Adresy
W dziale Adresy, do którego dostaniesz się po rozwinięciu sekcji Klienci menu głównego Twojego sklepu internetowego, znaleźć możesz wszystkie adresy, które zostały wprowadzone przez klientów w czasie zamawiania przez nich produktów z Twojego sklepu. Jeden klient może mieć nieograniczoną liczbę adresów – każdy zapisuje się na jego koncie, by później mógł skorzystać z niego w dowolnej chwili (bez podawania danych od nowa).
Na stronie głównej działu, w sekcji Adresy, znaleźć możesz listę wszystkich adresów przypisanych do konta. Każdy wiersz odpowiada jednemu adresowi, a sama tabela została podzielona na poniższe kolumny.
- ID. Numer identyfikacyjny klienta – ci są numerowani od “1”. Każda kolejna rejestracja to następny numer identyfikacyjny.
- Imię.
- Nazwisko.
- Adres. Tutaj przedstawiona jest ulica, numer domu i mieszkania klienta.
- Kod pocztowy.
- Miasto.
- Kraj.
Najeżdżając na tytuł poszczególnej kolumny pojawią się strzałki – odpowiedzialne są za filtrowanie. Jeśli klikniesz w tytuł ten jednokrotnie, posortujesz tabelę według tej właśnie kolumny rosnąco. Jeśli zaś klikniesz jeszcze raz (dopiero po przeładowanie strony), sortowanie będzie “malejące”.
Pod nazwą każdej z kolumn znajdziesz specjalne pole, w które możesz wpisać ustaloną przez siebie wartość, by wyszukać wszystkie adresy zawierające takową. Możesz wpisać wartości w kilka różnych pól, potwierdzając swój wybór kliknięciem przycisku Szukaj. W ten sposób doprecyzujesz wyświetlane adresy i wyświetlisz dokładnie te, które w danym momencie Cię interesują.
Ustawianie pól wymaganych
Pod tabelą z aktualnie istniejącymi w bazie adresami klientów znajdziesz przycisk Ustaw pola wymagane w tej sekcji. Klikając go wyświetlisz dodatkowy formularz, który pozwoli ci ustawić te pola, które klient będzie musiał wypełnić przy zakładaniu własnego konta. Opcji w tym miejscu jest kilka.
- company – zaznaczając tę opcję wymagasz od klienta podania nazwy jego firmy w formularzu rejestracyjnym;
- address2 – ta opcja zmusza klienta do podania drugiej linii adresu (zazwyczaj tylko ta pierwsza jest wymagana); chodzi tu o tak zwane Uzupełnienie adresu;
- postcode – opcja, która narzuca na kliencie konieczność podania kodu pocztowego;
- phone – klient będzie musiał podać numer telefonu, by jego adres został zaakceptowany;
- other – jeśli wymagasz dodatkowych informacji ze strony klienta na temat dostawy, zaznacz tę opcję. Informacjami tymi mogą być chociażby wskazówki na temat tego, w którym miejscu zostawić paczkę lub jaki jest kod domofonowy do drzwi w bloku;
- vat_number – zaznaczając tę opcję zmusisz klienta do podania jego własnego NIPu.
Dodawanie nowego adresu
Choć dodawanie własnych adresów to tak właściwie gestia klienta (to w końcu on chce, aby towar został mu dostarczony pod odpowiedni adres), możesz dodać adres ręcznie, przypisując go konkretnemu klientowi. Jest to opcja dobra jeśli napisze on Ci maila z prośbą o zmianę adresu w już istniejącym zamówieniu, albo też jeśli chcesz wprowadzić do swojej bazy klienta, który złożył zamówienie w sklepie stacjonarnym (zawsze dobrze jest posiadać wszystko w jednym miejscu).
Chcąc dodać nowy adres, skorzystaj z przycisku Dodaj nowy adres na pasku głównym tego działu. Twoim oczom ukaże się formularz przypominający ten, który widzi klient podczas składania zamówienia i wypełniania danych wysyłkowych. Formularz składa się z kilku pól, każde z których jest dość zrozumiałe.
- Adres e-mail. Ten adres e-mail to podstawa przypisania adresu do konta konkretnego klienta. Musi odpowiadać adresowi e-mail, który klient podał w czasie rejestracji. Jeżeli tak nie będzie, system PrestaShop zwróci tutaj błąd.
- Numer NIP. Jeżeli klient oczekuje faktury, numer NIP będzie czymś ważnym.
- Alias adresu. Krótki opis tego, czego dotyczy dany adres. Może to być “Dom”, “Praca”, “Mama” lub cokolwiek innego, co pozwoli mu szybko zidentyfikować, z jakim adresem ma do czynienia.
- Imię / Nazwisko / Firma. Podstawowe dane na temat klienta i / lub jego firmy.
- NIP UE. Jeśli klient jest klientem biznesowym z zagranicy, ten numer może okazać się bardzo potrzebny. Nie jest jednak wymagany.
- Adres. Pierwsza linia adresu. Zazwyczaj mowa tutaj o nazwie i numerze ulicy.
- Adres (2). Jest to zwykle opcja dodatkowa. Chodzi tu o drugą linijkę adresu. Tutaj możesz podać numer mieszkania czy oficyny, jeśli nie zrobiłeś tego powyżej.
- Kod pocztowy. Kod miasta, które podasz za chwilę.
- Miasto. Dokładna nazwa miasta, razem z polskimi znakami.
- Kraj. Pamiętajmy, że chodzi tutaj o kraj adresu, a nie narodowość klienta.
- Telefon. Numer telefonu (główny) klienta. Może on być różny dla każdego adresu.
- Nr telefonu komórkowego. Nie zawsze korzysta się z tego pola, gdyż większość ludzi traktuje swój telefon komórkowy jako ten główny.
- Inny. Dodatkowe informacje na temat adresu (na przykład te związane z dojazdem lub też preferowanym miejscem zostawienia paczki). Opcjonalne.
Pola, które są domyślnie wymagane to adres e-mail, alias adresu, imię, nazwisko, adres, kod pocztowy, miasto, kraj. Wcześniej zostało wyjaśnione to, jak ustawia się dodatkowe wymagane pola. Jeżeli podałeś już wszystkie dane, musisz zapisać je, klikając przycisk Zapisz na dole formularza.