Sprzedaż w mediach społecznościowych to ciekawy pomysł dla odób szukających dodatkowych kanałów sprzedaży. Media społecznościowe już jakiś czas temu stały się częścią życia każdego nowoczesnego człowieka. Odgrywają coraz bardziej istotną rolę i sprawdzają się w coraz szerszej palecie gałęzi życia. Już od dłuższego czasu ich znaczenie dostrzec można również w branży e-commerce. Duża baza potencjalnych klientów stwarza w końcu olbrzymie możliwości sprzedażowe. Wchodzenie w interakcję z klientem na nowym poziomie daje ich z kolei jeszcze więcej. Podobnie zresztą jak potężna paleta narzędzi do profilowania klientów i trafiania ze swoją ofertą bezpośrednio do tych potencjalnie zainteresowanych konkretnym produktem.
Współcześnie nie wystarczy zatem stworzyć i prowadzić własny sklep internetowy. Bardzo istotne jest rozsądne połączenie jego codziennej sprzedaży z tą prowadzoną w ramach mediów społecznościowych. Zwłaszcza że rynek stał się nastawiony na konsumenta. To on określa, gdzie i w jaki sposób będzie robił zakupy. Właścicielom sklepów internetowych pozostało więc dostosować się do jego woli. Ta mówi jasno: sprzedaż w mediach społecznościowych to w dzisiejszym świecie absolutna podstawa.
Rynek e-commerce stopił się z innymi branżami czysto Internetowymi. Nic więc dziwnego, że obecność w wielu kanałach sprzedażowych to podstawa skutecznego, stałego i satysfakcjonującego rozwoju. W tym poradniku powiemy więcej właśnie na temat sprzedaży w mediach społecznościowych. Warto bowiem uporządkować sobie informacje na jej temat i zrozumieć jej znaczenie. Warto zainwestować w nią, płynąc z nurtem branży e-commerce.
Sprzedaż wielokanałowa – czym jest?
Sprzedaż w wielokanałowa w sklepie internetowym to powiązanie kilku różnych kanałów sprzedaży i komunikacji. Jest to zatem sprzedaż, którą prowadzi się jednocześnie w obrębie samego sklepu internetowego, platform e-commerce (pokroju Allegro) oraz mediów społecznościowych. Jest ona czymś potrafiącym wykorzystać do cna trendy w poruszaniu się potencjalnych klientów po Internecie. W konsekwencji potrafi też drastycznie zwiększyć ilość konwersji. Sprzedaż wielokanałowa zawsze powinna być spójna i powiązana ze sobą. Użytkownik, który nawiąże kontakt przez Facebooka powinien więc móc kontynuować interakcję ze sklepem na jego stronie internetowej. I odwrotnie. Celem w tym wszystkim jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom coraz bardziej wymagającego klienta. Chodzi o to, by umożliwić mu kupowanie tam, gdzie chce. W taki sposób, jaki uzna za najwygodniejszy.
Sprzedaż w mediach społecznościowych musi zostać inteligentnie powiązana z tą prowadzoną w bardziej bezpośredni sposób. Podstawą w tym wszystkim jest płynność w obsłudze każdego kanału. Klienci lubią przemieszczać się między nimi, a za nimi musi nadążać właściciel sklepu. Właśnie dlatego konieczne jest połączenie wszystkiego w odpowiedni sposób. Warto zadbać między innymi o poniższe aspekty.
- Działania z wszystkich kanałów sprzedaży powinny być ze sobą powiązane i połączone w jednym spójnym systemie.
- Komunikacja z klientami musi być płynna. Dobrze uczynić ją spójną. Powinna odbywać się pośrednictwem live chatu, mediów społecznościowych, e-maili jednocześnie. Bez konieczności rozpoczynania rozmowy od nowa.
- Produkty oferowane w każdym z kanałów muszą być takie same. Chodzi o identyczny asortyment, ale i ceny; jeden kanał nie może mieć przewagi nad drugim.
Choć wdrożenie do swojego sklepu internetowego sprzedaży wielokanałowej może okazać się wyzwaniem, jest też czymś bardzo rentownym. Prawda, wymaga bardzo kompleksowych działań. Szybko jednak dostrzeże się ich plusy, przede wszystkim w rosnących słupkach sprzedaży. Ich zaletą jest też bardzo korzystny wpływ na nawiązywanie relacji z klientem. Ten znacznie chętniej powróci do sklepu, w przypadku którego będzie odczuwał dużą swobodę komunikacji.
Rozwój sklepu internetowego
Rozwój własnego sklepu internetowego właśnie pod kątem sprzedaży tego typu jest ściśle związany z rosnącą ilością rozwiązań technologicznych proponowanych przez rynek. Rozsądnie przeprowadzany, zakłada sięganie po kolejne z nich i badanie tego, jak reaguje na nie rynek. Ważne w tym wszystkim jest to, by zachować w tym spójność przekazu. Trzeba też zadbać o wzajemne uzupełnianie się każdego z kanałów.
Aby skutecznie opracować strategię sprzedaży wielokanałowej we własnym sklepie internetowym, należy zdać sobie sprawę z jej złożoności. Ta powinna zakładać między innymi poniższe elementy.
- Prowadzenie sprzedaży w mediach społecznościowych, jak najbardziej zautomatyzowanej. Najlepiej zorganizować ją w formie importowania wszystkich produktów wprost z głównego sklepu internetowego.
- Prowadzenie działań marketingowych we wszystkich mediach. Mowa tutaj o regularnym aktualizowaniu profili na Facebooku, Instagramie czy YouTubie. Konieczne jest wchodzenie w interakcję z odbiorcami właśnie w ich obrębie.
- Stworzenie i aktualizowanie własnego bloga i pokazanie, że nastawia się nie tylko na sprzedaż. Dbanie o klienta to również dostarczanie mu fachowych poradników, odpowiadanie na jego pytania czy dzielenie się z nim nowinkami z branży.
- Korzystanie z porównywarek, a zatem stawianie się w roli jednej z opcji zakupowych. Zadbanie o to, by prowadzony przez siebie sklep internetowy był tą najkorzystniejszą – swoją drogą.
- Współpraca z twórcami internetowymi, którzy mają swoje „zasięgi”. Chodzi tutaj o dotarcie do grona ich odbiorców z własną ofertą. Ta forma marketingu staje się aktualnie niezwykle skuteczna.
Niezależnie od wyboru platformy społecznościowej do sprzedaży wielokanałowej, należy podeprzeć korzystanie z niej elastycznym podejściem do potrzeb konkretnych klientów. Mowa tutaj o oferowaniu różnych opcji kontaktowych. Konieczne jest też bieżące śledzenie wszystkich pojawiających się komentarzy, reagowanie na opinie i rekomendacje produktów. Słowem: dokładne analizowanie zachowań użytkowników w obrębie każdego z mediów społecznościowych.
Sprzedaż w mediach społecznościowych
Media społecznościowe powstały z myślą o – a jakże – budowaniu społeczności internetowych. Te od początku mogły skupiać się wokół niemal dowolnego przedmiotu, branży czy dziedziny życia. Już w ich zalążku firmy próbowały na nich zaistnieć i rozreklamować swoje produkty. Dziś zostało to przeniesione na zupełnie nowy poziom.
Platformy społecznościowe nie tylko oferują więc możliwość przeglądania inspiracji zakupowych. Pozwalają sięgnąć po te inspiracje i zakupić produkty tworzące takowe. Bezpośrednio, bez przechodzenia do platformy sprzedażowej konkretnego sklepu. Zmniejsza to czas, który upływa od podjęcia decyzji o zakupie do jego finalizacji. To z kolei promuje spontaniczność, bardzo istotną dla osoby czy firmy prowadzącej sklep internetowy.
Dzięki mediom społecznościowym sklepy internetowe są w stanie działać w znacznie bardziej inteligentny sposób. Mogą dostosowywać się do aktualnych potrzeb klientów oraz ich planu dnia. Biorą też pod uwagę preferencje względem formy dokonywania transakcji oraz zainteresowania, upodobania i gusta. Umiejętnie to wszystko wykorzystując są też w stanie zbudować przewagę nad konkurencją. W im większej liczbie mediów dana oferta będzie widoczna, tym lepiej. Tym większe będzie bowiem prawdopodobieństwo, że to właśnie po nią sięgnie konkretny klient.
Jak zacząć sprzedaż w mediach społecznościowych?
Sprzedaż w mediach społecznościowych wymaga przede wszystkim rozsądnego podejścia i odpowiedniego zaplanowania wszystkiego, co chce się zrobić w jej ramach. Najlepszym pierwszym krokiem ku osiągnięciu w niej skuteczności jest zbudowanie własnej marki. Jeszcze zanim zaoferuje się zatem jakikolwiek produkt, warto budować społeczność wokół siebie. Rozpoczęcie działań reklamowych i rozwój profili w social mediach to podstawa dalszego sukcesu.
Jeśli jednak sklep internetowy ma już zbudowaną prężną i zaangażowaną społeczność, ma też już za sobą to, co tak właściwie jest najtrudniejsze. Teraz musi jedynie połączyć reklamowanie własnej marki i przedstawianie jej w korzystnym świetle z samym procesem zakupowym.
Warto wiedzieć: platformy sklepów internetowych, w tym PrestaShop, nie posiadają wbudowanej funkcjonalności sprzedaży wielokanałowej. Potrzebne jest zainwestowanie w specjalną integrację. Będzie ona na bieżąco integrowała i synchronizowała z mediami społecznościowymi wszystko to, co jest konieczne do sprzedaży. Mowa tu o samych produktach, ich cenach i stanach magazynowych. Odpowiedniego wdrożenia może się podjąć nasza agencja. Mamy w tym olbrzymie doświadczenie, a nasza usługa jest kompletna. Pozwala na wygodne rozpoczęcie sprzedaży wielokanałowej.
Sprzedaż w mediach społecznościowych warto rozpocząć od tej platformy, w obrębie której już się działa. Sukcesywnie, wraz z rozwojem sklepu, można rozwijać ją o kolejne. Sprzedaży tej zawsze powinny towarzyszyć wszelkiego rodzaju kampanie reklamowe. Pozwalają one na zwiększenie świadomości klientów co do wdrażanych przez siebie rozwiązań. Nie tylko zresztą uświadamiają ich co do tego, ale i zwiększają zainteresowanie, a w konsekwencji i sprzedaż.
Sklep internetowy w najpopularniejszych platformach społecznościowych
Błędem wielu sklepów internetowych jest skupianie się wyłącznie na jednej platformie społecznościowej. Jest nią zwykle Facebook. Rzeczywiście, jest on zdecydowanie najpopularniejszy. Istnieje jednak wiele innych płaszczyzn, w obrębie których można prowadzić swoją sprzedaż. Nie bez powodu to wszystko zwie się sprzedażą „wielokanałową”. Kanałów jest nawet kilkanaście. Im szybciej zacznie się działać w ich ramach, tym dalej przed konkurencją się będzie. Oczywiście, do wdrożenia integracji i przeprowadzenia synchronizacji sklepu internetowego z każdą platformą potrzeba osobnego rozwiązania. Dzięki temu jednak jest się w stanie pozyskać dostęp nie do jednej, a wielu różnych baz klientów.
Sklep na Facebooku czyli sprzedaż w mediach społecznościowych
Facebook jest jedną z platform społecznościowych, które w największym stopniu zostały przystosowane do sprzedaży. Jest też tą, która cieszy się największą popularnością. Czyni ona ją tą zdecydowanie najważniejszą i podstawową w prowadzeniu sprzedaży wielokanałowej. Zakupy na Facebooku można bardzo łatwo skonfigurować. Są też przystępne względem użytkownika docelowego i mają praktycznie nieograniczony zasięg. Realizacja każdego zakupu finalizowana jest tutaj na łamach samego sklepu internetowego. Facebook przekierowuje przy tym bezpośrednio do etapu finalizacji zakupu. Facebook do sprzedaży można wykorzystać w różnoraki sposób. Poniżej przedstawiamy kluczowe rozwiązania w tym zakresie.
- Sklep – ta opcja, po odpowiednim jej wdrożeniu, pozwala na najbardziej bezpośrednią sprzedaż. Klientowi przedstawiane są produkty, które może zakupić. W postach ze zdjęciami można z kolei oznaczać konkretne artykuły, co z kolei stanowi świetną formę ich promowania. Ludzie uwielbiają inspiracje produktowe.
- Marketplace – to specjalna zakładka Facebooka pozwalająca na sprzedaż na rynku lokalnym. Również w jej obrębie można umiejscowić reklamę.
- Posty z ofertą – specjalne posty, które od zwykłych odróżniają się niemal wyłącznie celem. Są bardzo wygodną formą dla sklepu i przyjazną względem odbiorcy. Co ważne, temu ostatniemu przypominają o sobie tuż przed wygaśnięciem.
- Kampanie reklamowe – Facebook oferuje mnóstwo innych niż posty z ofertą opcji kampanii reklamowych. Te mogą skupiać się na konwersji, a zatem konkretnej akcji ze strony użytkownika. Może nią być zakup, wyświetlenie strony, skorzystanie z aplikacji. Kampanie reklamowe mogą też sprowadzać się do tak zwanych reklam kontaktowych. Te prowadzą oczywiście do skontaktowania się ze sklepem.
Facebook w kontekście sprzedaży w mediach społecznościowych jest opcją kompletną. Uzupełnia go moduł Facebook Analytics, który pozwala – a jakże – analizować każdą przeprowadzoną w jego obrębie kampanię.
Sklep na Instagramie
Sprzedaż na Instagramie bardzo przypomina tę na Facebooku. Swoją drogą, obie te platformy są przecież własnością jednej firmy. Wszystko na Instagramie jest jednak uproszczone i mniej złożone, aniżeli w przypadku jego starszego odpowiednika. Sklep na Instagramie bardzo łatwo jest skonfigurować i prowadzić. Jego prezentacja skupia się na oznaczaniu produktów w rozmaitych postach. Oczywiście można też inwestować w innego rodzaju reklamy. Te pozwalają wypromować produkt, a mogą dostosowywać się przy tym do preferencji konkretnego potencjalnego klienta.
Warto wiedzieć: prowadzenie sklepu na Instagramie wymaga posiadania sklepu internetowego. Podobnie, jak w przypadku Facebooka, każdy zakup przekierowuje użytkownika w jego obręb. To tam finalizuje on całą transakcję.
Przeczytaj więcej o sklepie na instagramie
Zakupy Google Shopping
Choć Google już jakiś czas temu zerwało z tworzeniem własnej platformy społecznościowej, wciąż można uznać je za jeden z podstawowych kanałów do prowadzenia sprzedaży internetowej. Zakupy Google to platforma, która jest w stanie wyświetlać reklamy produktowe. Oczywiście można ją zintegrować z systemem e-commerce PrestaShop. Jest on w końcu jednym z najbardziej elastycznych na rynku właśnie pod kątem modyfikacji.
Przeczytaj więcej o Google Ads
Sklep na Pintreście
Pintrest jest jednym z tych mediów społecznościowych, które uchodzą w Polsce za niszowe. Nabiera on jednak coraz większej popularności, bazującej na olbrzymiej zagranicznej społeczności. Nie ma lepszego miejsca do publikowania wszelkie rodzaju inspiracji. Skoro takowe istnieją, naturalne jest też, że mogą posłużyć jako zachęta do zakupu konkretnych produktów. Ludzie są wzrokowcami, a Pintrest stanowi świetną opcję, by to wykorzystać.
Pintrest jest świetny w kontekście zwiększania liczby swoich odbiorców i przyciągania ruchu do własnego sklepu internetowego. Opcja sprzedaży bezpośredniej w jego obrębie jest jednak dostępna wyłącznie po wejściu z nim we współpracę. Na nią z kolei mogą sobie pozwolić wyłącznie wybrani. Wciąż jednak jest on medium zdecydowanie godnym uwagi.
Porównywarki cen
Na przestrzeni lat na znaczeniu w świecie e-commerce zyskiwały porównywarki cen. Początkowo skupiały się one wyłącznie właśnie na porównywaniu. Ostatnimi laty jednak prężnie weszły w pośredniczenie w sprzedaży bezpośredniej. Radzą sobie one w niej doskonale i nie należy ich pomijać właśnie przy rozważaniu sprzedaży wielokanałowej. Ceneo, Homebook, Domodi, Nokaut – wdrożenie integracji z którąś z nich pozwoli trafić do nowych odbiorców. Tych, którzy są świadomi tego, co chcą kupić i szukają sposobu, by zrobić to taniej.
Podsumowanie – Sprzedaż w mediach społecznościowych
Rynek e-commerce już od początku swojego istnienia był bardzo podatny na trendy związane z użytkowaniem nowoczesnych technologii. Właściciele sklepów internetowych muszą na bieżąco reagować na ich bardzo dynamiczne zmiany. Powinni dostosowywać się do nich i podążać z duchem czasu. Dziś konsumenci duży nacisk kładą na media społecznościowe i głupotą byłoby tego nie wykorzystać. Nie trzeba żadnych badań by zrozumieć, że potrafią one być furtką do świetnych konwersji, olbrzymich dochodów i potężnej bazy klientów. Gotowych na wydawanie pieniędzy, co ważne.
Rozsądne wdrożenie obsługi mediów społecznościowych i jej automatyzacja w sklepie internetowym potrafią być naprawdę cenne i rentowne. Celem ich przeprowadzenia, warto się z nami skontaktować. Nie tylko podpowiemy najbardziej optymalne rozwiązania względem konkretnego sklepu, ale też wycenimy ich wdrożenie. Znamy się na rzeczy i wiemy, jak generować sprzedaże. W nowoczesny, lubiany przez klientów i uwielbiany przez przedsiębiorców sposób.