Marketing internetowy jest czymś, co w dzisiejszych czasach stanowi podstawę każdego sprawnie zarządzanego i cieszącego się popularnością sklepu internetowego. Nie ulega wątpliwości fakt, że trzeba w niego inwestować. Choć jednak większość osób kojarzy go z pozycjonowaniem, tak naprawdę jest to rzecz znacznie bardziej złożona. Jednym z jej elementów składowych jest dobrze prowadzony newsletter w sklepie internetowym. Stanowi on jeden z najważniejszych kanałów sprzedaży i komunikacji dla sklepów działających w sieci. Czy można bez niego funkcjonować? Można. Czy jednak jest to rozsądne? Zdecydowanie nie.
Choć wydawałoby się, że komunikację za pośrednictwem maili wyparły portale społecznościowe, rzeczywistość jest inna. Jak wskazują badania czysto empiryczne, newslettery wciąż przynoszą wymierne korzyści. Z tym jednak, że trzeba z nimi podejść do coraz bardziej wymagającego klienta. Jak to zrobić? Czym jest newsletter i co warto wiedzieć na jego temat? O tym porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.
1. Newsletter w sklepie internetowym a mailing
Osoby choć trochę zaznajomione ze światem e-mail marketingu doskonale znają zarówno pojęcie „newsletter”, jak i „mailing”. Problem w tym, że bardzo często utożsamiają je ze sobą. Tymczasem jednak są to dwie zgoła odmienne rzeczy. Nawet jeśli wykorzystują ten sam środek komunikacji, robią to w nieco inny sposób. Jedno w tym wszystkim jest jednak ważne: posiadając bazę klientów wraz z ich adresami e-mail i stosownymi zgodami, można korzystać zarówno z newslettera, jak i mailingu.
Czym jest newsletter w sklepie internetowym?
Newsletter stanowi jedną z form stałej i regularnej komunikacji z klientami sklepu internetowego. Jako jego właściciel za jego pośrednictwem możesz regularnie informować użytkowników na temat nowości w sklepie. Nie tylko zresztą nich. Powiadomisz ich też o nowych produktach, zasugerujesz skorzystanie z aktualnie trwających promocji. Wskażesz też na nadchodzącą wyprzedaż. Wszystko tutaj zależy od Twojej kreatywności. Newslettery często wykorzystwane są też do wysyłania informacji branżowych. Mowa o newsach, doniesieniach i ciekawostkach ściśle związanych z tematyką sklepu. Zazwyczaj takich, które powiązane są z wpisami na blogu.
Merytoryczność newslettera jest czymś, co przyciąga do niego najwięcej klientów, którzy chętniej pozostawią Ci swoje maile. Regularne jego przesyłanie może z kolei mieć świetny wpływ na lojalność każdego z nich. Najlepsi zawodnicy w swoich branżach za pośrednictwem newslettera budują potężną bazę stałych odbiorców. Ten staje się nawet dla nich częścią rutyny dnia codziennego.
Czym jest mailing i co odróżnia go od newslettera?
O ile newsletter jest czymś ciągłym, stałym i regularnym, o tyle mailing jest jego przeciwieństwem. Jest to jednorazowe skorzystanie z pełnej bazy posiadanych przez siebie adresów e-mail. Chociażby takim związanym z wysłaniem wiadomości reklamowej. Każdy mail stanowi tutaj odrębną kampanię i indywidualny projekt, zwykle w żaden sposób niezwiązany z poprzednimi. Oczywiście, spełnia on się w swojej roli. Potrafi być bardzo skuteczny. Z tym jednak, że nie stara się nawet budować jakiejkolwiek relacji z odbiorcą.
Jako że mailing może z łatwością zostać „pogrzebany” w skrzynce odbiorczej klienta, musi się wyróżniać. Koniecznie trzeba więc zastosować w nim przykuwający tytuł, wyraźną grafikę. Ważna jest też niewielka ilość tekstu, ale też skupienie się na jednym temacie (na przykład promocji). Nieodzownym elementem mailingu jest też przycisk CTA (call to action). Wzywa on klienta do podjęcia się swojego rodzaju działania. Chodzi tu chociażby o wejście na strony sklepu. Tutaj liczy się kreatywność.
2. Dlaczego warto korzystać z newslettera w sklepie internetowym?
Newsletter nie jest formą marketingu, która przynosi natychmiastowe korzyści. Na takowe często trzeba poczekać wiele miesięcy. Najczęściej do momentu, w którym nie zbuduje się pokaźnej bazy odbiorców. Właśnie to sprawia, że wielu właścicieli sklepów rezygnuje z działania w jego obrębie. Czy jednak warto na niego postawić i rzeczywiście poświęcać mu czas? Oczywiście. Ale dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zwrot inwestycji w e-mail marketing jest w stanie kilkakrotnie przekroczyć jej wartość.
Newsletter bazuje na efekcie kuli śnieżnej, która rośnie wraz z czasem i zbieraniem „śniegu”. W tym przypadku chodzi o klientów, którzy się na niego zapiszą. Im zatem jest ich więcej, tym większa jest skuteczność przekazu. Dlatego też choć na początku newsletter może okazać się nieefektywny, wraz z czasem będzie stawał się podstawą marketingu. Najlepsze firmy to właśnie jemu zawdzięczają większość generowanych z dnia na dzień konwersji.
Newsletter jest zatem czymś szalenie opłacalnym, ale wymagającym konsekwencji. Nie uznaje poddawania się. Potrafi jednak nagrodzić skrupulatność i zaangażowanie w jego tworzenie. Zdecydowanie warto z niego korzystać.
3. Czym cechuje się skuteczny newsletter w sklepie internetowym?
Naturalnym jest, że tworząc newsletter we własnym sklepie internetowym jako cel stawia się sobie dotarcie do jak największej liczby odbiorców. Cóż to bowiem za newsletter, którego nikt nie czyta? Aby więc sam w sobie przynosił zamierzone efekty, nie wystarczy mieć do dyspozycji mnóstwa maili klientów. Prawda, baza jest niesamowicie istotna – znacznie ważniejsze jest jednak uczynienie newslettera atrakcyjnym. Takim, który będzie miał pewną wartość dla odbiorców. Rzeczy, na które trzeba przy tym zwrócić uwagę jest całe mnóstwo. Te najbardziej podstawowe, jeszcze poza samymi technicznymi aspektami, wymieniamy poniżej.
- Zapobiegnięcie trafienia do spamu – newslettery to bardzo drażliwa kwestia dla filetrów antyspamowych. Warto przetestować je na testowej bazie przed wysłaniem. Powinno się sprawdzić, czy popularne poczty (gmail, o2, onet) nie klasyfikują go jako spam. W razie czego trzeba zaś sprawić, by tak się nie działo.
- Sprawienie, by wiadomość ostała otwarta – chwytliwy tytuł to absolutna podstawa. To on sprawia, że użytkownicy tak właściwie zapoznają się z treścią newslettera. Tym samym mogą oni dać Tobie szansę na przekonanie ich do jego regularnego czytania.
Przykład: mail o tytule „Promocje w naszym sklepie” wygeneruje mniej odsłon aniżeli ten z tytułem „Szukasz promocji? Gry taniej nawet o 50%! Zobacz, jakie!”.
3.1. Regularność
Zanim jeszcze zaczniesz rozsyłać pierwsze wiadomości w ramach swojego newslettera, powinieneś poinformować swoich klientów o tym, jak często będziesz to robił. Tak, aby wiedzieli, czego mogą się spodziewać. Ważne jest, aby w systematyczności być konsekwentnym. Newsletter w sklepie internetowym nie powinien być wysyłany ani zbyt rzadko, ani zbyt często. Powinien za to skutecznie przypominać o istnieniu Twojego sklepu. Aktualnie zdecydowanie najczęściej kolejne wiadomości wysyła się co około dwa tygodnie. Newslettery najchętniej otwiera się na tygodniu – we wtorki i czwartki. Robi się to chociażby z pracy, gdy nie ma co robić.
Warto pomyśleć: o częstotliwości wysyłki newslettera warto poinformować już przy zapisywaniu się klienta do niego. Pozwoli to uniknąć wszelkich ewentualnych nieporozumień.
3.2. Zróżnicowany cel
Klienci lubią różnorodność. Nie warto zanudzać ich w każdym kolejnym mailu historią prowadzonego przez siebie sklepu. Czasem więc informuj o promocjach, a czasem wskazuj na ciekawe posty na blogu firmowym. Możesz też wyszczególnić najciekawsze wiadomości z Twoich kanałów społecznościowych, ale też zaoferować swoim klientom zniżkowy kod promocyjny. Żadnej z tych rzeczy nie rób jednak zbyt często, by nie przyzwyczajać do niej swoich odbiorców. Twoim celem nadrzędnym jest w tym wszystkim zwiększenie sprzedaży. Jeśli nie bezpośrednio to w sposób pośredni i długofalowy.
Przekierowując klientów do swojego bloga możesz pośrednio przekonać ich do zakupów. Zwłaszcza jeśli blog będzie przekazywał ciekawe informacje – koniecznie na temat produktów, które oferujesz.
3.3. Prosty język
Tworząc kolejne wiadomości w ramach newslettera staraj się używać prostego słownictwa. Unikaj długich i rozbudowanych zdań. One naprawdę zniechęcają i zmuszają klienta do niepotrzebnego wysiłku. Znacznie rozsądniej jest stawiać na krótki, prosty przekaz. Używaj też nieformalnego słownictwa, a unikaj – tego bardzo poważnego i formalnego. Klient musi wiedzieć, że ma kontakt z człowiekiem, a nie z robotem.
3.4. Dawanie „czegoś więcej”
Podstawową wartością każdego newslettera w sklepie internetowym jest to, że daje Twoim klientom „coś więcej”. Coś, czego ten nie byliby w stanie pozyskać w inny sposób. Dorzuć do niego kod promocyjny, zaoferuj możliwość zakupu przedmiotu przed jego premierą. Wtedy też sprawisz, że klienci będą bardziej ochoczo wertować każdą wiadomość od Ciebie. W końcu będzie ona mogła zawierać coś specjalnie dla nich.
3.5. Atrakcyjność wizualna
Ludzie są wzrokowcami – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Kupują przede wszystkim oczyma, co trzeba wykorzystać również przy tworzeniu wizualnej strony newslettera. Ta powinna współgrać z głównym designem sklepu, a przy okazji nie być nachalna. Warto postawić na spójny szablon i taki sposób prezentowania informacji, który będzie czytelny. Należy się go trzymać. Ludzie szybko się do tego przyzwyczajają i raczej nie lubią zmian w tym kontekście.
3.6. Jakość, nie ilość
Przy tworzeniu kampanii newsletterowych zdecydowanie najwięcej do powiedzenia ma ich jakość. Ludzie muszą dostawać atrakcyjne treści. Nie musisz zaopatrywać ich w nie codziennie ani nawet co tydzień. Ważne, abyś zadbał o ich atrakcyjność. Nie musisz też trafiać do każdego klienta. Staraj się wyodrębnić grono odbiorców rzeczywiście zainteresowanych Twoimi treściami. Nie trzymaj klientów na siłę. To wywołuje efekt odwrotny do zamierzanego.
4. Newsletter a integracje w obrębie własnego sklepu internetowego
Prowadząc sklep internetowy na bazie platformy PrestaShop jesteś na bardzo mocno uprzywilejowanej pozycji. Masz bowiem możliwość dowolnego dostosowania jej do Twoich potrzeb. Z uwagi na elastyczność tej platformy e-commerce, możesz ją zintegrować z jednym z najpotężniejszych narzędzi ułatwiających e-mail marketing. Nasza firma będzie w stanie Ci w tym pomóc. Na swoim koncie mamy mnóstwo tego typu integracji. Co najważniejsze, znamy się na rzeczy i potrafimy wdrożyć je tak, aby rzeczywiście napędzały Twoje działania. O jakich integracjach mowa?
4.1. MailChimp
Zdecydowanie najpotężniejsze, a zarazem najpopularniejsze narzędzie do budowania własnych kampanii mailingowych, ale też właśnie newsletterów. Integracja z nim jest w stanie przynieść mnóstwo korzyści – zwłaszcza jeśli zostanie umiejętnie przeprowadzona. Dzięki niej będziesz mógł tworzyć własne niepowtarzalne szablony maili przy użyciu intuicyjnego kreatora. Nie wymaga on żadnych umiejętności programistycznych. Dodatkowo zyskasz dostęp do połączonych ze sobą statystyk, w których skuteczność kampanii e-mail i przychody w sklepie będą ze sobą powiązywane i umiejętnie analizowanie. MailChimp działa na wielu płaszczyznach, pozwalając automatyzować wiele procesów. Daje też możliwość personalizacji newslettera, powiązywania go z porzuconymi koszykami oraz śledzenia zachowań klientów. Od ich zalogowania się, aż po dokonanie zakupu.
Po wdrożeniu integracji wszystkim można zarządzać z poziomu własnego sklepu, bez potrzeby odwiedzania serwisu internetowego MailChimp. To zatem duża wygoda i szansa na poprawienie skuteczności w działaniach w zakresie newslettera.
4.2. FreshMail
Polski system stworzony z myślą o e-mail marketingu. Proponuje wszystko to, czego możnaby potencjalnie potrzebować przy tworzeniu kampanii newsletterowych. Wdrożenie integracji z nim właśnie w obręb własnego sklepu pozwala na tworzenie maili przy użyciu intuicyjnego edytora szablonów. Daje też możliwość personalizacji własnych kampanii (każdy mail zawiera inforamcje ważne dla konkretnego klienta). Co więcej, pozwala również na sprytne wplatanie popupów i formularzy zapisywania się do newsletterów w sklepie internetowym. Takie, dzięki któremu baza subskrybentów jest w stanie rosnąć w znacznie szybszym tempie.
Integracja sklepu internetowego z tym systemem umożliwia łatwiejszą jego obsługę. Bez konieczności przechodzenia na jego stronę główną. Pozwala też na bezproblemową synchronizację listy odbiorców oraz automatyzację wielu procesów.
4.5. Sendinblue
Sendinblue to kolejna platforma, która pozwala na wiele w zakresie tworzenia newslettera. Wszystko zaczyna się w niej od zaprojektowania własnego szablonu maila. Robi się to za pośrednictwem kreatora. Wiadomość ubogaca się o spersonalizowane informacje – czy to związane z koszykiem klienta, czy też jego danymi osobowymi. Newsletter jest wysyłany o odpowiedniej porze, idealnie dostosowanej do nawyków konkretnego klienta. Dzięki temu jest to wszystko świetnie zoptymalizowane.
Integracja Prestashop z Sendinblue pozwala na jeszcze łatwiejsze korzystanie z tego systemu. Automatyzuje każdy proces i pozwala ujednolicić wszystkie wysyłane przez siebie maile. Te z newslettera będą więc identyczne z tymi, które wysyłane są przy dokonaniu zakupu. Umiejętnie wdrożona integracja pozwoli też mieć dostęp do świetnych statystyk. Te pozwolą budować własne doświadczenie na polu e-mail marketingu.
4.6. GetResponse
GetResponse to system przypominający pozostałe, a zarazem inny w wielu aspektach. Za jego pośrednictwem można budować własne kampanie newsletterowe. Zaczyna się od opracowania samego wyglądu maila. Robi się to za pośrednictwem edytora typu „przeciągnij i upuść” (drag-and-drop). Wszystko można oczywiście spersonalizować i precyzyjnie dopracować. Tym samym jest się w stanie zapewnić sobie większą „otwieralność” każdego z maili. GetResponse to również autorespondery, statystyki i wiele więcej.
Odpowiednia integracja jest w stanie w pełni połączyć sklep w PrestaShop z GetResponse. Dzięki temu wszystko będzie ujęte w jednym panelu. Tym, z którego korzystasz każdego dnia. Twoje e-maile transakcyjne przybiorą formę ustaloną przez Ciebie dla newslettera. Dzięki temu będą z nim w pełni spójne. Twoja efektywność w tworzeniu atrakcyjnych maili wzrośnie. Z efektów zaś będziesz w stanie się cieszyć jeszcze szybciej.
5. Podsumowanie
Newsletter jest jedną z podstaw działania współczesnego nowoczesnego sklepu internetowego. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Odpowiednio opracowany, potrafi budować świetną bazę stałych klientów. W znakomity sposób wpływa na ich lojalność. Potrafi być świetnym narzędziem do popularnego remarketingu, ale i dodatkowym sposobem na angażowanie klientów w działania sklepu. Również tych, którzy już dokonali w nim zakupu. Aby jednak działał sprawnie i generował rzeczywiste konwersje, warto sięgnąć przy nim po profesjonalne systemy zewnętrzne. To one pozwolą opracować szablon, który będzie „się klikał”. To też one wyposażą Cię w narzędzia niezbędne do sukcesywnego budowania własnej marketingowej kuli śnieżnej.
Jeśli chcesz wykorzystać te systemy w pełni i mieć wygodny, sprawny i w pełni powiązany z każdym aspektem Twojego sklepu spójny system, musisz zastanowić się nad stosowną integracją. Nasza firma jest w stanie takiej się podjąć. Posiadamy doświadczenie w tej materii i jesteśmy w stanie zaopatrzyć Cię w system, który rzeczywiście będzie się sprawdzał w codziennym użytkowaniu. Sięgnij po kontakt z nami, a z chęcią podpowiemy Ci odpowiednie rozwiązanie. Co więcej, zajmiemy się jego wdrożeniem. Z chęcią pozwolimy Ci na rozwinięcie skrzydeł w e-makrketingu, wyposażając Cię we wszelkie niezbędne do tego narzędzia.