Aby móc rozwijać swój własny sklep w kierunku, którego oczekują jego klienci, musisz poznać ich zachowania, ale i dowiedzieć się, jakie jego podstrony wzbudzają ich największe zainteresowanie. Monitorowanie ruchu w obrębie Twojego sklepu jest czymś istotnym. Takim, które wytycza działania konieczne do podjęcia celem zwiększenia konwersji i zasięgów generowanych przez niego. Jednym z podstawowych narzędzi analitycznych, po które wręcz musisz sięgnąć jest Google Analytics – co to jest? Jak z niego korzystać i na co zwrócić w nim uwagę? Jakie korzyści będziesz w stanie z niego czerpać? O tym – w naszym dzisiejszym wpisie.
1. Google Analytics – co to jest?
Google Analytics to udostępniane przez amerykański koncern nieodpłatnie narzędzie służące monitorowaniu ruchu w obrębie witryny internetowej (sklepu). Stanowi ono podstawę jeśli chodzi o analizowanie tego, co dzieje się w jej ramach. Dostarcza mnóstwa informacji tak na temat ilości odwiedzających sklep (w ciągu roku, miesiąca, dnia, a nawet konkretnej minuty), jak i odnośnie ich zachowania i profilu. Jest najpotężniejszym tego typu rozwiązaniem na rynku, a przez to i takim, na które decyduje się większość właścicieli sklepów internetowych.
Wdrożenie Google Analytics nie należy do skomplikowanych. Polega ono na umieszczeniu w nagłówku sklepu kodu śledzenia, pobranego z usługi. Należy pamiętać, że wcześniej będzie się musiało potwierdzić własność strony (również poprzez specjalny kod – w tym przypadku w postaci pliku, który musi się znaleźć w folderze głównym sklepu).
2. Najważniejsze raporty w Google Analytics
Zastanawiając się nad Google Analytics – co to jest i czemu służy – szybko dojdziesz do tego, że to narzędzie potężne i bardzo rozległe. Dostarcza całe mnóstwo informacji, które związane są z różnymi sektorami Twojego sklepu. Podstawą jest opanowanie każdego z nich i świadomość tego, jakie dane można znaleźć w jego obrębie. Istotne jest również, oczywiście, zrozumienie, w czym owe dane są w stanie się przydać i do czego mogą zostać wykorzystane w przyszłości.
2.1. Czas rzeczywisty
Jeden z podstawowych raportów, który mówi o użytkownikach aktualnie przebywających na łamach sklepu internetowego. Nie powinieneś martwić się, jeśli nie przedstawia aktualnie żadnych danych – zwłaszcza jeśli Twój sklep internetowy jest stosunkowo nowy. Z raportu tego skorzystasz dopiero wtedy, gdy nieco go rozkręcisz.
W segmencie tym zobaczysz, co robią użytkownicy aktualnie przeglądający sklep. Spojrzysz na ich aktualną lokalizację (przeglądaną podstronę), dowiesz się, skąd pochodzą. Zobaczysz też konwersje, jakie zaczęli generować – jeśli oczywiście odpowiednio je zdefiniujesz. Informacje w czasie rzeczywistym mogą motywować do działania, ale też dawać wgląd na to, czy Twoja bezpośrednia kampania marketingowa (na przykład post na Facebooku) przynosi natychmiastowe efekty.
2.2. Odbiorcy
To najważniejszy segment, w obrębie którego pozyskasz wszelkie informacje na temat ruchu generowanego na stronach sklepu. Zobaczysz, ile unikalnych wizyt (sesji) generowanych jest każdego dnia, ile jest odsłon, ale też ile trwa średnia sesja. Wszystko w postaci czytelnych wykresów. To jednak nie wszystko. Ten segment pozwoli Ci również zajrzeć w:
- Dane demograficzne, a zatem wiek i płeć użytkowników.
- Zainteresowania, czyli to, co lubią Ci użytkownicy.
- Dane geograficzne na temat dokładnych miejsc, z których pochodzą użytkownicy oraz języków, w jakich przeglądają oni Internet.
- Zachowanie, w tym porównanie nowych i powracających użytkowników, ale i częstotliwość wizyt tych ostatnich.
- Technologię, a zatem w to, z jakiej przeglądarki i systemu korzystają odwiedzający Twój sklep.
- Ruch mobilny – to, z jakich urządzeń korzystają odwiedzający Twój sklep, ale też ile wizyt generują właśnie mobilnie.
Oczywiście wszystkie te dane możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów. Możesz na przykład wykonywać testy A/B targetowane w konkretne przeglądarki. Możesz też pomyśleć o opracowaniu dodatkowego języka i waluty dla sklepu, jeśli duża część odwiedzających go pochodzi spoza granic Polski. Dokładna analiza danych pozwoli Ci też opracowywać skuteczniejsze reklamy targetowane.
2.3. Pozyskanie
W tym miejscu zapoznasz się z dodatkowymi informacjami na temat tego, skąd pochodzą odwiedzający Twój sklep użytkownicy (niekoniecznie klienci). Dokładne rozbicie pozwoli ci przejrzeć nie tylko cały ruch, ale też tylko ten pochodzący z Google Ads, wyników wyszukiwania, sieci społecznościowych lub z kampanii marketingowej.
Wiedząc nieco o Google Analytics – co to jest, jak się z tego korzysta – informacje tego typu z łatwością wykorzystasz do tego, by promować generujące największy ruch kanały reklamowe. Możesz też chcieć popracować nad tymi z mało satysfakcjonującymi wynikami.
2.4. Zachowanie
Ten segment dostarczy Ci dodatkowych informacji na temat tego, jak Twoi odwiedzający zachowują się na stronie – co wyszukują, jaką jej zawartość przeglądają i jakie zmiany zachodzą w ich zachowaniu.
2.5. Konwersje
To segment szalenie istotny z perspektywy Twojej – właściciela sklepu internetowego. Dowiesz się z niego, jaki przychód on generuje oraz w jaki sposób realizuje Twoje cele. Przejrzysz też informacje na temat skuteczności konkretnych produktów. Śledzić możesz wszystko – skuteczność newslettera, ilość wysłanych formularzy, połączeń telefonicznych czy kliknięć w konkretny link. Konkretne konwersje (cele) ustalisz w odpowiednim miejscu narzędzia. Sam decydujesz, co jest tutaj dla Ciebie najistotniejsze.
3. Remarketing przy udziale Google Analytics
Dodatkowe możliwości i korzyści, jakie zapewnia Google Analytics możesz odkryć poprzez połączenie go z zewnętrznymi usługami od amerykańskiej korporacji. Jednym z takich połączeń, które znajdują szczególnie istotne zastosowanie na rynku e-commerce jest to z Google Ads (wcześniej: AdWords) – systemem reklamy kontekstowej. Dzięki niemu jesteś w stanie pozyskać funkcjonalności związane z remarketingiem. Konieczne do takowego lisy remarketingowe sąđ zbierane i przechowywane w Analytics, a następnie wykorzystywane w Ads (poprzez stworzenie kampanii, która będzie je wykorzystywała). Aby jednak w pełni z tego korzystać, będziesz musiał podjąć się kilku dodatkowych działań:
- Dodając połączenie włącz odpowiednią funkcję. Wystarczy, że zaznaczysz opcję Wszystkie dane witryny przy tworzeniu połączenia.
- Włącz opcję remarketingu i funkcję raportowania o reklamach. Obie te opcje znajdziesz w zakładce Administracja, po rozwinięciu menu Informacje o śledzeniu i wejściu w dział Gromadzenie danych.
- Stwórz listy remarketingowe. Aby to zrobić, musisz przejść do menu Administracja -> Definicje list odbiorców -> Odbiorcy. Pamiętaj, że wcześniej musisz włączyć opcję remarketingu (wtedy też źródło odbiorców będzie dostępne). Kliknij przycisk Utwórz nowych, by przejść do kreatora.
- W kreatorze listy odbiorców podaj wszystkie dane, które Cię interesują. Wszystko w tym miejscu zależy od Ciebie i tego, jakie są Twoje plany związane z marketingiem.
- Utwórz cele Twoich kampanii. To inaczej definicja konwersji, które są dla Ciebie kluczowe i równoznaczne z osiągnięciami Twoich kampanii marketingowych (z menu Administracja -> Cele).
- Skonfiguruj e-commerce. Dopiero dzięki temu będziesz mógł śledzić zdarzenia prowadzące do konwersji na łamach Twojego sklepu. Opcję znajdziesz w menu Administracja -> Ustawienia e-commerce.
4. Google Analytics – co to jest i jakie daje korzyści?
Google Analytics nie bez powodu jest najpopularniejszym narzędziem analitycznym tak w branży e-commerce, jak i poza nią. Umiejętnie wykorzystane, jest w stanie dostarczyć mnóstwa informacji, które później można przetworzyć, wyciskając z nich maksimum korzyści.
Dzięki narzędziu jesteś w stanie znacząco podnieść sprzedaż we własnym sklepie internetowym. Dowiesz się bowiem, gdzie najczęściej kończy się niezakończona zakupem wizyta odwiedzającego Twój sklepu. Do Ciebie oczywiście należeć będzie znalezienie powodu przerwania procesu zakupowego właśnie w tym miejscu. Analiza danych dostarczanych przez Analytics pozwoli Ci też utworzyć profil klienta najczęściej odwiedzającego Twój sklep. Dowiesz się, ile ma on lat, jaka jest jego płeć czy nawet zainteresowania. To pozwoli Ci opracowywać trafniejsze kampanie marketingowe, a zatem lepiej wykorzystać swój budżet przeznaczany właśnie na nie.
Google Analytics to również narzędzie, które pozwoli Ci zrozumieć zachowanie klienta i znaleźć takie punkty, które mógłbyś poprawić, by ułatwić mu poruszanie się po Twoim sklepie. W skrócie więc rzecz ujmując, pozwoli Ci udoskonalać swój sklep w kierunku, który przyniesie Ci rzeczywiste zmiany. Na lepsze, oczywiście.
5. Podsumowanie
Podstawą w sukcesywnym prowadzeniu własnego sklepu jest opanowanie narzędzia Google Analytics – co to jest? Do czego służy i jak z niego korzystać? To podstawy, które wręcz trzeba znać. Analiza ruchu w obrębie własnej platformy sprzedażowej jest bowiem podstawą w jej prokonsumenckim rozwijaniu. Jeżeli więc zaczynasz prowadzenie własnego sklepu, abo też jesteś dopiero na etapie jego budowy, zadbaj o to, by zintegrować go właśnie z tym narzędziem. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie.
Wszystkie nasze sklepy tworzymy z myślą nie tylko o ich sprawnym działaniu, ale i o możliwości ich dalszego rozwoju. Pod każdym możliwym względem. Wyposażamy je w wiele funkcjonalności – a wsparcie dla Google Analytics jest tylko jedną z nich. Jeśli więc znajdujesz się dopiero na etapie planowania własnego sklepu i zastanawiasz się, co dalej z tym zrobić, zagadaj do nas. Przedstaw nam swój pomysł, a my – w niezobowiązujący sposób – zaserwujemy Ci wizję naszej jego realizacji. Jesteśmy pewni, że jeśli rozpoczniesz współpracę z nami, nie pożałujesz tego i szybko zobaczysz, że była ona najlepszym, co mogło się spotkać przy budowaniu własnej pozycji na rynku e-commerce.
Nie jesteś przekonany co do jakości naszych usług? Zapoznaj się z naszymi case studies, w których przedstawiamy nasze współprace z innymi klientami. Koniecznie też odwiedź nasz blog, na łamach którego stale dzielimy się naszą wiedzą w zakresie tworzenia, prowadzenia i rozwijania własnego sklepu internetowego.