Podstawą działania każdego sklepu internetowego, a jednocześnie czynnikiem mającym największy wpływ na generowaną przez niego sprzedaż, jest odpowiednia prezentacja asortymentu, który próbuje się w nim sprzedać. Strony kategorii zazwyczaj kojarzą się ze sztywną listą produktów – i rzeczywiście taką były. Kilkanaście lat temu. Dziś filtrowanie w sklepie to podstawa, a im bardziej klient może dostosować wyświetlany mu asortyment do własnych potrzeb, tym lepiej dla niego i dla Ciebie – właściciela sklepu.
Mówi się, że na podstawowe i niezbędne do działania sklepu internetowego funkcjonalności składają się trzy rzeczy: sortowanie produktów, inteligentna i elastyczna wyszukiwarka oraz filtrowanie. To temu ostatniemu przyjrzymy się w dzisiejszym wpisie.
1. Filtrowanie a sortowanie produktów
Filtrowanie w sklepie internetowym bardzo często mylone jest z sortowaniem produktów. Tymczasem jednak obie te rzeczy to zgoła odmienne funkcjonalności, które wręcz trzeba rozgraniczać. Takie, które egzystują w swoim towarzystwie, niemniej jednak są odpowiedzialne za zgoła odmienne rzeczy.
Procesem filtrowania nazywa się uszczuplanie zakresu wyświetlanych produktów w obrębie konkretnej kategorii sklepu. Załóżmy, że prowadzisz sklep z laptopami różnych firm. Wchodząc w kategorię Laptopy dla dzieci wyświetlasz klientom pełną listę sprzętu dla najmłodszych. Co jednak, jeśli szukają oni produktu marki Dell czy Acer, a cała reszta ich nie interesuje? Wtedy w grę wchodzi filtrowanie, które pozwala wyświetlić dokładnie to, co rzeczywiście chce się wyświetlić.
Na jeden element w filtrowaniu składa się kategoria oraz wartość. Ta pierwsza to tak właściwie określenie tego atrybutu, na przestrzeni którego będzie się odbywało filtrowanie. Druga zaś wskazuje albo na natężenie atrybutu, albo też na któryś z jego różnych wariantów.
Podczas gdy filtrowanie to ograniczanie wyświetlanych w danej kategorii (i gdziekolwiek indziej) produktów, sortowanie to ich porządkowanie. Chodzi tutaj o ich kolejność – produkty mogą być dzięki niemu układane według nazwy, daty dodania czy ceny. Nawet po tym, jak wcześniej zostały przefiltrowane.
Filtrowanie w sklepie internetowym trzeba odpowiednio zaprojektować, by przynosiło efekty i poprawiało doświadczenia zakupowe. Nie wystarczy więc zainstalować losowej wtyczki, włączyć jej i o tym zapomnieć.
2. Dlaczego warto wdrożyć filtrowanie w sklepie internetowym?
Sklepy internetowe stale się rozwijają i ciężko jest nie spodziewać się tego, że i Twój będzie ciągle poszerzał swój asortyment. Gdy już będą się na niego składały nie dziesiątki, a całe setki produktów, Twoi klienci będą mogli mieć problem z ich przeglądaniem i znalezieniem tych, które rzeczywiście mogłyby ich interesować. To zniechęca i bardzo często kompletnie odwodzi od decyzji zakupowej. Sam nadmiar możliwości wyboru może znacząco na to wpłynąć. Wprowadzając filtrowanie w sklepie możesz zapewnić swoim klientom:
- szybsze docieranie do celu – klienci wchodzą na łamy sklepu internetowego w konkretnym celu. Nie interesuje ich zwykle przedzieranie się przez setki różnych produktów – chyba że są one powiązane z tym, czego szukają. Dzięki filtrowaniu pozwolisz im mieć kontrolę nad tym, co się im wyświetla,
- większe zadowolenie z użytkowania sklepu – sklep, który klient może dopasować do swoich potrzeb jest sklepem, który będzie przez niego lubiany. Klienci czują w nim, że mają kontrolę nad wyświetlanymi im treściami, a po ich dostosowaniu do własnych potrzeb nie będą już musieli przedzierać się przez produkty, które nawet nie pasują do spektrum ich zainteresowań,
- opcje personalizacyjne do indywidualnego dostosowania – dzięki filtrowaniu to klient ma kontrolę nad tym, jakie produkty są mu wyświetlane. Czuje, że nie jest kierowany marketingowo, a sam podejmuje decyzje na temat swojego zakupu,
- oszczędność czasu,
- unikanie nieprzemyślanych zakupów – dzięki filtrom wielu klientów dowie się na temat atrybutów i cech produktów, o których wcześniej mogli nie mieć pojęcia. To z kolei sprzyja lepszym decyzjom zakupowym i sprawia, że klienci nie będą decydowali się na zwroty.
Oczywiście na filtrowaniu zyskają nie tylko Twoi klienci. Umiejętnie zaprojektowane, może być jednym ze sposobów na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym. Sprawi też, że Twój sklep będzie bardziej lubiany i chętniej wybierany. Zwłaszcza jeśli u konkurencji opcje filtrowania są albo okrojone, albo też po prostu nieprzemyślane.
3. Jakie powinno i nie powinno być filtrowanie w sklepie internetowym?
System filtrowania kategorii (ale też chociażby wyników wyszukiwania) sklepu internetowego może być bardziej lub mniej przemyślany, przybierać różne formy graficzne i działać w zgoła odmienny sposób. Choć nie ma tutaj jednego najlepszego jego formatu, można bez problemu wskazać te rozwiązania w jego obrębie, które sprawdzają się w akcji oraz takie, których efektywność pozostawia wiele do życzenia. Ważne jest, aby promować te pierwsze, a dążyć do poprawy tych ostatnich.
3.1. Najbardziej pożądane rzeczy w filtrowaniu
Filtrowanie jest czymś, po co klienci sięgają bardzo często i do czego dostęp chcieliby mieć w każdym momencie – gdziekolwiek mają do czynienia z listą znajdujących się w Twoim asortymencie produktów. Do Ciebie należy to, aby im tę dostępność zapewnić. Nie ma tutaj miejsca na eksperymenty – filtrowanie ma wyglądać dokładnie tak, jak klienci się tego spodziewają. Oczywiście, kolorystyka i wygląd poszczególnych elementów powinny być dopasowane do szablonu Twojego sklepu. To jednak, jak funkcjonalność działa powinno być typowe i standardowe – bez niepotrzebnych dodatków. Nawet tych, których założeniem byłoby poprawienie doświadczenia z korzystania z filtrowania.
Bardzo istotne w systemie filtrowania jest to, by działało ono szybko, a przede wszystkim by wybierane w jego obrębie opcje nakładały się na siebie. Wybieranie wielu filtrów jednocześnie pozwoli Twoim klientom na jeszcze lepsze doprecyzowanie tego, czego tak właściwie potrzebują.
Im większa swoboda w wyborze opcji do filtrowania, tym lepiej dla klienta. Z tym jednak, że musisz pamiętać o tym, by zbyt długie listy wartości nieco skracać. Jeśli więc w kontekście danego filtra masz kilkadziesiąt opcji do wyboru, wyświetl tylko kilka z nich jednocześnie. Resztę udostępnij jako możliwe do rozwinięcia.
Jeśli chodzi o wybranie filtrów, te powinny automatycznie i bez przeładowywania strony zmieniać listę produktów. Nie powinna to jednak być jedyna rzecz sygnalizująca przefiltrowanie. Klient zawsze musi widzieć ilość produktów odpowiadających podanym przez niego kryterium. Rozwiązaniem najbardziej pożądanym jest wyświetlanie ich listy w nawiasach – obok wartości konkretnego filtra. Dzięki temu klient uniknie wchodzenia do pustych kategorii czy będzie mógł modyfikować swoje kryteria jeszcze zanim ostatecznie zaktualizuje filtry.
Jeżeli oferujesz swoim klientom wiele opcji filtrowania, dobrze byłoby, gdybyś zapewnił im możliwość resetowania już wybranych filtrów. Pożądane jest też usuwanie tylko wybranych z już zdefiniowanych opcji filtrowania. Zapewnienie jak największej elastyczności systemu pod tym względem wydaje się być absolutnie kluczowe.
3.2. Rzeczy, których w filtrowaniu warto unikać
Tworząc system filtrowania we własnym sklepie internetowym musisz wiedzieć więcej nie tylko na temat pożądanych w nim rzeczy. Powinieneś mieć świadomość również co do tego, czego w nim nie robić, by po prostu nie popełnić błędu. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, by nie stosować uniwersalnych filtrów. Jest to grzech główny w przypadku sklepów, które oferują bardziej zróżnicowany asortyment. Prawda, jeśli sprzedajesz tylko jeden rodzaj produktów, takie rozwiązanie może okazać się wystarczające. Jeżeli jednak Twój asortyment zawiera produkty z różnych, bardzo od siebie odległych branż, filtrowanie musi za tym nadążać i dostosowywać się do kategorii, w której aktualnie przebywa klient.
Implementując system filtrowania nie powinieneś też stawiać tylko na ilość opcji, na podstawie których klient będzie mógł przefiltrować asortyment. Ważne jest też odpowiednie ich uporządkowanie. Wszystko musi być jasne, intuicyjne i przejrzyste. Na samej górze (czy na początku, jeśli korzystasz z układu nad listą produktu) powinno się znaleźć miejsce dla cech najważniejszych dla klientów. Takich, na które zwracają oni uwagę w pierwszej kolejności. Podobnie ma się sprawa z wartościami. Nawet jeśli posortujesz je alfabetycznie, możesz wyświetlić kilka najpopularniejszych wartości na samej górze. W ten sposób na pewno przyspieszyć proces szukania produktu odpowiadającego gustowi Twojego klienta.
Najgorsze, co możesz zrobić to nie podążanie za logiką stosowania filtrów oraz nieumiejętne ich przedstawienie. W tym przypadku liczy się to, by używać języka prostego, zrozumiałego, a unikać fachowych i profesjonalnych wyrażeń. Zastąp je słowami z życia codziennego – takimi, jakich klienci używają na co dzień.
Raczej zaniechaj wyświetlania na liście produktów niedostępnych w sprzedaży (na przykład tych wycofanych z niej). Oczywiście, jeśli planujesz uzupełnić ich zapasy i dajesz możliwość powiadomienia o tym, możesz to wdrożyć. Jeżeli jednak tak nie jest, zrezygnuj z tego. Wywołuje to frustrację i zdecydowanie zakłóca proces zakupowy.
4. Sposób prezentacji filtrowania
W filtrowaniu istotne jest nie tylko to, by było ono funkcjonalne i pozwalało na szybkie, sprawne oraz elastyczne dostosowanie wyświetlanych produktów do konkretnych potrzeb. Liczy się też czysto wizualny sposób przedstawienia konkretnych filtrów. Najlepiej jakby był on taki, w którym łatwo jest się odnaleźć, a który będzie umożliwiał określenie odpowiedniej wartości w szybki i naturalny sposób.
Najbardziej pożądane wśród użytkowników są filtry wielokrotnego wyboru. Nieco mniej – filtry linkowe (które działają tylko samodzielnie i nie łączą się z innymi). Dzięki filtrom Twoi użytkownicy powinni móc wyświetlić produkty spełniające różne kryteria w tym samym momencie. Załóżmy więc, że sprzedajesz monitory. Klient powinien mógł wyświetlić te danego producenta, ale i zarówno 24-calowe, jak i 26-calowe, jeśli waha się właśnie pomiędzy tymi dwiema opcjami.
Wiele wizualnych rozwiązań może znacznie uprościć filtrowanie produktów. Takim jest na przykład zastąpienie pól do wpisywania przedziału cenowego intuicyjnym paskiem, który pozwoli szybko i sprawnie wskazać zakres cen, jaki interesuje Twojego klienta.
Filtrowanie powinno być przedstawione w logiczny sposób. Na początku musisz więc serwować swoim klientom opcje kluczowe i główne, a dopiero później przedstawiać te bardziej szczegółowe. Zadbaj przy tym o podążaniem za kryterium istotności, które jest w tym wszystkim bardzo ważne.
4.1. Gdzie umieścić filtrowanie produktów?
Opcja filtrowania strony kategorii przez lata ewoluowała, powoli dostosowując się do szablonów sklepów internetowych. Na przestrzeni lat wykształciły się dwa najpopularniejsze miejsca, w których ta funkcjonalność występuje. Najlepiej jest wybrać któreś z nich – zwłaszcza patrząc na przyzwyczajenia klientów i to, że oczekują oni filtrowania właśnie w tych miejscach. Tutaj nie warto być oryginalnym – znacznie lepiej jest podążać za dwoma schematami. Te zakładają obecność filtrowania:
- nad listą wszystkich produktów – jest to rozwiązanie rzadziej stosowane, niemniej jednak mające swoich zwolenników. Przede wszystkim pozwala na wykorzystanie pełnej szerokości strony i rozciągniecie listy produktów właśnie na tę szerokość (nie uszczupla tej szerokości właśnie dla filtrów). Filtry są w nim znacznie bardziej widoczne, a w oczach klienta – ważniejsze. Są też łatwiej dostępne – jeśli jednak nie podążają za scrollowaną stroną sklepu, mogą być łatwo przegapione,
- w menu po lewej stronie, obok listy produktów – to rozwiązanie najpopularniejsze, a zarazem stosowane w świecie e-commerce zdecydowanie najdłużej. Uchodzi za opcję najbezpieczniejszą, zawsze wygodną dla odbiorców. Filtry prezentowane w menu są łatwe do znalezienia i dobrze widoczne, a przy okazji dyskretne. Potrzebujący ich klienci szybko je odnajdą, a ci, którzy go nie potrzebują – nie odczują, by im one przeszkadzały.
Istnieje też rozwiązanie hybrydowe, stosujące obie formy przedstawiania filtrów. Jest ono znacznie rzadziej stosowane. Jeśli jednak po nie sięgniesz, najlepiej będzie, gdy po lewej umieścisz ważniejsze filtry, a nad listą produktów – te o nieco mniejszej istotności. Pamiętaj, żeby wyraźnie zasugerować, że w obu tych miejscach znajdują się inne opcje tego samego narzędzia.
5. Rzeczy najistotniejsze przy projektowaniu filtrowania w sklepie
Jako że filtrowanie jest jednym z najważniejszych elementów Twojego sklepu internetowego, warto byłoby, gdybyś uporządkował wszystkie najistotniejsze informacje na jego temat. Niezależnie bowiem od tego, czy rozwiązanie w jego zakresie wdrożą Ci profesjonaliści (my polecamy w tym momencie nasze usługi), czy też zajmiesz się tym sam, istotna będzie świadomośc co do tego, dlaczego to wszystko tak musi działać i wyglądać.
Dobrze zaprojektowane filtrowanie poprawi wizerunek Twojego sklepu w Internecie. Zwiększy też generowaną przez niego sprzedaż, zmniejszy współczynnik odrzuceń i sprawi, że Twoja oferta będzie wyglądała profesjonalnie. Dlatego też musisz zadbać o to w pierwszej kolejności.
5.1. Wygląd filtrowania
Filtrowanie w sklepie powinno być maksymalnie uproszczone pod względem swojego wyglądu. Jego zadaniem jest w końcu danie klientowi możliwości jak najszybszego dostosowania katalogu produktów do jego potrzeb. Tego zresztą on sam oczekuje. Nie spodziewa się przy tym fajerwerków – całość ma działać i funkcjonować bardzo szybko.
Ważne jest, aby w czasie przeglądania asortymentu Twojego sklepu klient miał dostęp do filtrów przez cały czas. Zamieść je więc w dobrze widocznym miejscu, a najlepiej spraw, by podążały one za przewijaną stroną. Pamiętaj też, że w przypadku tej konkretnej funkcjonalności, nie powinieneś wprowadzać przesytu. Jeżeli więc dany filtr posiada wiele wartości, zamykaj je w możliwym do rozwinięcia menu. Jeśli zaś czujesz, że dany atrybut nie należy do takich, po których ludzie mogliby chcieć filtrować listę produktów, po prostu nie dawaj im takiej możliwości. Filtrowanie ma pomagać i być przy tym czytelne – wdrożenie zbyt wielu opcji może wywołać odwrotny efekt.
Filtrowanie jesteś w stanie ułożyć na dwa sposoby. Najbezpieczniejszym i najchętniej wykorzystywanym jest ten wyświetlający je po lewej stronie od listy produktów. Niektóre sklepy internetowe wyświetlają je jednak nad tą listą, rozciągając je na samą szerokość strony.
5.2. Funkcjonalności w obrębie filtrowania
Wdrażając w swoim sklepie filtrowanie musisz mieć świadomość co do priorytetów w jego działaniu. Musi ono umożliwiać płynne aktualizowanie listy produktów. Niezależnie od tego, czy zaimplementuejsz je na stronach kategorii, czy w wynikach wyszukiwania lub gdziekolwiek indziej.
Ważne jest, aby dostępne filtry dopasowywały się do konkretnej kategorii produktów. Oczywiście, filtry pokroju wyboru zakresu cen czy producenta mogą i powinny się powtarzać. Oczywistym jest jednak, że jeśli sprzedajemy ubrania i komputery, nie powinniśmy dawać możliwości filtrowania po kroju czy długości nogawki tych drugich. Takie coś nie ma sensu, a uniwersalne filtry nie zawsze się sprawdzają.
Wśród funkcjonalności filtrowania nie zapominaj o zawarciu liczby produktów odpowiadających kryteriom, listy tych kryteriów (wraz z możliwością usunięcia któregoś z nich), opcji całkowitego resetu wszystkich opcji personalizacyjnych. Dobrze byłoby, gdyby była też możliwość cofnięcia ostatnio wybranego filtru. Zwłaszcza że mógł on być wynikiem pomyłki.
Jeżeli domyślnie w katalogu swojego sklepu wyświetlasz produkty archiwalne, nie znajdujące się w Twojej ofercie, odpowiedni filtr związany z nimi to konieczność. Daj klientom możliwość ukrycia tych produktów. Z pewnością docenią ją i będą z niej korzystały (archiwum zaś zachowasz, chociażby dla wyszukiwarek internetowych). Pamiętaj, że umożliwianie korzystania z kilku filtrów jednocześnie to absolutna podstawa. Bez niego efektywny system filtrowania po prostu nie może istnieć.
Nowoczesne sklepy internetowe przyzwyczaiły swoich klientów również do tego, że filtrowanie odbywa się w sposób dynamiczny. Nie powinno więc wymagać przeładowywania strony. Klient powinien mieć dostęp również do filtrów mniej standardowych, dostępnych dla każdej kategorii Twojego sklepu. Chodzi chociażby o pokazanie tylko produktów przecenionych lub takich dostępnych wyłącznie sezonowo.
5.3. Inne
Jeżeli chodzi o filtrowanie w sklepie, nie możesz go wdrażać na szybko. Nie powinieneś też polegać na darmowych i gotowych, często szalenie okrojonych rozwiązaniach. Do całego systemu musisz zaś podejść z głową, dbając o to, by filtrowanie poprawiało doświadczenia zakupowe. Poniżej wypisujemy kilka z tych rzeczy, o których musisz tu pamiętać.
- Nadaj priorytet określonym filtrom. Nie każdy jest dla klienta istotny. Te najważniejsze wyodrębnij, a najlepiej umieść jak najwyżej w hierarchii menu filtrowania.
- Wprowadź filtrowanie i sortowanie. Jak już powiedzieliśmy, są to dwie zupełnie różne rzeczy. Doskonale czują się one w swoim towarzystwie i zdecydowanie powinieneś wykorzystać to na swoją korzyść.
- Nie wprowadzaj zbyt dużej liczby opcji do wyboru. Zbyt wiele filtrów może wywołać efekt przeciwny do zamierzonego. Decyduj się wyłącznie na te filtry, z których klienci będą potencjalnie chcieli korzystać. Możesz to zresztą sprawdzać i na bieżąco monitorować, chociażby przy użyciu testów A/B.
- Zadbaj o odpowiednią wydajność systemu filtrowania. Niewydajny system to taki, który nie zawiera w sobie istotnego dla klienta filtra, jest źle uporządkowany czy też nadaje priorytet złym rzeczom.
- Stała świadomość klienta co do ilości produktów po filtrowaniu to podstawa. Pozwala mu ona zaoszczędzić mnóstwo czasu i mieć jasność, czy dalsze filtrowanie będzie miało sens, czy może zrezygnować z którychś z jego aktualnych parametrów. Liczbę tę na pewno podaj w tytule kategorii produktów, a najlepiej również przy wartościach odpowiadającym konkretnym filtrom. Dzięki temu użytkownik będzie wiedział, czy na pewno chce dodać kolejny parametr do tych już przez siebie wskazanych.
- Wprowadź zapamiętywanie filtrów. Klienci bardzo często wracają do sklepów internetowych, które im się spodobały. Popełniają też błędy – zamykają zakładkę ze sklepem, tracą dostęp do Internetu, zmieniają urządzenie, z którego korzystają. W każdym z tych przypadków system powinien zapamiętywać ich wybory co do filtrowania. Dobrze byłoby, gdyby zapamiętywał też sortowanie – również przy przechodzeniu między różnymi kategoriami.
6. Filtrowanie w sklepie internetowym – podsumowanie
Filtrowanie w sklepie internetowym jest czymś, co powinno być w nim wdrożone już na samym początku jego istnienia. Czymś, czego współcześnie klient po prostu oczekiwane. Nie ulega wątpliwości fakt, że rozwiązań w jego kwestii jest całe mnóstwo – ważne jest, aby dobrać jak najwłaściwsze względem prowadzonego przez siebie sklepu.
Jeśli planujesz wprowadzić zaawansowany system filtrowania w prowadzonym przez siebie sklepie lub jesteś dopiero na etapie planowania otwarcia takowego, koniecznie skontaktuj się z nami. Pośród funkcjonalności, w które wyposażamy tworzone przez nas sklepy, znajdują się świetne systemy filtrowania, ale i mnóstwo innych rozwiązań, które usprawnią codzienne działanie Twojego sklepu. Jesteśmy pewni, że opracujemy dla Ciebie moduł filtrowania, który pokochają klienci, a który przyczyni się zarówno do lepszego User Experience, jak i do większych sprzedaży w obrębie Twojego sklepu. Dostosujemy go do potrzeb Twoich i Twojego sklepu internetowego. Damy Ci przy tym pełną swobodę w jego konfiguracji, której dokonasz samodzielnie – bez naszej pomocy. W ten sposób będziesz miał pełną kontrolę nad tym, jakie możliwości filtrowania będą posiadali w Twoim sklepie internetowym jego klienci.