Sercem każdego działającego na rynku internetowym sklepu jest serwer, na jakim się znajduje. Choć wielu początkujących e-przedsiębiorców nie przykłada dużej wagi do jego wyboru, tak naprawdę jest on bardzo istotny (by nie powiedzieć, że najistotniejszy w całym procesie projektowania własnego sklepu). To on definiuje wiele rzeczy związanych z codziennym funkcjonowaniem sklepu. Jaki hosting pod sklep internetowy wybrać, by być z niego zadowolonym?
Niestety, bardzo trudno jest znaleźć odpowiedź na to pytanie w Internecie. Wszystko dlatego, że wszyscy hostingodawcy reklamują się jako ci najlepsi, najtańsi i niezawodni. Choć nie zawsze mija się to z prawdą, nikt raczej nie chciałby ryzykować. Jeśli więc chcesz założyć sprawnie działający sklep, musisz wybrać hosting, który stanie na wysokości zadania. Nie będziesz miał łatwo – zwłaszcza że rynek ten jest olbrzymi, a kuszących opcji w jego obrębie jest całe mnóstwo.
Zanim zaczniesz przeglądać informacje, które dla Ciebie przygotowaliśmy pamiętaj, że ciężko jest znaleźć firmę absolutnie najlepszą – numer jeden wśród wszystkich hostingów internetowych. Tak naprawdę więc musisz więc patrzeć na te parametry, które są w tym wszystkim dla Ciebie najistotniejsze. Musisz jednak dokonać wstępnej selekcji. W tym (i nie tylko) postaramy się Ci pomóc.
1. Czym jest hosting pod sklep internetowy?
Hosting jest rodzajem usługi internetowej, która polega na udostępnianiu przez firmę hostingową albo całego serwera, albo też miejsca na takowym (współdzielonego z innymi osobami). Aby sklep mógł być dostępny dla Twoich klientów, musi znajdować się na serwerze.
U każdego usługodawcy znaleźć możesz wiele pakietów hostingowych i rodzajów serwera, na którym możesz umiejscowić swój sklep. O tych ostatnich więcej powiemy za chwilę. Same w sobie pakiety mogą różnić się pod wieloma względami. Różnice są widoczne między innymi w:
- udostępnianej przestrzeni dyskowej, a zatem ilości danych, które znajdą się na serwerze. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy ma się dużo produktów opatrywanych wysokiej jakości zdjęciami i materiałami multimedialnymi;
- dostępnym transferze, a zatem ilości danych możliwych do przesłania przez łącze serwerowni – aktualnie praktycznie każdy usługodawca udostępnia nielimitowany transfer,
- backupach – kopie zapasowe serwera to opcja zapewniająca bezpieczeństwo i umożliwiająca przywrócenie sklepu czy to po jego awarii, czy też po Twoim błędzie. Powinny być wykonywane regularnie i dostępne w wersjach z co najmniej kilku ostatnich dni;
- możliwym obciążeniu procesora serwera, które wpływa na wydajność sklepu przy dużym zainteresowaniu nim.
Choć klient docelowy nie zwraca uwagi na hosting (chyba że ten bardzo powoli działa – w takiej sytuacji jednak najczęściej obwinia sam sklep), stanowi on absolutną podstawę działania sklepu internetowego i coś, co można uznać za najważniejsze. Właśnie dlatego powinieneś bardzo przyłożyć się do jego wyboru. Jaki hosting pod sklep internetowy wybrać? Zanim zaczniesz to roważać, zapoznaj się z naszymi informacjami na ten temat.
Pamiętaj, że z jednym serwerem nie związujesz się na zawsze. Wybierając takowy, możesz zwykle wykorzystać czternastodniowy okres próbny. Każdorazowa zmiana serwera wymaga jednak przeprowadzenia migracji, która z kolei nie zawsze jest prostym i szybkim procesem.
2. Rodzaje serwerów internetowych – jaki hosting pod sklep internetowy?
Podejmując decyzję o wyborze serwera internetowego, stajesz przed sporym wyzwaniem. Nie dość bowiem, że musisz wybrać odpowiednią firmę oferującą te właśnie serwery to jeszcze będziesz musiał podjąć decyzję o wyborze któregoś z trzech ich rodzajów. Dobrze byłoby, gdybyś wiedział przy tym, który z nich będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania.
2.1. Serwer współdzielony (wirtualny)
Serwer współdzielony to serwer cieszący się zdecydowanie największym zainteresowaniem wśród twórców stron internetowych. Tobie, a zatem właścicielowi sklepu internetowego, może on nie wystarczyć. Jak sama jego nazwa sugeruje, kupując go nie wchodzisz w posiadanie całego serwera. Wynajmujesz zaledwie jego część, współdzieląc go z innymi użytkownikami. Oznacza to, że razem z innymi klientami korzystasz z jego dysku, procesora i pamięci RAM. Korzystasz, a przy okazji obciążasz każde z nich.
Hosting współdzielony jest bardzo tani, czym przekonuje do siebie większość osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z rynkiem e-commerce. O ile jednak jest tani, jest też dość ograniczony pod kątem technicznym. W jego przypadku musisz liczyć się z ograniczoną przestrzenią dyskową na Twój sklep, limitem pamięci RAM, maksymalną liczbą procesów i jednoczesnych połączeń z bazą danych. Przy większej popularności sklepu internetowego może się to okazać sporą przeszkodą.
Korzystanie z hostingu współdzielonego nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy. Hostingodawca sam dba o jego utrzymanie, ale i o wydajność całej usługi. Oznacza to, że nie musisz się martwić faktem, że jeden serwer możesz współdzielić nawet z kilkudziesięcioma innymi sklepami. To po stronie usługodawcy leży bowiem zapewnienie Ci satysfakcjonującego działania serwera.
Kupując hosting współdzielony masz pewność, że otrzymasz szereg narzędzi, które pozwolą Ci na korzystanie z niego. Przede wszystkim dostaniesz dostęp do panelu administracyjnego (zwykle CPanel lub DirectAdmin, czasem – panel dedykowany), z poziomu którego będziesz wszystkim zarządzać. Dodasz tu domenę, utworzysz bazę danych i konta e-mail. Szybko też zmienić wybrane parametry (te, które firma hostingowa pozwala zmieniać). Dodasz również konto FTP, za pośrednictwem którego będziesz mógł wgrywać dowolne pliki na serwer.
Jaki hosting pod sklep internetowy? – czy serwer współdzielony się opłaci?
Serwer współdzielony jest wygodny w użytkowaniu. Możesz zarządzać nim samodzielnie, a sam sobie stwarza Ci idealne i gotowe już warunki do prowadzenia własnego sklepu. O ile jednak wystarczy Ci na start, wraz z szybkim rozwojem w końcu okaże się po prostu niewystarczalny. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki hosting pod sklep internetowy wybrać myśląc o dalszej przyszłości, nie powinieneś skłaniać się ku tej opcji.
2.2. Serwer VPS
Serwer VPS (Virtual Private Server) to serwer, którego przestrzeń wydzielona jest klientowi, a który daje dostęp do systemu operacyjnego i zasobów znajdujących się w jego obrębie. Stanowi on lepszą wersję serwera współdzielonego, ale gorszą – serwera dedykowanego. Łączy on zalety każdego z nich, ale jednocześnie nie jest pozbawiony pewnych ich wad.
Decydując się na serwer VPS jesteś klientem bardziej wymagającym, potrzebującym większych zasobów serwera. Najczęściej sięga się po niego posiadając dość duży sklep, który cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony klientów. Jego plusem jest znacznie większa tolerancja na obciążenie przy relatywnie niskiej cenie. Za wadę można zaś uznać fakt, że serwerem tym musisz zajmować się samodzielnie. Najczęściej oznacza to tyle, że będziesz musiał sięgnąć po usługi specjalisty, albo też dokształcić się w tematyce zarządzania nim. Istnieje też możliwość wykupienia serwera VPS zarządzanego przez hostingodawcę. Usługa administracji jest jednak dodatkowo płatna i wpisywana w abonament konieczny do uiszczania.
Administracja serwerem VPS wymaga wykorzystania co najmniej kilku narzędzi. Panel klienta pozwoli Ci wykonywać najprostsze operacje, niewymagające fachowej wiedzy. Chodzi o start, stop czy reset serwera. Za pośrednictwem panelu Plesk będziesz mógł zarządzać znacznie większą liczbą rzeczy, bez potrzeby znajomości systemu Linux. Konsola SSH pozwoli Ci zaś korzystać z poleceń, które dadzą Ci możliwość wykonywania absolutnie dowolnych działań.
Pamiętaj: choć najlepszym rozwiązaniem na potrzeby sklepu internetowego jest serwer dedykowany (więcej o nim – za chwilę), jeśli chcesz zdecydować się na serwer VPS, będzie to lepsza opcja niż serwer współdzielony. Jeśli potrzebujesz pomocy w zarządzaniu tym serwerem lub w jego konfiguracji, skontaktuj się z nami.
W ramach serwera VPS firma hostingowa przydziela Ci określone parametry serwera do wykorzystania (RAM, liczbę rdzeni, moc obliczeniową, pojemność dysku). Wszystko tutaj zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby, ale też jaki plan hostingowy wybierzesz.
2.3. Serwer dedykowany
Serwer dedykowany uchodzi za najlepsze i najbardziej profesjonalne rozwiązanie dla sklepów internetowych. Decydując się na niego tak właściwie wchodzisz w posiadanie fizycznej maszyny serwera, umiejscowionej prosto w serwerowni, oddanej do Twojej wyłącznej dyspozycji. W związku z taką jego formą, jest to opcja najbardziej kosztowna, ale i zdecydowanie najlepsza i najbardziej optymalna. Wybierając ją tak naprawdę przestajesz przejmować się jakimikolwiek ograniczeniami. Masz to, czego potrzebujesz.
W serwerze dedykowanym sam decydujesz o konfiguracji maszyny, która będzie Ci udostępniana – wybierasz ją spośród kilku oferowanych przez hostingodawcę, albo też samodzielnie ją konfigurujesz. Będziesz miał przy tym dostęp do pełnej jej specyfikacji – wszystkich rdzeni procesora, całej pamięci RAM oraz pełnej pojemności fizycznego dysku serwera. Oczywiście doborem parametrów możesz się zająć sam lub sięgnąć po pomoc specjalistów. Koniecznie bezstronnych (oczywistym jest, że hostingodawca będzie chciał, żebyś płacił więcej).
Serwer dedykowany to jedyna rozsądna opcja dla właścicieli dużych i cieszących się ogromną popularnością sklepów internetowych. To też bardzo dobre rozwiązanie dla osób stawiających pierwsze kroki w e-commerce, ale planujących szybki rozwój. Zmiana serwera kosztuje wiele czasu, wysiłku i pieniędzy – znacznie bardziej więc opłaca się rozpoczęcie działalności w obrębie czegoś, czego w przyszłości nie będzie trzeba wymieniać.
Serwer dedykowany jest potężny, ale też wymaga odpowiedniego skonfigurowania i zarządzania. W jego przypadku nie możesz też iść na kompromis – musisz wybrać serwer od firmy renomowanej, godnej zaufania i solidnej.
Jak my wykorzystujemy serwery dedykowane?
Wykonując nasze sklepy internetowe polecamy naszym klientom serwery dedykowane od OVH – doskonale rozpoznawalnej na rynku firmy hostingowej. Nasi klienci mogą liczyć nie tylko na otrzymanie profesjonalnego sklepu internetowego, ale i na skonfigurowanie serwera idealnie pod ich potrzeby. Zadbamy o to, by sklep działał na nim szybko, sprawnie, bezawaryjnie – zaopiekujemy się więc Tobą kompletnie, dostarczając Ci sklep gotowy do działania na najwyższych możliwych obrotach. Sklep, z którego będziesz zadowolony tak Ty, jak i Twoi klienci. Skorzystaj z naszego konfiguratora, by uzyskać darmową i kompleksową wycenę, a w razie wątpliwości skontaktuj się z nami. Zanim jednak to zrobisz, przeczytaj więcej na temat pozostałych aspektów hostingu. Tych jest bowiem nieco więcej.
3. Najważniejsze parametry dobrego hostingu
Najważniejszą kwestią związaną z hostingiem są jego parametry techniczne. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki hosting pod sklep internetowy wybrać, zwróć na nie uwagę. To one decydują o tym, na co będziesz mógł sobie pozwolić z własnym sklepem, ale też jak sprawnie będzie on działał. Każdy hosting posiada pewnego rodzaju limity, których nie można przekraczać, a które zdefiniowane są w przedstawionej przez hostingodawcę ofercie. Na rynku coraz łatwiej natknąć się na propozycje pokroju “nielimitowanej” przestrzeni dyskowej. Pamiętaj, że każdy dysk posiada swój własny limit – jeśli usługodawca twierdzi, że daje nieograniczoną przestrzeń, zapewne ogranicza ilość plików możliwych do przesłania na serwer.
Jeszcze zanim zdecydujesz się na wejście we współpracę z wybraną firmą, spójrz na takie parametry proponowanych przez niej pakietów, jak:
- Miejsce na dysku. Sam sklep internetowy potrafi zajmować kilkaset megabajtów miejsca na dysku – a mowa tutaj wyłącznie o jego infrastrukturze. Pomyśl, że każdy Twój produkt chcesz opatrzyć jak najlepszej jakości zdjęciem, a często i dodatkowymi plikami multimedialnymi. To wszystko zajmuje miejsce. Podobnie zresztą, jak baza danych, rosnąca z każdym kolejnym działaniem użytkownika.
- Limit transferu. Wczytując Twój sklep, Twój klient przetwarza w jego obrębie informacje. Generuje przy tym transfer (dokładnie tak, jak korzystając z Internetu przy użyciu tak zwanych danych mobilnych). Im więcej odwiedzających się spodziewasz i im więcej plików będą oni u Ciebie otwierać, tym większe będzie zapotrzebowanie na transfer. W tym konkretnym elemencie możesz i powinieneś oczekiwać braku limitów.
- Ilość kont poczty. Prowadząc swój sklep, będziesz chciał założyć swoją skrzynkę e-mail. Osobną dla siebie, pomocy technicznej, obsługi zwrotów, ale i dla każdego pracownika. Nie możesz być w tym ograniczany.
Co jeszcze liczy się w dobrym hostingu?
Pamiętaj, że biorąc pod uwagę pewne aspekty musisz mieć na uwadze to, że będziesz stale się rozwijać. Zawsze więc celuj w parametry większe niż takie, których aktualnie potrzebujesz. Powyższe parametry są oczywiście zaledwie tymi podstawowymi, ale rzeczywiście kluczowymi dla Twojego biznesu. W Twoim hostingu nie może zabraknąć również:
- Odpowiedniej wersji PHP. Musi ona być najaktualniejsza, gdyż ma to wpływ nie tylko na działanie sklepu i dostęp do nowych funkcji, ale i bezpieczeństwo.
- Zadań cron. Planowanie działań to w sklepie podstawa i coś, po co kiedyś sięgniesz chcąc zautomatyzować procesy. Dobry hosting powinien dawać Ci taką możliwość.
- SSH. Ta opcja również jest kluczowe, bo i drastycznie podnosząca poziom bezpieczeństwa całego sklepu (ale i Twoich klientów).
Pamiętaj: jeśli przekroczysz limity przyznane Ci w ramach Twojego planu hostingowego, będziesz musiał przesiąść się na ten lepszy i droższy. Jeśli tego nie zrobisz, Twój sklep przestanie działać (najczęściej do momentu odnowienia się limitu). Jeżeli systematycznie przekraczasz limity i obciążasz serwer, poważnie rozważ zmianę rodzaju hostingu. Wiedząc, że sklepy mają tendencję do gwałtownego rozrastania się, sklepy naszych klientów umieszczamy wyłącznie na najlepszych serwerach dedykowanych.
3.1. Aspekty związane z bezpieczeństwem
Hosting, który będziesz mógł uznać za porządny to taki, który da Ci nie tylko mnóstwo funkcjonalności i parametrów czysto technicznych, ale i zapewni Twojemu sklepowi należyty poziom bezpieczeństwa. Oczywiście, w tej kwestii nie możesz polegać wyłącznie na hostingodawcy. Jeżeli jednak oferuje on swoje rozwiązania w pakiecie, z pewnością nie zaszkodzą. Co zatem pod względem bezpieczeństwa powinieneś docenić u niego najbardziej?
3.1.1. Najważniejsze elementy wpływające na bezpieczeństwo
- Darmowy certyfikat SSL. Posiadanie certyfikatu SSL to dla sklepu internetowego podstawa, bez której nie mógłby istnieć. Choć samo w sobie nie zapewnia bezpieczeństwa, daje o nim znać użytkownikowi. Klienci są dzięki temu pewni co do swojego bezpieczeństwa i tego, że żadne z ich danych nie dostaną się w niepowołane ręce. Dobry hosting pozwoli na instalację darmowego certyfikatu SSL Let’s Encrypt. Powinien jednak również dawać możliwość zainstalowania własnego, dodatkowo płatnego. Nawet jeśli nie planujesz wykorzystania go (darmowy w pełni wystarczy), nie powinieneś pozbawiać się takiej możliwości. Poczytaj więcej o certyfikatach SSL w sklepie internetowym.
- Regularne tworzenie kopii bezpieczeństwa. Kopia bezpieczeństwa (inaczej backup) to nic innego jak wszystkie pliki sklepu internetowego oraz jego baza danych przekopiowane w zupełnie inne miejsce, przechowywane w nim określony czas i możliwe do przywrócenia w razie potrzeby. Musi ona być przechowywana na serwerach zewnętrznych i robiona codziennie, a następnie możliwa do szybkiego przywrócenia. Backup to podstawa, która chroni sklep przed awariami, atakami i wirusami. Jeśli nie będziesz go wykonywał (lub Twój hostingodawca nie będzie tego robił), będziesz się narażał na poważne problemy i straty finansowe w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów.
- Wysoki poziom dostępności i niski poziom awaryjności. Twój sklep internetowy musi być dostępny o każdej porze dnia i nocy. W końcu klienci mają różne preferencje zakupowe. Niedostępność sklepu może ich skłonić do sięgnięcia po konkurencję. Hostingodawca powinien gwarantować niską częstotliwość awarii i być w stanie radzić sobie z nimi błyskawicznie. Wybierając go, spójrz na tak zwany “uptime” – wskaźnik pokazujący dostępność serwera (powinien zbliżać się ku stu procentom).
Pamiętaj, że przy serwerach dedykowanych to Ty musisz zadbać o bezpieczeństwo. Sam będziesz musiał na przykład tworzyć kopie bezpieczeństwa. Oczywiście możesz to przekazać swojemu administratorowi (na przykład nam), który skonfiguruje wszystko za Ciebie i pozwoli Ci prowadzić sklep bezpieczny i nienarażony na ataki z zewnątrz.
3.2. Pomoc techniczna i wsparcie
Będąc początkującym, ale i bardziej doświadczonym sprzedawcą wcale nie musisz znać się na sprawach czysto hostingowych. Z pewnością niejednokrotnie będziesz musiał sięgnąć po wsparcie – a dobry hostingodawca będzie w stanie Ci go udzielić. Powinien on zatrudniać prawdziwych specjalistów w swojej branży, którzy nie będą mieli problemów z rozwiązaniem problemów, które mogą się przydarzyć w czasie funkcjonowania sklepu, a które są powiązane z działaniem hostingu.
Ważne jest, aby usługodawca dawał możliwość skontaktowania się z nim na wiele różnych sposobów. Podstawą jest obsługa zgłoszeń e-mailowych, jednak coraz bardziej pożądana formą kontaktu jest czat na żywo, telefon oraz wbudowany system ticketów, które umożliwiają znacznie szybszą i sprawniejszą komunikację.
Dobrego hostingodawcę można poznać w momencie, w którym będzie on musiał zmagać się z awariami i problemami. Nawet jeśli jego usługa działa bezproblemowo przez większość czasu, kiedyś może przydarzyć się problem. Ważne jest, by był on w stanie poinformować o jego przyczynach i o statusie radzenia sobie z nim. Dobrą praktyką jest także wynagradzanie klienta za czas niedostępności usługi – na przykład poprzez przedłużenie czasu jej trwania.
Niektóre firmy hostingowe umożliwiają darmowe przeniesienie całego sklepu internetowego od konkurencji. Jeśli więc nie wybierasz, a zmieniasz firmę hostingową, może to być dla Ciebie świetna opcja.
Poniżej prezentujemy wymagania trzech najpopularniejszych platform e-commerce spośród tych dostępnych na rynku.
3.3. Hosting WooCommerce
WooCommerce – z uwagi na swoje ograniczone funkcjonalności i przeznaczenie – nie jest bardzo wymagający technicznie. Jeżeli chodzi o serwer, wystarczy mu PHP w wersji 7.0 lub wyższej, serwer Apache 2.x lub Nginx oraz zainstalowany MySQL 5.6 lub wyższy. Można więc śmiało powiedzieć, że większość hostingodawców pozwala na jego instalację. Zwłaszcza że WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią na świecie – a WooCommerce jest wtyczką właśnie do niego.
Warto wiedzieć: WooCommerce jest systemem sklepu, który tak właściwie stanowi rozbudowaną wtyczkę do WordPressa. Choć sprawdza się na początku, w przypadku większych sklepów rozsądniej byłoby przesiąść się na dedykowany e-commerce system. Nasza firma oferuje migracje na najlepszy z tych dostępnych na rynku – PrestaShop.
3.4. Hosting Magento
Magento jest platformą e-commerce, która należy do najbardziej wymagających i praktycznie nie jest w stanie funkcjonować w obrębie serwera współdzielonego. Z uwagi na bardzo wysokie zużycie pamięci RAM, poleca się zainstalowanie jej na serwerze VPS lub dedykowanym. W jego przypadku interesować nas mogą wyłącznie serwery z Apache 2.4 (lub nowszym) / Nginx 1.x, z PHP w wersji co najmniej 7.2 oraz MySQL 5.6 lub wyżej.
Warto wiedzieć: jeśli jesteś niezadowolony z szybkości działania swojego sklepu na Magento, oferujemy możliwość migracji sklepu na lepszą, bardziej funkcjonalną i szybszą platformę e-commerce PrestaShop.
3.5. Hosting pod sklep internetowy PrestaShop
PrestaShop jest najelastyczniejszym systemem e-commerce w swojej klasie dostępnym na rynku. Nie wymaga potężnego serwera do swojego prawidłowego funkcjonowania. Wystarczy Apache 2.x / Nginx, PHP w wersji 5.6+ oraz MySQL w wersji 5.0. Jeżeli więc wybierasz hosting pod tę platformę, koniecznie zwróć uwagę na te właśnie parametry. Każdy hostingodawca jest jednak w stanie je zaoferować.
4. Jaki hosting pod sklep internetowy? Kryteria wyboru
Wybór hostingu pod sklep internetowy jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie wykonamy na drodze ku uruchomieniu własnego sklepu. Aby nie popełnić tu błędu i nie przysporzyć sobie problemów, powinieneś go przemyśleć. Dobry hosting to taki, który jest dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań i wymagań. Choć istnieją opcję świetne i niemal idealne, nie zawsze muszą wpisywać się w Twoje wyobrażenie na temat tej usługi. Na co więc powinieneś zwrócić tutaj szczególną uwagę?
4.1. Rozmiar firmy hostingowej
Na rynku hostingowym działa dość dużo firm, każda z których stara się przekonać do siebie jak najwięcej użytkowników. Faktem jest, że istnieją firmy ogromne, ale i małe. Choć mogłoby się wydawać, że to z usług tych pierwszych rozsądniej jest skorzystać, nie zawsze jest to prawdą. Małe firmy bardzo często przykładają się do obsługi swoich pojedynczych klientów, nie chcąc ich stracić na rzecz bardziej rozwiniętej konkurencji. Musisz jednak mieć na uwadze to, że często swoje serwery biorą od… większych dostawców (są tak zwanymi resellerami).
Duże firmy to gwarancja tego, że nie są tak zwanymi “krzakami” i nie znikną z dnia na dzień. Radzą sobie jednak z wieloma klientami i oczekiwanie na odpowiedź na Twoje zapytanie może być długie. Mimo wszystko jednak są zwykle bardzo stabilne, a przede wszystkim elastyczne względem swojej oferty. Szukając firmy dla siebie koniecznie uważaj, by nie nadziać się na taką, która nie posiada doświadczenia. Sklep internetowy najlepiej jest umieścić na serwerze firmy solidnej i poważnej. Skłoń się zatem bardziej ku większym usługodawcom.
4.2. Koszt hostingu
Cena w żadnym przypadku nie powinna być Twoim punktem wyjściowym i czymś, na co zwracasz największą uwagę. Oczywiście, na początku prowadzenia swojego sklepu możesz (a często i musisz) liczyć każdy grosz. Zaufaj jednak nam – serwer jest jedyną rzeczą, na której nie powinieneś oszczędzać. Podejrzanie niskie ceny powinny być dla Ciebie nie zachętą, a sygnałem alarmującym.
Pamiętaj: na rynku istnieją różni usługodawcy oferujący darmowe serwery. Nie korzystaj z ich usług. Podczas gdy dobrze radzą sobie oni z hostowaniem amatorskich stron, profesjonalne sklepy wymagają adekwatnych rozwiązań. Darmowe hostingi mają mnóstwo ograniczeń, a często i generują więcej problemów, niż dają korzyści.
4.3. Typ serwera
Twój sklep internetowy musi działać szybko. To priorytet i coś, czemu nie można zaprzeczyć. Staraj się – kolokwialnie mówiąc – nie “wpakować się” na serwer z wieloma klientami upchanymi w jednym miejscu. Jedyną opcją na to, by nie dostać się na takowy jest sięgnięcie po serwer dedykowany. Dzięki niemu masz pewność, że pod tym konkretnym kątem zrobiłeś wszystko, co tylko mogłeś by stworzyć sobie idealne warunki do sprzedawania produktów.
4.4. Dodatkowe opcje
Bardzo dużym plusem hostingu będzie oferowany przez niego bezpłatny okres testowy. Dzięki niemu szybko zobaczysz, czy serwer sprawdzi się w akcji, a Twój sklep będzie działał z odpowiednią szybkością. Oczywiście będziesz mógł uruchomić go pod tymczasową domeną, nie decydując się od razu na pełną migrację. Bardzo przydatną opcją właśnie w kontekście migracji jest wliczenie jej w cenę przez hostingodawcę. Jeżeli dysponujesz olbrzymim sklepem, jego przeniesienie może być dla Ciebie czasochłonne i kosztowne. Ta opcja może więc być dla Ciebie ratunkiem.
5. Koszt hostingu pod sklep internetowy – ile zapłacisz?
Nie ma co ukrywać, że dla każdego przedsiębiorcy zajmującego się handlem internetowym minimalizowanie wydatków jest czymś codziennym i bardzo istotnym. Inwestując w serwer możesz i powinieneś zastanawiać się nad tym, ile tak właściwie za niego zapłacisz. Nie da się odpowiedzieć wprost na to pytanie – wiele bowiem zależy od Twoich potrzeb, oczekiwań oraz planów związanych z rozwojem. Czynnikami determinującymi ostateczną cenę hostingu są między innymi:
- Ilość miejsca na dysku – plany u wielu hostingodawców różnią się przede wszystkim tym parametrem. Dyski SSD kosztują adekwatnie więcej, ale też zapewniają sklepowi większą szybkość ładowania.
- Rodzaj hostingu – serwery współdzielone są najtańsze, a dedykowane – najdroższe. W parze z ceną w tym przypadku idzie jednak również jakość.
- Administracja w pakiecie. Zamawiając serwer z administracją, zapłacimy za niego więcej.
- Dostępny transfer. Choć większość hostingodawców nie limituje transferu, zdarzają się i tacy, którzy to robią.
- Ilość kont FTP / e-mail / baz danych.
Kupując hosting dla siebie musisz pamiętać, że większość usługodawców oferuje niższe ceny za pierwszy okres rozliczeniowy. Jako że późniejsze mogą być nawet kilkanaście razy większe, powinieneś zwrócić na to uwagę. Za rok na pewno bowiem nie będzie Ci się chciało nic zmieniać.
Ile konkretnie zapłacisz?
Jeżeli chodzi o bardziej konkretne ceny, za standardowy pakiet w hostingu współdzielonym zapłacisz od 150-300 złotych. Serwer VPS to wydatek około 1000 – 1500 złotych w skali roku, a dedykowany – około 2000 złotych. Do dwóch ostatnich musisz również doliczyć pracę administratora serwera.
Warto wiedzieć: na rynku coraz śmielej przebija się również serwer w chmurze (cloud server). Jest on jednak opcją bardzo profesjonalną i wymagającą specjalistów do obsługi. Za niego płaci się od 2500 złotych wzwyż.
Wiele firm hostingowych proponuje bezpłatną opcję migracji danych od konkurencji. Jeśli więc planujesz zmienić posiadany już przez siebie serwer, zwracaj na to uwagę. Pamiętaj, że przenieść możesz się na długo przed wygaśnięciem pakietu u starego usługodawcy.
6. Jaki hosting pod sklep internetowy polecamy?
Jako że od wielu lat codziennie opracowujemy i umieszczamy w sieci sklepy internetowe naszych klientów, zdołaliśmy sobie wypracować doświadczenie jeśli chodzi o wybór serwera dla tegoż właśnie sklepu. W zdecydowanej większości przypadków polecamy tutaj serwer dedykowany, który jest gotowy na niczym nieskrępowany rozwój sklepu internetowego, a który odznacza się zdecydowanie najlepszymi parametrami technicznymi. Nasz wybór warunkujemy doświadczeniem. Wielu naszych dotychczasowych klientów rozpoczynało swoją przygodę z e-commerce od serwerów współdzielonych, szybko odczuwając na własnej skórze ich ograniczenia. W ich opinii serwery te okazywały się być wolne (zwłaszcza przy dużym obciążeniu i bardziej skomplikowanych akcjach podejmowanych w obrębie panelu administracyjnego), ale też niesatysfakcjonujące jeżeli chodzi o stabilność działania. Z tego względu serwerów współdzielonych nie polecamy do stawiania sklepów internetowych.
Najlepszą rekomendacją proponowanego przez nas rozwiązania, którym są serwery dedykowane od OVH, jest sam fakt, że to właśnie na nich opieramy nawet najbardziej rozbudowane sklepy internetowe naszych klientów.
Zalety serwera dedykowanego
- elastyczność – sam decydujesz o tym, na jaki konkretnie serwer się zdecydujesz – dobierzesz jego parametry pod swoje potrzeby, ale i indywidualny potencjał rozrostowy Twojego sklepu;
- stabilność działania – serwery te dysponują świetnym i niezawodnym łączem, dzięki czemu działają fenomenalnie szybko – zawdzięczają to między innymi świetnym dyskom SSD NVMe, połączonym z rozwiązaniami HDD (te pierwsze stosowane są do samego sklepu internetowego, drugie – do plików multimedialnych w najwyższej ich jakości);
- bardzo dobre warunki cenowe – szczególnie przy podpisywaniu umowy na dwa lata;
- duży wybór jeżeli chodzi o lokalizację centrum danych – jeśli chcesz, możesz wybrać serwer zlokalizowany w Polsce, dzięki czemu zagwarantujesz sobie niskie opóźnienia (a przez to szybkość wczytywania się danych);
- możliwość dokupienia domeny – OVH dysponuje również świetną ofertą na domeny internetowe, które są u niego oferowane w najniższych cenach;
- rozwiązanie godne zaufania – OVH jest jednym z liderów rynku hostingowego – i nie jest to pusty slogan reklamowy. Firma istnieje nieprzerwanie od 1999 roku i cieszy się niesłabnącą renomą.
Jeśli to właśnie na serwer dedykowany OVH postawisz, a przy okazji zdecydujesz się na sklep internetowy stworzony przez nas, z chęcią skonfigurujemy cały serwer pod Twoje potrzeby. Dzięki temu będziesz miał już wszystko do rozpoczęcia działania w sektorze e-commerce. Działania skutecznego, bo i bazującego na najnowocześniejszych i najbardziej profesjonalnych rozwiązaniach dostępnych na polskim rynku.
Pamiętaj: większość firm hostingowych prezentuje na pierwszy rzut oka podobną ofertę jeżeli chodzi o parametry serwerów, różniąc się pomniejszymi aspektami. Na większości też uruchomisz swój sklep. Ewentualne problemy, powolne działanie i ograniczenia zawsze wychodzą dopiero z czasem. Dlatego też nie podejmuj decyzji pochopnie, porównuj, a przede wszystkim korzystaj z doświadczenia innych. W taki sposób unikniesz problematycznego zmieniania serwerów.
A może serwer VPS?
Tańszym rozwiązaniem, na które nasi klienci czasem również się decydują, jest serwer VPS. Jest on rozwiązaniem tańszym, a przy okazji również bardzo solidnym i elastycznym. Uważamy jednak, że różnica cenowa między nim a serwerem dedykowanym jest na tyle nieznaczna, że nie warto decydować się na jakiekolwiek ograniczenia i dzielić czegokolwiek z innymi klientami.
7. Podsumowanie – jaki hosting pod sklep internetowy?
Odpowiednio wybrany hosting internetowy dla sklepu internetowego to jego absolutna podstawa, mająca wpływ na dosłownie każdy aspekt jego codziennego funkcjonowania. Dobrze wybrany serwer sprawi, że sklep będzie się wczytywał szybciej i sprawniej, a jednocześnie będzie dostępny non stop – bez żadnych przerw w funkcjonowaniu. To z kolei wywoła efekt domina i sprawi, że więcej Twoich odwiedzających zostanie na łamach sklepu (nie zniechęcając się długim oczekiwaniem), dokona zakupów i znacznie chętniej powróci do niego, by wydać kolejne pieniądze. Serwer wpłynie też na proces pozycjonowania, czyniąc je skuteczniejszym i szybszym.
Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze pomóc własnemu sklepowi w zdobywaniu wyższych pozycji w wyszukiwarce, poczytaj o pozycjonowaniu PrestaShop.
Niestety, większość początkujących właścicieli sklepów wciąż decyduje się na hosting współdzielony. My polecamy nie uznawać kompromisów w tej kwestii, stawiając na rozwiązanie profesjonalne, na długie lata. Takim właśnie jest serwer dedykowany. Jeśli obawiasz się, czy będziesz w stanie go uruchomić i nim zarządzać, po prostu skontaktuj się z nami. Pomożemy w wyborze i skonfigurujemy Twój serwer i przeniesiemy na niego Twój sklep. Jeśli zaś jeszcze go nie masz, z chęcią zaprojektujemy go dla Ciebie i sprawimy, że będzie działał bez zarzutu. Szybko, sprawnie i zgodnie z najświeższymi standardami. Niezależnie od tego, jak duży ruch będziesz generował i jak rozbudowany sklep będziesz prowadził.