Wiadomości zamówienia

Jeżeli chcesz sprawnie komunikować się ze swoimi klientami, a często posługujesz się tym samym szablonem wiadomości, możesz skorzystać z działu Wiadomości zamówienia, by utworzyć te szablony i móc wielokrotnie po nie sięgać. Czy to celem odpowiedzi na zapytanie klienta z poziomu podglądu produktu, czy to po prostu po to, by mieć je w zanadrzu.

PrestaShop oferuje jedną domyślnie wgraną i możliwą do wykorzystania wiadomość, Czas przesyłki. Dotyczy ona nieobecności produktu na magazynie i możliwości przedłużenia się czasu jego dostawy.

Na stronie głównej działu Wiadomości zamówienia, w sekcji Wiadomości zamówień, znajdziesz listę do tej pory utworzonych wiadomości. Podzielona jest ona na kilka kolumn.

 • ID. Numer identyfikacyjny wiadomości. Gdy stworzysz nową, ta wartość wzrasta. Wyższy numer ID to zatem nowsza wiadomość.
 • Nazwa. Tutaj musisz zadbać o to, by kojarzyła Ci się ona z wiadomością. Widoczna jest ona tylko dla Ciebie – na jej podstawie wybierzesz wiadomość z ich listy przy jej wysyłaniu.
 • Wiadomość. Podgląd pełnej treści wiadomości. Ignoruje entery, dlatego lepiej będzie podejrzeć szczegóły wiadomości.
 • Akcje. Korzystając z tej kolumny możesz edytować konkretną wiadomość (ikona ołówka), albo też usunąć ją (ikonka trzech kropek i opcja Usuń).

Każdy wiersz na liście to inna wiadomość.

Tworzenie dobrze zaprojektowanych i przemyślanych wiadomości to jedna z rzeczy, które potrafią przyspieszyć komunikację z klientami, a przez to i przyczynić się do dodatkowych zarobków. Dowiedz się, jak jeszcze zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym.

Tworzenie nowej wiadomości

Aby utworzyć nową wiadomość, musisz kliknąć przycisk Dodaj nową wiadomość zamówienia, znajdujący się na głównym pasku na górze tego działu. Sam formularz jest banalnie prosty i zawiera w sobie zaledwie dwa pola:

 • Nazwa. Tutaj wpisz nazwę wiadomości. Jak wcześniej zostało wspomniane, będzie ona wyświetlana na ich liście, jednak klient nie będzie jej widział. Pamiętaj więc, aby wskazywała ona wyraźnie na konkretną wiadomość.
 • Wiadomość. Podaj pełną treść wiadomości. Jeśli chcesz zwracać się w niej bezpośrednio do klientów, zostaw na to miejsce (na przykład zastąp ich imię ciągiem znaków pokroju XX). W tym polu możesz stosować entery, by kreować bardziej przejrzyste wiadomości.

Istnieje możliwość przetłumaczenia wiadomości i jej nazwy na wszystkie języki, z których korzystasz we własnym sklepie. Aby to zrobić, wybierz język z opcji obok pola, które chcesz przetłumaczyć. Jeśli skończyłeś już przygotowywanie wiadomości, skorzystaj z przycisku Zapisz, by wprowadzić ją do systemu.

Wysyłanie wiadomości klientowi

Predefiniowane wiadomości możesz wysyłać swoim klientom bezpośrednio z poziomu panelu administracyjnego Twojego sklepu internetowego. Aby to zrobić, podążaj za niżej podanymi wytycznymi.

 • Udaj się do konkretnego zamówienia. Ich pełną listę znajdziesz w dziale Zamówienia sekcji menu głównego Zamówienia. Do szczegółów wejdziesz zaś klikając w dowolne miejsce wiersza, który Cię interesuje, lub korzystając z opcji Zobacz (ikona lupki w kolumnie Akcje).
 • W sekcji Wiadomości wybierz odpowiednią wiadomość zamówienia. Zrobisz to na podstawie ich nazw. Pole na dole automatycznie wypełni się tą wiadomością.
 • Zaznacz opcję Wyświetlić klienta?. Sprawi to, że wiadomość będzie wyświetlana klientowi.
 • Jeżeli potrzebujesz, edytuj swoją wiadomość. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz zwracać się w niej bezpośrednio do klienta, do którego ją piszesz i zawarłeś w niej na to miejsce.
 • Kliknij przycisk Wyślij wiadomość. Pamiętaj jednak, że wiadomości są wysyłane natychmiast po kliknięciu. Nie będziesz więc miał już czasu na wprowadzenie ewentualnych zmian.

Pamiętaj, że wiadomość trafi na skrzynkę e-mailową konkretnego klienta. W razie czego jednak będziesz miał do niej dostęp z poziomu działu Obsługa klienta w sekcji Obsługa klienta panelu administracyjnego Twojego sklepu. Jeśli odpowiednio ją skonfigurujesz, tam też będą przychodziły odpowiedzi na wiadomość.

Powrót do obsługi klienta

Dodaj opinie page