Zarządzanie klientami

W dziale Klienci jesteś w stanie zarządzać kontami wszystkich klientów, którzy albo dokonali u Ciebie już zakupów, albo też przeszli przez pierwsze etapy finalizacji transakcji, ale z pewnych przyczyn nie dokończyli całego procesu.

Od razu po wejściu do tego działu pozyskasz dostęp do pełnej listy klientów, dostępnej w sekcji Zarządzanie Klientami. Tutaj będziesz mógł szybko spojrzeć na pełną listę klientów. Będziesz w stanie zobaczyć takie ich dane, jak:

  • ID. Każdy klient posiada w bazie Twojego sklepu internetowego swój własny unikalny numer identyfikacyjny (od numeru 1 dla pierwszego klienta). W tej kolumnie znajdziesz właśnie ten numer.
  • Nazwa kontaktu. To tak zwany tytuł grzecznościowy, odnoszący się przede wszystkim do płci klienta. Domyślnie istnieją dwa tytuły – Pan i Pani. W razie potrzeby możesz wprowadzić kolejne. Możesz to zrobić w dziale Klienci sekcji Preferencje menu głównego zarządzania Twoim sklepem. Odpowiednie opcje znajdziesz tam w zakładce Tytuły.
  • Imię. Tu znajdziesz imię konkretnego klienta.
  • Nazwisko. W tej kolumnie zapisane jest zaś nazwisko.
  • Adres e-mail. Tutaj z kolei znajdziesz adres e-mail, przy użyciu którego klient zarejestrował się w Twoim sklepie internetowym.
  • Firma. Jeżeli masz do czynienia z klientem firmowym, tutaj pojawią się dane dotyczące jego działalności gospodarczej.
  • Sprzedaż. W tym miejscu znajdziesz wskaźnik tego, ile pieniędzy dany klient przeznaczył już na zamówienia w Twoim sklepie/
  • Włączony. Domyślnie każdy klient jest aktywny. Jeżeli jednak odznaczysz tę opcję, jego profil zostanie zdezaktywowany.
  • Newsletter. Wskaźnik tego, czy klient zgodził się na otrzymywanie wiadomości newsletterowych z Twojego sklepu. Jeżeli tak, wskaźnik będzie zielony. Możesz wypisać lub zapisać go do newslettera klikając w niego. Pamiętaj, żeby upewnić się, czy tak właściwie tego chce – warto go do tego zachęcać. Dowiedz się więcej na temat newslettera w sklepie internetowym.
  • Oferty partnerskie. Ten wskaźnik sygnalizuje, czy klient zgodził się na otrzymywanie e-mail od Twoich partnerów (może to zrobić w czasie rejestracji). Podobnie jak w przypadku newslettera, możesz zmieniać tę opcję pojedynczymi kliknięciami. Tutaj również musisz jednak upewnić się, że klient tego chce.
  • Rejestracja. W tym miejscu znajdziesz informację na temat tego, kiedy konkretny użytkownik zarejestrował się na łamach Twojego sklepu.
  • Ostatnia wizyta. Data, w której użytkownik ostatnio złożył wizytę w Twoim sklepie. Przydatna opcja, jeśli chcesz wyświetlić użytkowników, na których warto byłoby przeprowadzić akcje remarketingowe.
  • Akcje. W tym miejscu jesteś w stanie podjąć się akcji na konkretnym kliencie. Możesz usunąć, zobaczyć lub edytować jego konto.

Po każdej z tej kolumn (poza kolumną Akcje) jesteś w stanie sortować wyniki wyświetlane na liście. Wystarczy, że klikniesz w tytuł kolumny. Jedno kliknięcie to sortowanie w trybie “rosnąco”. Drugie kliknięcie to zaś sortowanie w formie malejącej.

Pod listą wszystkich klientów znaleźć możesz przycisk Ustaw pola wymagane w tej sekcji. Klikając go otworzysz specjalny formularz, w którym będziesz w stanie zaznaczyć dodatkowe pola wymagane do tego, by klient mógł założyć konto w Twoim sklepie internetowym. Możesz tu chociażby zacząć wymagać od niego zgody na Oferty partnerskie.

Warto wiedzieć: jeśli chcesz, żeby Twój klient mógł podawać dodatkowe dane na swój temat, będziesz musiał przygotować indywidualne rozwiązanie, które pozwoli Ci tworzyć nowe pola formularza rejestracyjnego. Poczytaj więcej na temat tego typu rozwiązań.

Jeśli klikniesz w ikonkę koła zębatego w nagłówku sekcji Zarządzanie klientami, zyskasz dostęp do dodatkowych ustawień. Klikając w Odśwież listę będziesz w stanie szybko ją uaktualnić, by wyświetlić na niej nowo utworzone konta klienta. Możesz też eksportować listę do pliku CSV (klikając w opcję Eksportuj) lub zaimportować ją z pliku (Importuj). Pamiętaj jednak, że import możliwy jest wyłącznie z pliku CSV o poniższej strukturze. Importu możesz dokonać również z poziomu działu Import, do którego dostęp uzyskasz po rozwinięciu sekcji Zaawansowane Twojego menu głównego.

Przykładowa struktura pliku przeznaczonego do importu:

ID;Nazwa kontaktu;Imię;Nazwisko;Adres e-mail;Firma;Sprzedaż;Włączony;

Newsletter;Oferty partnerów;Rejestracja;Ostatnia wizyta;

1;Pan;Paweł;Wąs;anonymous@psgdpr.com;0;0;1;1;01.11.2021 13:00;

2;Pan;John;DOE;pub@prestashop.com;191,20 zł;1;1;1;20.11.2021 13:0120.11.2021 13:01;

Dodawanie nowego klienta

Jeżeli chcesz, możesz samodzielnie utworzyć konto nowego klienta (na przykład po to, by wprowadzić do bazy klienta, który dokonał zakupu stacjonarnie). Aby to zrobić, powinieneś kliknąć przycisk Dodaj nowego klienta, znajdujący się na samym szczycie działu Klienci, na którym znajduje się ich lista.

Formularz dodawania nowego klienta jest dość zrozumiały i polega na wypełnieniu niżej wspomnianych danych.

  • Nazwa kontaktu. Tutaj ustalisz tytuł grzecznościowy odnoszący się do klienta. Wyświetlą się tutaj wszystkie tytuły, które wprowadziłeś w zakładce Tytuły działu Klienci w zakładce Parametry menu głównego panelu administracyjnego Twojego sklepu internetowego.
  • Imię. Tu wpiszesz imię klienta.
  • Nazwisko. Tutaj podasz jego nazwisko.
  • E-mail. Adres e-mail jest czymś wymaganym. Jeżeli wprowadzasz klienta, który dokonał zakupów stacjonarnych, weź go od niego lub wprowadź tutaj tak zwany “placeholder” (dowolny zmyślony mail). Pamiętaj, że e-mail używany jest do logowania na konto klienta.
  • Hasło. Wpisz hasło, za pośrednictwem którego klient zaloguje się na własne konto. Jeśli klient nie ma takiego zamiaru (lub nie wie, że tworzone jest mu konto), wprowadź tutaj dowolny ciąg znaków.
  • Urodziny. Podaj datę urodzenia klienta. Choć nie jest to opcja wymagana, może w świetny sposób umożliwić promowanie sklepu (będziesz mógł wysyłać klientowi szyte z myślą o nim promocje z okazji jego urodzin). Jeżeli nie chcesz zbierać od klientów ich dat urodzenia, możesz wyłączyć tę opcję. Rozwiń menu Preferencje i przejdź do działu Klienci. Tam odznacz opcję Pytanie o datę urodzenia.
  • Włączony. Jeżeli chcesz posiadać klienta w bazie, ale nie umożliwiać logowania na jego konto, po prostu odznacz tę opcję.
  • Oferty partnerskie. Jeśli chcesz wysyłać temu klientowi oferty ze strony swoich partnerów, zaznacz tę opcję. Pamiętaj jednak, że musi sam się na to zgodzić. Inaczej mogą one być przez niego uznane za SPAM.
  • Dostęp grupowy. Tutaj przydzielisz klientowi przynależność do grupy. Poszczególnym grupom jesteś w stanie przyznawać różnego rodzaju zniżki, a nawet dostęp do nowych części sklepu internetowego. Aby dodać nową grupę, rozwiń menu Preferencje i przejdź do działu Klienci, a następnie do zakładki Grupy. Tutaj zaś skorzystaj z przycisku Dodaj nową grupę.
  • Domyślna grupa klientów. Jest to inaczej “główna” grupa klienta, czyli ta, której przywileje są nadrzędne względem innych.

Imię, Nazwisko, E-mail oraz Hasło i Dostęp grupowy to opcje, które musisz podać (są wymagane).

Jeżeli swój sklep prowadzisz również w modelu B2B, zyskasz dostęp do dodatkowych ustawień. Wypisane są one poniżej. Jeśli chcesz przestawić swój sklep na tryb B2B, rozwiń menu Preferencje, a następnie przejdź do sekcji Klienci. Teraz zaznacz opcję Włącz tryb B2B. Pamiętaj, aby wprowadzone przez Ciebie zmiany zapisać. W tym celu skorzystaj z przycisku Zapisz tuż pod formularzem głównym.

  • Firma. W tym polu możesz wprowadzić nazwę firmy, z jaką utożsamiany jest klient.
  • REGON. Numer REGON firmy. W praktyce – cokolwiek innego, w tym chociażby numer SIRET dla Francji.
  • Numer identyfikacyjny. W Polsce jest to numer NIP. W praktyce jednak możesz tu wpisać dowolną wartość.
  • Strona WWW. Strona internetowa konkretnej firmy (jeśli takową posiada).
  • Dozwolona niespłacona kwota. Tu ustalisz, jak wielki kredyt może u Ciebie zaciągać firma zanim będzie zmuszona do dokonania płatności. Jeśli ustalisz tutaj 1000 złotych, dopiero po przekroczeniu tej bariery płatność będzie absolutnie wymagana.
  • Maksymalna ilość dni płatności. Tutaj ustalisz, ile dni na płatność od konkretnej firmy jesteś w stanie czekać (i pozwalasz jej na składanie dalszych zamówień).
  • Ocena ryzyka. W tym miejscu możesz określić to, jak w Twojej ocenie ryzykowna jest współpraca z konkretnym kliencie. Masz kilka opcji: Żaden(/na), Niski(a), Średnia, Wysoka. To, co tutaj ustawisz będzie widoczne wyłącznie dla Ciebie.

Wyświetlanie informacji na temat klienta

Z poziomu listy klientów jesteś w stanie zobaczyć wyłącznie podstawowe informacje na ich temat. Chcąc wyświetlić szczegóły związane z konkretnym klientem, kliknij w dowolne miejsce w jego pozycji na liście (oprócz przełączników) lub z kolumny Akcje, po kliknięciu w trzy kropki menu, wybierz opcję Zobacz.

Przechodząc do sekcji zarządzania pojedynczym klientem, będziesz w stanie wyświetlić bardzo szczegółowe informacje zarówno na temat jego samego, jak i odnośnie wszelkich akcji, których podejmował się w obrębie Twojego sklepu internetowego. Wszystkie te sekcje wypisane są poniżej, wraz z ich objaśnieniem.

W kolumnie po lewej stronie całego tego działu znajdziesz poniższe sekcje. Jeżeli korzystasz z komputera lub urządzenia o mniejszym ekranie, wszystkie sekcje będą wyświetlone “pod sobą”, z tymi z lewej kolumny jako pierwszymi.

  • Dane na temat klienta. Tutaj znajdziesz wszystkie podstawowe informacje na temat konkretnego klienta. Zobaczysz tutaj jego wiek, datę rejestracji,ostatniej wizyty. Dowiesz się również nieco na temat jego tytułu, używanego języka oraz zgód marketingowych (newsletter / oferty partnerskie). Jeżeli chcesz zmienić te informacje, skorzystaj z ikonki ołówka znajdującej się obok nazwy użytkownika w tej sekcji (prawa strona).
  • Zamówienia. W tej sekcji znajdziesz wszystkie informacje na temat zamówień złożonych przez konkretnego klienta do tej pory. Na samej góry dowiesz się o liczbie tych zatwierdzonych, ale i nieprawidłowych. Będziesz też w stanie przejrzeć podstawowe informacje na temat każdego z nich (ID, datę, płatność, status, liczbę produktów i kwotę, na jaką ono opiewało). W razie potrzeby skorzystaj z przycisku Zobacz (ikonka lupy) w kolumnie Akcje, by przenieść się do konkretnego zamówienia.
  • Koszyki. Tutaj wypisane są wszystkie koszyki założone przez klienta – ale tylko takie, które nie zakończyły się sfinalizowaną transakcją. Znajdziesz tutaj ID, mdatę, przewoźnika i kwotę w każdym z nich. Dokładniejszy podgląd koszyka uzyskasz po użyciu ikonki lupy w kolumnie Akcje.
  • Zakupione produkty. Jeżeli klient dokonał już jakichś zakupów, w tym miejscu znajdziesz podsumowanie wszystkich produktów, w jakie zaopatrzył się on w Twoim sklepie. Dowiesz się o dacie zakupu, ich ilości oraz oczywiście nazwie. Dzięki temu szybko zobaczysz, czy klient wpada do Ciebie tylko po określony rodzaj produktów, czy kupuje różne rzeczy. Możesz to wykorzystać do zaopatrywania go w specjalne zniżki.
  • Ostatnio przeglądane. Ta sekcja wyświetla wszystkie podstrony produktów, które ostatnio odwiedzi klient. Oczywiście musi być zalogowany lub korzystać z tego samego IP, by zostały do niego przypisane. To również pozwoli Ci zobaczyć, do którego z produktów klient najchętniej wraca. Jeśli z jakichś powodów nie finalizuje przy tym transakcji, możesz zadbać o przekonanie go do tego.

W kolumnie po prawej stronie znajdziesz zaś niżej podane sekcje.

  • Dodaj komentarz lub dodatkowe informacje. Jeśli chcesz, w tym polu możesz wprowadzić komentarz do klienta. Będzie on widoczny wyłącznie dla Ciebie i pracowników Twojego sklepu. Jeśli chcesz ich przed czymś ostrzec lub po prostu poinformować o jego zachowaniu (najczęściej roszczeniowym), możesz to zrobić w tym momencie.
  • Wiadomości. W tej sekcji zobaczysz historię korespondencji między Twoimi pracownikami (lub Tobą) a klientem – tylko tą, która została przeprowadzona przez system komunikacji wbudowany w PrestaShop.
  • Kupony. Jeżeli do konkretnego klienta przypisałeś jakieś kupony lub kody rabatowe, w tym miejscu zobaczysz każdy z nich.
  • Ostatnie e-maile. Tutaj znajdziesz listę wszystkich maili, które do tej pory zostały wysłane z Twojego sklepu do klienta. Dowiesz się, kiedy to zostało zrobione, jaki był ich język, temat i szablon.
  • Ostatnie połączenie. Jeśli klient ostatnio logował się na łamy Twojego sklepu, tutaj znajdziesz szczegółowe dane czysto techniczne na temat jego logowania.
  • Grupy. W tym miejscu przejrzysz wszystkie grupy, do których przynależy klient. Kliknij przycisk ołówka, by zająć się ich edycją i albo usunąć go z jakiejś, albo też dodać go do którejś z nich.
  • Adresy. W tym miejscu znajdziesz wszystkie adresy powiązane z tym klientem. Jeżeli zamawiał on już coś u Ciebie i wskazywał różne adresy dostawy, pojawią się one w tym miejscu. Możesz dodać adres ręcznie, korzystając z przycisku Dodaj w nagłówku sekcji Adresy  (ikonka plusa). Adresy możesz sortować, ale też edytować przy użyciu opcji w kolumnie Akcje. Same w sobie są też uporządkowane według kolumn ID, Firma, Nazwa, Adres, Kraj oraz Numer(y) telefonu. Możesz filtrować listę po kliknięciu w dowolną nazwę kolumny.

Pamiętaj: kontrolowanie tego, jak zachowują się Twoi klienci i jakie dane Ci dostarczają jest podstawą dbania o sprzedaż w Twoim sklepie internetowym. Dowiedz się, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym na inne sposoby.

Wyszukiwanie klientów

Istnieją dwa sposoby, po które możesz sięgnąć chcąc znaleźć klienta, który Cię interesuje. Oba przynoszą taki sam efekt, więc możesz wybrać ten, który najzwyczajniej w świecie uznasz za wygodniejszy.

Pierwszy sposób

Najprostszym sposobem na znalezienie klienta jest wykorzystanie wyszukiwarki, która znajduje się na samej górze dowolnej podstrony panelu administracyjnego Twojego sklepu (obok opcji Szybki dostęp). Aby wyszukać klienta, jesteś w stanie wpisać tu jego nazwę, ale też adres IP, e-mail, nazwę firmy.

Po prawej stronie paska wyszukiwania znajdziesz opcje, które umożliwią Ci zawężenie wyników wyszukiwania. Są one bardzo przydatne, jeśli Twoja baza jest bardzo duża. Możesz wyszukiwać tylko w klientach po ich nazwie lub IP. Wybierając którąś z tych opcji, nie będziesz zmuszać systemu do przeszukiwania absolutnie wszystkiego.

Jeżeli wciśniesz enter, wyniki wyszukiwania pojawią się przed Tobą w formie listy z ID, tytułem klienta, imieniem i nazwiskiem, adresem e-mail firmą, datą urodzenia, datą rejestracji, liczbą zamówień oraz ikonką wskazującą na to, czy użytkownik jest aktywny (włączony).

Drugi sposób

Klientów we własnym sklepie możesz też szukać w sekcji poświęconej właśnie im. Rozwiń więc menu Klienci i udaj się do działu Klienci. Tutaj znajdziesz opisaną już wcześniej sekcję Zarządzanie klientami. Na szczycie tabeli przedstawiającej ich listę znajdziesz nazwy kolumn. To kolejno ID, nazwa kontaktu, imię, nazwisko, adres e-mail, firma, sprzedaż, włączony, newsletter, oferty partnerskie, rejestracja i ostatnia wizyta. Pod każdym z tytułów tych kolumn (za wyjątkiem sprzedaży) znaleźć możesz pole odpowiedzialne za wyszukiwanie klientów właśnie po jego wartości. Podaj te kryteria, na których zależy Ci przy poszukiwaniu klienta, a następnie skorzystaj z przycisku Szukaj po prawej stronie, by odświeżyć listę według nich. Jeżeli będziesz chciał zresetować swój wybór, wystarczy, że wciśniesz przycisk Wyczyść.

Powrót do klientów

Dodaj opinie page