Jeśli kiedykolwiek planowałeś stworzenie strony www, to na pewno zastanawiałeś się, jaki system będzie dla Ciebie najlepszy. Intuicyjna obsługa strony i możliwość jej dowolnej edycji, bez potrzeby zmian w kodzie HTML. To kluczowa kwestia dla większości użytkowników. Dziś to standard i wygoda, z której korzystają zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i giganci polscy i zagraniczni. Odpowiedzią na potrzeby użytkownika strony jest z pewnością CMS WordPress. To aktualnie zdecydowany lider wśród systemów zarządzania treścią na stronie internetowej. Mimo iż z założenia, obejmować miał on jedynie zaplecze blogowe, to z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność również jako oprogramowanie stron internetowych.

Co to jest CMS WordPress?

CMS WordPress jest systemem do zarządzania treścią. Z tego wynika, że jest to oprogramowanie, dzięki któremu możesz samodzielnie dokonywać zmian na stronie. Nie potrzebujesz przy tym wiedzy programistycznej, bądź znajomości kodu. To doskonałe rozwiązanie z perspektywy klientów. Dzięki niemu mogą sami wprowadzać zmiany na witrynie i rozbudowywać ją o kolejne funkcjonalności. To doskonała alternatywa dla autorskich, często trudniejszych do obsługi systemów. Te wiążą się często również z o wiele wyższymi kosztami. Wiesz już, co to jest CMS WordPress? Przejdźmy więc do odpowiedzi na pytanie, dlaczego jest on tak popularny.

Uwaga! Warto odróżnić system CMS udostępniany przez WordPress od WordPress.com. Na drugim z nich, można samodzielnie założyć i dostosować stronę, jednak funkcjonalności są tam bardzo ograniczone. Nie mamy bowiem dostępu do tak dużej bazy wtyczek, FTP i bazy danych. Edytowanie kodu CSS również jest niemożliwe, chyba że wniesiemy za to opłatę.

CMS WordPress

Dlaczego WordPress?

Nie bez powodu, platforma ta cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Zastosowanie jej niesie szereg korzyści dla użytkownika:

  1. Prosta obsługa strony internetowej — łatwość edycji treści, możliwość samodzielnego dodania i sformatowania nowej podstrony czy zmiany baneru na stronie głównej. To nieocenione możliwości dla przeciętnego użytkownika witryny.
  2. System w języku polskim — cały panel administracyjny posiada tłumaczenie w języku polskim. Dzięki temu obsługa nie stanowi żadnego problemu nawet dla osób nieznających języków obcych.
  3. Częste aktualizacje — to bardzo ważny element, którego często nie otrzymasz, wybierając autorskie rozwiązanie. Tak jak wszystko wokół dynamicznie się zmienia, tak samo zmieniają się również potrzeby. System WordPress posiada bardzo dobre wsparcie techniczne, przez co często jest aktualizowany. Wszystko po to, by odpowiadać na bieżące potrzeby i chronić przed niebezpieczeństwami czyhającymi w Sieci.
  4. Wtyczki (WordPress Plugins)— korzystając z platformy WordPress, masz możliwość korzystania z bazy kilku tysięcy darmowych wtyczek. Dzięki nim korzystanie z systemu stanie się jeszcze prostsze i efektywniejsze. Warto jednak zachować w tej kwestii umiar. Instalacja zbyt wielu, bądź nieodopowiednich wtyczek może obciążyć stronę. To zaś wpłynie na czas jej ładowania/wydajność.
  5. Duża społeczność — z uwagi na swoją popularność, CMS WordPress skupił wokół siebie uwagę szerokiej społeczności użytkowników. Poprzez to, bez problemu znajdziesz darmowe poradniki dotyczące jego obsługi, czy tutorial CMS WordPress. Fora dyskusyjne również są bogate w wątki dotyczące tego systemu zarządzania treścią.
  6. Brak kosztów — System WordPress jest udostępniany na licencji GNU (ang. General Public License), przez co jest całkowicie darmowy. Nie ponosisz więc żadnych kosztów spowodowanych korzystaniem z niego.
  7. Historia edycji — jeśli popełnisz błąd, nie musisz niczym się martwić. Wszystkie zmiany wprowadzone na stronie są zapisywane jako nowa wersja. Dzięki temu możesz w prosty sposób powrócić do poprzedniej wersji.
  8. WordPress SEO — System jest stworzony tak, aby wspierać wszelkie działania optymalizujące SEO. Możemy zmienić w kilka kliknięć strukturę linków, czy ustawić automatyczne uzupełniania meta danych.
  9. Gotowe szablony (WordPress themes) — W internecie można znaleźć wiele gotowych, bezpłatnych i płatnych szablonów stron do tego systemu. To zdecydowany plus. Jednak niewiele z użytkowników wie, że niesie to za sobą pewne konsekwencje. Wybór szablonu jedynie pod względem wizualnym może znacznie wpłynąć na wydajność witryny. Obecnie wiele sprzedawanych szablonów jest ciężkich oraz niezoptymalizowanych pod względem SEO.

Dla kogo WordPress?

CMS WordPress będzie zdecydowanie bardzo dobrym systemem zarówno dla redaktorów blogów, jak i stron firmowych. Przede wszystkim, ze względu na swoją prostotę i intuicyjność, to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają wiedzy programistycznej. To fantastyczne rozwiązanie, z którym po odpowiednim przeszkoleniu poradzi sobie każdy pracownik Twojej firmy.

Jeśli planujesz zlecić tworzenie strony www, to na pewno warto wykorzystać ten system CMS. Zadbaj jednak, aby instalacją i tworzeniem szablonu oraz jego optymalizacją, zajęła się rzetelna agencja interaktywna. Pozwoli Ci to uniknąć ewentualnych błędów i dobrze wpłynie na optymalizację witryny.

 

Astrabit

Projektujemy profesjonalne, indywidualne i zaawansowane sklepy internetowe oparte o silnik Prestashop. Jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem lub aktualizacją sklepu internetowego zadzwoń 513 515 107, albo skorzystaj z darmowego konfiguratora, aby otrzymać informację cenową.