Jednym z kluczowych zadań, przed którymi stajemy tworząc swój własny sklep internetowy jest jego optymalizacja. Nie powinna ona brać pod uwagę wyłącznie większych i bardziej zauważalnych elementów, ale i te pomniejsze. Takie, na które często nie zwraca się uwagi, a które bardzo wpływają tak na skuteczność pozycjonowania, jak i User Experience. Jednym z tych właśnie aspektów są przyjazne adresy URL.

Nawet jeśli bezpośrednio po wejściu do sklepu klient nie zwraca na nie uwagi, później już tak. Chcąc podzielić się linkiem ze znajomym czy dodać go do ulubionych, zwróci uwagę na prowadzący do podstrony sklepu adres. Dobrze byłoby więc, gdyby wyglądał profesjonalnie i sam w sobie mówił to, do czego on prowadzi. Przy tworzeniu adresów URL można popełnić wiele błędów, a przede wszystkim nie wykorzystać dawanych przez nie możliwości optymalizacyjnych. My w dzisiejszym wpisie postaramy się temu zapobiec. Przedstawimy Ci wszystkie informacje kluczowe w tworzeniu przyjaznych adresów URL.

1. Czym są przyjazne adresy URL?

Tego, czym są adresy URL raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć. Dla formalności jednak należy powiedzieć, że są nimi ciągi znaków, które pojawiają się na pasku adresu przeglądarki internetowej, a które wskazują na konkretną podstronę strony lub sklepu internetowego. Czym zatem są przyjazne adresy URL?

Termin ten powstał po zauważeniu, że adresy te mają duży wpływ na pozycjonowanie sklepu internetowego. Dokładnie wtedy zaczęto zastanawiać się, jak wykorzystać je na własną korzyść właśnie pod tym względem. Powoli stało się to czymś naturalnym. Czymś, do czego dąży się w pierwszej kolejności i co wprowadza się zwykle bezpośrednio po stworzeniu strony czy sklepu internetowego.

Na adres URL składają się różne elementy. Pierwszym, który klient nie zawsze widzi (niektóre przeglądarki go ukrywają) jest protokół (http / https). W dalszej kolejności widać nazwę domeny (mojsklep.pl) oraz ścieżkę do podstrony (wskazującą na tę właśnie podstronę). Przyjazne adresy URL to takie, które ukrywają “surową” formę tej ostatniej pod postacią przyjazną tak użytkownikowi, jak i wyszukiwarce internetowej.

1.1. Przykłady przyjaznych adresów URL

Aby najlepiej zrozumieć działanie przyjaznych adresów URL, warto przedstawić je na przykładzie z życia wziętym. Domyślnie sklepy tworzone w PrestaShop nie stosują maskowania adresów URL. Z uwagi na to do podstrony z produktem prowadzi zwykle taki adres:

  • mojsklep.pl/index.php?id_product=1&id_product_attribute=1&rewrite=t-shirt&controller=product&id_lang=2

Od razu po spojrzeniu na niego widać jest, że ciężko tak właściwie poznać, do jakiego produktu odnosi się ten adres. Jest długi, a jego podyktowanie graniczyłoby z cudem. Można się tylko domyslać (po nazwach), że związany jest z konkretnym produktem. Na pewno jednak bezpośrednio na to nie wskazuje. Wydaje się być mało profesjonalny, a na pewno nie wpada w oko i nie jest łatwy do zapamiętania.

Zgoła odmiennie mogłaby wyglądać przyjazna wersja wspomnianego powyżej adresu URL. Jej przykład przedstawiamy poniżej:

  • mojsklep.pl/odziez-meska/koszulki/t-shirt-prosto

Jak widać po powyższym, po adresie URL szybko można powiedzieć, że ma się do czynienia z koszulką męską. Dodatkowo szybko można wychwycić jej nazwę i zweryfikować, czy to rzeczywiście o nią chodzi. Link ten jest krótki, zwięzły – łatwo podyktować go znajomemu, a jego wklejenie w okienko czatu nie powoduje jego rozjeżdżania się go. CO więcej, zawiera w sobie najważniejsze kluczowe frazy, których mógłby poszukiwać klient korzystający z wyszukiwarki internetowej. Ukrywa przy tym wszystkie informacje, które tak dla niego, jak i dla robota wyszukującego nie mają absolutnie żadnego znaczenia.

2. Po co korzystać z przyjaznych adresów URL?

Choć większość zalet, jakie płyną z zastosowania przyjaznych adresów URL widoczna jest już na pierwszy rzut oka, warto zebrać je do kupy. Chociażby po to, by zrozumieć istotę ich wdrażania. Poniżej przedstawiamy wybrane korzyści, które mogą płynąć z wprowadzenia u siebie przyjaznych adresów URL.

  • Przyjazne adresy URL poprawiają UX. Użytkownicy lubią, gdy adresy URL są uporządkowane i zrozumiałe dla nich.
  • Wpływają na pozycję sklepu w wyszukiwarce internetowej. Jeżeli odpowiednio rozplanujesz frazy kluczowe w adresach URL, wpłyniesz na pozycję Twojego sklepu w wyszukiwarce.
  • Generują dodatkowe wyświetlenia. Klienci znacznie chętniej dzielą się ze znajomymi stronami z przyjaznymi adresami URL. Dzięki temu możesz liczyć na większą ilość wyświetleń, ale i sprzedaży, właśnie z uwagi na “polecanie”.
  • Poprawiają renomę sklepu. Sklepy internetowe nieposiadające przyjaznych adresów URL są dziś dla klienta co najmniej alarmujące. Mogą zostać uznane za średnio bezpieczne i stworzone “na szybko”.

Warto wiedzieć: jeśli nie jesteś pewny co do tego, który adres URL sprawdzi się lepiej w akcji, możesz przeprowadzić testy różnych rozwiązań w jego kwestii (na przykład na różnych produktach). Jeśli zauważysz skok w pozycji w wyszukiwarce czy w wejściach na podstronę, poszedłeś w dobrym kierunku.

3. Jak opracować u siebie przyjazne adresy URL?

Przyjazne adresy URL wydają się być czymś bardzo prostym do opracowania. Rzeczywistość pokazuje jednak, że nie zawsze musi tak być, a w ich obrębie często pomija się pewne istotne kwestie. Poniżej poruszamy kilka tych aspektów, na które zdecydowanie warto w nich zwrócić uwagę.

3.1. Odpowiednia struktura linków i menu

Aby móc tworzyć przyjazne adresy URL w sposób logiczny i uporządkowany, musisz najpierw zająć się hierarchią menu głównego Twojego sklepu internetowego. Zwłaszcza jeśli posiadasz w nim rozbudowane menu z wieloma kategoriami. Linki wewnętrzne w Twoim sklepie muszą odzwierciedlać tę hierarchię. Tak, aby klient mógł w nich dokładnie określić, gdzie w danym momencie się znajduje.

Jeżeli na przykład sprzedajesz gry konsolowe, powinieneś zadbać o to, by klient wiedział, z jaką dokładnie ma w danym przypadku do czynienia. Oto przykładowe adresy:

  • twojadomena.pl/ps4/rpg/diablo-iii
  • twojadomena.pl/xbox-one/akcesoria/pad-bezprzewodowy-microsoft
  • twojadomena.pl/gadzety/pluszaki/minecraft-steve-pluszak

Jak widać po każdym z powyższych adresów, odzwierciedlona w nich została dokładna ścieżka, która mogłaby zaprowadzić klienta do konkretnego produktu. Ważne jest, aby po usunięciu ostatniej części adresu klient docierał poziom wyżej. Usuwając więc z pierwszego adresu frazę diablo-iii powinien trafiać do podkategorii RPG w kategorii PS4. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, ilu użytkowników chodzi w ten sposób na skróty.

3.2. Przyjazne adresy URL – właściwe łączniki

Jeżeli Twoje adresy url posiadają kilka słów, oczywistym jest, że musisz jakoś je rozdzielić. Nie możesz przy tym zastosować spacji (te w adresach URL nie mają racji bytu). Powinieneś za to zadbać o czytelność. W adresach URL staraj się unikać stosowania litery “i” – jest ona często pomijana przez robota Google, a dodatkowo sztucznie przedłuża link (aż o trzy znaki, licząc z łącznikami). Jej brak wcale nie wpłynie negatywnie na UX. Wręcz przeciwnie.

W kontekście łączników, aktualnie w sieci można się spotkać z trzema ich rodzajami. Podążając za wspomnianym wyżej przykładem sklepu z grami to kolejno:

  1. twojadomena.pl/monsterhuntergenerations
  2. twojadomena.pl/monster_hunter_generations
  3. twojadomena.pl/monster-hunter-generations

Z wszystkich trzech opcji przedstawionych powyżej tylko trzecia jest akceptowalna i pozbawiona wad. W pierwszym przypadku bowiem ciężko tak naprawdę rozszyfrować, z czym ma się do czynienia. Wyszukiwarka również będzie miała z tym problem, zwykle traktując frazę jako jedną całość. Drugi przykład to również błędne zastosowanie “podłogi” (podkreślenia), które nie jest uznawane jako separator. Nawet jeśli czytelność jest tutaj większa, nie jest to opcja idealna. Taką jest dopiero wariant trzeci – czytelny tak dla klienta, jak i robota wyszukującego.

3.3. Optymalizacja pod kątem słów kluczowych

Aby w pełni wykorzystać przyjazne adresy URL, musisz zawrzeć w nich frazy kluczowe, których pozycjonowanie Cię interesuje. Pamiętaj jednak, by były one adekwatne do treści przedstawianych na konkretnej podstronie. Tutaj – podobnie jak na samej stronie sklepu – liczy się umiar i wyczucie. Nie powinieneś spamować frazami kluczowymi i wpychać ich wszędzie tam, gdzie tylko możesz. Zadbaj więc o to, by wszystko było naturalnie wkomponowane i… po prostu zoptymalizowane.

Poniżej kilka przykładów stosowanych aktualnie URL-i z frazami kluczowymi.

  • twojadomena.pl/pady-do-ps4/pad-zielony-dualshock-4 – to adres URL, który jest mile widziany, bo nie posiada sztucznego nagromadzenia fraz (mimo ich posiadania),
  • twojadomena.pl/pady-do-ps4/pad-do-ps4-zielony – tutaj widać zbyt duże nagromadzenie słów kluczowych i nienaturalną optymalizację,
  • twojadomena.pl/tanie-pady-do-ps4/pad-ps4-tani – to również opcja mocno niepożądana, stworzona na siłę i potrafiąca wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Wszystko tutaj powinno być robione z zachowaniem logiki, wyczucia i dobrego smaku.

3.4. Właściwa długość

W idealnych przyjaznych adresach URL liczy się również ich długość. Powinieneś dbać o to, by było one zwięzłe, ale i konkretne. Muszą wskazywać dokładnie na to, do czego prowadzą. Idealna sytuacja zakłada, że mają one maksymalnie 60 znaków – taką rekomendację wystosowało samo Google. Choć nie zawsze będziesz w stanie jej sprostać, powinna ona dawać Ci pojęcie na temat najbardziej pożądanej długości adresu.

Długie URL-e nie tylko nie mają wpływu na SEO (wręcz przeciwnie – najczęściej są obcinane przez roboty wyszukujące), ale też negatywnie oddziałują na doświadczenia klienta. Jako że często wyglądają na SPAM lub reklamę, są rzadziej klikane. Klienci pod ich względem preferują zwięzłe formy i konkrety.

Jeżeli sama struktura menu narzuca Ci stosowanie długich adresów (gdyż same nazwy kategorii są długie), powinieneś ją zoptymalizować. Podążając za wcześniejszym przykładem, zamiast playstation 4 w adresie możesz zamieścić skrótowe ps4, mające to samo znaczenie, a “pochłaniające” aż dziewięć znaków mniej. Pamiętaj, że czytelność jest tutaj jedną z istotniejszych kwestii.

3.5. Przyjazne adresy URL – tylko małe litery

Jeżeli tylko możesz, w swoich adresach URL używaj tylko małych liter. Choć duże litery nie są wielkim błędem i raczej nie wpływają na czytelność, mogą doprowadzić do jednego problemu. Google może zaindeksować podstronę pod dwoma różnymi adresami URL (tym z małymi literami i tym z wielkimi). Oczywiście, możesz tu zastosować przekierowanie. Łatwiej będzie jednak zachować ujednoliconą strukturę linków.

3.6. Brak numerów identyfikacyjnych

W linkach znajdujących się na łamach Twojego sklepu powinieneś unikać zawierania liczb odpowiedzialnych za rozpoznanie kategorii czy produktów (tak zwanych identyfikatorów). Są one pozostałością po dawnych czasach, w których często się je stosowało. Nie są istotne zarówno dla wyszukiwarki, jak i klienta – niepotrzebnie zwiększają długość adresu oraz zmniejszają jego czytelność. Sama nazwa kategorii i produktu w linku wystarczy do jego identyfikacji. Nie stosuj więc adresów pokroju:

  • twojadomena.pl/3-ps4
  • twojadomena.pl/3-ps4/15563-diablo-iiii

Zastąp je wersjami pozbawionymi numerów ID. Na pewno Ci to nie zaszkodzi, a pozytywnie wpłynie na odbiór linków.

3.7. Certyfikat SSL

Certyfikat SSL w teorii nie ma wiele do czynienia z optymalizacją adresów URL. Jest on jednak niesamowicie ważny w kontekście pozycjonowania i ma niewątpliwy związek właśnie z nimi. Plusem jego jest to, że wdrażasz go jednorazowo. Dzięki temu zaś dajesz klientom znać, że mają do czynienia z bezpiecznym miejscem w sieci. Nie zmienisz przy tym struktury linku – protokół zazwyczaj jest przez wyszukiwarkę chowany. Strony posiadające go są bardziej cenione przez użytkowników, a i coraz częściej mówi się, że popularne wyszukiwarki mają zacząć ich wymagać. Wiele przeglądarek ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem płynących ze stron bez certyfikatu. To kolejna przesłanka ku temu, by po prostu go wdrożyć. Zwłaszcza że aktualnie możesz to zrobić również bezpłatnie, korzystając z certyfikatu dostarczanego przez firmę Let’s Encrypt. Wiele serwerów pozwala go szybko i sprawnie skonfigurować.

Pamiętaj, aby ustalić przekierowanie z http na http (sklep nie powinien być dostępny z tej pierwszej wersji).

3.8. Poprawa linków generowanych automatycznie

Większość platform e-commerce tworzy linki w sposób automatyczny, bazując na nazwach produktów czy kategorii. Często okazują się one nie idealne. Dobrze byłoby, gdybyś był w stanie ręcznie edytować te właśnie adresy – oczywiście w przypadkach, w których zajdzie taka potrzeba. Nie zawsze chcesz przenosić nazwę produktu do adresu URL 1:1. Wtedy taka opcja przyda się najbardziej. Pamiętaj jednak, aby adresy URL dostosowywać możliwie jak najwcześniej. Najlepiej robić to już przy dodawaniu produktu, by linki indeksowały się zgodnie z Twoimi założeniami.

3.9. Używanie linków kanonicznych

Często zdarza się tak, że w obrębie swojego sklepu internetowego musisz stworzyć podstrony podobne lub identyczne z tymi, które już powstały. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy produkt ma różne warianty. Podążając za wcześniejszym przykładem, gra Diablo III może być przez Cienie oferowana w wersji na wiele platform. Przez to zaś będzie dostępna pod różnymi adresami, na osobnych podstronach. Zastosuj wtedy tag kanoniczny, dzięki któremu dasz wyszukiwarce znać, która podstrona jest tą główną. Wtedy też wyszukiwarka nie będzie traktowała jej jako “duplicate content” – nie wpłynie to negatywnie na Twój sklep. Co istotne, tagi kanoniczne możesz stosować również na zewnętrzne strony. Przyda Ci się to, jeśli kopiujesz opis prosto od producenta.

Jeśli usuwasz starą podstronę ze swojego sklepu, zadbaj o przekierowanie adresu URL w inne miejsce. Przekierowania 301 pozwolą Ci zachować moc tego linku, a jednocześnie sprawią, że użytkownicy nie będą poirytowani odwiedzaniem podstron, które już nie istnieją.

4. Przyjazne adresy URL – podsumowanie

Przyjazne adresy URL w sklepie internetowym mają ogromny wpływ na dwa bardzo istotne aspekty jego funkcjonowania. Chodzi tutaj o wygodę użytkownika, ale i optymalizację pod kątem wyszukiwarki. Wydają się przy tym być proste do wdrożenia, ale i do zarządzania. Problem może pojawić się wtedy, gdy posiadasz już swój sklep internetowy z tysiącami produktów, do których prowadzą długie, nieczytelne i nieadekwatne adresy URL. Wtedy na pewno czeka Cię z tym najwięcej pracy.

Niezależnie od sytuacji, w której się znajdujesz, musisz zainwestować w rozwiązanie, które umożliwi Ci dopasowanie adresów URL do potrzeb Twoich i Twojego sklepu. Tworzone przez nas sklepy internetowe są w nie wyposażane już na start, a przyjazne adresy URL to jedna z ich podstawowych funkcjonalności. Tworząc swój sklep internetowy za naszym pośrednictwem będziesz więc miał pewność, że już od początku zadbasz o jego podstawy. Nie będziesz odkładał niezbędnej do wykonania pracy na później. Skontaktuj się z nami lub użyj naszego konfiguratora. Zrób pierwszy krok ku świetnie funkcjonującej platformie handlowej, a my zajmiemy się resztą.

5 / 5 ( 41 opinii )