szczegółów na temat konkretnego przedmiotu. Coraz częściej finalizacji transakcji można dokonać bezpośrednio w porównywarce. Taką opcję daje aktualnie chociażby Ceneo. Jest ona bardzo ciekawym rozwiązaniem, bo pozwala zmniejszyć ilość kroków i formalności, jakich musi się podjąć klient. Promuje też bardziej spontaniczne zakupy.

2. Główne zalety korzystania z porównywarek w e-commerce

Porównywarki cenowe nie bez powodu cieszą się tak dużym zainteresowaniem w branży e-commerce. Wynika to przede wszystkim z faktu, że z korzystania z nich zyski czerpie każda ze stron – ich twórca, właściciel sklepu internetowego oraz klient, który ostatecznie po nie sięga. Poniżej prezentujemy największe zalety płynące z postawienia właśnie na nie.

  • Dodatkowy kanał sprzedaży – w dodatku taki cieszący się dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców.
  • Możliwość badania konkurencji – nie tylko klienci, ale i właściciele sklepów mogą czerpać korzyści z porównywarek.
  • Budowanie rozpoznawalności i renomy, nawet pasywnie, bez płacenia za to.
  • Możliwość zautomatyzowania procesu pojawiania się w nich przy użyciu odpowiednich wdrożeń.
  • Znacznie skuteczniejsze pozycjonowanie sklepu internetowego dzięki wartościowym linkom z porównywarki.
  • Możliwości związane z remarketingiem, a zatem trafianiem do odbiorców, którzy finalnie nie zdecydowali się na zakup.
  • Rzeczywiste konwersje od osób, które poszukiwały danego przedmiotu w najatrakcyjniejszych warunkach cenowych.
  • Tanie pozyskiwanie nowych klientów, z płatnością dokonywaną dopiero po zainteresowaniu się przez nich produktami.

Aby porównywarka przynosiła największe korzyści, należy podjąć się odpowiednich działań już w kontekście własnej oferty. Więcej na ten temat powiemy w dziale piątym tego poradnika.

3. Najpopularniejsze porównywarki cenowe i modele rozliczania się z nimi

Każda działająca na rynku porównywarka cen wymaga od sklepów samodzielnego przesyłania do niej ich produktów w specjalnie przygotowanym do tego pliku, ale też uiszczania opłat w różnych modelach. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze porównywarki wraz z opisem ich sposobu podejścia do współpracujących z nimi sklepów.

  • Ceneo.pl – zdecydowanie najbardziej liczący się gracz na rynku porównywarek cen. Generuje zdecydowanie największy ruch, ale też cechuje się najatrakcyjniejszym współczynnikiem konwersji (prowadzi do największej ilości zakupów). Rozliczanie w nim odbywa się na zasadzie systemu przedpłatowego, w którym doładowuje się własne konto klienta. Jest z niego pobierana opłata za każde kliknięcie przekierowujące klienta z porównywarki cenowej do sklepu (model CPC). Opłaty plasują się w widełkach 27-90 groszy za kliknięcie. Wyjątek stanowi tutaj dział Handmade, w którym działa system prowizyjny.
  • Nokaut.pl – rozliczanie się z nim jest identyczne jak w przypadku Ceneo. Z tym, że można ustawiać różne limity dla całych kategorii lub produktów. Cena za kliknięcie u niego to od 16 do 28 groszy.
  • Kupujemy.pl – porównywarka ta stosuje model CPC (bez opcji przedpłaty), a stawki za każde kliknięcie zależą od indywidualnych ustaleń. Można tu zapłacić za dodatkowe promowanie w wynikach wyszukiwania.
  • Okazje.info oferuje system CPC ze stawkami ustalanymi sezonowo (zależnie od miesiąca). Można tutaj ustalić swój budżet miesięczny, przy czym rozliczeń dokonuje się co miesiąc, na podstawie wystawianej przez serwis faktury.

Niektóre porównywarki umożliwiają rozliczanie się za każdy sfinalizowany za ich pośrednictwem zakup. Ten model rozliczeń bardzo często jest uzupełnieniem modelu CPC, a rzadziej – jego alternatywą. W tym drugim przypadku najczęściej proponowany jest wyłącznie wybranym klientom.

4. Jak rozpocząć sprzedaż za pośrednictwem porównywarek cen?

Rozpoczęcie sprzedaży przy wykorzystaniu porównywarki cenowej wymaga od właściciela sklepu podjęcia się rozmów z jej właścicielem. Po ustaleniu warunków współpracy sklep zyskuje dostęp do specjalnego panelu. W jego obrębie może dodawać swoje produkty. Koniecznie w ustalony sposób, z odpowiednią ilością informacji na ich temat.  Muszą one być dodawane w specjalnych plikach XML, w których wszelkie informacje na ich temat powinny zostać odpowiednio posortowane. Co musi się w nich znaleźć? Poniżej przedstawiamy zarówno te podstawowe i niezbędne parametry.

  • ID, a zatem unikalny numer identyfikacyjny produktu w systemie naszego sklepu.
  • Adres URL, a zatem adres, pod którym dany produkt można znaleźć w sklepie internetowym.
  • Cena produktu, która powinna być automatycznie zaciągana ze strony naszego sklepu.
  • Dostępność, a zatem to, czy dany produkt znajduje się jeszcze na magazynie.

Pliki XML muszą znajdować się w odpowiedniej lokalizacji sklepu. Takiej, z której porównywarka będzie regularnie je pobierała, aktualizując tym samym wszystko to, co jest w nich zawarte.

Warto wiedzieć: cały proces związany z dodawaniem własnego produktu do systemu porównywarki może zostać zautomatyzowany za pośrednictwem odpowiednio wdrożonej integracji. Najłatwiej w jej przypadku mają użytkownicy PrestaShop, która jest bardzo elastyczna i gotowa na najbardziej profesjonalne rozwiązania pod tym kątem. Przygotowywaniem tego typu wdrożeń zajmuje się nasza firma. Zachęcamy do kontaktu wszystkich tych, którzy chcą się ich podjąć.

Oczywiście obok podstawowych danych, które zostały wymienione powyżej, w pliku XML znaleźć się powinny się znaleźć również te bardziej szczegółowe. Takie wskazujące na poszczególne atrybuty konkretnego produktu. Mowa tutaj między innymi o jego wadze, kategorii, kodzie kreskowym, producencie i wielu innych. Często zależą one od rodzaju produktu i kategorii, do której finalnie trafi. Dodatkowe atrybuty są opcjonalne, ale wykorzystywane w wyszukiwarce produktów w porównywarce cen. Warto zatem podać jak największą ich ilość.

5. Maksymalizacja sprzedaży za pośrednictwem porównywarek cenowych

Aby porównywarka cenowa była w stanie przynosić największe korzyści, należy stać się najlepszą ofertą w jej obrębie. To dość oczywiste stwierdzenie, od którego należy zacząć zwiększanie efektywności tego kanału sprzedaży. Samo zamieszczenie w niej produktu na niewiele się zda (pod kątem konwersji, oczywiście), jeśli ten nie będzie się wyróżniał na tle innych. Na co zwracają uwagę klienci korzystający z porównywarki? Przede wszystkim na:

  • Dostępność produktu. Jej brak dyskwalifikuje konkretny sklep. Porównywarka po prostu przestaje go wyświetlać do czasu uzupełnienia magazynu.
  • Cenę. To właśnie ona jest atrybutem, którego jak najniższej wartości poszukują klienci sięgający po porównywarkę… no właśnie, cen.
  • Darmową dostawę. Liczne badania udowodniły, że klienci chętniej skłaniają się ku nieco droższym produktom, których dostawa jest darmowa. Nawet jeśli w porównaniu z tańszymi z płatną dostawą są mniej korzystne cenowo;
  • Szacowany czas wysyłki – w większości przypadków klient wybierze sklep, który zobowiąże się do najszybszego wysłania produktu.
  • Honorowane formy płatności. Obecność tych najświeższych, jak BLIK, ale też systemu płatności ratalnej może przeważyć o wyborze konkretnego sklepu.
  • Dostępność przesyłek Smart w przypadku prezentowania ofert z Allegro (które, nota bene, również można zintegrować ze sklepem internetowym).
  • obecność promocji i bonusów, chociażby tych promujących nieco większe zakupy atrakcyjnymi zniżkami lub voucherami.

Rynek e-commerce jest bardzo dynamiczny, a ofertę na dany produkt można zmieniać nawet kilka razy w ciągu tygodnia. Czy to dostosowując się do tego, co oferuje konkurencja, czy też samemu uzyskując zniżki od producentów. Właśnie dlatego tak istotna okazuje się być automatyzacja całego procesu. Taka, która pozwoli aktualizować produkt w porównywarkach wraz z jego zmianą w panelu administracyjnym PrestaShop. To właśnie ta platforma e-commerce jest polecana do integracji tego typu.

6. Porównywarki cenowe a porównywarki opinii

Porównywarki opinii są czymś, co coraz częściej idzie w parze z porównywarkami cen. Ich założenia są bowiem podobne: tak jak i one skupiają się one na porównywaniu. Z tym że jako priorytet obierają sobie nie same w sobie produkty i ich ceny, a opinie na ich temat. Warto przy tym zaznaczyć, że większość z nich – w tym najpopularniejsze Opineo – zwraca przy tym uwagę wyłącznie na tak zwane „zaufane” opinie. Takie, które pochodzą od użytkowników, którzy rzeczywiście dokonali zakupu.

W czym jest w stanie pomóc integracja własnego sklepu z tego typu porównywarkami? Przede wszystkim w budowaniu własnej marki i renomy na rynku. Celując w znane i lubiane portale tego typu można zyskać większą rozpoznawalność. Korzyści mogą też jednak być materialne. Obecność w porównywarce opinii może wspomóc pozycjonowanie sklepu internetowego, generowanie większego ruchu w jego obrębie oraz finalnie konwersji. Porównywarki opinii coraz częściej stają się częścią porównywarek cenowych – zwłaszcza w kontekście produktów. Jeżeli jednak chodzi o opinie na temat samego sklepu, tu już królują pełnoprawne porównywarki opinii.

Podsumowanie

Porównywarki cenowe, ale i porównywarki opinii, stanowią świetny sposób na dotarcie do znacznie szerszego grona odbiorców. Efekty ich działania są jednak nie tylko tak bezpośrednie. Same w sobie pozwalają bowiem budować świadomość wokół własnej marki i sklepu, a zatem i przyciągać do niego wielu stałych i regularnych klientów. Warto zainteresować się zintegrowaniem własnego sklepu z tego typu porównywarkami. Dzięki temu wszystkie dodawane do niego produkty będą automatycznie trafiały w ich obręb. Samemu z kolei pozyska się dostęp do rozbudowanych statystyk i wygodnych rozliczeń. W tego typu integracjach specjalizujemy się i my. Wystarczy się z nami skontaktować, by pozyskać indywidualną wycenę i dowiedzieć się na ten temat więcej.

5 / 5 ( 23 opinii )