Dobry sklep internetowy to w dzisiejszych czasach taki, który prowadzi swoją sprzedaż w obrębie wielu różnych jej kanałów. Jednym z tych kanałów jest platforma zakupowa Google Zakupy (Google Shopping), do której dostęp uzyskasz poprzez wykorzystanie narzędzia Google Merchant Center. Ale czym ono tak właściwie jest i jak rozpocząć korzystanie z niego? O tym kilka słów powiemy w dzisiejszym wpisie.

1. Google Merchant Center – czym tak właściwie jest to narzędzie?

Google Merchant Center, w Polsce znane również jako Centrum Sprzedawcy Google, to jedna z usług amerykańskiego giganta proponowanych dla przedsiębiorców. Pozwala im na sięgnięcie po rozwiązania reklamowe nastawione na promocję produktów ze sklepu internetowego w ramach usługi Google Zakupy. Ta jest swoistym agregatem ofert z różnych sklepów, pozwalającym użytkownikom wyszukiwarki na znalezienie produktu, który ich interesuje. W najlepszej cenie i w stanie, który ich interesuje.

1.1. Google Merchant Center a pliki produktowe

Google Merchant Center wymaga od Ciebie wgrywania w jego obręb tak zwanych plików produktowych, dzięki którym usługa będzie importowała od Ciebie produkty do wyświetlania ich w wyszukiwarce. Każdy plik musisz wgrać w panelu administracyjnym usługi GMC.

Plik z produktami musi zawierać w sobie wszelkie niezbędne informacje na temat wszystkich produktów ze sklepu, które będziesz chciał promować w usłudze Google’a. Te podstawowe to oczywiście jego nazwa, opis, kategoria, cena, koszt dostawy, dostępność oraz oczywiścei prowadzący do niego adres URL wraz ze zdjęciem, które wyświetli się na tronie Google Zakupy. Nie ma minimalnej ilości produktów, które znajdą się w pliku – nowy plik możesz więc wgrywać nawet po dodaniu jednego produktu. Dzięki temu również prowadząc mały sklep doskonale się w tym wszystkim odnajdziesz.

Po wrzuceniu pliku produktowego do usługi, produktom pochodzącym z niego zostanie przyznany jeden z trzech statusów:

 • oczekujący – produkty z tym oznaczeniem czekają na akceptację. Oznaczone są kolorem niebieskim – ich zaakceptowanie wymaga udziału Google i może potrwać maksymalnie kilka dni,
 • zaakceptowany – produkty o tym statusie są oznaczone kolorem zielonym. Na tym statusie powinno Ci zależeć – produkty oznaczone nim mogą być wyświetlane w usłudze,
 • odrzucony – produkty o kolorze czerwonym zostały odrzucone w procesie weryfikacji. Możesz zobaczyć przyczynę tego stanu rzeczy, a następnie podjąć się naprawy błędów. Po wykonaniu tego, będziesz mógł ponownie oddać produkt do akceptacji.

Google Merchant Center jest zintegrowane z usługą Google Ads. Tak właściwie więc korzystając z niego musisz być świadomy tego, że to w jej obrębie będziesz dokonywać widocznych dla klientów zmian (w tym tworzył kampanie marketingowe z produktów wgranych w GMC).

2. Korzyści płynące z postawienia na Google Merchant Center

Google Merchant Center nie bez powodu cieszy się aktualnie tak dużą popularnością. Wynika ona przede wszystkim z wielu korzyści, które narzędzie to jest w stanie przynieść – oczywiście w towarzystwie systemu Google Ads i platformy Google Zakupy. Nowe osoby chętnie sięgają po to narzędzie nie tylko ze względu na to, kto je stworzył.

2.1. Zalety korzystania z GMC

 • Możliwość dotarcia do odbiorców z całego świata. Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką internetową świata, a jednocześnie platformą wielousługową, która trafia do milionów ludzi w Polsce i na świecie. Przy jej wykorzystaniu możesz więc dotrzeć do jej użytkowników – w dokładnie taki sposób, jaki uznasz za stosowny. Google Merchant Center jest przepustką do tworzenia kampanii marketingowych, które wycelujesz w dowolną grupę odbiorców – określając czy to ich wiek, płeć, zainteresowania, czy też cokolwiek innego.
 • Szybkie dodawanie produktów. Dzięki narzędziu szybko i sprawnie powiesz Google, co oferujesz w swoim sklepie internetowym i wokół czego będziesz chciał budować swoje kampanie marketingowe. Sprawi to, że będziesz je tworzył w jeszcze lepszy sposób.
 • Dostęp do świetnych statystyk. Google Merchant Center i usługa Google Zakupy łączą się nie tylko z Google Ads, ale i Google Analytics. Dzięki temu zyskujesz dostęp do mnóstwa ciekawych statystyk na temat Twoich produktów i tego, jak radzą sobie w kampaniach marketingowych. To sprawi, że będziesz mógł pracować nad poprawą ich prezentacji.
 • Zwiększenie sprzedaży w sklepie. Korzystanie z usługi Google Merchant Center pozwoli ci poprawić współczynnik konwersji i zwiększyć szerzej pojętą sprzedaż w sklepie. Nie bezpośrednio, ale przy użyciu dodatkowych narzędzi od amerykańskiej firmy. Dowiedz się więcej na temat tego, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym.
 • Większy zasięg organizowanych przez siebie promocji. Jeżeli już promujesz swój sklep w internecie, doskonale wiesz, jak ważne jest trafianie z kampaniami do odpowiednio dużej grupy odbiorców. Google Merchant Center zwiększy Twoje możliwości marketingowe. Nie będziesz musiał promować swojego sklepu w sposób bardzo ogólny. Zamiast tego wypromujesz oferowane przez siebie produkty – bezpośrednio, od razu angażując odbiorców kampanii w ich zakup.
 • Większe zaufanie do Twojego sklepu. Użytkownicy darzą Google olbrzymim zaufaniem. Jeśli zobaczą, że promuje ono Twoje produkty, automatycznie zaufają i Tobie i poczują się bezpieczni. To może być świetnym wstępem do bardziej długofalowej relacji z każdym z nich.

3. Jak rozpocząć przygodę z Google Merchant Center?

Aby zacząć działać w obrębie usługi Google Merchant Center, musisz posiadać swoje konto Google. Najlepiej jest skorzystać z tego, którego używasz w Google Ads. Jeżeli już takie masz (może to być Twoje konto na Gmailu), wystarczy, że wejdziesz na oficjalną stronę usługi, a następnie połączysz je z nią. Błyskawicznie zyskasz tym samym możliwość zarządzania swoim kontem.

Jeszcze zanim wprowadzisz do usługi pierwsze produkty, będziesz musiał podać podstawowe informacje na temat firmy, która będzie promowana. Są to jednak dane, z którymi masz do czynienia każdego dnia i nie są niczym, co w jakikolwiek sposób naruszałoby prywatność Twoją i Twojej firmy.

4. Integracja PrestaShop z GMC

Google Merchant Center jest usługą, w której dane musisz aktualizować wraz z wprowadzaniem zmian w produktach na łamach Twojego sklepu internetowego. W końcu usługa musi wiedzieć, że zmieniłeś cenę któregoś z nich czy wzbogaciłeś go o dodatkowe zdjęcia. Musisz ją też stale informować o nowościach i promocjach. Jeżeli jednak wdrożysz w tym celu odpowiednią integrację, wszystko będzie się odbywało w zautomatyzowany sposób. Integracja pozwoli Ci:

 • dodawać produkty do usługi automatycznie w momencie, w którym dodasz je na łamy swojego sklepu. Dzięki temu natychmiast zostaną przekazane do akceptacji,
 • aktualizować produkty w usłudze w momencie, w którym zrobisz to również w swoim sklepie. Promocje automatycznie wyświetlą się również w Twoich kampaniach marketingowych,
 • zamknąć wszystko w panelu administracyjnym Twojego sklepu – dzięki temu nawet nie będziesz musiał odwiedzać strony zarządzania usługą.

Dzięki integracji zminimalizujesz ilość pracy, jaką będziesz musiał włożyć w zarządzanie usługą. Będziesz mógł skupić się na tworzeniu efektywnych kampanii marketingowych, a nie na dodawaniu produktów, które będziesz w nich wykorzystywał. Zaoszczędzony czas będziesz mógł wykorzystać na wiele różnych sposobów. Każdy z nich pozwoli Ci jeszcze szybciej zarządzać własnym sklepem.

5. Podsumowanie

Narzędzie Google Merchant Center jest jednym z obowiązkowych dla wszystkich osób chcących efektywnie, sprawnie i z korzyściami dla siebie prowadzić promocje sprzedawanych przez siebie produktów w obrębie usługi Google Zakupy. Dzięki opanowaniu go możesz mieć pewność, że wykorzystasz tę platformę do maksimum, zyskując tym samym dostęp do mnóstwa nowych odbiorców.

Jeżeli nie chcesz poświęcać mnóstwa czasu na codzienną obsługę tego narzędzia, a w zamian za to chcesz wprowadzić do tego pewną automatykę, powinieneś skontaktować się z nami. Z chęcią wdrożymy w Twój sklep integrację, dzięki której zaoszczędzisz mnóstwo czasu, a przy okazji wykorzystasz potencjał usługi do maksimum.

4.9 / 5 ( 14 opinii )