Prowadzenie sklepu internetowego to wbrew pozorą, czasochłonne i wymagające zajęcie. Wiele osób mylnie uznaje założenie sklepu internetowego za czynność jednorazową. Rzeczywistość jest inna. Proces już nie jego tworzenia, a prowadzenia jest bowiem czymś, co praktycznie się nie kończy. Składa się na niego całe mnóstwo czynności. Od codziennej obsługi klienta, przez podejmowanie się działań o charakterze marketingowym, do bieżącej administracji. W końcu trzeba też realizować zamówienia i stale dbać o to, by zwiększać sprzedaż oraz idący w parze z nią zarobek.

Współcześnie nie jest trudno stać się właścicielem sklepu internetowego. Gotowe platformy e-commerce pokroju PrestaShop, w połączeniu z firmami umożliwiającymi ich personalizację, pozwalają wejść w jego posiadanie w zaledwie kilka dni czy tygodni. Sprawiło to, że rynek e-commerce stał się bardzo mocno konkurencyjny. Niemal natychmiast trzeba zatem przejść do działań prowadzących do promocji sklepu. Nie tylko zresztą jej, ale i do przyciągania do niego klientów, budowania marki, dbania o renomę i rozwój oraz zwiększania konwersji. Cała machina kręci się już po złożeniu pierwszego zamówienia. Do właściciela z kolei należy to, żeby nawet na chwilę się nie zatrzymywała.

Jak prowadzić sklep internetowy?

Chcąc prowadzić sklep internetowy, trzeba zastanowić się przede wszystkim nad tym, jak uczynić go takim przynoszącym rzeczywisty dochód. Takim, który generuje konwersje. Podstawą sukcesu na współczesnym rynku e-commerce okazuje się sposób, w jaki prowadzi się sklep. Nie da się go zamknąć w krótkiej i sztywnej definicji. Po pierwsze bowiem, wymaga indywidualnego, dopasowanego do konkretnej branży podejścia. Każdy sklep ma inny model biznesowy i inną ofertę produktową, którą kieruje do swoich klientów. Po drugie z kolei, składa się on z mnóstwa pomniejszych czynności. To one właśnie definiują model prowadzenia sklepu.

Mimo że prowadzenie sklepu internetowego wymaga indywidualnego podejścia, istnieje wiele rzeczy wspólnych. Takich, które pomagają w odniesieniu sukcesu na rynku e-commerce niezależnie od branży. To właśnie o tych rzeczach porozmawiamy w tym tekście.

Prowadzenie sklepu internetowego – krok po kroku

1. Obsługa klientów

Absolutnym priorytetem w prowadzeniu każdego sklepu internetowego – niezależnie od branży, wokół której się obraca – jest codzienne dbanie o jakość obsługi klienta. Ma ona tym większe znaczenie, że stanowi część tak zwanego „remarketingu”. Ludzie znacznie chętniej wracają do sklepów, które wywarły na nich dobre wrażenie. Tych, których wizerunek w ich oczach jest nieskalany.

Procesy obsługi klietów

Sam proces obsługi klientów nie jest tak prostolinijny, jak mogłoby się wydawać. Składa się na niego:

  • Profesjonalne doradztwo klientom, za sprawą którego ci mogą dowiedzieć się więcej na temat sprzedawanych produktów. Nie tylko ich, ale też statusu już złożonych zamówień czy schematów, które rządzą danym sklepem internetowym. Mowa chociażby o polityce zwrotów. Doradztwo już dawno przestało sprowadzać się do odpowiadania na wiadomości e-mail. Teraz istotne jest oferowanie bardziej przystępnych form kontaktu – rozmowy na czacie czy poprzez Messengera lub Facebooka.
  • Pisanie wartościowych opisów produktów – klienci cenią sobie transparentność w przedstawianiu każdego produktu. Liczy się dla nich również kompleksowość wiedzy, jaką są w stanie pozyskać za pośrednictwem jego opisu. Ten powinien im pomagać w podjęciu decyzji o zakupie. Musi przedstawiać wszystkie zastosowania tegoż produktu i dawać pełnię informacji, które mogłyby się okazać ważne dla jego odbiorcy. Częścią tego wszystkiego jest też sugerowanie innych produktów tego samego rodzaju, które można by porównać.
  • Rozwój programów lojalnościowych, które stanowią jedną z najlepszych form budowania relacji z klientem. Dają wrażenie tworzenia pewnej więzi. Warto wzbogacić je o kupony rabatowe, również mile widziane przez wszystkich odbiorców.
  • Budowanie wizerunku eksperta – klienci lubią wiedzieć, że mają do czynienia ze sklepem rzeczywiście znającym się na rzeczy. Dlatego też bardzo poleca się prowadzenie bloga z praktycznymi poradami, kompleksowymi recenzjami oraz informacjami z branży, wokół której sklep się obraca. Ma to znaczenie na dwóch polach. Po pierwsze bowiem, pozwala sklepowi zyskać w oczach jego potencjalnego klienta. Po drugie z kolei, w znacznym stopniu wspomaga proces pozycjonowania sklepu internetowego.

2. Obsługa wysyłek i zwrotów w sklepie internetowym

Kluczowe w prowadzeniu sklepu internetowego jest wykonywanie czynności oczywistych dla niego. Mowa tutaj o dostarczaniu klientom zamawianych przez nich przedmiotów czy usług (zależnie od profilu sklepu). Jednym z podstawowych kryteriów właśnie w tej kwestii jest czas przesyłki. Klienci bardzo cenią sobie natychmiastowe przystępowanie do realizacji ich zamówień. Równie ważne okazuje się dla nich bycie informowanymi o zmianie jej statusu. Dlatego też tak istotne jest dostarczanie im numeru śledzenia do firmy kurierskiej (jeśli to z jej usług skorzystali) tak szybko, jak tylko się da.

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze sklepu internetowego przez klienta jest koszt dostawy. Niskie ceny wysyłki pozytywnie wpływają na konwersje. Udowadniają to wszelkiego rodzaju raporty związane z badaniem zachowań na rynku e-commerce. Właśnie dlatego warto pomyśleć o darmowej dostawie. Choć z perspektywy właściciela sklepu może się ona wydawać nieopłacalna – potrafi przynosić rzeczywiste korzyści. Pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zaplanowana. Jak bowiem każą sądzić statystyki, ludzie znacznie chętniej sięgają po droższe produkty z darmową wysyłką, aniżeli tańsze, za których dostarczenie będą musieli zapłacić standardową stawkę. Dlatego też tak popularne i szeroko stosowane rozwiązanie uzależnia pojawienie się darmowej wysyłki od wartości sumarycznej całego zamówienia (wszystkich produktów, które znajdują się w koszyku). Nie dość, że wpływa ona na zadowolenie klientów to jeszcze zachęca ich do zakupu dodatkowych produktów. To z kolei przyczynia się do większych zarobków sklepu internetowego.

Zwroty i reklamacje

Nieodzownym elementem prowadzenia każdego sklepu internetowego jest obsługa zwrotów i reklamacji. Te w końcu się pojawią. Niezależnie od tego, jak bardzo przykłada się do jakości sprzedawanych produktów czy oferowanych usług. Polskie prawo daje klientom dokonującym zakupów na odległość możliwość zwrotu produktów w przeciągu 14 dni od ich otrzymania. Każdy sklep internetowy musi to respektować.

Obsługa zwrotów i reklamacji jest częścią budowania własnej renomy i więzi z klientem. Trzeba do nich podchodzić z odpowiednią dozą wyrozumiałości. Zawsze należy dążyć do tego, by rozwiązywać sytuacje problematyczne i konfliktowe z korzyścią dla siebie i klientów docelowych.

W tym wszystkim liczy się też maksymalnie uproszczenie procesu prowadzącego zwrotu towaru, ale i zasad, które na to pozwalają. Klienci lubią transparentność właśnie w tej kwestii. Co bardzo istotne, o polityce zwrotów i reklamacji bardzo często czytają jeszcze zanim dokonają zakupu. Ma ona więc niebagatelny wpływ na ilość konwersji.

Z uproszczenia całego procesu obsługi zwrotów i reklamacji jest też w stanie skorzystać sam sklep internetowy. Warto dowiedzieć się, jak jest w tym w stanie pomóc firma kurierska, z której się korzysta. Działający na naszym rynku kurierzy często posiadają swoje własne rozwiązania właśnie w kontekście zwrotów. Nierzadko oferują też preferencyjne warunki w obsłudze przesyłek zwrotnych.

3. Przygotowywanie ofert promocyjnych

Sprzedaż produktów i usług przez Internet jest czymś, co rządzi się swoimi zasadami i wyróżnia pewną specyfiką. Jest to najbardziej widoczne w łatwości porównywania cen w różnych sklepach internetowych. Mając taką możliwość, klienci muszą być odciągani od porównywania, albo też we właściwy sposób zachęcani do robienia zakupów w konkretnym sklepie. W tym wszystkim są w stanie pomóc organizowane regularnie akcje promocyjne.

Podstawą w przygotowywaniu ofert promocyjnych jest branie udziału w wydarzeniach cyklicznych. Te już od dawna są organizowane w podobnych przedziałach czasowych. Udział w nich bierze większość branż. Mowa tutaj chociażby o Dniu Darmowej Dostawy czy Black Friday’u. To święta handlu, które rzeczywiście generują mnóstwo konwersji. Głupotą byłoby niebranie w nich udziału właśnie jako sklep internetowy.

Bardzo rozsądnie jest uczynić kody rabatowe częścią oferty promocyjnej. Mogą one być przyznawane osobom, które zapisały się do newslettera (otworzyły przed sklepem nowy sposób na trafianie do nich z jego ofertą). Przyznawać je można również tym, które już dokonały zakupów w sklepie. Organizowane akcje promocyjne warto połączyć z umiejętnie prowadzoną komunikacją w social mediach. Nie od dzisiaj bowiem jest ona kluczowa w zwiększaniu sprzedaży i budowaniu relacji z klientami.

4. Pozyskiwanie klientów

Aby interes w sklepie internetowym mógł się kręcić, trzeba znajdować sposoby na przyciąganie do niego nowych klientów. Należy przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że sam sklep nie jest jedynym środkiem trafiania do potencjalnych odwiedzających. Co więcej, jest jednym z tych mniej skutecznych, bo działających dopiero po jego znalezieniu w Internecie.

Chcąc zatem zająć się (a raczej zajmować, gdyż to również jest pewien proces) pozyskiwaniem nowych klientów, należy zwiększyć widoczność sklepu internetowego w Google. To najpopularniejsza wyszukiwarka, w której każdego dnia wykonuje się miliardy zapytań. Można postawić tutaj na bardziej permanentne pozycjonowanie (o tym – później). Istnieje też opcja, by zainwestować w bardziej bezpośrednią reklamę. Ta ostatnia jest dostępna w ramach programu Google Ads. Amerykański gigant przygotował także platformę Zakupy Google Shopping – nią również warto się zainteresować.

Pozyskaj nowych klientów

Nowych klientów pozyskuje się jednak nie tylko ofertą produktową i właściwym jej wypromowaniem. Prowadzenie sklepu nastawione na przekonywanie do niego nowych użytkowników powinno brać pod uwagę tworzenie czegoś, co byłoby w stanie natchnąć do zakupów. Mowa o przydatnych poradnikach, ciekawych przeglądach czy innych użytecznych materiałach. Do pomysłów na tworzenie tego typu treści zaliczyć można:

  • wszelkiego rodzaju inspiracje, które natchną klienta do zakupu różnego rodzaju przedmiotów związanych z konkretną tematyką;
  • przedstawianie nowych kolekcji – ludzie lubią być na bieżąco z nowościami. Zestawienie ich w jednym miejscu zwykle okazuje się być strzałem w dziesiątkę;
  • propozycje prezentów, jeśli oczywiście branża na to pozwala;
  • praktyczne poradniki, dzięki którym będzie można zwiększyć komfort życia. Koniecznie przy użyciu oferowanych przez sklep produktów.

Dobre teksty to takie, które rzeczywiście angażują, a przede wszystkim są dla klienta ciekawe. Warto uczynić je też odpowiednio zoptymalizowanymi. Mogą w ten sposób przyczynić się do lepszych efektów pozycjonowania konkretnego sklepu. Prowadzony w towarzystwie sklepów blog trzeba rozwijać z dużą regularnością. Najlepiej jest planować kolejne posty na długo do przodu. Klient, który w sklepie otrzyma nie tylko dostęp do produktów, ale i rzetelne informacje dotyczące ich możliwego zastosowania, jest klientem znacznie bardziej lojalnym.

5. Marketing w sklepie internetowym

Prowadzenie sklepu internetowego jest zawsze wyzwaniem, również z marketingowego punktu widzenia. Podczas gdy lokale stacjonarne raczej nie mają z nim problemów, na rynku e-commerce istnieje olbrzymia konkurencja. W związku z tym wszystkie działania marketingowe muszą być jeszcze bardziej intensywne i kompleksowe. To, co przedstawione zostanie poniżej najlepiej jest połączyć z pozycjonowaniem i prowadzeniem kanałów w sieciach społecznościowych. Wszystko ma tutaj bowiem ścisły związek ze sobą.

Marketing sklepu internetowego celuje w zwiększenie jego rozpoznawalności, ale i konwersji. Musi być wielokanałowy – zwłaszcza że współczesny klient nie należy do najłatwiejszych.

Content marketing

Chcąc prowadzić sklep w sposób jak najbardziej optymalny, wręcz trzeba inwestować w dobry content marketing. Marketing treści to coś, o czym wspomniane zostało już wcześniej. Sprowadza się on do przyciągania nowych klientów interesującymi treściami. Takimi, które nade wszystko celują w bycie użytecznymi, promocję produktów ukrywając za otoczką przydatności. W odróżnieniu od bardziej tradycyjnych form reklamy, ta za pośrednictwem treści celuje w nawiązywanie długotrwałych relacji z klientem. Jest więc czymś, co nie przynosi bezpośrednich i bardzo szybkich efektów. Korzyści z niej przychodzą z czasem. Jako że kosztuje mniej niż standardowa reklama, jest opcją świetną. Tym bardziej że potrafi generować trzykrotnie więcej konwersji. Jest też formą bardzo długofalową i przyciągającą nowych klientów przez cały okres działania sklepu internetowego.

Choć content marketing jest najbardziej kojarzony z prowadzeniem bloga, tak naprawdę jest czymś znacznie bardziej złożonym. W jego obręb wchodzą bowiem wszystkie treści, które są publikowane i rozpowszechniane za pośrednictwem Internetu. Tak oto to nie tylko artykuły na blogu, ale i wszelkiego rodzaju infografiki, podcasty, webinary, materiały wideo czy raporty. Wszystko to, co klienci mogliby uznać za wartościowe. Wybór odpowiedniej formy content marketingu zależy przede wszystkim od branży, wokół której obraca się sklep. W każdym przypadku jednak skorzystać na nim muszą dwie strony. Klient pozyska dzięki niemu treści, które okażą się dla niego przydatne i pomogą mu w wyborze. Sklep z kolei zyska wartościowego odbiorcę i duże prawdopodobieństwo tego, że zdecyduje się on na dokonanie zakupów.

To produkt jest kluczowy

Oczywiście umiejętnie przeprowadzony content marketing to nie tylko przydatna dla klienta treść. To też taka, w której w umiejętny sposób trzeba ulokować sprzedawane przez sklep produkty. To wokół nich ta treść musi być budowana. Choć nie może to być robione wprost, musi dawać do zrozumienia, że w dany produkt po prostu warto się zaopatrzyć.

W obręb content marketingu w sklepie internetowym wpisać można poniższe działania.

  • Tworzenie poradników o charakterze eksperckim. Mają one być przydatne w podejmowaniu decyzji o zakupie wybranego produktu.
  • Kreowanie infografik, których celem jest dostarczenie ciekawych informacji w interesującej formie. Muszą zachęcać do dzielenia się nimi. Chociażby w mediach społecznościowych.
  • Przygotowywanie recenzji produktów, a najlepiej zlecanie ich osobom uważanym za ekspertów w konkretnej branży. Mogą nimi być popularni bloggerzy.
  • Tworzenie bloga, który może być podstroną sklepu lub niezależnym tworem. Musi on być aktualizowany regularnie.

E-mail marketing

Mogłoby się wydawać, że w dobie mediów społecznościowych e-mail stał się czymś odchodzącym do lamusa. Jest jednak inaczej. Okazuje się on być wciąż często wykorzystywaną, a zatem i skuteczną formą komunikacji. Zwłaszcza na rynku e-commerce, gdzie jego znaczenie jest jeszcze większe.

E-mail marketing przeprowadzany jest przede wszystkim za pośrednictwem specjalnej kampanii, celującej w osoby zapisane do newslettera. Udowodniono, że klienci otrzymujący newsletter wydają znacznie więcej pieniędzy od tych, które takowego nie dostają. Pod warunkiem, że kampania będzie odpowiednio atrakcyjna i rzeczywiście stworzy wrażenie niezapomnianej. Takiej jedynej w swoim rodzaju. Koniecznie takiej, która jest dostępna tylko przez chwilę, a za chwilę zniknie.

Mailing może stanowić formę informowania klientów o nowych produktach w ofercie. Znacznie skuteczniejszy jednak okazuje się wtedy, gdy wykorzystuje się go do oferowania klientom czegoś „gratis”. Czegoś, co zachęciłoby ich do ponownej wizyty, zakończonej dokonaniem transakcji. Tym czymś może być niższa cena konkretnego towaru czy też jego wysyłki. Powinieneś ograniczać to czasowo, by spotkać się z szybszym odzewem.

Warto wiedzieć: mailing można przeprowadzać na osobach, które zarejestrowały się do newslettera. Zasadne jest jednak poszerzać ich grono o klientów, którzy już wcześniej dokonali w sklepie zakupów. Nie każdy lubi tę formę komunikacji. Należy więc zadbać o to, by można było zrezygnować z informacji podawanych drogą mailową.

Maile transakcyjne

Choć nie każdy właściciel sklepu zdaje sobie z tego sprawę, maile transakcyjne również można wykorzystać w formie marketingu. Mowa tu o mailach służących do informowania o rzeczach związanych z zamówieniem. Chodzi o założenie konta, złożenie zamówienia, jego realizację czy wysyłkę. Duża ich część może zostać przeznaczona do marketingu i zawierać chociażby banner z reklamą. Doskonale sprawdza się tutaj personalizowanie takich maili. W potwierdzeniu złożenia zamówienia można na przykład zasugerować inny produkt. Na przykład taki, który dobrze poradzi sobie w towarzystwie tego już zakupionego. Buduje się tym samym chęć wejścia w jego posiadanie, a często i szybkiego dokupienia go.

Remarketing

Bolączką niemal każdego sklepu internetowego są tak zwane porzucone koszyki,. Chodzi o transakcje, do których nie doszło, a których tworzenie zainicjował klient. Odejście od nich wynika z wielu różnych rzeczy, zazwyczaj związanych z samym procesem. Koszyki zazwyczaj porzuca się już w czasie przejścia do finalnego etapu transakcji. Co zatem ma wpływ na ich porzucanie? Najczęściej cena dostawy, która okazuje się zbyt wysoka. Istnieje też możliwość, że klienta coś odciągnie od transakcji i kompletnie zapomni on o tym, że miał coś kupić.

W radzeniu sobie z porzuconymi koszykami – i nie tylko z nimi – pomaga tak zwany remarketing. W skrócie: celuje on w ponowne trafianie do osób, które były zainteresowane zakupem. Z pewnych względów jednak się na niego zdecydowały. Są one informowane o czekającym na nie koszyku – chociażby mailowo czy przez powiadomienie w telefonie.

Remarketing jest czymś, co bardzo ciężko przeprowadzić samodzielnie. Wymaga specjalnych wdrożeń, które umożliwią jego przeprowadzanie i pozwolą na śledzenie jego efektywności. We wprowadzeniu rozwiązań pozwalających na jak najlepsze wykorzystanie go jesteśmy w stanie pomóc i my. Wystarczy skontaktować się z nami, a wyjaśnimy wszystkie zasady współpracy.

6. Pozycjonowanie sklepu internetowego

Działania w zakresie marketingu internetowego są czymś złożonym, dzielącym się na dwa podstawowe sektory. Jeden z nich skupia się na działaniu bardzo bezpośrednim, mającym na celu dostarczenie jak najszybszych konwersji. Drugi z kolei zakłada pracę długofalową. Oba są częścią prowadzenia sklepu internetowego. Istotnym elementem tego drugiego jest pozycjonowanie sklepu internetowego.

Pozycjonowanie jest procesem bardzo złożonym, biorącym pod uwagę mnóstwo czynników. Wymaga codziennej i konsekwentnej pracy, a przede wszystkim cierpliwości. Skuteczne pozycjonowanie sklepu zakłada:

  • optymalizację sklepu, biorącą pod uwagę poprawę wszystkich błędów w jej obrębie, ale też przyspieszenie czasu jego ładowania;
  • analizę zachowań użytkowników, która pozwoli promować te najczęściej prowadzące do konwersji;
  • zadbanie o linkowanie, a zatem to, żeby inne strony w Internecie odnosiły się do sklepu i często na niego wskazywały;
  • odpowiedni content marketing – koniecznie taki, który skupi się właśnie na SEO, a zatem między innymi będzie dostosowany do strategii i nastawiony na promocję wybranych przez siebie słów kluczowych.

Długofalowa strategia SEO

Podchodząc do pozycjonowania trzeba mieć świadomość tego, że jest ono procesem. Potrafi trwać naprawdę długo i wymaga konsekwencji oraz cierpliwości. Najważniejsza w tym wszystkim jest jednak długofalowa strategia, a zatem plan na to, w jaki sposób wyróżnić swój sklep w Internecie.

Głównym celem pozycjonowania jest zawsze osiągnięcie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania Google (SERP). Przyczynia się to chociażby do większej rozpoznawalności sklepu, ale i ilości wejść na jego łamy. Optymalna strategia zakłada znalezienie takich słów kluczowych, które okażą się być skutecznymi, ale i po prostu często wyszukiwanymi. W ich kontekście liczy się też konkurencja. To ona definiuje intensywność działań koniecznych do podjęcia celem osiągnięcia sukcesu.

W określaniu długofalowej strategii warto mieć na uwadze to, że Google przy ustalaniu pozycji sklepów i stron internetowych bierze pod uwagę całe mnóstwo czynników. Codzienne wykorzystywanie tej wiedzy umożliwi robienie progresu właśnie w pozycjonowaniu. Za pozycjonowanie nie trzeba brać się samemu – często rozsądniej jest powierzyć je agencji interaktywnej. Ta bowiem dysponuje odpowiednim zapleczem i umiejętnościami gwarantującymi jej skuteczność w działaniu.

7. Prowadzenie kanałów sklepu w sieciach społecznościowych

Prowadzenie sklepu już dawno przestało się ograniczać do działań wyłącznie w jego obrębie. Kluczowa w dzisiejszych czasach jest bowiem jego obecność w mediach społecznościowych. Z nich bowiem korzysta każdy – w dodatku codziennie i wielokrotnie. Dziś trudno jest sobie wyobrazić istnienie sklepu internetowego, który nie starałby się wyróżnić w ramach platform społecznościowych. Choć same w sobie nie sprzedają w sposób bezpośredni, są w stanie być bardzo dobrym źródłem ruchu. Są też jednym z narzędzi do budowania renomy.

Dobrze prowadzone profile społecznościowe to takie, które zamieszczają rzeczy interesujące i atrakcyjne dla odbiorców. To przede wszystkim takie, które angażują i wywołują pewnego rodzaju reakcje. Cenne są udostępnienia, komentarze czy „polubienia”. Nade wszystko jednak budują społeczność wokół sklepu, którego dotyczą. Bardzo często skupiają w niej przyszłych i lojalnych klientów.

Spośród wszystkich działających na rynku mediów społecznościowych zdecydowanie najbardziej wyróżnia się Facebook, którego posiada praktycznie każdy. Jak wykazują badania, korzysta się z niego nawet po kilka godzin dziennie. Choć kwestia zdrowotności tej praktyki może zostać poddana pod wątpliwość, ona sama w sobie czyni z tej platformy cenne źródło nowych klientów. Platformy społecznościowe to jednak nie tylko Facebook. Coraz większy potencjał ma popularny Instagram. Kolejne firmy zaczynają się też przekonywać do bijącego rekordy popularności TikToka.

Platformy społecznościowe dają klientom mnóstwo możliwości dzielenia się z innymi własnymi spostrzeżeniami. Mogą one dotyczyć działania samego sklepu, jak i jakości oferowanych przez niego produktów czy usług. Aby jeszcze bardziej rozbudować ten aspekt, warto wdrożyć do własnego sklepu internetowego moduł opinii (recenzji). Udowodniono, że te dwie rzeczy idealnie ze sobą współgrają. Po „zasiedzeniu się” (gdy nabiorą popularności) są w stanie mieć duży wpływ na renomę sklepu. Na tak konkurencyjnym rynku e-commerce w dowolnej branży ma ona bardzo duże znaczenie.

8. Prowadzenie sklepu a popularne platformy sprzedaży

Podczas gdy sam sklep internetowy warto oprzeć o platformę e-commerce PrestaShop, najbardziej elastyczną i profesjonalnie wykonaną, nie jest ona jedyną, z której warto korzystać. W dzisiejszym świecie Internetu bardzo istotna jest obecność w obrębie wielu kanałów sprzedaży. Sam sklep internetowy może nie wystarczyć do generowania największych przychodów. Istotne jest sięgnięcie po alternatywne kanały sprzedaży. Pozwoli to trafić do nowych rzeszy klientów, szukających produktów właśnie w ramach tych kanałów. Oczywiście należy w tym wszystkim znaleźć odpowiedni balans. Nie można na przykład oferować więcej produktów na Allegro aniżeli we własnym sklepie. Co więcej, warto promować zakupy w tym ostatnim, na przykład delikatnie niższymi cenami jednostkowymi. W końcu w obrębie własnej platformy e-commerce nie płaci się prowizji. Ta jest obecna w przypadku każdego z niżej wspomnianych kanałów.

Warto wiedzieć: bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zintegrowanie zewnętrznej platformy sprzedaży z własnym rozwiązaniem e-commerce. PrestaShop stwarza ku temu idealne środowisko. My z kolei jesteśmy w stanie kompleksowo dostosować ją do obsługi dowolnej z niżej wymienionych platform. Wystarczy się skontaktować, by pozyskać więcej szczegółów na temat tego typu integracji.

Allegro

Allegro jest aktualnie liderem jeżeli chodzi o platformy sprzedażowe. To serwis, który rozpoczynał od bycia typowo aukcyjnym. Dziś jest nastawiony nie tylko na licytacje prywatnych użytkowników, ale i sprzedaż prowadzoną przez firmy. Integrując jego obsługę z własnym sklepem internetowym daje się sobie dostęp do kilku milionów dodatkowych klientów. Platforma ta świetnie wypada nie tylko w kontekście obsługi (intuicyjne i możliwe do pełnego zintegrowania z własnym sklepem wystawianie, usuwanie i edytowanie przedmiotów). Świetnie radzi sobie również jeżeli chodzi o zarządzanie stanami magazynowymi czy statystykami dotyczącymi transakcji. To platforma rzeczywiście dynamizująca sprzedaż.

Sklep na Facebooku i Instagramie

Facebook i Instagram to jedne z najczęściej użytkowanych platform społecznościowych. Nie tak dawno temu weszły one również w rynek e-commerce. Proponują one użytkownikom zakładki związane ze sklepem. Ich plusem są olbrzymie zasięgi. Jako media społecznościowe, zrzeszają zdecydowaną większość żyjących za Pan brat z Internetem Polaków. Integracja własnego sklepu z nimi może być zatem bardzo korzystnym rozwiązaniem. Choć na tym polu oba serwisy wciąż raczkują, już teraz widać jest tendencje wzrostowe w ich popularności.

Zakupy Google Shopping

Google już od jakiegoś czasu oferuje swoim użytkownikom dostęp do zakładki „Zakupy”. Sąsiaduje ona z wynikami wyszukiwania w sieci i w grafice. Zakładka ta agreguje oferty najpopularniejszych sklepów internetowych. Wybrane produkty mogą się nawet wyświetlać na podstawowej podstronie organicznych wyników wyszukiwania albo też po prawej ich stronie. Nie należy ignorować tej platformy. Mimo że wciąż jest w fazie testowej, przynosi rzeczywiste konwersje. Stwarza też pole do integrowania jej z własnymi sklepami. Zwłaszcza tymi bazującymi na PrestaShop, które słynie z podatności na różnego rodzaju modyfikacje.

Ceneo i inne

Ceneo, Homebook, Domodi – platform zwanych „porównywarkami cen” jest na polskim rynku bardzo dużo. Od początku swojego istnienia działają w oparciu o integracje ze sklepami. Prezentują ich pełną ofertę produktową i zestawiają ją z tą przedstawianą przez konkurencję. To agregaty, na których miliony klientów polegają, a które potrafią przyczynić się do wzrostu konwersji. Zwłaszcza jeśli proponuje się atrakcyjne ceny i jest się marką rozpoznawalną. W wykorzystywaniu Ceneo i pokrewnych mu usługodawców we własnym sklepie liczy się ilość przesyłanych im parametrów. Warto więc zadbać o szczegółowe ich wypełnianie – koniecznie przy zachowywaniu stałego schematu. Jeśli więc oferuje się ubranie, do każdego produktu warto dopisać parametry pokroju koloru, marki, kroju, rozmiaru. Wtedy też znajdą one swoje odzwierciedlenie w porównywarkach. Pozwolą tym samym na dotarcie do ściśle określonego i wąskiego, bo poszukującego produktu o konkretnych parametrach grona.

9. Monitorowanie osiąganych przez sklep wyników

Prowadzenie sklepu internetowego jest efektywne i odpowiednio ukierunkowane wyłącznie wtedy, gdy śledzi się osiągane za jego pośrednictwem efekty. Choć takie jego aspekty, jak aktualizowanie bazy produktów, stanów magazynowych czy obsługa kolejnych zamówień są czymś oczywistym i pozornie nie stwarzają pola do analizy, jest zgoła odmiennie. Sprawdzenie, które produkty sprzedają się najlepiej może wiele powiedzieć i zmusić do refleksji. Podobnie zresztą, jak rozważenie źródła pochodzenia kolejnych klientów, ich preferencji związanych z poruszaniem się po sklepie czy wpisanych przez nich w wyszukiwarkę fraz. To wszystko stwarza świetne pole do analizy i umożliwia efektywne reagowanie na bieżące zachowania klientów. Dzięki temu można promować rozwiązania chętnie wykorzystywane, a poprawiać te, które nie spełniają stawianych przed nimi oczekiwań.

Warto wiedzieć: podejmując się niemal dowolnych działań w obrębie sklepu internetowego nie należy spodziewać się natychmiastowych rezultatów. Te przychodzą z czasem. Wymierne informacje statystyczne pozyskuje się zazwyczaj po kilku tygodniach badania statystyk.

Skuteczne monitorowanie i prowadzenie dogłębnych statystyk wymaga odpowiednich wdrożeń w obrębie platformy e-commerce, z której się korzysta. Niezbędnym narzędziem, które wykorzystuje się dziś celem przygotowywania najbardziej kompleksowych i przydatnych danych jest Google Analytics. Koniecznie z modułem nastawionym na e-commerce. Co ciekawe, można je zintegrować ze swoimi rozwiązaniami w zakresie e-mail marketingu. Tym samym jest się w stanie śledzić skuteczność nie tylko działań w obrębie samego sklepu, ale i marketingu wychodzącego poza jego ramy.

10. Administrowanie serwerem i techniczną stroną sklepu internetowego

Prowadzenie sklepu internetowego to nie tylko rzeczy „przyjemne”, a zatem takie bezpośrednio związane z jego aktualizowaniem, udoskonalaniem i upiększaniem. To także sprawy czysto techniczne, które umożliwiają jego prawidłowe i sprawne funkcjonowanie. Regularnie należy sprawdzać poprawność dodawania produktów do koszyka, ale i wiele innych aspektów. Najlepiej jest przeprowadzać symulacje bycia klientem i składania zamówień. W zakres administrowania wchodzi też badanie stopnia skomplikowania i intuicyjności samego sklepu internetowego. Jeśli klienci nie są w stanie poradzić sobie z przejściem przez proces zamawiania, należy podjąć należyte działania prowadzące do zmiany tego stanu rzeczy.

Częścią administrowania jest też regularne dokonywanie opłat za serwer oraz domenę. Jest ono w stanie zapobiec poważnym konsekwencjom. Warto więc płacić za wszystko w terminie, a najlepiej jeszcze przed nim. Koniecznie należy też dbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa całego sklepu internetowego. Pierwszym krokiem ku temu jest zainstalowanie certyfikatu SSL. Na początku można pokusić się o ten darmowy, później – o ten dedykowany rozwiązaniom e-coommerce). Istotne jest też stałe aktualizowanie platformy, na której bazuje sklep. Sama PrestaShop regularnie wydaje poprawki bezpieczeństwa, których jak najszybsze wdrożenie jest gwarantem prawidłowości działania całego sklepu.

Wraz z czasem sklep internetowy rozwija się. Prowadzenie sklepu to też monitorowanie jego stałej wydajności. Szybkość ładowania się kolejnych podstron ma olbrzymi wpływ nie tylko na wrażenia klientów. Oddziałuje też na pozycję w wynikach wyszukiwania Google’a.

5 najczęstszych pytań dotyczących prowadzenia sklepu Internetowego

1. Ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego?

Koszta związane z prowadzeniem sklepu internetowego są zależne od konkretnego przypadku. Liczy się w nich to, ile jest się w stanie zrobić samodzielnie, a do ilu rzeczy zamierza się zatrudnić specjalistów. W telegraficznym skrócie kosztorys powinien brać pod uwagę poniższe aspekty.

  • Koszty stałe i nieuniknione jak te związane z hostingiem internetowym. To od 100 złotych rocznie do 100 złotych miesięcznie, zależnie od wymagań i stopnia rozbudowania sklepu. To też domena, przedłużana rokrocznie.
  • Koszty dodatkowych integracji – prowadzenie sklepu internetowego z wdrożonymi integracjami (chociażby z Allegro, mediami społecznościowymi czy innymi zewnętrznymi serwisami ułatwiającymi i automatyzującymi pewne procesy) jest znacznie wygodniejsze, szybsze i przyjemniejsze.
  • Koszty copywritingu, a zatem profesjonalnego pisania czy to tekstów na bloga, czy też opisów produktów. Koniecznie z naciskiem na SEO.
  • Koszty pozycjonowania, zazwyczaj doliczane do kosztów stałych. Nie jest to usługa jednorazowa, a właśnie abonamentowa.
  • Koszty funkcjonalności i rozszerzeń, które w wielu branżach są bardzo kluczowe. Mogą one tyczyć się dodatkowej komunikacji (wdrożenie obsługi Messengera czy LiveChatu, newsletter), samych produktów (tworzenie ich zestawów, dawanie możliwości obserwowania ich, przedsprzedaż) czy koszyka i zamówień (obsługa porzuconych koszyków czy oferowanie elastycznych wysyłek).

Podczas gdy koszty stałe łatwo jest przewidzieć, pozostałe są zależne od wielu czynników. Zawsze jednak ma się kontrolę nad tym, co się wdraża. Można więc określić, które rozwiązania ułatwią prowadzenie sklepu internetowego, a które nie. To na te pierwsze trzeba stawiać w pierwszej kolejności.

2. Czy wdrażanie dodatkowych integracji z platformami sprzedaży i social mediami jest konieczne?

Dodatkowe integracje zawsze należy traktować jako opcję. Podczas gdy Allegro sprawdzi się w każdym przypadku, Zakupy Google czy obecność w porównywarkach cen – niekoniecznie. Zawsze więc należy zwracać uwagę na własne potrzeby i badać potencjał każdego rozwiązania. PrestaShop jest bardzo podatna na nietypowe rozwiązania. Samo ich wdrożenie nie zagwarantuje jednak ich efektywności. Liczą się cele, branża, strategia marketingowa i budżet.

Zobacz możliwe integracje sklepu internetowego

3. Co daje prowadzenie bloga towarzyszącego sklepowi internetowemu?

Blog nie bez powodu jest nieodzowną częścią nowoczesnego sklepu internetowego. Sam w sobie jest w stanie pomóc w budowaniu renomy własnego sklepu w Internecie. Klienci chętniej kupują produkty od osób i firm, które uchodzą w swojej branży za ekspertów. Blog w tym pomaga. Stwarza on też miejsce do zastosowania content marketingu, również tego nastawionego na SEO. Pomaga zatem w pozycjonowaniu strony, zwłaszcza w tak zwanym „długim ogonie”. Można w nim publikować poradniki, recenzje, wskazówki. Tym samym trafia się do osób niekoniecznie poszukujących produktu, a pomocy związanej z jego użytkowaniem. Mając już te osoby u siebie, można z nimi zrobić – kolokwialnie mówiąc – co się chce. Chociażby zaserwować im propozycje akcesoriów do tegoż produktu.

4. Co można osiągnąć dzięki wdrożeniu darmowej wysyłki w sklepie internetowym?

Przede wszystkim większą ilość konwersji. Ludzie wolą zapłacić więcej za produkt z darmową wysyłką, niż zapłacić za niego mniej i dołożyć do tego koszt wysyłki. Nawet jeśli finalna cena będzie taka sama. Darmowa wysyłka świetnie sprawdza się również jako część kampanii marketingowej (chociażby w social mediach). Można ją oferować w sposób stały (od pewnej kwoty), okazjonalny (na czas Black Friday i innych eventów tego typu) czy lojalnościowy (dla klientów, którzy już coś kupili czy zapisali się do newslettera). Dzięki niej jest się więc w stanie budować relacje z własnymi klientami.

5. Czy warto organizować akcje promocyjne w sklepie?

Akcje promocyjne są bardzo istotną częścią działań marketingowych każdego sklepu internetowego. Kusząc ludzi atrakcyjnymi zniżkami można zapewnić sobie dodatkowe konwersje, a zatem po prostu zarobek. Ważne jest jednak, aby promocje dobierać z głową. Wypada organizować je od czasu do czasu (od przybytku w tym przypadku głowa może zaboleć). Akcje tego typu warto korelować z własną analizą i monitorowaniem całego sklepu. Powinno się bowiem promować zakup produktów, które nie do końca się sprzedają. Cała reszta radzi sobie bowiem dobrze również bez akcji promocyjnych.

Organizowanie akcji promocyjnych przyniesie zysk, jeśli dotrą one do odbiorców. Warto więc połączyć je z kampaniami mailingowymi, ale i wpisami w mediach społecznościowych.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach ciężko jest uznać uprzednio stworzony sklep internetowy za kompletny. Nigdy bowiem takowym nie jest. Zawsze znajdzie się miejsce na poprawki, ulepszenia, modyfikacje. Coś, co uczyni go popularniejszym. Prowadzenie sklepu to długotrwały i bardzo złożony proces. Nie zawsze jest onbardzo uporządkowany, ale zawsze zmierza ku kilku rzeczom. Mowa tutaj przede wszystkim o większym zadowoleniu klienta, a wcześniej – o trafieniu do niego. Chodzi też o właściwe budowanie renomy, dostosowywanie sklepu do zmieniających się trendu na rynku, ale i stałą aktualizację sklepu, również pod kątem zabezpieczeń. Choć bowiem te rzadko są widoczne gołym okiem, wpływają na komfort użytkownika w ostatecznym rozrachunku.

W prowadzeniu sklepu bardzo istotne jest jego stałe rozwijane. Dobrze rozwinięty, potrafi przyciągać do siebie nowych klientów, ale też budować wizerunek firmy i jej pozycję w branży. Oczywiście, wiele procesów wymaga regularnego inwestowania w nie dodatkowych środków finansowych. Jest to jednak coś, co w długofalowej perspektywie jest w stanie przynieść wiele korzyści i po prostu się zwrócić.

Jeżeli nie ma się czasu czy należytej wiedzy w zakresie prowadzenia sklepu, zachęcamy do kontaktu. Za darmo wycenimy całą usługę, dostosowując wszystko do indywidualnych potrzeb. W radzeniu sobie ze sklepami PrestaShop posiadamy olbrzymie doświadczenie. Gwarantujemy więc profesjonalizm i idące w parze z nim satysfakcjonujące efekty.

5 / 5 ( 23 opinii )