Saldo
W PrestaShop jesteś w stanie pozwolić swoim klientom na dokonywanie zakupów “na kredyt”, a zatem bez oczekiwania od nich natychmiastowej płatności. Używaj jednak tego z rozwagą, z oczywistych powodów.
Taka możliwość dostępna jest wyłącznie wtedy, gdy Twój sklep działa w trybie B2B. Jeśli chcesz włączyć takowy, rozwiń sekcję Preferencje Twojego menu głównego, a następnie udaj się do działu Klienci. W jego obrębie zaznacz opcję Tryb B2B. Nie wprowadzi ona zmian dla zwykłego klienta – nie musisz się o to obawiać. Da Ci jednak sporo dodatkowych opcji współpracy z klientami czysto biznesowymi.
Włączanie niespłaconej kwoty
Jeśli posiadasz już włączony tryb B2B we własnym sklepie, przed sięgnięciem po dział Saldo powinieneś umożliwić klientom robienie zakupów z późniejszym okresem płacenia za nie. Zrobisz to indywidualnie, osobno dla każdego z nich. Jak? Musisz przejść do edycji klienta, a następnie zwrócić uwagę na trzy nowe pola, które się w niej pojawią.
- Dozwolona niespłacona kwota. To w tym miejscu wskażesz kwotę maksymalną, do której klient może robić zakupy na kredyt. Wpisując tu 1000, to właśnie tysiąc złotych na minusie będzie mógł posiadać klient, zanim zostanie zmuszony do dokonania zapłaty.
- Maksymalna ilość dni płatności. Tutaj ustalisz, ile dni będzie miał konkretny klient na to, by spłacić należność (gdy tylko pojawi się taka konieczność, zależnie od ustalonej wcześniej kwoty).
- Ocena ryzyka. W tym miejscu ustalisz, jak ryzykowne jest przyznawanie klientowi kredytu. Jest to informacje dla Ciebie, którą możesz dowolnie zmieniać, by lepiej kontrolować należności. PrestaShop daje cztery opcje do wyboru: Żaden, Niski, Średnia, Wysoka. Wybranie którejś z nich to tylko informacja dla Ciebie.
Saldo
Jeżeli klient, który zakupił u Ciebie przedmiot / przedmioty posiada ustalony dla siebie limit, jego zamówienie pojawi się w tabeli w dziale Saldo. Zobaczysz, ile zamówień wciąż czeka na spłatę, ale też przejrzysz wszystkie informacje na temat każdego z nich. W tabeli znajdują się następujące kolumny.
- ID. Jest to numer identyfikacyjny zobowiązania, a nie zamówienia.
- Data. Data powstania zobowiązania (najczęściej tożsama z datą dokonanego zamówienia).
- Klient. Imię i nazwisko klienta, który dokonał poszczególnego zobowiązania.
- Firma. Nazwa firmy tego klienta.
- Ryzyko. Jeśli przypisałeś klientowi poziom ryzyka, w tym miejscu się on wyświetli.
- Pozwolenie na kredyt (outstanding allowance). Wskaźnik tego, jak duży kredyt może posiadać klient.
- Aktualny kredyt (current outstanding). Kwota kredytu, na której aktualnie znajduje się klient.
- Faktura. Link do faktury za konkretne zamówienie.
- Akcje. Kolumna pozwalająca Ci podejrzeć szczegóły zamówienia związanego ze zobowiązaniem.
Wszystkie zobowiązania możesz przeszukiwać praktycznie według dowolnej z wyżej przedstawionych kolumn. Pod nią znajdziesz pola do wpisania. Uzupełnij te, które chcesz doprecyzować i skorzystaj z przycisku Szukaj.
Pamiętaj, że tabelę możesz również sortować według dowolnej kolumny. Kliknij na jej nagłówek raz, żeby zrobić to rosnąco, a kolejny raz, żeby sortować malejąco według jej wartości.